Daarom BP( super Mix benzine Financiële berichten LEZERS SCHRIJVEN Rinus Bennaars keert na negen jaar terug in het Nederlands elftal Kies de soort die bij Uw auto hoort Prikkel Tien keer BOEKENWEEK'63 MET „MIJN NIEUWE AUTO" WAT GA IK KOPEN? Resultaat „10x10" ruim 2,25 miljoen Tragedies van Aischylos en „De Muze en Europa' Blijdorp blij met geboorte orang oetan liiffiilll Extra uitgave over Europa-cup ZATERDAG s30 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Voetballer uit Bergen op Zoom Feijenoordsysteem in Oranjeteam „Vanzelfsprekend ben ik blij weer voor het Nederlands elftal gekozen te zijn. Wie is dat niet? Bovendien zegt het toch wel iets, dat je na negen jaar nog eens een keer een kans krijgt. Mijn laatste wedstrij den met het Nederlands elftal speelde ik in de West. Dat was in 1954. Toen daarna de ommekeer in ons voetbal kwam, de profs uit Frank rijk terugkwamen stond ik er naast. Ik heb met Feijenoord toch al heel wat doorgemaakt, zou je zo denken, hé? Toch zit ik voor die wed strijd tegen de Zwitsers behoorlijk in spanning. Die strijd lijkt me zwaarder voor mij persoonlijk dan welke wedstrijd ook met Feijenoord", zegt de 31-jarige RINUS BENNAARS, die in Bern zon dag zijn rentre zal maken in ons nationale voetbalelftal. „Weet je waarom ik die partij in Bern zwaar vindt? Omdat je eigenlijk met een dubbele last op je schouders het veld in komt. De normalt last van het moeten winnen, omdat je anders uit de landen- bekerstrijd wordt gewipt. Ik zeg winnen, omdat ik geleerd heb in zo'n tweede wedstrijd het veld op te gaan met de ge dachte: We hebben alleen maar een 3-1 voorsprong in Amsterdam gekregen, maar gewonnen hebben we nog niet- Verder heb je dan in zo'n nationaal team de uitzonderlijke last persoon lijk een goede beurt te maken, anders heb je kans er de volgende keer weer naast te staan. Laten we eerlijk zjjn: speel je zo'n interland niet een beetje egoïstisch denkend? Ik bedoel dit, Stel dat we een interland met 5-0 winnen en ik heb geen enkel doel- - punt gemaakt, maar wel behoorlijk gespeeld. Is het dan niet begrijpelijk, dat ik ga denken: 'k Wou dat ik een van die vijf goals gemaakt had, dan stonden mijn papieren voor de volgen de interland sterker". „Nou begint misschien iedereen te schreeuwen: zo mag je niet denken, de bondscoach ziet best of je behoorlijk speelt en wie de doelpunten maakt is niet belangrijk! Goed, goed, maar ik vind het normaal menselijk, dat je je sterker voelt staan als je ook een keer tje gescoord hebt. Het feit dat je het veld ingaat met de gedachte je persoon- ijk zo goed mogelijk te doen gelden, zal Teen speler volgens mij durven ontken en. Die gedachte heb ik in mijn club ooit. Simpel omdat ik zeker van myn 'aats ben als ik normaal speel. Daar verheerst de gedachte aan het team- iel, aan het winnen van de wedstrijd, vie ook het winnend doelpunt maakt, 'ele mensen vragen me, wat ik het looiste moment uit de Europacupwed- -rijden vind en dan verwachten ze dat k zal zeggen: het moment dat ik tegen 'asas in Antwerpen de beslissende goal naakte. Cïks ervan. De mooiste ogenblikken in die reeks wedstrijden beleefde ik tegen Reims hier in Rotterdam. Om verschil lende redenen. Omdat we eindelijk thuis de sterksten waren, omdat ik mijn op dracht Kopa uitschakelen naai mijn zin uitvoerde. Iedereen heeft in Rotterdam kunnen zien met welk zelf vertrouwen ik die taak heb uitgevoerd. Ik ben geen moment als een klit aan die Fransman gaan hangen. Ik heb hem vrij laten spelen, hem alle kansen ge geven, maar niet de kans om zrjn knap pe passes te lanceren. Daar is die jon gen een meester in. Wat kan die ope ningen in een defensie maken! Virtu oos!" ,,Ik heb al tien keer in het nationale elftal gespeeld, maar alle tien als ama teur. Mijn eerste wedstrijd in het oran jeshirt was in november 1951 tegen Bel gië, toen we met 6-7 in Rotterdam ver foren. Dat was die wedstrijd waarin Henk Schijvenaar zijn been brak, weet je nog? Toen was ik net 20 jaar ge worden. Mijn laatste echte interland die wedstrijden in de West kon je niet zo noemen was in het voorjaar van 1954 toen we in Stockholm met 6-1 van de Zweden verlorèn. En nou negen jaar later, sta je er weer in. Gekke wereld, hé? Ik had die kans wel graag eerder gehad. Trouwens die heb ik gehad. Twee jaar geleden in 1961, na de over winning van Feijenoord op Ajax (1-0), had ik een redelijke kans mee te gaan naar Boedapest, maar toen moest ik thuis blijven door een knieblessure. Cor v. d. Gijp ging toen voor mij. Daarna heb ik ook meegedaan in die roemruchte wedstrijd tegen de Londen Combination in Amsterdam. Volgens mij zat er toen weer een aardige kans in, maar ja, toen kwam die Feijenoord- affaire en daar zullen we maar niets meer over zeggen". „Die Franse jongens hebben overigens een kapitale psychologische fout ge maakt, door in de Franse kranten voor de wedstrijd te zeggen, dat ze ons wel eens even zouden pakken. Ook Kopa schreef of liet schryven,' dat hij in Rot terdam succes zou halen. We zijn nog nooit zo geladen het veld ingegaan als tegen die Fransen. Die gezegdes voor de wedstrijd gaven ons een heerlijke extra-prikkel, een prikkel die je soms heel goed kunt gebruiken. Waarom speelde Ajax zich uit tegen het voorlo pig Nederlands elftal? Omdat ze de extra-prikkel hadden die „internatio nals" eens heeriyk in het ootje te kun nen nemen! Vergelijk daar nou eens de wedstrijd van Ajax tegen Feijenoord mee. Voel je wat ik bedoel? In het Olympisch Stadion tegen de voorlopi gen was het voor hun een prestige kwestie, die hen inspireerde. Ik heb me overigens wel afgevraagd waarom men na de rust de boel niet omgooide. Daar moet een bondscoach toch het recht toe hebben, niet? Zouden we niet veel meer aan die laaste. 45 minuten hebben ge had, als de hoer Schwartz enkele Aja- xieden die hij toen in het Nederlands elftal dacht bij de voorlopigen had ge zet cn enkele voorlopigen die hy geen kans gaf, in het Ajax-team?" „Vanzelfsprekend ltryg ik in de wed strijd tegen de Zwitsers weer een spc- EEN HALVE EEUW VERFIJNDE i TAFELSFEER CERO ZILVIUM C.ERO ZIIDURO ZIIMETA ciale opdracht. Denk non niet dat de Elaats, waar ze me op papier gezet ebben, iets afdoet aan mijn werk als schakelspeler. Volgens mij heeft de coach Jan Klaassen en mij ér ingehaald om het Feijenoord-systeem tegen de Zwitsers te kunnen spelen, het systeem van de versterkte defensie met snelle uitvallen. Of het lukt? Weet ik niet. Voor zo'n systeem moet je ook het ma teriaal hebben en onder materiaal ver sta ik een heel elftal, en vooral een elftal dat er ingegroeid is. Ik ga graag met een speciale opdracht het veld in. Ten eerste omdat me dat al tijd een gevoel van verantwoordelijk heid gqeft en ten tweede omdat ik me dan vlei met de gedachte als die op dracht goed is uitgevoerd dat ik een grote steen heb bijgedragen aan een eventuele overwinning". RINUS BENNAARS ...na negen jaar „Ik speel nu voor liet vierde seizoen in Feijenoord. Daarvoor een jaartje in N.O.A.D. en daarvoor steeds in D.O.S.K.O., de ploeg uit mijn wooa plaats Bergen op Zoom. Men heeft mij wel' eens venveten, dat ik te lang in D.O.S.K.O. ben blijven hangen, ook toen het in het begin van het semi- professionalisme bergafwaarts ging met D.O.S.K.O. Ach, misschien heb ben zy die dat zeggen wel gelijk. Maar D.O.S.K.O. was en is nog steeds een grote trekpleister voor me, omdat ik er al mijn vrienden in heb zitten. Nu voel ik me bij de Rotterdamse roodwitten ook best thuis. Trouwens hoe kan het anders Nee, over de volgende cupwedstrijd van Feijenoord praat ik nog niet. Eerst eens zien oi we die Zwitsers er onder kunnen hou den. Je moet nooit aan te veel din gen tegelijk denken" besluit Rinus Ben- naars, de in Bergen op Zoom populaire kantoorbediende. JAN DASSEN. WIE GEZELLIG WIL FRITUREN ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM Grote bedrijvigheid bij Hazemeyer Het jaar 1962 heeft zich voor de N.V. fabriek van elektrische apparaten, v.h. F. Hazemeyer en C„ volgens het ver slag, gekenmerkt als een jaar van zeer grote bedrijvigheid. Vrijwel alle afde lingen waren het gehele jaar ruim van werk voorzien. De omzetten zijn met bijna 17 pet. toegenomen. Het saldo exploitatierekening steeg van f 4,4 tot f 5.1 min. Na aftrek van af schrijvingen ad v. 2.6S (1.91) min., ven nootschapsbelasting f 1.07 (onv.) enz., resteert een saldo-winst van f 1.2 (1.3) min- Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 14 pet. dividend (onv.). De liquide positie is aanmerkelijk beter dan de directie zich bij het begin van het boekjaar had voorgesteld. De in vesteringen beliepen f 2.68 min, Dit bedrag is ten laste van de verlies- en winstrekening afgeschreven. De export- omzet maakte ongeveer 9 pet van het totaal uit en steeg met ruim 2 pet. Het totaalbedrag der orderportefeuille per einde 1962 verschilde weinig van dat per begin 1962. De stijging van de kosten baart de directie zorgen. Zij hoopt door een verdere opvoering der produklie deze verhoogde kosten op te kunnen vangen. Het bedrijf heeft 2190 personen in dienst. Dividend Nationaal Grondbezit N.V. De raad van toezicht van Nationaal Grondbezit N.V. in Den Haag heeft op 'oorstel van de directie besloten om ran de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boekjaar 1962 een dividend in contanten uit te keren van 27'/i (vorig jaar 23 over de verplichte storting (f 250 per aandeel) op net in 1962 van f 8.000000 tot f 12.000.000 verhoogd ge plaatst aandelenkapitaal. (Voor de per 31 augustus 1962 uitge geven aandelen a. genummerd 9001 t.m. 12.000, bedraagt het dividend 13% In mindering hierop is per 2 januari 1963 reeds een interimdividend van 12% resp. 6% betaalbaar ge steld. Voorts wordt medegedeeld, dat 'in mei 1963 uitreiking van bonusaandelen zal plaatsvinden tot een bedrag van f 1.200.000 aandelen a, op naam, in stukkén groot f 1000, met een verplichte storting van 25 (f250 per aandeel) ten laste der agloreserve in dier voege, dat het bezit van f 10.000 aandelen a recht geeft op f 1000 der vorenbedoelde bonusaandelen. Deze bonusaandelen zul len ton volle delen in de winst over het boekjaar 1963. H.B.M. verwierf vele opdrachten in Nederland De styging van de orderportefeuille tot f 240 min per ultimo december van de Hollandscho Beton Maatschappij komt voornamelijk voort uit in Nederland ont vangen opdrachten. Dit heeft het be stuur in de jaarvergadering medege deeld- Van het verwisselingsbod voor de aan delen „Intervam" heeft het overgrote deel der houders gebruik gemaakt, zo dat het bezit van de H.B.M. niet vér van de 100 pet is. Dagelijks worden nog enkele aandelen aangeboden. Het bod blijft open tot 31 mei 1963. De voorgestelde statutenwijziging werd met algemene stemmen aangenomen. Derde kernreactor bij R.C.N. kritisch De derde kernreactor van het „Reactor Centrum Nederland" (R.C.N.) te Pet ten is donderdagavond kritisch gewor den, dat wil zeggen dat er voor de eerste maal een zichzelf onderhoudende ket tingreactie in is opgetreden. De reactor, de zogenaamde „Krito", is de eerste reactor die geheel in ons land is ontworpen en waarvan de on derdelen de spiytstof uiteraard uitge- I Een complete verzame ling Auto-visieraad- tests van alle auto's in de goedkope prijsklasse onder hef motto: bezint eer gij begint. Groot formaat. Met honderden foto's, f 5,50. Bij aankoop van ten minste f 5,aan boeken Tiet Boe kenweekgeschenk Europa in een boek" gratis. De jeugdactie „10 x 10", die de Nederlandse jeugdgemeenschap in overleg met de Nederlandse Orga nisatie Voor Internationale Bij stand (N.O.V.I.B.) als onderdeel van de anti-hongeractie heeft ge voerd, heeft een netto resultaat opgeleverd van 2.255.333,83- Het kostenpercentage bedroeg 5,1 pro cent. Overeenkomstig de afspraken met de N.O.V.I.B. en de hiertoe in het leven geroepen stichting „Nederf" zullen de „10 x 10"-gelden worden besteed aan de uitvoering van het zogenaamde „erfgewassenproject" in Dahomey. Over de verwezenlij king van deze plannen zullen nog mededelingen worden gedaan. De N.J.G. beraamt reeds weer plan nen om binnen afzienbare tijd een nieuwe grootste jeugdactie te voe ren, nu in het kader van de groeiende Europese eenwording. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Papendrecht G. Biesbroek te LJselmuiden; beroepen te Zwarte- broek J. Kruijt te Lexmond; aangeno men naar Goes (vac.-F. N. M. Lijssen) toezegging, H. J. Teutscher, laatstelijk predikant op Nieuw-Guinea, woonachtig! te Eindhoven: bedankt voor St.-Anna- land J. A. de Waard te Meerkerk; be dankt voor rViezeveen (vac.H. Pol) P. J. Bos te Sprang. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam (vac.-F. Vroon) H. Heule te Leiden en P. C. de Vries te Den Haag-Loosduinen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Aagtekerke H. Ligten- berg te Oudemeerdum. BOEKENWEEK-UITGAVEN De )e boekjes die ter gelegenheid van de achtentwintigste Boekenweek uitgegeven werden, verraden dat onze cultuur nog steèds onmiskenbaar in het ou de Hellas wortelt: Aischylos' „Doodenoffer" en „Eumenie den" werden heruitgegeven, ter wijl het traditioneel geworden poëzieboekje, het „Muze"-deel- tje van dit jaar „De Muze en Europa" heet. Op het omslag daarvan ziet men een wonderlij ke maar wel intrigerende conta minatie: een lierspelende Muze, die gelijk eens Europa, ontvoerd wordt door een speelse stier. „Doodenoffer" en „Eumenieden" zijn uitgegeven ter gelegenheid van de opvoering door het Atheense Pirai- kon-Theater op 29 maart in het Con certgebouw te Amsterdam. De ver taling is de mooie, gedragen verta ling van P. C. Boutens, geheel over eenkomstig de Verzamelde Werken, in oude spelling, herdrukt. Aischylos, de eerste grote Griekse dramaturg (525-456 voor Chr.) was reeds tij dens zij leven zeer beroemd: achten twintig keer kreeg hij in Athene de eerste prijs. Helaas is er van zijn werk bitter weinig tot ons gekomen. Zijn „Oresteia" is de enige volledig bewaard gebleven trilogie, daterend uit 458 voor Chr., dus van enkele jaren voor zijn dood. De trilogie be staat uit de „Agamemnoon", de „Choephoroi" (Pleng- of dodenoffers brengende vrouwen) en de „Eume- nides" (Eumenieden). Deze twee laatste drama's van de trilogie wor den dus in dit boekje geboden. HEILIGE HUIVER „Doodenoffer", spelend op de voor hof van Agamemnoons paleis te Ari gos beeldt de bovenmenselijke strijd uit van Orestes, de zoon van Aga memnoon en Clytaemnestra. Cly- taemnestra had (in de eerste trage die) Agamemnoon .vermoord; zijn grafterp ziet men rechts op de voor grond. Orestes wil zijn vader wreken en doodt ten slotte zijn moeder. In de „Eumenieden", spelend voor en in Contact regering landbouwschap De minister van justitie, de staatssecre taris van algemene zaken, en de ^voor zitter van het landbouwschap hebben donderdag een eerste gesprek gevoerd over de mogelijkheden van een wetswij ziging waardoor het invorderen van hef fingen door het landbouwschap op een voor de betrokkenen minder pijnlijke wijze kan geschieden dan onlangs in Hollandsche Veld gebeurd is. Het gesprek is nuttig geweest en zal worden voortgezet, zei men na afloop bij het staatssecretariaat van algemene zaken. Verdere mededelingen over het gesprek werden noch van de zijde der regering, noch van de z|jde van het land bouwschap J Rotterdamse raad aanvaardt verkoop aandelen R.T.M. De Rotterdamse gemeenteraad heeft donderdag na een langdurige discussie haar goedkeuring verleend aan het voor stel van b. en w. om tachtig procent van de aandelen in het streekvervoerbe- dr|jf R.T.M,, die de stad twee jaar gele den tegen een koers van 500 procent kocht, over te dragen aan de Neder- landsche Spoorwegen. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim vier miljoen gulden. Eén tegen stem moest wethouder H. W- Jetting- hoff (openbare nutsbedrijven) incasse ren, namelijk van de heer dr. F. J. Krop (c.h-u.), die meent dat de belangen van de crediteuren van de R.T.M. met deze overdracht niet voldoende garant z|jn zonderd door de Nederlandse indu strie zijn geleverd- De vorige week vrij dag was een begin gemaakt met het plaatsen van de splijtstofelementen in het reactorvat. ESPRESSO In het artikel over „Espresso" in de „Kroniek van Zwin tot Zijpe" werd ge zegd, dat liet blad voorlopig geen nieuwe abonnees kan verwerken. Dit is echter onjuist, daar „Espresso", ook zonder assistentie, graag abonnees erb|j wil hebben! Dus als er zieken zyn die graag alsnog abonnee zouden willen worden, kunnen zy schryven naar „Espresso", postbus 76, Goes. Het abonnement is geheel kosteloos, dus een reden temeer om U op „Espresso" te abonneren! Goes. Bob Lagaay, „Espresso", Postbus 76. Simavi-collecte De SIMAVl-comités in Zeeland doen een warm beroep op Alle ingezetenen. De actie moet slagen! Wanneer SIMAVI brieven krygt van de volgende inhoud, dan moet zo'n arts toch worden gehol pen. De dokter schrijft: „De acute ope raties brengen je soms een wanhoop na bij als er intussen een paar honderd mensen voor de deur staan te drin gen..." „Ik houd uiterlijk om half tien 's avonds op, anders houd ik het niet vol..." „Er biyven nog elke dag velen die niet aan de beurt komen om inge schreven te worden en als ik 's avonds naar huis ga ligt de grond bezaaid met mensen die niet meer weg kunnen... De enige troost in de situatie is, dat je het toch béter ziet worden..." Ja, laat het beter worden, mede door de hulp van SIMAVI, door onze collecte! De SIMAVl-comités de tempels van Delfoi en Athenai en ten slotte op de Areios Pagos, de Aresheuvel bij Athene waar van oudsher recht gesproken werd over moord, komt de verzoening tot stand: na bittere vervolging en lange strijd wordt Orestes vrijgesproken. Deze verheven drama's zijn een hoogtepunt van het menselijke scheppen, men leest en ziet ze steeds met een soort heilige huiver. „De Muze en Europa" is een aller aardigste bloemlezing in boeken weektraditie. Garmt Stuiveling stel de hem samen, Lotte Ruting maakte bij elk vers een pentekening, waarvan enkele bijzonder geslaagd zijn. Po ters met landschappen, mensen en steden uit den vreemde, uit geheel Europa. „Mocht deze kleine keur van een overgrote hoeveelheid teksten, de indruk wekken dat de poëtische ver beelding vóór is bij de politieke wer kelijkheid. dan is het goed te be denken dat naar een diepzinnig woord van Shelley, de dichters de onerkende wetgevers van de wereld zyn", besluit Stuiveling. HANS WARREN Onderzoek naar annulering van melkorder Het ministerie van landbouw in Den Haag heeft een onderzoek ingesteld naar de maatregel, die volgens medede lingen van de N.V. Sterovita in Amster dam door het Engelse ministerie van landbouw is aangekondigd en die de export van melk naar Engeland door dit bedryf onmogelijk zal maken. Het Nederlandse ministerie heeft nog geen voledig beeld van de zaak, maar het heeft de indruk, dat het een veteri naire maatregel betreft, die ingegeven is door angst voor overbrenging van mond- en klauwzeerbesmetting. Nage gaan wordt wat er in dat geval van Nederlandse zyde gedaan kan worden om verandering van de maatregel te verkrijgen. Men vestigt er echter de aandacht op, dat veterinaire maatrege len blijkens de ervaring moeilijk te ver- wyderen hinderpalen voor de export ple gen te zyn. In de diergaarde Blijdorp is een zeer bijzondere orang oetan ge boren Tom, de eerste zoon van Nina (10) cn Ernst (12), die bei de» ook iu Blijdorp het levenslicht aanschouwden. De Rotterdamse diergaarde heeft daarmee een wereldprimeur, want nog nooit in de geschiedenis van het dierentuinwezen zijn bij de orang oetans twee generaties in dezelfde tuin geboren. Het ouder paar is onverwant. De vier groot ouders, waarvan er nog drie in leven zyn, zyn uit Sumatra ge ïmporteerd. De geboorte van Tom wordt van groot belang geacht, omdat nu het bewys is geleverd dat het moge- ïyk is onder dierentuinomstandig heden een fokgroep van orang oetans op te bouwen, die goede en normale jongen kan leveren. De kleine Tom is genoemd naar de directeur van het Serawakmu- seum in Kuching, de heer Tom Harrison, die zich met zijn echt genote byzonder inspant om de bedreigde orang oetan-soort van de ondergang te redden. Deze auto heeft uitsluitend een privè-leven. Korte ritten voor bezoek of boodschappen. Verder alleen-voor-het-weekend. Illlllllillllf IIIIIIIIH Deze auto heeft overwegend een beroepsleven. Iedere a_0 uren achtereen in touw. In de stad en dan weer op de buitenweg. U ziet: beide auto's zijn aan elkaar gelijk. In merk, type en bouwjaar. Maar onder de motorkap houdt de gelijkenis op. Beide motoren hebben zich anders ontwikkeld. Hetzelfde geldt voor uw auto. Ook uw motor heeft een eigen karakteristiek. BP Super Mix komt er aan tegemoet met 5 verschillende soorten benzine. Voor elke motor de juiste individuele voeding. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP-pomp merkt u het verschil. Uw motor loopt inderdaad soepeler, reageert scherper en accurater! Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix 25 - BP .Super Mix 50- BP Super Mix .75 - BP Super. Terwyl heel Nederland dank zij Feye- noord in een soms hoog oplopende „cup koorts" leeft, heeft de Geïllustreerde Pers N.V. een speciale uitgave op de markt gebracht: de Europa-cup 1962- 1963. Dit 76 pagina's tellende nummer stond onder redactie van Ed van Opzee- land. Ongetwijfeld is het voor de voet balfans een prachtige uitgave: vlotte, in dringende artikelen over cupwedstrijden, befaamde voetballers, befaamde clubs, befaamde scheidsrechters. En dit alles is geïllustreerd met fraaie, vaak spec taculaire foto's. Vanzelfsprekend is vooral aandacht besteed aan de onverge- teiyke wedstryd Real MadridBenfica. Het speciale nummer bevat over deze wedstrijd zelfs bydragen van Leo Horn en Alfredo di Stefano. Dit tweetal heeft verschil van mening over twee penalties. Voorts artikelen over Feyenoord, Ander- lecht, DundeeFC Köln, Reims, Euse- bia, Kopa, Milan enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13