KAAS UIT HET VUISTJE FEIJNOORD TEGEN BENFICA Aristo voor halve finale Europa cup Ronde van Midden-Zeeland hangt voor dit jaar aan zijden draad lAristo gordijnen: aan vensters speels licht „LEO HORN TREKT FEL VAN LEER TEGEN OPTREDEN VAN K0 PRINS" Staat van beleg in Guatemala VÓÓR MEI GEEN MEDEDELINGEN OVER REORGANISATIE K.L.M. Absurd Revanche Concurrentiepositie landbouw versterken Hy wees de aanwezige, voetballers er met nadruk op toch altijd in de ama teursector te blijven doordraaien. Vol ledig betaald voetbal is naar zijn me ning in Nederland niet. mogelijk. Als ze blyven doorgaan met het. investeren van kapitalen in voetbalbenen krijgen we wantoestanden. Nee dan de amateurs. Dat zijn de enige idealisten". Nadat het publiek de causeur met een stevig applaus had beloond, onderstreep te de heer J. C. Hoftijzer, voorzitter van de feestvierende Schoondijkse voet balvereniging, zijn waardering voor het gebodene met de aanbieding van een fo toboek over Zeeuwsch-Vlaanderen en een attentie voor de echtgenote van de heer Horn. Door omstandigheden kon de filmvoorstelling met onder meer rolprenten over wereldkampioenschap- êen voetbal geen doorgang vinden, [et afdelingsbestuur van de K.N.V.E. in Zeeland verzorgde hier voor in de plaats een sportquiz. WOENSDAG 27 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LOTING GUNSTIG VOOR NEDERLAND Eerste wedstrijd in Rotterdam Feijenoord lieeft dinsdagmiddag bij de in Krasnapolsky te Amster dam gehouden loting voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen als tegenstander gekregen Benfica (Portugal), de bekerhou der. De andere halve finale is Mi laanDundee. De besturen van Feijenoord en Ben fica kwamen overeen de eerste wed strijd op 10 april in Rotterdam te spelen. Doordat beide partijen het niet eens konden worden over de da tum van de tweede wedstrijd, die in Lissabon wordt gespeeld, heeft het uitvoerend comité van de Europese Voetbal Unie (U.E.F.A.) beslist, dat de wedstrijd BenficaFeijenoord op woensdag 8 mei wordt gehouden. Als datum voor een eventuele beslis singswedstrijd is vastgesteld 16 mei. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze te rarys worden gespeeld. Nu de wedstrijden voor de halve finales voor de Europese beker bekend zijn, deelt het bestuur van Feijenoord mede, dat het bijzonder moeilijk zal worden om aan alle aanvragen voor plaatskaar- ten te voldoen. Was er voor de kwart finales al een reusachtige belangstel ling, voor de wedstrijd in het Feijenoord- stadion in de demifinale op 10 april zal de interesse nog veel groter zijn. Velen zullen daarom teleurgesteld moeten worden, omdat het nu eenmaal onmoge lijk is alle verzoeken in te willigen. Het ligt in de bedoeling de voorverkoop voor de thuiswedstrijd tegen Benfica op maandag 1 april a.s. te beginnen, waar bij het accent vooral gelegd zal worden op de verkoop van kaarten aan de trouwe bezoekers. Feijenoord realiseert zich ten volle, dat alom in den lande liefhebbers voor deze wedstrijd wonen, doch de meesten van hen zullen aange wezen zijn op de uitzendingen via radio en eventueel televisie- Om allen, die regelmatig wedstrijden van Feijenoord bijwonen, zoveel mo gelijk gelegenheid te bieden kaarten te verkrijgen, heeft het bestuur van Feijenoord besloten, de verkoop van kaarten voor de halve finale te com bineren met de kaartverkoop vóór de op 7 april te spelen competitie wedstrijd FeijenoordBlauw Wit. Een ieder, die een kaart neemt voor deze competitiewedstrijd, wordt in de felegenheid gesteld er één voor de ekerwedstryd bjj te kopen. Feijen- f Advertentie) oord meent hierdoor in elk geval de trouwe Feijenoordbezoekers de juiste kans te geven een kaart te bemach tigen. De penningmeester van Benfica, Fer nando Caseiro, was verheugd, dat het lot zijn ploeg tegenover Feijenoord had gebracht. „Het zijn echter allemaal landskampioenen, elk met zijn eigen stijl, en daarom moeilijke tegenstan ders", aldus Caseiro- Het deed hem deugd, dat Benfica nu in Lissabon een Nederlandse ploeg kon ontvangen, opdat de club iets terug kon doen voor de gastvrijheid, die Benfica het vorige jaar in ons land heeft genoten bij de finale tegen Real Madrid in Amster dam. Hij vond het uit financieel oogpunt fijn, dat Feijenoord zijn eerste wedstrijd thuis speelt aanvankelijk had Feijen oord voorgesteld de eerste wedstrijd in Lissabon te spelen, maar de Portu gezen voelden hier niet voor want taarmee komt onze recette gunstiger te liggen. Het zal in Portugal „nachtwerk" wor den voor Feijenoord. Benfica wil de ont moeting namelijk om 22.45 uur Neder landse tijd laten beginnen, zodat de strijd rond half één in de nacht gestre den is. Speels en vriendelijk. Briljant! Eén zonnige weelde, in cretonne of weefstof. Kleur-,' licht- en wasecht. En duurzaam. Let eens op een dessin als „Alsgade", een gordijn dat het oog streelt en het hart verwarmt. Aristo gordijnen zijn verrukkelijk! Vraag uw woninginrichter 'gegarandeerde gordijnstoffen WYERS afdeling Decorstoffen^Jsv"' Op de foto toont de president van het organisatiecomité, de Belg Crahey, de loting voor Feijenoord. De Feijenoordspelers en vooral hen, die ook in aanmerking komen voor het Ne derlands elftal, wacht in de komende weken een zeer druk programma. Om enig idee hiervan te geven:. 31 maart: competitie; 7 april: competitie; 10 april: FeijenoordBenfica; 13 april: compe titie; 17 april: NederlandFrankrijk; 21 april: competitie; 28 april: compe titie; 30 april: bekerwedstryd; 2 mei: NederlandBrazilië; 4 mei: competi tie; 8 mei: BenficaFeijenoord. De data van de overige bekerwedstrij den zijn: Voor de Europese beker voor lands kampioenen: MilaanDundee: 24 april in Milaan en 1 mei in Dundee. Eventuele beslissingswedstrijd waarschijnlijk in Parijs. Het team van Benfica, dat in de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen de tegen stander van Feijenoord zal zijn, zal waarschijnlijk in de volgende opstelling uitkomen: Doel: Costa Pereira; achter: Neto en Angelo; midden: Cavem, Raoul en Co- luna; voor: Augusto. Santana, Torres of Aguas, Eusebio en Simoes. Lezing te Schoondijke Jubilerende voetbaldub genoot van boeiend betoog De herdenking van het 30-jarig van de voetbalvereniging „Schoondijke" heeft dinsdagavond 'n bijzonder tintje ge kregen door de aanwezigheid van Ne derlands voetbalscheidsrechter nummer een: Leo Horn. Op de feestavond van deze voetbalvereniging heeft een volle zaal anderhalf uur lang kunnen luiste ren naar deze alom bekende figuur, die zich reeds bü aanvang van zyn boeiende lezing ontpopte als een vlot en onder houdend causeur. Het kan niet gezegd worden, dat de heer Horn in Schoon dijke echt op zijn praatstoel zat, want hij somde zijn belevenissen en ervarin gen op voetbalgebied zo maar staande weg op. Zo enthousiast raakte hy in zijn dikwyls zeer humoristisch getint betoog, dat hy er zyn jasje bij uittrok en halverwege zyn verhaal maar besloot om zijn lezing nog met een dik half uur te verlengen. Leo Horn ging in zijn interessante uit eenzetting, die men gerust de titel „vliegend de wereld rond" kan toebe delen, allereerst terug naar de begin periode van zijn nu reeds 29-jarige loopbaan. Zo vertelde hij onder meer van zijn schuchter begin als scheids rechter, bij de K.N.V.B. afdeling Am sterdam. Over het verloop van de eer ste wedstrijd, die hij mocht fluiten en over zijn indruk kort na afloop van de ze match. „Het eindsignaal was het beste signaal" vond hij er zelf van. „Ik dacht eerst ik doe het nooit meer. Maar later bedacht ik me. En bij Iedere wed strijd werd ik weer gekker op het flui ten. Dikwijls floot ik twee wedstrijden op een dag. Daarna reed ik de voetbal terreinen af om na te gaan of er er gens geen scheidsrechter was opgeko men". Telkens weer kwam de 47-jari- ge arbiter met nieuwe ervaringen uit een wat hij zelf noemde „onverge telijke tijd", waarbij hij niet kon nalaten steeds van zijn onderwerp af te dwalen. In zijn uiteenzetting had de heer Horn een aantal interessante cijfers verwerkt. Zo vertelde hy, dat hy bij elkaar 1300 wedstrijden heeft mogen fluiten, waar van 121 ontmoetingen in het buitenland. Vijftien keer genoot hij de eer, voet- balwedstryden met Real Madrid te lei den. Voor de vuist weg kon hij er hij stak daarby zyn trots over al die belevenissen niet onder stoelen of ban ken namen noemen van belangrijke figuren uit de voetbalsportwereld, die hy in zyn voetbalwedstryden van nabij had meegemaakt. Ook haalde hij bij de bespreking van de belangrykste door hem gefloten wedstrijden een aantal grappige voorvallen aan. Kwestie Ko Prins Voorts vestigde Leo Horn in zyn cau serie nog eens de aandacht op de ont wikkelingen in de wedstryd Ajax Fcyenoord van zondag, toen de hoofd stedelijke linksbinnen Ko Prins op een bcpaairi moment dacht, dat. hy zich op zyn eigen houtje kon wreken voor het vermeende oiirecht, dat linksbuiten Pe terson was aangedaan. De Ajacied was in een duel met Ker- kum tegen de grond gegaan, waarna Prins in volle vaart op de Rotterdamse aanvoerder was ingelopen. Fel trok Leo Horn hiertegen van leer. „Zo iemand zou by my niet eens de vuilnisbak bui ten mogen zetten", zei hij. Zulke din gen zyn nou echt alleen maar mogelijk By het volledig' betaald voetbal". Over de samenstelling van het Ne derlands elftal merkte de heer Horn op: „Die Schwartz stelt steeds maar loze vodden op, die by verlies nog 150 pop toekrijgen". N.S. koos systeem van automatische treinbeïnvloeding De staatssecretaris van verkeer en wa terstaat de heer E. G. Stykel, heeft de Eerste Kamer, overeenkomstig zyn toe zegging nader ingelicht over de ke van automatische treinbeïnvloeding. .Nadat door de directie van de N.S. thaas bestaande mogelijkheden automatische treinbeïnvloeding waren onderzocht", zo zegt de staatssecretaris in een brief aan de Eerste Kamer, „heeft genoemde directie my een uitvoe rige beschouwing daaromtrent doen toe komen, op grond waarvan zy haai voorkeur uitsprak voor een systeem van continue automatische treinbeïn vloeding (A.T.B.). Nadat hierover diep gaand overleg met dit departement had plaatsgevonden, heb ik gemeend de zienswyze van de N.S. te kunnen under- schryven. Ik heb dan ook de directie van de N.S. meegedeeld, ermede akkoord te gaan, dat zo spoedig mogelijk tot invoevring een door de General Railway Signal Cy, ontwikkeld systeem van continue automatische treinbeïnvloeding zal wor den overgegaan. Dit systeem houdt onder meer in, dat de trein een continue informatie ont vangt over de toestand van het voor hem liggende blok, waarbij een voort durende controle van de snelheid er eventueel een daarmee gepaard gaande correctie plaatsvindt. Ieder falen van de machinist heeft een remming tot stop ten gevolge, terwyi zulks eveneens het geval is, indien om welke reden ook, bedoelde informatie wegvalt. Het tempo van uitvoering wordt mede bepaald door de benodigde tijdsduur voor het inbouwen van de locomotief- apparatuur op al het daarvoor in aan merking komende rollend materieel. Mijnerzijds is als eis gesteld, dat de.ze inbouw, welke moet worden afgestemd op de materieelomloop. uiterlijk op 1 januari 1964 zal zyn voltooid, en voorts dat op 1 januari 1971 onder meer alle baanvakken, waarop met een snelheid van meer dan 100 km per uur mag wor den gereden, met automatische trein beïnvloeding zullen zyn uitgerust". TAALTEGENSTELLINGEN IN BELGISCHE COALITIE SPITSEN ZICH TOE Het uitblyven van overeenstemming tus sen de twee Belgische regeringspartijen de Christelyke Volkspartij en de So cialistische Party over de nieuwe taalwetgeving heeft in Brussel weer po litieke spanningen veroorzaakt. Tegenover de vraag van het katholieke blad „La Libre Belgique", of „de socia- lististen de regering om de taalmoeilyk- heden wil laten vallen" staat dinsdag de uitspraak van de ondervoorzitter van de Belgische Socialistische Partij, J. van Eynde, die in zyn „Volksgazet" stelt, dat „een ooalitie niet op de been wordt gehouden door middel van een ultima tum of grote woorden"- De nieuwe moeilijkheden zijn gerezen in de „contactcommissie" van beide partijen en wel by de bespreking van het tweede taalontwerp, dat in het bij zonder het gebruik van het Frans en het Nederlands wil regelen in het cen trale regeringsapparaat en in de Brus selse randgemeenten. Ontgroeining van Groninger studenten wordt onderzocht De senaat van het Groninger studen tencorps „Vindicat atque polit" heeft een commissie in het leven geroepen, die de groentyd aafi een kritisch onderzoek zal onderwerpen. Zitting hierin hebben on der meer prof. mr. H. J. Scheltema, prof. dr. P. J. Roscam Abbing, ds. M. A. Krop, dr. J. A. R. van Bruggen en J. J. van Goch, arts. Voorts bestaat de commis sie uit senatoren en oud-senatoren als mede ouderejaars corpsleden en oud-le den van het Groninger studentencorps. Ieder jaar opnieuw wordt de groentyd aan een nader onderzoek onderworpen wat veelal gebeurt door de inmiddels af getreden groentijdcommissie, de oude senaat en de nieuwe senaat. In dit ka der is er byv. twee jaar geleden een fo rum. samengesteld met betrekking tot dit onderwerp. Het ligt in de bedoeling de gehele opzet van de groentyd als punt van discussie te stellen en tevens alle mogelijkheden tot verbetering en grotere veiligheid te onderzoeken. Leo Horn: „Aan Ko Prins zou ik mijn vuilnisbak nog niet toevertrouwen...'' De regering van Guatemala heeft maan dag voor 30 dagen de staat van beleg afgekondigd. Nadat zich in het noord oosten van het land botsingen tussen re geringstroepen en opstandelingen had den voorgedaan, maakte de regering twee dagen geleden bekend dat daar een een opstandige beweging de kop had op gestoken. Sinds de verkiezing van president Ydi- goras in 1958 zijn reeds verscheidene po gingen gedaan om diens rechtse rege ring omver te werpen. In januari vorig jaar werd ooit de staat van beleg afge kondigd na de moord op het hoofd van de geheime politie, Gonzales. Hij bleef toen vier maanden van kracht. Kent u Mon Chou, Kernhemse kaas, St. Paulin Wees niet een kennig: houd van méér l Affaire-Hollandsche Veld Staatssecretaris verdedigt beleid landbouwschap (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Sclimelzer, belast met de zaken van de bezitsvorming en van de publiekrechtelyke bedrijfsorganisatie, heeft gisteren in de Eerste Kamer de behandeling van de begroting van het departement van algemene zaken voor het jaar 1963, aangegrepen voor een pleidooi ter verdediging van het beleid dat hel landbouwschap heeft gevoerd rond de affaire-Hollandsche Veld. Het was voor het eerst dat de regering zich over deze kwestie uitliet. De staatssecretaris betoogde dat het landbouwschap by de vordering van haar heffingen „een roman van geduld" heeft betoond. WACHTEN OP AANDEELHOUDERSVERGADERING Niets bekend over „massaal ontslag" Het is niet te verwachten, dat vóór begin mei van de zijde van de KL. M. houtsnijdende mededelingen zullen worden gedaan over de maatregelen welke genomen zullen worden tot herstel van de rentabi liteit van het bedrijf. Aldus is gis termorgen officieel door de K.L.M. medegedeeld. Op 8 of 9 mei komt de algemene vergadering van aan deelhouders bijeen. Op deze verga dering zullen ongetwijfeld de plan nen worden ontvouwen, die door directie en commissarissen zijn uit gewerkt Donderdag a.s. komt het college van ge delegeerd commissarissen bijeen doch ook na deze als „routinevergadering" gekenmerkte bijeenkomst zijn geen nadere mededelingen te verwachten over de reorganisatie van de K.L.M. en de daaruit voortvloeiende maatregelen. Verontrustend Bij de Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel, bedrijfsgroep burger luchtvaart, is niets bekend over een massaal ontslag van personeel (en kele spreken over byna 3000 men sen). Het bestuur van deze bond kwam gistermiddag bijeen met direc tieleden van de K.L.M. Een zegsman van het bestuur verklaarde, dat wan neer inderdaad sprake zou zijn van een dergelijk massaal ontslag, het be stuur dit ongetwyfeld reeds zou we ten. Het meent dat publikaties hier over op zyn minst voorbarig zijn te noemen. Wel zegt het bestuur vart de bedrijfs groep het verontrustend te achten, dat steeds opnieuw berichten verschijnen, welke achteraf geheel of ten dele juist blijken te zyn, terwijl zij van de zijde van' de K.L.M. steeds worden ontkend. Het is, zo meent het bestuur, duidelyk dat de informaties afkomstig zijn van de zyde van de KLM. Het bestuur van de be- dryfsgroep meent, dat er een „lek" is in de top van het bedrijf waardoor telken male voortydig feiten bekend worden, die, uit hun verband gerukt, grote on rust bij het personeel tot gevolg hebben. Vraagstuk Ten aanzien van ue keuze van een vlieg tuig voor de middelgrote afstanden, een onderwerp, dat de K.L.M. reeds jaren in studie heeft, kan thans nog geen enkele mededeling worden gedaan. Een zegs man van de K.L.M. zei hierover: „dit is juist het vraagstuk van vandaag. De keuze van een machine kan slechts ge zien worden in samenhang met het lij- nennet en het personeelsbestand. En dat is nu juist het onderwerp, dat by de di rectie in studie is. Voor mei kan geen enkele mededeling hierover worden ver wacht". De samenwerking met de Venezolaanse maatschappij Viasa en met de Spaanse maatschappy Iberia brengt geen enkele verandering in de bereidheid van de K.L.M. om in ander Europees verband met andere luchtvaartmaatschappijen samen te werken. Door deze samenwer king is, zo werd nadrukkelijk van KL M.-zijde gezegd, een eventueel samen gaan in de nog op te richten „Airunion" beslist niét van de baan. Men moet, ai- dus een zegsman, deze zaken los van elkaar zien. Afkoopsom voor ir. Bierdrager De gemeenteraad van Deventer heeft het voorstel van b. en w., het wachtgeld voor de oud-directeur van gemeentewer ken van Deventer, ir. E. A. Bierdrager, overeenkomstig diens verzoek te vervan gen door een afkoopsom van 119.600 goedgekeurd. Ir. Bierdrager werd ontslagen, omdat hij niet paste in het beleid van b. en w. Aan een voorstel om hem een uitkering in eens te verlenen onthielden Gedeputeer de Staten van Overijsel hun goedkeu ring. Deze uitkering ineens was onge veer even hoog als de afkoopsom. Daar op stelden b. en w. de raad voor ir. Bier drager tot zijn 65e jaar in 1973 een wachtgeld toe to kennen. In totaal was met dit voorstel een be drag van omstreeks 196.000 gemoeid. Ir. Bierdrager verzocht daarop het hem verleende wachtgeld te vervangen door een afkoopsom- In Brielle een waarnemend burgemeester De commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaassesz, heeft met de waarneming van het burgemeesterschap van Brielle belast, de heer G. W. baron van Dedem, thans burgemeester van Heerjansdam. De 56.000 doktoren en tandartsen die zijn verbonden aan de Britse gezondheidsdienst krijgen een salarisverhoging van veertien procent. Dit kost het land 160~ miljoen gul den extra. Driemanschap wijst de opvolger van Adenauer aan De voorzitter van de Beierse Christelijk- Sociale Unie (C.S.U.) en voormalig Westduitse minister van defensie Franz Josef Strauss is door zijn partij aange wezen om samen met de fractievoorzit ter van de C-D.U./C.S.U., Von Brentano, en de zakelijk voorzitter van de C-D.U., Dufhiis. naar een oplossing van de kwestie der kanselieropvolging te zoe ken. Zoals bekend, is de C.S-U. de zuster partij van de C.D.U. De Christen-Demo craten hebben zich met de aanwijzing van Strauss akkoord verklaard. De door genoemde drie politici uitgewerk te voordracht moet volgens de parle mentaire secretaris van de C.S.U., Leo Wagner, ter goedkeuring worden voor gelegd aan de besturen van C.D-U. en C.S.U. en de bondsdagfractie. Een woordvoerder van de Westduitse Sociaal-Democraten, die zoals bekend de oppositie vormen, heeft de voordracht van de C S.U. aan de meerdere malen in opspraak gekomen Strauss politiek tactloos genoemd. Contact Engeland- West-Duitsland over staalbuiskwestie Een woordvoerder van het Britse mini sterie van buitenlandse zaken verklaar de gisteren dat de Westduitse regering contact heeft opgenomen met de Britse ambassadeur in Bonn, sir Frank Roberts betreffende de moeilyke kwestie van het al of niet leveren van wijde staalbuïs aan „COMPROMIS" VOLSLAGEN ONAANVAARDBAAR Doorgaan is afhankelijk van afwachtings- programma De internationale Ronde van Mid den-Zeeland reeds vier jaar ach tereenvolgens gehouden en bekend in binnen- en buitenland hangt voor 1963 aan een zijden draad.... Zoals bekend is reeds maanden geleden besloten deze Zeeuwse wie lerklassieker dit jaar op 29 juni te houden. Voor diezelfde zaterdag 29 juni is echter ook de Ronde van Kruiningen voor professionals vastgesteld. Dit nu is de oorzaak van een conflict. De Zeeuwse con suls van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie hebben nu be sloten om beide wiclercvenemen- ten op dezelfde dag door te laten gaan. „Maar", zo voegt consul J. J. Ganseman aan dit besluit toe, ,voor nieuwelingen en adspiran- f Advertentie i Ver koudheidsbacillen zijn als de dood voor calanH cn booiWoo'^ li Dit doosje betekent. protektie tegen infektie ten worden op die dag geen wed strijden te Goes en Kruiningen toe gestaan". De consuls achten dit ,een aanvaardbaar compromis voor beide organisaties". Dit „compromis" is voor de or ganisatoren van de Ronde van Midden-Zeeland echter volsla gen onaanvaardbaar. Kortge- zegd is dit hét argument van deze organisatoren; een Ronde van Midden-Zeeland zonder af- wachtingsprogramma is on denkbaar! Zonder dit afwach- tingsprogramma met adspi- ranten en nieuwelingenwedstrij den dus is de Ronde van Midden-Zeeland niet rendabel te maken. Iedere sponsor (firma's enzovoort, die hun financiële medewerking verlenen) is na melijk reclame toegezegd tij dens dit af wach tings program ma. Onomwonden heeft de or ganisatie dan ook aan de sport- èommissie van de K.N.W.U. ia- ten weten, dat er slechts twee mogelijkheden zijnle een Ron de van Midden-Zeeland met een afwachtingsprogramma of 2e helemaal geen Ronde van Mid den-Zeeland Als de sportcommissie het besluit van de Zeeuwse consuls dus overneemt bete kent dit dat er geen internationale Ron de van Zeeland meer gehouden zal wor den. De heer A. G. Verhuist, voorzitter van de organisatie van de Ronde van Midden-Zeeland, stelde het duidelijk: „Wy vatten dit zeer hoog op. Als het advies van de consuls inderdaad aange nomen wordt stoppen <Wij met de orga nisatie". Hy wees er nog op, dat de Ronde van Midden-Zeeland voor Neder land, en voor Zeeland in het bijzonder, een belangrijk wielereveneinent is. dat belangstelling in binnen en buitenland heeft. Overigens achten deze organisatoren het absurd de Ronde van Midden-Zee land af te wegen tegen de Ronde van Kruiningen. De Ronde van Kruiningen vergt een organisatietijd van zes we ken, een investering van ongeveer 3500, er is een betrekkelijk matig deel nemersveld, terwyi er een publieke be langstelling van rond 3000 mensen is. De Ronde van Midden-Zeeland daar entegen kost een voorbereiding van 10 maanden, er is een investering van twee ton voor nodig, het is een topwedstrijd met acht internationale buitenlandse ploegen, het is een se lectiewedstrijd voor wereld- en olym pische kampioenschappen en zeker 100.000 mensen zien deze wedstrijd. Men kan de organisatie van de Ronde van Midden-Zeeland ook geen kwade trouw verwijten: reeds op 5 november 1962 liet de K.N.W.U. weten akkoord te gaan met de wedstrijddatum. Inmid dels zyn aan organisatiekosten reeds 2000 uitgegeven, waaronder 1500 aan drukwerken. De financiering van de Ronde van Midden-Zeeland is voor 80 procent gebaseerd op het afwachtings programma: verkoop aan sponsors van vlaggen, vaandels, spandoeken enzo voort. De organisatoren van deze Zeeuw se ronde wijzen er ook op. dat er als deze ronde niet kan doorgaan een claim op schadeloosstelling ontstaat. internationale en nationale kalen dervergaderingen zijn de data 28 en 29 juni toegewezen aan de Ronde van Mid den-Zeeland. De organisatie van deze ronde acht deze data dan ook onaan tastbaar. Bovendien brengtdeze organisatie in herinnering, dat zy destijds reeds heeft voorgesteld de Ronde van Krui ningen op de maandag volgend op de Ronde van Midden-Zeeland te hou den. De Ronde van Kruiningen kan dan een soort revancheontnioeting worden. In Kruiningen profiteert men dan van de organisatie van deze Zeeuwse klassieker. Het niet-doorgaan van de Ronde Midden-Zeeland zou inderdaad een groot verlies zyn voor de Zeeuwse sportwe reld, vanzelfsprekend met name voor de Zeeuwse wielersport. Deze klassieker betekent immers een opvallende stimu lans voor de Zeeuwse wielerrennerij. Samenwerking Over deze bespreking werden geen me dedelingen verstrekt. Volgens diploma tieke inlichtingenbronnen heeft Enge land nog geen enkel contract inzake staalbuisleverantie uitgevoerd, terwijl juist Duitsland in de afgelopen jaren een gewichtshoeveelheid van driekwart mil joen ton aan stalen buizen naar de com munistische landen heeft verscheept. Uit diplomatieke kringen kwam even eens de opmerking, dat de NA.V.O.-re solutie, volgens welke de leden op zich namen de export van staalbuis naar lan den in de communistische machtssfeer te beperken, weliswaar nog steeds ge heim is, maar dat Groot-Brittannië de publikatie ervan zou verwelkomen, opdat kan blyken dat de overeenkomst niet bindend is. Minister Marijnen In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de landbouwbegro ting 1963 onderschrijft de minister van landbouw en visserij de opvatting, dat de oplossing voor de structurele moeilijk heden in de Nederlandse landbouw ge zocht moeten worden in een combinatie van het markt- en prijsbeleid met maat regelen op het gebied van de verbete ring van de structuur en intensieve voorlichting in de meest ruime zin des woords door overheid en bedrijfsleven. De regering zal in dit kader het moge lijke doen om de concurrentiepositie van de Nederlandse landbouw te versterken. De uitbreiding van de ruilverkavelings capaciteit in de laatste jaren van 30.000 40.000 ha tot 40.000 a 50.000 ha acht de bewindsman een bewijs van het stre ven de knelpunten in de agrarische structuur krachtig aan te pakken. Dat niet aan alle gerechtvaardigde wensen binnen een beperkte termijn gevolg kan worden gegeven, wordt ook door de mi nister betreurd, doch een verantwoorde budgettaire politiek noopt de regering tot beperkingen op elk terrein. Wel zou eventueel nog een geringe vermindering van de rijksbijdrage in deze werken kun nen worden overwogen teneinde de in de ogen van de lagere publiekrechtelyke li chamen zeer urgente plannen sneller tot uitvoering te brengen, waarbij de voor delen van deze vervroegde uitvoering dus hun uitdrukking zouden kunnen vin den in een hogere bijdrage van belang hebbenden. waardoor met evenveel rijks middelen een groter volume werk zou kunnen worden uitgevoerd. De minister zou een temporisering van de ruilverkavelingen, ten einde de ont wikkeling van de bedrijfsgroottestruc- tuur op te kunnen vangen, bepaald niet wilen bevorderen. Eerder zal getracht moeten worden ruil verkavelingen zo snel mogelijk uit te voeren, omdat een lange tijd van on zekerheid niet bevorderlyk is voor een efficiënte uitvoering en een goed grond gebruik. Op Hiswa-Goed Kamp honderdduizendste bezoek1 er Gistermiddag om 2 uur heeft het bestuur van de Hiswa/Goed Kamp tentoonstelling in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam de 100.000ste bezoeker begroet. Het was de lieer D. Bouwman, schilderspa troon uit Bussum, die vergezeld van zyn echtgenote een 'kleine boot kwam kopen. De lieer Bouw man kreeg van het Hiswa/Goed- Kampbestuur een chequé van f 1000 aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9