EXCELSIOR ZUIGKOFFER Gratis bii Sunsilk Vinolia Z nieuwe excelsior zuigkoffer zuigt 272x zijn eigen gewicht Q 3 Financiële berichten Triumph Wed. P. de Jongh, KLEUTERJASJES 20,75. MEISJESJACKS ƒ27,75 STURKA DAMESJACKS TIJDELIJK GOUD SHAMPOO Hogere winst Koninklijke Papier Bietenoogst 1962 en de suikerprijs NIEUWS UIT DE KERKEN „HOLLE PINKEL EN DE PRETPIL" VRIJDAG 29 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het overstelpende medele ven, dat wij van zo vele zijden hebben mogen onder vinden tijdens de ziekte en na het heengaan van onze lieve vrouw, moeder en oma MARIA JOHANNA POLDERMAN-BECKS heeft ons diep getroffen. Wij willen U heel hartelijk dank zeggen voor het aan deel dat U daarin hebt ge had. J. C. Polderman C. P. Bravenboer- Polderman M. Bravenboer Manon. Middelburg, maart 1963. Turfkaai 15. Dikwijls naar VéGé toe gaan. Zoveel keus en gratis zegels. Zoveel voordeel - dat telt aan Triumph elasti geeft jeugdige gratie presenteert elasti BELLA K f35.50 Opvallend slanker door straal- vbrmige „elasti"-versteviging. Géén rits of baleinen. Vlinder licht en heerlijk modieus. GANZEPOORTSTRAAT GOES UW CORSETTERIE- SPECIAALZAAK N.V. ZAADHANÖEL en BOOMKWEKERIJEN De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders zal worden gehouden op zaterdag 13 april 1963, des morgens 10 uur in hotel „Centraal", Grote Markt, Goes. De punten van behandeling en stukken liggen vanaf 29 maart 1963 voor aandeel houders ter kennisneming ten kantore der vennoot schap. Aandelen moeten uiterlijk 9 april 1963 worden gede poneerd ten kantore der vennootschap te Goes of bij een bankinstelling. Het depotregu geldt als be wijs van toegang. Hier is de gloednieuwe lichtgewicht Zuigkoffer van Excel sior. Functionele vormgeving. Uiterst wendbaar. Maar wat het belangrijkste is: buitengewoon handig. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Het belangrijkst is dat een stofzuiger licht is, veel stof bergt en sterke zuigkracht bezit. Op de illustratie ziet u, dat de Zuigkof fer licht is en tegelijk véél stof zuigt. Excelsior Zuigkoffer is natuurlijk een diepzuiger. Ook hier het unieke Excelsior systeem met vacuiim-kompen- satie en speciale waaierkonstruktie. Voordeel: maximum zuigkracht bij licht gewicht. Heden, 2 uur vers rundvlees. Abattoir, Seisweg Middelburg. leeftijd 2 jaar, reeds voor leeftijd 6 jaar, dubbel poplin in rood, marine enz. met kleine stijging p. maat. 24,50 - 34,25. CORLAS DAMESZAAK Walstraat 76 - Vlissingen. TOILETZEEP U krijgt nu heerlijk-geurende toiletzeep cadeau! Een stukje Vinolia Blue Rose bij iedere fles SUNSILK Goud Shampoode shampoo die U mooi glanzend haar geeft. Direct na 't wassen. Heerlijk! Neem nu een fles Sunsilk Goud Shampoo mee naar huis. Met gratis 'n stukje Blue Rose Toiletzeep Soepel en handelbaar haar direct na het wassen Wilt U iedere dag het laatste nieutvs in uw brievenbus Neem dan de Prov. Zeeuwse Courant l De „Koninklijke Ncderlandsche Papier fabriek N.V." heeft, blijkens het verslag, in 1962 een saldowinst behaald van f4,50 min (v.j. f 3,90 min). Overeenkomstig de plannen kon de nieu we papiermachine begin 1963 in bedrijf worden genomen. De omvang van de huidige orderportefeuille ten aanzien van deze machine steunt de directie in de verwachting, dat in 1963 geleidelijk een volle bezetting van de huidige capa citeit zal kunnen worden bereikt. Zij heeft goede hoop dat de overige machi nes in het lopende jaar volledig bezet zullen zijn. Prioriteit voor efficiency bij Philips In de ontwikkeling van 1962 heeft de raad van beheer van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, blijkens het jaar verslag, aanleiding gevonden aan de be vordering van de efficiency een hogere Srioriteit te verlenen, at ondanks dc sterke uitbreiding van de omzet, de stijging van de nettowinst beperkt bleef tot vijf procent, vindt over wegend haar oorzaak in de ontwikkeling van het bedrijfsresultaat. Dit laat een toeneming zien, maar in verhouding tot de omzet is sprake van een daling van 14.8 procent tot 13.9 procent. De op de markten van Philips algemeen optreden de tendens van druk op de verkoopprij zen, daarnaast dc verhoging van het loonniveau en de voortgaande verbete ring van de secundaire arbeidsvoorwaar den, hebben ook op de winstmarge van het bedrijf hun uitwerking niet gemist. De op zichzelf bevredigende verbetering van de produktiviteit was niet voldoende om de ongunstige invloeden geheel op te vangen. TELEURSTELLENDE GANG VAN ZAKEN „H.A.L." De teleurstellende gang van zaker. is, volgens het verslag over 1962 van de N.V. Nederlandsch-Amerikannsche Stoomvaartmaatschappij Holland-Ame rika Lyn, niet zozeer het gevolg van economische factoren, als wel van de ongunstige Interne constellatie in de scheepvaart zelf. De resultaten werden ongunstig beïnvloed door de aanzienlijke styging van de loonkosten. Wat betreft de passagiersschepen liep het saldo der reizen terug. Het saldo van de exploitatierekening daalde van 25.58 min. tot 17.62 min. Interest en opbrengst effecten leverden 5.39 (5.92) min. op. De boekwinst op verkoop sche pen steeg van 3.14 tot 5.21 min. Na aftrek van onder meer afschrijvingen ad 14.3 (12.7) min. en dotatie aan de reserve voor afschrijvingen ad 8.14 15) min. resteert een netto winst van 3.3 (4.9) min. Voorgesteld wordt, zo als bekend, het dividend te verlagen van zeven tot v(jf pet. In het algemeen handhaafde zich het uitgaande vervoer beter dan het thuis komende; De resultaten van de Oranje- lijn waren ongunstig. In haar slotbeschouwing zegt de direc tie, dat de zwakke rentabiliteit van de scheepvaart meer een structureel, dan een conjunctureel karakter blijkt tc be zitten. De moeilijkheden van deze be drijfstak zijn nauw verbonden met de wijze waarop door verschillende landen een eigen scheepvaart politiek wordt gevoerd. Vermindering van investeringstempo niet ongezond Naar de raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken in het jaarverslag over 1962 opmerkt, behoeft op zichzelf het feit dat na enige jaren van bijzonder grote investeringsactivi teit het stijgingstempo van de investerin gen in het bedrijfsleven in het algemeen énigszins afneemt, niet als ongezond te worden aangemerkt. Voor zover echter de vermindering van het investeringstempo samenhangt met inkrimping van de winstmarges, (loon stijgingen die uitgaan boven de verhoging van de arbeidsproduktivitelt gepaard met druk op de prijzen door toenemende concurrentie), is er sprake van een on- fezondo situatie. Onder die omstandighe den zal aan de mogelijkheid en de bereid heid van hot bedrijfsleven tot investeren ernstig afbreuk yorden gedaan. De raad van bestuur ziet daarin het gevaar van een te sterke vertraging van de investe ringscapaciteit, die zal kunnen leiden tot een tekort aan werkgelegenheid en stag natie van de economische vooruitgang. Op het gebied van research cn ontwik keling werd by Philips in 1962 het po tentieel verder uitgebreid. Een krachtige werkzaamheid op dit terrein blijft de raad van bestuur een wezenlijke voor waarde achten voor de continuiteit van de onderneming. Do minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen heeft het Tweede kamerlid, de heer Egas (p.v.d.a.) op diens vragen over de garantieprijs vooi bietsuiker geantwoord dat de suikerin dustrie in de gelegenheid is gesteld sui ker, die niet uit bieten van de oogst 1962 is vervaardigd, alsnog voor binnen lands gebruik tegen de voor oogBt 1962 geldende suikerprijs af fabrieken tc le veren, in verband met het feit dat de produktie van suiker van de oogst 196? geringer is dan het binnenlands ver bruik. De produktie uit suikerbieten van de oogst 1962 bedroeg 420.000 ton. Het binnenlands gebruik in het suikerjaar 1962/1963 kan worden geschat op 500.000 ton. In deze behoefte kan worden voorzien door aanwezige voorraden surplussuiker uit vorige oogstjaren, alsmede door in voer van suiker, die heffing- en rechten vrij kan geschieden, voorzover in het verleden surplussuiker verwerkt in de suikerhoudende goederen Is uitgevoerd. Het bedrag hetwelk voor de bietentelers beschikbaar komt is niet exact vast te stellen. De overheid heeft geen bemoeienis met dc werkeiyk uitbetaalde bietenprijzen. De minister is van oordeel, dat de wijze van uitkering van een extra beschikbaar komend bedrag aan de suikerindustrie kan worden overgelaten. Met betrekking tot de verdeling dezer gelden kunnen zowol argumenten voor uitkering aan telers van de oogsten 1960 en 1961, als voor uitkering aan telers van de oogst 1962 worden aangevoerd. Zo zijn de biotenteler-s in 1960 en 1961 gekort in verband met de grote produktie, ander zijds hebben de telers van oogst 1962 de produktie beperkt. Bovendien zal de industrie uit de beschikbaar komende middelen de onderbezettingsverllezen bij de verwerking van oogst 1962 moeten opvangen ten einde de telers van deze oogst de garantieprijs te kunnen uitbe talen. Hot lid van de Tweede Kamer de heer Mellema (c.h.-u.) heeft minister Ma- rijnen schriftelijk gevraagd onverwijld de suikerprijs, betrekking hebbende op de suikerbietenoogst 1963, bekend te LAGER DIVIDEND N.D.S.M. Commissarissen en directie van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij en van de Nederlandsche Dok Maat schappij N.V. zullen aan de in mei te houden jaarlükse algemene vergaderin gen van aandeelhouders van beide ven nootschappen voorstellen het dividend over het boekjaar 1962 te bepalen op acht procent (v.j. 11 procent). Hoger dividend i,Ruhaak" Vooruitlopende op het over enige maan den uit te brengen jaarverslag over het jaar 1962 deelt het bestuur van de N.V. voorheen Ruhaak en Co. over de gang van zaken in dat boekjaar het navolgen de mede: „Het in 1962behaalde netto resultaat vertoont een aanzienlijke stij ging ten opzichte van dat over 1961. Na aftrek van de verschuldigde belastingen en nodig geachte reserveringen, zal te zij ner tijd aan de vergadering van aandeel houders een dividend van 8>& procent kunnen worden voorgesteld". Zoals be kend heeft „Ruhaak'r over 1961 7 per cent dividend uitgekeerd. Spreiding aandelen Philips Naar schatting zijn de aandelen Philips thans als volgt over de wereld verspreid: 39 procent bevindt zich in handen van Nederlanderlandse houders, 35 procent is in de Verenigde Staten, tien procent in Frankrijk, tien procent in Zwitser land, vier procent in Engeland en twee procent in Duitsland- Geografisch gezien werd,blijkens het jaarverslag, 76 procent van de omzet gerealiseerd in Europa, 14 procent in de landen van het westelijk halfrond en tien procent in de rest van de wereld. Het beleid blijft gericht op verbreiding van do geografische basis van de omzet. Nederland op de tweede plaats bij woningbouw in E.E.G. Gerekend over de periode van 1959 tot 1962 neemt Nederland de 2e plaats in wat betreft het aantal woningen, dat per duizend inwoners in de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap is gebouwd. Volgens gegevens van de dienst voor de statistiek van de E.E.G. werden in Duitsland in deze jaren meer dan 10 woningen per duizend inwoners ge bouwd, in Nederland 7,2, in Frank rijk 7, in Italië 6,4, in België 5,5, en in Luxemburg 3. Het gemiddelde voor de gehele ge meenschap bedroeg ongeveer 7,7 hui zen per duizend inwoners. Wat betreft het absolute aantal wonin gen, dat in 1962 werd gebouwd neemt Nederland met 78.900 ae vierde plaats in. In dat jaar kwamen in de Duitse Bondsrepubliek meer dan 540.000 nieuwe woningen gereed. In de E.E.G. werden er in totaal 1.336.000 in 1962 gebouwd. Interpellaties in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in de verga dering van gisteren aan de heer Egas van de Partij van de Arbeid toegestaan de ministers van landbouw en visserij en van economische zaken te interpel leren over de ontwikkeling van de prij zen van landbouwgronden na de ophef fing van de prijsbeheersing van 1 janu ari ii. Deze interpellatie zal gehouden worden op woensdag 3 april a.s. bij het begin van de Tweede-Kamervergade ring. Daarna vroeg prof. Vondeling, de frac tievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, verlof om de ministers van buitenlandse zaken, van defensie en van financiën te interpelleren over de jongste ontwikkeling van de defensie politiek van de regering in het verband van de NAVO, in het bijzonder met be trekking tot de beschikkingsmacht over de kernwapens. Over deze interpellatie zal later worden beslist. De heer Ruygers van de P.v.d.A. her innerde er vervolgens aan dat de re gering heeft toegezegd nog in de tegen woordige zitting met de Kamer van ge dachten te zullen wisselen over de hulp aan de onderontwikkelde landen. Aan gezien de zittingsperiode op zijn eind loopt, vroeg hij de voorzitter of dit de bat binnenkort zou kunnen worden ge houden. De voorzitter mr. Van Thiel zegde toe aan de minister van buiten landse zaken, mr. Luns, te vragen wan neer er gelegenheid voor deze beraad slaging zal bestaan. Benoeming geestelijken in het bisdom Breda Rector H. M. van der Velden te Hulst is benoemd tot pastoor van de St.-Joseph- parochie te Dongen. Pastoor v. d. Velde werd in 1909 te Breda geboren en werd in 1935 totpriester gewijd. Eén april 1959 werd hij rector van het r.-k. lief dehuis te Hulst. Opvolger van pastoor Van der Velden wordt kapelaan C. Kra mer te Breda, die oktober 1914 werd ge boren te Oosterhout. Rector Kramer werd in 1939 tot priester gewijd. Rector Kramer liet verscheidene publikaties op historisch gebied verschijnen en is on der meer verbonden aan het oudheidkun dig bodemonderzoek in Nederland. Tot pastoor te Sas van Gent is benoemd bedrijfsaalmoezenier C. C. J. M. van Aken te Roosendaal, de installatie als zodanig is 5 april. Pastoor Van Aken werd 3 juni 1912 te Oudenbosch geboren en werd 22 mei 1937 tot priester gewijd. Sinds april 1956 is kapelaan Van Aken bedrijfsaalmoezenier. De Amerikaanse luchtmacht heeft een Titaan-2 raket afgevuurd met een vier ton zware neuskegel, die vier minuten na de lancering van de raket werd gescheiden en met een shelheid van 25.600 km/h de afstand van 10.400 km naar het doel in het zuiden van de Atlantische Oceaan heeft afgelegd. Volgens onofficiële schattingen kan de neus kegel kernbommen tot 10 megaton vervoe ren. Voorbereiding ontmoeting met kardinaal Midszenty Een woordvoerder van de Amerikaanse legatie te Boedapest heeft verklaard, dat deze legatie opdracht heeft ontvangen, een ontmoeting te bewerkstelligen tus sen kardinaal Midszenty en kardinaal König van Oostenrijk. De ontmoeting moet zo spoedig moge lijk na de aankomst van kardinaal Kö nig in Boedapest plaatsvinden. De kar dinaal wordt kort na Pasen verwacht. De opdracht was afkomstig van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken. Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Hillegersberg, wijkgemeente Terbregge, J. Kruyt te Lexmond. GEREFORMEERDE KERK Beroepen te Maassluis, vacature C. Mak, J. Wolven te Urk. Beroepen te Witmar- sum, A. Borman, kandidaat te Den Haag. CHRISTEL. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam Charlois L. S. den Boer te Sassenheim. Beroepen te Sliedrecht (Middeldiepstraat) C. van der Weele te Ermeol-Putten. Bedankt voor Arnhem M. Vlietstra te IJmuiden. Pitfelodial tegorligfMaar nou moeien) die pillenslikkena het verder zelf iw ueten, ik ge^ Het op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11