Bloei in bollenstreek wellicht wat later, maar vorstschade valt mee Petrosjan staat goed in afgebroken partij Bevelandse dierenarts moest gewichten ijken Route optocht tot helft teruggebracht Datum corso zal wel moeten verschuiven Onjnist TJ0BA TEGEN GROTE RIVAAL TREKVOGELS SWIFT NAAR ALGEMENE Popeijus begon met zege in Brussel Amerikaan liep 220 yards in 19,9 sec. ALLE STEMMEN VOOR DE R00 Nieuwe gevallen van tyfus geconstateerd Na honderd jaar komt de rekening SCHULDIG, MAAR GEEN BOETE CONGRESLID BESCHULDIGT COLLEGA'S VAN BEDROG 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 MAART 1963 (Van een onzer verslaggevers) De mensen in de bollenstreek verklaren zichzelf grote optimis ten door op dit ogenblik te dur ven beweren, dat het bollensei- zoen zeer nabij isde natuur richt zich niet naar de kalender, maar aan de andere kant: de be langstelling van ver over de grenzen voor „the flowers", „les fleurs", „die Blumen" is zo groot en het reizen naar Hol lands bollenstreek is zozeer een industrie geworden, dat bepaal de data niet meer veranderd kunnen worden. En dus gaat bijvoorbeeld de „Keukenhof" in Lisse, grootste trekpleister van de bollenstreek, centrum van Nederlands lente, open op 28 maart. Daar helpt geen barre winter aan. En wie er de eerste dag komt zal het dan ook moeten doen met de weelde in de kassen, met hier en daar een enkele prille narcis of krokus, met de beeldhouwwerken en met de verruk kelijke rust en tere voorjaarsschoon heid van het park. En daarmee is het dan beslist geen verloren dag. Agenda Maar op bloemen, ook langs de rou tes naar de Keukenhof, moet men dan nog niet te veel rekenen. De krokussen eind maart en begin april, narcissen en tulipa's: 2e en 3e week van april, hyacinten en vroege tul pen: 20 tot 30 april, late tulpen: eind april-half mei. Maar daar zal men vermoedelijk toch wel steeds een week bij moeten tellen, al valt aan de andere kant niet te voorspel len, wat enkele werkelijk zachte lentedagen voor wonderen kunnen uitrichten. Vandaar dus toch opti misme. Schade Dat optimisme bestaat en dan op meer wetenschappelijke gronden ook ten aanzien van de schade, die de lange, barre winter heeft aange richt- Natuurlijk is die er, maar het zal vermoedelijk meevallen. In de eerste plaats viel er reeds vroeg sneeuw en de sneeuw heeft een sterk isolerend effect gehad ep de velden. Voorts is er deze winter niet een ge regelde afwisseling van vorst en dooi geweest, wat ook extra ongunstig is voor de bollen. De kweker, die bovendien het vocht gehalte in de bodem na het planten juist regelde en tijdig voor dekking zorgde, hoeft niet veel vrees te heb ben voor het produkt. En tenslotte is de wijze, waarop het ging dooien ook gunstig geweest: het was een snelle, korte en vooral „droge" dooL De bol len hebben niet lang in een zeer natte, met smeltwater verzadigde grond behoeven te staan. Wel heb ben tengevolge van de lange, strenge winter de trekkers van bolbloemen in kassen schade geleden, doch dit is niet van invloed op het „aanzien" krijgt. In de opzet van het corso is wel een en ander veranderd. Ten eer ste heeft ontwerper Van Driel ge broken met de compacte platte wa gens. De praalwagens worden thans gemaakt als een in lichte materialen uitgevoerde verlenging van de trek kers. De opbouw verloopt geleidelij ker en het resultaat is een „lossere" indruk. Ook de organisatie is gewijzigd. Vroeger reden de wagens van Sas- senheim naar Bennebroek en terug. Dat was te lang. De trekkerchauf feurs werden moe, de feeën op de wagens verloren wat van hun fleur en de vrolijkheid was er op de terug tocht beslist wat af. Dit jaar zal voor het eerst de route slechts éénmaal ge reden worden, van Sassenheim naar Bennebroek. En dan in een wat rus tiger tempo, zodat meer mensen meer tijd krijgen om de wagens goed te zien. Corso Op 27 april maar dan met een groot vraagteken is het jaarlijkse bloemencorso gepland, dat het motto „Fantasie en werkelijkheid" mee- In de veel eerder verspreide folders wordt Lisse nog als startplaats ge noemd... dit is onjuist. En dat geldt dan vermoedelijk ook voor de datum. In bollenkringen gelooft men eigen lijk niet meer in 27 april. Dan dus een week later? Dat wordt moeilijk,' want dan zouden de belangrijkste voorbereidingen moeten plaatsvinden op de avond van de dodenherdenking, dit jaar vastgesteld op vrijdagavond 3 mei. Het zal dan ook wel 11 mei worden tenzij de natuur nog voor enkele wonderen zorgt. En tenslotte is deze winter wel gebleken, dat de natuur ook in onze streken tot alles in staat PHILIPS BEHAALDE IN 1962 BEVREDIGENDE RESULTATEN De raad van bestuur van de N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken acht de door de ouderneming bereikte resultaten be vredigend tegen de achtergrond van het algemeen economische beeld dat de we reld in 1962 te zien heeft gegeven, en van de specifieke ontwikkeling van de markt voor de Philips' produkten. In aansluiting op de reeds op 14 maart bekendgemaakte bedrijfsresultaten zegt het jaarverslag, dat de omzet in 1962 belangrijk is toegenomen. De stijging heeft de in het vorige jaarverslag uit gesproken verwachtingen overtroffen. De cijfers moeten uiteraard worden ge zien tegen de achtergrond van de rela tief geringe toeneming in 1961. Het verkoopprijsniveau van de produkten onderging wederom een lichte i daling. De kwantitatieve toeneming van de om zet overtreft derhalve de reeds op 14 maart genoemde stijging van 12 pro cent. Het laat zich aanzien, zegt het verslag, dat de belangrijkste factoren, die in 1962 bepalend zijn geweest voor de resultaten, ook in 1963 hun Invloed zullen doen gelden. De raad van bestuur verwacht voor 1963 een stijging van de omzet, die procentueel echter lager zal zijn dan die van 1962 ten opzichte van 1961- De raad houdt rekening met een geringe verdere daling in het prijs niveau van de produkten, en met een stijging van de kosten, vooral onder in vloed van de loonfactor. In aanmerking nemend een voortgaande vergroting van de produktiviteit en de invloed van de voorrang, die de efficiencybevordering in het beleid heeft, rekent de raad op een zodanige compensatie van de on gunstige invloeden, dat de winst in 1963 hoger zal zijn dan in 1962, zij het in mindere mate dan de geschatte procen tuele stijging van de omzet. De financiering baart voor het lopende jaar geen zorgen. De raad van bestuur denkt hierbij aan de kapitaalinvesterin-, gen, die onder aftrek van de afschrij vingen niet hoger zullen zijn dan in 1962, en aan de gunstige invloed van het voorraadbeleid op het volume van de voorraden. Bij het uitspreken van deze verwachtingen gaat de raad er van uit, dat de politieke verhoudingen in de wereld niet zullen verslechteren. Onveranderd dividend „De Etna" Het exploitatiesaldo over 1962 van de Koninklijke Ijzergieterijen en Emailleer- fabrieken „De Etna" N.V. is, blijkens het verslag, gedaald tot 7,34 min (v.j. f 8,10 min). Na afschrijvingen, voorzie ning belastingen etc, resteert een winst van 2,73 min (f 2.69 min). Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van dertig procent. De directie is erin geslaagd de omzet iets op te voeren. De export nam wederom toe. Vertrouwen bq „Robeco" De directeur van het Rotterdamsche beleggingsconsortium, mr. E. A. Brou wer, verwacht dat de opgaande trend in handel en indnstrie zich dit jaar zal continueren. Hij zei dit in de zeer druk bezochte jaar vergadering van het beleggingsfonds. De Robeco heeft zoveel vertrouwen in de toekomst dat een onveranderd divi dend van 18,5 procent over 1962 ver antwoord wordt geacht, hoewel dat vo rig jaar niet werd verdiend. In de vergadering werd enkele keren zeer nadrukkelijk grote waardering voor het bestuur uitgesproken. DALING WERKLOOSHEID IN DE LANDBOUW bij Bij de praktische uitwerking prijsbeleid voor het jaar 1962- van het -'63 heeft minister Marijnen terzake van de coör dinatie van loonbeleid e.« prijsbeleid de spelregels toegepast, waarover bij de invoering van het stelsel der gedifferen tieerde loonvorming overeenstemming is bereikt met het georganiseerde bedrijfs leven. Deze spelregels houden o.m. in, dat de door prrxluktiviteitsstijging ont stane „ruimte" beschikbaar dient te worden gesteld voor verbetering van de lonen en/of andere arbeidsvoorwaarden in de landbouw. Deze gedragsregel is ook dit jaar gevolgd. De minister deelt dit mee in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer over de landbouwbegroting 1963. De minister deelt mee. dat de werkloos heid in de landbouw in het gehele land in 1962 gedaald was tot ongeveer een kwart van het niveau van 1958- In de firovincies Groningen. Friesland en Zee and bedroeg het gemiddelde aantal werkloze landarbeiders ongeveer een derde van dat van 1958. OM WERELDSCHAAKTITEL Botwinnik verloor pion De derde partij van de schaaktweekamp PetrosjanBotwinnik is afgebroken in voor de uitdager gunstige positie. Van avond wordt de strijd voortgezet. Deze ontmoeting is door Petrosjan in wat men „Capablanca-stijl" pleegt te noe men gespeeld. Dat houdt in, oppervlak kig gezien, dat hij complicaties ontwykt ,puur op techniek" speelt. De eerste dertien zetten had de uitdager in enkele minuten ter tafel gebracht, kennelijk als resultaat van huisanalyse. Dit is opmerkeijk, omdat de positie ont stond uit een overbekende variant van het Dame-Indisch, die tot nog toe niet "P deze wijze werd voortgezet. Het leek lsof zwart vrij gemakkelijk tot gelijk spel zou komen, doch de schijn bedroog enigermate. Omstreeks de 25ste zet namen de com- ilicaties sterk toe, niet in het minst loor activiteiten van zwart op de ko ningsvleugel. In hoeverre deze activiteit gedwongen was laat zich bezwaarlijk vaststellen, wel past de conclusie, dat het „op de plaats rust laveren" voor Botwinnik per zet moeilijker scheen te worden. Er kwamen complicaties uit de bus, die door de in Moskou aanwezige grootmeesters aanvankelijk als zeer gunstig, zelfs winnend, voor Petros jan werden beschouwd, doch hier be droog de opwinding de objectiviteit. Met een duidelijke afwikkeling bewees Botwinnik dat van directe ineenstorting geen sprake' was, hoewei hij een pion inboette. Het materiaal is sterk teruggelopen, waaruit voor de Botwinnik-aanhangers de hoop te distilleren valt, dat het wel remise zal worden, mede omdat zwart gelegenheid heeft tot diepe analyse. M. DAME—INDISCH. d2-d4, Pg8-f6; 2. Pgl-f3, e7-e6; 3. g2- I. b7-b6; 4. Lfl-g2, Lc8-b7: 5. c2-c4, ?8-e7; 6. 0-0. 0-0; 7. Pb l-c3 Thans is een bekende stelling uit het Dame-Indisch op het bord nrekomen. In plaats van de tekstzet is hier ook het spectaculaire 7. d-5, ed5: 8. Pd4 gespeeld, met grote complicaties. Pf6-e4; 8. Pc3xe4 Een lichte surprise. In de grote meerder heid der partijen speelt wit 8. Dc2, ten einde zwart tot ruil op c3 te brengen. 8....Lb7xe4; 9. Pf3-el Deze ruil, in dit stadium, is eveneens vrij ongewoon. In de bekende partij Rubin- Indien in 3 A van het landelijke korfbal de Tjobaploeg de lastige Trekvogolsklip zal weten te omzeilen opent dit voor de Zeeuwen grote mogelijkheden. Ze heb ben dan immers weer één der grootste rivalen van zich afgeschud, doch ook de laatsten zullen er voor vechten, daar ze dan verreweg hun laatste kans zullen verliezen. Na het minder goede begin van vorige week, verwachten we herstel en houden het daarom op een puntenverdeling. Crescendo zal na de misstap van vorige week wel beter op haar tellen letten en A.L.O. met lege handen laten zitten. Merwede-Ahoy is waarschijnlijk na de goede beurt van vorige week voor de laatsten. FortunaRaven is voor de thuisclub, terwijl bij OverkantersSpar taan de laatsten favoriet zijn. In 3 C gaat Animo op bezoek bij Kwiek. Vorige week konden de zebra's ondanks hun veidoverwicht de punten niet be machtigen en we zijn benieuwd of ze hun schot terug gevonden hebben. Ook de roodbroeken kunnen de puntjes ge bruiken, dus zullen ze het in Rotterdam niet cadeau krijgen. Wion zal waar schijnlijk wel haar meerdere moeten er kennen In Schiedam, terwijl D.K.V. met grote citers van U.S V. zal winnen. GymnasiastenPams is de „grote wed strijd" en indien de oud-eerste klassers weten te winnen, lijkt het kampioen schap voor het grijpen.. UnicumSucces ls een strijd tussen nagenoeg gelijke te genstanders. Prognose: 3 A: MerwedeAhoy (2); TrekvogelsTjöba (3); FortunaRa ven (1); OverkantersSpartaan (2); A.L.O.—Crescendo (2). 3C: KwiekAnimo (2); WionSchie dam (2); GymnasiastenPams (1); Unicum—Succes (3); D.K-V,V.S.V. (1). stein-Samisch, Mariënbad '25 volgde: 9. Lf4, d6; 10. Dd2 en na 10Pd7; 11. Tfdl, aö; 12. Tacl trok wit aan de touwtjes. 9Le4xg2; 10. Pelxg2, d7-dö; 11. Ddl-a4, c7-c5; 12. Lcl-e3, Dd8-d7; 13. Da4xd7, Pb8xd7. De kenners in Moskou verwachtten op dit ogenblik een snelle remise, doch wit meende een (klein) plus te hebben. Natuurlijk anders ruilt zwart en is elke spanning verdwenen. 14e6xd5; 15. Pg2-f4, Pd7xf6; 16- d4xc5, boxcS; 17: Tal-cl Het valt moeilijk te zeggen, of 17. Tfcl niet de voorkeur verdiende. De a-toren had ook op de b-lijn nuttig werk kunnen doen. 17d5-d4; 18. Ie3-d2, a7-a5; 19. Pf4-d3, Pf6-d7. Natuurlijk niet 19Tfc8 wegens 20. Pe5, en wit kan op c4 comfortabel blokkeren. 20. e2-e3, d4xe3; 21. Id2xe3, tf8-b8. 22. Tfl—dl, a5a423. Kgl—g2, h7— h6; 24. Tdl—d2, Tb8—bö; 25. Pd3—f4, Pd7—f6; 26 Kg2—f3, Ta8—b8; 27. Pf4r—d3, Pf6d728. Le3—f4, Tb8—b7; 29. Lf4e3, f7—f6: 30. h2—h4, h6—h5; 31. Tel—c4, Pd7—b6? Een complicatie, die uiteindelijk tot pionverlies leidt. Passief, doch min der verplichtend was 81Ta5. 32. Tc4c2, c5—c4. De noodzakelijke consequentie: zwart kan niet meer 32Pd7 spelen we gens 33. Pf4, Pe5-f 34 Kg2, g6 35. Pd5 met pionwinst. 33. Le3xb6, c4xd3; 34 Tc2—c8+. Kg8— f7; 35. Lb6—d4, g7—g5; 36. Tc8—c4, Minder duidelijk schijnt 36. Td3: omdat de penning 36...., Td7 volgt. 36Tb5—b4; 37- Tc4Xb4, Tb7xb4; 38. Ld4c3, Tb4c4; 39. h4xg5, f6xg5; 40. Td2xd3, Le7—f6; 41. a2—a3 Zwart gaf zijn 41ste zet onder couvert, af. Swift is dit jaar nog steeds niet in het veld geweest. Er is echter een redelijke kans dat de Middelburgers a.s. zaterdag de competitie kunnen hervatten. In Lei den treden zij aan tegen De Algemene. De Leidse ploeg staat niet hoog op de ranglijst, maar en de lange reis én het feit, dat Swift voor het eerst na lange tijd weer op de grasmat staat, maakt de wedstrijd voor de oranjehemden bij zonder moeilijk. Een gelijk spel zal een goed resultaat zijn. Interessant wordt de strijd tussen de re- serveploegen van H.K.V. en Ons Eiber nest. De grotere doortastendheid van de H.K.V.-reserves zal wel de doorslag ge ven. Regenboog houdt tegen Sperwers de punten thuis en blijft dus aan de lei ding. OSCR houdt Rozenburg ongetwij- de laatste plaats ODO maakt zonder vooruitzichten de reis naar Lei den om daar Fluks te ontmoeten. De stand is: 9 7 1 1 15 61—33 9 7 0 2 14 64—35 11 6 2 3 14 54—52 11 6 1 4 13 49—41 10 4 3 3 11 47—44 9 5 1 3 11 44—47 9 4 0 5 8 46—41 10 2 1 7 5 50—59 9 1 2 6 4 30—56 9 0 18 1 31—62 Ons Eibernest n Fluks OSCR Swift Sperwers De Algemene ODO Rozenburg (Advertentie) Herman Popeijus is het toernooi om de Europese, driebandentitel biljarten in de in zuurtjeskleuren geschilderde danszaal „Claridge" in Brussel op schitterende wijze begonnen. De Nederlandse kam pioen demonstreerde tegen de nieuwe Spaanse titelhouder Avelino Rico een grootse vorm. In 52 beurten werd de Madrileen door Popeijus van de tafel geveegd (32-60), waarmee onze kam pioen veruit de beste prestatie van de eerste ronde, waarin Ceulemans en Scherz echter vrij waren, leverde. De andere partij in deze poule was door de Franse kampioen Albert Lasserre evenals Rico een debutant in het gezel schap na een spannend duel met de Deen Soeren Soegaard in 75 Jjeurten gewonnen. De verrassingen kwamen in de andere poule, waarin de tergend langzaam spe lende Zwitser Jacques Blanc de Portu gese jongeling Gino Vieira („Hebben wij tegen Feijenoord,geloot? Dat wordt dan vijf of zes nul voor Benfica"), die in het laatste wereldkampioenschap in Amsterdam tweede was achter de Pe ruviaan Suarez. tot ieders verbazing in 95 beurten klopte. Bovendien zag het er lange tijd naar uit, dat Raymond Steijlaerts. die de Belgi sche titel op Raymond Ceulemans heeft veroverd" en op slag tot favoriet voor dit toernooi is gebombardeerd, een even onverwachte nederlaag zou lijden tegen de Duitse titelhouder JDrnst Rudolph, ze ker geen hoogvlieger in het driebanden- spel. Rudolph was op dreef en mede door een serie van negen had hij halver wege een comfortabele voorsprong op de leerling van René Vingerhoedt (32-21 in 32 beurten). Steijlaerts is door Vin gerhoedt echter niet alleen onderwezen in het maken van prachtige caramboles. Ook in liet verdedigen leerde de dia mantzager uit Antwerpen alle kneepjes van het vak en toen de dreiging te groot werd, bracht, hij alle vergaarde kennis in de praktyk. Het was voor Rudolph om radeloos te worden. Steeds als Steijlaerts miste bleef er een vrijwel hopeloze aan- vangsstoot voor dë Duitser liggen, die ten slotte dan ook door de knieën ging. De Amerikaanse sprinter Tim Russel kwam woensdag tijdens wedstrijden in Los Angeles tot 19.9 sec. op de 220 yards rechte baan. Zijn tijd, 0,1 sec. sneller dan het bestaande wereldrecord, zal echter niet kunnen worden erkend, /tangezien de wind in de rug te sterk was. Hoogspringer Joe Faust had weinig last van diezelfde wind, toen hij 2.13 meter sprong. Mike Flanagan bereikte 4.71 meter met de polsstok en de Canadees Steen stootte de kogel 18.35 meter. Britse studenten sterker dan Nederlanders Het Nederlandse studenteneiftal heeft woensdag in Drachten een 2-0 nederlaag geleden tegen zijn Britse collega's. Bij de rust was de stand van deze ontmoe ting door een doelpunt van Farr 0-1 in het voordeel van de Britten. In de twee de helft stelde Mugrew drie minuten voor het einde de zege veilig: 2-0. In Zermatt is het eerste slachtoffer van- de tyfus ter aarde besteld. De foto toont de begrafenisstoet van rnej. Per- ren Aufdenblatten op weg naar de be graafplaats. De Internationale trofee „Edmond Gentil" een kleinood ter beschik king gesteld voor de beste wieier- prestatie in het jaar 1962 is toe gewezen aan de Nederlandse ren ner Jo dc Roo. voor zijn overwin ningen in Bordeaux-Parijs, Parijs- Tours en de Ronde van Lombar- djje. Voor de eerste maal sedert de instelling van deze trofee wa ren alle leden van de jury het met elkaar eens. Jo de Roo kreeg al le dertien stemmen. De erelijst van de Trofee Edmonc Gentil, ingesteld in 19C3, vermeld slechts namen van de allergroot sten. Onder meer was het kleinood een jaar of langer in handen van de Italianen Fausto Coppi en Er- cole Baldini. de Zwitsers Ferdi Ktlbler en Hugo Koblet (gedeeld), dc Belgen Brik Schotte, Stan Oc- kers en Rik van Looy, de Fransen Louison Bobet, Rogêr Rlvière en Jacques Anquetil, de Luxembur ger Charly Gaul en de Engelse sprinter Reg Harris. ENGELSMAN OVERLEDEN In het Zwitserse wintersportooxd Sankt Moritz zijn gisteren de eerste tylusge- vallen geconstateerd. Drie mensen moesten daar in een ziekenhuis worden opgenomen. Ook in de stad Zug kwa men drie gevallen aan het licht. Al deze mensen zijn kortgeleden in Zermatt ge weest. In Zwitserse ziekenhuizen liggen nu minstens tweehonderd mensen die in Zermatt tyfus hebben gekregen. Een 25-jarige tekenaar bij de En gelse marine is gisteren aan tyfus gestorven. De overledene, Frederick Smith, was een maand geleden uit Zermatt teruggekeerd en 2 weken geleden in het ziekenhuis opgeno men. Het is het eerste sterfgeval door tyfus in Engeland. Het totaal aantal met tyfus besmette gisteren een geval van. tyfus geconsta teerd, het eerste in Denemarken.: Er was overigens gisteren reden om aan te nemen, dat de strenge veilig heidsmaatregelen die door het Zwitserse leger in Zermatt zijn genomen, succes opleveren en dat men de epidemie be gint te bedwingen. Het zoeken naar de bron van de epidemie concentreert zich een gebarsten waterleidingsbuis in het centrum van Zermatt. Volgens me dische deskundigen kan de snelle uit breiding van de ziekte aan dit kleine lek te wijten zijn. Wij schrijven 1856. William Wal ker, een uit Tennessee afkomstige Amerikaanse vrijbuiter, heeft met succes een strooptocht in Nicara gua ondernomen. Zijn succes is zo groot, dat men besluit hem tot president uit te roepen. Walker is getroffen door dit ge baar. Hij reageert er onder meer op door de Nicaraguaanse plaats Granada te laten plunderen, waar na er op ouderwetse wijze de brand in wordt gestoken. Geschied kundigen achten het niet uitgeslo ten, dat Walker deze zijn eerste „beleidsdaad" heeft bedreven, om zijn gezag als president stevig te vestigen. Het vervolg speelt zich af in onze dagen en wel, om het nauwkeurig te zeggen, tijdens de conferentie, die Amerikaanse staatshoofden kortgeleden in de Costaricaanse hoofdstad San Jose hebben gehou den. Jose Maria Borgen Rivera, Nicaraguaans afgevaardigde en directeur van een tijdschrift, dat in het inmiddels herbouwde Grana da verschijnt, kan hetgeen zich in 1856 in zijn woonplaats heeft af gespeeld maar niet vergeten. Hij stelt zelfs een stuk op, waarin hy tot een schatting van de inder tijd aangerichte schade, berekend naar de huidige geldswaarde, komt. En op de conferentie te San Jose weet hij tot president Kenne dy door te dringen en hem het stuk te overhandigen. Het Ameri kaanse staatshoofd heeft toege zegd deze na ruim een eeuw in gediende schadeloosstelling te zul len bestuderen. Kantongerecht Middelburg Een interessant juridisch pro bleem deed zich woensdagmiddag voor tijdens de zitting van kanton rechter te Middelburg, mr. J. Moo- lenburgh, bij de behandeling van de zaak tegen de dierenarts M. G. uit Ovezande. In de huisapotheek van de dierenarts waren 13 kope ren gewichten aangetroffen, die niet voorzien waren van de goed- keuringsmerken, namelijk de let ter Z, die in een artikel van de ijk- wet worden voorgeschreven. De ijkwet bepaalt evenwel dat goedkeu- ringsm erken op gewichten in een huis apotheek slechts dan nodig zijn, als er sprake is van het doen van leveringen vanuit de apotheek aan huis. Bij artsen en dierenartsen komen deze leveringen nauwelijks óf nooit meer voor. Ook de dierenarts verklaarde: „Ik heb aan de oproep geen gehoor gegeven, omdat ik de gewichten nooit meer gebruik. Te genwoordig worden de geneesmiddelen door dierenartsen betrokken uit de far maceutische groothandel. Er wordt nooit „per gewicht" berekend, maar „per doos" of „per fles". De gewichten ko men slechts hoogst zelden voor, soms bij het samenstellen van een drank." De raadsman van de dierenarts, mr. W. K. H. Dieleman, stelde de kanton rechter als voorbeeld een dergelijk geval dat de kantonrechter te Som- melsdijk, mr. J. Zuur eens te behan delen kreeg. De betrokken dierenarts in deze zaak verdedigde zich met de woorden: „Er is nog nimmer controle geweest, zelfs niet bij mijn voorgan ger". De kantonrechter van Som- melsdijk besloot tot vrijspraak, maar de officier droeg de zaak over aan dc rechtbank in Rotterdam. Hier concludeerde het openbaar minlste- Sommigen plaatsen hun vrouwen op de loonstaat" Het Amerikaanse tijdschrift „Parade", heeft een artikel ge publiceerd, van de hand van een „anoniem congreslid" dat zijn collega's ervan beschuldigde misbruik van hun invloed te ma ken en geld van de staat te ont vreemden. Het artikel was geti teld „Congresleden bedriegen". Volgens „Parade" had het Congres lid er op gestaan anoniem te blijven „omdat hij anders niet alleen „dood verklaard" zou worden door zijn col lega's, maar voorts geen enkele kans met een wetsontwerp meer zou heb ben". Zo kwam het dat het artikel het onderschrift droeg „door een ano niem Congreslid, verteld aan Jack Anderson". Het Congreslid had Jack Anderson verteld, dat zijn collega's praktijken bedreven, die als ze in een andere tak van de regering aan het licht zouden komen, „door net Congres met vuur en zwaard zouden worden bestreden". „Non Nominandus" verklaarde voorts, dat „ten minste een twintigtal Congresleden hun vrouwen op de loonstaat plaatst." Op de loonstaat Snkele van mijn vindingrijkere en minder nauwgezette collega's kunnen enorme bedragen aan sterke drank, kleren, wagens, ijskasten, en televi sietoestellen besteden, zonder er zelf een cent voor uit te geven, door ver kopers van deze luxe-artikelen op de loonstaat van het Congres te plaat sen, tot de afbetalingstermijnen zijn voldaan". „Ik kan namen noemen van Congres leden, die hun dienstbodes, hun loop jongens en hun babysitters betalen, door hun in aanmerking te laten ko men voor een rijkstoelage". Gratis huis Eén van mijn collega's hoeft het les geld van zijn dochters betaald door zijn loonstaat op te schroeven". „Een ander Congreslid heeft het salaris van zijn assistent van 2400 tot 12.000 dol lar verhoogd. Als tegenprestatie moest de assistent zijn chef gratis een huls met dienstmeisje bezorgen" Dit zijn grepen uit de lange „akte van beschuldiging", die het anonieme Congreslid voor zijn collega's heeft opgesteld. Het artikel werd met gemengde ge voelens ontvangen in Congreskringen De republikein Emanuel Celler, vond zijn anonieme collega een „lafaard" „Het ledental van het huis van afge vaardigden en de senaat samen is zo groot", aldus Celler, „dat het natuur lijk niet kan uitblijven dat een paar van hen misbruik van hun positie maken, maar deze nogal frenetieke criticus, verwijt velen de zonden van enkelen". rie dat de dierenarts zich wel schuldig had gemaakt aan een overtreding van de ijkwet. Voor iedere overtreding (voor ieder gewicht) werd een boete van f 1 gevorderd. De rechtbank achtte dc schuld van de dierenarts inderdaad be wezen, maar achtte ontslag van rechts vervolging in deze zaak op zijn plaats. Na het horen van dc eis van de officier mr. K. P. Doedens (ƒ1 voor iedere over treding, dus totaal f 13), besloot kan tonrechter mr. J. J. Moolenburgh zich aan te sluiten hij de uitspraak die dc rechtbank in Rotterdam indertijd in een dergeljjk geval luid gedaan. H(j ver klaarde do dierenarts schuldig, maar ontsloeg hem van rechtsvervolging. Drankwet „Overtredingen van de drankwet vind ik altijd zeer ernstig", oordeelde de kanton rechter en wendde zich daarbij tot de caféhouder J- S. uit Yersekc, die in de keuken by zijn café een voorraad jene ver en cognac had en deze gedurende bijna een jaar ooit verkocht .zonder ver gunning te hebben. De caféhouder er kende volledig dat hij welbewust in strijd met de drankwet had gehandeld. Dit was voor de officier mr. K. P. Doe dens, onder meer aanleiding om een zware straf te eisen, nl. voor het in voorraad hebben van sterke drank zon der vergunning f 100 en voor de verkoop hiervan zonder vergunning f 400. De kantonrechter achtte deze straf in over stemming met de ernst van dc overtre ding en vonniste conform. Ook de drankhandelaar A. J. v. S. uit Ycrseke, die aan de caféhouder dc grote hoeveelheden drank verstrekt had. maakte zich schuldig aan over treding van de drankwet, (Verkoop is slechts toegestaan tot een maximum van 10 liter). De officier eiste in dit geval een geldboete van 400 en bij niet betaling 50 dagen hechtenis. De kantonrechter vonniste conform de geldboete, maar sprak voor by niet betaling, een hechtenis van 30 dagen uit. Mistig De Ieraar J. C. V- uit Vlissingen was ten laste gelegd dat hij in Vlissingen met zijn personenauto niet voldoende rechts had gehouden. „Er was een zeer dichte mist", voerde hij ter verdediging aan. „Men kan zich niet beroepen op mist of gladheid", meende de kantonrechter. „Als de toestand dan zo slecht ls, dan moet men maar niet gaan rijden". HU vonniste -r- conform dc eis 25 boete. De handelaar P. de K. uit Vlissingen er kende tijdens de zitting onmiddellijk dat hy fout was geweest, toen hij ln Vlis singen met zyn personenauto op dc krui sing President Rooseveltlaan-Vredehof- laan geen voorrang verleende aan een van rechts komende auto. De officier merkte nog op, dat De K. de kruising naderde met de veel te hoge snelheid van 50 km per uur. Overeenkomstig dc vordering luidde het vonnis 40. Een boete van 50 eiste dc officier te ren de chauffeur J. V. uit Oud- en Jieuw-Gastel, die op de Veerseweg met een truck met oplegger zodanig had ge manoeuvreerd om een inrit ln te komen, dat hy dc weg versperde voor ccn op die weg naderende vrachtauto. De vracht auto kwam daarby het was donker met de oplegger in botsing. De kanton rechter vond dat een deel van de schuld bij dc werknemer moest worden gezocht, omdat deze bij het manoeuvreren niet even aanwijzingen had gegeven Hy stel de de boete voor dc chauffeur daarom Iets lager, nameiyk 35. Massakamp jeugdschaken •gaat niet door De vastgestelde massaschaakkamp tus sen de jeugd van Zeeland (tot 21 jaar) en West-Brabant, die op 6 april gehou den zou worden te Goes, gaat niet door. Van de zijde van de Brabantse schaak bond is bezwaar tegen deze datum gere zen, daar de Brabanders op deze dag geen voldoende schakers byeen kunnen krijgen. Over de vraag wanneer de wedstrijd wel zal doorgaan, worden momenteel nog druk besprekingen gevoerd tussen de Zeeuwse en Brabantse schaakbond. Toto was weer te moeilijk De 549.360 deelnemers aan de voetbal- 1 van het afgelopen weekeinde heb- een bedrag van 656.077,50 gulden ingelegd. Met inbegrip van het geld, dat nog over was van de voorgaande toto is er voor de pryzen 247.828,97 gul den beschikbaar. Aangezien er geen enkele deelnemer een foutloze voorspelling heeft ingezonden, zullen de vier deelnemers met 12 goede uitslagen 184.130,80 mogen verdelen. Zij ontvangen bruto 46.032,70 (netto 39.127,79). Voor de prijs van de geiyke spelen is 63.698,17 beschikbaar. Er hebben zich 1219 personen gemeld met een of meer goede kolommen. Zij ont vangen per kolom rond 52 gulden. Er was een deelnemer, die viermaal een juiste voorspelling voor de exlraprijs in zond. Een ander kwam tot drie goede kolommen en zestien tot twee. Nagekomen advertenties Met dank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een zoontje ABRAHAM. Veere, 26 maait 1963. Veerseweg B 28. Mot droefheid geven wij kennis van het overlijden, in het zie kenhuis Oostwal, van onze beste schoonmoe der, zuster, schoonzus ter en tante, mevrouw AAGTJE ELISABETH BIERENS, weduwe van de heer A. M. van Nieuwenhuljzen, op de leeftijd van bij na 77 jaar. I. C. Geluk Fam. Bierens Fam. van Nieuwenhuijzen Goes, 27 maart 1963. Leliestraat 48. De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 30 maart om 14 uur op do algemene begraafplaats te Tho- len. Heden ging van ons heen onze geliefde zus ter, behuwdzuster en tante JOHANNA CATHARINA DE VISSER, in de ouderdom van bijna 70 jaar. Serooskerke (W.): S. de Visser P. de Visser- van Hekken H. de Visser C. de Visscr- Goedblocd O.- en W.-Souburg: A. J. Arendse Grijpskerke: J. Verhage- de Visser Serooskerke (W.): S. de Visser C. de Visser-Rouw E. Wattel-de Visser Neven en nichten O.- en W.-Souburg, 27 maart 1963. Vlissingscstraat 3. D teraardebestelling zal plaatsvinden vrij dag 29 maart a.s., des namiddags 2 uur vanaf het sterfhuis. Afwezig A. H. OORT, Tandarts, Vlissingen, op vrijdag 29 maart en van 9 t-m. 28 april. Controles 2c, Se en 4e weck april verschuiven naar Ie en 2e week mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6