SKÜTSJE- SIELEN Hoge Venen, avontuurlijkste deel van de Ardennen De boer op Een goede reis.. Het ABC van de openluchtmusea Nederlanders hebben nu hun «Castella» in Italië HET FRIESE ZEILFESTJJN Skütsjes- kalender Grouw aan het Pikmeer Een mooie weg naar Zwitserland RE zsaasc PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Hf, verhaal wil, dat Sinter- klaas en z'n jongere broer Sint-Pieter begin december 1680 met hun gevolg op weg was naar de hoofdstad van Fries land, om daar hun goede gaven te strooien. Ter hoogte van het dorpje Irnsum zagen ze een wegwijzer, die de vorm had van een uitgestrekte arm. Daarop stond met grote zwarte letters: „GROUW" 4 km. Sint-Pieter, die gevoel had voor kleinigheden, zei spontaan tot z'n broer: „Zeg, Sint, zullen we eerst even naar dat dorp gaan, naar Grouw"? „Nee", zei Sin terklaas en toen kregen de beide bisschoppen uit Spanje daverende ruzie. Sint-Pieter nam het niet! Hij wilde persé naar Grouw. Maar omdat Sin terklaas met zijn knechten alle cadeautjes meenam, moest Pie- ter eerst terug naar het verre Spanje, om voor de bevolking van Grouw nieuwe voorraad op te halen. Dat was in die tijd een lange reis en dat is de oorzaak, waarom men in Grouw pas op 21 februari het 5-decemberfeest viert, dat daar Sint-Pieterfeest heet". Hart van Friesland Het watersportccntrum Grouw is een welvarend dorp in het hart van Friesland. Een karakteristiek dorp vooral, met een eigen sfeer, die men het beste beleeft als men "langzaam door de straten en steegjes slentert. Het dorp ligt op een terp. De dorps kom, smalle hoge huizen en steegjes, waarin men elkaar niet passeren kan, heeft iets van een doolhof. De mas sieve zadeldaktoren van de oude Sint- PMeterkerk duizenden malen gefo tografeerd, honderden malen geschil derd of getekend troont hoog bo ven de hulzen. Aan de zuidkant is het dorp uit zijn jas gebarsten. Daar is enorm voel aangebouwd. Geriefe lijke en zonnige woningen. Voor de rest is Grouw omringd door water. Nergens in Friesland vindt IJ dit zo. Het zo bekende, zelfs be roemde Pikmeer, ligt tegen het dorp geleund en is een geliefde plek van alle watersporters. Het staat in di recte verbinding met de Sytebuur- ster Ee, een geweldig mooie plas van vier kilometer lengte, vanwaar men onbelemmerd door sluis of brug, verder kan varen. Dan ontsluit zich één van de mooiste plekjes van ons land, het gebied van de oude venen, het „Princehof". Een heerlyk oord van rustgevende schoonheid met een uitzonderlijke rijke en mooie planten groei. Hier is voor iedereen een rus tig plekje te vinden, zelfs op de drukste dagen. Groots evenement De grootste gebeurtenis voor Grouw is de zeilwedstrijd van de „skütsjes", de oude Friese beurt- en vrachtsche pen, thans eigendom van plaatselijke commissies. De glorie uit het verle den herleeft, als op startvolgorde de grote schepen vanaf de kade het Pik meer worden opgesleept. In een lange rij om de hoek komend, bieden ze een schouwspel, dat werkelijk magnifiek genoemd mag worden. Als ieder schip vrije wind heeft, klinkt een signaal, de trossen worden losge maakt en de wedstrijd met een vlie gende start is begonnen. Twee tot vier uren hard werken, concentratie en uithoudingsvermogen. Een zwaar karwei voor de tien koppen tellende bemanning. Gedurende die twee da gen (19 en 20 juli) omzomen duizen den mensen het Pikmeer en de TJjnje en volgen het avontuur van de grote schepen. Dan is het druk in Grouw. Maar met het eindigen van deze jaar lijkse wedstrijd is de bijzondere druk te ook weer weg. Rust en ruimte Grouw en omgeving kennen ge lukkig niet het probleem van de volte. Natuurlijk is door de stijging van de welvaart en het toenemen van de vrije tijd ook de watersportrecre atie toegenomen. Maar in dit hart van Friesland is ruimte te over, om van een rustige vakantie, van vissen, zwemmen, zeilen, zonnebaden en on gestoord luieren te genieten. De laatste jaren heeft men in Grouw op het gebied van de recreatie niet .stil gezeten., Aan het Pikmeer ver rees net moderne bungalowpark „Yn 'e ly'te". Dit voorziet met zijn veertig nieuwe stenen zomerhuizen in de zo noodzakelijke loglesaccommodatie. Bovendien is op dit grote terrein een bijzondér ruim tent- en caravan kamp aangelegd met de nodige par keerruimte. En natuurlijk niet te vergeten een .prachtige aanlegsteiger voor de boten. In aanbouw is verder een jachthaven, die straks plaats biedt aan bijna 400 schepen. De oude boerderij op het recreatieoord is ge heel omgebouwd tot een stijlvolle ontspanningszaal voor de kampbe woners. Het is daar bij minder gun stig weer goed toeven en ook 's avonds gezellig. Friesland wordt wel eens genoemd het land van wind en wolken. In Grouw klopt het hart van iedere watersporter een tikje luider. Dat kan in zo'n oord van rust en ruimte, van hoge luchten en wijde verten; waar voor iedereen, mits hij er tydig bij is, een goede zeilboot te huur is. Sommige mensen vinden de Belgi sche Ardennen te „mooi", te plnatjesncJitig: 't is net. als in een he le dure folder. \V(J zouden zo zeggen dat het een compliment was, maar wy kunnen de gedachtengang van deze mensen wel volgen: er zit namelijk iets aantrekkelijks in het ruwe, het ongecultiveerdc, het avontuurlijke en tja daarvoor liggen de Ardennen nu net weer te dicht by de grote be volkingscentra. Hoewel er is in de Ardennen nog avontuur genoeg te vinden. De Ardennen vormen namelijk een gebied met grote tegenstellingen: in tieme dalen, gezellige stadjes, druk bezochte grotten, maar ook dichte wouden, moerassen en fikse heuvels. Voor dat laatste - dié moerassen, bossen en heuvels moet U in het noordoosten zijn, in de Hoge 'Venen. Het is een geheimzinnig gebied, een streek van legenden. Een land, dat met zijn kwartsachtige blokken tus sen de kleibanken doet denken aan de Vooralpcn. Men vindt er hoge toppen (de Baraque Michel is 675 en het Signaal van Botrange 694 m.) en die pe dalen, waarin hier en daar stuw dammen liggen; die van de Gileppe is wel de machtigste en de bekend ste. Tussen Eupen. Malmédy en Sankt Vith is het verrukkelijk dwa- Een van de hoogtepunten in het watersportseizoen is het „skütsjesilen" in Friesland: de wedstrijden van de machtig op getuigde tjalken. Dit zijn de 19 en 20 juli Grouw 22 en 23 juli Eernewoude 24 juli De Veenhoop 25 juli Terhorne 26 juli Langweer 27iOf 29 juli Staveren 30 juli Makkum 31 juli De Fluessen 1 en 2 aug. Lemmer 3 aug. Sneek (Sneeker- meer) Duitsland dat zo dicht bij ligt, dat van de „buiten landen" het wel de meeste Ne- derlanders-op-vakantïe trekt is Italië het land, dat het hoogst genoteerd staat. Het trekt méér Nederlanders dan Zwitserland, dan Frankrijk en zelfs dan buurland België en wat kan daarvan anders de reden zijn dan onze „hang" naar zon en warmte? Nu is het merkwaardige, dat Italië als land ten onzent bijzonder weinig propaganda maakt. Zo nu en dan is er een Italiaanse stad of streek, die eens uit de slof schiet, ntaar het is beslist niet io, dat het Italiaans ver keersbureau de Nederlanders bedelft onder de folders. Een bewijs, dat dit land het niet nodig heeft en dat de zon en de roep die er van de-kunst steden uitgaat voor voldoende aan voer zorgen? Misschien. Maar er is nog een andere reden: meer dan in welk ander land hebben de Nederlan ders zélf nederzettingen in en afspra ken met Italië. Zoals vroeger de Ro meinen hier hun „Castella" hadden, zo hebben wy ze nu daar. Dat zijn reisorganisaties, dat zijn investe ringsmaatschappijen en dat zijn par ticulieren, die daar eigen hotels, eigen huizen, eigen bungalowparken exploiteren. En voortreffelijke! Goed gelegen (aan de beide Riviera's ter weerszijden van Genua, aan de Adri- atische Zee en aan de Italiaanse me ren) en met een maximum aan ser vice wat het boodschappen-doen, de informatie over excursies en derge lijke betreft. Wij kennen uit eigen ervaring bun galowparken bij Sestri Levante aan de Riviera tussen Genua en La Spe- zia en by Riva aan het Gardameer, die beide weliswaar geen eigendom zijn van de Nederlandse Reisvereni- gng, maar die daarbij toch bemiddelt, ie van Sestri zijn eenvoudig, maar voldoende en het is geen geld dat men er voor betaalt (minder dan f 200 de man voor zestien dagen, de reis heen en terug van Venlo af inbe grepen, in hoogseizoen iets meer). De service van de plaatselijke midden stand, dié boodschappenboekjes haalt en boodschappen brengt, is boven alle Weet U dat er verschillende plaatsen zijnwaar men zijn vakantie op een boerderij kan doorbrengen? Ideaal voorthet hele gezin: ma behoeft niet te kopen, pa kan zijn handen eens gébruiken in platas van altijd dat hoofd, de kinderen kunnen kippen en varkens voeren en méér van de liele boerenbedoening leren dan in tien lessen op school, kortom: een feest voor allemaal. Met name wanneer de boerderij ook nog in een prachtige natuur ligt met veel fietspaden (zo als b.v. in de Achterhoek en in Bra- bmit het geval is). En bovendien: een gezónde vakantie, want de kost op de boerderij is doorgaans goed. Vraag eens adressen bij een V.V.V. De zadeldaktoren van het Frie se Grouw aan het Pikmeer. Een voor Friezen en vele anderen be kend beeld: zeilbootjes voor de ontelbare malen gefotografeer de en geschilderde toren. Men zit er in een van de mooiste hoekjes van Friesland. Grouw ligt vriendelijk tegen het Pik meer aan en niet ver vindt men de Princehof, een meren- en eilandengebied dat uniek is in Nederland. Door een vernauwde opening zeilt men zijn bootje in de hof en men vindt er rust, schoonheid en uitgestrektheid als nergens anders. lof. Sestri heeft een mooie wandel- omgeving en men kan per trein zelfs Pisa en Florence „doen". De bunga lows aan het Gardameer rustig in een hotelpark gelegen zijn wat luxueuzer en dus ook iets duurder. Riva zelf ligt in een bijzonder aan trekkelijke omgeving, maar het grote voordeel is, dat de N.R.V excursies organiseert naar alle richtingen en daarbij voor Nederlandse gidsen zorgt: de kunststeden als Verona, de Dolomieten en zelfs Venetië. Over de bungalows lichten uw reisvereniging, de reisbureau's en de AJN.W.B. U verder in. De belangstelling van de Nederlan ders gaat tegenwoordig vooral ook uit naar de Adriatische kust, waartoe de directe treinverbinding Nederland- Ancona zo ook het hare heeft bijge dragen. Aandacht aan de Adriakust vraagt in ons land de laatste tijd vooral de badplaats Rimini ten noor den van Ancona, dat tussen Mirama- re en Tórre Pedrera beschikt over vyftien ldlometer voortreffelijk strand, zacht hellend en daardoor ge schikt voor baders van elke leeftijd. Rimini is geen badplaats van giste ren of vandaag: de Italianen zelf stromen er al meer dan honderd jaar heen. Of de Etrusken, die Rimini (net als Rome) zo'n 2000 of 2500 jaar ge leden stichtten en of de Romeinen, die er later een versterkte stad van maakten, ook al aan badleven deden, is niet bekend: wie eenmaal het strand van Rimini heeft gezien, zou er zich niet over verwonderen. Het gevolg van deze lange traditie is, dat Rimini al lang over het primitieve stadium, waarin nieuwe badplaatsen vaak verkeren, heen is: niet zo heel lang geleden is de totstandkoming van het duizendste hotel en pension gevierd. Het strandleven is modern, kleurig en gevarieerd en het avond vertier ryk geschakeerd. Rimini zelf heeft prachtige oude mo numenten (zoals de poort van Au gustus en de brug van Tiberius), maar het biedt bovendien gelegenheid tot verkenningen in het gehele ryke gebied van de Apenijnen, Florence (15S km), Siena (210) en Assisi (200) liggen binnen dagbereik, Vene tië is maar 238 en Rome niet meer dan 334. Wanneer U de 1482 km van Amsterdam erheen gereden hebt, kunnen die er nog wel by IIEDERLÖ*'' EMMEBIK BEES WES Ei. DITOAAR GEREED MUSS& OUSSE^BF LEVlf/KUSEM bohhqJfc Arnhem, Bokrijk, Cloppenburg: het ABC van de openluchtmusea. Al lemaal binnen dagbereik, nou laat ons zeggen weekend-bereik. Kijk, in dit ABC is het niet zo, dat dan wie A ze°;t ook B moet zeggen: wie B en C wil zeggen, moet eerst A kennen. Met andere woorden éérst Arn hem. Ja, eigenlyk is Arnhem het ABC van een vakantie in eigen land, want het openluchtmuseum laat U in één dag alle verrukkelijkheden van het lieve vaderland zien. Verrukke lijkheden, die men anders moet zoe ken. Omdat ze zo schaars worden, seum een onderdeel. Een heerlyk on derdeel overigens en daarom móógt U Bokrijk eenvoudig niet overslaan als U in Brabant of Limburg bent. U. vindt Bokrijk tussen Hasselt en Genk, zestig kilometer van Eindhoven en dertig van Maastricht. /kloppenburg bezit in z'n „museum- V_x dorp" het grootste openluchtmu seum van Duitsland. Evenmin als Bokrijk omvatten de inzendingen het gehele land: in Cloppenburg ziet men de fraaiste exemplaren van de bouwwerken, zoals die in Nedersak- Een mooie route naar Zwitserland, die binnen afzienbare tijd helemaal gereed zal zijn. Een niet alleen snelle weg, doch vooral een die langs be roemde oorden voert. Vanuit Neder land zal men in de regel geneigd zyn het eerste deel van de route snel af te leggen om pas rustiger aan te gaan doen als men ter hoogte van de Moe zel is gekomen. Het loont de moeite om de Rijn verder te volgen naar het zuiden, vooral als men het Bingerloch passeert en verder afzakt tussen Zwartewoud en Vogezen. Tenslotte zal men de watervallen by Scliaff- hausen bereiken en dan kan men, na een mooie Rijntocht eenmaal in Zwit serland aangekomen, nog alle kanten uit. en juist omdat ze zo schaars worden, zijn ze hier byeengebracht. In leven de lijve, zoals het een openluchtmu seum betaamt. Steen voor steen, plankje voor plankje zijn ze te be- dreigder plaatse afgebroken en hier weer opgebouwd. Wat U er op de originele plaats van al deze huizen, molens en bruggen niet bij vond, vindt U hier: een verklaring van het hoe en wat. Leerzaam niet alleen voor de kinderen, maar ook voor U, pa en ma. Wanneer U niet te moe bent, kunt U nog deurtje verder lo pen naar Burgers Dierenpark, ook aan Schelmseweg. Openluchtmuseum opent 1 april z'n poorten. Lijn 3 stopt èr vlak voor. I Bokryk moet als openluchtmuseum nog wat groeien, maar dat „le vend verleden" van Brabant en Lim burg levend omdat allerlei oude bedryven nog volop in bedrijf zyn is in feite ook maar een onderdeel van het Domein Bokrijk (rijk aan beuken). In het 540 hectare grote gebied met bossen, woeste hoeken, parken, hertenkamp, rosarium, ar boretum, twee hectare grote speel tuin, kasteel waar men rijk en een restaurant waar men wat eenvoudi ger kan eten, is het openluchtmu sea en dan in het bijzonder in Mun sterland en de Hümmling hebben gestaan. Ook hier geldt, dat het geen imitatie is, maar verplaatste werke- ïykheid. De werkelijk ongelooflijk mooie vakwerkhuizen, de schuren, molens, de dorpskroeg en wat men op het ongeveer twintig hectare grote terrein meer vindt, zyn zo uit de Saksische samenleving „gelicht" en hier tot nieuw leven gebracht. Vo rig jaar kwamen er 150.000 bezoe kers; van de buitenlanders stonden wij verreweg bovenaan. Geen won der, want Cloppenburg is zowel van Twente als van Drente uit gemakke- lyk te bereiken. Van Oldenzaal is het over Bentheim of Nordhorn iets meer dan 100 kilometer; van Schoonebeek (óók bezienswaardig met de oliewin ning) is het zo'n 75 km. Als U een uurtje over hebt, rij dan 15 kilome ter door, richting Oldenburg-Bremen tot U in Ahlhorn komt; nog twee ki lometer verder en dan rechtsaf naar Visbek, waar een enorm hunebed staat, de „Visbeker Bruid", met z'n 150 stenen en z'n 108 meter lengte verreweg het grootste voor-christe- ïyke monument in Noord-Duitsland om niet te zeggen in Noordwest- Europa. len over de vlakten en door de dichte bossen. Van Sankt Vith kan men het Amblève-dal ingaan met de grotten van Remouchamps en de waterval van Coo beide een tikkeltje „vcr- commercialiseerd". maar toch inte ressant. Vergeet niet Stavelot te zien: het is een van de leukste stadjes van dit deel van België. Voor wie het eerst op vakantie bui tenslands gaat, zijn de Ardennen een voortreffelijk „oefenterrein". Interna tionaal bekeken is het maar een klein gebied, maar wie er middenin staat, zal het gevoel hebben dat hem een schaal met taartjes wordt voorgehou den en dat het moeilijk is, een keus te maken. Daarom: vraag even by het Belgisch Verkeersbureau in Am sterdam een serie folders. Vergeet niet die te vragen van het Ourthedal, het mooiste van België, van het min der bekende maar toch romantische Maasdal, van het dal van de Semois (Bouillon!), van de grotten van Han cn van Bastenaken zoals Bas- togne in goed-Vlaams heet. Bedenk, aat de Ardennen een uitste kend gebied zyn om te verkennen als U uw vakantie in het zuiden van ons land doorbreng^ en dat het een heer lyk terrein is om te fietsen. Nou ia: men zal wel eens even een eindje te gen een heuvel op moeten wandelen, maar daar staat tegenover, dat de weg ook wel weer eens naar beneden leidt. Neem echter reservemateriaal meede Belgen hebben doorgaans an dere bandmaten en andere ventielen dan wij. OVERIJSEL Aanvragen voor zomer huisjes kwamen al vroeg; vraag is groot. In bouwvakweken zyn huis jes praktisch verhuurd, doch met enige moeite is nog wel wat te vin den. Prijzen zyn, verge leken met vele andere streken, niet hoog: van 40 tot 150 per week, gemiddeld zo'n 70.tot 80. In hotels en pen sions is nog wel ruimte in hoogseizoen. Alleen: late reserveringen kun nen wel eens spaak lo pen. Pensionprijzen zijn redelijk; voor 7,50 bij voorbeeld heeft men al wat goeds. Er komen meer kampeerterreinen en die bieden ruimte ge noeg. Aantal kampeer ders neemt echter ook sterk toe, constateerden de mensen van de V.V. V.'s: velen kopen een tent. KALENBERG Staatsbosbeheer heeft tussen Kalenberg en Os- senzyi in Kop 'van Over- ysel vaarweg ÏJsel Frieslandeen aanleg en picnick-plaats ge maakt voor waterspor ters. Ligt in prachtig ongerept stukje natuur van 500 hectare. NOORD-BRABANT Verleden jaar meldde de provinciale V.V.V. nog „geen uitverkochte zaak hier", doch ditmaal deel de men ons mee, dat aantal aanvragen over algemeen veel hoger lirt dan vorig jaar. Geldt voor alle sectoren. Op sommige plaatsen wordt het dringen doch elders is nog veel ruimte. Pry- zen van zeer laag tot heel hoog naar gelang wensen van gasten. Ter oriëntering kan dienen, dat men voor 10 of 11 of daaromtrent een goed pension heeft. KINDERDIJK Zeventien van negen tien molens van Kinder dijk (tien km van Rot terdam en Dordrecht) draaien elke zaterdag in juli en augustus van half twee tot half zes. Op andere dagen kan men enkele molens be zichtigen. KLANK EN LICHT Klank- en lichtspelen op vier plaatsen in Ne derland: wyk by Duur stede (sinds 1958), Mid delburg (1960), Almelo (1961) en Medemblik (1962). Vraag V.V.V.'s het program. LIMBURG NIEUWPOORT 800 Zeer grote accommoda tie in alle vormen, speci aal in zuiden van pro vincie. Valkenburg al leen al beschikt over zo'n tienduizend bedden. Knelpunten zijn er eigenlijk alleen in de topweken, zoals nu te verwachten valt in de bouwvakvakantie. Moei lijkste is meestal om in hoogseizoen zomerhuis jes te krijgen. Prijzen van hotels en pensions zyn zo uiteenlopend, dat het geen nut heeft die te vermelden. V.V.V. meent, dat de bedragen van de pensions over algemeen coulant zyn, in centra zo van 8,50 per dag af. Dan heeft men redehjk pension met goede maal- tyden. Kampeerterreinen bieden in algemeen flin ke ruimte. DRENTE Vraag naar zomerhuis jes zeer groot; wordt in topweken zo het nu lykt uitverkocht huis. Hotels en pensions hebben nog wel ruimte. Kampeer terreinen lopen niel spoedig vol; is 150 hec tare beschikbaar. Prij zen zomerhuisjes van 90 tot 180 per week, gemiddeld zo'n 135. Leuk is, uw route heen naar of terug van Parijs of Bretagne langs de kust te leggen: ziet U Zeeland, Gent, Brugge, Oostende, hele Belgische en Noordfranse kust (mei Duinkerken. Ca lais), enfin voor velen onbekend en toch bijzon der boeiend gebied. Ver geet niet af te stappen in Nieuwpoort; precies: jaartal 1600, maar óók 1914-1918 en laatste we reldoorlog. Stad bestaat 800 jaar; glorieuze vie ring ervan begint 26 mei. KALMPJES AAN In weekeinde geldt op Belgische wegen (buiten autowegen) maximum snelheid van 80. Wordt overwogen het af te schaffen, maar kan nog zo zyn als U passeert; vraag 't even aan de grens. Maximum van 60 (tijdens weekeinden) in Brussel, Luik, Antwer pen, Gent en Charleroi blijft, ja wordt misschien tot andere steden uitge breid. Overwogen wordt verder, dat motor- en scooterrijders verplicht zijn helm te dragen. Maar dééd U natuurlijk al. Leuke dorpje Wilmars- donk by Antwerpen valt ten offer aan havenuit-1 breiding. Huizen worden afgebroken en bewo ners (meest fcouwetjes) schonken leuke antieke dingen als eeuwenoude ploegen, keukengerei, wapens, oude velo's, ka rakteristieke sleden en ouderwetse kleren aan pastoor voor ...Museum der Polders", dat voor lopig in parochiezaal is ondergebracht en straks waarschynlijk in Oud- Lillo wordt gevestigd. Men vindt er de merk waardige romantiek van het lage land van de Schelde. KAASMUSEUM In Luikse,kaasmakerij te Battice (in land van Herve, tussen Vesdre en Maas in België) is kaas museum ingericht. Met name gewijd aan Herve- kaas, die men Remoudou noemt en die sterk ruikt en in blokjesvorm wordt verkocht. Kunt er hele wordingsproces vol gen. Als U eens wat an ders wilt dan altijd die Edammer en Friese na gelkaas HOE1. HOE1 Hoei aan Belgische Maas viert elke zeven jaar feest. Is weer zo ver. In mei Mariaspel. op 15 en 19 augustus grote GRIJP DIE KANS Op 25 augustus, 1 en 8 september trekt door Mechelen ruiterstoet van Onze Lieve Vrouwe van Hanswyk: gebeurt maar ééns in 25 jaar. Grijp die kans om boeiende stad van Margaretha van Oostenryk eens te ver kennen. STAVELO'l Als U in België door Amblève-dal gaat en in Stavelot komt (recht ten zuiden van Spa), wip dan oude abdij eens bin nen. Van oude bergplaats is verrukkelijk museum pje gemaakt. Is nog in opbouw, maar nu al in oei te waard. DOLMENS EN MENHIRS AAN OURTHE Hunebedden kunnen we dichtby in Drente zien, maar voor dolmens en menhirs (Keltische graf stenen en monumenten) moeten we naar Bretag ne, Wales of Ierland. Tenminste: dat is ons geleerd. Weinig bekend is, dat er in het Ourthe dal in België bij Wéris (dicht bij Barvaux) ook een paar van deze oer oude reliquien te vinden zyn. Daar, op de grens van Romaanse en Ger maanse cultuur, vindt men twee dolmens („dol" is tafel in het Keltisch, en „men" is steen): uit grote zware stenen opge bouwde graf-„kelders", die op hunebedden lijken maar veel ouder zijn. Er zijn verder enkele men hirs, dat zijn zuilen, die by de oude Kelten Waar schijnlijk als grafmonu ment dienst deden. LUIKSE Luikse V.V.V. (Avenue Blonden 33) heeft boekje uitgegeven met zestig wandelingen in omge ving, waartoe ook Our- the-dal behoort. Heet „Par monts, rivières et vallées", want ze spre ken er Frans en hard nekkig! en het kost tién Belgische frankskes. KIJK UIT Watertoren van Ninane- Chaudfontaine in België is voorzien van belvé dère-platform. y^yyvvvwBvvvwiivwOTvinivvvvvwnivvvwuvwiniwvvwvvwwvvvvvwvimiwwwnAA/wvwwwAwvwvvvvinflfl/ww

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 19