PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERLEG IN FRANKRIJK OVER MOGELIJKE ALGEMENE STAKING Waarschijnlijk treedt minister Toxopeus af Ged. Staten tot minister: schort beslissing over oesterproef op Wisselstakingen van spoorwegpersoneel Waarschuwing ALLE HOTELS IN ZERMATT DICHT Vandaag... GROOTSCHEEPSE SLACHTOFFERS EVACUATIE VAN RAMP OP BALI Geen aanwijzing dat Duitse geleerden in Egypte aan een kernbom werken RECHTSTREEKS T.V.-VERSLAG KAMERDEBAT Argumentatie in nota bestreden Verwij'ten Dinsdag 26 maart 1963 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 206e jaargang - no. 72 Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer Wolstraat 58-60, tel. 23" 2911; Zierikzee: red. tel. -co Sn v, 77T,V 7/ de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Loss Wolstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 23 red. tel. 242R. orim toi vnod in „t - Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. adm. tel.'2094. Adv.pr. 30 ct. p. n 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Yerseke wil geen oesterproef Pagina 2 ARBEIDSONRUST NEEMT TOE - WELLICHT RANTSOENERING GAS Vertegenwoordigers van 2 miljoen werknemers in de genationa liseerde bedrijfstakken in Frankrijk hebben gisteren de mogelijk heid van een algemene staking besproken. De bijeenkomsten, af zonderlijk gehouden door de nationale vakbonden van mijnwer kers, spoorwegarbeiders, personeel van de gas- en energiebedrij ven en employés van de Parijse metro, volgden op de afwijzing door de 200.000 stakende mijnwerkers van de regeringsvoorstel len betreffende de verhoging van hun Ionen. Of en wanneer een algemene staking zal worden gehouden is nog niet bekend, maar wel staat vast dat de arbeidsonrust in het land nog meer zal toe- Frankrijk namelijk voor weer wisselstakingen afgekondigd. Elke ploeg zal aan het begin van de dienst twee uur staken. Van de kant van het personeel van gas- en elektriciteitsbedrijven worden even eens nieuwe acties verwacht. Het ge rucht gaat thans, dat de regering een rantsoenering van het gas voorbereidt. Dit zou onder meer noodzakelijk zijn ge worden door de staking bij het aardgas- bedrijf in Lacq. king van 24 uur aangekondigd voor het geval de onderhandelingen met de directies vandaag mislukken. Zij eisen een salarisverhoging van 20 procent, verkorting van de werkweek en meer vakantie. De metaalarbeiders van Parijs en om geving krijgen voortaan vier weken be taalde vakantie per jaar. Een overeen komst in deze zin zal vandaag te Pa rijs worden getekend door vertegen woordigers van vakverenigingen en particuliere werkgevers. Meer dan de helft van de twee miljoen metaalarbei ders ln Frankrijk heeft nu vier weken Alle hotels in het door een tyfusepidemie getroffen Zwitserse wintersportoord Zermatt zullen aan het eind van deze week gesloten worden, zo is gisteravond op een persconferentie meegedeeld. De gasten zullen worden geëvacueerd. In het aan de voet van de Matterhorn lig gende stadje bevinden zich 65 hotels die gezamenlijk onderdak kunnen verschaf fen aan 8650 bezoekers. Er kunnen er nog meer worden ondergebracht in te huren chalets. Een week geleden bevonden zich nog zevenduizend toeristen in Zermatt. De hoteleigenaars schatten dat zestig pro cent van de beschikbare bedden nu on bezet is. De enige plaats waar het enorm druk is, is het noodziekenhuis. De aankomst van de ministers Klompé en Beerman op het Binnenhof te Den Haag, waar maandagmiddag een be spreking van de ministerraad werd ge houden, naar aanleiding van de moei lijkheden, die zijn gerezen na het ka merdebat van vorige week over de re geringsnota inzake de reclametelevisie. Gisteren hebben de vakveremgm- weken vakantie wordt weken zal gaan eisen. gen voor spoorwegpersoneel in De Franse premier Pompidou voer de gisteren de gehele morgen be sprekingen met verschillende mi nisters en had een ontmoeting met president de Gaulle. Premier Pompidou (links), de minister van financiën Valery Giscard d'Estaing (rechts) en de minister van industrie Michel Maurice Bokanowski verlaten het Elyseé na een bespreking over de arbeidsvoorwaarden van het per soneel bij de genationaliseerde be drijven. Spanning aan vooravond t.v.-debat (Van onze Haagse redactie). Na een langdurig kabinetsberaad, dat gisteravond voor het grootste deel werd gevoerd tijdens een voortgezette kabinetsbespreking in ho tel Des Indes in Den Haag, moet de conclusie worden getrokken, dat het kabinet grote kans loopt niet heelhuids meer uit de televïsiecrisïs tevoorschijn te komen. PARTIJGENOTEN ZULLEN REM NIET VOLGEN Tenvyl het kabinet erin schjjnt te zyn geslaagd een formule te vinden, waar- ioor in de ontmoeting met dc Kamer van vanmiddag een uittreden van de staatssecretarissen Scholtcn en Gyzcls en minister Cals voorkomen zou kunnen worden, is de kans dat minister Toxo peus na het kamerdebat zjjn ontslag zal indienen thans byzonder waarschijn lijk. De beslissingen blyken niet tijdens het kabinetsberaad te zyn gevallen, maar zullen vermoedelijk liggen in de ontmoeting met de Tweede Kamer. het langdurige kabinetsberaad schijnt de conclusie te moeten worden getrokken, dat het kabinet erin is ge slaagd om een formule te vinden waar mee de regering met succes een beroep zal kunnen op de indieners van de mo tie-Aarden (k.v.p.) om deze motie in te trekken, maar eveneens moet wor den geconcludeerd, dat het nerveus be raad van de ministers met hun verwan te politieke vrienden er niet toe heeft geleid, dat er een redelijke kans is, dat de V-V-D. ermee zal instemmen dat de motie-Van Someren-Downer wordt te ruggenomen. Geert kans Er Is evenwel geen schijn van kans, dat deze motie door de Kamer zal worden aangenomen en in politieke kringen hield men zich er na het kabinetsberaad van overtuigd, dat de verwerping van de motie-Van So meren-Downer ertoe zal leiden, dat minister Toxopeus, lijsttrekker voor de V.V.D. in dc komende verkiezin gen, zijn ontslag als minister van binnenlandse zaken zal indienen. Zijn partygenoten, minister Korthals, vice-premier en minister van verkeer en waterstaat, en ir. Visser, minister van defensie, zullen de heer Toxopeus niet volgen. De uitkomst van het debat zal dan ook niet een kabinetscrisis zijn, maar wel een situatie, waarin de V.V.D. zich een gunstige verkiezingspositie zal hebben veroverd. Ook Oud Een vooraanstaand K.V.P.-er verklaar de gisteravond, dat prof- Oud en mi nister Toxopeus een breuk willen met het kabinet. Die indruk had hij gekre gen vorige week toen de t.v.-nota in de Tweede Kamer werd behandeld. Oud wilde per se een uitspraak van de Ka mer, hoewel hy wist. dat daardoor het kabinet inclusief dus z(jn partijgenoten- ministers in moeilijkheden zouden ko men. Volgens de mening van onze K.V.P.- zegsman zou het optreden van Oud en Toxopeus zijn Ingegeven door de wens de eenheid onder de liberalen te her stellen en daardoor te voorkomen, dat de V.V.D. bjj de komende kamerverkie zingen al te grote verliezen zon lijden. geleden, dat de ....is het 40 jat- beroemde Franse tragédienne Henriëtte Rosine (zich noemende Sarah) Bernhardt t>e Parijs over leed. OVERLEG IN BADEN-BADEN OVER HARMONISATIE VAN OMZETBELASTING De eerste zitting van de bijeenkomst van ministers van financiën der EJ3.G.- landen in Baden-Baden is gisteravond tegen zeven uur geëindigd. De ministers hebben zich vooral bezig gehouden met de voorgenomen harmonisatie van de belastingen in de E.E.G. Het denkbeeld van uitbreiding van het Franse stelsel van meerwaardebelasting (taxe a la valeur ajoutée) tot de gehele E.E.G., zoals aanbevolen door de com-. missie-Hallstein, heeft terrein gewonnen Naar het Westduitse lid van de E.E.G.- commissie, H. von der Gröben, na afloop van de zitting tegenover de pers ver klaarde is de Bondsrepubliek met zijn maatregelen voor invoering van de meerwaardebelasting ver vooruit op de andere E.E.G.-landen. Italië, België/Lu xemburg en Nederland hebben op dit ge bied nog geen concrete stappen gedaan, aldus Von der Gröben. Volgens hem bestond er verschil van mening over het ontwerp van een E.E.G.-richtlijn voor harmonisatie van de omzetbelasting. De Westduitse" mi nister van financiën, R. Dahlgrün, heeft erop aangedrongen dat zo spoedig mo gelijk concrete besluiten over het toe komstige stelsel zullen worden genomen. Zijns inziens moet ernaar worden ge streefd dit stelsel zonder uitstel in te voeren. Een besluit over de definitieve vorm van een algemeen verbindende E.E.G.-omzetbelastlng zal in het najaar met de beslissing van de E.E.G.-commis- over de richtlijn worden genomen. VANDAAG ZENDING VAN SCHIPHOL NAAR BALI Vele mensen voor lava de zee in gevlucht Patrouilleboten van de Indonesi sche marine zijn gisteren begon nen met de evacuatie van 7000 mensen, die aan de noordoostkust van Bali gestrand zijn als gevolg van de vulkanische uitbarsting op het eiland. Volgens de plannen zal de evacua tie drie volle dagen in beslag ne men. De mensen worden naar door gangskampen in Kloengkoeng aan de zuidkust van het eiland ge bracht. Eenheden van het Indonesische leger in motorboten zyn begonnen de zee rondom het zwaargetroffen eiland af te zoeken naar stoffelyke overschotten van slacht offers van de uitbarsting. Volgens Indo nesische autoriteiten zouden vele mensen de zee zijn ingevlucht toen de massa's kokende lava het land overstroomden. Reddingsploegen zijn er gisteren in w slaagd tot op een afstand van 6 km van de vulkaan te komen, maar er zijn nog gebieden aan de noord- en oostzijde van de vulkaan, waar men helemaal nog niet kan komen. In het dorp KOLENDAMPVERGIFTIGING OP ROTTERDAMSE LAGERE SCHOOL Tien leerlingen van de vierde klas van de lagere school voor schipperskinderen aan de Duyststraat in Rotterdam, en hun onderwijzer, de heer J. van der Berg, zijn gistermorgen door de genees kundige dienst naar het ziekenhuis ge bracht wegens verschynselen van kolen dampvergiftiging. De leerlingen komen van het internaatschap voor schippers kinderen „Prinses Irene", dat in de Coolhaven ligt. De meesten konden al spoedig weer naar het schip terugke ren. De school werd gesloten. De eerste verschynselen deden zich reeds direct na de aanvang der lessen voor- Een paar jongens kregen hoofd pijn, anderen werden misselijk en moes ten braken. Om de lichte kolendamp te verdryven liet onedrwijzer het raam openzetten, maar het gas bleef in het vertrek hangen. Het was toen dui delijk dat er lekkage was in de schoor steen en de lessen werden gestaakt- De geneeskundige dienst haalde later de leerlingen jongens en meisjes van 10 tot 11 jaar op van het internaatschip. De Rotterdamse brandweer stelt een onderzoek in in de schooi. Vervaring van regering in Bonn De Westduitse regeringswoordvoerder, Von Hase, heeft gisteren op zijn dagelijkse persconferentie desgevraagd meegedeeld dat er geen grond bestaat om te menen dat Duitse geleerden in Egypte werken aan de ontwikkeling van kernwapens. Tot deze conclusie was men gekomen na een bestudering van gegevens over hun activiteit aldaar, zo zei Von Hase. De betrokken Duitse specialisten zouden zich alleen bezighouden niet de vervaardiging van straalmotoren en lichte raketten voor de landstrijdkrachten. Vandaag zal in Bonn een bespreking worden gehouden tussen de ministers tot wier aangelegenheid deze kwestie behoort. In regeringskringen te Bonn werd er nogmaals op gewezen, dat de Westduitse grondwet niet voorziet in een verbod voor Duitsers op werkzaamheden in het buitenland. Ook bondskanselier Adenauer is zich gisteren persoonlijk met de Israëlisch- Duitse controverse over de werkzaamheden van Duitse wetenschapsmensen in Egypte gaan bemoeien. Hij vroeg vanuit zijn vakantieverblijf aan het Comomeer om nadere inlichtingen. Het is in Bonn niet bekend, of premier Ben Goerion van Israël Adenauer persoonlijk over de kwestie heeft ge schreven. op de nel ling van de vulkaan heeft men de stoffelijke resten van 400 mensen aangetroffen. De Amerikaanse president, Kennedy, heeft gisteren aan president Soekar- no een telegram gezonden, waarin hij zijn deelneming betuigt. Zending Vandaag (dinsdag) wordt vanaf Schiphol een eerste zending hulpgoederen van het Nederlandsche Roode Kruis, bestaande uit tienduizend kilogram kindervoeding naar Bali verzonden. De K.L.M. zal deze lading, binnen de mogelijk beschikbare ruimte, gratis naar Bangkok vervoeren, vanwaar de Garoeda Indonesian Air ways voor verder transport zal zorgen. Deze zending zal zo spoedig mogelijk worden gevolgd door een belangrijke hoeveelheid textiel. Vakcentralen Het N.V.V. en de K.A.B. hebben beslo ten geld over te maken aan het Neder landsche Roode Kruis ten behoeve van de inzameling voor de slachtoffers van de ramp op Bali. De bijdrage van het N.V.V. is 10.000 gulden, die van de K. A.B. 8000 gulden. Het C-N.V. heeft nog geen beslissing genomen over een gift voor de rampslachtoffers. Sjarif woensdag naar ons land De nieuwe Indonesische zaakgelastigde in Nederland, Moh. Sjarif zal, volgens een mededeling van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, oj 27 maart naar Nederland vertrekken. De N.T.S. zal vandaag een recht streekse reportage verzorgen van de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over de nota reclametelevisie. De uitzending begint om één uur 's middags. Bovendien zal, zoals dit de afgelo pen dagen eveneens het geval is geweest, om tien voor half negen in een extra N.T.S.-uitzending, volgende op het N.T.S.-journaaJ, samenvattend verslag worden Via de radio zal de AVRO enke le reportages aan het kamerdebat wijden. Deze reportages worden uitgezonden om 13.55. 16.25 en 18.15 uur. Eventueel zullen ook reportages worden uitgezonden om 17.55, 21.45 en 22.40 uur. In de uitzending van de KRO zullen reportages over het t.v.-debat te beluisteren zijn van 14 tot 14.15 uur, van 15.45 tot 16 uur en in het programma „Echo" om 19.10 uur. Mocht het debat een dramatische wending nemen dan zal de KRO eventueel een rechtstreekse uit zending vanuit de Tweede Kamer verzorgen. Brief aan vooravond van Kamerdebat Aan de vooravond van het de bat over de oesternota in de Tweede Kamer hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland maandag per expresse een brief verzonden aan de minister van landbouw en visserij, waarin er op aangedrongen wordt de be slissing om de oesterproef niet te laten doorgaan op te schor ten. Het provinciaal bestuur betoogt, dat het evenals de provinciale staten zeer verontrust en teleur gesteld is over het standpunt van de ministers van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij met betrekking tot de oesterproef in het Veerse Gal en het definitieve oesterb- in de Grevelingen. „Met uw afwijzende i: mere wordt teruggekomen op de des tijds gegeven positieve toezegging, dat ingestemd werd met het nemen van praktijkproeven ten dienste van de oesterteelt in het Veerse Gat", aldus het provinciaal bestuur van Zeeland. Gedeputeerde Stalen hebben de brief voorts verzonden aan de minister van verkeer en waterstaat, alsme de afschriften ervan aan dc overige ministers en staatssecretarissen, aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, en aan de leden van de provinciale staten van Zeeland. Ouddorp Naar aanleiding van de ministeriële beslissing merken G.S. het volgende op: Behoudens de verstrekking van eni- fe meerdere gegevens over de zout- epalingen b(j Ouddorp worden in de nota ten aanzien van het Grevelin- genproject geen nieuwe argumenten aangevoerd. Het provinciaal bestuur wijst lerop, dat gesteld wordt, dat de zoutbepalingen bij Ouddorp uit wijzen, dat het water in de mond van het Brouwershavense Gat niet aan de eisen voldoet. Blijkens de ge geven cijfers kan dit in bepaalde pe- oden het geval ziin. De proef in het .'"orsc Gal is r>u juist van zo groot ...jjjj zou wortjen na gegaan gedurende welke tijd geen vers zeewater behoeft te worden aan gevoerd, zonder schade aan de oes ters te veroorzaken, zo merken G.S. op. Zij menen, dat de conclusie der halve vooruitloopt op de resultaten van de proef. Voorts wordt gesteld, dat het betoog in de nota is gebaseerd op de zout- bepaling op éen plaats (Ouddorp). Voor een zó belangrijk project had ten minste mogen worden verwacht, dat een aanzienlijk uitgebreider hy drografisch onderzoek zou zijn ver richt en dat met name een groter aantal monsterpunten zou zijn geko zen, teneinde onder meer mogelijke locale storende invloeden te elimine ren. Over het verloop van het zoutge halte met de diepte wordt in de no ta niets gemeld. Intussen worden bij de Oude Tongense bank op het ogen blik met goed gevolg oesters ge kweekt, zo veryolgt de brief. Bijzonder summier Ten aanzien van de oesterproeven in het Veerse Gat is de nota volgens G.S. van Zeeland bijzonder summier. Duur, tijd, noch plaats van de zoet waterlozingen worden in de beschou wingen betrokken. Bovendien ontbre ken de gegevens over het aantal da gen, waarop het kritisch zoutgehalte van 25 pro mille niet wordt bereikt. De proeven in het Veerse Gat en de aanleg van een definitief bekken in de Grevelingen kunnen los van elk aar worden gezien, meent het pro vinciaal bestuur. In de nota is de technische, onmogelijkheid van de proeven in genen dele aangetoond. De proef in het Veerse Gat zou over het essentiële technische aspect uit sluitsel kunnen geven. Daarnaast zou op grond van meer gegevens, dan thans beschikbaar zijn, beslist moe ten worden of het Grevelingenbek- ken moet worden ingericht, zyn G.S. van mening. Aangezien het proefbassin ook af zonderlijk reden van bestaan heeft, kan daartegen geen bezwaar bestaan. Dit bassin geeft bij welslagen van de proef in elk geval de mogelijkheid tot permanente voortzetting van de oes tercultuur, aldus het schrijven. De rentabiliteit van het proefbassir. staat vast, zeker als rekening wordt gehouden piet de aanzienlijk hogere produktiemogelijkheid dan 3 miljoen oesters, zoals in de nota is vermeld de mosselverwatering en de kreeften- handel, aldus G.S. Het provinciaal bestuur van Zeeland meent, dat het om tot een juist oor deel te kunnen komen, de beschik king dient te hebben over de by de nota behorende bijlagen. De minister van landbouw wordt verzocht deze bylagen ter inzage te verstrekken aan het provinciaal bestuur van Zeeland. Gedeputeerde Staten merken ver-der op, dat zij menen dit met te meer reden te kunnen vragen, omdat in het verleden over de technische uit voerbaarheid van de oesterproef overleg is gepleegd tussen rijks- en provinciale diensten en omdat daar bij niet naar voren is gekomendat de proef géén kans van slagen zou hebben. Voor verder oesternieuws: zie pa gina 2. Sommige kranten hebben in hun be schouwingen over het vraagstuk van de commerciële televisie aan het adres van het parlement enige bittere verwij ten gericht, althans aan een meerder heid in het parlement. Die meerderheid zou er volgens deze critici slechts op uit zijn de zuilen van Bussum en Hil versum onbeschadigd uit de strijd te krij gen, daarbij moedwillig over het hoofd ziende dat het overgrote deel van het Nederlandse volk liefst zo spoedig mo gelijk een commerciële televisiezender in de lucht zou willen hebben. Het parle ment in feite dus de opvattingen van het Nederlandse volk negerend zou zich daarmee op een verkeerde weg hebben begeven, zo menen de auteurs van de hier bedoelde beschouwingen. Dergelijke opvattingen evenwel achten wij gevaarlijk door hun anti-parlemen taire strekking, maar vooral ook ver werpelijk omdat zij er volkomen naast zijn. Men kan het prettig of niet prettig vinden, maar het is nu eenmaal een onmiskenbaar feit, dat de Tweede Ka mer der Staten-Generaal rechtstreeks is gekozen door het' Nederlandse volk. En wanneer deze kamer nu plotseling be sluiten zou nemen, die niet in overeen stemming zouden zijn met de opvattin gen van dat Nederlandse volk, dan be hoort het daarvan kennis te geven via de stembus, via politieke bedrijvigheid. Maar daaraan ontbreekt nog wel het een en ander. Merkwaardig is dat wel, want wanneer men zo eens rondkijkt, is er aan scherpzinnige politici in ons goe de land géén gebrek. Men ontmoet ze overal: aan de borreltafel en in de trein, bij het televisietoestel en in de familie kring, op verjaardagen en op de straat, allemaal mensen voornamelijk man nen die alles bijzonder goed weten, die het precies kunnen uit-duijen hoe het wél had moeten gebeuren en hoe het niet is gedaan. In negen van de tien gevallen echter komen deze politiekelin- gen nóóit op een vergadering van een partij, zij ondernemen vrijwel nimmer pogingen om via hun eigen politieke groepering hun al dan niet afwijkende mening ingang te doen vinden. Ze vol staan er mee het alleen-maar-beter-te- weten en gaan vervolgens over tot de orde van, de dag. In een dergelijke situa tie is het wel heel makkelyk te verkla ren. dat een meerder heid van het Neder landse volk vóór dit of tegen dat zou zijn. Geen enkel kamerlid heeft enige houvast aan zulk een bewering. Voor hem is (terecht) van veel meer belang wat zijn beginselprogramma op grond waarvan zyn kiezers hem immers heb ben gekozen over het aan de orde zijnde probleem zegt en voorts hoe de politieke situatie van het moment is. Voor het overige kan hij alle opmerkin gen over de mening van het Nederland se volk inzake een of andere kwestie wel naast zich neerleggen: hij weet na melijk niet hoe dat volk als geheel of in meerderheid er over denkt, hij kan hoog stens kennisnemen van de inzichten van bepaalde groepen, middenstandsbonden, werkgevers, vakbeweging, e.d. Zo hij in sommige kwestie al een conclusie zou kunnen trekken uit de meningen van allerlei dagbladen als vértolkers van de publieke opinie, in het onder havige geval van de commerciële tele visie is dat zeer dubieus doordat de kranten zelf partij in deze kwestie zijn. Men zou nu kunnen zeggen: maar er zijn toch opiniepeilingen? Over al lerlei interessante punten wordt tegen woordig de mening van het Nederlandse volk gepeild, hetgeen ook is gebeurd rond de commerciële televisie. Zeker, uit dergelijke peilingen kunnen onge twijfeld bepaalde aanwijzingen worden getrokken, maar toch niet zodanig dat zij een betrouwbaar richtsnoer voor parlementair optreden zouden vormen, nog helemaal afgezien van het feit dat daarmee informeel het in Nederland ge heel onbekende referendum zou worden geïntroduceerd. Het hoofdbezwaar tegen dergelijke opiniepeilingen richt zich te gen de opzet. Er wordt immers gewerkt met simpel-gestelde vragen, die voorbij gaan, voorbij moeten gaan aan bepaalde en vaak zeer belangrijke achtergronden- Het vellen van een oordeel in een moei lijke situatie vereist echter juist inzicht en kennis van zaken, hetgeen bij de ge- opiniëerden niet altijd in redelijke mate aanwezig is. Het oordeel komt dus niet op zuivere gronden tot stand, terwijl men in de kamer wel degelijk allerlei ach tergronden en eigen inzichten bij de oordeelsvelling een rol laat spelen. Men kan kamerleden véél verwyten, bijvoor beeld dat zij slecht spreken, hun rede voering van een papier oplispelen enzo voort, maar men moet eerlijkheidshalve toch ook erkennen, dat de meeste rede voeringen getuigen van kennis van za ken. Wanneer de een of andere (Slim merd in het parlement bepaalde argu menten weglaat of onjuist belicht, dan is er altijd' wel een tegenstander, die dit in dit harde bedrijf van de politiek aan de kaak stelt. Dat is het gelukkige voordeel van het democratische spel. Terugkomend op het uitgangspunt van deze beschouwing menen wy te mogen stellen, dat het niet aangaat rond de commerciële televisie verwijten aan het parlement te richten. Wil de rege ring nadrukkelijk een uitspraak van het Nederlandse volk, dan is dat nu wel zeer eenvoudig: kamerverkiezingen staan voor de deur, zodat het hele vraagstuk van het t.v.-bestel mede inzet van deze striid kan worden. Maar laat men ophouden verwyten te richten aan het adres van de kamer, want dat ziin tvpische gelegenheidsargumenten. Zoals er overigens wel meer z'm 'en worden) gehanteerd in dit t.v.-debat Samenwerking K.L.M. Viasa: en Iberia De K.L M. en de Viasa, die reeds ge durende twee jaar nauw samenwerken hebben naar de K.L.M. mededeelt met de Spaanse luchtvaartmaatschappij Ibe ria een op 1 april a.s. ingaande overeen komst besloten, die beoogt het bestaande routenet van deze maatschappijen op het middenatlantische traject te integre ren- Het gevolg van deze nieuwe luchtvaart combinatie is volgens de K.L.M., dat de dienstregelingen der drie maatschappij en op elkaar worden afgestemd en dat daardoor een doelmatige spreiding van de betrokken luchtverbindingen wordt bereikt. De maatschappijen, die alle deze middenatlantische verbindingen met D.C.-8 straalvliegtuigen onderhou den, gaan ook nauw samenwerken op technisch, operationeel en commercieel gebied, onder andere om kosten te be sparen. I De regeringen van Spanje, Venezuela en Nederland hebben hun goedkeuring ge- hecht aan de overeenkomst. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1