Inspirerende kaderdag voor Schouwse NVV-ers AGENDA WALCHEREN NOORD-ZEELAND GROND AAN LEDELPLEIN VOOR BEJAARDENCENTRUM OOSTBURG Raad vergadert woensdagavond ZEEUWSCH-VLAANDEREN MAANDAG 25 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Heeft vakbeweging nog taak? Voorzitter drs. D. Roemers: DE IN JANUARI min of meer geïsoleer de N.V.V.-kaderleden van de Bestuur- dersbond „Schonvven-Duiveland" hebben afgelopen zaterdag in Zierikzee met een stipt en spontaan georganiseerde zoge heten „werkersbijeenkomst" aangetoond, dat hun activiteit voor de vakbeweging in de afgelopen winter zeker niet is „be vroren". Moesten zij ruim twee maanden geleden op de provinciale dag in Goes noodgedwongen verstek laten gaan, met een eigen initiatief hebben zij zich de taak van de vakbeweging nog eens dui delijk voor ogen gesteld. Als „leidraad* daarbij gebruikten zy een inspirerende toespraak van de landelyke voorzitter, het kamerlid drs. D. Roemers. „Het beleid van de Nederlandse vakbe weging kan de toets der kritiek goed doorstaan. Er zijn nog veel dingen te doen. Geen professor kan ons in onze beweging hiervan weerhouden' conclusie trok de inleider aan het eind van zijn betoog, dat voor een groot deel was afgestemd op de actuele agitatie van de laatste weken. Een lange reeks van problemen, die steeds weer de aan dacht van het N.V.V. vragen haalde de spreker 's middags voor een goed bezette Concertzaal uit de hoek. Dat de vakorganisaties bij de benade ring daarvan de laatste jaren steeds meer in de publieke belangstelling staan zag drs. Roemers als een soort „behoe ding voor zelfgenoegzaamheid". Onmid dellijk voegde hij er echter aan toe: „Maar we behoeven dit alles natuurlijk niet voor zoete koek aan te nemen Vooral het argument, dat de vakbewe ging overbodig is geworden wilde hij ontzenuwen: „Dat de ondernemers zon der een vakbeweging wel een zekere so ciale plicht zouden vervullen is wat al te gemakkelijk gedacht", stelde hij fel. „Ve len denken, dat er voor de vakbeweging momenteel nauwelijks mger een taak is, omdat we zouden leven in het tijdperk van de vervulde verlangens: omdat de belangrijkste objecten van ons streven verdwenen zouden zijn. Die indruk moet worden weggenomen. Vroeger vormden we een opstandige beweging. Ten aan zien van de kritiek kunnen we ons thans niet meer alles veroorloven, wat we ons vroeger konden aanmeten. De mogelijk heden om iets te bereiken zijn groter ge worden; om iets te eisen kleiner..." „SYSTEEM FAILLIET...." En zo belandde de landelijk N.V.V.-voor- zitter voor het Schouwse kader bij de loonpolitiek van de huidige regering, waarop hij veel had aan te merken. „De grondslag van het sinds 1959 toegepaste loonpolitieke systeem afstemming op de produktiviteitsontwikkeling van de onderneming heeft dit beleid failliet verklaard, omdat de spelregels niet toegepast". In het vervolg van zijn toespraak zette drs. Roemers daarom de „meer gezonde basis" voor het nieuw in te voeren systeem uiteen: regelmatige rapporten over de algemene economische situatie. „Dit brengt ons niet in een sociaal pa radijs, maar het systeem is in ieder ge val consistent". Overigens liet de inlei der zijn Schouwse toehoorders nog eens nadrukkelijk weten, dat het N.V.V. niet alleen maar leeft als een „oorlogsma chine voor loonsverhogingen". Een ru we opsomming van de andere belangrij ke problemen, waarvoor de vakbewe ging zich dagelijks gesteld ziet voerde hij ter ondersteuning van deze opmer king aan. De toespi-aak van drs. Roemers lokte later op de middag nog een interessante discussie uit. Districtsbestuurder C. Hoek attendeerde de kaderleden nog op de spaarbank van het N.V.V. en Cen trale Arbeidersverzekeringsbank, sinds kort op maandagavond in Zierik zee een bijkantoor heeft. Cijfers van een groei met 5 miljoen gulden in een jaar illustreerden daarbij de ontwikkeling van het spaarbedrag. WENSEN VERVULD Aan liet begin van deze werkersbijeen komst lichtte de voorzitter van de be- stuurdersbond Schouwen-Duiveland, heer L. Broekema de kaderleden nog in over de stand van zaken bij de Stich ting „Vakantieverblijven", die op het eiland grote recreatieterreinen heeft aangekocht voor een bungalowpark en een kampeerterrein. Daaraan is kort ge leden nog een klein stuk grond toege voegd, zodat thans „alle wensen van de stichting zijn vervuld". Het verdere programma van deze eilan- delijke bijeenkomst in Zierikzee droeg een ontspannend karakter. Na een ge zamenlijke koffietafel in restaurant „Mondragon" bezetten de kaderleden met him dames 's avonds opnieuw de Concertzaal: nu om te kijken naar eer .vrolijk en vlot geboden cabaretprogram- I taia van de groep Jan de Kleijn. Deze vaardige, spitse conferencier praatte een wervelend optreden van bekende ar tiesten aaneen. De zaal maakte daarin kennis met de muzikale acrobaten Diana en Darantie, de pianist Wim Ripken, de cabaretière Judith de Leeuw en de dol komische parodlsten Chic en Co. Alles bijeen een dag, die de onderlinge band tussen de ijveraars voor het N.V. V. op Schouwen-Duiveland zeker ten goede zal komen. Wielrijder te Walsoorden aangereden en verwond Nabij het kruispunt van wegen Maria- dijk-Hulsterweg tc Walsoorden, werd de wielrijder v. d. V. uit Ossenisse, die de Mariadijk kwam afgereden en daarbij geen voorrang gaf. door een personen auto bestuurd door de heer F. uit Hulst, die over de Hulsterweg in de richting Perkpolderhaven reed, aangereden. V- d. V. liep bij de val die hij maakte verwón- Gingen óp aan zijn handen. Hij bekwam vermoedelijk een beenbreuk, terwijl zijn rijwiel geheel werd vernield. De doktoren Ter Burg en Buwalda ver leenden aan v. d. V. eerste hulp. waarna de man werd overgebracht naar het zie kenhuis te Hulst- De autobestuurder F. liep geen letsel op. doch aan zijn auto werd voor enige honderden gulden scha de toegebracht. De rijkspolitie maakte procesverbaal op. Advertentie DEMONSTRATIE MET WOLF Fletdr. Gereedschap DE GOUDEN NAGEL W» tire. 106 Ttt.2691 VUiUHGtH op dc voorjaarsbeurs Vliasingen VANDAAG. Middelburg City: Gods Geuzen, 20 uur, 14 Jn.-ir. Electro: Winchester "73. 10.30 uur, 14 Jnnr. Gouden Poorte: Jaarvergadering vrouwenbond N.V.V,, 20 uur. VUsslngen Alhambra: Gods Geuzen. 20 uur, 14 Jaar, Bergen op Zoom Roxy: De weg tot elkan der, 20 uur, 18 Jnar, Luxor: The ladies man, 20 uur, 14 laar, Axel Het Centrum: Eddle schiet met scherp, 20 uur, 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater: Dc overval, 20 uur, 14 Jaar. Goes Grand: Gods Geuzen. 20 uur. 14 Jaar. Zlerlk7.ee Concertzaal: De wraak van Hercules, 20 uur, 14 jaar. Burgh Hotel Bakker: Algemene ledenver gadering, 10.45 uur. SHOW MET LAND- EN TUINBOUWARTIKELEN Gereedschappon voortuin, akkerengazon „DE GOUDEN NAGEL" Walstraat 106 - Vlissingen op de voorjaarsbeurs Vlissingen Afscheid ds. A. Postma Na 16 jaar nam ds. A. Postma zondag avond afscheid van de hervormde ge meente te Kamperland met een predi katie over Hebreeën 13 vers 20. Ouderling P. Kouwer bracht de schei dende predikant namens kerk, colleges en gemeente dank. Hij vond het jammer dat de hechte band tussen de predikant en gemeente verbroken moet worden. Hierna verzocht de ouderling de gemeen te om de predikant toe te zingen psalm 134 vers 3. Ds. Postma dankte de spre ker, de colleges en aanwezige collega's van de ring en van de classis Goes. In het bijzonder dankte hij de gereformeer de plaatselijke predikant ds. Radder voor de goede samenwerking van de koster, de organist en kerkeraadsleden. Aan de ze dienst werkte mee het hervormd kerkkoor onder leiding van M. de Mol. Na afloop was er gelegenheid persoon lijk afscheid van de predikant en diens vrouw te nemen. MIDDELBURG Vergadering afdeling 't Zand N.C.V.B. De afdeling Middelburg-'t Zand van N.C.V.B. hield dezer dagen haar fe telijke jaarvergadering m de hal van de nieuwe Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat. De vergadering stond onder leiding van de presidente mejuffrouw E. J. Augus tijn. Het programma werd geheel ver zorgd door bestuur en leden en bevatte onder meer een „modeshow": een vro lijk toneelstukje en een verloting. Voor deze jaarvergadering bestond veel be langstelling. De vice-presidente. me vrouw Boer, sprak een slotwoord. Lezing voor Z.V.U. over filmjournaal Over „Het ontstaan van het Nederlands filmjournaal" heeft vrijdagavond in het Concert- en Gehoorzaal te Middelburg gesproken de heer Ph. Bloemendal uit Hilversum, de „stem", bovendien de sa mensteller-hoofdredacteur van Poly- goons wekelijkse journaal. De lezing onder auspiciën van de Z.V.U. werd geïllustreerd met filmmateriaal, onder meer met de jubileumfilm 35 jaar Po lygoon, met de filmische hoogtepunten uit do periode 1920-1955. heer Bloemendal, onderhoudend, geestig verteller, vergeleek het samen stellen van een filmjournaal met het maken van een krant. Per week komen in het Nederlandse journaal vijf onder werpen aan bod, geselecteerd door de redactie, gefilmd door de cameramensen en na montage en toevoeging van geluid en tekst in het laboratorium gecopieerd voor distributie over de Nederlandse bioscopen. Vijf onderwepen, 't aanbod is uoteraard groter. „Hierdoor", aldus spreker, „hebben wij veel vrienden ver loren. ofschoon wU de laatste tijd veel aan dc televisie kunnen overlaten". De heer Bloemendal verhulde niet, dat dé toenemende concurrentie van de tele visie heeft geleid tot inkrimping van de Officiële publikatie GEMEENTE MIDDELBURG. AFSLUITING DAM Z.Z. EN DWARSKAAI. w. van Middelburg maken bekend, dat wegens het uitvoeren van bestratingswerk zaamheden de Dam Z.Z. en de Dwarskaai 27 maart tot en met 10 mei 1963 of zo veel langer of korter als nodig zal blijken alle rijverkeer zullen zijn afgesloten. Middelburg. 21 maart 1963. B. en w. voornoemd, Mr. J. DRIJBER, burgemeester. Mr. J. HOOIJ, secretaris. OPENBARE BEKENDMAKING. De burgemeester van de gemeente Middel burg maakt bekend, dat op het gemeentehuis een leder ter inzage liggen de beschik king van de Minister van Landbouw, Visserij Voedselvoorziening van 8 februari 1957, L/PA 3037 en de daarbij behorende op deze gemeente betrekking hebbende kaarten lijst, zoals deze op 15 februari 1963 op nieuw zijn vastgesteld. Deze beschikking verbiedt de teelt van aard appelen ln een tuin. gelegen binnen een op de kaarten aangeduid en op de lijst omschre ven gclïied, tenzij deze teelt wordt uitge oefend op een voor het betrokken teeltjaar in de beschikking genoemd en op de kaarten aangeduid gedeelte van het gebied. Dc beschikking is niet van toepassing op tuinen, waarop volgens de beschikking van 29 oktober 1955. no. L/PA 670. een totaal teeltverbod van aardappelen, tomaten en en kele andere gewassen van kracht ls. Deze beschikking met bijbehorende kaarten ligt •eneens op hel gemeentehuis ter inzage. Middelburg. 21 maart 1963. De burgemeester. Mr. J. DRIJBER. GEMEENTE VLISSINGEN. RAADSVERGADERING. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op vrijdag 29 maart 1963. des namiddags te 2.00 uur een openbare vergadering van deze gemeenteraad zal wor den gehouden ten gemeentehuize. Vlissingen, 22 maart 1963. VLISSINGEN. INENTING EN CONTROLE INENTING HONDEN EN KATTEN. De burgemeester van Vlissingen: brengt ter openbare kennis; dat op 26 maart a s. ln het voormalige Leger des Heilsgebouw. Paul Krugerstraat 28. van 10.00 uur tot 12,30 uur en van 15,00 uur tot 17.30 uur alsnog gelegenheid bestaat tot het inenten van honden en katten tegen hondsdolheid; dat zi], die hun dieren reeds particulier heb ben laten inenten door een dierenarts, ter controle van het Inentingsformulier dienen te verschijnen en hun lngeënte dieren dienen mede te brengen: •r, daar het hier een der laatste inen tingszittingen op Walcheren betreft, ook voor niet-lnwoners van Vlissingen gelegenheid bestaat hun dieren te laten inenten en. in dien de Inenting van de'dieren reeds heeft plaatsgevonden, de inentingsformulieren hiervan te lnten controleren. Vlissingen, ?2 maart 1963. redactiestaf van Polygoon. Cijfers spre ken een nog duidelijker taal: vorig jaar werden van elk journaal nog 134 co- pieën vervaardigd, thans is dit terugge lopen tot 95. De komst van de televisie heeft er voorts toe geleid, dat het bios coopjournaal meer het karakter van een weekblad heeft gekregen, dat men naast het dagblad de televisie leest. Na dat de heer Bloemendal was ingegaan op de informatieve taak van het jour naal stipte h\j aan, dat Polygoon op zijn terrein het enige particuliere bedrijf ter wereld is. „Elders heeft men ingezien, dat de film een porpagandistische waar de heeft voor het land", zei hij, doelend op de uitwisseling van filmjournaal met andere landen en het ontbreken van overheidssteun. De heer Bloemendal sprak voor een klein, maar geboeid ge hoor. De lezing had meer belangsteling verdiend. VLISSINGEN Uitvoering l.t.s. Vrijdagavond hield de 1-t.s te Vlissingen in het Concertgebouw een feestavond. Het begin was niet erg hoopgevend. Door een fout in de organisatie waren er te voel mensen gekomen. Daardoor begon het programma drie kwartier la ter dan de bedoeling was, daar er stoe len bijgehaald moesten worden. Toch kon uiteindelijk om kwart voor negen een van de leerlingen, G. T. v. d. Schaaf, het programma aankondigen. De avond werd verzorgd door het cabaretgezel schap van Frits Koster. Het program ma heette „Niks voor noppes". In een vlot tempo brachten de artiesten hun nummers. Vooral het bandje „Joop and his searockets" en de accordeonist Har ry Boer brachten de jeugd in vervoering. Na de voorstelling was er bal tot 2 uur met medewerking van het kwartet Jo Stokman. Leerlingen van de l.t.s. en de huishoudschool voerden een dans uit 1745 uit. Granatenvondst Aan de Edisonweg te Vlissingen, op de plaats waar de beschuttende werkplaats wordt gebouwd, zijn vrijdagmorgen een groot aantal granaten verband met het gevaar, die de projec tielen opleveren, is het werk stilgelegd. SINT-LAURENS A.R.-KIESVERENIGING BESTAAT 60 JAAR De a.-r. kiesvereniging „Nederland Oranje" te Sint-Laurens vierde het jarig bestaan. Na de opening door de voorzitter, de heer J. Riemens, gaf de secretaris, de heer L. Tissink, een over zicht van de afgelopen zestig jaar. De erevoorzitter en medeoprichter, de heer P. Boon sr., haalde daarna herinnerin gen op. Felicitaties werden uitgespro- :en door burgemeester W. Baas namens BURGH Algemene ledenvergadering coöperatieve landbouwers Dezer dagen kwamen de leden van de landbouwvereniging „C. et C." in hotel Bakker te Burgh bi' Centrale, gereformeerde mannenvereni- glng, gereformeerde lcerkeraad en de ch.-klesverenlging. De voorzitter, de heer J. Riemens, en het bestuurslid, de heer J. Koole Mz., stelden zich niet her kiesbaar. In hun plaats koos men de heren A. Simonse als voorzitter en J. Goedbloed als bestuurslid. De heer A. Schout uit Vlissingen liet in een feest rede „Toen en Nu" op populaire wijze de tegenstellingen van 1903 en 1963 uit komen. Ter afwisseling liet de christe lijk gemengde zangvereniging „De Lof- stem", onder leiding van directeur A. Joosse, zich horen. Reeds eerder plaatsten we dit verslag, dat toen echter ontsierd werd door en kele foutjes. GR1JPSKERKE Jaarvergadering chr. Oranjevereniging De chr. Oranjevereniging te Grijpskerke hield haar jaarvergadering in het dorps huis. De voozitter, de heer F. Dronkers, sprak een welkomstwoord. Na de jaar verslagen volgde de bestuursverkiezing. Leden van de zangvereniging „Looft den Heer" te Westkupelle voerden het to neelstuk „Papa strijkt de vlag" op. Ter afwisseling zong de heer L. Cop- poolse te Grijpskerke enkele liederen met gitaarbegeloidlng. Er was een goede belangstelling voor deze avond. De heer J. G. Rotte sloot deze jaarvergadering met dankzegging. VEERE Vergadering N.C.V.B, De N.C.V.B., afdeling Veere, vergader de dezer dagen onder leiding van de presidente, mevrouw J. van Wallenburg- de Jager in het Nederlands hervormd 'jugdgebouw ,,'t Compas". Op deze ver- adering' sprak ds. J. C. Streefkerk uit reere over „Het werelddiaconaat". Bij de bestuursverkiezing werden gekozen mevrouw R. Helmholt-Moorlag cn me vrouw C. Breel-Burgs ln de plaats van mevrouw C. van de Broeke-Vleugel en mevrouw J. C. Joosse-Kasse. GEEN PAASTOERNOOI KORFBAL ALLIANCE Gezien de enorme achterstand in de korfbalcompetitie 1962-1963 heeft het bestuur van de Roosendaalse korfbal vereniging „Alliance" besloten dit jaar haar traditionele internationale p£ toernooi niet te laten doorgaan. Vorige jaren was ook de deelname uit Zeeland groot, maar op tweede paasdag zal het stil zijn op de terreinen van het natuur park „Vrouwenhof" te Roosendaal. A.MALJAARS SPRAK VOOR STATENKRING S.G.P. De Statenkring Goes van de S.G.P. kwam zaterdagmiddag in „De Opril" te Goes in vergadering bijeen. De secreta ris, de heer A. Maljaars, hield een refe raat, getiteld: „Een Staatkundig Gere formeerde uit de 16e eeuw". Als zodanig werd door spreker aangeduid Petrus Dathenus, de man die zulk een grote in vloed heeft gehad op de reformatie in de Nederlanden. Aangetoond werd dat Da theen op staatkundig terrein ten aanzien van roeping en taak der overheid dezelf de beginselen huldigde als thans de S.G.P. Als bestuurslid werden herkozen de heren M. A. Slotboom te 's-Graven- polder en D. Zandijk te Waarde. In deze vergadering werd ook de te voeren pro paganda voor de aanstaande kamerver kiezingen besproken. De vergadering stond onder leiding van de heer Slot boom. M. Beuving 25 jaar bij de Grontmij Met een druk bezochte receptie in hotel „Terminus" te Goes heeft de heer M. Beuving, adjunct-inspecteur van de Grontmy te De Bilt, zaterdagmiddag zijn zilveren jubileum gevierd. Honderden re laties vrienden en bekenden kwamen de jubilaris hun gelukwensen overbrengen. Onder hen waren vertegenwoordigers van gemeentebesturen, hoofden van overheidsdiensten, opdrachtgevers, aan- nemers'en vele anderen. Begin vorige week was de heer Beuving reeds gehuldigd op het hoofdkantoor van de Grontmij in De Bilt. Hij is de negen enveertigste zilveren jubilaris van de 48 jaar oude Grontmij. De heer Beuving, die tijdens de huldiging in De Bilt werd toegesproken door de president-direc teur, ïr. J. Hanraedts, ontving als ge schenk een gouden horloge. De jubilaris kwam in 1947 als opzichter in Goes. Enkele jaren later volgde zijn benoeming tot hoofdopzichter. Geduren de de jaren 19531957 was de jubilaris werkzaam op Schouwen-Duiveland, waar de Grontmij onder zijn leiding veel aan het rampherstel heeft gedaan. In 1956 werd de heer Beuving benoemd tot ad junct-inspecteur. Sedert 1957 zetelt hij weer in Goes, waar hij is belast met de leiding in het rayon Zeeland. Pogingen tot joy-riding in Bergen op Zoom In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden op twee plaatsen in Bergen op Zoom gepoogd met auto's te „joy-riden". M. van P. deed er bij de politie aangifte van dat onbevoegden die nacht hadden getracht er met zijn anto vandoor te gaan. Hij had zijn voertuig te middernacht geparkeerd op de Zuidsingel. Vrijdag morgen ontdekte hij, dat de wagen daar niet meer stond maar zich verderop op de Zuid Westsingel bevond. De portieren waren afgesloten, maar via het dak was men in de wagen geklommen en had men getracht de auto te starten het geen niet was gelukt. Vermoedelijk heeft men toen geprobeerd de wagen duwend te starten. Uit de auto waren enkele materialen weggenomen. Vrijdagmorgen werd ook namens de fir ma Van V. by de politie aangifte ge daan, dat men had getracht met een bestelauto weg te rijden. De wagen was donderdagavond in de Auvergnestraat geparkeerd en vrijdagmorgen stond het voertuig in de Glymesstraat Men had de wagen trachten te starten door een metalen voorwerp in het contactslot te stoppen. In de wagen waren enkele ver nielingen gedaan. De recherche stelt een onderzoek in. en w. van Oostburg stellen de raad r grond, gelegen aan het Ledelplein, r te dragen aan de Stichting Bejaar dencentrum West Zeeuwsch-Vlaanderen voor de bouw van een bejaardencen trum. Indien de raad met dit voorstel akkoord gaat het komt aan de orde in de vergadering, die a.s. woensdag avond wordt gehouden dan zal de stedebouwkundige opdracht worden ge geven het herbouwplan te wijzigen aan de hand van het inmiddels ingediende schetsplan voor dit bejaardencentrum. B. en w. willen de algemene politiever ordening wijzigen om het de politie mo gelijk te maken op te treden tegen ven ters en colporteurs die de zogenaamde indirecte verkoopmethode toepassen met behulp van monsters en intekenlijsten. Andere voorstellen voor deze raadsver gadering, die om acht uur begint, zijn die tot verkoop van bouwgrond aan Leenhouts' Aannemersbedrijf te Sluis en aan de heer P. Morel jr. te Oostburg- Eerstgenoemd bedrijf heeft belangstel ling voor een 580 m2 groot perceel tus sen de panden Zandstraat 39 en Jan Steenstraat 2. Bij het voorstel-Morel gaat het om een 575 m2 groot perceel aan de Van Ostadestraat. In heide ge vallen wordt een prijs voorgesteld van 15-50 per m2. Schetsplan ingediend 7.IERIKZEE ONDERWIJZER BENOEMD CHR. LAGERE SCHOOL Tot onderwijzer aan de christelijk natio nale school te Zierikzee heeft het be stuur van de vereniging voor christe lijk schoolonderwijs benoemd de heer E. C. Pierhagen te Gorkum. Hij zal zijn functie per 1 april aanstaande aanvaar den. SEROOSKERKE S Jeugdverkeersexamen Aan het schriftelijk jeugd-verkeersexa- men, uitgaande van het Verbond voor Veilig Verkeer, namen 6 leerlingen van de o-l. school te Serooskerke (Sch.) deel. De leerlingen hadden de stof goed onder de knie, want er werden geen fou ten gemaakt. Contactavond o.l. school Dezer dagen werd in de o-l. school te Serooskerke (Sch.) een contact-ouder avond gehouden- Nadat de ouders kennis hadden ge maakt met het nieuwbenoemde school hoofd, de heer Van Antwerpen, opende de voorzitter der oudercommissie, de heer J. J. Kloet, deze bijeenkomst. Een speciaal woord richtte hij tot het nieuwbenoemde hoofd der school en diens echtgenote en tevens tot de nieuwbe noemde handwerkondenvijzeres mevr. Padmos-van Toledo. Hij sprak de hoop uit, dat de heer en mevrouw Van Antwerpen zich spoedig thuis zouden voelen in de gemeenschap Serooskerke. Het financieel verslag gaf een batig slot te zien. Als derde bestuurslid der oudercommis- sie werd benoemd de heer J. Zorge. Na de pauze volgden enige mededelin gen van het hoofd der school. Hij deed een beroep op de medewerking der ouders, inzake onderwijs en opvoeding. Alleen wanneer er een goede verstand houding is tussen ouders en leerkrach ten kan het onderwijs, volgens spreker, vruchtdragend zijn. Als slot van deze avond las mevr. Van Antwerpen voor uit eigen gedichten. Van de gelegenheid het werk der kinde ren te bezichtigen werd een druk ge bruik gemaakt- De voorzitter sloot deze avond met een woord van dank tot alle aanwezigen. Op de agenda staat verder een voorstel tot toekenning van een koude-toeslag aan het gemeentepersoneel. Een verzoek van diverse gebruikers om het achter pad tussen Nieuwstraat en Erasmus- straat te verharden en van riolering te voorzien kunnen b. en w- niet inwilligen. De middelen hiervoor zijn niet aanwe zig; bovendien heeft het pad niet de functie van het door het openbaar ver keer gebruikte weg. Paard op hoi door Middelburg Door onbekende oorzaak is zater dagmiddag in Middelburg een paard met wagen op hol geslagen. De bestuurder, A. de L. uit Mid delburg was omstreeks half vijf 's middags op 't Zand bezig met het laden van enkele kisten groenten toen het paard de benen nam en een wilde tocht door de binnenstad ondernam. Op de hoek van de Rot terdamse Kaai schuurden de wie len van de wagen tegen een trot toirband. waardoor het paard kwam te vallen. Gelukkig man keerde het dier niets en werd behalve aan de wagen verder geen schade aangericht. iyyU\AMWAAMAW/UUW\MMAAWAMA/WWA lijeen op de jaarver- waarbij de secretaris J - heer J. Prins sprak „actuele landbouwzaken". Spreker, die na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer P. L. Vis het woord kreeg, behandelde de ver schillen die er in sommige voor het oog gelijkwaardige landbouwbedrijven bestaan ln de bedrijfsuïtkomsten. Voor een netto uitkomst van f 17.000 kon het gebeuren dat een vlak er naast liggend even groot bedrijf van onge veer 10 ha een tekort had van f 7000. Willen we in 1970 als landbouwer goed de E.E.G. ingaan dan zullen we sterk moeten staan. Een zekere aanpassing van de boer is nodig, aldus ir. Prins. In verband hiermede noemde spreker een bundeling van de afzet in de toe komst zeer belangrijk. Voor de land bouw is fusie een economisch zwak punt. Een instellen op de consument, wat verpakking enzovoort betreft, gaf voorbeelden van verschillende klein- irpakkingen, zoals aardappelen, zelfs verwerkte vorm van frites en chips. Ook geslachte kippen, panklaar, komen in trek. Iedere samenwerking is echter een opoffering van een stukje zelfstan digheid en afhankelijk worden van een buurman doet de boer niet graag. Toch O.- EN W.-SOUBURG Koudetoeslag Souburg gemeentepersoneel B. en w. van Souburg hebben de raad voorgesteld het gemeentepersoneel een „koude-uitkering" te verstrekken. Als belanghebbenden willen b. en w. aan merken de gehuwde of kostwinnende ambtenaren of arbeidscontractanten met een wedde niet hoger dan f 6500 per jaar. Voorgesteld wordt een bedrag var f 50 als „uitkering ineens" toe te" ken nén. Dit voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering, die woensdagmiddag 27 maart wordt j houden. Op de agenda staan verc. o.m. een voorstel tot de benoeming van een plantsoenarbeider, waarvoor de heer A. Poppe uit Souburg als eerste op de lijst van aanbeveling staat; een voorstel tot toekenning van een ge- reedschapstoelage aan gemeentewerk lieden een verhoging tot f 50 per jaar en ecu voorstel tot het verle nen van eervol ontslag aan mevrouw Jongbloets-Aerssens, kleuterleidster aan de tweede openbare kleuterschool. In de vergadering van woensdagmid dag, die om twee uur begint, zullen voorts aan de orde komen voorstellen tot vaststelling van de grondprijzen in het plan „De Burg", aankoop van diverse strookjes grond aan de Vlis- singsestraat:, het verlenen van optie op grond ln het plan „Nagelenburg" aan de fa. Ruissen en Meulbroek en het verkopen van grond in het plan „Berg weg" aan dezelfde firma. dienen coöperaties en landbouwinstel lingen deze gang van zaken goed in de gaten te houden. Het bietenareaal dient goed in de gaten te worden gehouden, anders zou het wel eens kunnen dat men voor eigen gebruik te kort krHgt en dure suiker moet invoeren uit Frankrijk. De heer Prins gaf daarna verscheide ne wenken. Het is gebleken dat tal van boeren hun bedrijf economisch ge zien, niet voldoende kennen. Dan is er de verervingskwestie. Volgens spreker moet een meewerkende zoon loon krij gen (bijv. op het spaarbankboekje) om later niet voor onoverkomelijkheden te komen staan, zoals successierechten. Ir. Prins gaf een uitvoerige beschrijving over de juiste houding van het land bouwschap aannam by de „Vrije boe- ren"-kwestie in Achterveld. Het Z.L.M.-journaal (op film) gaf ver volgens een beeld van de grote belang rijkste gebeurtenissen in het afgelopen jaar. De secretaris, W. E. Quaak, gaf een uitgebreid jaarverslag. De rekening had een batig saldo van f 1014,36, waar door het mogelijk is uit te keren aan de afnemers. Bij monde van de heer Goudzwaard werd het bestuur laohtigd de rekening goed te keuren. In de commissie van toezicht werd in de ilaats van de heer L. v. d. Zande, de teer S. v. d. Wekken benoemd. De af tredende bestuursleden, de heren P. L. Vis en W. E. Quaak werden herkozen. HAAMSTEDE N.C.V.B. vergaderde Dezer dagen vergaderde de afdeling Haamstede van de Ned- Chr. Vrouwen bond. In déze vergadering sprak de heer R. Visser, directeur van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme te Middelburg. Hy zette uiteen hoe het bestuur samengesteld is, nl. uit maat schappelijke werkers en medici, terwyl ook de justitie hierin vertegenwoordigd is. De medewerkers behoren tot alle kerkelijke gezindten. Het bureau houdt spreekuren in diverse plaatsen in Zee land, waar de patiënten via dokter, geestelijke leidsman of enkele malen vrijwillig, terecht kunnen. Aan de hand van 2 filmpjes werd dui delijk een inzicht geeeven in de behan delingsmethoden. Daarna werd het huis houdelijke deel van de vergadering af gewikkeld, waarbij de presidente, me vrouw Van Waveren-van Egmond de mededeling deed, dat van een lid van de vereniging een gift was ontvangen van 50. Na het zingen van het bonds lied werd de goed bezochte vergadering met dankgebed gesloten. Rotterdamse kunsthandel vraagt voor haar vestiging te Zierikzee in staat om na inwerk- periode zelfstandig werk zaam te zijn. Brieven letter N 59, bureau P.Z.C., Vlissingen. ZUIDZANDE Verbetering straatverlichting Het plan tot verbetering van de straat verlichting in Zuidzande, waartoe de ge meenteraad begin februari heeft beslo ten, is thans ook door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Het gemeentebe stuur heeft inmiddels de opdracht tot het uitvoeren van deze werkzaamheden aan de P.Z.E.M. verleend. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal de elektriciteitsmaatschappij over enkele dagen met het werk beginnen. Het nieuwe verlichtingsplan houdt in, dat behoudens de lichtmasten in de Ma- riastraat en de Oostburgsestraat, de masten in de overige straten zullen wor den voorzien van een nieuw armatuur met 2 TL-buizen. Verder zullen in de Mariastraat twee masten van het aldaar reeds aanwezige type worden bijge plaatst en in de overige straten in to taal 15 nieuwe masten bijkomen, even eens met het nieuwe armatuur. Met verbetering van de verlichting van de Oostburgsestraat wordt gewacht tot de plannen omtrent verbetering van de weg Zuidzande-Oostburg hun beslag zul len hebben gekregen. Na gereedkomen van het werk zal Zuidzande ook op het gebied van de straatverlichting zeer ze ker weer niet achteraan staan. SLUIS Nutslezing Voor Het departement Sluis-Aardenbur| van het Nut sprak de heer E. Buysse uit Sint-Andries (B.). De heer Buysse. oud- Sluizenaar en goed kenner van de streek, sprak voor de pauze over de his torische ontwikkeling van het Zwin en ha de pauze over d"e groei van Knokke van een kolonie van schilders, schrijvers en dichters tot mondaine badplaats. Aan het eind van de avond bracht de heer G- J. v. Oorschot dank aan de heer Buysse voor zijn vlotte causerie- ZUID-BEVELAND Partij van de Arbeid behandelde ontwapening Tijdens de vrydagavond in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden ledenvergade ring van de afdeling Goes van de Par tij van de Arbeid besprak het Tweede kamerlid, de heer W. Wierda uit Am sterdam het rapport van de commissie oorlog en vrede in het atoomtijdperk „In dienst der Vrede". Voor een aandachtig luisterend gehoor schilderde de heer Wierda, lid van de commissie, de tot standkoming en de problemen rondom de atoom- en waterstofbommen. „De al gehele conclusie is dan ook", volgens spreker, deze af te schaffen". Er doen zich echter omstandigheden voor, die afschaffing zeer moeilijk ma ken, omdat de twee machtsblokken over grote hoeveelheden kernwapens beschik ken. Eenzijdige ontwapening zou dan ook vrij spel voor de andere party be tekenen. „Het verschil tussen de twee groepen in de commissie gaat over de vraag hoe men nader komt tot het door allen be geerde doel van een vreedzame wereld. De meerderheid in de commissie riet de mogelijkheid tot ontwapening middels onderhandelingen op basis van machts verhouding met internationale controle. Zij is voorts van mening onverzwakt het deelgenootschap van ons land in de N.A.V.O. te moeten blijven verdedigen, omdat in de huidige politieke situatie de vrijheid in beslissende mate afhangt van het bondgenootschap van de NA. V.O. De minderheid is van oordeel, dat het internationale en algehele ontwape ning zonder meer geen uitweg biedt. Zij is echter van mening, dat Nederland een bijdrage kan leveren tot ontspan ning in de wereld door zelf te ontwape nen, als een welbewuste daad. geba seerd op koele analyse van de politieke situatie. Zij wenst te strijden op sociaal- economisch terrein en zich te concen treren op de hulp aan onderontwikkelde gebieden", aldus de heer Wierda- Op dit betoog van de heer Wierda volg de een korte geanimeerde discussie, waarin onder meer het verschil tussen de minderheidsgroep en de P.S.P. ter sprake kwam. Bij de aanvang van de vergadering wijd de de voorzitter, de heer J. A. Salomé, enkele woorden ter nagedachtenis aan het overlijden van de heer J. de Boer, die sedert de oprichting lid van de Partij van de Arbeid is geweest. Staande wer den enige ogenblikken stilte in acht ge nomen. Hij deelde voorts mede. dat in het kader van de verkiezingsactie op 16 april aanstaande in het Schuttershof te Goes een avond wordt belegd waar dr. W. Drees het woord zal voeren. Ook zyn onderhandelingen gaande over het houden van een forumavond, waar een forum, bestaande uit leden van de Partij van de Arbeid, Christelijk Historische- Unie en Anti-Revolutionaire Partij een aantal vragen ter beantwoording kan worden voorgelegd. KATTEND1JKE WOONHUIS MET ERF EN BOUWLAND VERKOCHT In café Westdorp te Kattendrjke heeft notaris M. E. J. F. van Dissel te Goes vrijdagmiddag op verzoek van de erven ntej. L. Zandee. publiek verkocht het woonhuis met erf aan de Dorpsstraat 22 te Kattendijke en het daarachter ge legen perceel bouwland van 90.40 are. De hoogste inschrijver én koper zowel voor het bouwland als de woning was de heer P. Snoek q.q. voor 8275 (huis) i 11.450 (bouwland). NOORDWELLE Gezamenlijke bejaardenbijeenkomst Woensdagmiddag waren de bejaarden van Noordwelle te gast op de bejaar denbijeenkomst te Serooskerke. heette de bejaarden welkom, in het bij zonder de bejaarden van Noordwelle. Tijdens deze bijeenkomst vertoonde de heer De Vrieze uit Haamstede dia's over zijn reizen o.a naar Spanje. Zwitserland en Noorwegen De heer De Vrieze wist de bejaarden op Interessante wijze te vertellen over zijn reizen. Het was voor de bejaarden een genoeg lijke middag. Oudste inwoner van Sluis overleden Te Sluis overleed L. Baart. Leon Baart was van de mannen de oudste inwoner in de gemeente. Begin april zou hij 98 geworden zijn. Optreden Ned. herv. toneelgroep De Ned- Herv. Toneelgroep brengt za terdag 30 maart ïn het jeugdgebouw van de Ned. herv. kerk te Sluis het stuk De Zon in het hart. Het betreft hier een blijspel in drie bedrijven door Derk Ben- field. 1JZENDIJKE Algemene vergadering V.V.V. De jaarvergadering van de plaatselijke V.V.V. te IJzendijke zal worden gehou den op dinsdag 26 maart des avonds om 8 uur in de zaal van de heer J. den Does. In deze vergadering zal behalve reke ning en verantwoording ook een jaar programma voor 1963 worden opgesteld. TERNEUZEN Open bridgedrive De Nederlandse Bridgebond, district Zeeuwsch-Vlaanderen organiseerde de zer dagen een open parendrive in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen. Dertig paren namen deel, verdeeld over drie groepen. Groep A. Nrd.-Zd. lijn. 1. Heren Al- Ranschaert, Sas van Gent, 59 mp.; 2- Dames Wyne-Bakker. Luctor, 54 mp. O.-W. lyn. 1. Heren De Klerk-Verstrae- ten, Terneuzen 61 mp.; 2. Heer en mevr. Janse, Luctor. 56.5 mp. Groep B. Nrd.-Zd. lijn. 1. Heren Debert- Vandamme, Gent, 59 mp.; 2. Heer en mevr. De Jong, Sas van Gent, 50 mp. O.-W. lijn. 1. Heren IJsebaert, Luctor, 59 mp-; 2. Heer en mevr. Mulder, Ter neuzen, 58-5 mp, Groep C. Nrd.-Zd. lijn. 1. Heren Ver- heije-Van Hee, Gent. 62.5 mp.; 2. Heren Goossens-Van der Steen, Luctor, 50.5 mp. O.-W. lijn. 1- Mej. Jurry-heer Jurry, Terneuzen. 58.5 mp.; 2. Heer en mevr. Van den Ouden, Luctor, 51 mp. KERKNIEUWS Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK Aangenomen de benoeming tot pred. voorganger van de protestants Evange lische Gemeente te Geeraardsbergen (B) J. C. Schoneveld, vicaris te Veenhuizen. GEREF. KERKEN Tweetal te Delft zevende pred. plaats: S. van Bekkum te Monster en K. Wel bedacht te Den Haag-Oost. Beroepen te Ens W. F. Koelé te Tweede Exploer- mond. Aangenomen naar Aalten (vac. R. Siertsema) P. C. van der Wel te Siegerswoude die bedankte voor Broek op Langendijk en voor Sneek (vierde pred. plaats). CHRIST. GEREF. KERK Tweetal te Harderwijk: M. Vlietstra te IJ muiden en D. van Wilsum te De- demsvaart. Beroepen te Ede J. J. Rebel te Haarlem-Noord. Bedankt voor Vlis- W. van Heest te Emmen. Marktberichten VEILINGVERENIGING „ZUID-BEVELAND" GOES. 22 maart. Groenten. Per stuk: Kropsla n 42—43. Per kg: Stoofsla 152. Andijvie II 198— 216. Koolrapen 26. Witlof A I 116, A II 112— 140. B t 105107, B II 74. afw. 6290, stek 48. Prei A H 52—75. afw. 21—46. Rode kool A 1 51—53. Gele sav. kool A II 72. Witte sav. kool II 5758. Uien II 10. Knolselderij n 28. Peen 3 I 26—27. C I 11—23. afw. 4—10. Aard appelen 89. VEILING ROTTERDAM. 22 maart Aardappelen 12—17. Andijvie I 2.70 2.90. II 1.602 10. Grote peen 941 per kg. Komkommers 50/60 75. 40/50 67. 35/40 59. 30/35 55 per stuk. Prei II A 72—1.11 per kg. Selderij 16—28 per bos. Sla I A zwaar 5963, I A licht 53—59. I C 38—40 per stuk. Stoolsla 2.25—2.47 per kg. Aanvoer 40.000 stuks. Spi nazie I 1.852.19, II 1.64176 Aanvoer 1500 kg Uien B 5—13. C 7—17, D 13—15. Uien ge schild 514. Spruiten II A 4064, II B 30— II D 48—75. Witlof I A 1.17—1.38, II A -1 28. I B 1.10—1.31. n B 70—1.14 per kg. Aanvoer 41.000 kg. Aardbeien 18—52 per stuk. Zaterdag overleed, tot onze diepe droefheid, na voorzien te rijn van het H. Oliesel, in het St.-Antonïus-ziekenhuis te Oostburg onze ge liefde man. vader, be huwd- en grootvader PETRUS FRANCISCUS VAN VOOREN, echtgenoot van Helena Panlina Bernaert, in de ouderdom van bijna 55 jaar. Wij bevelen de dierba re overledene in uw gebeden aan. Biervliet Helena van Vooren- Bernaert. •Vssenede (B.) Edith Stroo- van Vooren. Roger Stroo en kinderen Annie en Luc. Biervliet Willy van Vooren. Familie van Vooren. Familie Bernaert. Biervliet, 23 maart 1963. De plechtige uitvaart dienst zal plaatshebben op woensdag 27 maart a.s. om 9.30 uur in de r.-k. kerk te Biervliet waarna begrafenis op de r.-k. begraafplaats aldaar. Rozenkransgebed dins dagavond om 7 uur in de kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9