WELLICHT „RONDETAFELCONFERENTIE" MET FRANSE MIJNWERKERS Tilburgse baby stierf door verwaarlozing WETTELIJKE REGELING SCHADE OESTERKWEKERS Regei jring wil praten onder één voorwaarde WEER RUSSISCH SCHIP BIJ CUBA AANGEVALLEN In eerste 2 maanden 7 tot 8000 nieuwe woningen minder Overige gedupeerden later aan bod Voorbehoud 206e jaargang - no. 74 Donderdag 28 maart 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ambtenaar niet WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ambtelijk genoeg Directie: P. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: j||H- -718/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg^tel. 2395; Terneuzen: red._tel._2116._ adm. tel. JUU; kji. mai&i, -i, I-CI. uiiu VU.K.U. ICU. o.., - "i-irr c. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Franse regeringEerst aan het werk, daarna kunnen we praten De Franse regering is, onder één voorwaarde, bereid met de sta kende mijnwerkers in overleg te treden. De minister van voorlich ting, Alain Peyrefitte, maakte gisteravond na afloop van een kabi netsvergadering bekend, dat de regering haar aanbod aan de mijnwerkers handhaaft, doch dat zij bereid is tot een „rondetafel conferentie" om over de toekomst van de mijnwerkers te praten. Als voorwaarde werd echter gesteld, dat de mijnwerkers eerst weer aan het werk zullen gaan. Peyrefitte legde overigens de na druk op de „volledige oprechtheid" van het regeringsaanbod, waardoor de lonen tegen april volgend jaar met 12,5 procent zouden zijn gestegen. Gisteren hebben twee van de vier vakbonden van mijnwerkers weer directe onderhandelingen tussen de vakbonden en de regering voor gesteld. Een beeld van de staloing in het noordelijke steenkoolbekken in Frankrijk; in Pecquencourt halen vrouwen van stakende mijmver- kers met krunvagens en andere vervoermiddelen steenkool voor de kachel bij de mijn, steeds niets aflevert. wélke nog Het openbare vervoer in Frankrijk was gisteren weer een ware janboel. Dat kwam door de wisselstakingen bij de spoorwegen, waarbij elke ploeg de eerste twee uur van de dienst geen hand uit stak. Daarby kwam dan nog, dat ook bij de Parijse busdiensten werd ge staakt. dryven in Lacq gisteren ht werk her vatten, kon de Franse industrie, een gro te afnemer van dit gas, verlicht adem halen. Hot zal nog wel een week duren, voordat de druk in het reusachtige net werk van gasbuizen het gewenste peil bereikt. „Actieweek" Vandaag (donderdag) begint de „ac tieweek" van arbeiders bij gas- en elektriciteitsbedrijven, den wilden de stakingsleiders giste ren niet mededelen, maar zij ver klaarden de regering zoveel moge lijk en de afnemers zo weinig moge lijk last te willen bezorgen. Journalisten De journalisten van de provinciale bla den gaan vandaag voor ,24 uur in sta king, nu de onderhandelingen over ver betering van de arbeidsvoorwaarden zijn vastgelopen. Op alle andere journalisten van de Parijse bladen, persbureaus en van radio en televisie is een beroep ge daan uit sympathie één uur te staken. De Franse journalisten willen 20 pro cent loonsverhoging, een 5-daagse werk week, een vijfde week vakantie en pen sionering met 60 jaar in plaats van 65. Doordat de arbeiders bjj de-aardgasbe- Levering Nederlandse melk naar Engeland gaat niet door Naar de N.V. Sterovita aan het A.N-P. meedeelt zal de levering van melk aan Amerikaanse troepen in Engeland, waar over dit bedrijf onderhandelingen heeft gevoerd met Amerikaanse autoriteiten, niet kunnen doorgaan. De Engelse overheid heeft namelijk aan gekondigd. dat zij aan melk die in Enge land wordt ingevoerd, technische eisen zal gaan stellen, die zodanig zijn dat de melk een bruine kleur en een kook- smaak krijgt. Hierdoor zal deze melk niet meer voldoen aan de hoge kwali teitseisen die de Amerikanen stellen. Als gevolg hiervan, aldus de N.V. Sterio- vita, worden de Amerikanen gedwon gen slechts melk te kopen die in Enge land is gewonnen, omdat door de Engel se overheid aan deze melk niet dezelfde eisen worden gesteld als aan geïmpor teerde melk. Mohamed Sjarif op weg naar Nederland Dr. Mohamed Sjarif, de nieuwbenoemde zaakgelastigde van Indonesië in Den Ilaag, is gisteren uit Djakarta naar Ne derland vertrokken. Voor hy in liet vliegtuig stapte zeide hy dat de hervatting van de diplomatieke betrekkingen zou leiden tot normale re laties tussen heide landen. in de Tweede Kamer is woensdagmid dag gesproken over de oesterproef h het. Veer se Meer en de schadeloosstel ling voor dc gedupeerde kwekers. De sitting werd niet spanning gevolgd door een aantal kwekers, die op de publieke I tribune zaten. Betaaldag In Lotharingen was het gisteren be taaldag voor de stakende mijnwer kers. Hun stakingsfonds is door vele bijdragen gegroeid tot een miljoen Zusje was ook totaal vervuild MOEDER (19) DOOR DE POLITIE AANGEHOUDEN De Tilburgse politie heeft een 19- jarige moeder aangehouden en in gesloten, die er van verdacht wordt haar acht maanden oud zoontje zodanig te hebben verwaarloosd, dat het kind is gestorven. Dinsdagavond laat vervoegde de vrouw, die reeds op 16-jarige leeftijd met haar nu 21-jarige man in het huwelijk trad drie kinderen heeft, een jongetje van franken. Elke staker kreeg voor de voorbije twaalf-stakingsdagen dertig franken uitgeteld. In de trouwzaal van de mijnstad Sal- luamines, deelde de plaatselijke belas tingontvanger geld en voedsel aan de vrouwen van de mijnwerkers uit. Het was door het stadsbestuur ter beschik king gesteld. President de Gaulle kan vandaag de huisvrouwen van Merlebach verwachten, die vastbesloten zyn hem uit de doeken te doen waarop volgens haar 'de mijn werker recht ljeeft. Koningin Juliana bij opening van de Boekenweek H- M. de Koningin is voornemens op vrijdag 29 maart aanwezig te zyn in het Concertgebouw te Am sterdam bij de opening van de Boekenweek 1963. Protest van Sowjet-Unie „Cubanen veilig op hun over vroeger incident basis teruggekeerd" „Schip werd zeer Separatie zwaar beschadigd" Terwijl de Sowjet-Unïc gisteren bij de Amerikaanse ambassade in Moskou een protest indiende tegen een aanval van Cubaanse contra-revolutionairen op een Russisch vaartuig, werd in Mia mi bekendgemaakt, dat dins dagavond opnieuw een Russisch schip in een Cubaanse haven was beschoten. De Cubaanse vluchtelïngenvereniging in Miami verklaarde, dat contra-revo lutionairen dinsdagavond een Rus sisch schip, dat in de Cubaanse suï- kerhaven Isabelle de Sagua ligplaats had gekozen, met machinegeweren had bestookt. Aan het schip zou veel schade zyn toegebracht. Volgens de Meer Nederlandse toeristen naar Verenigde Staten De officiële dienst voor toeristische voor lichting der Verenigde Staten, de „U.S. Travel Service", constateert een voortdu rende toeneming van het aantal Europe se, ook Nederlandse bezoeken aan Ame rika. Reeds dit jaar januari reisden ruim 1100 Nederlanders, 5200 Britten, alsmede vtsje duizenden Duitsers, Fransen, Italianen en Scandinaviërs, in totaal 16.691, naai de V.S. ofwel 3000 meer, dan in januari 1962. Volgens de „Mifimi News" behoorden de contra-revolutionairen tot de groep „Commando 1" en werd het Russische schip zeer zwaar bescha digd. Een zegsman van de Cubaan se organisatie had tegenover het blad verklaard, dat de schade zo groot was, dat reparatie dringend nodig zou zijn om het voor zinken te behoeden. „Commando 1" is een groep, die zich heeft afgescheiden van een andere groepering van anti-Castroïsten, Als gevolg van de voortdurend slechte weersomstandigheden zijn in de eer ste twee maanden van dit jaar onge veer 7000 tot 8000 woningen minder gereed gekomen dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar, toen de weersomstandigheden ook al niet gunstig waren. Dit is een schatting (de statistische I ,gevens over deze periode zyn nog niet beschikbaar), die de directeur- feneraal van de volkshuisvesting en ouwnijverheid, ir. H. M. Buskens, gistermiddag heeft meegedeeld in een toespraak, gehouden ty'dens feeste lijkheden in Spijlcenisse ter gelegen- hied van een project voor de bouw van 10.000 woningen. „Alpha 66", die op 17 maart in de zelfde haven het Russische vracht schip „Lgov" overviel. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarden, dat de Verenigde Sta ten geen bewijs hadden kunnen vin den, dat de Cubaanse contra-revo lutionairen van Amerikaans grond gebied uït opereren. anderhalf en een tweeling van acht maanden, zich bij de politie met de me dedeling, dat het jongetje van de twee ling dood in bed lag. Een direct ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat in de kleine woning (huur 4 gulden), die het echtpaar in januari van dit jaar had betrokken, een toestand van verregaande vervuiling heerste. Gewikkeld in een flard deken werd het stoffelijk overschot van het jongetje aangetroffen. Het lichaampje vertoonde alle sporen van een totale verwaarlozing. Geen 11.000 doden bij ramp op Bali Ir zyn geen 11.000 doden op Bali, 2 heeft de gouverneur van het eiland, Soe- Ija, gisteren op een persconferentie Djakarta meegedeeld. Hy zei dat het aantal doden als gevolg van de vulkaanuitbarsting zes dagen ge leden 1478 bedroeg en dat dit aantal misschien nog wel zal stijgen, maar het cyfer 11.000 was niet juist. Een vyfde van Bali was door lava, as en modder verwoest. 75.000 mensen had den direct hulp nodig. Soetedja zei dat men 3000 inwoners van het dorp Amed aan de zuidoostkust van Bali nog steeds niet had kunnen redden, omdat het dorp ingesloten is door koken de lava. Alleen over zee kon hulp wor den geboden. Het dorp Sprongga op 16 km van de krater van de vulkaan was volledig bedolven onder hete modder. Men had maar 900 van de 1900 inwoners kunnen redden. De lavastroom had het district Karangasem ten zuidoosten van de vulkaan Agoeng in drie delen ge splitst. Daarom had men maar weinig bewoners van dit district kunnen redden. H. M. de Koningin en Z. K. H- -de Prins der Nederlanden hebben een gift doen toekomen aan het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van de slachtoffers op Bali. Acht pond Het knaapje van anderhalf jaar was er nog het beste aan toe, maar het tweelingzusje van het overreden kind je vertoonde dezelfde kenmerken van vervuiling. Bovendien woog het slechts even acht pond. Op last van de politie zijn beide overge bleven kinderen naar huize De Bocht te Tilburg vervoerd, waar zij medisch wer den onderzocht en liefderijk opgenomen. Wellicht zal het jongste kind in het ziekenhuis moeten worden opgenomen. De vader, een fabrieksarbeider, die mo menteel 113 gulden verdient, ontving de mededeling van het óverly den van zijn zoontje van de politie tydens zyn nacht arbeid. De man, die niet werd ingeslo ten, verklaarde zyn vrouw meermalen op de vervuilde toestand van de kinde ren en het huis te hebben gewezen. Op het stoffelijk overschot van de baby zal nog sectie worden toegepast. HOGER SALARIS VOOR ENGELSE MEDICI Het ligt in de bedoeling de salarissen van artsen en tandartsen in Engeland voor de behandeling van de patiënten, die in Nederland zo ongeveer als „zie kenfondspatiënten" aangeduid zouden worden te verhogen met ingang van 1 april. De artsen zullen voor deze taak een honorarium ontvangen van f 27.650 en de tandartsen f 24.000 per jaar. Het inkomen, dat zij trekken van particulie re patiënten blijft hierbij geheel buiten beschouwing. De salarisverhoging voor de medici komt neer op ongeveer 14 Sowjet-Unie ontkent buisbestellingen in Engeland Of de toestand nog niet gecompliceerd genoeg is, om iedereen stof tot peinzen te geven, kwam de Sowjet-Unie gisteren onverwacht met de bekendmaking dat zy nooit staalbuizen in Groot-Brittannië heeft besteld. De Sowjet-handelsdelegatie in Londen legde een verklaring af volgens welke zij van de autoriteiten in Moskou nooit instructies hadden ontvangen om 40-inch staalpijpen in Engeland aan te kopen. Staatssecretaris Ludger Westrick van het Westduitse ministerie van economi sche zaken verklaarde gisteren dat op dracht is gegeven om uitvoervergunnin gen voor staalbuis alleen te verlenen als op de documenten in kwestie duidelijk is vermeld welk land uiteindelijk de staal buis zal ontvangen. Op deze wijze hoopt de Duitse regering blijkbaar even tuele pogingen te verijdelen van de gro te staalbuisfabrieken in het Roergebied om via liet inschakelen van firma's in het buitenland het embargo op dergelijk materiaal naar Rusland te omzeilen. BIDAULT MAG IN PORTUGAL NIET BLIJVEN De Portugese autoriteiten hebben Georges Bidault, de Franse anti- Gaullistische leider, verzocht, For- ftantli uk tugal te verlaten. Dit heeft een woordvoerder van het Portugese ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Georges Bidault bevindt zich in I Portugal. Op de foto verlaat hij I zijn pension Het Arendsnest" in Lissabon. MINISTER MARIJNEN„NOG DIT JAAR EEN WETSONTWERP" SPOEDIG VOORSCHOTREGELING VAN 80 PROCENT VOOR KWEKERS Vóór de beëindiging van het parlementaire jaar zal aan de Tweede Kamer een definitieve wettelijke regeling gegrond op artikel 8 van de Deltawet voor de door de Zeeuwse oester kwekers te lijden schade wor den voorgelegd. Op nog kortere termijn zal de regering, vooruit lopend op deze wettelijke rege ling, normen opstellen voor het verstrekken van voorschotten. Dit laatste mede met het oog op de enorme vorstschade in de oestercultuur. Deze positieve verklaring legde minister V. G. M. Marijnen woensdagmiddag af in de Twee de Kamer in antwoord op de be schouwingen over de oestemota van de ministers van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij. In de tweede instantie voegde de be windsman er aan toe, dat op langere termijn ook maatregelen zullen wor den eenomen ter compensatie van de schade voor anderen oesterhandel, middenstand en aanverwante bedrij ven die door het verloren gaan van de oestercultuur meer of minder wor den gedupeerd. „Deze categorie loopt weer mee in de voorbereidingen van de commissie ex artikel 8 van de Deltawet. Vaststelling van de schade in deze sectoren is veel en veel inge wikkelder dan in de sector van de oestercultuur", aldus de bewindsman. In tegenstelling tot de schaderege ling voor de oesterkwekers zal de kwestie van de schade van de „an deren" niet uit de verdere behande ling van de schaderegeling ex artikel 8 worden gelicht. In grote lijnen gaf minister Marijnen aan hoe de regering rich de schade regeling voor de oesterkwekers heeft gedacht. Vermogensschade: de ge dachten van de regering gaan er naar uit om de produktie- middelen duurzaam en minder duurzaam volledig in de schadevergoeding op te nemen; bedoeling uit te gaan van het gederfde netto-inkomen. Als uitgangspunt hiervoor zal worden genomen de gemiddel de bedrijfsinkomsten gedu rende een aantal jaren, bij voorbeeld vijf jaar. Het ramp jaar '62-'63 zal niet meetel len. Na aftrekking van de ge waardeerde vrijkomende ar beid en de rente van het ka pitaal conform onteigenings procedures zal dit bedrag worden vergoed over een pe riode van tien jaar; belastingschade. Ook dit punt zal nauwlettend in het oog worden gehouden. Als iemand een uitkering krijgt en hij on dervindt daarvan fiscaal na deel, dan zal dit nadeel wor den vergoed;. voorschotten: zodra de scha de is vastgesteld zullen zowel op de vermogens- als op de bedrijfsschade voorschotten bedrijfsschade: het ligt in de (Zie slot pag. 2 kol. 3) De regering heeft het spel rond de laatste akte van de oesterproef uiterst bekwaam gespeeld. Zy heeft na melijk een relatie gelegd tussen het de finitieve einde van de proef en een scha deregeling voor oesterkwekers, van wel ke regeling zij onverwacht tijdens het openbaar debat details bekendmaakte. Gevolg: een kamer, die met welwillend heid vaststelde, dat de regering het goed voor heeft met de oestertelers en daar door snel geneigd was het kabinet te volgen. Weliswaar moet vandaag nog worden beslist over een motie-Wester hout, waarin alsnog een poging wordt gedaan om de beslissing over de proef uit te stellen, maar deze motie onder tekend door leden van de P.v.d_A. en de .G.P.-afgevaardigde Kodde zal het wel niet halen. Nogmaals, uit een oog punt van procedure is het allemaal bij zonder goed gespeeld. Wij van onze kant hebben nu het doek definitief over de oesterproef is gevallen geen behoefte meer tot nakaarten, ook al heeft het debat van gisteren ons er niet van kunnen over tuigen, dat de regering het gelijk rond dit experiment geheel aan haar kant heeft. Maar er is nu een beslissing ge nomen en van deze realiteit dient men uit te gaan. Wel echter willen wij nog wijzen op een enkel aspect van dit laatste oesterproefbedrijf om daarmee nog eens te onderstrepen hoe kundig de ministers van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij ditmaal de opi nie in de kamer aan hun kant hebben gekregen. Met name minister Marijnen heeft het namelijk zó gesteld, dat de schaderegeling nu vrij gedetailleerd uit de doeken kon worden gedaan, omdat eerst thans was besloten dat er geen proef zou komen. De Deltawet immers zo betoogde hij spreekt van ver goeding voor schade óf in voorzieningen of in geld. De proef was een voorziening, maar omdat die nu niet doorgaat be hoort er dus geld te komen. Deze argu mentatie nu maakte indruk in de ka mer en bij diverse fracties ontstond er een stemming in de geest van „niet- langer-meer-zeuren-over-proeven", om dat er geld in uitzicht wordt gesteld. Maar daarin school juist het raffinement het kamerlid Wes terhout wees er nog op bij de replieken want vanaf het pril ste begin van de proef is van rege ringszijde erkend, dat er tussen dit ex periment en de te zijner tijd volgende schadevergoeding geen enkele relatie be stond. Schadevergoeding en proef had den dus niets met elkaar te maken! De ambtsvoorganger van de huidige mi nister van landbouw en visserij b.v. verklaarde op 7 mei 1958 in de Eerste Kamer: „Op één punt kan ik de kamer '-tellen, namelijk met betrekking kosten van de proef en de scha devergoeding. Bij myn weten zijn die nooit gekoppeld geweest; zy zijn steeds beschouwd als twee van elkaar los staande zaken". Nu plotseling echter omdat het te pas kwam in de rege ringsstraat was er wél een koppeling. De heer Marijnen speculeerde er dus op, dat de kamer onverwacht blij gemaakt met een schadevergoeding zich niet direct zou herinneren, dat in feite geen enkele relatie tussen oester proef en schaderegeling bestond. Die speculatie lukte vrij aardig. Nogmaals, knap gespeeld uit een oogpunt van pro cedure, maar tevens een aanwijzing te meer dat men in Den Haag de proef niet wilde. Maar genoeg er over: het doek is gevallen, nakaarten heeft geen zin, de zaak is afgedaan. Veel werk, vooral in Zeeland verricht, is tevergeefs geweest, het kan thans worden bijge zet in de archieven. Dat het daar ruste in vrede. De realiteit van het ogenblik is nu: de regering heeft in grote trekken een schaderegeling voor de oesterkwe kers bekendgemaakt. En ook hier weer men vergeve ons, dat we vervelend worden met herhalingen knap ge speeld door de regering. Immers, deze details kwamen zo onverwacht, dat men van geen kamerlid mocht verwachten dat hij er iets zinnigs over kon zeggen.. De woordvoerders van de fracties toon den zich allemaal zeer erkentelijk voor de toezegging van de ministers, maar moesten tegelijkertijd het voorbehoud maken, dat men een definitief oordeel moest opschorten. Ook onzerzijds moet een oordeel worden voorbehouden. En hoewel ook wij erkennen, dat erkente lijkheid voor de snelle reactie van. de re gering volkomen terecht is, willen wij toch een enkele kanttekening maken. In de eerste plaats is het nodig er op te wijzen, dat nu een wettelijke regeling in uitzicht is gesteld voor slechts één bepaalde categorie, namelijk oesterkwe kers. Voor alle andere belanghebbenden echter zijn de toezeggingen veel en veel vager. Dat is onbevredigend. Vervol gens kregen wy de indruk, dat deze zaak nü is losgemaakt van de hele „ar- tikel-acht"-procedure, met andere woor den: de conclusie lijkt mogelijk, dat voorlopig een algemene wettelijke scha deregeling 'van de .baan is. En ook dat zou allesbehalve bevredigend zijn. Zo zei b.v. de A.R.-woordvoerder Aantjes: „Er kan niet worden gewacht op de commissie ex artikel acht want die is na al die jaren nog niet veel verder dan het oriënterende werk". Maar dat is in wezen bijzonder droevig: de of ficieel ingestelde commissie treuzelt maar zo'n beetje door en daarom wordt nu door het actueel worden van één bepaalde schade één categorie er uit gelicht en afzonderlijk geregeld. Voor le oesterkwekers moge dat verheugend zijn de regeling maakt op het eerste gezicht een zéér redelijke indruk maar de kwekers toch zijn niet de eni gen in de gemeenschap rond de cultu res, die schade lijden? Wat met de han delaren, de middenstand, enfin noem ze maar op. Juist over hen waren de toe zeggingen niet bepaald concreet. Daar om geloven wij er goed aan te doen een oordeel over deze zaak ons nadrukkelijk voor le behouden. Wij willen gaarne een en ander eerst eens in een regerings voorstel aan de kamer voor ons zien, ook al lijkt het allemaal bijzonder gun stig, zelfs royaal. 'enslotte nog de mosselverwaterings- proef. Dit experiment gaat wel door, maar er staat nog niet vast waar. Be halve Zeeland is ook Friesland gegadig de voor deze zaak. Dit onderstreept nog eens te meer, dat men er nog lang niet is met deze éne schadevergoedingsre geling, die nu in de kamer is uiteenge zet. Want als deze mosselverwaterihg nu ook nog uit Zeeland zou verdwijnen, dan krijgen de gemeenschappen rond de schelpdierencultures helemaal zware klappen: de bestaansgrond valt er to taal weg. En daarom geloven wij, dat kritisch beschouwd de regeringsmedede lingen voor Zeeland ondanks een goed bedoelde verpakking toch eigen lijk niet alléén opgewekt waren. Maar ook in dit opzicht willen we ons defi nitief oordeel opschorten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1