PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEVAAR VOOR CRISIS IS VERMINDERD Levert P. v. d. A.-motie uiteindelijk oplossing? Het Veerse Meer: beslist één recreatiegebied Bonn vraagt tóch om uitlevering van Israëlische agenten HUIDIGE KABINET ZAL ZEER WAARSCHIJNLIJK GEEN COMMERCIËLE T.V.-CONCESSIONARIS MEER AANWIJZEN VULKAANUITBARSTING BALI TOT NATIONALE RAMP VERKLAARD Ik woon op kamers Volgens Jeruzalem dertig ex-nazi- geleerden in Egypte Bewoners van drie dorpen door kokende lava ingesloten KAPPER FLINK IN HENGELO BEROEPSWEERVOORSPELLER Burgemeester van Brielle geschorst Een directeur Geen geld Verontrusting 206e jaargang - no. 70 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 maart 1963 Directie: P. van de Velde. P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Wal straat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus. Vlissingen. 169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 239o; Ten^uzen: red tel. 2I16 adm tel. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Kennedy staat iels te wachten Pagina 3 (Van onze Haagse redactie) Het hardnekkig gerucht in politieke kringen wil, dat niet alleen de K.V.P.-ministers Veldkamp, Klompé en Cals met de staatsse cretarissen Scholten en Gijzeis de portefeuilles ter beschikking zul len stellen als de motie-Aarden dinsdag in het vervolg van het ka merdebat over de commerciële t.v.-nota zou worden aangenomen, maar ook de V.V.D.-minister van binnenlandse zaken Toxopeus. En ondanks'dat is er het feit dat gisteren, na de middagvergadering van het kabinet de crisissfeer in Den Haag snel afnam. Alle informa ties die wij over het kabinetsberaad kregen blijven er op duiden, dat aanneming van de motie-Aarden in de Tweede Kamer voor de ge noemde ministers en staatssecretarissen een casus belli zal zijn, maar tijdens het beraad in het kabinet, waarin prof.. De Quay volgens be trouwbare zegslieden er in geslaagd zou zijn een sfeer van verbon denheid te handhaven, zou men het er over eens geworden zijn, dat de regering het in de hand heeft, aanneming van die verregaande mo tie te voorkomen. Tot dusver 1100 doden De prijs die het kabinet voor een ernstige poging tot voorkoming van stemming over die motie be reid schijnt te betalen, is, de Ka mer de zekerheid te geven, dat dit kabinet in de laatste weken van zijn bestaan, geen concessie meer zal verlenen aan een gegadigde voor de verzorging van commer ciële t.v. Indien dat juist is, dan blijft de vraag, hoe de ministerraad er in geslaagd is een formule te vinden, waarmee de V.V.D.-minister Toxopeus lijstaan voerder van de partij, die deze kwestie zeer scherp stelt zijn politieke vrien den niet in verlegenheid behoeft te bren gen in de komende verkiezingsstrijd, waarin de zaak zeker op de voorgrond zal staan. Een formule waarmee ook de staatssecretarissen en de genoemde K.V.P.-bewindsliedcn vrede kunnen heb ben. Dat moet een formule zijn, waarin de invoering van althans reclame-t.v. niet bij voorbaat gedoemd is vermorzeld te worden in het komend kabinetsfor matie-beraad. Formule Sommige waarnemers geloven, dat het kabinet die formule gevonden heeft in de hoofdlijnen van de P.v.d.A.-motie-Kleijwcgt, die een sug gestie concretiseerde, welke tot grote Scholten volkomen werd genegeerd. De heer Kleijwegt heeft in die motie voorgesteld een open bestel voor het tweede net, uitdrukkelijk toegankelijk voor nieuwe belanghebbenden en beslist niet gedomineerd door de omroepvereni gingen, integendeel. Reclame wordt bo vendien in die conceptie als bron van in komsten bepaald niet uitgesloten. Strohalm Is dit de strohalm die zal dienen ter voorkoming van een crisis Veel andere mogelijkheden zijn er niet, wil men al thans voor elk van de betrokken partij en en dat zijn er vele gezichtsver lies voorkomen op een ogenblik waarop vrijwel niemand dat kan hebben. Het is niet aan te nemen, dat één van de ministers of staatssecretarissen, die met de mogelijkheid van aftreden spelen, bereid zy'n een compromis te aanvaarden, dat hen reeds nu de ze kerheid zou geven, dat bij de volgen- Ouzo veertiendaagse jeugdrubriek Zigzag Wijdt deze week een arti kel aan de problemen van liet op- bamers-wonoii. Op pagina dertien. Voorts in dit; 20 pagina's tellende Pagina 2: Hulp dank zij P.Z.C.- dubbeltjes en benoeming burge meester van Slnt-Annaland. Pagina 3: Tracé aardgasnet uit gezet. Pagina 5: Kerkdiensten. Pagina 7: Uw pagina mevrouw. Pagina 9: Ook telers van klein- fruit moeten hoogwaardige pro- dukten leveren, en in het zaterdfftjnummer Op pagina 11: De aandeelhouder wint altijd, de aanhouderbijna nooit. Een verhaal over 's werelds beroemdste speelhol, het Casino van Monte Carlo. Pagina 12: Hans Warren bespreekt Ramth Sech Partunal van R. Bijdes, De Vogels van Victor Spoor en De Vlucht van L. B. Carlier. Voorts op deze pagina een bespreking Dokters (en patiënten) tn plaatjes, en een toneelartikel: Neerzien op blij spel? Op pagina 13: Zigzag en on ze veertiendaagse svortrubriek. Pagina Ui: Enige vluchtige indruk leen van het tweejaarlijkse foto- en cinéspektakel in Keulen. Onze fotopagina onder het motto „Bou wen" op pagina 15, Op pagina 17: De Kerken en de Maatschappij met: „Vliegtochten die met gebed beginnen", een artikel over de zendingsluchtvaartdienst op Nieuw-Guinea en de mbriclc Stem men uit de Kerken over de situa tie van de protestanten in Spanje. Ten slotte op pagina 19: de Kro niek van Zwin tot Zijpe met de kabinetsformatie het hele recla me-element om hals zal worden ge bracht. Aangezien het kabinet er bovendien van uit schijnt te durven gaan, dat de K.V.P.-fractie ook wel tot iets het la ten vallen van de stemming over de motie-Aarden bereid is, dat een breuk tussen fractie en de paradepaardjes op de K.V.P.-lijsten vlak voor de verkiezin gen kan voorkomen, en er voor de P.v.dA. een aantrekkelijkheid kan zitten in een oplossing die aan de motie-Kleij- wegt tegemoet komt, wint deze veron derstelling aan kracht. De bevrediging die een dergelijke formule aan de grim mige anti-revolutionaire fractie kan schenken is de inwilliging van de a.r.-eis, dat dit kabinet voor zijn aftre den geen concessie meer afgeeft. Verklaring Het kan In leder geval de verklaring zyn voor het wjjken van de crisissfeer, waar toe ook de voortzetting bijdroeg van het beraad van de ministerraad in do avond uren, over onderwerpen die met de t.v.- kwestie niets meer te maken hadden. Daarbij ging het over zaken, welke pas na het kamerdebat van aanstaande dins dag spelen. Dat zou nauwelijks voor de hand liggen in een situatie waarin het kabinet de overtuiging had dat reeds op dinsdag een regeringscrisis plaats zou hebben. Door de strenge winter zijn de bloemen op'de Keukenhof in Lis- se, welke volgende week donder dag door minister-president De Quay zal worden geopend, veel la ter tot leven gekomen. De Keu kenhof is nu nog kaal en een beetje triest. Foto links: Een lan ge rij stoelen wacht al op de be zoekers, maar bloemen zijn nog niet te zien. Foto rechts: In een kas vond de fotograaf ten slotte nog een tulp, maar die heette dan ook JSneeuwster AMNESTIE GELDT NIET VOOR MINDSZENTÏ De primaat van Hongarye, kardinaal Jozsef Mindszenty, die na de onderdruk king van de opstand In Hongarye van 195b een toevluchtsoord vond in het ge bouw van de Amerikaanse legatie te dag door premier Janos Kadar is afge kondigd, zo heeft een woordvoerder van liet Hongaarse ministerie van buiten landse zaken gisteren meegedeeld. De kardinaal kan echter, als iedere „veroordeelde misdadiger", een verzoek om amnestie indienen, aldus de woord voerder. Hij herinnerde aan de woorden van Kadar, die in het parlement had ge zegd: „Zq, die uitgesloten zijn van de amnestie, hebben ae mogelijkheid om gratie te vragen, en te krijgen, op basis van een apart onderzoek van hun geval". West-Duitsland heeft Zwitserland toch gevraagd de twee mannen, die Israëlische agenten worden ge noemd, en die thans in Bazel ge vangen worden gehouden, Uit te le veren. Een Westduitse rechtbank had arrestatiebevelen voor de twee mannen uitgevaardigd, die ervan worden beschuldigd een aanslag te hebben gepleegd op het leven van dr. Kleinwaechter, een Westduitse raketdeskundige, die voor Egypte werkte. De Westduitse regering maakte gisteren bekend, dat zij het zou afkeuren als de politieke spanning vergroot zou worden doordat Duitse wapendeskundigen in het buitenland werken. Het kan echter niet met zekerheid worden vastgesteld of het waar is dat Duitse technici in Egypte medewerking verlenen aan de produktie en ontwikkeling van aanvalsraketten, aldus de regeringsverklaring. Hierin werd verder gezegd, dat de bondsrege ring een dergelijke medewerking niet op prys zou stellen. Zij kon echter haar on derdanen niet verhinderen naar het bui tenland te vertrekken. Elf deskundigen De woordvoerder, die de regerings verklaring op een persconferentie be kendmaakte, zei, dat voorzover be kend is, hoogstens elf Duitse experts aan de vervaardiging van Egyptische raketten meewerken. Er is echter een groter aantal Duitsers dat in de Egyptische vliegtuigproduktie werkt, zo zei hy. De Egyptische regering heeft intussen officieel ontkend, dat Duitse geleerden in dit land werken aan de ontwikkeling van atoombommen. De minister van voorlichting, Abdoel Hatem, verklaarde voor radlo-Caïro, dat de beschuldigin gen hieromtrent, een Israëlische „laster campagne zijn, die bedoeld is om de mis sie van Duitse deskundigen in oneer te brengen" en om te bewerken, dat zij naar Duitsland terugkeren. De Duitse geleerden, zei hij, „voeren wetenschap pelijke en technische onderzoekingen uit en werken niet aan de fabricage van atoombommen". Deze verklaring was de eerste reactie van Egyptische zijde. Nazimedewerkers Naar uit officiële bron in Jeruzalem wordt vernomen werken op het ogenblik ongeveer dertig Duitse natuurkundigen, die hoge functies bekleedden in de oor logsindustrie van de nazi's, nu voor het departement voor militair researchvverk van Egypte. Zy zetten daar het werk voort dat in 1945 door do overwinning van de geallieerden werd onderbroken, aldus de zegsleiden. DE VOS VAN STEENWIJK NIET TERUG IN SENAAT liberale senator mr. dr. K. H. baron Vos van Steenwyk na de zomer niet meer in de Eerste Kamer zal terugke ren. Het bestuur van de V.V.D. heeft voorgesteld ir- H. J. Louwes uit het Groningse Ulrum kandidaat voor deze zetel te stellen. Zoals bekend zal ook de liberale sena tor prof. dr. H. J. Witteveen zijn zetel prijsgeven nu hij zich kandidaat heeft gesteld voor de Tweede Kamer. Op ba sis van de statenverkiezingen van vorig jaar zal het aantal liberale zetels in de Eerste Kamer echter terug lopen van acht naar zeven, zodat na het vertrek van beide kamerleden slechts één nieu we senator dient te worden benoemd. Nog meer Franse kernproeven Frankrijk zal zijn kernproeven hetzij in de Sahara hetzij elders voortzetten en het uit te voeren program voorziet nog in een groot aantal proeven ook al wordt alleen het strikt noodzakelijke uitge voerd. Dit heeft de minister voor de strijdkrach- teb, Pierre Messnier, op een persconfe rentie in Lyon meegedeeld. Hij zei dat alle ontploffingen in de afgelopen twee jaar ondergronds teweeg werden ge bracht en voor niemand gevaar oplever- dén. De hoofdcommissaris van politie in Denpasar op Bali heeft gisteren gezegd, dat 1100 personen zijn ge dood door hete lava en as als ge volg van de uitbarsting van de vul kaan „Agoeng". De politie vreest voor het léven van de 560 inwo ners van drie dorpen die zijn inge sloten door stromen kokende lava. President Soekarno heeft de vulkaanuit barsting tot nationale ramp verklaard. In een bekendmaking van het presiden tiële paleis wordt gezegd, dat secretaris generaal Thant van de V.N. in een tele gram hulp heeft aangeboden voor de slachtoffers van de ramp. Een vliegtuig van de politie dat gis termiddag laag boven de vulkaan heeft gevlogen heeft nieuwe uitbar stingen waargenomen. De lava, die eerst van de zuidelyke, westelijke en oostelijke hellingen omlaag kwam, stroomt nu ook langs de noordelijke helling van de „Agoeng". Dit gebied aan de oostkust van het ei land is onbegaanbaar, aldus hoofdcom missaris van politie Oenwarsito. Vier politieboten zullen naar dit gebied wor den gezonden om reddingsploegen aan land te zetten op de noordoostkust. De redders zullen trachten de geïsoleerde dorpen te bereiken om de. bevolking in de boten te evacueren. Commissaris Oenwarsito zei nog, dat er talloze gewonden zijn. Zakenlieden zien er wel iets in..... De Hengelose kapper en vveerprofeet, die zich door zijn dikwijls rake weervoorspellingen in de afgelopen winter bekendheid heeft verworven, heeft zich contractueel verbonden aan een bu reau „Weerinformatie" te Den Haag, bij notariële acte opge richt, dat zijn weervoorspellingen gaat uitgeven. Het bureau is opgericht door enige zakenlieden, die kennelijk brood zien in het voorspellen van het weer voor de vakantiegangers. Binnenkort zal dit bureau een boekje gaan uitgeven, waarin het de weersgesteldheid van de vakantiemaanden van dit jaar mei tot en met september zal voor spellen. De opbrengsten, die hieruit voor kapper Flink zullen voortvloeien, wil hij o.a. gebruiken voor de aanschaffing van apparatuur, waarmede het naar zijn zeggen, mogelijk zal zijn nog nauwkeuriger het weer te voorspel len. Hij wil zich ook in Duitsland op het gebied van de weerprofetie gaan bewegen en, aldus zijn publiciteitsman tevens administrateur van het bu reau „Weerinformatie" de heer K. van de Veen in Den Haag, ook daar voor is geld nodig. Voor de apparatuur en voor de medewerkers, die bij „waarnemingen" van kapper Flink niet kunnen worden gemist. Géén Ion uitgeloofd Inmiddels voelt de heer Flink zich gegriefd door uitlatingen van een fa brikant in Naarden, de heer C. Doyer, die in het openbaar zou hebben te kennen gegeven, dat hij de voorspellingen van de heer Flink niet hoog schat. De heer Doyer zou hebben gezegd, dat de successen van de kapper slechts „toevallig" zijn geboekt. Zelfs zou de heer Doyer een bedrag van 100.000 gulden hebben uitgeloofd voor een juiste voorspelling van de heer Flink, hetgeen de heer Doyer echter, in antwoord op een vraag van het A.N.P., ontkende. Wat de heer Flink weer jammer vindt, want hy had een dergelyke uitda ging graag geaccepteerd. Hy was zelfs bereid thans reeds het weer te voorspellen voor een aantal dagen in februari 1964 De burgemeester van Brielle, de heer D. M. van Zwieten, is door Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland voor de tyd van een maand geschorst nit zyn func tie. Dit besluit werd genomen in verband met een onderzoek, dat door de ryks- reeherche is ingesteld. Tot de over en kele dagen te verwachten benoeming van een plaatsvervanger wordt de functie waargenomen door wethouder mevr. L. M. van den Boogerd-Neecken. Vice-admiraal L. Brouwer (foto), die per 1 april de Kon. Marine met pensioen zal verlaten, is bij K.B., met ingang van 1 april van dit jaarbenoemd tot lid van de Raad van State. VOOR- EN TEGENSTANDERS VAN ÉÉNHOOFDIGE LEIDING Zeeuwse deskundige noemt angst van A.N.W.B. voor lintbebouwing ongegrond OP EEN veelkleurige kaart van het Veerse Meer, getekend door de Provinciale Planologische Dienst, is ter hoogte van Wolphaarts- dijk een rank, wit zeilbootje in het hemelsblauwe water geschetst. In de duidelijke blokletters van een geroutineerd tekenaar staat onder „verklaring van de tekens" achter het zelfde witte bootje: kleine steunpunten voor de watersport. Die kaart werd op 7 juli 1958 getekend. Nu bijna vijf jaar later is dit „kleine steun punt voor de watersport" in werkelijkheid: twee forse jachthavens, die. samen ligplaats kunnen bieden aan 200 pleziervaartuigen. Er is bovendien een derde in de maak: juist deze week is men met de aanleg begonnen. Dat alles bewijst de snelle groei van de recreatie op en rond het Veerse Meer. „Kleine steunpunten" zijn uitgegroeid tot grote jachthavens. Maar niet iedereen is helemaal ge rust over die snelle ontwikkeling van de recreatie rond Nederlands jongste meer. Met name de A.N.W.B. en dan in het bijzonder het bureau wa tertoerisme van deze bond beziet niet zonder angst en vreze die snelle groei. Steeds weer hamert deze bond er op, dat 't Veerse Meer en de rond- liggende recreatiestroken als één ge heel gezien moeten worden. Alleen dan is een harmonische ontwikkeling mogelijk, waarmee het toerisme wer kelijk gebaad is. Een wens van dc A.N.WJB. is dan ook: een krachtig bestuur voor dit gebied en het liefst een éénhoofdige leiding. Ongetwijfeld is er nu reeds sprake van een redelijke samenwerking. In het „Rechtspersoonlijkheid de Lichaam Het Veerse Meer" gaan voornamelijk met het oog op de recreatieve ontwikkeling acht ge meenten samen: Arnemuiden, 's-Heer Arendskerke, Kattendijke, Kortgene, Veere, Vrouwenpolder, Wissenkerke en Wolphaartsdijk. Deze organisatie wordt terzijde gestaan door een tech nische adviescommissie, waarin on der meer vertegenwoordigers zitting hebben van de Provinciale Planologi sche Dienst, de Provinciale Water staat, de Domeinen, het Staatsbos beheer, het Economisch Technolo gisch Instituut en de A.N.W-B. Maar met deze organisatievorm is niet iedereen het helemaal eêns. Eén van de belangrijke vragen is bijvoor beeld: moet er een krachtige leiding komen, hetzij in de persoon van een' directeur, hetzij in de vorm van een dagelijks bestuur van een recreatie schap? „Ja", antwoordt de heer B. J. F. Stijger, plaatsvervangend hoofd van het bureau watertoerisme vim de A.N.W.B., zonder aarzelen. „Wy geven de voorkeur aan een plas sen- of recreatieschap onder leiding van een directeur", bekent hij. Zyn belangrijkste motief voor deze wens: het Veerse Meer moet recreatief als één gebied tot ontwikkeling komen. Een Zeeuwse vertegenwoordiger uit de technische adviescommissie is het met deze stelling eens. „Het is een enorm en belangrijk recreatiegebied", zegt deze deskundige, „er moet dan ook een vaktechnisch directeur ko men, die niet alleen beheerder, maar ook promotor moet zijn. Als bijvoor beeld een jachtwerf zich aan het Veerse Meer wil vestigen, zal bij voorbeeld iedere gemeente deze werf op zyn grondgebied willen hebben. In deze gevallen lijkt niy een directeur onmisbaar. Als ik zeg promotor dan bedoel ik niet. een man, die nog maar gegadigden voor jachthavens enzo voort gaat aantrekken, want belang stelling is er al genoeg. Maar met promotor wil ik aanduiden een man, die voor een deskundige verdeling van die belangstelling zorgt", aldus deze Zeeuwse vertegenwoordiger in de adviescommissie. Maar de meningen zyn verdeeld. An deren zijn het. niet deze stelling niet eens of 'kunnen er om praktische re denen niet eans mee zijn. Zo bijvoor beeld burgemeesterA. de Kam van Vrouwenpolder. Mét burgemeester A. A. Schuit van Kortgene is hij door de (Zie slot pag. 5 kol. 1) ftantlijn Her en der zijn de laatste tijd in en buiten Zeeland kritische opmerkin gen gemaakt over de ontwikkeling van de recreatie in deze provincie, met na me over de gang van zaken rond het Veerse Meer. In een enige weken gele den gehouden radiodiscussie toonde zich bijvoorbeeld de hoofdingenieur-directeur van de Deltadienst-Zuid, ir. H. A. M. C. Dibbits, zich over de toekomst van dit gebied bijzonder verontrust. Er was naar zijn mening sprake van onvoldoen de samenwerking in dit gebied, er was te weinig coördinatie en hij vroeg zich zelfs af of in sommige opzichten de boot al niet was gemist. Een soortgelij ke opvatting viel onlangs ook waar te nemen tijdens een vergadering van de Vereniging Vrienden van Veere, terwijl verder bekend werd. dat men in kringen van de A.N.W.B. allerminst gerust is over de toekomstige ontwikkeling van dit gebied. Ter oriëntatie van onze le zers hebben wij vandaag elders op deze pagina een aantal meningen over dit onderwerp bijeengebracht. Is de ongerustheid, waarvan hier alge meen sprake is, gerechtvaardigd Wij menen, dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord. Weliswaar kan men in de provincie zonder veel moeite ook andere opvattingen horen, geruststellende opvattingen, maar het ziet er naar uit, dat de feiten de aan hangers daarvan slechts ten dele gelijk géven. Ziehier het beeld, dat sinds de afsluiting van het Veerse Gat naar bui ten is gekomen: gemeentebesturen, die op papier willen samenwerken, maar in feite hun eigen weg gaan en zoveel mo gelijk trachten binnen te halen, des noods ten koste van de nabuurgemeen te. We hebben geen lust om oude koeien uit de sloot te halen, maar in het kader van dit betoog is het niettemin noodzake lijk nog even te herinneren aan de me ningsverschillen tussen Kortgene en Wolphaartsdijk over de vestiging van de Antwerpse jachthaven. De gang van zaken destijds was een weinig fraai symptoom. We hebben niet de indruk, dat de geestesgesteldheid van de ge meentebesturen in dit gebied sindsdien erg is veranderd: ieder wil baas in ei gen huis blijven, maar bovendien baas over liefst zoveel mogelijk. Wanneer men de zaak-Veerse Meer abstract stelt, dan zou de volgen de situatie zonder twijfel de meest con structieve en de meest verkiesbare zijn: één gemeente, die alle gronden in han den heeft rond dit meer, die met des kundigen een landschappelijk verant woord en uit een oogpunt van toerisme aantrekkelijk plan uitwerkt en tenslot te zo snel mogelijk dit plan weet te ver wezenlijken. Maar deze abstracte situa tie bestaat niet: in plaats van de ene ideaal-gemeente zijn er welgeteld acht! Wat behoort dat dus in te houden Dat deze gemeenten samen hetzelfde moe ten bereiken wat in het gunstigste ge val één kan en behoort te doen. Dat wil zeggen: zij moeten overgaan tot stich ting van een publiekrechtelijk orgaan, dat ten aanzien van de ontwikkeling van het Veerse Meer alle bevoegdheden bezit. De A.N.W.B. zegt hierover: „Wij geven de voorkeur aan een plassen- of recreatieschap onder leiding van een di recteur". Het is echter een opvatting, die in de kringen van de bewuste ge meentebesturen niet erg populair is. Maar wij geloven, dat de A.N.W.B. hef hier tóch bij het rechte eind heeft. De historie van het gebied sinds de afslui ting is namelijk geen geschiedenis ge bleken, waarop de spreuk „eendracht maakt macht" van toepassing is, veel eerder „verdeel en heers". Waarom kiezen wij hier zo nadruk kelijk partij voor het standpunt van de A.NW.B. Omdat wij menen, dat in deze tijd iets anders eigenlijk niet mogelijk is. Om een Frans spreek woord te variëren: „grote kansen be hoeven grote middelen". We zijn het er allen in Zeeland over eens. dat het meer van het Drie-eilandengebïed enorme kansen heeft, het is uniek, groter dan vele befaamde Nederlandse watersport gebieden, kortom allerlei superlatieven zijn er op van toepassing. Maar dat be tekent tevens, dat men de kansen in fei ten moet omzetten, met andere woor den: er kan en mag door de gemeenten rond dit meer niet lokaal gedacht wor den. maar uitsluitend regionaal. En hoe is de praktijk van alledag Laten we eerlijk zyn: er wordt on dit moment nog door de lokale bril gekeken. Men heeft er allerlei overwegingen voor: er zou geen geld zijn om een bekwame coör dinator aan te stellen, psychologische overwegingen zouden moeilijkheden op leveren enzovoort. Maar dat zijn stuk voor stuk overwegingen van vóór de af sluiting. Als de wil er is. wordt de weg heus wel gevonden, de weg naar sa menwerking, naar vérgaande coördina tie. Wij leven niet meer voor 1940, maar behoren te weten dat de schaal vergroting van dit. ogenblik zo tref fend zichtbaar rond het Veerse Meer nieuwe visies en een nieuwe instelling vereist. Wordt dit niet erkend, dan zal men inderdaad kans loDen de boot te missen. De kritiek van de A.N.W.B. ne men wij zeer ernstig: deze instelling heeft te maken met watersportcentra over het gehele land. en de opmerkin gen uit deze kring worden vanuit een grote mate van vakkennis gemaakt. Er is nóg een reden, die ons noopt de ze zaak in een betrekkelijk wit- zwart schema voor te stellen. Het Veer se Meer is namelijk een soort toets steen: het is het eerste Zeeuwse gebied dat profiteren kan van de afsluiting van de zeegaten, het eerste gebied ook waar men verplicht is in grotere eenhe den te gaan denken wat het toerisme betreft, de Braakman buiten beschou wing gelaten. Welnu, de uitdaging die hier wordt gesteld, behoort men op de juiste wijze te beantwoorden. Want over niet zo heel veel jaren zal een nog grotere uitdaging aanwezig zyn: de Oosterschelde. Laat men voorkomen, dat overig-Nederland dan reeds bij voorbaat somber gestemd zal zijn over het Zeeuwse aandeel in het tot ontwik keling breneen van dat immense- meer. De opmerkingen, die de laatste tijd over de recreatie in het Drie-eilanden- gebied zijn gemaakt door geïnteres^ seerde en deskundige buitenstaanders dienen derhalve niét lichtvaardig te worden afgewimpeld. Dodelijke val van 18 meter Gisterochtend is de 60-jarige heer J. Jansen by de N.V. Breedband te IJmnï- den ten gevolge van een val door een glazen opstaande wand, waardoor Iiy 18 meter lager op de betonnen vloer in de fabriek terechtkwam, om het leven gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1