PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANS MIJNCONFLICT NIET OPGELOST Twee doden door tyfus in Zermatt Stavenisser boerderij wordt bungalowpark Stakers verwerpen regeringsvoorstellen Minder Amerikaanse hulp aan buitenland Nederlandsche Roode Kruis helpt Bali BERAAD VAN SPLINTERPARTIJEN LEIDDE NIET TOT EENHEID „Laten we maar kijken hoe het 15 mei afloopt" Commissaris-Clay adviseert: Indonesië met name genoemd Nieuwe stap van Oostenrijk bij E.E.G. Vandaag eerste zending goederen Vijftienhonderd doden gemeld Statutenwijziging Kunstenaarsverzet Wethouder C. J. Moerland: „Gemeente niet afsluiten voor het toerisme" 206e jaargang - no. 71 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. F. B. den Boer en W de Pagter. HoofdredactieW. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. tav. Losse nummers 15 ct. i Bureaus; Vlissingen; Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643), Middelburg. Markt 51, teL 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg. tel. 2395. Terneuzen red .tel. jiiö. aam. «u. 2911 Zierikzee red tel 2425 adm tel 2094. Adv.pr. 30 ct p. mm. Min. p adv. f 4.50 Ingez. med 3 tarief Kleine adv. (mai 8 regels) 30 ct. p regel <min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad 2o ct. meer. Giro J59JW r.z.L.. Miaaemur,. Maandag 25 maart 1963 Gewaarschuwde prins lelt niet voor twee.... Pagina 3 STAKING DUURT VOORT - ONDERHANDELINGEN GESCHORST De onderhandelingen tussen mijnwerkers en mijndirecties te Parijs zijn gisteravond om zeven uur geschorst. Een datum voor een nieuw gesprek is niet vastgesteld. De staking wordt onverminderd voortgezet. De vakbonden gaan niet akkoord met de door de regering voorgestel de loonsverhoging van acht procent. Zij eisen 11 procent. Over een verkorting van de arbeidstijd heeft de regering, via de mijndireetie, nog niet willen onderhandelen. De besprekingen van gisteren zijn Prinses Irene bracht bezoek aan Limburg gevoerd op basis van een rapport van „de drie wijzen", volgens wier schatting de lonen van de mijn werkers 7.4 procent lager liggen dan bij de particuliere industrie. Verwacht wordt dat het mislukken van de onderhandelingen het overige over- De artsen die in het Zwitserse Zermatt bezig zijn met de bestrijding van de tyfusepidemie daar, hebben gisteren op al hnn collega's in Zwitserland een be roep gedaan verslechtering van de toe stand te helpen voorkomen. Gisteren zqn opnieuw tien mensen met vermoedelijk op tyfus wijzende ver schijnselen, in ziekenhuizen .opgenomen. Zaterdagavond is het tweede sterfgeval voorgekomen, nadat zaterdagochtend reeds een 22-jarig meisje was overleden. Dr. Pierre Calpini, hoofd van de kan tonale geneeskundige- en gezondheids dienst in Wallis, heeft aan alle medische faculteiten van Zwitserse universiteiten, i aan alle ziekenhuizen in Zwitserland, bij het an: 2 van vjjfet l in Zwitsf ^entwto- tighonderd Zwitsers en in Zwitserland werkende buitenlanders zijn afgenomen. Calpini heeft Zwitsers en buitenlan ders die naar Zermatt komen, meege deeld, dat ze dat doen op eigen risico, en dat inenting vooraf geboden is. Legeronderdelen zijn bezig met vast te stellen of in het besmette gebied ook de watervoorziening is aangetast, zoals is gezegd. De overt overbrenging van de 45 tyfuslijders naar andere ziekenhuizen in Zwitser land gaat intussen voort. Een van de twee aan de ziekte overleden Zwitserse vrouwen, was een moeder van dertien kinderen. ALARMSITUATIE IN ZUID-AFRIKA Volgens nlet-offlciële berichten zijn in Zuid-Afrika de politie en enkele een heden van het leger in staat van paraat heid gebracht met het oog op mogelijke acties van de Afrikaanse ondergrondse „Poqo"-beweging. Vorige week is een rapport voorgelegd aan het Zuidafrikaanse parlement, waarin staat dat de Poqo nog dit jaar met geweld aan de macht wil zien te komen. Donderdag jl. was het drie jaar geleden, dat te Sharpevllle 67 Afrikanen bij een betoging voor een politiebureau door de politie werden doodgeschoten. In verband daarmee hebben de afgelo pen dagen geruchten de ronde gedaan over een ophanden zijnde actie van de Poqo. De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken, Erie Louw, hield zaterdag een rede te Bloemfontein waarin hjj zei: „Wij leven in moeilijke tijden en de vooruitzichten zijn misschien wat som berder dan de meeste mensen denken. Ik wil niet al te pessimistisch zijn, maar wij zijn in de letterlijke zin van het woord betrokken bij een koude oorlog. Wij weten niet wat er zal gaan gebeu ren, maar wat wij wel weten is, dat wij blanke Zuidafrikanen vastbesloten zijn alles wat wij hebben te behouden en ons te verzetten tegen elke poging tot zwar te overheersing". BABY IN BED GESTIKT In de nacht van vrjjdag op zaterdag is een twee maanden otia dochtertje van de familie Van der L. te Den Haag I In bed gestikt. Het kindje huilde de laatste tyd nogal veel, daarom had de moeder het die nacht bij zich in hed genomen. In haar slaap is de moeder op het kind gaan liggen. heidspersoneel, dat ook loonsverhoging wenst, een straffere houding zal doen aannemen. Een woordvoerder voor de vakbon den zei na de plotselinge beëindiging van de onderhandelingen: „Het is de regering die verantwoordelijk is voor de huidige toestand. Men kan zeggen dat de onderhandelingen na genoeg afgebroken zijn. Er is geen nieuwe bijeenkomst belegd". Twee redenen Jean Delfosse die voor de C.G.T. aan de onderhandelingen deelnam somde twee belangrijke redenen op voor het mislukken van het overleg: De steenkolenraad weigerde in te gaan op de eis, dat de loons verhoging van 8 procent per 1 april in zijn geheel zou ingaan. De raad weigerde precies vast te leggen met hoeveel uur de werk tijden zouden worden vermin derd. Treinongeluk in West-Duitsland 16 zwaar gewonden jistermorgen zijn bij een treinongeluk in Kaiserslautern zestien mensen zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde toen een rangeerlocomotief gegrepen werd door een sneltrein die uit ÏSeustadt a.d. Wein- strasse kwam. Op het moment van de botsing stonden in de gangen van de treinwagons al veel mensen die in Kaiserslautern uit zouden stappen. Er brak paniek uit. „Ze willen allemaal in Tweede Kamer" „We zijn met al die splinterpartijtjes bezig bij voorbaat elkaar de hals af te snijden. We hebben allemaal een winkel gehuurd door onze namen bij de kiesraad te laten registreren en nu hopen we maar dat er klanten komen", verzuchtte zaterdag de lijst aanvoerder van een kersverse poli tieke partij tijdens een in Amsterdam gehouden bijeenkomst van een aan tal splinterpartijen, die bij elkaar wa ren geroepen door de Amstelveense K.L.M.-employé G. A. A. Evers, in een lobbygroep tot een bundeling wilde geraken van de als paddestoe len uit de grond verrezen 17 splin terpartijen. Dit beraad liep op niets uit, omdat de aanwezige politici-in-den-dop niets voelden voor de beginselen van de heer Evers. „Het is daarvoor te kort dag", werd geklaagd. Een andere splinterpoliticus was het daarmee eens. „Laten we maar eens kijken hoe het 15 mei afloopt en daarna met elkaar om de tafel gaan zitten om te kijken hoe stom we zijn ge weest", stelde hij voor. Het .grootste knelpunt voor de wel algemene ge prezen gedachte van bundeling bleek het gemeenschappelijk beginsel zijn. Afgesproken werd dat de splintergroe peringen nog intern overleg zullen plegen en daarna de heer Evers zul len laten weten of het nog zin heeft het gezamenlijk beraad voort te r~" Wetsontwerp gemeentelijk belastinggebied De minister van binnenlandse zaken, mr. E. Toxopeus, heeft in de derde sociaal-economische conferentie van de V.V.D., die zaterdag in Eindhoven werd gehouden gezegd te verwachten, dat nog dit kabinet een wetsontwerp voor het gemeentelijke belastinggebied zal in dienen. De minister zeide dit in een inleiding over de mogelijkheden en moeilijkheden van bestuursdecentralisatie in verband met de bevoegdheden van de lagere organen in zaken, die kwestie van lan delijk belang kunnen raken. President Kennedy heeft zaterdag in beginsel zijn goedkeuring gehecht aan het rapport van de „commissie-Clay", waarin een vermindering van de Ame rikaanse steun aan het ouitenland met minstens 500 miljoen dollar wordt aan bevolen en iedere hulp aan genationali seerde ondernemingen die concurreren met de particuliere industrie in de lan den die voor steun in aanmerking ko men wordt afgekeurd. Zonder dat hij de conclusies in het rap port formeel aanvaardt verklaart Ken nedy in een brief aan de voorzitter van de commissie, generaal Lucius Clay, dat „U er zeker van kan zijn, dat uw aan bevelingen met zorg zullen worden toe gepast in het raam van de permanente herziening van ons programma". De nieuwe directeur van het Ameri kaanse bureau voor de internationale ontwikkeling, David Bell, heeft zelf de landen waarop bezuinigingen zouden worden toegepast opgesteld. Naar van welingelichte zjjde in Brus sel wordt vernomen heeft de Oostenrijk se regering nieuwe stappen gedaan om te komen tot 'n associatie met de Euro pese Economische Gemeenschap. Aan de zes landen van de E.E G. en aan de periodieke voorzitter van de minis terraad van de E.E.G., de Luxemburgse minister Schaus, zou het verzoek zijn gedaan de Oostenrijkse aanvraag voor associatie met de gemeenschap op de agenda van de ministerraad van de „zes" te plaatsen. Deze lijst wordt echter diep geheim gehouden met slechts een uitzonde ring: Indonesië. Geen avontuur Ten aanzien van Indonesië dat sedert 1945 in totaal 671 miljoen dollar van de V.S. heeft ontvangen, wordt in het rap- port-Clay gezegd: „Wij zien niet in hoe aan dit land door de landen van vrije wereld hulp van buitenaf kan wor den toegekend wanneer dit niet tenmin ste orde op zaken stelt in eigen huis, de buitenlandse ondernemingen en schuldeisers billjjk behandelt en zich op internationaal plan onthoudt van alle avontuur". Kwaliteit Volgens het rapport proberen de V.S. „te veel voor te veel landen" te doen en zou een meer beperkte hulp maar van „betere kwaliteit" tot betere resul taten kunnen leiden. Vrouw komt om door kolendamp De vrouw van de vroegere gemeente secretaris vaa Gieten (Dr.) is zaterdag avond door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De vrouw lag ziek op bed in de huiskamer. Haar man, de heer J. van Gogh, heeft waarschynljjk de kachel te snel afgesloten, waardoor zich kolendamp in de kamer heeft ver spreid. Op de vijf hectare terrein van de ze boerderij aan de Buurtweg in Stavenisse zal het eerste bunga- loivparlc, annex kampeerterrein in dit dorp worden ingericht. (Foto P.Z.C Prinses Irene heeft zaterdag een bezoek aan Limburg gebracht. Foto: prinses Irene bezichtigt, begeleid door ds. D. J. Monshou- wer, de nieuwe Bethelkerk in Brunssum. AUTO TE WATER BESTUURDER VERDRINKT Op de provinciale weg te Montfoord en De Meern in het dorp Achthoven is za terdagmorgen een tankauto van de weg geraakt en in een sloot beland. De chauffeur, de 48-jarige L. Erkelens uit Zwijndrecht, kwam hierby oni het le ven. Relletjes in Istanboel Zes leden van de Turkse oppositiepar tij, waaronder een lid van het parlement ~n verscheidene studenten zijn zondag ;ewond tijdens demonstraties in Istan- oel. Een groep studenten stenigde het gebouw van de oppositiepartij en vielen partijleiden aan. De politie wist de vechtende uiteen te drijven. Demonstraties in Brussel Duizenden jonge mensen hebben zondag in Brussel gedemonstreerd tegen atoom wapens en de gevaren van een nucleaire oorlog. De demonstratie was georgani seerd door de „Bond van initiatiefne mers voor een bijdrage tot een interna tionale ontspanning". Jeugdbewegingen en verscheidene politieke groeperingen waren uit het gehele land naar de hoofdstad gekomen om mee te doen aan de betogingen. Volgens de organisatoren zouden ten minste 10.000 mensen in de Brusselse voorstad Anderlecht gedurende 2% uur een protestmars hebben gehouden. Aan de demonstraties werd ook deelgenomen door delegaties uit Duitsland, Neder land, Frankrijk en Engeland. Het Nederlandsche Roode Kruis zal vandaag een grote zending goe deren naar haar zusterorganisatie in Indonesië sturen voor hulp aan de slachtoffers van de vulkaanuit barsting op Bah. Tevens is het gi ronummer 777 opengesteld voor bijdragen aan de hulpverlening. Volgens het Joego-Slavlsche persbureau Tanjüg zijn door de uitbarsting van de Goenoeng Agoeng op Ball ongeveer 1500 personen om het leven gekomen. In- het bericht uit Djakarta .wordt voorts gezegd dat de vulkaan nog steeds lava en stenen uitspuwt, welke soms een tem peratuur hebben van 110 graden Cel sius. Meer dan 60.000 ha vruchtbaar land is onbewoonbaar gemaakt, aldus Tanjug. De eeuwenoude tempel te Besakih, de oudste en grootste op het eiland, was onbeschadigd gebleven. De straten van een op ongeveer 16 kilometer afstand van de krater ge legen dorp waren bedekt door een ruim twee meter hoge laag stenen en NEWYORKSE TYPOGRAFEN WEER AAN HET WERK De Newyorkse typografen hebben gis teren met 2562 tegen 1768 stemmen be sloten het werk te hervatten. Hun sta king duurde toen al 107 dagen. Acht dagbladen konden niet verschijnen. Ziekenhuizen vol De ziekenhuizen op het eiland zijn vol en er is een nijpend tekort aan artsen, verpleegsters en geneesmiddelen. En lid van het op Bali gevormde nood- comité zei dat duizenden vissen in de door de regering aangelegde vijvers ten gevolge van de zwavelregens waren om gekomen. In Djakarta werd bericht dat 10 ton me dicijnen en voorraden per vliegtuig naar Bali zou worden overgebracht. Velen dakloos Functionarissen meenden dat 75.000 mensen, die binnen een straal van ruim 15 kilometer van de valkaan hadden ge woond, dakloos waren geworden. ten. „Maar er komt toch niks van terecht", voorspelde hij. „Ze willen allemaal in de Tweede Kamer zitten. Ze denken alleen aan hun eigen be langetjes", klaagde een ander toen hij het kleine rokerige zaaltje van Hotel Polen verliet, waar twee en een half uur lang heen eh weer werd gepraat, waardoor ten slotte zelfs een Babylonische spraakverwarring ontstond. Een ding stond vast: voor de volksrefe- rendumgedachte van de heer Evers voelde men weinig. Evenmin voor zijn voorstel om de aanhangers van de acht in de Tweede Kamer verte genwoordigde partyen toch de kans te geven een voorkeur voor de ge dachte van een volksreferendum uit te spreken, door op de laatste kandi daat van hun lijst te stemmen. Het aanbod van de heer Evers de kandi daten van de 17 splinterpartijen op zijn lijst (Volksreferendum en Initia tief) onder te brengen, waardoor vol gens de heer Evers de kans op een zetel veel groter wordt, werd van de hand gewezen. GROTE BRAND IN BANDENBEDRIJF Vrijdagavond brak brand uit in een bandenopslagplaats van Louter N.V. Bandengrootbandel en Assen- en Wïe- lenfabriek aan de haven in Waalwijk. Het vuur vond gretig voedsel in een voorraad van ongeveer 15.000 buiten en binnenbanden voor auto's. De vlammen laaiden huizenhoog op en zware rookwolken dreven over de ha ven. Verloren ging de opslaghal, de te kenafdeling en kantoorruimten. Zeven luxe auto's en enkele kostbare machi nes werden eveneens een prooi van de vlammeh. De brand ontstond omstreeks kwart over tien en werd ontdekt door voor bijgangers. De opslagplaats was binnen korte tijd veranderd in een vuurzee die door de brandweer uit Waalwijk met tien stralen werd bestreden. Dank zij de gunstige windrichting kon voorko men worden dat ook de eigenlijke fa- brieksruimte werd aangetast. Over de oorzaak van de brand en de omvang van de schade konden nog geen mededelingen worden gedaan. Volgens deskundigen loopt de schade in de ton nen. Het bedrijf was tegen brandschade verzekerd. MOND-EN KLAUWZEER INUDEN (N.-B.) Tn de buurtschap Volkel in Noord-Bra bant (gem. Uden) moeten ongeveer 1000 varkens afgemaakt worden we gens mond- en klauwzeer. De burge meester van LTden heeft de varkens- markt die vandaag in zijn gemeente ge houden zon worden afgelast. Op de jaarlykse byeenkomst van de Stichting Kunstenaarsverzet 1942-'45, die zaterdagmiddag in de aula der uni versiteit van Amsterdam is gehouden, zijn de aan de pottenbakster Sonja Landweer (Amsterdam) en de beeldhou wer Frank Letterie (Voorborg) toege kende subsidies (elk ƒ2500) uitgereikt. Na het openingswoord van de voorzitter. f. Wieger Bruin, sprak de vice-voor- zitter, de heer R. F. van Heusden. Hij deelde mede dat een statutenwijziging is aangebracht waardoor de stichting de gelegenheid krijgt ook op andere wijze dan door toekenning van bekroningen zoals tot nu toe de kunsten in Nederland en de geestelijke weerbaar heid te dienen. Voor de eerste keer dat deze subsidies aan jongeren zijn toege kend, werd nagegaan of er onder de kinderen van gevallen verzetsstrijders jonge kunstenaars waren, die een sub sidie van de stichting verdienen op grond van hun artistieke prestaties. Daarover heeft een commissie van deskundigen een advies uitgebracht aan het bestuur. De subsidie wordt gegeven, aldus de vice-voorzitter, ter aanmoediging bij hun arbeid en ter bevordering van hun artistieke vorming. De legpenning der stichting zal voortaan worden toege kend aan personen, kunstenaars zowel al3 niet-kunstenaars. die zich naar het oordeel van het stichtingsbestuur op bn- zonder verdienstelijke wijze hebben in- gezte voor de bevordering van de gees telijke weerbaarheid. Dorp gaat „meespelen" in de recreatie galows op het terrein van de huidige hoeve van de heer Droogendijk zul len verrijzen. Remplacant tijd ook van de kant van de ge meente wel plannen voor recreatie worden uitgewerkt. De camping en het bungalowpark aan de Buurtweg zijn daartoe eigenlijk een aanloop. STAVENISSE gaat „meespelen" in de recreatie. Die conclusie kan men trekken uit de jongste beslissing van de raad om een meer dan vijf hectare grote hoek grond aan de rand van het dorp in af wachting van een wijziging in het uitbreidingsplan reeds het stem pel van de mogelijkheden in deze richting op te drukken. Een rentenierende landbouwer, de heer J. C. Droogendijk, heeft zijn bedrijf verkocht aan de gebr. De Rooy te Dinteloord. Deze onder nemers van een vervoersbedrijf hebben plannen uitgewerkt om het stuk grond in de buurt van de zeedijk te veranderen in een bunga lowpark en kampeerterrein. Op het ogenblik verschilt het land bouwbedrijf aan do Buurtweg nog weinig van de omgeving. Een stU weggetje voert naar de boerdery, waar de heer Droogendijk vele ja ren met de seizoenen op en neer is gegaan. Maar dit jaar zal hier geen oogst meer worden binnenge haald. De bruii. geschilderde kip penhokken voor en naast het woon huis zijn byna leeg. Alles staat op het punt van liquidatie. De Gebr. de Rooy hebben namelijk het voornemen om reeds dit jaar met de bouw van een kleine serie bunga lows te starten. Voor verkoop of verhuur: dat staat nog niet vast. Het afgelegen stulc land in de verste punt van het eiland Tholen zal er het eerste opvangcentrum voor de re- creatiezoekenden worden. De men sen, die de echte rust van het vlak ke platteland zoeken, kunnen er te recht. Sportvissers, de zeedijk van het eiland Tholen al sinds jaren be zoekend, zullen er ongetwijfeld een zomerverblijf betrekken of op het ruime kampeerterrein hun tentje op slaan. De camping van Stavenisse zal mogelijk deze zomer al een ruime accommodatie krijgen. Het is de bedoeling dat in totaal 27 bun- Met hun plannen om de recreatie in een goed geordende opzet in Stave nisse te introduceren hebben de Bra bantse vervoerondernemers het ge meentebestuur snel „meegekregen". Het idee was een mooie „rempla- gant" van het plan, dat het gemeen tebestuur zelf al vaag had omlijnd, toen jarenlang de dreiging van de afsluiting van de haven boven het dorp hing. Men weet het: vorig jaar is het tij voor Stavenisse gekeerd, toen plotseling werd besloten om de haven in open verbinding met het Mastgat te laten. Op het ogenblik vorder, de damwand van betonplaten op de havendyken, voor de toekomst de definitieve be veiliging, al snel. Uit de aard van de zaak betekende de voor het dorp zo gunstige wending, dat er geen af gedamde haven meer komt. En dus ook kanovijver en kampeerterrein op deze plaats. Stavenisse heeft nu betere kansen: de watersport en het behoud van de gebruikelijke bedrij vigheid in alle seizoenen met het bin nenlopen en afvaren van de vracht schepen. Het particuliere initiatief van de Brabantse heren De Rooy heeft deze „lacune" al meteen opgevangen. Natuurlijk zullen er na verloop van Vlot aanvaard Iri de raad is het plan tot het be stemmen van de boerderij tot recra- tieterrein zoals reeds gemeld vrij vlot aanvaard. De heer G. M. Steendijk (s.g.p.) opperde nog wel bezwaren tegen een eventuele versto ring van de zondagsrust, 'maar ziin fractiegenoot A. J. Smits had al ver nomen, dat de beheerders van het terrein ten aanzien van deze voor Tholen belangrijke argumenten strikte regels in acht zullen nemen. Wethouder C. J. Moerland vertolkte in die vergadering van de raad de houding van Stavenisse met de woor den: „We mogen onze gemeente niet afsluiten voor het toerisme. Nu heb ben we het rtog in de hand. Laten we proberen het zo te houden. Stavenisse gaat dus „meespelen" in de recreatie. De eerste boerdery is ervoor verkocht. In de komende maanden zullen de vooral Belgi sche sportvissers en rustzoekers het dorp weer binnenrijden. Ze bren gen hun „stekkie" en hun tenten, hun auto's en hun caravans mee. Dank zij een particulier initiatief zul len ze dan met een goede accomo- datie kunnen worden opgevangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1