VehkcJkZaCnC'öiüS beschuit.., ZELANDICA vers! (door spe' vetpa' ikWna) GARAGE „PAUL KRUGER" GARAGE VERVAET Veel Zeeuwse bijdragen in dertigste jaarboek oud-leerlingenbond R.M.L.S. B. EN W. VAN BRESKENS MOGEN „PLAN-RINGLAAN" AANBESTEDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 27 MAART 1 Met zoet of hartig beleg is Verkade'zacht-bros'beschuit iedere dag weer een bijzondere traktatie. Prijs per rol 32 cent. ;C>a\e Met dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje JOHANNA BERDINA (ANNETTE). L. Scholtus. B. J. Scholtus- van Mourik. Mary. Goes, 22 maart 1963. Bierkade 3. JAN VERHOEFF en CORRDE JASPERSE geven kennis van hun voor genomen huwelijk, waar van de voltrekking D.V. zal plaatsvinden op woensdag 3 april a.s., des namiddags 2 uur te Souburg. Kerkelijke bevestiging om 2,30 uur in de gereformeer de kerk te Souburg, door de weleerwaarde heer ds. Jac. Boonstra te Middel burg. Souburg, maart 1963. Gelegenheid tot feliciteren van 4.305.30 uur in zaal „Rehoboth", Paspoortstr., Souburg. Toekomstig adres: Kanaalstraat 72, Souburg Maandag 25 maart mochten wij met onze ouders en grootouders J. BOSSELAAR en P. BOSSELAAR- LOUWERSE hun 55-jarig huwelijks feest vieren. Dat de Here hen nog lang moge sparen is de wens van hun kinderen en kleinkinderen. Aagtekerke, 26 maart 1963. 1898 -1963 Zo de Here wil hopen onze geliefde ouders, behuwd-, groot- en overgrootouders HUIBREGT HUIJBREGTSE en ELISABETH VAN DEN BROEKE op 1 april a.s. de dag te herdenken, waarop zij 65 jaar geleden in het huwelijk werden verbonden. Gez. 28 vers 2. Hun dankbare kinderen, behuwd-, klein- en achter kleinkinderen Middelburg, maart 1963, KI. Vlaanderen 49. Receptie van 4-5.30 u. in cafetaria Irene, L. Noordstraat 45. D.V. vrijdag 29 april hoopt onze geliefde va der en opa D. WELLEBOORDSE zijn 80-ste verjaardag te vieren. Zijn dankbare kin deren en kleinkin deren. Segeersweg 36, Middelburg. tot felici teren van 4.30 tot 5.30 uur in de Bogardzaal. Dealer voor WALCHEREN, NOORD- en ZUID-BEVELAND: Paul Krugerstraat 209 - VLISSINGEN - Telefoon 01184-2 (JOBSE EN STURM) Provineialeweg, Biervliet, telefoon 01152-400 GOED VERZORGD CONTACTORGAAN Uitgebalanceerde keuze van voorlichtingsstof HET J.AARBOEK 1962 van de Al gemene Bond van Oud-leerlingen voor Middelbaar Landbouwonderwijs R.M.L.S. en dergeUjke heeft, wanneer men afgaat op de auteurs, weer een duidelijk Zeeuwse inslag. Als vanouds in een omslag van de secretaris van de oud-leerlingenver- eniging van de r.m.Ls. te Goes, de heer C. O. J- Hendrikse uit Zierikzee, zijn weer vele waardevolle bijdragen gebundeld voor dit dertigste jaar boek. De redactie heeft een uitgeba lanceerde keuze gemaakt en zo krij gen de pud-Ieerlingen in hun contact orgaan, dat tevens aanspraak maakt op een plaatsje in het boekenrek, weer een rijke variatie aan landbouw kundige vraagstukken, landbouw voorlichting, nieuwe ontwikkelingen in de landbouw en bondsnieuwtjes voorgelegd. De Zeeuwse rijksveeteelt- en zuivel- consulent, ir. W. L. Harmsen -opent de artikelenreeks van het jaarboek 1962 bijvoorbeeld met een gedocu menteerd overzicht van de Neder landse landbouw in verhouding tot de voedselvoorziening. „Bietennieuws uit Engeland" heeft de heer C. Bur- fer Fzn. uit Wïlhelminadorp meege- racht tijdens een bezoek aan de gro te jaarlijkse suikerbietenzaai- en wieddemonstratie in Ramsey (Nor folk). Iets over „PlantengaUen", ver groeiingen van abnormale aard, die aan planten ontstaan onder invloed van een dier, een schimmel of bac terie, wordt naar voren gebracht door de Westerschouwse amateur-bioloog J. Viergever. Verzorging van kamer planten is een onderwerp, dat me vrouw L. N. Huysman-Griep uit Ril- land-Bath in de belangstelling van de oud-leerlingen aanbeveelt. Nuttige wenken, gekruid met allerlei wetens waardigheden. Een niet gesigneerde bijdrage uit Zierikzee noemt „de spin' een „medestrijder" van de mens in zijn strijd tegen de insekten. Een reis verhaal uit Scandinavië, „de landen onder de middernachtzon", is de bij' drage van W. P. de Vrieze uit Haam stede. Halverwege het boekwerkje zijn twee gedichten opgenomen van de Zierik- zeese journalist M. J. Bij de Vaate: „Oogst" en „Herfst". En dan is er nog een terugblik in de geschiedenis van het jaarboek sedert 1907, ge schreven door de heer C. O. J. Hen drikse. Ex-politieke gevangenen te Goes bijeen De afdeling Zeeland van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen hield zaterdag haar jaarvergadering in „De Landbouw" te Goes. Ais lid van het hoofdbestuur was hierbij aanwezig de heer J. B. Vermeulen uit Breda, terwijl voorzitter W. A. Koek als nieuw lid mocht begroeten de heer P. J. G. Molt- hoff, burgemeester van Vogelwaarde. De bestuursleden, de heren W. A. Koek, J. Verlare en mevrouw Z. Hollcstelle- Staal, werden herkozen, respectievelijk als voorzitter, penningmeester en secre taresse. Negen leden gaven zich op voor deelneming aan de dodenherdenking van de ex-politieke gevangenen op 10 mei in Bloemendaal. voor het congres in Lei den werd gekozen als afgevaardigde de heer C. G. Hage te Sint-Maartensdijk. De heer Vermeulen deelde nog mee, dat het smartegeld dit jaar zal worden uit betaald aan de slachtoffers uit de Duitse concentratiekampen. Dit gebeurt door de Westdi king met e gepresenteerd. Het gaat hier dan met name om enkele foto's van moderne kunstwerkeneen olieverfschilderij van Paul Citroen en een wandkleed van J. Stekelenburg. Verder zijn nog enkele zwart-wit opnamen van artis tieke uitingen naar voren geschoven, met name in het kader van „Kunst en Bedrijf". WERELD-NATUUR NOODFONDS De Zeeuwse padvinders- en padvind- stersorganisaties zijn momenteel be zig met de verspreiding van een brochure, waarmee zij de aandacht vragen voor het wereld-natuur-nood- fonds, een internationaal orgaan voor natuurbescherming. Dit fonds, waar van prins Bernhard voorzitter is van de Nederlandse afdeling, wil tegen gaan, dat de mensheid de dieren, de planten en zichzelf het leven op aar de op den duur onmogelijk maakt. In Goes is de brochure: „Bezeten we reld". geschreven door Leonard Huisin- ga, reeds verspreid. In Middelburg en Vlissingen moet dat nog gebeuren. In de brochure wijst de schrijver op de dreiging dat de aarde de mensen niet meer zal kunnen voeden, als die mensen steeds maar doorgaan oorlog te voeren tegen de aarde, roofbouw te plegen op de natuur en het evenwicht in de natuur te verstoren. Door beschermende bossen te vuur en te zwaard te lijf te gaan en door vruchtbare grond uit te mergelen maakt de mens op den duur zijn voortbe staan onmogelijk. „De capaciteit van de aarde om de mensen te voeden heeft geen gelijke tred gehouden met de groei van de wereldbevolking. De honger waart over een wereld, die de stompzin nigste vernietigingsmiddelen beheerst met een zekerheid alsof het speelgoed is, maar die nog geen gram kunstmatig voedsel kan produceren", aldus de schrij ver Huizinga. „De aarde blijft daarvoor onze enige bron. En die bron is reeds nu onvoldoende". De oprichters van het wereld-natuur- noodfonds willen in eerste instantie het meest zichtbare gevaar tegengaan: het uitsterven van tal van diersoorten. Wanneer is Zierikzees monument voor de sloop? Bij al het historisch stedenschoon is Zierikzee ook in het twijfelachti ge bezit van monumenten, die op instorten staan. Het zijn panden, die op de lijst van de rijksdienst voor Monumentenzorg voorkomen en derhalve niet mogen worden ge sloopt. Het gemeentebestuur moet alles doen om ze overeind te hou den. Zakken ze dan nog in elkaar: ja, dan bezwijkt ook iedere ver antwoordelijkheid. Dat dit uiet altijd ongevaarlijk is, bleek uit de woorden van dc heer B. Leydekker (k.v.p.) maandag avond in de raad van Zierikzee, toen hij attendeerde op de uiterst wankele positie van een huisje in de Schuttershofstraat. ..Het is daar knap gevaarlijk. Er spelen 'anderen, er worden fietsen neer gezet. Wat gebeurt hier nu eigen- filk?" Wethouder H. Koevoets hielp hem lit de monumentale droom en ver- elde dat de Centrale Diensi Noord-Zeeland" alles heeft ge- laan om het pandje te stutten. Af breken mag niet; een sloopvergun ning mag niet worden afgegeven De straat is enige tijd afgesloten geweest, maar dat leverde weer moeilijkheden op voor de omwo nenden. De heer J. R. de Boer (p.c.f.) informeerde nog of het ri sico ook voor monumentenzorg is. „Dat niet. We moeten alleen zor gen, dat het ding niet omvalt", al dus burgemeester mr. F. Th Dijckmeester. Wanneer er onder een foto staat: ,^Hevig is de strijd om het natuurmonument ,fle Beer", dat door de natuurbeschermers verdedigt roordt tegen de opdringende industrie", tékent dit direct de situatie. Wie zal het winnen? Wij zijn wat de natuurbeschermers betreft pessimistisch gestemd. Vooral wanneer de ligging van een natuurmonu ment een handicap voor de industrie gaat beteke nen. Bovengenoemde foto staat in de eerste aflevering van dit jaar van „Heemschut". Het tijdschrift houdt zich in hoofdzaak bezig met het landschap, landschapsverzorging en verstedelijking. In het fe bruarinummer van het driemaandelijks bericht „Deltawerken" komt een bijdrage voor: „De betekenis van het Deltagebied als natuurge bied". Het winternummer van „Natuur en landschap" geeft aante keningen over 'ruilverkaveling en landschapsverzorging in de rijks begroting 1963. Laatstgenoemd tijdschrift vermeldt nog het streek plan Schouwen en is bij voorbaat bang voor een boulevard of kust weg. De natuurbescherming zou zich hiertegen krachtig moeten verzetten, want iedere aantasting van ons duingebied moet worden voorkomen. Men ziet dat onze natuur- en landschapsbeschermers op de bres staan! De bijdrage in „Deltawerken" is samengesteld door het R.I.V.O.N., waarachter het rijksinstituut voor veldbiologisch on derzoek ten behoeve van het natuurbehoud schuilgaat. Ten gevolge van de grote verschillen in natuurlijke gesteldheid zijn deltagebieden in de meeste gevallen bijzonder rijk aan planten en dieren. „Een vergelijking in dit opzicht tussen ons land en andere Westeuropese landen leert zelfs dat met name de wateren en de oeverlanden van het Deltagebied tot de belangrijkste van Europa moeten worden ge rekend". Dit slaat dan op het belang voor de bestudering van biolo gische processen waarbij de wetenschap het niet zonder natuurge bieden kan stellen. T andschapsverzorging in de ruilverkavelingen is het onderwerp 1-J dat ir. G. A. Overdijkink in Heemschut behandelt. De Ruilver- kavelingswet van 1954 werd het uitgangspunt voor een geheel nieuw beleid. Het ging nu niet zozeer om de eigendomsruil maar om „de vorming van een aan de tijd aangepaste nieuwe structuur van gro tere agrarische gebieden, waarbij het werken met moderne midde len mogelijk is". Het landschapsplan kreeg in deze wet zijn wette lijke basis. Uit dit artikel blijkt dat een doelmatige landschapsver zorging heel wat problemen met zich meebrengt. Er is hier sprake van tegenstrijdige belangen. Landbouwkundig is het ideaal tot rech te perceelsgrenzen te komen, rechte ontwateringssloten, zo recht mogelijke wegen. Verschillende landschappen kunnen echter een dergelijke verstrak king moeilijk verdragen. Cultuurtechnische maatregelen kunnen de natuurbeschermingsbelangen in de weg staan. De belangen van re creatie en landbouw lopen ook niet altijd evenwijdig. De ruilverka veling Kleverskerke kan, menen wij, op deze punten nog vragen op roepen. De gelukwens van Heemschut aan de jubilerende Heide maatschappij heeft een bittere ondertoon. Het verwijt dat de Heide maatschappij is blijven steken in een ietwat ouderwetse ontginners- romantiek, lijkt ons niet geheel rechtvaardig. De foto in de aanhef genoemd, Iaat een man zien, die een vlucht van honderden vogels bestudeert op „De Beer". Zover het oog reikt on gerepte natuur. We zullen er aan moeten wennen, ook in Zeeland, dat achter de natuurgebieden de moderne installaties van de indus trie gaan opdoemen. Raad verleende machtiging Grond-, riolerings- en bestratingswerken De raad van Breskens heeft- in de maan dagavond gehouden vergadering het col lege van b. en w. machtiging verleend do grond-, riolerlngs- en bestratings- werken aan de Ringlaan naar bevind van zaken onderhands of openbaar aan te besteden. Mevrouw M. M. Nlermans- Gossije (vrije sociale arbeiders) en haar fractiegenoot, de heer C. de Kruütcr stemden tegen. Zij wilden een openbare aanbesteding. Ook de heer Carels pleit te voor openbare aanbesteding, maar ging niet zo ver om tegen te stemmen. De heer M. de Boer (p.c.) was van me ning, dat men deze kwestie maar aan b. en w. moest overlaten. Met vorige onderhandse aanbestedingen zijn volgens hem gunstige resultaten geboekt. Het raadslid J. J. Vergouwe (p.v.d.a.) sloot zich bij de laatste spreker aan. Wethou der Zegers zei een voorbeeld te kunnen noemen, waarbij de uitslag van een openbare aanbesteding dertig procent boven de begroting lag. Hoe ae werken uiteindelijk zullen worden aanbesteed, zal volgens hem afhangen van de uit te brengen adviezen van deskundigen. Mevrouw Nier mans lichtte haar brief toe aan het college van b. en w., waarin zij had gewezen op de slechte toestand van het terrein achter de Scheldestraat en het verlengde van de Zeestraat. Aan gezien het hier geen grond van de ge meente betreft, stelde wethouder Zegers voor een en ander eens met de onder houdsplichtigen te bespreken. Het verzoek van de fractie van de Par tij van de Arbeid om de mogelijkheden tot het aanleggen van een ijsbaan eens na te gaan werd in handen gesteld van het college van b. en w. De heer T. Cambier (vrije lijst) vond, dat er meer behoefte bestaat aan een tennisbaan en een zwembad. Tot de heer M. de Boer, die per 31 maart wegens vertrek naar elders heeft bedankt als lid van de raad. sprak burgemeester J. A. Eekhout enkele afscheidswoorden. HU wees op de prettige samenwerking met het scheidende raadslid. Voorts dankte hij de heer De Boer voor alles wat hij voor de gemeente Breskens heeft gedaan. De heer De Boer dankte op zUn beurt het college van b. en w. en de raadsleden voor die samenwer king. Door het vertrek van de heer De Boer ontstaat een vacature in de raad van beheer van de N.V. Zeebad Breskens. Het college van b. en w. stelde voor een voordracht te maken, waarop als 24 jaar trouwe dienst Donderdagmorgen om half elf zal voor het front van de brigade der Kon. Ma rechaussee te Bergen op Zoom aan de adjudant G. Siegers de zilveren medaille voor 24 jaar trouwe dienst bij het wapen worden uitgereikt door majoor Walra ven. Adjudant Siegers, die brigadecom mandant te Bergen op Zoom is, was daarvoor verbonden bij de brigade te Roosendaal en Sas van Gent. nummer één stond vermeld de heer J. J. Vergouwe en als nummer twee, de heer J. A. de Nooijer. Mevrouw Niermans noemde het eigenaardig, dat er twee personen uit één raadsfractie (p.v.d.a.) werden voorgesteld. De heer Vergouwe verwierf acht stemmen voor de eerste plaats en de heer De Nooijer zeven van de elf stemmen voor de tweede plaats op de voordracht. De raad verleende met Ingang van een nader te bepalen datum ontslag op eigen verzoek aan de kleu terleidster, mejuffrouw J. R. van Hijfte. Bij de ingekomen stukken bevond zich een overzicht van ontvangsten en uit gaven van de vissersontspanningsavond. Mevrouw Niermans sprak van een te kort van 270. Zü dacht, dat in de toe komst beter één in plaats van twee (p.v.d.n.) weet de geringe belangstel ling voor de laatste ontspanningsavon den aan de uitermate slechte weersom standigheden. Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Stadskanaal J. A. Guisen- roek te Barsingerhorn. Beroepen te Zun- derdorp H. S. J. Kalf te Bennebroek. Beroepen te Vlaardlngen G. Blesbroek te LIselmuiden die bedankte voor Woer den. Benoemd tot voorganger te Wasse naar (Ned. Prot. Bond) M. Wabeke te Enschede. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Meliskerke, J. H. MeU'er te Oud-Beijerland. Beroepen te Nijbeets: J. A. H. van der Vinne te Eikenhof Zuid-Afrika)be roepen te Ommen (vac. H. Hortensius): G. O. N. Veenhuizen te Grouw-Irnsum; aangenomen naar Buenos Aires: S. S. van DUk, laatstelijk predikant op Nieuw-Guinea, woonachtig te Ermelo, die bedankte voor Curagao als koop- vaardijpredikant; aangenomen naar Suawoude: D. van Santen, kand. te Schipluiden, die bedankte voor Broek onder Akkerwoude en voor Oldeborn. Beroepen te Ede, vUfde predikantsplaats, J. DUkstra te Klazinaveen. Beroepen te Perth, West-Australië (Ref. Church) H. Riesebos te Luttelgeest-Kuinre. Be roepen te Krimpen aan de IJsel J. C. van Egmond te Tholen. GEREF. KERK VRIJGEMAAKT Bedankt voor Axel (tweede pred. plaats): H. J. de Vries te Bedum. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Beroepen te Broek onder Akkerwoude J. M. Visser te Dokkum. Bedankt voor Noordscheschut C. van do Weele te Ermelo-Putten. Bedankt voor London- Mitchell, Ontario Canada (Free Chr. Ref. Church) H. van der Schaaf te Opperdoes. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor tweede Exloërmond Ph. Lindenman te Veendam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hendrik Ido Ambacht P. Blok te Dirksland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 8