'mum!! Zeeuwse kamerleden: argumentatie in „oesternota" te summier Ambtenaar knoeide in diverse huwelijksakten Schadevergoeding voor Zeeuwse oesterkwekers Souburg blijft hopen op een nieuwe brug KLEREN VAN MAN VATTEN VLAM YERSEKSE KWEKERS VOLGDEN DEBATTEN ALMANAK Zwembadplan in ||§de brugverbetering te maken instructievorm realiseerbaar Twee moties in Tweede Kamer Vertraging Riolering Nog geen resultaten voor „De Schelde" in Moskou Foto Verschoore PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 MAART 1983 v wasbare MUURVERF in moderne kleuren. ook over behang. alle kleuren zun mengbaar. "geco"-venlo Bij uw drogist, voor engros. WEHAPHARM, MIDDELBURG Raad Kattendijke over recreatie Veerse Meer De gemeenteraadsleden van Kattendijke zullen zich in de vanavond donder dag om 8 uur te houden vergadering beraden over de recreatie aan het Veer se Meer. Deze zaak vormt één van de zes punten, die de agenda bevat. Verder zal er van gedachten worden gewisseld over de huisvesting van de burgemees ter. De raad wordt voorgesteld om de woningen Lindemansweg 5 en Linde- mansweg 7 onbewoonbaar te verklaren. In het pand Prinsenstraat 7 te Vlissin- gen is dinsdagmorgen een begin van brand ontstaan, toen het zoontje van de bewoner C. K. een fles met benzine om schopte. De fles brak en door de vrijko mende benzinedamp ontstond een ont ploffing. Daardoor raakten de kleren van C. K. in brand. Deze wist groter onheil te voorkomen, door een emmer water over zich heen te gooien. Het gevolg van de ontploffing was een ge bakerde keuken. De heer K. liep lich te brandwonden op. Motie-Westerhout - poging om proef te redden - vandaag in stemming (Van redacteuren) In de Tweede Kamer zyn woensdagmiddag de Zeeuwse kamerleden in het ge weer gekomen voor het behoud van de oestercultuur In Zeeland. Tal van oes terkwekers uit Yerseke, de burgemeester van de gemeente, de heer A. C. W1I- lemsen en de voorzitter van Zevibel, burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, waren er getuige van, dat met name de Zeeuwse afgevaardigden de argumen ten aan een beschouwing onderwierpen, waarop de beslissing van de ministers van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij is gebaseerd om de proef niet te laten doorgaan. In het bijzonder de kwestie van het zoutgehalte in het Brouwershavense Gat en de Grevelingen vonden de afgevaardigden zwak geargumenteerd, terwijl men voorts de gronden waarop de oesterproef in het Veerse Meer is verworpen, summier en onvolledig noemde. Overigens werd nog één daan de oesterproef te r< poging kwam van de heer Th. J. Westerhout, die geenzins bevredigd was met de antwoorden van de mi nisters. Hij diende een motie in, waar in hij de regering uitnodigde nadere gegevens over te leggen over het standpunt van de deskundigen van het rijksinstituut voor visserij-onder zoek en waarin hij tevens vroeg de kamer in te lichten over het resul taat van een nader overleg met het provinciaal bestuur van Zeeland. Te vens drong hij er in zijn motie op aan de beslissing omtrent het niet doorgaan van de proef in het Veerse Meer op te schorten. Over de2e rnotie zal vandaag worden gestemd, zodat pas dan de definitieve beslissing over de oesterproef zal vallen. Hoewel: in feite bestaat over het niet-doorgaan van de proef geen enkele twijfel meer. Teleurstelling Zonder uitzondering uitten de sprekers hun teleurstelling over de summiere en Uw maag smeekt om Kennies, als overtollig maagzuur weer zo'n laai ende zuurkolom doet opslaan en U niet weet waar U te bergen van die snerpen de pijn. U weet toch, over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij Bennies dan bij enig ander maagtablet. Aeeuwse Kwestie Het heeft ons onuitsprekelijk veel genoegen gedaan, dat meneer Hom helemaal naar Schoondijke is gekomen om af te rekenen met de kwestie Ko Prins. 8inds zon dag is er de kwestie Ko Prins. Ko Prins, die uit wraak zomaar en zeer ruw op een Rotterdamse te genstander is aangestormd. Met zo'n kwestie blijf je in je maag zitten. Je hebt de neiging om te zeggen: Dat had die Ko Prins niet moeten doen, maar toch denk je dan ook wel eens: Ko, jongen, ergens had je wel gelijlc... Een moeilijke kwestie. Maar gelukkig is meneer Hom (voor zijn vrienden en kennissen gewoon Leo) naar Schoondijke gekomen om nou eens precies te zeggen hoe de kwestie Ko Prins ligt. We kennen meneer Hom heel goed. Nee, niet persoonlijk, maar van de melkadvertenties. Wie kent er meneer Horn niet met die grote M op zijn mouwf En in zo'n kwestie Ko Prins vraag je je meteen af: Wat zegt zo'n melkbrigadier daar nu van Meneer Hom heeft er geen doek jes om gewonden. Gaf hij Ko Prins er voor zijn ruwe manier van doen niet flink vdn langs f Maar meneer Hom verklaarde nog meer. Hij zei: „Zo iemand zou bij mij met eens de vuilnis bak buiten mogen zetten". Dit lijkt ons een overbodige toe lichting, die eigenlijk afbreuk doet dan de schrobbering. Want afgezien van het feit dat Ko Prins waarschijnlijk wel wat an ders te doen heeft dan vuilnisbak ken bij de familie Hom naar bui ten te dragen, mag toch wel wor den aangenomen dat een uit de kluiten gewassen melkbrigadier zich zou schamen om een ander met zulke karweitjes op te sche pen. Maar goed. Meneer Hom heejt ook gezegd dat zulk rww optre den als dat van Ko Prins alleen bij betaald voetbal mogelijk is. Gelukkig maar, er is nog hoop voor de sport.. 'vage argumentatie in de nota, met name waar het om de zoutbepalingen ging. De heer Van der Peijl noemde deze summiere argumentatie „opvallend", drs. Westerhout nam het woord „onge ëvenaard" in de mond. Deze spreker had er met name kritiek op, dat de beide ministers Ged. Staten van Zeeland niet op de hoogte hadden ge steld- Hij'wees verder op de uitermate trage gang van zaken. Er kwam pas schot in de zaak, toen de Kamer met klem op een beslissing had aangedron gen. Een pleiter voor de Zeeuwse be langen bleek ook het a.r.-lid mr. Aan- tjes, die en hij was niet de enige wees op de velé beloften en toezeggin gen, waarvan uiteindelijk niets is te recht gekomen. Voorts was deze afge vaardigde van mening, dat met name tussen de ministers van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij een gebrek aan coördinatie was waar te nemen, Minister Korthals van verkeer en wa terstaat zei in zijn antwoord op de be schouwingen, dat reeds van het begin af moeilijkheden waren voorzien ten aanzien van de toevoer en afvoer van zout water." Hij verklaarde op vrage van mevrouw Kuiper-Struyk en de he ren Van Dongen en Van der Peijl,- dat in het verleden ook op andere plaatsen dan alleen Ouddorp zoutbepalingen zijn verricht. „Ouddorp kan als representa tief worden beschouwd voor de situatie in het Brouwershavense Gat", merkte de bewindsman op. Verkeerd vond hij het van de heer Van Dongen om te stel len, dat de functionarissen van rijkswa terstaat van het begin af niets voor de' proef voelden. „Zij hebber# alleen reeds in een vrij vroeg stadium hun twijfel uitgesproken", betoogde hij. „Deze twij fel is uitgegroeid tot grotere zekerheid". Zekerheid Ook wees de minister er op, dat veel voorbereidend werk is verricht tot het laatst toe. „Men wilde eerst de grootst mogelijke zekerheid- Als de proef toch zou doorgaan, zouden w niet te laat zijn met de uitvoering' gaf hij op een desbetreffende vraag van de heer Van Dongen te verstaan. Dat de deskundigen de situatie nabij het Veerse Meer hebben beschouwd naar analogie van de Grevelingen, vindt \-olgens minister Korthals zyn oorzaak In het feit, dat eenvoudig niet anders kon. Hij was van me ning dat de regering ten opzichte van de proef het hare had gedaan. Hij was voorts van oordeel, «Jat het onjuist zou zijn geweest met anderen Sociale regeling voor werknemers in Yerseke Staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid B. Roolvink, heeft gis termiddag bij de behandeling van de oesternota in de Tweede Kamer meege deeld, dat voor de werknemers in de oestercultuur te Yerseke in de eerste plaats de bestaande werkloosheidrege- ling van toepassing is. Daarnaast zal een zg. aangepaste sociale voorzienings regeling worden ontworpen. Zo'n aan- gepaste regeling behoeft geen prece dent te scheppen verklaarde hij. Met name het kamerlid drs. Th. J. Wes terhout had zich bezorgd getoond over de positie van de werknemers in de oes tercultuur. Ook de andere Zeeuwse af gevaardigden hadden gevraagd wat er voor deze categorie en anderen zal wor den gedaan De staatssecretaris deelde verder mede, dat oesterkwekers, die een ander bedrijf willen beginnen, een beroep kunnen doen op de gunstige zelfstandigenregeling. In tweede instantie deelde de heer Rool vink de heren Kodde en Westerhout mee. dat een aangepaste regeling voor werknemers aanzienlijk gunstiger is dan de werklozenregeling. De ministère werden voorts geatten deerd op de economische terugslag wel ke de Yersekse gemeenschap als geheel zal ondervinden De heer Van Dongen vroeg of de regering daarop haar visie wilde geven bij de behandeling van de begroting voor 1964. te praten hy doelde daarby op Ged. Staten van Zeeland nu met de Kamer een duidelijke afspraak was gemaakt ten aanzien van het nemen van een beslissing vóór 15 maart a.s. Het is geen gemakkelijke beslissing ge weest, stelde hij. „In dit opzicht moet men do regering niet verdenken van politiek, die niet geheel recht uit is". De minister kon begrijpen dat Ged. Sta ten van Zeeland teleurgesteld zijn. Im mers, het gaat om het verdwijnen van een unieke bedrijfstak. Met nadruk ver klaarde hij nog eens: „De regering heeft alles gepoogd". Spreker deelde niet het oordeel van Ged. Staten van Zee land, dat de argumenten ten aanzien van het zoutgehalte voldoende zouden zijn weerlegd. Verder in zijn betoog zei minister Kortv hals, dat het hem was opgevallen, dat Ged. Staten van Zeeland de mening heb ben uitgesproken, dat uit eigen provin cie meer steun had moeten komen- „De heer Van der Peijl weet dat ook", voeg de hij eraan toe. Eisen Minister Marynen antwoordde op vragen van de heren Westenhout, Van der Peyl en Van Dongen, dat de biologen de hy- drobiolosciie eisen voor een oesterproef kenbaar hebben gemaakt aan de des kundigen van rijkswaterstaat. „Zij zyn tot de conclusie gekomen, dat aan hun voorwaarden niet kan worden voldaan. Het oordeel van de biologen is bepaald niet vaag, waar het er om gaat eisen te stellen tegen de mogelijkheden", merkte hy °P« „Op dat moment eindigt hun taak", voegde hy er aan toe. Sprekende over het Veerse Gat als zelf standig object genoemd door de Zeeuwse afgevaardigden legde hij er de nadruk op dat nieuwe technieken (verticale teelt) nog niet zijn ontwik keld. „Vast staat dat deze technieken bijzonder arbeidsintensief zijn en dat daardoor de oesters bijzonder duur wor den". In tweede instantie noemde hij het proefbassin in het Veerse Meer geen economisch project. Op oen vraag van de heer Westerhout: „Excellentie ont kent U de mogelijkheid van het kweken van een veelvoud van de gedachte pro- duktie?", reageerde minister Marijnen met de opmerking: „Daar staat niets over vast. Ik zeg nee. „Overigens, zo be- tbogde hij later, „de proef in Wemeidin- ge wordt niet afgekapt". Eén positief punt kwam er gisteren nog uit de bus voor de schelpdierencultuur in Zeeland. Minister Marijnen verklaar de, dat de mosselveWvaterproef door gaat. Een andere vraag is, waar die proef wordt uitgevoerd", aldus de be windsman- In de Tweede Kamer is woensdagmid dag de oesterproef in het Veerse Meer en de schadeloosstelling voor de gedu peerde kwekers ter sprake gekomen. De zitting werd met aandacht gevolgd door burgemeester A. C. Willemsen van Yersefce, die met zijn echtgenote en dochter naar Den Haag was gekomen. Kansen niet bijster hoog, maar SOUBURG BLIJFT Iiopen op een nieuwe brug over het Kanaal door Walcheren. Dat verzekerde burge meester B. H. G. ter Haar Romeny gisteren toen dit verkeersknelpunt in de gemeenteraadsvergadering nogmaals ter sprake kwam. Hoe wel de burgemeester er onmiddel lijk aan toevoegde de Souburgse kansen voor een verbetering niet bijster hoog te schatten, zei hij dat het college van b. en w. toch voort durend diligent is en blijft hopen, dat de verbetering er eens komt. De brugkwestie was ter tafel ge komen toen de heer G. van Sluijs (prot.-chr.) veronderstelde, dat het besluit van de Nederlandse Spoorwegen om het plan: halve af sluitbomen voor de spoorwegover gang, voorlopig uit te stellen, iets Naar aanleiding van de debatten over de oesternota van de ministers van verkeer en waterstaat en van land bouw en visserij in de Tweede Ka mer werden gistermiddag twee mo ties ingediend, namelijk door de Zeeuwse afgevaardigden .J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.) en drs. Th. J. Westerhout (p.v.d.a.). De heer Van Dongen trok later zijn motie in, toen de minister van landbouw en visserü het in de motie gevraagde positief toezegde. Tevoren reeds had de heer Van Dongen zijn van november da terende motie over de oesterproeven teruggenomen. Motie van orde van de heer Van Dongen c.s. De kamer, kennis genomen hebbende van de besprekingen naar aanleiding van de brief van de ministers van verkeer en waterstaat en van land bouw en visserij; overwegende de mogelijkheid dat zodoende de oester cultures als verloren moeten worden beschouwd: dat daardoor zowel de oesterkwekers evenals de werkne mers, de middenstand en de gemeen ten waar deze bedrijven gevestigd zijn, ernstig gedupeerd worden; is van oordeel, dat vóór de behande ling van de rijksbegroting 1964. een ontwerp van een definitieve wet telijke regeling voor de door de oes terkwekers te lijden schade aan de kamer moet worden voorgelegd; de kamer moet worden ingelicht over de maatregelen, die genomen zullen worden ter compensatie van schade voor anderen, die door het verloren gaan van deze bedrijfstak, ernstig worden gedupeerd; eu gaat over tot de orde van de dag. De motie was ondertekend door de he ren Van Dongen (Ic.v.p.), Westér- hout (p.v.d.a.), Aantjes (a.r.), Van der Peijl (c.h.), Kolfschoten (k.v.p.). c.s. De kamer, van oordeel dat de door de regering in haar brief d.d. 14, maart 1963 verstrekte gegeven on voldoende n.oeten worden geacht om daarop een afwijzende beslissing om trent de aanleg van een proefbekken voor de schelpdierencultures in het Veerse Meer te funderen; nodigt de regering uit nadere gegevens omtrent het stand punt van de deskundigen van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek aan de kamer over te leggen; de kamer in te lichten omtrent het resultaat van een nader overleg met het provinciaal bestuur van Zeeland', verzoekt de regering de beslissing omtrent het niét doorgaan van de proef in het Veerse Meer op te schorten; en gaat over tot de orde van de dag. De motie was ondertekend door de he ren: Westerhout (p.v.d.a.), Vermoo- ten (p.v.d.a.), Egas (p.v.d.a.). Kodde s.g.p.Tans (p.v.d.a.). Over deze motie zal vandaag don derdag worden gestemd. Het is vrijwel uitgesloten, dat de motie- Westerhout zal worden aangenomen. RECHTBANK MIDDELBURG Hulster collega deed er aan mee „Het zal in Nederland slechts zel den voorkomen, dat een ambte naar van de burgerlijke stand op een zo slordige wijze en zo in strijd met de voorschriften handelt". Deze opmerking maakte de presi dent van de Middelburgse recht bank, mr. B. S. Sieperda, gister morgen tegen de gemeenteambte naar P. F. G. (41) uit Clinge. G. moest zich, evenals de gemeente ambtenaar E. G. W. (40) uit Hulst, verantwoorden voor de bur gerlijke kamer van de rechtbank, omdat hij in strijd had gehandeld met de voorschriften bij de vol trekking van een huwelijk. G. had reeds eerder voor de strafkamer terecht gestaan wegens valsheid in geschrifte bij de afgifte van huwe lijksakten. Vier overtredingen waren de ambte naar uit Clinge te laste gelegd. Op 21 december en op 29 december 1961 had bij een huwelyk voltrokken, ter- vvyl daarby slechts één getuige aan wezig was geweest. In het eerste ge val had hy later verzocht of een ambtenaar wilde tekenen, hoewel deze ambtenaar niet bij de huwe lijksvoltrekking aanwezig was ge weest, en in liet tweede geval had lii) een familielid van het volgende bruidsnaar dat G. moest trouwen, ge vraagd te tekenen. In het derde geval had de ambtenaar verzuimd mee te delen, dat een vrouw, die in Terneuzen in het huwelijk zou treden, reeds eerder gehuwd was ge weest. Dat was gebeurd op verzoek van de vrouw. En in het vierde geval had G. een huwelijk voltrokken, dat ge heel niet afgekondigd was. De officier van justitie, mr. A. VV. Rosingh, merkte op, dat verdachte het met een lichtvaardigheid opge nomen heeft, die zeker niet bij een ambtenaar past. Mr. Rosingh vond de overtredingen, waarbh G. eenvou dig de wettelijke bepalingen naast zich neergelegd heeft, van ernstige aard. De officier was van mening, dat verdachté zeker niet meer als ambtenaar van de burgerlijke stand zou mogen'optreden. ZELFS NIETIG.... Voorts wees mr. Rosingh op liet ge vaar, dat de huwelijken zelfs nietig ver klaard hadden kunnen worden. „Men mag wel aannemen, dat de overheid deze verdachte niet meer zal handha ven", veronderstelde de officier, die tot slot 4 geldboetes van 75 eiste. Mr. H. C. M. van Son, de raadsman van G. zag, evenals in zijn pleidooi voor de strafkamer, als oorzaken voor de ont sporing van zijn cliënt de vrij gebrekki ge theoretische opleiding, de beter ge wenste praktische opleiding en aan de andere kant de in deze streek bekende mentaliteit om de bewoners behulpzaam te zijn. Mr. Van Son verzocht de recht bank in aanmerking te willen nemen, dat zijn cliënt voorlopig geschorst is in afwachting van de uitspraak in deze zaak. In het eerste geval, waarvoor G. terecht moest staan, kon hij de zaak niet alleen regelen, omdat de bruid uit Hulst afkomstig was. Het a.s. bruidspaar wilde om belastingrede nen nog in 1961 trouwen, maar was echter te laat met de aangifte. G speelde het nu zo, dat de aangifte op zaterdag 16 inplaats; van op .zater-, dag 18 december gedaan was. Hij lichtte zijn collega W. In Hulst in, die eveneens de huwelijksaankondi ging (wat betreft het meisje) onder tekende als zou deze op 16 december gedaan zijn. W. verklaarde zich van het gehele voor val niets meer te herinneren. G., als getuige gehoord, verklaarde dat na enig heen en weer praten zijn Hulsterse col lega zich met de kwestie akkoord had verklaard. W. wist er echter niets meer van. EXCEPTIONEEL „Maar U moet toch wel beseft heb ben, dat er iet» fouts gebeurde. Zo'n exceptioneel geval moet U toch by- ldijven?", meende do officier van justitie. „Uit dit alles zou men en kele ogenblikken kunnen opmaken, dat U liet allemaal maar gemakke lijk opvat, of U hot wel vaker doet", voegde mr. Rosingh er aan toe. „Die conclusie zou U kunnen trek ken, maar zy is toch niet juist", re pliceerde verdachte \V. De officier wan van mening, dat W. het zeer bewust gedaan heeft. Hijhoopte, dat het voor w. een goede les geweest is en eiste een geldboete van 75. De rechtbank zal op 10 april uitspraak doen. had. De heer Van Sluijs meende hiqruit te kunnen concluderen, dat zowel de N.S. als G.S, uitgaan van het standpunt, dat een wijziging van de spoorwegsituatie alleen zin heeft als de brug vernieuwd wordt. In dat geval zou wellicht volgens de heer Van Sluijs een nieuwe fase be gonnen zijn. Hij achtte het daarom raad zaam voor b. en w. te proberen „nog maals een vinger tussen de deur bij rijkswaterstaat te krijgen"- Ook burgemeester Ter Haar Romeny nam aan, dat gesproken kan worden van een nieuwe fase, maar hij be twijfelde of de N-S. met hun besluit een handje willen helpen bij de ver wezenlijking van de plannen. Hij ver onderstelde, dat de niet-halvering van de spoorbomen een gevolg is van het verzet van het vorige college van b. en w., dat een dergelijke situatie te gevaarlijk vond voor de vele kin deren, die dagelijks de brug moeten passeren. Nu de brugkwestie aangesneden is met de voorbereiding voor de kruispuntver betering, waarbij ook rijkswaterstaat betrokken is, achtte de burgemeester de kansen voor de nieuwe brug enigszins gunstiger. In verband hiermee deelde de heer Ter Haar Romeny nog mee, dat de uitvoering van het verbeterings plan voor het kruispunt door allerlei oorzaken (o.a. ziekte) vertraging heeft ondergaan. In de rondvraag merkte de heer A. W- Bouff (p.v.d.a-) nog op, dat het brug dek na de vorstperiode levensgevaar lijk geworden is. De burgemeester ver zekerde, dat hierover contact zal wor den opgenomen met de waterstaat- Enkele vragen van de heer W. Huson (port.-chr.) over de stand van zaken met betrekking tot een nieuw zwem bad en over eventuele mogelijkheden in de recreatieve sector voor Souburg aan het Veerse Meer, waren voor burge meester Ter Haar Romny aanleiding enkele „losse gedachten" over deze za ken over te brengen. Hij verklaarde daarby onder meer, dat het zwembadplan van Souburg zeer ambitieus is, maar een plan ook, dat 4 5 ton zal vergen. „En dat zit er momenteel niet in", aldus de burge meester, die meende, dat hét meer ge zocht moet worden in de vorm van een instructiebad. Hy verklaarde de raad zich wel eens met de buurgemeenten "ver een dergelyk plan te willen oriënte- •n. Mogeiykheden voor Souburg (in sa menwerking met andere gemeenten, instanties of verenigingen) zag bur gemeester Ter Haar Romeny nog niet direct („het meer ligt toch wel wat ver weg"), wel echter aan de kant van Rammekens bij de Wester- schelde. Wellicht is het daar moge lijk om recreatieve voorzieningen te treffen, veronderstelde hij. Voorts vroeg dc heer Bouff nogmaals aandacht voor de slechte riolering ten zuiden van de Zeewyksingel. Hij meen de, dat er maar regelmatig een kolken- zuiger ingezet moet worden als de af voer nlot verbeterd kan worden- Wet houder F. Lecnhouts (p.v.d.a.) was hot met. de heer Bouff eens, dat het inder daad een ernstige zaak is, die op deze manier niet langer gehandhaafd kan worden. Burgemeester Ter Haar Rome ny verzekerde, dat b. en w. zich per soonlijk op de hoogte gaan stellen. De rest van de 21 punten tellende agen da leverde de raad weinig moeilijkheden op. In verband met de invoering van de werkclassificatie werd de jaarwed- denverordening voor het gemeentcper- soncel gewijzigd (de heer Bouff bracht namens de raad b. en w. dank voor het inzicht, dat het college de raad in deze moelljike materie gegeven hebben) voorts trok men gelden uit voor de aanleg van telefoonaansluitingen in de Juliana- en Marnixschool, werden de grondprijzen in plan „De Burg" vastge steld op 20 per vierkante meter voor eengezinswoningen en ƒ54,20 per vier kante meter voor bedrijfspanden; en werd optie verleend aan de firma Ruis- sen cn Mculbrook voor de bouw van 3 woningen, 2 in plan-Nagclenburg en 1 in plan-Berm weg. Mevrouw J. J, J. M. Jongbloets-Aerssens werd eervol ontslag verleend als kleu terleidster aan de ie openbare kleuter school en dc heer M. Groenleer werd benoemd als plantsoenarbeider. Hy ver kreeg 7 stemmen tegen de heer A. Pop- (Slot van pag. 1) worden verstrekt. Lj rege ring denkt daarbij aan een percentage van 80: situatie nu: ongeacht of men zijn bedrijf stopzet of men gaat voort met de oesterteelt, de huidige situatie zal bepa lend zijn voor de schadever goeding: uitvoering: de uitvoering van de wettelijke regeling zal worden opgedragen aan een administratief orgaan. Be roep is mogelijk op een daar boven staand administratief rechterlijk college. Kortere termijn Met nadruk stelde de minister van landbouw en visserij daarbij ge steund door zyn ambtsgenoot van verkeer' en waterstaat - dat op een zo kort mogeiyke termyn de schade vergoeding voor de oesterkwekers zal worden geregeld. Enkele kamerleden hadden aangedrongen op een wette lijke regeling vóór de indiening van de nieuwe rijksbegroting op de derde dinsdag van september „Er zit een kortere termijn in ons hoofd dan de afgevaardigden vra gen", verklaarde minister Marijnen, die er op wees, dat toen vrijwel vast stond, dat de oesterproef niet zou doorgaan, de regering de weg van dc schadevergoeding is ingeslagen. In de replieken wees het Zeeuwse kamerlid drs. Th. J. Westerhout er echter op, dat er altyd een duideiykc scheiding is geweest tussen de proef en de schadevergoedingen „Dc mi nisters hadden los van dc vraag of de oesterproef zou doorgaan of niet aan een schaderegeling kunnen wer ken", was hy van oordeel. „Ongeacht of de proef zou doorgaan, zouden er gedupeerden zijn geweest in Yerseke aldus de heer Wester hout. Noodsituatie Voordat dc minister tot zijn medede lingen kwam hadden met name de Zeeuwse kamerleden J. M. A. C'. van Dongen (k.v.p.), C. F. van der Peyi (c.h.), «Ir». Th. J. Westerbout (p.v. d.a.) en D. Kodde (s.g.p.) al tal van opmerkingen gelanceerd over «Ie schadevergoedingen. De heer Van der Peyi herinnerde er aan, dat er afgezien van het feit of de proef zal doorgaan, reeds nu een noodsituatie is. Hij was van oordeel, dat by de vaststellingen van de-scha devergoedingsnormen rekening ge houden zal moeten worden met het feit, dat by niet doorgaan van de proef in het Veerse Gat de uitoefe ning van deze speciale bedrijfstak ge heel onmogelijk wordt. In afwachting van het rapport van de commissie ex artikel 8 wilde dit kamerlid voorrang verlenen aan de schadevaststelling voor de oesterkwekers. Bij «Ie vaststelling van de richtlenen dient volgens «Ie heer Van «Ier Peijl rekening te worden gehouden met de zeer gedifferentieerde aard van dc bedreven. liy wilde voorts het begrip ..tegemoetkoming" zo ruim mogelijk geïnterpreteerd zien zodat een vrjjwel integrale schadevergoeding zal wor den verleend- Ook ging spreker in op «Ie fiscale consequenties. Een belang rijk probleem noemde de heer Van der Peyl voorts «Ie indirecte schade van de niet rechtstreeks betrokkenen. Hy vroeg of «Ie ministers hierom trent al nun gedachten hadden be- rezen nog verschillende vragen: „Welke betekenis moet men geven aan de uitdrukking „vergoeding van vermogensschade en tegemoetkoming in bedrijfsschade?" Is het de bedoe ling deze schade integraal te vergoe den? Wanneer kan een rapport van de commissie ex artikel 8 worden verwacht. En ligt het dan in de be doeling om met een ontwerp-wette- ïyke regeling te komen? Hoe lang duurt dat als dit zo is? Heeft nu reeds een inventarisatie van deze be drijven plaatgevonden?" En hy ver volgde: „De ene vraag na de andere en niets dan onzekerheden". .Spreker meende, dat als de oestercul tuur voor de toekomst verloren moei worden beschouwd, nu het juiste mo ment is aangebroken om als overheid «Ie consequenties te nemen cn vin een behoorlijke regeling het beste op basis van onteigeningsvergoeding, zo als in de land- en tuinbouw een schadevergoeding vast te stellen en nu uit te keren. Voorts wees deze spreker er op, dat niet alleen de oes terkwekers, maar ook Yerseke zelf zwaar wordt getroffen. Werknemers De A.R.-afgevaardigde mr. W. Aan tjes, wilde een einde aan alle onze kerheid middels ten spoedige schade vergoeding. vooral ook gezien de vorstschade. Hy was er erkentelijk voor, dat dc bewindslieden een rege ling willen treffen onafhankciyk van dc studie van de commissie ex artikel 8. Evenals enkele andere afgevaar digden drong hy aan op een wettelij ke regeling, tot stand te komen vóór de ryk8begrottng in september. De'heer D. Kodde (»-g.p.) betoogde, dat gezien de enorme schade door «le vorst aan «Ie oestelcultuur liet nu meer dan voorheen noodzaak is, dut gedupeerden weten, waar zy aan toe zijn. Ook deze spreker toonde zich bezorgd over de positie van de werk nemers. „Zy worden eveneens gedu peerd. Trouwens geheel Yerseke". Hij stond op liet standpunt, dat voor schotten zullen moeten worden ver strekt aan allen, die gedupeerd wor den. „Open reeds nu de mogelijkhe- «len flanrtoe", drong dit Zeeuwse ka merlid aan. Mevrouw Ir A. Kuiper- Struyk (v.v.d.) ging eveneens nader in op dc kwestie van de schade, waar bij zy stelde, «lat er zo spowlig moge lijk een definitieve regiding voor vol ledige selui«levergne«ling mo.et ko- Afgerond De heer Van Dongen had een afge rond voorstel aangaande de schade regeling op tafel willen zien. Bij hem De kwestie van de schadevegocding kreeg ook de aandacht van de heer Westerhout, die er op wees, dat in de nota van dc ministers alieen gespro ken wordt over de schadevergoeding aan oesterkwekere „Hoe zit het met de grote groep van werknemers en de ondernemers en werknemers in dc andere bedrijfstakken?", wilde hij weten. „Nog altyd wodt gc%vaclit op een regeling ex artikel 8 van de Del tawet", ging hij verder Een toevlucht nemen tot sociale maatregelen noem de spreker bepaald niet de bedoeling die heeft voorgezeten by de vasttstcl- ling van het Deltaplan. „Als U de oesterkwekers er uitlicht, waarom de anderen niet? Kunt U ons een re geling overleggen voor de kwekers en andere getroffenen?" vroeg de heer Westernout. Motie-Van Dongen ingetrokken Het Zeeuwse kamerlid J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.) diende gistermiddag een motie in, waarin bij aandrong op «M>n wettelyke regeling voor «le door de «es terkwekers te lijden schade. Deze reg«- ling zou volgens de heer Van Dongen de Kamer moeten worden voorgelegc vóór de behandeling van de rijksbogro ting 1961. Minister Marynen achtte deze motie overbodig, omdat hy inderdaad vun plan is snel met een schaderege ling te komen. De lieer Vu Dongen trok daarop zyn motie in. De heer G. N. van Glnkel, lid van de Schelde-dlrcctic deelde ons mede, dat een bericht In de Nederlandse bladen als zou de heer J. W. Hupkes. president directeur van de Schelde, bij onderhan delingen in Moskou over de levering van schepen aan Rusland bevredigende resultaten hebben bereikt, op dit ogen blik geheel onjuist zijn. De onderhande lingen duren normaal voort en er is nog geen enkel resultaat bereikt. Advertentie Een moderne camera of pro jector kopen Keuze uit een grote serie van de beste merken... waarover wij U graag alle adviezen geven. Catalogus op aanvraag. GOES - VLISSINGEN KRUININGEN WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met hier en «luar een bul. Iets lagere middagtemperaturon dan gisteren. Overwegend matige z.ui 'wes telijk*» wind 29 maart ZON EN MAAN Zon op 6.24 onder 19.07 Maan op 08.50 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2