PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEILIGHEIDSRAAD VAN V.S. BESPREEKT TOESTAND BIJ CUBA Amerikaans schip door twee Migs beschoten Zwart-wit in groene wei: 't is LENTE In de Oosterschelde is een groot olieveld ontdekt Honden maandag niet langer aan de lijn Slappe Douwe VIJFTIG MILLE VOOR BALI INDONESISCHE ZAAKGELASTIGDE SJARIF REIST VANDAAG NAAR NIEUWE STANDPLAATS DEN HAAG Spuiten dicht Voorlopig geen tentoonstellingen Inenting Werving Maandag arriveren plastic containers Haagse besprekingen op hoog niveau 206e jaargang - no. 76 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 2911, Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Mm. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 30 maart 1963 Kabelbaan- spektakel Pagina 2 CUBAANSE REGERING Amerikaans schip vermoedelijk bij vergissing beschoten Twee Cubaanse Mig-straaljagers hebben donderdag „vermoede lijk bij vergissing" het Amerikaanse vrachtschip „Floridian" ter hoogte van de Cubaanse noordkust beschoten. Dit heeft het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. President Kennedy en minister Rusk hebben gistermiddag het incident be sproken. Later werd bekend, dat Kennedy de nationale veilig heidsraad bijeen heeft gerpepen om overleg te plegen over de nieuwe spanning rond Cuba, die is ontstaan door incidenten van de laatste weken. De gezagvoerder van de „Floridan" ver klaarde gisteren in Miami, dat de Migs tussen 15 en 30 schoten afgaven over de voor- en achtersteven van het schip. De eerste officier van het 4680 ton metende schip, dat op weg was van Porto Rico naar Miami, heeft foto's van de aanvallende vliegtuigen genomen, die vermoedelijk naar Washington zijn door gestuurd. Toen de „Floridan" melding maakte van de beschieting werden on middellijk Amerikaanse straaljagers naar het zeegebied, waarin het schip zich bevond, gezonden. Zij begeleiden de „Floridan" tot aan de haven van Miami. „Bij vergissing' boodschap aan het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, waarin werd gezegd, dat de twee Mig-straal jagers „vermoedelijk b(j vergissing" op de „Floridan" hadden geschoten. Een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie verklaarde, dat het de Cubaanse regering desondanks om opheldering zou vragen. De Sowjet-Unie heeft gisteren bjj de Amerikaanse ambassade in Moskou geprotesteerd tegen de aanval op de Sowjetrussische vrachtvaarder **- Irnp" rtinsHnf in rif» Dnhflansf» WEER FRANS BRITS CONTACT In april zal het eerste Frans-Britse gesprek op ministerieel niveau plaatshebben sinds het afbreken der onderhandelingen in Brus sel over Engelands toetreden tot de E.E.G. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren tijdens een persconferentie medegedeeld, dat minister Couve de Murville en Lord Home, de Franse en Britse ministers van buitenlandse zaken, een onderhoud zullen hebben tijdens de bijeenkomst van de minis terraad van de Z.O.A.V.O., die van 8 tot 10 april in Parijs zal worden fehouden. De precieze datum voor it gesprek is nog niet vastgesteld. In officiële kringen gaf men als zijn mening te kennen, dat Frankrijk de betrekkingen met Engeland weer op een basis van hartelijke harmonie wenst te brengen, na de jongste „speldeprikjes". In Leeuwarden woont Douwe An- dries Bijlsnin, fakir, vuurvreter, en nog veel meer. Een man die, naar zijn zeggen, de „gave" heeft om bepaalde lichaamsdelen onge voelig te maken voor pijnen. Hij gaat dan ook zonder blikken blozen op een speciaal bed van scherpe degens liggen. Het ver haal over Douwe Bjjlsma, alias Slappe Douwe vandaag op pagi na 11. Verder ln dit 20 pagina's tellen de nummer: Pagina 2: Vllssingse raad verdeelt in twee kampen; kabelbaanmaquette. Pagina 3: Uitspraak zaak-Baarn op 11 april Pagina 4: De Gaulle strijdt tegen de vakbonden. Pagina 5: Brou- glna 7: Onze sportmedewerker had een gesprek met Rinus Ben- naars, die na negen jaar weer in het Nederlands elftal zal spelen. Pagina 9: Ter gelegenheid van de boekenweek een gesprek met Ina Boudier-Bakker en in het zaterdagnummer Pagina 11: Slappe Douwe, een vreemdsoortige Fries. Pagina IS: Rans Warren over Leopold von Sacher-Masoch, martelaar van een dagdroom, voorts een kijkje achter de schermen van decor bouw bij Lisette van Meeteren en haar vechtende cactussen. Pagi na 13: .fliet. naar Ounter", het veertiendaagse verhaal van een onzer redacteuren met illustraties van Jacques Prince, over de be jaarden van Poortvliet, alsmede de vijfde aflevering in onze serie „Beroemde Primadonna's". Pagi na 15: Het fotobeeld ditmaal on der de titel „Het begin", de eer ste werkzaamheden op het land, na. het vertrek van de lange unn- tcr. Pagina 17: De Kerken en de Maatschappij met een artikel over het gereformeerd jeugdwerk, dat dit jaar driekwart eeuw bestaat en de rubriek Stemmen uit de Kerken met een beschouwing over het hervormd-remonstrants gesprek. Ten slotte op pagina 19 de Kroniek met feuilleton, strips en beurs. Volgens de Sowjet-nota zijn deze aan vallen van Cubaanse bannelingen „niet op zichzelf staande gevallen, maar pro vocaties die in een centrum op grond gebied van de V-S. werden voorbereid". De Sowjet-Unie kan niet voorbijgaan aan „deze provocaties en is gedwongen de vraag van het nemen van toepasse lijke maatregelen te overwegen om de veiligheid van Sowjetrussische schepen bij de vaart op Cuba te verzekeren". Aan de Verenigde Staten wordt ver zocht „doeltreffende maatregelen te ne men om dergelijke provocaties te voor komen". De Russische regering staat erop, dat schadevergoeding wordt verleend voor de schade, die aan de „Bakoe" is aan gericht, aldus de nota. Twaalf witte schapen van een veehou der uit Tersooi in Friesland hébben dezer dagen zioarte lammeren gewor pen. Wit en zwart dartelen lustig door een als een levend bewijs, dat er on der de dieren in het „heitelan" geen rassenprobleem is en dat de lente toch werkelijk in het land is. (Van onze Haagse redactie.) Tot gistermorgen vroeg was op giro rekening 777 die door het Nederlands Rode Kruis is opengesteld ten behoeve van de vulkaanramp op Bali, een bedrag binnengekomen van 50.076 gulden. Dit bedrag bestaat voornamelijk uit kleine giften van particulieren, bedra gen van één gulden tot honderd gulden. Bekend is reeds dat ook van de zijde van het bedrijfsleven giften zullen bin nenkomen, doch deze zijn nog niet door de giro verwerkt. Visa voor Nederlanders, die naar Indonesië willen Het kamerdebat over de t.v. blijft in allerlei kranten en tijdschriften na rommelen en de voorstanders van de commerciële televisie verliezers op dit ogenblik schrikken daarbij niet te rug voor krasse uitlatingen. Vooral de omroepverenigingen moeten het ontgel den. Zo lazen we gisteren in een poli tiek weekblad de opmerking, dat achter alle schone verhalen over cultuur en ideële motieven de omroepverenigingen stonden als „bewakers van hun monopo lie, dat de politieke partijen, die met hen verbonden zijn, in staat stelt hun politieke propaganda in de ether te ia- ten klinken". Nou. nou, enige matiging aan de verliezerskant zou zeker niet ontsieren. Men begrrjpe ons goed: de rol van verdediger van gevestigde omroep- belangen ligt ons allerminst. In het ver leden hebben wij meermalen uiting ge geven aan gevoelens van onbehagen je gens het systeem van Hilversum en Bussum, maar deze kritische instelling jegens „het bestel" verhindert toch niet op dit moment enige verontwaardiging te voelen voor de wijze, waarop nu de omroepen worden aangevallen. Het gaat niet aan de bestuurders van de omroep verenigingen voor te stellen als geze ten monopolisten, die beschermd door politieke partijen allerlei schoonklin kende, maar in wezen schijnheilige ar gumentatie misbruiken om hun posi ties te handhaven. In de omroepvereni gingen is hoe dan ook een stuk idealis me geïnvesteerd en zij hebben sinds het begin van de ra dio onmiskenbaar grote dingen tot stand gebracht, mede dank zij de toegewij de arbeid van hun leden. Het is akelig wit-zwart-gedacht om nu deze omroepverenigingen uitslui- jjdntli „Nederlanders niet in bevoorrechte posities" De Indonesische zaakgelastigde voor Nederland, dr. Mohammed Sjarif, heeft gisteren op een pers conferentie in Bonn gezegd dat de Nederlandse firma's „volop gele genheid" zullen krijgen de handel met zijn land uit te breiden, maar dat zij „geen bevoorrechte positie, daterende uit de koloniale tijd" zullen genieten. Dr. Sjarif is donderdag uit Djakarta in Bonn aangekomen en zal vandaag naar Den Haag doorreizen. Sjarif zei optimistisch gestemd te zijn ten aanzier van het versterken van „wederzijds be grip en vertrouwen", nu de diplomatieke betrekkingen met Nederland zullen wor den hersteld. Op de vraag van een Nederlandse jour nalist of er enige kans op bestaat dat de „duizenden Nederlanders en Indone siërs" die naar Indonesië en Nieuw- Guinea (West-Irian) willen terugkeren, zich daar ooit een bestaan kunnen op bouwen, antwoordde Sjarif: „Ik ver trouw erop, dat dat zal kunnen. De Nederlanders zullen in dit land in een betere positie verkeren dap in welk an der land ook, maai- alleen omdat zij het land goed kennen. Alles hangt af van de persoonlijkheid van de betrokkenen. Koningin Elizabeth van Engeland prins Philip zijn donderdag van hun wereldreis teruggekeerd op het Londen- se vliegveld London Airport (foto). Zij werden begroet door de koningin-moe der middenen prinses Anne. De nieuwe Indonesische zaakgelas tigde in Nederland, dr. Mohammed Sjarifhier gefotografeerd tijdens een persconferentie, welke hij gister middag in Bonn gaf. Minister heft maatregel op (Van onze Haagse redactie) Vanaf maandag 1 april het is geen aprilgrap behoeven hon den niet meer aan de lijn gehouden te worden, aldus is door de minis ter van landbouw in een nota me degedeeld aan de leden van beide Kamers van de Staten Generaal. Uiteraard geldt de opheffing van het aanlijngebod, destijds inge steld met het oog op de hondsdol heid niet voor die gemeenten waar het bij politieverordening reeds verboden was, honden los te laten lopen. De regeling, dat honden van zes maan den en ouder, die op de openbare weg verschijnen, tegen hondsdolheid moeten zijn ingeënt en de inentingspenning aan de halsband moeten dragen, blijft uiter aard van kracht, zo zegt minister Ma- rijnen. Voorlopig blijft het verbod van het houden van tentoonstellingen, keu ringen en andere bijeenkomsten met honden en katten van kracht, evenals de bestaande invoerregeling. Eveneens met ingang van 1 april behoe ven katten niet meer binnen gehouden te worden in de gebieden, waar zich des tijds de besmettingen hebben voorge daan: Amsterdam, Nieuwer-Amstel, Haarlemmermeer en de Alblasserwaard. Men zal blijven voortgaan verwilderde katten, die kennelijk geen eigenaar heb ben, onschadelijk te maken. De inenting van jonge honden onder de zes maanden zal in 1963 worden voortgezet, teneinde een bevredigen de inentingstoestand te behouden. In zijn nota deelt minister Marijnen na melijk mede, tevreden te zijn over de thans bereikte graad van onvatbaar heid. De minister van landbouw heeft voorts besloten, geen georganiseerde inenting van katten meer te doen plaatshebben. De deskundigen zijn namelijk vrijwel unaniem van mening, dat als de onvat baarheid bij meer dan 80 van de bon den is bereikt, de kans op verspreiding van rabies door de kat vrijwel kan wor den verwaarloosd. Op geheel vrijwillige basis zyn inmiddels meer dan 165.000 katten ingeënt. tend te zien als verlengstukken en in strumenten van politieke groeperingen. Bovendien: er is hier nu eenmaal spra ke van een Nederlandse situatie, dat wil zeggen: de omroepen hebben een levensbeschouwelijke basis, althans in meerderheid. Het is dus geen wonder, dat zij verdedigers hebben in het kamp der politici. Maar daar zit toch niets immoreels in? De mannen van de com mercie hebben zij het op kleinere schaal, zoals is gebleken evenzeer hun relaties in het parlement. Waarom ook niet? Het zij nogmaals herhaald: wij heb ben er geen behoefte aan op te tre den als kampioen van het bestel, inte gendeel. Vandaar dat we er deze week onze vreugde over hebben uitgesproken, dat het jongste debat nadrukkelijk tot een „open" bestel heeft geleid voor het tweede net. Maar deze instelling kan ons de ogen niet doen sluiten voor het onmiskenbare feit, dat de afgelopen week wel erg veel (en onverdiend) modder is gespoten naar Hilversum. Het wordt nu tijd, dat er enige SDUiten wor den dichtgedraaid. Zij beginnen óók zelf gevaar te lopen, namelijk dat ze met nummer elf worden aangeduid... Land- en luchtmacht, alsmede de ma rine hebben jaren geleden reeds de waarde van moderne wervingsmethoden ontdekt. Men maakt gebruik van aan trekkelijke advertenties, waarbij soms de suggestie wordt opgewekt, dat bij voorbeeld de marine in feite een aan trekkelijke reisvereniging is. Voor zover echter onze inlichtingen strekken, is de dienst op Harer Majesteits vloot in hoofdzaak iets anders dan het passagie ren in vreemde havens. Maar goed, hedendaagse reclametechnieken leggen nu en dan bepaalde accenten anders dan de eenvoudige burgerman. Soms even wel wordt het accent zó verschoven, dat men verplicht is zich af te vragen of de werkelijkheid (en daarmee de eer lijkheid) geen geweld wordt aangedaan. Deze week was er reden deze vraag te stellen. In diverse kranten ver scheen een advertentie voor de werving van beroepsonderofficieren en daarin werd verteld hoe zondagochtend 1 fe bruari 1953 tientallen mensen werden gered door het ingrijpen van een ser geant-telegrafist. Eerlijk gezegd gaat ons dat te ver: de werving van jonge mannen met verhalen waarin voorna melijk wordt gesproken over het redden -an mensen. Wij erkennen, dat ons le ger in calamiteuze situaties ook in Zeeland! prachtig werk heeft gele verd, maar dat ontslaat ons niet van de plicht te weten, dat het in eerste in stantie voor de verdediging en voor de strijd dient en daarvoor wordt opgeleid en uitgerust. Dat is iets volstrekt an ders dan het fungeren als reddingsbri gade in een watersnoodgebied. En op dit laatste werd in deze wervingsannon ce overmatig sterk de nadruk gelegd. Men zal begrijpen, dat wij een derge lijke accentverplaatsing niet kunnen bewonderen. Zij doet inderdaad de wer kelijkheid geweld aan. Dodenherdenking nu op 2 dagen De dodenherdenking zal dit jaar op twee dagen worden gehouden. Dat wil zeggen, dat op vrjjdag 3 mei 's middags de na tionale herdenking in de kerken en by het nationale monument in Amsterdam zal zyn en dat op zaterdag 4 mei 's avonds de plaatselijke herdenkingen op de gebruikelijke wijze doorgang zullen vinden. Ook zal op zaterdag 4 mei 's avonds om 8 uur twee minuten stilte in acht worden genomen. De ministerraad heeft hiertoe in zijn vergadering van gisteren besloten in overeenstemming met het advies, dat de regering aan de commissie nationale herdenking had gevraagd wegens de be zwaren, dfo bij velen waren gerezen te gen de aanvankelijke beslissing der re gering om de dodenherdenking dit jaar te verplaatsen van zaterdag 4 mei naar vrijdag 3 mei. De regering had tot deze verplaatsing besloten, omdat zij een groep joodse landgenoten in de gelegen heid wilde stellen althans vrijdagmiddag aan de herdenkingen deel te nemen. Naar eerst thans is bekend ge worden zijn bij grondboringen zowel op de plaats van de toe komstige afsluitdam door de Oosterschelde als van de pro vinciale brug obelagen en ver- moedeüjk een grote gasbel ge vonden. De belangrijkste olie- laag ligt in de Roompot op slechts vijfenveertig meter on der de zeebodem. Dit is zeer uit zonderlijk en stelt de technici van de Nederlandse Aardolie maatschappij die door de rijkswaterstaat zijn geconsul teerd voor grote problemen. De kaps is namelijk niet uitge sloten dat deze bovenste olie- laag door allerlei omstandighe den vrijkomt, hetgeen funest zou zijn voor de zuiverheid van het Oosterscheldewater. De afgelopen week zijn in verband met deze merkwaardige ontwikkeling die een snel ingrypen noodzakelijk maakte op het hoogste niveau be sprekingen van een daartoe gevorm de commissie gevoerd. De bijeenkom sten werden gepresideerd door minis ter De Pous, terwijl van Zeeuwse zyde aanwezig waren de gedeputeer de Kaland wiens belangstelling voor gasproblemen algemeen bekend is de lieer K. van Everdingen van de Steenkolen Handelsvereniging mede namens de Kamer van Koop handel, alsook burgemeester M. K. van Dyke van A.vel, die op verzoek van het provinciaal bestuur de publi- citeitsregelingen rond deze totaal nieuwe problematiek op zich heeft genomen. Alle andere instanties heeft men in verband met de noodzakelijke geheimhouding geweerd. Zo is bij voorbeeld het E.T.I. voor Zeeland niet bij deze belangrijke Zeeuwse kwestie betrokken geweest, overigens voor het eerst sinds 1953. Uit Informaties is ons niettemin ge bleken dat het olieveld wordt afge dekt door een kleilaag van naar schatting 45 meter. Wanneer nu de afsluitdam door de Oosterschelde zal worden gelegd zal het evenwicht van de kleilaag zodanig worden ver stoord, dat er in het dijklichaam on gewenste verzakkingen optreden, terwijl bovendien het zich daaronder bevindende gas zou kunnen ontsnap pen. De olie zou zich over de Ooster schelde als een vieze laag uitbreiden met alle gevolgen van dien. In samenwerking met de Nederland se Aardoliemaatschappij is nu een noodvoorziening opgesteld, die maan dag aanstaande van kracht zal wor den. De N.A.M. heeft een concessie gekregen, waarvan de voorwaarden zijn opgesteld door de hoofdambtena ren Van Os en Stroeve van de depar tementen van economische zaken en financiën. Met materieel uit Schoon- derbeek zullen nu pijpen in de zeebo dem worden gedreven, waarna de olie zal worden vervoerd naar de plaats, die aanvankelijk wa3 bestemd voor de oesterproef, naar Schelphoek op Schouwen, alsmede naar het werkha- ven-caissondok van het drie-eilande'n- plan bij Vrouwenpolder. De olie zal worden opgeslagen In grote plastic containers. Het schijnt echter, dat tegen dit plan bezwaren zijn gemaakt van de zijde van het Vrouwenpolderse ge meentebestuur. Burgemeester A. de Kam, die op onverklaarbare wijze van het plan kennis schijnt te hebben genomen, heeft r.er aan getekende brief de regering van zijn standpunt op de hoogte ge steld. Het blijkt namelijk, dat b. en w. van Vrouwenpolder contac ten hadden opgenomen met een Italiaanse maatschappij (Bolza no), die een Euro-showboot op deze plaats van de oesterproef had willen leggen. Vermoedelijk zal dit plan althans de eerste ja ren nu niet door kunnen gaan. Burgemeester De Kam heeft de regering nu geattendeerd op Yer- selte als ligplaats voor de contai- Wat de gasbel betreft hoopt men de zaak te kunnen redden door het slaan van een z.g. „escape-tape" ter hoogte van Schelphoek. Via deze installatie zou eventueel een buisleiding kunnen worden aangelegd naar de propaan- De Plompetoren van Coudekerke, ivaarin vermoedelijk de z.g. „es- cape-tape" zal worden geïnstal leerd, waardoor dit oude bouw werk na eeuwen weer een nutti ge bestemming krijgt. Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1