Meubelhuis „RENAISSANCE" nu oek in MIDDELBURG donderdag 28 maart begint de verkoop Bouwvakkers mogen eerder uit dienst Vandaag, woensdag, openen wij ons filiaal in WONINGTEXTIEL, NIEUWE BURG 27 TE MIDDELBURG Achterstand door vorst inhalen Ook uitstel eerste oefening MARILYN MONROE ALS DE VROUW IN „THE MISFITS" VAN HUSTON Eerste Surinamer benoemd tot gouverneur Vrouwelijke arbiters zaterdag van start ZEEUWSE N.C.V.B.-LEDEN NAMEN AFSCHEID VAN PRESIDENTE 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 27 MAART 1963 Zie de etalages, en overtuig U binnen geheel vrijblijvend van onze grote collectie. Wij heten U bij voorbaat van harte welkom. Ook in Middelburg geldt ons advies telefoon 01180-2873, waarin voorheen de woninginrichting van de Fa. Belderok en Van Roo gevestigd was. Goed nieuws voor onze steeds groeiende klantenkring uit Middelburg en omgeving, die wij NU vanuit ons filiaal te Middelburg kunnen bedienen. Vakkundig personeel staat er tot uw beschikking om U voor te lichten en om van advies te dienen. De minister van defensie heeft verband met de situatie, die als ge volg van de langdurige vorstperio de in de woningbouwsector is ont staan, faciliteiten verleend aan bouwvakarbeiders, die thans in mi litaire dienst zijn en aan bouwvak kers, die in de komende maanden voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen. In een brief, gericht aan de stichting „Raad van Bestuur Bouwbedrijf" deelt de minister mede, dat hij de volgende maatregelen heeft genomen: Voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn de dienstplichtigen van de Koninklij ke Landmacht en de Koninklijke Lucht macht, die voor hun opkomst als bouw vakarbeider in de woningbouw werk zaam waren en die 16 april a.s. de voor hen geldende wettelijke minimumduur der eerste oefening hebben volbracht, zullen op of omstreeks die datum ver vroegd huiswaarts worden gezonden, voor zover zij kunnen aantonen dat zij na die datum direct in de woningbouw zullen worden te werk gesteld. Dit be tekent dat medio april a.s. voor de huis- waartszending in aanmerking komen soldaten die tenminste twaalf en onder officieren die tenminste vijftien maan den werkelijke dienst hebben vervuld. Dienstplichtigen van de Koninklijke Marine, die aan de bovengenoemde ei sen betreffende tewerkstelling in de woningbouw voldoen, zullen van 16 april tot medio september as. drie maanden voor het verstrijken van de datum van het einde der eerste oe fening worden ontheven van de wer kelijke dienst. Deze maatregel kan echter niet worden toegepast op de weinigen, die als wapenelektronica- monteur of als elektromonteur in werkelijke dienst zijn. De maatregel geldt evenmin voor de dienstplichti gen, die zich overzee bevinden. Om van deze faciliteit te kunnen profite ren dienen belanghebbenden bij hun com mandanten een verzoek in te dienen, waarbij een werkgeversverklaring moet worden gevoegd en een bereidverklaring om gedurende 1963 in de woningbouw werkzaam te blijven. Een en ander moet gewaarmerkt zijn door het gewestelijk arbeidsbureau. De minister zegt in zijn brief tevens soe pelheid toe ten aanzien van de bouwvak arbeiders in de woningbouw, die in de komende maanden voor eerste oefening worden opgeroepen. Bij de burgemeester van hun woonplaats kunnen zij, onder overlegging van een werkgeversverkla ring, uitstel verzoeken tot het najaar van 1963. CASSATIE OFFICIER IN ZAAK-BOB EN DAPHNE NIET ONTVANKELIJK De Hoge Raad heeft niet ontvankelijk verklaard het cassatieberoep van de of ficier van justitie in Den Haag tegen het arrest van het Haagse Gerechtshof, waarby de 45-jarige J. van K. de uitge ver van het boek „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne" is vrijgesproken. Deze vrijspraak was een bevestiging van een vrijsprekend vonnis van de Haagse rechtbank. De heer Van K. was ten laste gelegd het als uitgever en schrijver boeken in voor raad te hebben en te hebben verspreid, die aanstotelijk voor de eerbaarheid wer den geacht. De Hoge Raad heeft hier een zuivere vrijspraak aanwezig geacht, waartegen geen beroep in cassatie open staat. Films in Zeeland Laatste werk van Clark Gable ge- Het scenario voor „The Misfits' schreven door haar echtgenoot Arthur Miller, was voor Marilyn Monroe een ":*Jaging. Zij wilde van deze film iets ten, dat haar acteertalent zou moe ten bewjjzen. Een mogelijkheid om van de kwalificatie „glamour-girl" af te ko men, hetgeen haar niet helemaal is ge lukt. The Misfits" was tevens de laatste speelfilm van Clark Gable, die er een prachtig gevecht tegen een wilde hengst in levert en voorts is „The Misfits" een van de beste prestaties van John Huston. Deze film, wa veel beroemdheden en talenten meege werkt hebben is thans te zien in Luxor (Vlissïngen) onder de Nederlandse titel „De ontwrichten". Het is het trieste re laas van gestrande mensen, van desillu sies en ontgoochelingen en voor min stens een van de medespelenden eer brok droeve realiteit. De „misfits" zijn de drie mannen en de vrouw, die elkaar vinden in de heuvels rond het Ameri kaanse echtscheidingsoord San Reno. Ze trachten daar van hun maatschappe lijke mislukking een deugd te maken in een laatste poging zichzelf terug te vin den. Een happy ending in San Reno? Bij Hustons harde visie op de werkelijk heid is dat uitgesloten. „The Misfits" is niet in het minst ook door Hustons re gie een indringende film en tevens een portret van Monroe en van Miller. „Interpol luistert mee" in Electro (Middelburg), een spannende politie film met Sabine Sesselmann in de hoofdrol. Voorts in deze bioscoop de reeds eerder besproken speelfilm „Zolang er mensen zijn", de geschie denis van een actrice en haar vriend schap voor de negerin Annie. Ook in Grand (Goes) wordt een vorige week besproken film vertoond, namelijk „Gods Geuzen", naar het gelijknamige boek van Jan de Hartog. In Grand (Goes) is bovendien donderdag Stanley Kramers „On the Beach" te zien. Deze laatste rolprent, welke gebaseerd is op Neville Shutes roman over de atoom oorlog, wordt gepresenteerd door de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden en de Hervormde Kerk. Culturele prijs Deventer voor C. Wilkeshuis w. van Deventer hebben de cultu- turele prijs van Deventer, de Gulden Adelaar geheten, is ingesteld ter herden king van de bevrijding der stad in 1945 en wordt jaarlijks uitgereikt als blyk van gemeentelijke waardering voor uit blinkende prestaties op het gebied der beeldende kunsten, literatuur, muziek, toneel of de wetenschap. Hy bestaat uit een bedrag van duizend gulden en een gedenkpenning met inscriptie. De heer Wilkeshuis, die tal van publika- ties het licht deed zien, is tot over de landsgrenzen bekend geworden door het schrijven van jeugdboeken en radiohoor spelen voor de jeugd. Vele van zijn wer ken zijn in andere talen vertaald. In het bijzonder wegens deze wetenschappelijk zowel als pedagogisch verantwoorde ar beid ten behoeve van jongeren is hem de Gulden Adelaar toegekend, zo zeggen b. en w. in hun motivering van de prijstoe kenning. Nota over het landbouwonderwijs In zjjn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de landbouw begroting 1963 kondigt minister Marij- nen een nota aan over het landbouw onderwijs. Deze kan worden ontworpen nu de wet op het. voortgezet onderwijs tot stand is gekomen. De minister stelt zich voor in de nota slechts een aantal hoofdzaken ter spra ke te brengen, daar het in het voorne men ligt juist bjj de uitwerking van de wet op het voortgezet onderwijs nog zeer uitvoerig overleg te plegen met de schoolbesturen en met de leraren organisaties. Bij het overleg zal ook aan vorm en inhoud van de middelbare landbouwschool uitvoerig aandacht den geschonken. Met het teruglopen van het aantal men sen, dat werkzaam is in de landbouw, gaat een gestadig afnemende belang stelling voor het landbouwonderwijs ge paard. Een verdere daling van het aan tal leerlingen is dan ook te verwachten. Dit zal ongetwijfeld intrekking van het rykssubsidie voor een aantal onderbe zette scholen ten gevolge hebben. Deze daling geldt bijna uitsluitend de lagere landbouwscholen, de lagere tuinbouw scholen mogen zich in een grote bloei verheugen. Het totaal aantal leerlingen in de eerste klasse van lagere tuinbouw scholen 7e leerjaar was op 1 ja nuari 1963 ruim 20 pet. hoger dan op 1 januari 1962. By Koninklijk Besluit is de heer A. Cur- rie benoemd tot gouverneur van Surina me. Hij is gisteren op paleis Soestdyk door de koningin beëdigd. De heer Currie is de eerste Surinamer van geboorte, die definitief tot gouver neur van zijn land is benoemd- Vanaf 19 maart 1962, na het aftreden van de heer J. van Tilburg, heeft hij de functie waar genomen. Archibald Currie werd op 7 maart 1889 ;eboren in het district Beneden-Cottica. lij begon zijn loopbaan als landmeter- In 1947 ging hij over naar de bestuurs dienst. In dat jaar werd hij benoemd tot districtscommissaris. Later werd hg be noemd tot commissaris van politie te Pa ramaribo. In juli 1950 verliet by de gou vernementsdienst met eervol ontslag en pensioen. Naastt de uitoefening van zijn ambteiyke functies nam de heer Currie levendig deel aan het politieke leven in zyn land. In 1949 werd hy benoemd tot lid van de Surinaamse Staten. Van 1950 tot eind 1954 was hij lid van de Suri naamse regering, eerst als minister van financiën, later als minister van econo mische en sociale zaken. In de tussentijd beheerde hy (ad interim) ook enige an dere portefeuilles, met name die van landbouw, veeteelt en visserij en die van volksgezondheid. Van eind 1954 tot me dio april 1955 was hy minister van alge mene zaken en binnenlandse zaken. De Verenigde Staten zullen Brazilië een lening van 398,5 miljoen dollar verstrekken als bijdrage voor de verbetering van de eco nomische toestand van het land. Minister Marijnen Nog ruimte voor eigen markt- er prijsbeleid In zijn memorie wan anwtoord aan de Eerste Kamer over de landbouwbegro ting 1963 betoogt de minister van land bouw en vissery, dat er binnen de regels van het beleid der Europese Economi sche Gemeenschap een zekere ruimte bestaat voor het voeren van een eigen nationaal markt- en prysbeleid in de landbouw. De bewindsman ontkent, dat hij bij de uitwerking van het landbouw- -trijsbeleid te sterk rekening zou hebber .ehouden met de E.E.G.-ontwikkeling. Je verhoging van de tarweprijs voor de oogst 1963 met 2 per 100 kg bij een gelijkblijvend prijsniveau voor voeder- granen, zal een zekere verschuiving bin nen het graanareaal in de richting van de tarwe veroorzaken. Sinds de invoe ring van het E.E.G.-graanheffingsstelsel voor tarwe zijn de bezwaren van een dergelijke ontwikkeling echter geringer dan voorheen. Onder de werking van het nieuwe stelsel worden namelijk veel minder moeilijkheden ondervonden bij de afzet van dë inlandse tarwe. Boven dien dient te worden bedacht, dat aan een verhoging van de voedergraanprij zen het bezwaar is verbonden, dat de in de E.E.G. geldende heffingen, restitu ties en sluisprijzen met een belangrijke vertraging aan een voedergraanprijsver- hoging worden aangepast, zodat de dierlgke veredelingsproduktie daardoor ernstig zou worden benadeeld. Inmiddels heeft de minister in E.E.G.-verband reeds de nodige stappen ondernomen om voor dit probleem een bevredigende op lossing te vinden. Voor het achterwege laten van een verhoging van het voeder- graanprijspeil is overigens volledig compensatie verstrekt in de vorm van een extra verhoging van de tarweprijs. Zaterdagmiddag komen (indien de ter reinen aan de Keersluis te Vlissingen niet worden afgekeurd) de vijf Zeeuwse vrouwelijke voetbalscheidsrechters voor het eerst in functie. Mej. J. Eouwelse fluit de juniorenwedstrijd Zeeland Sport B 2Serooskerke B 1(15.45 uur), mej. H. v. d. Velde Vlissingen B 2Vlissin gen B 1 (13.30 uur), mej. A. de Kam Vlissingen B 3Zeelandia B 1 (14.30), mej. R. Hoogesteger Vlissingen B 6 Middelburg B 3 (14.45) en mej. K. Ver meulen Vlissingen B 5Vlissingen B 4 (13.30 uur). Vrachtwagen reed een hotel binnen Gistermorgen is in Reusel een zware Belgische vrachtwagen hotel „De Wit te" binnengereden. Daarbij werd de ge hele voorgevel van het hotel vernield. De chauffeur van de vrachtwagen liep wat lichte verwondingen op, doch ver der deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Op het moment van het ongeluk waren er slechts weinig mensen in het hotel. In Prins van Oranje" te Goes Hulde en waardering voor mevrouw Homburg De Zeeuwse leden van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond hebben dinsdag middag hulde gebracht aan hun schei dende presidente, mevrouw N. Homburg- Hoekveld uit Heerjansdam. Dat gebeur de op de voorjaarsvergadering van het gewest, die in „De Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. Mevrouw J. Jongstra-Koerselman uit Middelburg gaf namens het bestuur en de leden uiting aan de waardering en de dankbaarheid van het gewest voor het werk, dat me vrouw Homburg heeft gedaan in de vijf jaar, dat zy presidente van het gewest Zeeland was. „U hebt ons altijd gewezen op de kracht, die van het evangelie uitgaat en ons steeds weer bepaald bij het dagelijkse leven", zo zei mevrouw Jongstra. Zij liet haar woorden vergezeld gaan van een symbolisch gevarieerd boeket bloe men. Daarna volgde een afscheid in dichtvorm. Mevrouw Homburg ontving als biyk van waardering verder een lig stoel en een tafeltje van de leden. Een stoel kreeg ook ds. P. Homburg, die de ze gewesteiyke afscheidsbyeenkomst bij woonde. Ds. Homburg sprak namens zijn echtgenote een geestig dank woord. Vóór de Zeeuwse dames officieel af scheid namen van hun presidente in verband met het vertrek van de familie Homburg uit Vlissingen naar Heerjans dam had mevrouw Homburg een slottoespraak gehouden. Daarin wees zy op de groei, die de N.C.V.B. de afgelo pen jaren in Zeeland heeft doorgemaakt. Thans zyn er 55 afdelingen. Zij bracht de leden dank voor de hartelijke mede werking tydens de periode van haar pre sidenteschap en richtte tot de geweste lijke bestuursleden een persoonlijk woord van dank voor de vriendschap, die zy heeft ondervonden. Vervolgens werd de nieuwe presidente van het gewest Zeeland, mevrouw J. H. de Jonge-de Jonge uit Yerseke geïnstal leerd. Ook zy hoopte op de medewerking van de leden en het bestuur by het ver vullen van haar werkzaamheden. Tydens deze vergadering werden enkele mededelingen gedaan over de op 19 juni a.8. in Goes te houden landdag van het gewest Zeeland. Het programma, dat zal worden gebracht in de Maria Mag- GOESENAAR WON HORNELANDRALLY De Goese tandarts A. van Herk is zon dagavond met een beker teruggekeerd, van de Hornelandrally. Deze autorally; door de Ardennen is het afgelopen week einde verreden. De heer Van Herk nam deel aan de rit in de toerklas. Hy reed zich naar de eerste prijs. dalenakerk en de Westerkerk, bestaat uit een toespraak van ds. H. J. van Dui- nen uit Zwijndrecht, declamatie door me vrouw Wesselink-Lengkeek en samen zang. Tot slot van deze vergadering na men de aanwezige dames persoonlijk af- scheid van dominee en mevrouw Hom burg. JEAN BRUCE VERONGELUKT De 42-jarige Franse schrijver van span nende verhalen, Jean Bruce, is in Pon- toise, ten noorden van Parijs, by een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hij botste met zijn auto tegen een vracht wagen. De oplage van Braces spionageboeken, waarin de Amerikaanse geheime agent „O.S.S. 117" optreedt, loopt in de mil joenen exemplaren. VOLLEYBAL De dames van E.V.VC. uit Vlissingen speelden zaterdag hun laatste competi tiewedstrijd in de hoofdklas zuid van de Nederlandse Volleybal Bond van dit seizoen. Het werd een ruime 30 over winning op hekkesluitster Tornado uit Tilburg Met de setstanden 515, 11 15 en 515 werd de overwinning be haald. De dames van Sarto hadden even weinig moete met R.H.B.S. (03)- De verrassing was wel de 30 nederlaag die de dames van V.C. den Bosch in Til burg van Olympia te incasseren kre gen. Organon won met 30 van Ly ceum. De stand bij de dames is nu: Sarto 16 —28. E.V-V.C. 16—20. Organon 16—20, M.O.C. 15—18. V-C. Den Bosch 16—18, Lyceum 15—14, Olympia 148, R.H.B. S. 158 en Tornado 164. Ook de heren van V.C. Den Bosch kon den niel tot winst komen. V.C. Tilburg won met 32 van deze ploeg. Ook de heren van Sarto gingen met 30 ten onder, R.H.B.S. was de overwinnaar. Ever Ready won met 31 van Lyceum R.H.B.S. was de overwinnaar. De stand by de heren is: Tornado 15 28, Sarto 16—24, Ever Ready 17—18, R. H B.S. 15—16. V.C. Den Bosch 16—16, Lyceum 16—16, Bermi 16—12, V.C. Til burg 16—8 en E.V.V.C. 164. In de overgangsklas dames A leden de dames van E.V.V.C. 2 in Roosendaal twee zware nederlagen. Van D.S.V. werd met de setstanden 152, 151 en 15 11 verloren en van V-V.S. met de set standen 151, 15—1 en 15 4. De stand bij deze dames is nu: V.V.S. 7 12, Rapid 7—11, D-S-V. 810. E.V.V.C. 2 87 en Rood Wit 82. De heren van Marathon uit Vlissingen behaalden uit j ieeld .—15 en 158 en tegen Rapid met 158, 14 16, 815 en 1513. De heren van het Goese E.G.V.C. speelden tegen Mol- ler gelqk met de setstanden 8-r-15, 12- 15, 157 en 1510. De stand in deze overgangsklas is: E.G.V.C. 9—15, Mata dor 8—13, Moller 8—11, Rapid 10—6, i Marathon 106 en D S.V- 93.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 10