PANTER blijf jong...&%) blijffiL.&*LDfiets! Handelaar uit Den Haag vervalste en inde gevonden postwissel Boetes voor negeren opdooirnaatregelen Elek Schwartz: „Dat doen we nooit meer Bowling-centrum bij zeedijk Westkapelle Toch weer remise Schilder nam - na drankgebruik - in Laatste les Vlissingen aantal brilmonturen weg Kantongerecht Oostburg Raad verhuurde de grond Voor u, mevrouw..V een stuk Castella^ Schoonheidszeep GRATIS VLAAMSE EN ZEEUWSE AUTEURS EXPOSEREN WERK IN SLUIS Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Om schaaktitel VRIJDAG 29 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T POLITIERECHTER MIDDELBURG De Middelburgse politierechter mr. B. S. Sieperda, heeft gisteren conform de eis v:an de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, de han delaar H. H. uit Den Haag veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand. H. had op 13 april, toen hij in Vlissin gen werkte, met een vervalste postwissel zich een bedrag van ruim 122 gulden toegeëigend. De handelaar had de postwissel aan getroffen in een hoeveelheid oud papier en lompen, die hij die dag bij de timmer man T. C. uit Grijpskerke weggehaald had. Het papier en de andere spullen had hij in de woonkamer van de tim merman in een zak gedaan en vervol gens de zak leeggeschut in zijn auto. Daar had hij de postwissel ontdekt. Hij verzekerde de politierechter, dat hij de wissel aanvankelijk wilde ruggeven, maar daar hij reeds I weken zonder werk en zonder geld was. besloot hij het papier te houden. In het postkantoor te Middelburg machtigde hij zichzelf het bedrag te innen, ondertekende met de naam C. en bood de postwissel aan het loket aan- De officier achtte de verduistering wet tig en overtuigend bewezen. Vooral het feit, dat H. tot nu toe nog geen poging liad gedaan om iets van het gestolen bedrag terug te betalen, nam mr. An dreae verdachte hoogst kwalijk. Brilmonturen De schilder H. B- (26) uit Rott'terdam (sinds enkele jaren in Vlissingen werk zaam on thans gedetineerd te Middel burg) had op - 25 maart jl. de verlei ding niet kunnen weerstaan om vla een ingeslagen ruit van een te verbouwen winkel in Vlissingen een aantal brilmon turen (waarde 116) weg te nemen. Als de belangrijkste oorzaak van deze ontsporing noemde mr. Sieperda drank gebruik. Gevraagd naar de reden van deze dief stal antwoordde verdachte de politie rechter, dat hij nu nog niet wist wat hij met de monturen wilde doen. „Waar schijnlijk heeft U gedacht dat het siera den waren", veronderstelde de officier, mr. A- W. Rosingh, die een gevangenis straf van 4 weken eiste, waarvan 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van het Z.C.v-A. Mr.Sieperda legde eenzelfde gevangenis straf op, maar daarvan 3 weken onvoor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar alsmede het gevraagde toezicht. Al bekend Er kwamen deze middag weer enkele verdachten voor het hekje, die zich onder invloed van sterke drank in het verkeer begeven hadden. De 20- jarige jongeman A. R. uit Koewacht was reeds een bekende verschijning in de rechtszaal, zo merkte mr. Sie perda op. Op 2 december had hij on der invloed op de fiets in Axel gere den. Hoewel de jeugdige verdachte verklaarde thans onder behandeling te zjjn van een arts en het consulta tiebureau, meende de officier, mr. Andreae, dat een voorwaardelijke straf niet meer helpt. De'officier eiste daarom 3 dagen onvoorwaarde lijk. Alleen het feit, dat verdachte voor een armblessurc zich geregeld onder dok tersbehandeling moet stellen, redde hem uit de gevangenis. De politierechter veroordeelde hem namelijk tot 2 weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar, alsmede toe zicht van het Z-C.v.A. Huishoudbeurs trok meer dan 3000 bezoekers De ongeveer twintig deelnemers aan de huishoudbeurs in net Vlissingse Con certgebouw kunnen terugzien op een bij zonder geslaagde actie. Waren sommi ge deelnemers eerst nog wat pessimis tisch gestemd over de afloop, donder dagavond was ledereen van het succes overtuigd. Reeds de eerste avond, dins dag, was de belangstelling dermate groot, dat men besloot de beurs ook des middags open to stellen. Donderdag avond kon men de balans opmaken van het aantal bezoekers: tussen de 3000 en de 3500. Behalve de deelnemende middenstan ders kon ook het comité „Actie Sport hal" verheugd zijn over de goede afloop. Want iedere bezoeker bracht een kwar tje in het laatje van het comité. In to taal dus een bedrag, dat rond de 800 gulden zal liggen. Het ligt in de be doeling, nadat de juiste opbrengst is uitgerekend, het bedrag volgende week te overhandigen aan wethouder Ch. J. Gillissen Verschage. Ook voor de laatste avond bestond een bijzonder grote belangstelling. De da mes kwamen zelfs met extra bussen. Donderdagavond konden de bezoekers behalve van het optreden van de „vas te" artisten „The Hoko's" en pianist Harry Boei-, ook.genieten van de zang van „De Spelbrekers" Brand in oude schuur te Arnemuiden Woensdagavond om negen uur is te Arnemuiden brand uitgebroken in een schuur van de Stichting „Beheer Land bouwgronden" aan de Burgemeester Landshcerweg. De leegstaande schuur, die binnenkort zou worden gesloopt, brandde geheel uit. Een aangrenzende boerderij Is behouden gebleven De vo rige eigenaar, de heer P. Boone, is vorig jaar naar de Flcvopolder verhuisd. De brandweer van Arnemuiden was snel ter richten Voor de jeugdige letterzetter J. B. uit Graauw is er, nadat hij zich gedurende de eerste 5 avonden van de week in zijn hobby heeft kunnen uitleven, op zaterdagavond weinig vertier meer in Graauw te beleven. Zodat hij dat in Hulst zoekt, ook op 20 januari jl. Maar die avond had hij liet wel wat te bont gemaakt: in een cafetaria gooide hij na liks drankgebruik met frites en gehakt ballen, smeet koffiekoppen door het etablissement en toen hij buiten gezet was stapte hij onder invloed op de fiets, met het gevolg, dat hij prompt door de politie aangehouden werd. De officier hoopte, dat het voor deze jonge verdachte de eerste en de laat ste les zou zijn en eiste een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 week met 2 jaar proeftijd en toezicht van het Z.C.v.A. Mr. Sieperda nam deze straf conform over- De loonwerker I. M. uit Boschkapelle bezocht op 13 oktober van het vorige jaar de gehele middag enkele cafés, dronk bij elkaar tien glazen bier en klom toen op de tractor op zoek naar werk. Het gevolg was, dat vele men sen hem zig-zaggend over de weg zagen rijden, nadat hij eerst nog een afraste ring van een tuin beschadigd had- De officier achtte overtuigend bewezen, dat verdachte onder invloed gereden had, ondanks het feit, dat M- beweerde, dat de stuurinrichting van zijn trekker defect was. Mr. Andreae eiste een boete van ƒ100 plus 2 weken voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd, welke vordering de politie rechter conform overnam. G. T. uit Philippine werd wegens diefstal van enkele balken veroordeeld tot een geldboete van 40 (conform), de land arbeider L. V. uit Hontenisse kreeg een boete van 5 voor een mishandeling. Schade voor polders De kantonrechter te Oostburg heeft donderdagmorgen enkele stevige boetes opgelegd aan chauf feurs, die kortgeleden de maatre gelen tegen opdooi hadden gene geerd. De officier van justitie mr. P. C. Doedens noemde dit ernstige overtredingen, omdat door het ne geren van de desbetreffende bor den grote schade kan worden toe gebracht aan de eigendommen van waterschappen, polders t en derge lijke. Volgens hem waren de maat regelen afdoende bekendgemaakt en m het vooruitzicht gesteld. „De kranten hebben er vol van ge staan", voegde kantonrechter mr. H. van der Belt er aan toe. De voerman L. van L. uit Maldeghem (België) had het al heel bont gemaakt. Hij reed op 13 februari met een lading van 9400 kilogram door de kom van IJzendijke, hoewel ook daar slechts een asdruk van 1,2 ton was toegestaan. De eis tegen hem luidde 60,sub. 12 dagen. Omdat- het bord er eerst twee uren te voren was geplaatst, verminder de de kantonrechter de boete tot 50, sub. 10 dagen. De chauffeur J. D. uit Breskens kreeg voor dezelfde overtreding op 6 maart op het Raadhuisplein te Ooslburg, con form de eis, een boete van 60,sub. 12 dagen. Geen voorrang Voorts stond weer een aantal chauffeurs terecht, die hadden verzuimd de door gang vrij te laten voor andere wegge bruikers. De tekenaar A. S. uit Destel- bergen (België) kreeg een boete van 60,subs. 12 dagen, omdat hij op 21 oktober, komend uit de richting Water landkerkje geen voorrang had verleend aan een auto op het kruispunt van de wegen naar IJzendijke en Schoondijke. De eis luidde 75,sub. 15 dagen. De mechaniker P- P. uit Sint-Martens (Bel gië) had op 15 augustus op het kruis punt Potjes verzuimd voorrang te ver enen aan een daarop rechthebbende bromfietser. Eis en uitspraak 15,sub. 3 dagen. De bediende F. v. d. H. uit Zolder (Bel- giëë) meende op 19 juli te Sluis nog juist voor een van rechts komende auto te passeren. Het bleek een misrekening die een botsing veroorzaakte en hem nu een boete kostte van 25,sub. 5 da rn. De eis tegen hem luidde 35,sub. dagen. Hinderen van een andere weggebruiker werd de fruittelersknecht G. van L. uit IJzendyke ten laste gelegd. Hij wilde op 17 september zijn tractor en aanhang wagen tussen Biervliet en IJzendijke naar links afslaan maar had er te laat erg in, dat er van achteren een perso nenauto naderde. Ook hier volgde een botsing met veel schade en één licht ge wonde. Eis 0 50 sub. 10 dagen, uitspraak f 40 sub. 8 dagen. De vertegenwoordigen L. A. uit West- dorpo was 2 oktober te Breskens door onoplettendheid met een auto tegen een voor hem rijdende weggebruiker ge hotst. Hij werd conform de eis veroor deeld tot een boete van f 30 sub. 6 da gen. Daar de constructiewerker A. de B. uit Biervliet ontkende op 3 oktober in «ijn woonplaats onvoldoende rechts te hebben gehouden bij het nemen van een bocht, werd diens zaak aangehouden voor verhoor van een tweetal getuigen. De Aardenburgse elektricien W. van der H. stond terecht, omdat hij op 2 oktober te Aardenhurg met zijn bromfiets zoda nig in de richting van een meisje had gereden, dat het kind ijlings op het trot toir moest springen. Verdachte ontkende dit. Volgens hem was het meisje op hem afgekomen, waardoor hij moest uitwij ken en kwam te vallen. Hét 15-jarig meisje W. M. en haar vriendinnetje, de even oude M. van O., beiden uit Sluis, kwamen getuigen dat verdachte wel de gelijk recht on hen was afgereden. Deze wijze van rijden kostte de 19-jarige Van der H.. conform de eis een boete van f 25 sub. 5 dagen. De timmerman F. van T. uit Axel reed op 17 oktober met zijn bromfiets door de Burchtstraat te Oostburg, wilde kenne lijk naar links oversteken om het Een hoornplantsoen op te rijden en keerde weer terug naar rechts, toen hij zag, dat die inrit verboden was. Door die ma noeuvre had hij een achterop komende automobilist in de war gebracht. Er volgde een botsing en een valpartij. De eis tegen Van T. luidde f 40 sub- 8 da gen, de uitspraak f 25 sub. 5 dagen. Voor de derde maal diende de zaak te gen de autogeleidér A. N. uit Gent (Bel gië), die te Sluis by het achteruitrijden een andere auto zou hebben beschadigd. Daar een opgeroepen getuige telkens niet kwam opdagen, werd N. wegens brek aan bewijs vrijgesproken. Vijftien fulden boete sub. 3 dagen hechtenis reeg de Breskense chauffeur J. L„ op 3 september bij het oprijden van de veerboot te Breskens een vrachtauto had gehinderd, waardoor laatstgenoemd voertuig schade toebracht aan de bedie ningsinstallatie van de provinciale boot. De vrachtautochauffeur D. E. uit Groede had op 11 oktober op de rijksweg te. Breskens bij het achteruitrijden een wandelend echtpaar aangereden. Eis f 25 sub. 5 dagen, Uitspraak f 15 sub. dagen. De bij dit ongeval betrokken han delaar C. Q. uit Schoondyke had even wel op de rijbaan gelopen, zodat hij een boete kreeg van f 10 sub. 2 dagen. Te- ?en hem luidde de eis f 15 sub. 3 dagen, erecht stond voorts do landbouwer G. de S. uit Aardenburg, wiens' schapen de spruitkool uit de tuin van diens buur man hadden opgegeten. Eis f15 sub. 3 dagen. Uitspraak f 10 sub. 2 dagen, ter wijl verdachte beloofde de spruitschadè f 5 te vergoeden. De Oostburgse vertegenwoordiger J. A. kreeg een boete van f 7,50 subs. 2 dagen, omdat hij zijn auto in strijd met het daar geldende wachtverbod, had laten stil staan in de Noordstraat te Groede. Eveneens f 7,50 subs. 2 dagen luidde de uitspraak tegen de heer A. van M., zon der beroep te Breskens, die zijn auto 's nachts onverlicht had laten staan. De Haagse verkoopleider A. S. kreeg boete van f 6 subs. 1 dag wegens over treding van het wachtverbod te Oost burg. „Als U zo doorgaat, komt U nog in een rijkswerkinrichting of in het huis van bewaring terecht", zeiden de officier en de kantonrechter tot de los arbeider T. T. uit Aardenburg, die op 26 november dronken op straat was aangetroffen. Hij had aan een kaartwedstrijd met „toebe horen" deelgenomen. Verdachte noemde het zelf een ongelukje. „Ik heb hier een hele waslijst van soortgelijke overtredin gen door U begaan", zei de kantonrech ter, die het als een laatste waarschu wing wilde houden op een boete van f 30 subs. 6 dagen. De schroothandelaar E. S, uit Breskens stond voor twee overtre dingen terecht, namelijk het opslaan van oude auto's langs de zeedijk, het plaat sen van een vrachtauto met ijzerafval in de berm van een weg en het gebrui ken van een perceel grond voor het de poneren van oud ijzer. De eerste twee zaken vielen onder de algemene politie verordening en kostten verdachte in to taal f 10 subs. 2 dagen hechtenis. Het laatste geval betrof ook een overtreding van de landschapsverordening, waarvoor verdachte een boete kreeg van f 20 subs. 4 dagen. De eis luidde in deze zaak f 25 subs. 5 dagen. Kraaien worden in Zeeland bestreden De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap heeft na overleg met de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging en de di rectie faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij besloten, dat de georganiseerde bestrijding van kraai- achtigen zal plaatshebben in de gemeen ten Westerschouwen, Domburg, Oostka- pelle, Vrouwenpolder, Clinge. St.-Jan- steen, Hulst, Koewacht, Zuiddorpe en Westdorpe. Dit gebeurt in de week van 1 tot en met 6 april a.s. Onder kraaiach- tigen worden verstaan de zwarte kraai, roek, kauw, ekster en vlaamse gaai. De premie bedraagt f 0,75 per afgeschoten vogel. De in het kader van deze actie afgeschoten vogels moeten worden inge leverd by de postcommandant van de rijkspolitie in de betrokken gemeenten. Drie kievitseieren voor mr. Rijpstra De heer S. Hoogsteen uit Terneu- zen heeft donderdagmiddag drie kievitseieren gevonden en deze aangeboden aan de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra. Voor zover bekend, betreft het hier de eerste eieren, die dit jaar in deze streek zijn gevonden. NATUURHISTORISCHE VERENIGING STELDE PROGRAMMA VAST Een klein gezelschap Zeeuwse leden van de Koninklijke Natuurhistorische Vereni ging heeft woensdagavond tijdens de jaarvergadering van de afdeling in „De Opril" te Goes de plannen voor het aan staande jaar besproken. Begin mei zal een tocht worden georganiseerd naar het natuurreservaat bij Ritthem. Het is ook de bedoeling, dat er excursie naar Fort Rammekens wordt gemaakt. Verder werd van gedachten gewisseld over de mogelijkheid om aan Schouwen-Duive- land een bezoek te brengen. Vice-voorzitter A. van de Vrie uit Goes deelde mee, dat er op Walcheren een contactcommissie is ingesteld, die de sa menwerking tussen de K.N.H.V. en de C-J.N. en de N.J.V. zal bevorderen. Dat zal gebeuren door onder meer het geza menlijk organiseren van excursies en le- Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. M. D. Huge uit Kloetinge bleek, dat het ledental van de afdeling Zeeland constant bleef op 37. Er werden in 1962 11 excursies en een achttal lezingen ge organiseerd. De afdeling heeft een batig saldo van 43.41. Het tweede gedeelte van het programma was in handen van drs. A. C. Drink- waard uit Wemeldinge. Hij vertoonde vele bijzonder fraaie dia's over de ont wikkeling van Zeeland met name over hte Deltaplan en gaf verder aan de hand van dia's een beeld van de oester- en mosselcultuur in Zeeland. Vlissinger voor de krijgsraad te velde Een van de meest vreemdsoortige krijgs raadzittingen speelde zich woensdag af Voor de krygsraad te velde west in Den Haag, waar de voormalige motorordon nans Z-, uit Vlissingen, zich moest ver antwoorden wegens het niet opvolgen van een bevel tot opkomst voor een 20 dagen durende herhalingsoefening, te rekenen vanaf 26 februari 1962. Zoals gebruikelijk informeerde de pre sident van dit college naar de reden van dit plichtsverzuim en zelden heeft men een rechtscollege zo verbluft zien staan na kennisneming van het ant woord. De militair verklaarde namelijk dat hij zich „gedrukt" heeft om zijn vrouw, waarmode hij in onmin leefde, niet in het bezit te stellen van de kostwinners vergoeding, die aan een dergelijke her halingsoefening is verbonden. Ondanks het feit dat de auditeur-mili tair weinig bewondering kon opbrengen voor dit wonderlijke gedrag kwam hij met een zeer milde cis in verband met de mededoling uit het rapport, dat ver dachte zich weer met zijn vrouw heeft verzoend. Derhalve vroeg hij het militaire rechts college een straf op te leggen in de vorm van een geldboete, groot 75, of bij niet betalen te vervangen door 14 dagen hechtenis. Terneuzen krijgt 54 extra woningen Burgemeester mr. H. Rijpstra deelde aan het eind van de donderdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering mede, dat juist donderdagmorgen be richt was ontvangen, dat aan Terneuzen nog een volume voor de bouw van 54 vrije premiewoningen is verleend- „Dit is een extra toewijzing, buiten iedere provinciale regeling om", aldus burge meester Rijpstra. Advertentie) 20 stuks f. 2.80 Ook in 10 stuks verpakking SENORITAS Crode blik) De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartje OPRUIMEN BIETENKUILEN 2 WEKEN VERSCHOVEN Als gevolg van de strenge, en langdurige winter is de gehele ontwikkeling van de natuur sterk vertraagd. Dit komt zo wel tot uiting in de voorjaarswerkzaam heden op de landbouwbedrijven, alsook bv. in de ontwikkeling van de bladluizen. Hierdoor wordt ook het gevaar van de overbrenging van het vergelingsziekte- virus uit bietenkuilen naar de gewassen op het veld in een later stadium acuut dan normaal. Op grond hiervan heeft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het landbouw schap, na overleg met het Instituut voor de Rationele Suikerproduktie en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst stappen ondernomen, die er toe hebben geleid dat de controledatum voor de bietenkuilen verschoven is van 1 april naar 13 april. Dit zal ook ten goede komen aan de problemen rondom de veevoederspositie, onder meer veroor zaakt doordat tijdens de strenge winter het gebruik van bieten uit de kuil moei lijkheden opleverde. AANSLAG OP REISKAS 99 Treinreis duurde bijna 12 uur Na een vermoeiende, bijna twaalf uur lange treinreis is het Nederlands elftal donderdagavond in het schil derachtige toeristenplaatsje Thun, gelegen aan het Thunermeer, aange komen. Ondanks de gerieflijke en luxueuze Rheingold-expres was de reis zelfs voor de zes onvermoei baar kaartende internationals van Ajax juist iets te veel van het goede. „Dat nooit meer", zei dan ook Elek Schwartz, toen de ploeg het 40.000 inwoners tellende plaatsje, dat 561 nieter boven de zeespiegel is ge legen, had bereikt. „Ik ben dom ge- „IN BELANG VREEMDELINGENVERKEER" De gemeenteraad van Westkapel le heeft tijdens zijn gisteravond gehouden vergadering onder voor zitterschap van bnrgemeester Th. H. de Meester besloten een strook grond van 140 vierkante meter te verhuren aan de maatschappij voor recreatiebouw te Zevenhoven (Zuid-Holland), die daarop een bowling-centrum (soort kegelspel) bij aankoop van 3 stukken f OPENING DOOR MR. DR. A. J. J. M. MES In groep „Literaire Tafelstonden" Brugge Mr., dr. A. J. J. M. Mes, waarnemend commissaris der koningin in de provin- Zeeland zal zaterdagmiddag 6 april drie uur in het raadhuis van Sluis een literaire tentoonstelling en boeken beurs openen. De expositie en de beurs zijn ingericht door de Literaire Tafel stonden te Brugge, met medewerking "an het Sluise gemeentebestuur. Ruim 20 Vlaamse en twee "eeuwse auteurs exposeren hier hun werken. Tevens is werk tentoongesteld van twee Vlaamse en twee in Zeeland wo nende plastische kunstenaars. Van Nederlandse zijde nemen deel de au teurs mevrouw Gertie Evenhuis (Biervliet) en Jan Eekhout (Amster dam). de schilder Jos But (St.-Anna ter Muiden) en de cartoonist Dani Dacquin uit St.-Kruis. Op de tentoon stelling zijn verder handschiiften te zien. Op dc boekenbeurs zullen de au teurs zelf hun werken signeren. Deze boekenbeurs in het Sluise Belfort Van'30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar is de tiende achtereenvolgende van de Literaire Tafelstonden en de eerste bui ten Belglsch-Vlaan'deren. Met de exposi tie en de beurs wil de Vlaamse vereni ging het contact en de kennismaking tussen schrijvers en publiek tot stand brengen. Men hoopt met deze eerste in Nederland te houden beurs ook de cultu rele banden te verstevigen met taalgeno ten buiten België. Contacten De groep „Literaire Tafelstonden" is, zo als woensdag op een persbijeenkomst in het Sluise raadhuis werd meegedeeld, een onafhankelijke vereniging van Vlaamse auteurs en plastische kunste naars in de leeftyd van 25 tot 45 jaar. De vereniging stelt zich sinds de oprich ting in april 1961 ten doel de versprei ding van werken van Vlaamse letter kundigen, in het bijzonder van jongeren. De schrijvers komen geregeld bijeen en lezen uit eigen werk voor, tevens publi ceren zy in een eigen pocketreeks, waar in reeds negen delen verschenen. De Li teraire Tafelstonden uit Brugge omvat ten omstreeks 80 leden. Onder de wer kende leden zijn auteurs, een glazenier, en beeldhouwers. De Vlaamse schrijvers zoeken nu ook contacten met taalgenoten in Neder land en men heeft reeds een relatie met de Duitse vereniging van litera- tors „Die Kogge". Burgemeester P- F. van Hootegem van Sluis zei woensdagmiddag in de expositie in liet Belfort een nieuwe mogelijkheid te zien voor het nauwer aanhalen van de band met de Vlaamse schryvers. De Vlaamse schrijver Marcel v. d. Velde uit Brugge, lid van de Tafelstonden, in welks bestuur verder zitting hebben Fer- nand Étienne (voorzitter), Lucien Den- dooven, Jacques Verstappen en mr. Alain de Caluwe, zei nog, dat de auteurs, die aanwezig zijn op de expositie, op uit- iging vrije lessen zullen verzorgen op de scholen. Dit deden zij ook tydens de expositiedagen in de Vlaamse steden. De literaire expositie en de beurs zijn van 6 april tot. en met 16 april en zijn geopend 15 tot 20 uur. zal exploiteren. Dit centrum komt vlak bij de zeedijk en het strand naast het opslagterrein van de Folder Walcheren. Er blijft dan nog voldoende rnimte over om te parkeren. B. en w. hadden de raad in hun voorstel bericht, geen bezwaar te hebben tegen dit bowlingcentrum, daar het college meende, dat een dei-gélijke ontspannings- gelegenlieid in het belang van het vreem delingenverkeer is. Aanvankelijk be stonden bij het college twee bedenkin- fen, omdat de souvenirstent van de heer Dekker niet meer in het gezichtsveld van het publiek zou liggen, en omdat het de bedoeling was zwak-alcoholische dranken te verkopen, terwijl de ont spanningsgelegenheid vlak tegenover een Westkappels café zou komen te lig gen. De recreatiebouw-maatschappy is echter bereid gevonden om de sou venirstent in de inrichting onder te brengen, terwyl met het café een overeenkomst getroffen is over de drankverkoop. Conform de voorstel len van b- en w. werd de vergoeding bepaald op 140 per jaar, vermeer derd met een bedrag dat 10 procent uitmaaktt van de jaarlijkse omzet van het bowlïngcentrum. Op principiële gronden waren de heren J. de Visser (s.g.p.) en F. K. van Rooijen (c.h.) niet zo erg gelukkig met het voorstel, omdat volgens hen het cen trum de zondagsrust wel eens zou kun nen verstoren. Toen het op een stem ming aankwam, onthield de heer Van Rooijen zich van stemming, terwijl de heer De Visser tegenstemde. De andere vijf raadsleden: de wethouders W. Ga- brielse (p.v.d.a.) en J. Minderhoud (g. b.) en de heren J. de Pagter (p-v.d.a.), J. Brasser (p.v.d.a.) en A. J. Meeuwse (g.b.) waren vóór. Rechtsgeding Voorts werd een besluit genomen tot het voeren van een rechtsgeding te gen de heer J. P. Gabriëlse, omdat deze niet vrijwillig wenste over te gaan tot verkoop van een perceel grond. De heer Van Rooijen betoogde, dat de betreffende persoon genoeg kansen heeft gehad om tot overeen stemming met het gemeentebestuur te geraken. Hij stelde het op prijs dat b. en w. toch nóg geprobeerd hebben via het laatste taxatierapport, waarbij de heer Gabriëlse 244 vier kante meter grond ter beschikking gesteld werd, alsmede een schadeloos stelling van 5520, tot overeen stemming te komen. In de rondvraag pleitte de heer De Vis ser voor meerdere aanplakborden, om dat het voorkomt, dat verkiezingspam fletten van de ene partij over die van de andere geplakt worden of moeten wor den, omdat er geen plaats is. B. en w. verzekerden, dat er een bord bijkomt. In antwoord op een andere vraag van de heer De Visser, verzekerde burge meester De Meester, dat het uitbrei dingsplan Noord geheel niet afgeketst is. Wel zal het sportterrein daar niet komen grotendeels ais gevolg van de bezwaren, die de raad er tegen had maar b. en w. zoeken thans daarvoor in een andere richting. Meer kon de bur gemeester er niet over meedelen. Drie miljoen bereikt bij boerenleenbank De boerenleenbank te Oosterland heeft woensdag aan spaargelden de drie mil joen bereikt. De familie K. Bierens-van der Have was de gelukkige. Zij had de drie miljoen overschreden met een inleg voor elk der vier kinderen van de fami lie. In intieme kring heeft men dit feit woensdagavond in de boerenleenbank gevierd. Behalve de familie Bierens wa ren ook de raad van toezicht, het bestuur en de kassier aanwezig. De voorzitter van het bestuur, de heer H. J. van de Zande, bood voor ieder van de kinderen een waardebon aan. weest dat ik me niet tegen de trein reis verzet heb. De t.c. besloot er toe op advies van de medische com missie. Toen ik ervan hoorde, wa ren de voorbereidingen al te ver om toch nog te gaan vliegen. Zes, hoog uit zeven uur in de trein zitten werd my verteld. Wij hebben het gezien: ruim elf uur. Veel te* lang. Ik had het nooit moeten accepteren". Zelfs Coen Moulijn, die nog geen twee jaar geleden het lieve vaderland in opschudding bracht door te weige ren nog langer van een vliegtuig ge bruik te maken bij uitwedstrijden van het Oranjeteam, was het met de bondscoach eens: „Dit is ook niets", was het commentaar van de rappe Rotterdammer, „Als het zo moet vlieg ik liever...". Het is een reis met hindernissen f eworden. Tot Bazel ging alles goed. n de grensplaats wachtte teamlei- der-t.c.-lid Landaal echter vergeefs op vertegenwoordigers van de Zwit serse bond, die volgens zijn inlich tingen kaarten voor het laatste tra ject van de reis zouden hebben. Geen Zwitsers echter, gelukkig wel geld, al werd door de gepeperde prijzen van de Zwitserse spoorwegen wel een ware aanslag op de Nederlandse reis- kas gedaan. Voor andere problemen zorgden de cameralieden van de televisie, die in Bazel maar heel weinig belangstel ling voor de moeiijkheden van de plaatselijke stationschef toonden. „Snel heren, de Rheingold was al over tijd", zei het kleine mannetje geagiteerd. „Ik kan de sneltrein naar Bern echt niet langer ophouden". De Zwitserse t.v.-mannen losten alles simpel op. Rustig lieten zjj reisleider Landaal, bondsarts dr- Pannekoek en aanvoerder Fons van Wissen op het perron voor de microfoon hun woord je doen, daarbij er nauwlettend voor zorgend dat de nerveuze stations chef, die zienderogen meer zelfver trouwen kreeg, steeds in het beeld bleef. Direct na de aankomst in bote! Frei- enhof ging de ploeg naar het .kleine trainingsveld aan de rand van het stadje waar een klein uur werd ge traind. Ook voor vrijdag staan trai ningen op het programma. Zaterdag woont het elftal in Luzern de wed strijd van jong Oranje bij om daarna terug te keren naar het idyllische Thun, dat pas enkele uren voor de wedstrijd het ligt nauwelijks 30 km van Bern voorgoed wordt ver laten. Na een adembenemend eindspeldnel, dat de partij op 86 zetten bracht, is de derde ontmoeting tussen Petrosjan en Bot- winnik voor de wereldscliaaktitel in re mise geëindigd. Botwinnik leidt nu met 21. Voor de meeste commentatoren in de Russische hoofdstad kwam zwarts ingesloten 41ste zet waar de wereld kampioen 20 minuten over had nage dacht als een complete verrassing. Reeds na enkele minuten werd zwarts idee duidelijk: een toreneindspel, dat wit van passieve stand uit moest pogen te winnen. Tot en met de 58ste zet kwam nauwelijks verandering in het karakter van de positie. Toen besloot de Armeen tot een nieuw aanvalsplan, dat vermoedelijk niet meer op huis analyse steunde, zeker niet in de verde re fase. Het is niet onaannemelijk, dat zwart deze situatie ten dele heeft voor zien, getuige de finesses, die bijv. na 64h3 in de st?nd bleken te zitten- Petrosjan (wit)Botwinnik (zwart): 41hö—h4; 42. e3xh4. Lf6xc3; 43. Td3xc3, Tc4xh444. Tc3c5. Kf7— f6: 45. Tc5b5. Th4f4 (schaak); 46. Kf3—e3, Tf4h4: 47. Tb5—b4, Kf6e5; 48. Ke3d3. Xe5e6; 49. Tb4—bö. Ke6f6; 50. Kd3e2, Th4e4 schaak" 51. Ke2fl. Te4h452.' Kfl—gl. Th4 _4 schaak; 53. Kgl—h2, Tg4—h4 schaak; 54. Kh2—g2, Th4—g4 schaak; 55. Kg2h3, Tg4h4 schaak; 56- Kh3 g3. Th4d457. Kg3—f3, Td4—f4 schaak; 58- Kf3—c3. Tf4—h4; 59. Tb5 bS, Kf6e6; 60- Tb8—e8sch, Ke6—f6; 61. Ke3d2r Kf6—f7; 62. TeS—e3. f4; 63. f2—f3, Tf4—h.4; 64. Kd2 Th4—h3; 65. Kc3—d4i Th3—h2; b2b4. a4xb3 (en passant); 67. Te3xb3. Kf7—e6: 68. Kd4—c5, Ke&—d7; 69. Kc5d5. Th2e2: 70. a3a4, Kd7 c7; 71- a4—ao. Te2—a2; 72. Tb3b5, Ta2a4; 73. Kd5—eö, g5—g4; 74. f3— f4. g4g3; 75- Tb5b3, Ta4xa5 schaak; <6. Ke5e6, Ta5—a6 schaak; 77. Ke6— e/. Ta6g6; 78. Tb3—c3 schaak, Kc7— b6; 79. Tc3—cl, g3—g2; 80. Tel—gl, Kb6c7; SI. f4—fö. Tg6—g3; 82. f5— f6. Tg3e3 schaak; 83. Ke7—f7, Te3— g3; 84. Kf7e6. Tg3—e3 schaak; 85. Ke6—f5, Te3g3; 86. f6—f7. Tg3—f3 schaak. Receptie damclub „Goes" Na de simultaanwedstrijd dammen j.l. zaterdag geeft de damvereniging „Goes" te Goes vanavondvrijdageen recep tie ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Het bestuur zal van 6 tot 7 uur avonds recipiëren in „De Landbouw".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15