Ontdekkingsreiziger in Engeland en Schotland De mooiste route naar de Tips voor Maart 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Het is dat die zee ertussen-zit, anders zou men elk jaar een massale uit tocht van Nederlanders naar Engeland zien. En van Duitsers, Scandi- naviërs, Belgen en wellicht ook van Fransen ze zullen ten slotte niet allemaal iets op Engeland als Europa-partner tegen hebben. Maar als die zee er niet was, was Engeland Engeland niet meer en dan was het waar schijnlijk niet zo'n begerenswaardig vakantieland als het nu is en voorlopig ook nog wel blyft. Wat kenmerkt Engeland namelyk: het eiland-zijn, het daardoor anders-zyn, het daardoor meer-verbonden-zyn met de tyd die achter ons ligt en die zo vol was aan sfeer en styl. Het is toch eigenlijk wel typerend voor Engeland: het feit dat het alle stormlopen van Hitiers furieuze horden weerstond. Wat moeten eigenlijk de dertig kilometers, die Frankryk van Engeland scheiden, voor de onoverwinnelijk lijkende Duitse legers zijn geweest? Dat is het feit, dat dat stukje Kanaal tus sen de heuvels bij Calais en de witte krijtrotsen bij Dover, die men van deze kant met het blote oog kan zien, niet zozeer twee landen scheidt, maar twee werelden. Engeland is een we reld apart, een land waar je het idee hebt dat je héél ver van huis bent. Je kunt door Noord-Afrika rijden en in de eenzaamheid van Lapland lo pen en toch het gevoel hebben, dat iets je nog verbindt met thuis. Je kunt zonder een woord Frans te ver staan volkomen op je gemak door Frankrijk toeren, je kunt zonder één aarzeling de scherpste hairpin nemen op een Alpenweg (en dat wil voor een lagelander. toch wat zeggen), je kunt je bruin laten branden aan de Rivière di Levante alsof het je da gelijks werk is je zult je in En geland, dat veel dichterbij ligt, voe len als de ontdekkingsreiziger. En dan met name als de ontdekkingsrei ziger in het land van je dromen; het land dat karakter heeft, dat de mo derne techniek en het moderne voe len niet verwerpt, maar dat toch z'n stijl, z'n intimiteit, z'n gezelligheid- van-vroeger heeft bewaard. Dat Engeland anders is dan anders is geen verwijt. Integendeel: het is een compliment omdat het land zó boeit dat men zich elke dag opnieuw elk uur weer bewust is, dat men in Engeland is. Engeland is nérgens mee te vergelijken het is Enge land en daarmee uit. Dat betekent dan ook meteen, dat een vakantie in Engeland niet anders dan bijzonder kan zijn. En laten we er meteen aan toevoegen: niet anders dan bijzonder plezierig kan zyn, want de Britten mogen de heer de Gaulle dan ge prikkeld hebben, als gastheren tijdens een vakantie zijn ze allerplezantst, allerbehulpzaamst en allergeduldigst. Vakantie in Eugeland geeft maar één probleem: waarheen? Er zijn landen waar het er niet toe doet hoe men rydt en welk vakantieoord men kiest. Er zyn landen waarvan U precies weet, naar welk deel li uw schreden moet richten omdat het d&ér bijzonder mooi en typerend is. Groot-Brittannië is als een sïnter- klaasetalage vol lekkernyen en 1 bent het kind, dat iets mag nitzoe ken. U kunt nu wel zeggen: déar moet je zijn, in het Lake District, in Corn wall, in de badplaatsen aan de zuid kust, in de Schotse Hooglanden in Groot-Brittannië kunt U nooit we ten waar U nu net d&t tegenkomt dat het hoogtepunt van de vakantie wordt. Dat kan net zo goed vlak bij als ver van Londen zijn, dat kan mis schien nog eerder het geval zijn in een kléin dorpje op de Yorkshire- moors dan in zo'n gerenommeerde badplaats in het zuiden. Nu hoeft het helemaal niet zo te zijn, dat de keus van de Britten zelf ook uw keus is, maar waarschijnlijk zit er voor U toch wel een aanwij zing in de conclusie, waartoe de Royal Automobile Club in Engeland zojuist aan de hand van de infor maties, die bij haar bureaus zijn in gewonnen, is gekomen. Deze name lijk, dat de Britten, voor zover ze hun vakantie in eigen land doorbrengen, een duidelijke voorkeur hebben voor deze vjjf gebieden: de West-Country (dat is de zuidwestpunt van Enge land), Noord-Ierlana, Wales, East Anglia cn Schotland. wonderlijkste basalten formatie in de vorm van een honingraat aan de kust van Antrim in het uiterste noor den. Die merkwaardige verzameling basalt, die daar van het groene land afloopt, naar het blauw van de oceaan, moet zijn ontstaan door een vulkanische uitbarsting, eeuwen en eeuwen geleden. De vulkaan stuwde gesmolten basalt naar boven en bij het afkoelen „kristalliseerde" het on der zware druk in vijf- en zeshoekige basaltstaven. Ook Noord-lerland heeft prachtig viswater, rijk aan zalm en forel (bekend is het meer Lough Erne in het westen). Een bij zonder brok natuur vindt men in het zuidoosten van Ulster: de Mour- ne-mountains; het feit dat die heu- en een stad, die wel zó volmaakt Engels is, dat U daar elke vergelij king met ons kikkerlandje wel met een laat schieten. (Tussen twee haakjes: over Cambridge bestaat een voortreffelijke Nederlandse Foto pocket van Contact, gemaakt door Cas Oorthuys: „Oxford en Cam bridge"). Cambridge is een juweel tje, maar de meest fonkelende dia mant erin is Kings College, een zo wel van binnen als van buiten vol maakt gebouw. Let in East Anglia bijvoorbeeld wanneer U er door rijdt op weg van Harwich naar het noorden of westen ook even op Colchester (bekend om z'n oesters en rozen én omdat het de eerste Ro meinse nederzetting in Engeland was en neem van ons aan: die oude Ro meinen wisten waar ze zich neder- Wales Wie „het aparte" in Groot-Brittan nië zoekt, zij Wales aanbevo len. Zevenhonderd jaar geleden al kwamen Wales en Engeland in één koninkryk, maar nog altijd heeft Wa les zijn aparte karakter, zijn aparte taal zelfs weten te handhaven. Het landschap heeft er een grandeur, die men nergens in Groot-Brittannië zo vindt. Daartoe dragen de machtige haast grimmige kastelen, die men overal ziet, het hunne bij. De be kendste zijn Harlech (herinnert U West Country The West Country, zo noemen de Britten de slurf, die naar het zuidwesten priemt met Lands End op het end. Maar wat aan het be gin? Tja dat weten de Engelsen eigenlijk zelf niet, maar in ieder ge val rekenen ze Salisbury al bij de West Country. Salisbury met zijn machtige kathedraal en (vlakbij) het oudste prehistorische monument van Engeland, Stonehenge op de Salis bury Plain, is een uitstekende 'pre lude op het merkwaardige land, dat dit schiereiland is. Voordat U ver der lijdt: die twee buitens bij Salis bury, die nog niet zo lang geleden voor het puDliek zjjn opengesteld, mag U zich niet laten ontkomen. Het zijn Wilton House, waar in één zaal zestien Van Dijks hangen die er nog nooit vandaan zijn geweest en Long- leat, het Tudorkasteel van de mar kies van Bath. Die stad Bath zelf ligt meer naar het noordwesten, richting Bristol en het is de moeite waard om er de huizen in Georgiaan- se stijl en de oude Romeinse aan denkens te zien. Van Bath zuidwest- waarts naar Wells, dat een intiem kathedraaltje heeft en waar U vlak bij de grotten van Wookey Hole vindt. Op weg naar Devon en Corn wall passeert U dan Glastonbury, een van de eerste gekerstende dorp jes van Engeland. Ja, en dan komt U in Devon en Cornwall, totaal ver schillend van wat U tot dusverre in Engeland zag. Dat komt door de natuur (heuvels met moors en daar tussen rivierdalen met dorpjes, die eeuwenlang geen verandering onder gingen), maar ook door het klimaat, dat hier zo zacht is, dat er subtro pisch"- planten groeien. U moet be slist even doorrijden tot 's lands end en als de tijd het toelaat, van Pen zance uit even oversteken naar de Scilly-eilanden, waar zo meteen de miljoenen narcissen weer in volle bloei staan. Niet ver van Penzance ligt de Sint Michaels Mount, de pen dant van Mont Saint Michel aan de Franse overkant en net zo'n toe ristische trekpleister. Noord-lerland Noord-lerland (Ulster), het Britse deel van het „groene eiland", doet wat natuurschoon betreft niet onder voor het zuidelijk deel. Dezelf de kristalheldere lucht, hetzelfde groene gras, dezelfde Keltische re licten, maar wat Ulster éxtra heeft, dat is de Giants Causeway, de aller- zich het lied „Men of Harlech", waarin de dappere verdediging door het huis van York tijdens de Rozen- oorlogen wordt bezongen Cearnar- von, Conway en Beaumaris, allemaal in het oordwesten en allemaal in de dertiende eeuw gebouwd door Ed ward I. Het meest interessante ge bied in Wales is Snowdonia, met de Snowdon (1200 meter) als middel- §unt. Het beklimmen van de Snow- on geen peuleschilletje en voor onervaren trekkers ook nog niet een ongevaarlijk is een belevenis. Streep verder op de kaart van Wales even aan: de Black Mountains en Brecon Beacons (allebei benoorden Cardiff), een heerlyk ruig heidege bied met liefelijke dalen; het dal van de Wye (tegenover Bristol aan de noordkant van het Kanaal van Bris tol), waar de Wye zich door het prachtige Forest of Dean wringt en waar de indrukwekkende ruïnes vindt van de Tintern-abdij; en dan in het hart van Wales, in Radnor shire, de Elan Valley, het dal dat met zijn keten van meren wel het Lake District van Wales wordt ge noemd. East Anglia Tja misschien zult U zeggen: we hebben thuis laag land genoeg, ik wil nu wel eens wat heuvelachti gere zien en misschien zou U daar om denken, dat East Anglia (ruw geschetst het gebied tussen The Wash en de Theems) voor ons niet interessant is. Inderdaad: er bloeien tulpen, er zyn sloten en kanalen, groene weilanden en het gebied dat aan The Wash (een soort Lauwers- zee) grenst, noémt men zelfs Hol land. Maar in dat East Anglia ligt ook Cambridge, de universiteitsstad zetten!), op Norwich met z'n im- Ïiosante kathedraal en niet in de aatste plaats op Ely, noord van Cambridge, midden in het gebied dat men Isle of Ely noemt, Ely heeft een opvallend mooi kathedraaltje en een prachtige oude Kings School. Schotland Wanneer U zo over de golvende heuvels, door de dichte bossen en langs de huppelende beken van de „Lowlands" ten slotte Edinburgh hebt bereikt en daar hebt rondgeke ken (want men rydt maar zo niet dóór de stad, die als een van de meest charmante van Europa bekend staat) wacht U dat stuk van ons werelddeel, dat misschien wel het meest sprookjesachtige is. Of nee: een sprookje zyn de Hooglanden niet ze zijn het' waarworden van een hele serie sagen en legenden. De Schotse Hooglanden zijn (zélfs ver geleken by Engeland, dat toch ook al heel anders dan anders is) een van de hoeken van West-Europa, die eigenlyk niet in het schema van de obligatie vakantielandschappen pas sen. Het is niet dat ruige van Noor wegen, niet dat wei-gemanicuurde van Zwitserland, niet het speelse van Frankrijk en niet het zakelyke dat sommige delen van Duitsland ken merkt. Het is een wonderlijke men geling van dat alles: een mixture van een machtige natuur en ver ouderde traditie van liefelijkheid en mystiek, van ongekunsteldheid en raffinement, van openheid en ge heimzinnigheid, van verlatenheid en intimiteit. Een gebied, waarvan U zonder meer aanneemt dat de sagen er nóg inhoud hebben, waar de doe- delzakmuziek méér is dan een uiting van buitenissigheid en waar de tra ditie van de rokjes van de jongens zinvoller (zy het misschien niet prak tischer) is dan de broeken-rage van de meisjes ten onzent. De Schotse Hooglanden U mag van ons niet vragen ze in een paar regels te te kenen. Als tegenprestatie zeggen wij U toe, dat we er binnenkort- eens echt voor zullen gaan zitten om alle verrukkelijkheden voor U uit te stal len. DOORLUCHTIG Gaan meer passagiers door lucht naar Enge land dan per boot. In '62 ging 51 procent van rei zigers tussen Westeuro pees continent en Britse eilanden door lucht. Per centage was voor van Noord-Amerika komen den nog veel hoger: te genover elke scheepspas sagier stonden drie lucht reizigers. BACH Eerste week van juli Bach-festival in Oxford. Lezingen, concerten, or gelbespelingen e.d. BRON Y MOR In Noord-Wales is ge heel nieuwe badplaats in lanbouwBron-y-Mor jfte wel Zeekant. Komt te liggen tussen Towyn en de zee, bergen van Snowdonia vormen ach tergrond van strand. Ko men bungalows, flats, luxe hotels, motel, con ferentiehal, winkels, ver- maalccentrum enz. Land schap behoort tot mooi ste van Groot-Brittannië. LAAT U GIDSEN fs in Londen zoveel te zien, dat u eigenlyk gids zou moeten nemen. Kan! Loop even naar Wash ington Hotel, in Curzon- street, hoofdkwartier van Guild of Guide Lec turers, en u krygt er meteen een mee. Keus uit vele: voor oude ge- oouwen, voor traditione le ceremonies en ga maar door. STUDENT? Vraag dan even naar programma van zomer cursussen voor oudere jaarsstudenten aan uni versiteiten van Oxford, Stratford-upon-Avon en Edïngburgh. Is niet al leen praten-praten, maar ook op excursie naar in teressante dingen. ROYAL SHOW Royal Show, grootste landbouwtentoonstelling ter wereld, zal voortaan steeds worden gehouden in park van Stoneleigh Ebbey, tien myi van Stratford-upon-Avon. Dit jaar van 2-5 juli. Wie iets met landbouw te maken heeft, mag er gratis heen, mits tcvo- ren aangevraagd by Royal Agricultural So ciety of England. British Travel Associa tion (Leidseplein 29, Am sterdam) heeft klein boekje uitgegeven met duizenden adressen van pubs en inns in geheel Brittannië. Boekje heet „Guide to Happiness" omdat ene dr Johnson eens gezegd heeft, dat de mens nog nooit iets heeft uitgevonden, dat zoveel vreugde heeft ge bracht als goede pub of herberg. Zijn vele inns bij, die historische of architectonische waarde hebben; allemaal heb ben ze gerenommeerde keuken. TRUST-CRUISE Britse National Trust or ganiseert dit voorjaar boottochten langs kust van Wales en Noord- lerland - met schip van 2900 ton kunnen 150 man mee- Wordt bezoek gebracht aan eigendom men van Trust aan kust, o.a. Giants Causeway. Ook dergelijke excursies in Schotland. EDINBURGH Op Edingburgh-festival zullen dit jaar werken van moderne componis ten worden uitgevoerd. Berlioz, Shostakovich en Schönberg staan op pro gramma evenals Bela Bartok, Tippett en Hen- ze. Groep van Teatro San Carlo uit Napels brengt opera's. MALLEMOLEN VAN LONDENS PTT Wordt er in Londen wel moderner maar niet leu ker op met al die grote wolkenkrabbers, die Sint Pauls tot kleine jongen hebben gemaakt en die torens van Tower op speelgoedspul doen ïyken Zelfs Big Ben is niet zo big meer als zo meteen (dit voorjaar al) de to ren van de PTT klaar is: met z'n 152 meter torent ie hoog boven de city uit. Enige troost is, dat bovenin een restaurant komt, dat langzaam ronddraait met gangetje van 180 meter per mi nuut, zodat men al eten de wisselend panorama over Londen krygt. Het is natuurlijk helemaal niet nodig dat U uit uw vakantie haalt wat er in zit: als U er maar uitgerust en vol nieuwe krachten van terugkomt. Wat ons betreft mag U gerust de hele veertien dagen op uw rug in een duinpan liggen of fiet sen door de bossen van de Veluwe zonder dat U de moeite neemt om eens dat natuurhistorisch museum van het eiland of het natio nale park De Hoge Veluwe te gaan bekijken. Maar stel dat U de verre tocht naar de warme Middellandse Zee-kust wilt ondernemen, zou het dan niet leuk zijn, ook uit de reis erheen (of ervan terug) te halen wat er in zit? Óm van die mammoetrit iets anders te maken dan één grote jakkerpartij? Om de gelegenheid te baat te nemen, van die reis op zichzelf een féést te maken? Aannemende, dat er dit jaar weer tallozen op weg zullen gaan naar dat deel van Europa, waar de kans op zon groter wordt geacht dan bij ons (merkt U hoe voorzichtig wij ons uit drukken sinds wij verleden jaar op Vlieland méér zon hebben gehad dan vrienden, die het aan de Cöte d' Azur meenden te*moeten zoeken?), hebben wij een route vol variatie van noord naar zuid samengesteld. U mag 'm ook van zuid naar noord gebruiken en ook in beide richtingen, want er ïf op deze weg genoeg te zien om er ïi beide richtingen de handen vol aan te hebben. We hebben de route in moot jes gehakt; elk daarvan is gevarieerd genoeg om er een hele vakantie door te brengen, maar wij hebben de zaak toch zo gerangschikt, dat U de aan trekkelijkste punten en passant kunt meenemen. OURTHE-DAL We beginnen onze tocht in Luik en omdat we geen hoofdbrekens met hoofdwegen willen hebben, volgen we niet de F9 naar Luxemburg-Straats burg, maar het Ourthe-dal (in Luik vragen naar Loert met een korte oe, want ze spreken er consequent Frans). U zit dan even later in het dal van de mooiste rivier van België met een verrukkelijke variatie: heu vels, uitgestrekte bossen, grimmige rotsen, leuke stadjes (let op Durbuy, dat met z'n 350 inwoners de kleinste stad van Europa wordt genoemd), met schilderachtige dorpjes en een rijkdom aan oude kastelen. Boven dien met een hele serie grotten, die merkwaardigerwys in ons land niet zo bekend zyn. Dat begint meteen al in Comblain-au-Pont, waar twintig feeëërieke onderaardse zalen met prachtige druipsteenformaties ter be zichtiging staan. De Ourthe is een ri vier om het kalm-aan te doen; om eens te zwemmen, te kanoën of een aasje uit te werpen. Er zyn goede hotelletjes en restaurants aan de Ourtheweg, terwijl het er ook voor treffelijk kamperen is. Na het her nieuwde La Roche gaat U richting Houffalize (zoek onderweg nog even naar liet punt waar de beide Ourthe- armen samenvloeien: het is een van de mooiste plekjes van België). Van Houffalize steekt U via romantische binnenweggetjes over naar onze an dere Beneluxpartner. LUXEMBURG Eigenlyk is het noordelyk deel van Luxemburg, de ösling, niet een ge bied voor doortrekkers, maar voor blijvers en dan met name voor wan delaars. Goed, Clervaux met zijn kasteelruïne en Benedictijner abdy is ook voor U het bekijken waard, maar waarom we U hierlangs leiden- is omdat wy U toch beslist Echternach willen laten zien. Echternach, waar Willibrord grondslagen voor de abdij legde, is een stad, waarin zich de historie van dertien eeuwen christen dom weerspiegelt; men waant er zich in de middeleeuwen terug. Als U vroeg „op vakantie" gaat, zorg dan dat U hier op Pin les ter-Drie koningen bent; dan is er de uiterst merkwaar dige springprocessie: vyf passen vooruit, drie achteruit en dat in een ritme, dat op de polka lykt. Van Ech ternach volgen we de schilderachtige weg langs de Moezel (Duitse grens! over Grevenmacher naar Remich. Vlak bij dit wijnbouwdorp, even ten westen van de autoweg, liggen de ge bouwen en kelders van de „Caves St. Martin". In een machtig rotsmassief is een labyrinth van kilometers lange gangen uitgehouwen en daar. in een zomérs en winters gelykblijvende temperatuur, vindt men ontzaglijke wijnvoorraden in flessen, vaten, fus ten en enorme reservoirs, die „cuves" heten. Ze zijn te bezichtigen. Na Re mich hebt de keus uit twee routes en de keus wordt bepaald door uw smaak: wilt U de slagvelden bij Ver dun zien of prefereert U steden als Nancy en Straatsburg? VOGEZEN Voor Verdun (van Remich te berei ken via de stad Luxemburg) moet U een aparte instelling hebben. Per soonlijk zyn we in de vakantie nooit zo belust op slagvelden met duizen den kruisjes, maar Verdun is voor van de eerste wereldoorlog, die daar alleen al aan tienduizenden en tien duizenden het leven kostte, afronden, dan moet U ook even het oorlogsmu seumpje in Verdun zien. Ga dan zuid waarts over Bar-le-Duc met z'n uniek standbeeld van een skelet in de kerk, over Domrémy aan het prille begin van de Maas, waar het huis staat, waarin Jeanne d'Arc geboren is en Epinal, waar U per se even de moderne Notre Dame moet zien. Dan gaat U de Vogezen in: Remiremont, Gérardmer, Col de la Schlucht en daar rechtsaf de mooie Bergkam- menroute (Route des Crêtes) langs over de Grand Ballon naar Mulhouse. Mooier vinden wy (maar dat is een kwestie van smaak) de route van Re mich over het sterk geïndustrialiseer de Thionville en Metz naar Nancy (Place Stanislas en Lotharings mu seum met vyf bijzondere wandtapy- ten zijn bekijken waard). Via Luné- ville (kasteel) en het prachtig gesitu eerde Dabo ryden we naar Straats burg, dat voor de kunstliefhebber een ware schatkamer is (vergqet de ka thedraal met z'n fraai bewerkte voorgevel en z'n astronomisch uur werk in geen geval). Wat nu komt, is waarschynlyk een van de meest bijzondere delen van de tocht naar het zuiden. Van Straatsburg niet rechtstreeks naar Colmar-Mulhouse, maar via Obernai langs de Mont Sainte Odile en vandaar langs een verrukkelijke binnenweg door de bos sen en bergen van het Hohwald naar de (kitsch)burcht Haut Königsbourg by Sélestat. Vandaar via het roman tische dorp Riquewihr naar Colmar. Hier moét U'uitstappen en de oude stad bekyken en absoluut een uurtje uittrekken voor het museum Unter- linden, waar het Isenheimer altaar van Mathias Grunewald een plaats gevonden heeft, waarschynlijk wel een van de grootste kunstschatten ter wereld. Van Colmar niet recht streeks naar Mulhouse, maar éven aan de westkant van de grote weg binnenwippen in het wynstadje Eguisheim, dat nog duidelijk drie rin gen van straten om het centrum heeft, die vroeger evenzovele verde digingsgordels waren. Via Mulhouse met z'n voor kinderen leuke dieren tuin in het park naar Bazel, waarby de slingerweg over Bruebach-Kappe- len de aantrekkelykste route is. ZWITSERLAND Van Bazel volgen we een route, die U een indruk geeft van de Jura en van het hooggebergte: via Lies tal, Lan- genbruck en Solothurn (de „ambas- sadeurestad") naar Bern, waar U per se een paar uur voor uit moet trek ken en dat heus niet alleen om de berenkuil en de klokketoren te be kijken. Van Bern naar de Thuner See, die we volgen tot Spiez (plezierig -L-^JV.PELT Italië is een verschrikkelijk uitgestrekt land; Nederlanders vergis sen zich daardoor vaak in de afstanden. Het is dus zaak uw route goed uit te zoeken. Maar doe het nu niet zo, dat U roets-roets door Italië vliegt (zoals de Italianen zelf zo graag doen), maar kies een route, die ook landschappelijk mooi is. We hebben er vier voor U uitgezocht: 1. Is van De Gróte Sint Bernhardpas naar Genua (van waar U desgewenst kunt oversteken naar Sardinië)2. Is van de Brenner via Rome naar Brindisi (voor dié toeristen, die willen over steken naar Griekenland)3. Is van de Brenner naar Venetië en Triëst door de Dolomieten en 4. Is de marathonreis van de Simplon, de Gotthard of de Brenner via Rome naar Sicilië. Het Nationaal Italiaans Verkeersbureau helpt U graag verder. strandbad) en dan gaan we het Sim- mendal in naar boven tot we in Gstaad komen. In Gsteig, vlak erna, even letten op bijzondere boerenhui zen. Over de Col du Pillon dalen we tenslotte af naar het Rhónedal, waar we by Aigle rechtsaf slaan richting Montreux (met het bekende slot Chillon). Van Bern hadden we ook vla Fribourg naar Lausanne kunnen rijden, maar dat is meer voor volgend jaar, wanneer daar de grote Zwitser se expositie wordt gehouden. Langs de zuidkant van het Meer van Gene ve rijden we naar Evian we zyn dus weer in Frankrijk en voordat we de Alpen induiken, maken y/e even een kleine extra slag naar Yvoi- re, west van Thonon op een land engte in het Meer van Genève: een heerlijk oud stadje vól bloemen. FRANSE ALPEN Van Thonon zuidwaarts de Route des Grandes Alpes op. We volgen het slin gerende dal van de Dranse (let even op Duivelsbrug-kloof) naar Morzene en dan via een landschappelijk bijzon der aantrekkelyke weg over Cluses naar Sallanches, waar we plotseling de Mont Blanc zien. Hier wordt het even uitkijken: niet rechtdoor en ook niét meteen naar Chamonix, maar de weg volgen tegen de noordhelling van het dal om even te kyken in Plateau d'Assy, waar die merkwaardige kerk staat, die de Franse kunstenaars (de bekendste communistische -incluis) hebben ingericht. Van Plateau d'As- sey naar Chamonix, want al ligt dat nu niet direct op de route, U moét even met de teleferiek naar boven, naar de Aiguille du Midi, waar U nog maar 1000 meter onder de top van de Mont Blanc bent. Wat ons betreft mag U nog verder teleferieken tot Courmayeur $n Italië toe, als U maar terugkomt, want wy blijven de Fran se kant van de grens volgen. Overi gens: voordat U uit Chamonix ver trekt: éven met het tandradbaantje naar het Mér de Glacé (de IJsrivier) van Montenvers; zo'n prachtige glet- scher ziet niet direct weer. Van Cha monix dus even terug en dan richting Megève bekende wintersportplaats en dan komt een prachtige route tot Albertville. Daar linksaf het Isére- dal in (even stoppen in Aïme, waar een byzonder aantrekkelijk pre-ro- maans kerkje is) en nu krijgt U ae Franse Alpen in al hun uitbundigheid te zien. U ziet waar het verdronken dorp Tignes moet liggen, de winter sportplaats Val d'Isère (in de zomer ook wel te wezen) en nu nemen we de ene „col" na de andere. Dat begint meteen lekker met de Col de l'Iseran (2769 m.), die tot voor kort de hoog ste pas was in Europa; de hoogste komt zo meteen. Langs een fantasti sche bergweg een van de meest knappe staaltjes van wegenbouw gaan we over Lanslebourg naar St.- Michel de Maurienne, een stad vol re ligieuze monumenten naar de Col du Calibier (2556), die onmiddellijk ge volgd wordt door de Col du Lautaret (2058). In Biancon rechtuit, de prach tige Col d'Izoard (2360) op naar Guil- lestre en na Vars en de Col de Vare (2011) wordt het oppassen, want in Jausiers vóór Barcelonnette slaan we af. een nieuwe weg in die waarschrjn- lyk nog niet eens op uw kaart staat. Het is een nienwe route, pas klaar gekomen. En niet zomaar een route: het is waarschijnlijk de hoogste weg van Eoropa en bovendien een aan zienlijke bekorting van de route naar de Middellandse Zee- De nieuwe weg leidt van Jausiers over St.-Etienne- de-Tinée naar Restefond, waar hij aansluit op de bestaande weg naar Nice. Ja, de weg van St.-Etienne-de- Tinée naar Restefond bestond ook al, maar die is verbeterd. Nienw is het stuk Jausïer-St.-Etienne. De weg (vijf A zes nieter breed) stelt de automobi listen nergens voor problemen, de hel lingen zyn namelijk gemiddeld zeven a acht procent, alleen bij het hoogste punt (en dat is dan ook de hoogste pasweg van Europa), de Col de la Bo- nette, is de helling twaalf procent. Die Col de la Bonnette is 2802 meter en men kan vandaar te voet de top van de Bonette (2860) bereiken. Van die top heeft men een majestueus uit zicht over de Zuid- 'en de Zee-Alpen. Dit nieuwe gedeelte van de rou te naar het zuiden is bijzonder rijk aan natuurschoon en be zienswaardigheden. Men komt door tot dusverre onbekende Alpendorpjes, heeft een kilome ter of tien voor St Etienne-de- Tinée plotseling een fantastisch gezicht op de Tinée, passeert even later de waterval van Vens en kan in SL Etienne zelf fraaie zestiende eeuwse fresco's zien. Echt: een route om eens te rij den, ook al volgt U dan niet het gehele traject, dat wij met zo veel zorg voor U hebben uitge zocht. o Luik yO rn Echter^ c^ >- Luxemburg f*/* - Q ff Verdun pMctz iJöay-Le-Duc. h*>ncy Domrémy b— - Epi>nal Ritjuewiny-^r Mulhouse^ Ponchamp >^Uonire HVfTVfl L. x i Morziney MOKT BLANC Megt [AlberfvUte*- ^Val-d'Jsere St.Michel r ITALIË ^Brian$on 2 Barcela^\ nette ^St.Etienne- r de-Tinée most WENTELGRIEK Grieks-Amerikaanse or ganisatie overweegt in stellen van helikopter diensten tussen Athene en eilanden in Aegese Zee. Griekse zakenlieden interesseren zich zeer voor wentelprojeet. KORFU Als bezit van casino een toeristenplaats pas vol maakt maakt, welaan, dan is het Griekse eiland Korfu een volmaakt toeristenoord. Is er net eentje geopend en me neer Von Richthofen, be kend van de casino's in Baden-Baden heeft toe gezien of alles in orde was. Was zo. NIEUWE AUTOWEG Tussen Athene en Korïn- thië is een tachtig kilo meter lange autoweg ge opend waarop men hon derd kilometer per uur kan ryden (is hoop voor Griekse wegen). Rijden nu dagelyks zo'n 4000 auto's, maar in 1975 zul len dat er, verwacht men, 10.000 zyn. DERTIEN Dertien verdiepingen hoog wordt nieuwe ga rage in hart van Athene, waar men ook al met parkeerproblemen wor stelt. Plaats voor 250 auto's. Als U de toren garage zoekt: Omirou- straat 12. FESTIVALS In Griekenland dit jaar drie grote festivals met klassieke stukken: Epi- daurus, Athene en Do- dona. Grieks toeristen bureau in Brussel heeft de programma's. HOTELPRIJZEN In november heeft Spaanse regering offi ciële hotelprijzen vastge steld met tweeledig doel: ongebreidelde stijging te voorkomen (denk U in: in tien jaar verzestien- voudïgde bezoek van half tot acht miljoen en hotel capaciteit verdubbelde alleen maar) en gasten precies te laten weten wat ze moeten betalen. Nu berekende prijzen zijn geheel inclusief (bedie ning, taxen, alles). Prij zen zijn ongeveer die van 1962, met andere woor den zegt Spaanse mi nisterie lager dan in andere toerïstenlanden. Via hotelkredieten wil regering proberen te be reiken, dat hoteleapaci- teït binnen vijf jaar nog eens verdubbelt. CRUISES Wanneer U naar Grie kenland gaat. laat het dan niet by het vaste land. maar ga ook varen. Kan met gewone lijn- bootjes. kan ook met cruise. Swan Hellenic or ganiseert dit jaar zeven: drie in voorjaar (is er dan 't mooist) en vier in zomer. CARAVANS In Igoumenitsa (haven aan Griekse westkust, waar boten uit Brindisi aanlopen zeer gewilde verbinding!) wordt cara vanpark ingericht. In Nea Kr ene by Thessalo niki ook. LUCHTBRUG Massa's toeristen die naar Griekenland willen gaan, nemen vliegtuig en aan vaak chartervlieg tuig in groepsverband. Griekse toeristenbond verwacht dat Air Tour- organisaties in Frank rijk. België, Nederland, Duitsland, Italië en Zwitserland dit jaar tweemaal zo veel toeris ten door de lucht naar Griekenland zullen bren gen als in 1962. GRIEKSE GRENS Grieken stellen alles in werk, vreemdelingen zo hartelijk mogelyk wel kom toe te roepen. Bij grenspost Evzonoi aan Joegoslavische en grens post Ypsala bij nieuwe Evrosbrug aan Turkse grens worden restau rant met beperkte lo- giesaccommodatie ge bouwdAutoverkeer via grenspost Evzonoi is laatste drie jaar verdrie voudigd. Ook in rest van land schieten nieuwe ho tels en motels als padde stoelen uit de grond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11