nm Sanering van Zierikzee bekeken met restauratie als stimulans NHM Teruggaan tot de wortels van de functie, die een oude stad heeft WALCHEREN AGENDA de bank gaat verhuizen... .van Arsenaalstraat2 naar Nieuwstraat 22, Terneuzen OFFICIËLE PUBLIKATIES MARKTBERICHTEN TUINBOUW MOET ZICH BEZINNEN OP AFZET IN DE TOEKOMST RAAD ARNEMUIDEN: AANLEG VAN RIOLERING IN KLEVERSKERKE VRIJDAG 29 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 IR. R. VAN MEISCHKE VOOR „STAD EN LANDE" „SANEREN is beginnen met restaureren. Het eerste, wat men moet doen, voordat er op papier lynen worden getrokken is: zich afvragen, wil ik hier wonen?" Zo ja, dan is er nog enige hoop. Wat kan ik doen met het tot op de draa.d versleten weefsel? Ziedaar het volgende kardinale punt". Op de jaar vergadering van de vereniging „Stad en Lande" van Schouwen-Duiveland was dit donderdagavond wel ongeveer de stramien van een voordracht, die inge nieur R. Meischke, hoofd van het bureau restauraties van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, verzorgde over „sanering van oude steden". Een actueel on derwerp in deze kring. Immers, Zierikzee heeft een saneringsplan voor het vervallen havenkwartier op tafel. Een plan, dat in de kring van „Stad en vergeleek iedere straat, ieder huis in Lande" nogal wat weerstanden heeft opgeroepen, aangezien het te rigoureus van opzet zou zyn. Maar de gemeente raad heeft de opzet in de grove lynen reeds vastgesteld. In de vaste overtui ging, dat net de enige manier is om deze stadswijk van smalle straatjes met vele schuttingen weer bewoonbaar te maken. Voor „Stad en Lande" is het een moei lijk te verteren zaak geworden. Daarom plaatste zij de sanering van oude ste den gisteravond in het middelpunt van de belangstelling van haar leden En toen ir. Meischke zijn lezing met licht beelden had beëindigd, werd er uit de zaal nog wrang opgemerkt: „Het is jammer, dat wij hierover pas nu iets hebben gehoord. Eigenlijk hadden de raadsleden vóór het nemeb van hun be slissing moeten worden verplicht een dergelijke lezing aan te horen. Waarop ir. Meischke de zaak weer ln het evenwicht bracht met dit antwoord: „Misschien hadden de heren er dan uit opgemaakt, dat restaureren toch wel erg veel geld kost". Op de man af werd deze bouwkundige van de rijks dienst gevraagd in hoever zyn bemoeie nis is geweest met het saneringsplan van Zierikzee „Die is maar incidenteel", zo luidde het antwoord ..Alleen, wan neer het monumenten raakt". Overigens attendeerde ir. Meischke wel op de nieuwe mogelijkheid in de Mo numentenwet, die een bescherming van bestaande stadsgezichten garandeert. een historische stad met een cel van een organisme, waarin het evenwicht niet mag worden verstoord, Hij spoorde dan ook aan om by sanering te beginnen met het opknappen van die afzonderlij ke cellen: restauraties, die bezitters van vervallen panden in de naaste omge ving stimuleren om hetzelfde te doen. „Door kleine correcties toe te passen, kan worden voorkomen, dat het gezwel van verval zich verder voortzet en ten Organisme In ieder geval werd dit wel duidelijk'uit de lezing. Om te saneren is het nodig terug te gaan tot de wortels van de functie, die de stad heeft. Ir. Meischke slotte alleen nog maar door grote ope raties kan worden verholpen". De grondbetekenis van het woord sane ren, werd deze avond met voorbeelden uit de medische wetenschap meer dan eens nadrukkelijk benaderd. Voorop ir de lezing van de deskundige van Monu mentenzorg stond, dat restaureren hier niet moest worden opgevat als „met volle kracht achteruitgaan", maar als een bewaren van het hoofdkader, het karkas. Daarbinnen moet de moderne mens dan wel gelegenheid vinden om zijn comfort aan te brengen. Via deze res tauratie kan het „klimaat" van een weinig in trek zijnde wijk dan plotse ling veranderen. Met voorbeelden op het witte doek van steden als Maastricht, Dordrecht en Deventer gaf de spreker zijn gehoor van „Stad en Lande" enige richting Het waren wenken en stellin gen, die voor de goede verstaander in SuiMftlspmpjaA SrataM dntpsiozeS behoefden. Bij sanering staan stf twee meningen scherp,- tegenover elkaar. De eerste vraagt zich af, of dit streven niet wat wordt opgeschroefd, tot mode is geworden. De andere noemt de poging iets te bewaren een illusie. Het gaat erom dit weinig vruchtdragen de debat tot constructieve elementen te herleiden. Ook in Zierikzee. MIDDELBURG TWEE JUBILEA BIJ V. D. VLISSINGEN G. J. Lichtenbeld te gast bij NIVON-leden Werken voor ruilverkaveling Stoppeldijk aanbesteed De Kon. Ned. Heidemaatschappij heeft donderdagmiddag voor de plaatselijke commissie ruilverkaveling Stoppeldijk aanbesteed: het aanleggen, verbeteren en verharden van wegen, lang 11 km met bijbehorende werken. De inschrij vingen waren als volgt: aannemingsbe drijf fa. J. D. Jansen, Middelburg 572.700, aannemingsbedrijf N. V. J. de Oude, Biervliet 575.000, Fa. Jas per-Van 't Verlaat en Zoon C.V., Har- dinxveld-Giessendam, 576.800, aanne mingsbedrijf N.V ELK, Schoondiike 578.000, wegenbouwmij. N.V. v. Dijk- Retit, Bergen op Zoom 581.000. aan nemingsbedrijf N.V. Zeeland. Middel burg j 587.000, Firma Moerland, St.- Annaland 599.500, aannemingsbedrijf fa Toussalnt, Cadzand 607.850. Fa. De Ruysscher, Biervliet 610.000. Vergun ning aangehouden. Het adviesbureau lr. K. Drok, heeft dezelfde middag in opdracht van de plaatselijke commissie ruilverkaveling Stoppeldijk aanbesteed het maken van een duiker ln dé gemeente Vogel waar- 1 waren als volgt: Oude te Kapelle de. De inschrijvingen wt aannemingsbedrijf N. V. J. de Oude te Biervliet 475.100; ^eijs, Kapelle 478.000; febr. Krieckaert, Hengstdijk 510.000; aannemingsbedrijf N.V ELK Schoondijke, J 513.000; Fa. Toussaint, Cadzand 529.800. firma De Ruysscher Biervliet 532.000. Voorts werd aanbesteed het maken var drie duikers ln de gemeente Vogelwaar de. waarvoor alB volgt werd Ingeschre ven: M. P. Lucasse, Kloosterzande 168.470; gebr. Krieckaert, Hengst dijk 170.000; J. A. Leijs, Kapelle 173.000; J A. van Houswelt, Bergen op Zoom, 177.800; J. de Oude, B' vliet 179.000. (Advertentie) De Nieuwste Prisma's DE VEY MESTDAGH BELLAMYPARK 58 VLISSINGEN Middelburg - City |uoileum-ieesiavond Achilles. 20 uur. Electro. Hercules contra de vampiers. 19.30 uur, 14 Jonr De viël windeices- expositie Kimpe. 0—12 en 2— 6 uur. Vlissingen Alhambra: Vrouwen In dc nacht, 20 uur. 10 laar. Luxor; De negen de cirkel. 20 uur, 14 Jaar Britannia. Le zing kapitein-luitenant ter zee ovei „Hop de koninklijke Marine reilt er zeilt voor „Onze Vloot". 19.30 uur Con certgebouw Voordracht mgr G H de Vet voor Bedrijfsapostolaat In bet werk gebied Walcheren en Zuid-Bevelnnd. 20 (Souburg - De Zwaan Adspirantenultvoprlng „Astrow". 19 30 uur Gors - Grand De gemnskerae contra Scot land Yard. 20 uur. 18 |aar Landbouw Receplip 40-larlge damclub ..Goes" li —19 uur Ooaterkerk Fnml tien vond A -R kiesvereniging. 19 45 uur Juliana Con tactavond .AnlrhatO' 19,30 uur. Zierikzee - Concertzaal- Nutslezing over „Penozc en PrlnaermarU". 20 uur „Huis van NnRsnu" Jaarvergadering ..Hel Groene Kruis", 20 uur. ..Concordia" Filmavond N V S.H nfd Sehnuwen- Duivcland. 20 uur, Drelschoi - „De Drie Schapen": Algemene ledenvergadering Oranjevereniging. 19.30 Terneuzen - Luxor: De overval. 20 14 laar. Sas van Gent - Olympiathe-tter- Jong n geraffineerd. 20 uur. 18 Jaar Sluis - Hotel Dusarduyn Bijeenkomst Heemkundige Kring West-Zeeuwseh- Vlaanderen. 19.30 uur. Bergen op Zoom - Luxor Lady Sunshine und rnr. Moon, 20 uur, a.l. Dezer dagen was mej. A. J- P. van den Boogaart, in- en verkoopchef by Vroom Dreesniann Middelburg N.V-, 25 jaar by deze onderneming werkzaam. Dit feit en de omstandigheid, dat op I april mevr. J. van Olm-Aarnoutse 121/2 jaar als verkoopster in het filiaal te Vlissingen werkt, werd donderdag jl. gevierd in een bijeenkomst van de direc tie en de medewerkers der N.V. in Mid delburg. Dat beide jubilaressen vele goede eigen schappen gemeen hebben kwam in ver schillende tot haar gerichte toespraken tot uiting. Als eerste gewaagde hiervan de heer J. Vroom, die uit na&r.. van de directie het woord voerde. Hij stelde hierbij beider ijver, plichtsbetrachting en vakbekwaamheid aan de jongeren tot voorbeeld. Spreker eindigde zijn huldi ging met het aanbieden van cadeaus onder couvert. Het directielid, de heer L. Vroom, haakte daarop in met enige anekdotes uit de V. D.-loopbaan van beide dames. Hij liet zijn felicitaties ver- fezeld gaan van bloemen. De directeur, e heer C. Vroom, vertoefde in het bui tenland, van waaruit hij telegrafisch zijn gelukwensen had aangeboden. De bedrijfsleider van V. D. Vlissingen, de heer P. Geers, bood na 'n geestige, doch „onthullende" speech, namens 'de medewerkers van het Vlissing^e be drijf aan de jubilarissen fraaie cadeaus aan. De ondernemingsraad feliciteerde bij monde van de heer A. Jagt de jubi lerende collega's: uit naam van de Mid delburgse collega's bood hij aan mej. V. d. Boogaart een „symbolische" sche merlamp aan met bet verzoek deze op kosten van het personeelsfonds door een definitief exemplaar te vervangen. Aan mevr. Van Olm overhandigde spreker daarop een cadeaubon. Achtereenvolgens voerden nog woord de heer J. Heeren en mej. G- van Doorn resp. namens de chefs en de af delingen die onder mej. v. d. Boogaart ressorteren. Ook boden beiden daarbij geschenken aan. Velen maakten daarop gebruik van de gelegenheid tot felicite ren. JUBILEUM EVANGEUSCH- LUTHERSE DAMESKRANS Dinsdag was het 40 jaar geleden, dat de evang. lutherse dameskrans „Ta- bitha" te Middelburg werd opgericht. Dit geschiedde in de tijd, dat wijlen ds. Bleeker predikant der gemeente was. Enkele dames zijn de vereniging al die jaren trouw gebleven. Dinsdag jl. is er een feestelijke middag en avond gehouden voor de leden. In dit intieme samenzyn worden vele goe de herinneringen opgehaald. Op dinsdag 2 april wordt er in ;,Dc Schakel" aan de Bachtensteene een feestavond gehouden voor de evan; luth. gemeente, oud-leden en bevriende corporal ies. Het programma vermeldt o.a. muziek, zang van het kerkkoor cn een toneelstuk „Het antwoord", dat door een damesgroep uit Grijpskerke zal worden gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN Aan het bureau van politie te Middel burg zijn inlichtingen te bekomen om trent onderstaande voorwerpen die al daar ln het tijdvak van 20 tot en met 26 maart 1963 als gevonden zijn aange geven. Verschillende wanten en hand schoenen, huis- en andere sleutels, por temonnees met en zonder inhoud, pols horloge zonder bandje, handbeschermcr van rijwiel, schaartje, licht blauw gynt- nastiekpak. zak aardappelen, wit met rode sjaal, Oudhollandse armband, si garettenkoker, linker rood kinder schoentje, lot, hoofddoek, snoeischaar, bruin met zwarl hondje, blauwe plastic pet. Tndlen voorwerpen bij particulieren wor den afgehaald gelieve men daarvan ken nis te geven aan het bureau van politie te Middelburg. GRIJPSKERKE Causerie over Australië Het comité voox ontspanning van jaarden te Grijpskerke hield dezer da gen een gezellige middag in hel dorps huis. Dc voorzitter, de heer F. Dron- kers. opende deze bijeenkomst, waarna de heer R. Hagoort uit Utrecht een cau serie hield over zyn reis naar Austra lië. Hij had daar emigranten bezocht en In dejeugdherberg „Scheldestroom" te Vlissingen heeft de plaatselyke afde" van het Nederlands Instituut voor Vo ontwikkeling en Natuurvriendenwerk woensdagavond enige' interessante uren beleefd met het beluisteren van een le zing van de heer G. J. Lichtenbeld uit Utrecht. Deze sprak over het onderwerp „Op avontuur naar Pakistan en India". De lezing verhaalde van 'n avontuurlijke reis per auto eigendom geweest van ome Jan van Zutphen van Den Haag naar Karachi over een afstand van niel minder dan 10.000 km. De route, die met een aftandse wagen moest worden afge- '-~d, voerde over een afstand van 1000 jl door woestijngebied. De reis duurde heen en terug twee maanden- Dat de heer Lichtenbeld en zyn twee reisgeno ten in die periode leuke en vreemde din- en hebben meegemaakt, hebben de 'IVON-leden wel kunnen ervaren. In een vlotte en af en toe zelfs geestige verteltrant nam de inleider zyn publiek in gèdachten mee op reis door Turkije, Perzië, Pakistan en India. Bij de verto ning van een groot aantal kleurendia's leverde hij interessant commentaar. Af delingsvoorzitter J. Net introduceerde de heer Lichtenbeld bij het kleine gezel- p. Het ligt in de bedoeling van de afdeling Vlissingen om nog dit seizoen in samenwerking met de Middelburgse af deling een eigen dia-avond te organise ren. éa de koffiepauze kon men enkele vra- 'en stellen, die op uitvoerige wijze wer den beantwoord. De spreker eindigde deze gezellige bij eenkomst met dankzegging. ARNEMUIDEN Ds. H. J, Grisnigt spreekt in het verenigingsgebouw Ds- H. J Grisnigt uit Gouda zal morgen, Advertentie Vanaf 1 april zullen wij u gaarne ïn ons nieuwe gebouw van dienst zijn met het geven van advies en voorlichting op financieel gebied en het uitvoeren van alle bank-, effecten- en assurantiezaken, spaarrekeningen - persoonlijke leningen - verzekeringen reisdeviezen - safeloketten - nachtkluis NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ Bijkantoor Terneuzen, telefoon (01150)-2310 Voordrachtsavond op hoog peil van maziekschool-Vlissingen Woensdagavond gaf de Stichting Mu ziekschool, afdeling Vlissingen, een voordrachtsavond van leerlingen uit de gitaarklas van de heer E. Buys, uit de accordeonklas van de heer G. Aude- naerdt, uit de blokfluitklas van de heer Schijve en uit de harmonïumklassen a de heren A. J. Theunis en P. H. Broerse. Opvallend van deze uitvoering was, dat de keuze van de stukken zich bijzonder goed aanpaste bij de prestaties van de leerlingen. Deze maakten, op een enkele uitzonde ring na, geen fouten. Op harmonium werden onder andere uitgevoerd werken van Handel, Von Weber en Dean. Op gitaar speelde men twee contradansen van Boismoirtier en een wals van Ca- rulli. Voor accordeon stond op het pro- amma de „Fröhlicher Riegen" van trnau, een mars van Bernau en het bekende Dans l'Ombre van Steurs. Ook de fluitklas kwam goed uit de verf, onder meer in de Sellinger rondedans en in „Onder de groene linde". De jonge fluitisten werden veelal begeleid door piano. Vele ouders en bekenden waren naar deze avond gekomen en hebben zeker een indruk gekregen van het hoge peil dat ruim 25 leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool in Vlissingen hebben bereikt. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 27 maart: Lionne van Port Arthur. Falde van Kamperland. Emmy-S van Granville. Irtisch van Antwer pen. 28 maart: Lloyd van Hamburg. Cres cendo van New Castle. Vlissingen vertrokken 27 maart: Berkel- stroom naar Shoreham. Emmy-S naar Hans- 28 maart: Lionne naar Great Yar mouth. Irtisch naar Liepaja. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 28 maart: Tamo van Rotterdam. Spica van Londen. Korendijk van New York. Zeevaart van zee voor Terneuzen Zanzibar van Lon den. Jell van Londen. Prins Willem van Oranje van Rotterdam. Hilversum van Ham burg. Paal van New Port. Nieuwe Waterweg van Harllngen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 27 maart: Jozina naar IJmuiden van Terneuzen. Drenthe naar zee van Gent. Riet naar Go- teborg van Hansweert. Barendsz naar Barry. Albert Willem naar Oporto. Rlouw naar Rotterdam. Draco naar Rotterdam. Donau naar Drogheda. 28 maart- Setas naar Fraser burgh. Spaarnekerk naar Amsterdam Wal cheren r.aar Kings Lynn van Breskens. Jo- han Willem Friso naar Rotterdam. Mark- borg naar Delfzijl. Film en lezing voor leden van „A.V. '56" Voor een vrij talrijk gezelschap belang stellenden vertoonde de Goese atletiek vereniging „A.V. "56" woensdagavond in de filmzaal van het „Landbouwcen trum" te Goes in samenwerking met de personeelsvereniging van het Landbouw centrum de kleurenfilm „Olympische Spelen Rome 1960". Behalve deze film voorstelling konden de bezoekers ook een Inleiding beluisteren van de heer J. J. A. van Beers, docent aan de afdeling Op leiding van de Nederlandse Sport Fede ratie. Hij voerde het woord over „Sport in de moderne samenleving". De neer Van Beers zag de sport als een bindende factor in de menselijke samenleving tus sen gezin en maatschappij. In zyn be toog vroeg hij in het bijzonder aandacht voor het gebrekkige kind. dat zoals hfi" zei „hunkert naar volwaardigheid en waar de sportbeoefenaren te weinig aandacht aan besteden". De heer Beers keerde zich tegen het streven naar top prestaties door jeugdige personen. „De sport moet zich dienstig maken aan de volwassenheid en zij mag dit doel niet voorbijstreven," zo hield hij zijn gehoor voor. Dé voorzitter van „A.V. '56", de heer D. van Elsacker die een openingswoord sprak, zag deze bijeenkomst als een pro- paganda-avond voor de sport. VLISSINGEN HINDERWET Burgemeester en wethouders van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie, 2e afdeling, ter inzage ligt oen verzoek met bijlagen van de heer A. M. Engel te Vlissingen om vergunning tot hel oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het bewaren, bewerken of vernietigen van afval, zoals oud papier," oude metalen enz. In het perceel gelegen aan de Westelijke Bermweg kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sec tie K nr 94 ged. Gedurende tien dagen, te rekenen van 29 1963 af, bestaat voor een ieder de ge legenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 16 april a.s„ des voormiddags 11.00 uur, ten gemeentehuize openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwil liging van dit verzoek kunnen worden in gebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zjjn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bo venbedoelde zitting Is verschenen. Mede is beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, bin- •n de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen, 28 maart 1963. VLISSINGEN HINDERWET Burgemeester en wethouders van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ter moentesecretarte. 2e afdeling, ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de heer M. Of- fennan te Vlissingen om vergunning lot liet oprichten, in werking brengen en werking houden van een inrichting tot het bakken van vis in oliën of vetten, waarin 3 elektromotoren met een gezamenlijk ver gen van 1 5/8 p.k. gebezigd zullen worden In het perceel Hobeinstraat 35 kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie A nr. 1150, Gedurende tien dagen, te rekenen van 2£ maart 1963 af. bestaat voor een ieder de ge legenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij hot gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 16 april a.s„ voormiddags 10.30 uur. ten gemeentehui re. een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwil liging van dit verzoek kunnen worden In gebracht. Een ieder 'kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die ln persoon of bij gemachtigde op de bo venbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die. zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, bin nen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente. waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen. 28 maart 1963. van den Engel te Vlissingen om vergunning het oprichten, in werking brengen e werking houden van een inrichting tot dpslaan en verwerken van vlees, waarin 4 elektromotoren met een gezamenlijk ver van 2'/» p.k. gebezigd zullen worden, in het perceel Hobeinstraat 81. kadastraal be kend gemeente Vlissingen. sectie A nr. 1380. Gedurende tien dagen, te rekenen var rt 1963 af, bestaat voor een ieder de ge legenheid schriftelijk bezwaren tegen bet verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 16 april a.sdes voormiddags 10.00 uur, ten gemeentehuize, een openbare zitting worden gehouden waarin mondeling bezwaren £egen de inwil liging van dit verzoek kunnen worden in gebracht Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bo venbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die. zonder op de openbare zitting te ztjn verschenen, bin nen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen, 23 maart 1963. bouw të Arnemuiden. begint om half fceven. VLISSINGEN HINDERWET Burgemeester en wethouders van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ter Dc bijeenkomstl meentesecretarie. 2e aldelïng, ter inzage ligt l verzoek met bijlagen van de heer A. W. VISMIJN BRESKENS. 17 t/m 23 maart. Aangevoerde vis: 237 kg bot, 49 "kg schar, 966 kg schol. 41 kg tong. 15 kg rog, 299 kg kabeljauw, 5096 kg wij ting, 58.136 kg sardijn, 4021 kg exportgama- len, 841 kg onverkochte bot, 42.134 kg on verkochte sardijn. COOP. VELUWSE EIERVEILING. maart. Weekaanvoer ca. 1.400.000 stuks, waarvan 548.340 in veiling werden gebracht. Handel lichte eieren vlug, zware flauw. Prijzen per 100 stuks: eieren van 55 tot 59 gram 15.51—16.09, eieren van 59 tot 63 gram 16.13—16.17, eieren van 63 tot 66 gram 16.20 -16.15, eieren van 66 tot 70 gram 16.25—16.40. EIERVEILING S.BE. Aanvoer 488.703 stuks, handel lichte eieren zware flauw. Prijzen per 100 stuks: eieren van 38 tot 48 gram 10.59—13.86, eieren 59 tot 63 gram 15 9916.35, eieren van 63 tot 72 gram 16.24—17.25: eendeëieren van 66 tot 69 gram 13.09—13.50, van 69 tot 72 gr. 13.2813.60. Op de eiermarkt werden de eerste lriviets- eieren in dit seizoen ter verkoop aangebo den. Het aanbod was niet erg groot, n.L ca. 50 stuks De prijs varieerde van f I,— tot f 1,20 per stuk. EIERMARKT. Aanvoer ca. 1.850.000 stuks. Handel kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 59 tot 65 gram 15.75—16.40.- Alg. prijs 16.05; kiloprijs op basis 62 gram. CENTRAAL BUREAU VAN TUINBOUWVEILINGEN Rede voorzitter M. Prins In Scheveningen is donderdag de alge mene jaarvergadering gehouden van liet Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen. Deze vergadering werd o.a. bijge woond door een groot aantal Zeeuwen. Aan de openingsrede van voorzitter HL Prins, ontleenen by het volgende. De heer Prins achtte het afbreken van de onderhandelingen over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. nadelig voor het tot stand komen van gezonde regelingen ook op het gebied van de tuinbouw; het verwyderen van handels politieke hindernissen zowel binnen ais buiten de E.E.G. zal er immers door worden bemoeilijkt. De huidige situatie maakt het noodzake lijk dat met name de tuinbouw zich gaat bezinnen op zijn afzetbovorderende taak in de toekomst. Er moet daarbij wel van uit worden gegaan, dat de door de E.E.G. jestelde doeleinden, zij het met vallen en opstaan, te eniger tijd bereikt zullen worden. In het tweede deel van zijn openingsrede ging de voorzitter van het Centraal Bu reau na, welke situaties kunnen ont staan ais in het vervolg meer dan tot nu toe „vanuit de markt" wórdt ge dacht. In tegenstelling tot de traditione- ne wijze van afzetbevordering moet dan allereerst worden vastgesteld welke wensen de consument heeft en op die wensen zullen vervolgens de afzetbevor- derende maatregelen, als het kan ook de produktie, moeten worden afgestemd. Vanuit deze gezichtshoek schonk de heer Prins enige aandacht aan de groei van de vraag naar tuinbouwprodukten in de laatste jaren. Met betrekking tot de vraag of de op namecapaciteit van de Europese markt nog verder zal toenemen toonde de heer Prins zich optimistisch. Een groot deel van de Europese bevolking, zo consta teerde hij, gebruikt nog weinig verse en verwerkte groenten en fruit, zodat er in feite reeds op die grond een enorm afzetpotentieel aanwezig is- Bovendien bevordert de toenemende verstedelijking en de invloed van de levensstijl van de stadsbevolking op die van het platteland kennelijk het verbruik van tuinbouwpro- BERMEN WORDEN BESTRAAT Binnen afzienbare tijd sanering in de raad Kleverskërke krijgt riolering. De raad van Arnemuidcn heeft deze zaak in zijn vergadering van donderdagavond ter hand genomen. Het is de bedoeling om alle woningen op het rioloringsbuizeu- net aan te sluiten. Burgemeester A. Hack vond hét hoog tyd, dat Klevers- kerke van riolering voorzien wordt. De raad was het daarmee eens. „'t Is er een vuile hoel. Al jaren", zo merkte de heer W. Brasser (g.b.) op. Burgemeester Hack gal een korte toe lichting op het voorstel van b en w. Hy verklaarde, dat men de riolerings buizen achter de huizen in de tui nen wil aanleggen. Hierover zal con tact worden opgenomen met de inwo ners. De raadsvoorzitter deelde verder mee. dat de hermen langs de straten met klinkers bestraat zullen worden. „Dan ziet de bestrating er behoorlijk uit" zo zei hij. De raad benoemde tijdens deze verga dering de heer A. P van de Kreeke uit Goes tot onderwijzer aan de openbare lagere school. Hij neemt de plaats in van de in, verband met zijn vertrek naar Amersfoort eervol ontslagen heer W. J. Sandifort. B(j de ingekomen stukken was een schrijven van de aannemer J. J. Betje uit Arnemuiden. dat het verzoek bevatte, of de gemeente een vordering van 1500 met betrekking tot de bouw van de nieuwe gemeentelijke gymnas tiekzaal wilde overnemen. Op juridische gronden achtte de raad dit niet verant woord. Wel wilde men trachten de heer Beije op een andere wijze van dienst te zijn Een commissie uit de raad zal de aangeboden gemeenterekening over 1961 aan een onderzoek onderwerpen. De gewone dienst toont over dit jaar een batig saldo van 43-000; de kapitaal- dienst geeft een batig slot van 9200 aan. Het gemeentepersoneel, dat in de afgelopen winter buiten heeft gewerkt, krijgt een extra-vergoeding van in to taal 50; het personeel, dat per jaar minder dan 6500 verdient, ontvangt een uitkering van 85. De vergoeding over 1962 voor de christelijke kleuter school werd vastgesteld op 14. Sanering Bij de rondvraag kwanten de sane ringsplannen die Arnemuiden heeft, ter sprake. „Hoe staat het er mee?" informeerde de heer K. J. Steketee (a.r.). Burgemeester Hack deelde mee. dat het gewijzigde plan binnen afzienbare tijd in de raad komt. „Er wordt op het ogenblik hard aan ge werkt", 7.0 zei h(j. Hy merkte in dit verband op, dat vooral de ingrijpen de sanering van het oostèlyke deel van de Westdykstraat een moeilijk punt is. BQ het begin van dc vergadering werden de geloofsbrieven van het nieuwbenoem de raadslid, de heer J. Oreel (s.g.), on derzocht Hij zal in een volgende ver gadering worden beëdigd De raad ging over in een besloten zitting voor de be spreking van een garantielening voor een investering aan de viasersvloe*. Grote vraag Vervolgens ging de heer Prins na hoe door de producent, de teler van de gewassen, in het algemeen op de ver grote vraag is gereageerd. Ogen schijnlijk, zo merkte hij op, hebben de Nederlandse telers in enorme ma te gebruik gemaakt van de kansen die de groeiende markt hun bood. De omzetten stegen immers sterk. Het gemiddelde van de jaren 1950- 1953 bedroeg 362 miljoen gulden, dat van de jaren 1959-1S62 beliep 752 miljoen gulden; een toeneming der halve van 108 pet. Toch verschilt het beeld per sector sterk. De aanvoer van onder glas geteelde groenten nam toe met 161 pet., de aanvoer van fruit nam nagenoeg niets toe. Wel werd de samenstelling van het fruitassortiment beter dan ze was. De aanvoer van groenten van de volle grond nam slechts toe voor zover het produkten voor de conser- venindustrie betrof. Met veel nadruk verklaarde de heer Prins, dat de vrye en openbare prijs vorming aan de veilingen als een van de belangrijke verworvenheden van de Ne derlandse tuinbouw moet worden be schouwd. Deze prijsvorming is voor de telers de barometer, die elke verandering op de Europese markten nauwkeurig aangeeft Het behoud van deze vrije en openbare prijsvorming achtte de heer Prins een zeer belangrijke voorwaarde voor een verantwoorde structuur van de Nederlandse tuinbouwproduktie in de toekomst. enkele opmerking over het wat achterblijven van de moderne fruitteelt in ons land en een voorzichtige waar schuwing ten aanzien van een hier en daar misschien wat overtrokken expan sie in de sector van de groenteteelt on der glas. wees de heer Prins er voorts op dat vervanging van produkten van infe rieure kwaliteit, vooral op de export markten, door produkten van superieure kwaliteit de afzetmogelijkheden nog veel kan begunstigen, Rationalisatie, zowel bij traditionele als bij nieuwere afzetmethoden, zal onafge broken het wachtwoord moeten zijn. Ten slotte wees de heer Prins er op, dat het streven naar een grotere con centratie in het veilingwezen dan tot nu toe kon worden bereikt, met kracht bevorderd zal moeten worden en dat persoonlijke belangen daarbij beslist zul len moeten wijken voor de algemene po sitie van de tuinbouw In de komende jaren. Het Centraal Bureau, zo merkte hy op, staat op het standpunt dat de ontwikkeling op weg naar grotere vei lingen veel te langzaam gaat. Het wil dan ook overwegen of het verlenen van steun in de vornv van het verstrekken van kredieten voor de financiering van concentratieprojecten, voor zover deze de bemoeiingen van het gewone bank wezen te boven gaan. niet noodzakelijk kan worden. Installatie nieuwe burgemeester van Sint-Annaland SINT-ANNALANDS nieuwe bur gemeester, de heer H J Smith uit Sprang-Capelle zal op zaterdag 20 april aanstaande in zijn ambt wor den geïnstalleerd. Dat zal gebeu ren tijdens een bijzondere bijeen komst in het plaatselijke dorps huis. Het verdere programma voor deze dag is nog niet vastgesteld. Deze week heett de nieuwe burgemees ter, die met ingang van 16 april is be noemd in de vacature van gedeputeerde J. van den Bos, een eerste oriëntatie- bezoek gebracht aan Sint-Annaland. Met waarnemende-burgemeester J. Moerland en de beide andere wethouders heeft hij zich een indruk gevormd van de problemen, waarmee SinUAnnaland te maken heeft. Hij maakte ook een rondgang Roer dorj (Advertentie) Jaarvergadering V.V.V. In het café van de heer J. de Does te LJzendijke werd dezer dagen de alge mene vergadering gehouden van de plaatselyke V.V.V. De voorzitter, de heer J. de Does. betreurde het dat de be langstelling zo klein was. Secretaris de heer Dikkenberg las het jaarverslag voor, waaruit de activiteiten van de ver- duidelijk naar voren kwamen. Uit het financieel overzicht van de pen ningmeester blijkt, dat er een voordelig saldo is van 1395.23. Daarna werd het jaarprogramma 1963 besproken. Op derde Pinksterdag zal er weer een wie lerkoers worden gehouden. De „Flan- dria"-wandeltocht zal doorgaan op 25 mei. Op verzoek van de heer C. Mar- teijn werd besloten voor een eventueel tekort in deze wandeltocht garant te zijn tot ƒ50.Verder werden het be stuur nog verscheidene suggesties voor eventuele festiviteiten aan de hand ge daan, welke nader door het bestuur zullen worden onderzocht. Tot leden van de kaseommissie werden benoemd de heren M. de Rocker, J. Hesseling en C. Impens. De aftredende bestuursleden A. Dik kenberg en J. de Does werden bij ac clamatie herkozen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Hesseling naar de muziekvereni ging. De heer Dikkenberg deelde mede dat deze nog niet is ontbonden, maar wel sluimerend is. Er zal nog een poging worden gedaan om tot activiteiten te komen. Nieuwe winkel geopend het pand Landpooristraat 19 te LJzendijke, waarin vroeger het café ,Het Handelshuis' was gevestigd, heeft dezer dagen de heer Pr. Lammens een meu belzaak geopend. Zowel het exterieur als het interieur heeft een grote ver bouwing ondergaan. Het is een moderne woninginrichting gewórden welke ook in een stad geen slecht figuur zou slaan. Het was van de heer Lammens goed ge zien om zijn winkel in deze straat te vestigen, daar dit steeds meer het win kelcentrum van LJzendijke wordt. Er zijn nu reeds 13 winkels in deze straat. Bij de opening waren er veel bloemen en een grote publieke belangstelling. Ook burgemeester Ficq en wethouder Ter- mote gaven van hun belangstelling blijk. Barend Zwerfmans sprak voor vogelvrienden Donderdagavond hield de bekende na tuurkenner Barend Zwerfmans in res taurant Suisse te Middelburg een lezing met dia's voor de Middelburgse vereni ging van Vogelvrienden. In zijn inlei ding vertelde de heer Zwerfmans, dat hefc de bedoeling van deze avond 'was, het publiek de eenvoud en gecompliceerd heid te laten zien van de kleine dingen die men in de natuur op zwerftochten ontmoet Een bijzonder goed voorbeeld van deze eenvoud en gecompliceerdheid leverde het eerste plaatje van twee tapijtmosse- len, gevonden aan het bevroren.strand. De heer Zwerfmans wees erop, hoe in genieus een schelp en haar bewoner zijn ingericht. De prachtige natuurlijke kleuren van de dia's kwamen goed tot uiting. In opna men van vogels (meerkoeten, meeuwen, toppereenden, zwanen, etc.) die zich tij dens de strenge winter in groten getale bij de voederplaatsen en wakken verza melden Het fotgraferen van enkele ransuilen in een dorre met sneeuw be dekte boom. vergde veel geduld- Het is erg moeilijk, deze vogels met hun prach tige schutkleui en hun „schuthoudin- gen" tussen de takken te ontdekken Het grote aantal leden, dat door voorzitter J. Stadhouders werd welkom geheten, zal ongetwijfeld genoten hebben van de schitterende opnamen en de vele we tenswaardigheden. die de heer Zwerf mans daarbij vertelde. Nagekomen advertentie Heden werd na een langdurig Ijjden van ons weggenomen onze geliefde man. vader, behuwd- en grootvader de heer JACOB DEKKER, op de leeftijd van 56 jaar Heinkenszand E- M. Dekker van Huisstede Bergen op Zoom D. S. Stuart-Dekker B. Stuart. I Sander Heinkenszand, 28 maart 1963. Stationsstraat 22. De begrafenis zal plaatshebben op maan dag 1 april a,s. op de algemene begraaf plaats te Heinkens zand. Vertrek van het sterfhuis om 13.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13