HET BEGIN PUZZEL -rubriek Leo Nelissen - de vreemde Djinn van de radio zaterdagnummer „Wat weet ik van mensen?" SINKE'S DRANKEN Erasmusprijs 1963 voor Martin Buber Filmweek Arnhem Zaterdag 30 maart 1963 De lange winter heeft een kaal en nat Zeeuws land achtergelaten. De sneeuw is langzaam verdwenen als sneeuw voor de zon, het schitterende wit heeft plaats gemaakt voor de grauwe, veelbelovende aarde. De landbouwers hebben ongeduldig zitten wachten op de dooi, op het zachter worden van al die bunders klei, want het werd hoog tijd om aan het werk te gaan. Het is voorjaar geworden en men kan aan de slag. Het begin is er. Voorbereidende werkzaamheden kunnen ter hand worden genomen. Bietenkuilen worden afgegraven en ploegen trekken de eerste voren in de akkers waar dat mogelijk is. Maar voorlopig zijn er nog overal de sporen van de winter, zoals grote plassen water die slechts uiterst langzaam in de traag ontdooiende ondergrond konden wegzakken. En voor de vogels is het vooralsnog een grote moeite om uit de teruggekeerde akkers nog iets op te pikken. de man die in al zijn handelingen re kening houdt met de menselijke na tuur zoals die is. Enfin, we hebben zitten wippen op onze stoel omdat we het helemaal niet met Leo Nelissen eens waren, maar U misschien Ook niet, al hoeft U het dan weer niet met óns eens te zijn. Ouderen (Van onze radio- en t.v.-redactrice) pen heel gesprek lang en niet hem duurt een gesprek lang zijn we het een beetje oneens geweest met Leo Nelissen. Vreemd, zegt Leo Nelissen, wil vreemd blijven, zozeer dat zelfs het ene vreemd niet op een vorige vreemd mag lijken. Een hele toer voor een man, want hij heeft er nu al drieëntachtig vreemds op zitten, en elke dinsdagavond om tien over half elf is het weer zo ver. Om toch weer vreemd te kunnen zijn moet Nelissen dan ook heel gewoon doen: hij moet er elke week een onderwerp voor pak ken en dan er over gaan dóórdenken, hij zal er wel bij hardop praten tegen zichzelf, maar dat is zo vreemd niet. Nooit, zegt hjj, staat van tevoren vast hoe het wordt of wat het wordt, liet kan iets actueels zyn dat ge beurd is of staat te gebeuren, rnaur het kan ook zijn dat ik alleen maar in een bepaalde stemming ben, door het toevallige weer, of misschien ben ik langs een bloemenwinkel gefietst en kreeg toen een inval die wel of niet met bloemen te maken heeft. Met elke gedachte komen de asso ciaties om eens wat te zeggen: lente - prille liefde - weemoed - Schubert. Of, iets wat actueel was: het pleidooi voor gratie aan vier oor logsmisdadigers en de associaties: recht - wraak - menselijke vergeving en Goddelijke vergeving. Erudiet Hjj zegt er niet hjj wat er dan toch wel by moet komen: eruditie be lezenheid kennis van muziek, van toneel. Hjj zegt dat hy moet gaan „zoeken" In de schatkamers van de Hilversumse discotheek, maar hjj weet dan wel wat hij zoekt, en dus zal hjj vinden. Heel de uitzending over genade en vecht heeft hij een goederentrein la ten rijden dat wil zeggen: het ge ratel van wielen over rails, onheil spellend, want de luisteraar weet: daar rijden de treinen met radeloze joden haar Auschwitz, naar Bergen- Belsen. En men weet dan ook: in Breda zit ten er vier die de treinen lieten rij den: trein na trein, dag na dag, drie, vier jaar lang. Deze Vreemd liet hij beginnen mot het pleidooi van Portia in Sbakespcares Koopman van Ve netië: The quality of mercy is nol straln'd met dit vervolg: genade druppelt als de goede regen van de hemel, tweemaal gezegend zegent genade ^eni die schenkt én die ont vangt. Een gevaarlijk citaat, want Leo Nelissen weet tevoren, dat heel wat luisteraars hun Shakespeare uit de boekenkast zullen halen en hem een ander citaat van Portia zullen toeslingeren: The jew shall have all justice - no, he shall have nothing but the penalty de jood zal geen recht geschieden, hij zal slechts worden gestraft. Onmiddellijk na Portia draait hjj een stukje rede van een in zijn haat stikkende Hitier, en tegen het eind een stukje dialoog uit de kapitein van Köpenick, de arme sloeber die na vijftien jaar trouwe dienst als soldaat denkt dat hij nu wel de diefstal van een paar post zegels heeft goedgemaakt, en dan te horen krijgt: Nein, so was ist nie vorbei, bemerken Sie das- En daarop volgt dan het Pater Noster van Stra- winsky vergeef ons onze schul den... zoals wy vergevenWat wil Nelissen met zo'n programma? Hij zegt: ik wil de mens benaderen. Tegenstelling Als hjj aan het werk is, zit hij in de discotheek plaatjes te draaien, band jes te beluisteren, hij leest gedich ten, nogeens over, of fragmenten van toneelstukken, en zo, zegt hij, begint het programma te groeien en ik krjjg liet gevoel dat my de wet gesteld wordt; dan ga ik mezelf uitschake len, en laat de tegenstellingen die ik hjj elkaar heb gezocht tegen elkaar uitspelen. Dan blijft nog de vraag: hoe ben ik zelf georiënteerd? Ik kan er een ant woord op geven als het gaat om zo- Iets als de ontgroening van studen ten, de idee zelf vind ik goed, maar wat een macabere intelligent sia ervan maakt niet, Hjj vertelt ook hoe lang en moeizaam hij heeft ge werkt óp een uitzending over Alge rije en hoe hjj geprobeerd heeft de mens' de Gaulle „eruit" te halen, Zo er tussendoor praat Nelissen over radio als vak, hij meent bijvoor beeld dat hjj alleen kan werken met oudere acteurs en actrices, omdat die zich van hun kunstjes van voorlezen van een papiertje hebben bevrjjd en hun boeiende zelf zijn. Hij heeft weieens jonge mensen van de toneelschool gevraagd of ze ge leerd hadden met een microfoon om te gaan, of ze wisten dat ze door ra dio mensen „op hun huid" kunnen praten. Ze keken hem dan aan of hj] gek was, en dat is dan wél een verschil met Leo Nelissen zelf, die alleen maar knikt als we zeggen dat wij dat op je huid praten, dat door de radio intiem doen en als een goede vriend je toespreken, bijzonder irri tant en onbescheiden vinden: we mo gen het weer best met hem oneens zijn. En dan is er Djinn elke zaterdag morgen. Als Djinn, zegt Leo Nelissen, ben ik een verleider: ik wil de men sen laten luisteren, en dan liefst eens naar wat ze anders nooit willen horen. Als je mensen vraagt wat ze willen, weten ze het maar zelden, maar iedereen weet heel beslist wat hjj niet wil. Kritiek op radio en te levisie is immers vrijwel altijd nega tief, intellectuelen willen „niet" de lol van een show, en anderen willen weer „niet" begrafenismuziek en dat is dan voor hen alle klassieken. Als ze nu op hun vrije zaterdagochtend in bed naar de radio luisteren en te lui zjjn om eruit te komen om de knop om te draaien, kan ik ze tóch eens die muziek laten horen die ze niet wilden horen. Altijd bah Neem me zelf, ik heb altijd bah gezegd tegen Richard Wagner, en ik hou nóg meer van Mozart, maar ik ben toch echt de Preislieder uit die Meistersinger gaan waarderen, na een paar keren horen en de ver rassing van dan, bjjna tegen je wil, facetten van schoonheid ontdekken. Ik weet dat er veel mensen een anti sentiment sentiment hebben, maar draaien ze nou zaterdagochtend de knop om voor één verdrietig liedje? Ze weten toch niet wat erna komt.? Voor Djinn ga ik uit van luie of een beetje rondlummelende mensen in een goed humeur. In iedere uitzen ding draai ik wel een Israëlisch plaatje, optimistische en melan cholieke muziek tegelijk, en ik hoop maar dat er dan mensen zijn die dat net zo voelen, Maar wat weet ik Advertentie FEESTKLANKEN VLISSINGEN NIEUWE! JÖIJK 51. TELEFOON 42Ó6 v/h DEKKER De Erasmusprijs 1963 is toegekend aan de joodse godsdienstfilosoof en socio loog Martin Buber te Jeruzalem. De 85-jarige laureaat zal de prijs froot honderdduizend gulden op juli te Amsterdam ontvangen uit han den van prins Bernhard, regent van de te Amsterdam zetelende Stichting Prae- mium Erasmianum, die deze jaarlijkse prijs heeft ingesteld voor personen of organisaties die zich uitzonderlijke ver diensten hebben verworven voor dc Europese cultuur. Het vorig jaar werd de Erasmusprijs te Brussel uitgereikt aan de bekende christen-humanist Ro mano Guardini. Martin Buber, in 1878 te Wenen gebo ren, is in ons land, met name bij de Theo logen, bekend om zijn baanbrekend werk op het gebied van het oude testament. Met de geweldige onderneming van zijn bijbelvertaling (oorspronkelijk, tot diens dood in 1929, samen met Franz Rosen- zweig) heeft hij bij vakgenoten veel stof opgeworpen. Ondanks hun kritiek is de vertaling overal gewaardeerd en ge bruikt. Zij heeft als voorbeeld gediend bij andere nieuwe vertalingen of revisies van vertalingen. I)e internationale filmweek Arnhem zal dit jaar waarschijnlijk niet kunnen wor den gehouden, daar de Nederlandse Bio scoopbond af heeft laten weten. Dit- vanwege het feit, dat men de vermake lijkheidsbelasting voor filmvoorstellin gen in ons land te hoog vindt in de hui dige omstandigheden. Dit lastenvraag- stuk vraagt veel tjjd en aandacht van het hoofdbestuur. Voor het eerste werd de filmweek Arn hem in 1955 gehouden en vervolgens om de twee jaar. zodat het nu voor de vijfde keer zou zijn dat deze internationale filmweek zou plaatsvinden, omstreeks eind juni begin juli. De filmweek Arnhem heeft vanaf het begin zeer in de belangstelling gestaan en tal van prominente figuren uit de filmwereld verleenden er medewerking eigenlijk van mensen? Ik heb in een warenhuis kennis gemaakt met een man in een stofjas en met een gek petje op, hij kwam zo uit z'n werk in lunchtijd om Siciliaanse volksmuziek te beluisteren waar- Daar hou ik nou van, zei hij. De prijzen van onze wekelijkse puzzel zijn als volgt toegekend: de eerste prijs gaat naar mevrouw W. de Rest- de Jonge, Voorstraat 10, Colijnsplaat, die een waardebon van 5,kriiirt toegezonden. Deze bon is t winkelier, die in De overige prijzen komen tcrceru ujj resp. H. J. Roelvink, Zanddorp 91, Middelburg; J. A. Ncufegli.se, Th. F. Blankenstraat 11, Breskens; M. van Espe, Dorpsstraat 3, Waarde. Deze prijswinnaars ont vangen een waardebon van 2,50, die op gelyke wyze te besteden is als de eerste prys. Oplossingen van onze nieuwe puzzel moeten worden gericht aan de Redactie P.Z.C., Walstraat 58-60, Vlissingen en wel vóór donder dagmiddag. En vergeet niet in de linkerbovenhoek van uw briefkaart of enveloppe te vermelden: „Puzzel- rubriek". Hier volgt dan de nieuwe puzzel: Horizontaal: 1. hakwerktuïg; 3. weefsel voor borduurwerk; 10. gewicht v. dia manten, enz., afk.12. ten bedrage van: 14. ideaal land, paradijs; 15. op de ma nier van; 16. idool der communisten; 19. meisjesnaam; 20. zoutachtig (water); 21. gemeente in het Gooi, N.-Holland; 23. overeenkomstig, gelijk gemaakt; 26. ingespannen kijken; 28. broeder, afk.; 29. landbouwwerktuig; 31. karakterloze man; iemand, die slechts zijn naam leent voor iets; 33. naar mijn mening, afk.; 35. niet moedig!; 37. voorkant v. d. hals; 38. heel goede; 40. verhittings- plaats; 43. werkelijk, niet vals; 44. klem-- en conserv. middel v. hout; 45. het midden van (een maand); 48. dik van gewonnen melk; wilde jazzmuziek; 49. elem. Titanium, afk.; 50. flink, dege lijk; 52. muzieknoot; 53. gij; 55. kleui- van het gelaat; 57. heilzaam; 61. voor zetsel: 63. lancet: 64, eiland in de Oost zee; 66. iemand die femelt; 68. buig U; 69. vliesvleugelig insekt; 71. kippepro- duct! 72. godsdienst, afk.; 73. voetstuk; 74. woonboot, Verticaal: 1. dansfeest; 2. praalziek; 4. tijdelijk, afk.; 5. bedorven; 6. zangstuk; 7. toezicht over een gebied; 8. denk beeld, inval; 9. -liet: ruw bewerkte steen uit voorhistorische tijden; 10, dui delijk; 11. beleid; 13. ziekteverwekker: 15. uit Arabië; 17. heel vochtig; 18. dure bontsoort; 20- Burgerlijk Wetboek, afk.; 22. zie 18 vertic.; 24. boksersterm. afk.; 25. verdeeld in lobben (v. e. blad); 27. gevangenis (spreekt.); 30. gift; talent; 32, zware hamer; 33. met mij, met U; 34. bevochtigen m. nat doekje e.d.; 36. daadwerkelijk; 39. dondergod' v. d. Ger manen; 41. Ned. Talen Inst., afk.; 42. leefregel wat voedsel betreft; 45. reeks noten op één lettergreep; 46. insektendo- dend middel, afk.; 47. kruisboog v. e. ge welf; 51. bovenaards wezen; 53. voor spoed; 54. moeder; 56. maak tam; 57. Met meer dan 200 foto's, deels nooit eerder gepubli ceerd. Groot formaat (19 x 26) Uitstekend papier. Slechts 2,25. Zolang de voorraad strekt uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren te Middel burg, Vlissingen en Goes. In alle andere plaatsen kan men het boek bij onze agen ten bestellen. Wetb. v. Burgerl. Rechtsvordering, afk.; 58. lengtemaat, afk.; 59. gestorven; 60. berggeit; 62. naar beneden; 65. bewoner v. een d. Baltische staten; 67. vriende lijkheidsbetuiging v. hond; 69. uitroep; 70. muzieknoot, opbergruimte. De oplossing van de vorige puzzel is als volgt: ÖTNlUfRAÏNiNlE BA-RjE'NMSr Ü!kBB_E!E iRlLlplQlSlI ElupaiRlElEÉiNL NlsjiïlZ OiTlT'Ei,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 19