Samenspel van bedrijfsleven en gemeente bij ontwikkeling Goes Lage prijzen voor Zeeuwse appels de „Veilig verkeerstafel" in Duiveland onthuld Raad Yerseke verdeeld over schoolverkoop Centrale Zeeland naar vermogen van 151MW ANTWOORD VAN B. EN W. AAN DE RAAD Geen spectaculaire werken in 1962; wél veel plannen in voorbereiding Bij trage handel VOORSTELLEN GRONDPRIJZEN IN UITBREIDINGSPLAN SLUISKIL Voor u, mevrouw. een stuk Castella Schoonheidszeep GRATIS Sprake van vals stuk in zaak- Finsterwolde STAATSSECRETARIS DE JONG IN VLISSINGEN Slagroom VRIJDAG 22 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Onze grootste zorg is het om de ontwikkeling, zoals die zich thans aftekent in Goes, bij te honden. Daarbij is het vooral van belang, dat de gemeente samenwerkt met het plaatselijk bedrijfsleven". Dit ver klaarde donderdagavond burgemeester mr. F. G. A. Huber naar aan leiding van de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting voor 1963, die met algemene stemmen werd vastgesteld. De burge meester zei bepaald niet te wanhopen over de toekomst van Goes. Hij gaf toe, dat in 1962 geen spectaculaire werken tot stand zijn geko men. „Maar wel is dat jaar de grondslag gelegd voor tal van zaken. We hebben 1963 nodig om daar nog verder op door te gaan", betoog de de raadsvoorzitter. „Het is zaak al onze krachten aan te wenden voor het heden en de toe komst en zeker niet in het verleden te kijken. Dat laatste belemmert onze visie", aldus mr. Huber, die er op wees, dat ten gevolge van de nieuwe financiële regelingen tussen rijk en gemeenten ten aanzien van de finan ciën een geheel ander beleid moet worden gevoerd dan voorheen. Dit heeft het er voor de gemeente niet gemakkelijker op gemaakt. De burgemeester gaf toe, dat het ver- triallsatie, de verbetering van wegen en pleinen en de woningbouw. „Het college houdt zich bij wijze van spreken dag en nacht met deze problemen bezig", hield hij de raad voor. Geen vordering grote sportevenementen op zaterdag zal houden. Over het zwembad zei hij, dat mogelijk binnenkort de raad voorstellen zullen worden gedaan met betrekking tot enkele „uiterlijke verbeteringen" van dit bad. Overwogen zal worden of de ge meente medewerking zal verlenen bij het tot stand brengen van verbeteringen in het bad aan het Goese Sas. Over het onderwijs zei hy nog, dat het gemeentebestuur er hard aan werkt om de bouw van enkele nieuwe scholen te Spreker was het met een aantal raads leden eens, dat naar buiten de indruk wordt gewekt, dat de industrialisatie geen vordering maakt. „Geen wonder. Vele plannen moesten nog worden uit gewerkt", voegde hij eraan toe. De heer Huber weer er voorts op, dat toch wel het een en ander gebeurt. De begroting voor de rondweg, de spoorlijn naar het havenindustrieterrein en de brug over het kanaal worden momenteel besteks- klaar gemaakt. „Omstreeks Pasen komt men daarmee gereed", lichtte hy de raad in. Voor het baggerwerk in het kanaal wordt momenteel materiaal aangevoerd. De burgemeester was van oordeel, dat de haven in een „betreurenswaar dige situatie" verkeert: „Het is een sloot met enkele haventjes!" Overi gens wordt hard gewerkt aan een studie hierover. Grenswijziging De grenswijziging lichtte spreker even eens toe. „Met b. en w. van Kloetinge is overeenstemming bereikt over voorge nomen grenswijziging, hetgeen eveneens het geval is met 's-Heer-Arendskerke", zei hy hierover. Voorts wees spreker er op, dat er grote behoefte is aan haven- industrieterrein by de Goese industrieën. Uitbreiding van het havenindustrieter rein is in studie, maar dit hangt ook namv samen met het feit, dat dit op grondgebied van een andere gemeente zou moeten plaatsvinden. Op het droge industrieterrein over het spoor is pog weinig gebouwd. Een grote rol speelt hierin de moeilijke bereikbaarheid van dit terrein. Sprekende over de woningbouw zei hij, dat er vooral een groot tekort is aan middenstandswoningen, „Het woningbe- leid zit zo ingewikkeld in elkaar, dat het soms op de meest wonderlijke wijze wordt gevoerd", betoogde spreker ver der. Nieuwe uitbreidingsplannen vergen veel studie. Volgens de deskundigen is voor de opstelling van een nieuw plan 5 tot 7 jaar nodig. Ter sprake bracht de burgemeester voorts de verbinding van Goes ten noor den van de spoorlijn met Goes-Zuid. Ook hierover steekt het college zijn licht op. „Het is een zoeken en aftasten", merkte hij op. Ziekenvervoer Wethouder J. S. Visscher (p.v-d.a.) wees er op, dat voor het ziekenver voer in Goes een oplossing wordt ge zocht- Men is het er wel over eens, dat Goes over twee ziekenauto's moet kunnen beschikken, waarvan één voor vervoer van twee personen. Over de bejaardenhuisvesting zei deze wethouder, dat er momenteel een onder zoek gaande is om te zyner tyd het Gasthuis als bejaardentehuis in te rich ten. „Gaat dit niet door, dan kan de raad er van verzekerd z(jn, dat er op een andere plaats een verzorgingstehuis op algemene grondslag zal komen", al dus spreker, die er verder op wees, dat nagegaan wordt of de school aan de Dam geschikt is te maken als bejaarden- sociëteit en als repetitielokaal voor de muziekverenigingen. Sport en onderwijs Sport en onderwijs waren de zaken, die door wethouder mr. J. G. v. d. Burgt werden belicht. „De mogelijkheden van een sporthal annex tentoonstellings ruimte moeten nog worden onderzocht. Alles hangt af van de financiën", aldus mr. v. d. Burgt. Naar aanleiding van een waag van het S.G.P.-raadslid Maljaars verklaarde de wethouder, dat de sport stichting in Goes zoveel als mogelijk is doen realiseren. „De vertragingen zijn echter niet altjjd weg te nemen", voegde hy eraan toe. De christelyke ulo zal mo gelijk in plan Zuid worden gebouwd. Daarover zijn nog besprekingen gaande. Op korte termyn zal voorts worden be slist, waar de lagere school en de kleu terschool van de Gereformeerde Ge meente kunnen worden gebouwd. Het creëren van speelgelegenheid voor de jeugd heeft de aandacht van b. ei Concrete vragen De burgemeester ging ten slotte nog der in op enkele concrete vragen. Over wogen wordt het bevolkingsregister te verplaatsen naar de Zoutkeet. De res tauratieplannen voor het stadhuis wor den bestekklaar gemaakt. Archief- en bibliotheekruimte zullen beter tot him recht moeten komen. In de loop van 1963 zal de raad een voorstel bereiken over het Schuttershof. De kwestie van de erfpacht zal spoedig in de raad wor den gebracht. De recreatie in het Veerse Meer heeft de aandacht van het college. De burgemeester zag op dit terrein ook een taak voor de V.V.V. en de Evene mentencommissie in Goes. De staat van het slachthuis noemde de burgemeester „bedroevend", op korte termijn zullen enkele noodzakelijke voorzieningen wor den getroffen, zoals aanleg riolering, het maken van een omheining en de bouw van nieuwe lichtkoepels. De sanering heeft de aandacht van het college. Mo gelijk zal in de te saneren stadsdelen tot partiële bouw worden overgegaan. De dienst van gemeentewerken zal te zijner tyd een urgentieschema opstellen voor de straten en pleinen en de openbare ge bouwen. In tweede instantie voerden nog ver schillende raadsleden het woord, waarby met name de heer Loeve nader inging op de kritiek van de heer Roose, kritiek, die hy in vele opzichten ongegrond noemde. By de artikelsgewijze behande ling werden nog verschillende opmerkin gen geplaatst. Met name het punt van de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscoop bleek moeilijk te liggen. Ver schillende raadsleden vonden deze belas ting te zwaar drukken op de exploitant. Van de zyde van b. en w. werd toege zegd in de volgende vergadering met een voorstel hierover te komen. EXPORT BLIJFT ACHTER BIJ ANDERE JAREN Met de fruitafzet in ons land wil het de laatste weken niet goed vlotten. De pry- zen zyn In een dalende richting gegaan, waarby vooral de mindere kwaliteit een veer heeft moeten laten. Ook in onze provincie is er sprake van een tragi en luie handel tegen afbrokkelende prij zen. Het aanbod blijft voor de tyd van het jaar groot, maar de markt onder vindt weinig Inspiratie. De export blijft van geringe omvang, zodat het over grote deel zyn weg moet vinden naar het binnenland. En ofschoon het binnen land flink mee blijft doen, zyn liet mo menteel wel de dure groenten die een opleving van het prijspeil in de weg staan. Het sortiment is thans tot enkele rassen teruggelopen, met name de Golden Deli cious. goudrenet en Jonathan. Een en kel partijtje Winston is er nog te vinden en in nog geringere mate Lombards Cal vïUe. Van de drie hoofdrassen ligt de Jonathan wel het slechtst in de markt. Tengevolge van de zonarme zomer van 1962 is dit ras onvoldoende op kleur ge komen, zodat er te veel partijen aange boden moeten worden van mindere klas se. Bovendien kampen sommige telers bij dit ras met bewaarziekten, zodat het uitvalpercentage soms vrij aanzienlijk is. Mede door de toch al lage prijzen zijn de uitkomsten van Jonathanbewa- ring deze winter slecht. Voor de beste kwaliteiten worden nog wel redelijke prijzen gemaakt, maar juist deze winter is het percentage van kwaliteit II en UI te hoog. De middenprijzen vallen als geheel dan ook tegen. Voor goudrenet BOMAANSLAG OP SPOORLIJN BIJ DURBAN De politie van Durban heeft gisteren na dat een belangrykc spoorlyn tussen Jo hannesburg en Durban door een bom onbruikbaar was geworden, alle wegen afgezet en speciale voorzorgsmaatrege len genomen. De ontploffing die verscheidene kilome ters ver gehoord werd, deed zich voor nabij Durban by het station Berea. Er zijn noch doden noch gewonden gemeld. SUBSIDIEAANVRAGE INGEDIEND Afwijkingen van plan bij Nieuwe Kerkstraat „SIuisL. met een ryksbydragc van 458.919. Dit delen burgemeester en wethouders van Terneuzen in een preadvies mede aan de raad, die op donderdag 28 maart aan staande in openbare vergadering bij eenkomt. De totauluitgavcn ten behoeve van dit exploitatieplan zyn geraamd op 3.847.033,89. De geraamde inkomsten geven een bedrag aan van 3.388.114,89, zodat er een tekort is van 458.919. Een subsidieaanvrage tot dit bedrag is ingediend by de hoofdingenieur van de ryicswaterstaat te Terneuzen, welk ver zoek met gunstig advies is doorgezon den aan het ministerie van verkeer en waterstaat. Om het plan sluitend te maken moest voorts op bepaalde onder delen by de exploitatie worden afgewe ken. De afwijkingen hebben hoofdzake lijk betrekking op de omgeving van de Nieuwe Kerkstraat. Ten gevolge van de verlegging van dc invalsweg in oos telijke richting en het niet opnemen van een niet direct noodzakelijke sanering ter plaatse, kon een belangryke bespa ring worden bereikt. In het preadvies aan de raad worden ook de reeds veel besproken verkoops- pryzen voorgesteld. Deze bedragen voor open bebouwing B 18 per vierkante meter voorterrein en 5 achterterrein, voor openbare gebouwen 17,25, be- jaardenwoningen 15,25, open bebou wing C en CC (bungalows) 10, wyk- winkcls 25, winkelcentrum 70, volks woningbouw 10, kantoorgebouwen J25, bedryfsbebouwing 20, industrie- erreinen 8, speelterrein, begraaf plaats, sportterrein en grond voor af val en waterleiding 4, benzinestation 40 en garageboxen 600 per box. In een volgend agendapunt wordt voor gesteld reeds een aantal van deze gron den te verkopen, nameiyk aan de heren G. do Caluwe, A. van Esbroek, G. Ie Feber en G. Voerman, alle voor de bouw van een winkel en dus tegen een pry's van 70 per vierkante meter, en aan de heren P. Schëele en A. van Aver- maete voor woningbouw tegen de prys van 16 per vierkante meter. en Golden Delicious ligt de verhouding wat gunstiger, maar ze blyft ten achter by voorgaande jaren. Alleen de export kan voor wat meer leven in de brouwerij zorgen. M de buitenlandse vraag blyft gering en komt landeljjk gezien wekelijks rond duizend ton achter met de voor gaande jaren. Voor zover nog sprake is van export, blyft West-Duitsland aan de kop staan. België, Engeland en Frankryk komen ver achter met soms onbetekenende kwanta. In West-Duitsland, dat altijd een zeer goede afnemer van het Nederlands fruit was, wordt veel Italiaans fruit ingevoerd. De concurrentie heeft zich daar scherp toegespitst. Ook het ondereind van het fruit, waar voor de binnenlandse fabrieken nog al tijd belangstelling tonen, moet verhan deld worden op lagere pryzen, die schommelen tussen 8 en 10 cent per kilo. De vertraagde afzet tengevolge van de langdurige winter is er oorzaak van. dat er momenteel nog vrij aanzienlijke voorraden staan opgeslagen. Hieronder bevinden zich veel Golden Delicious waarvan een betere kwaliteit verwacht wordt met mogeiyk wat betere vraag Zou dit ook tegenvallen, dan zal van een beste bewaarwinter zeker niet ge sproken kunnen worden. (Advert enf le) bij aankoop van 3 stukken VAKBONDSTR1JD BIJ WILTON- FIJENOORD De georganiseerde katholieke werkne mers van de werf Wilton-Fyenoord in Schiedam zullen geen kandidaten stel len voor de binnenkort te verkiezen on dernemingsraad, zo is verklaard door de katholieke vakbondsbestuurder C. A. Bode. De afdeling Schiedam van St. Eloy, de metaalbewerkersbond van de K.A.B., is het namelijk niet eens met het verkiezingsreglement, dat al sinds 1955, toen de eerste ondernemingsraad werd samengesteld, wordt toegepast. De heer Bode meent dat bij Wilton- Fyenoord niet op democratische wijze wordt gestemd, omdat de verkiezingen niet geschieden op basis van evenredige vertegenwoordiging. Hij zegt dat nog nooit een K.AJ3.'er de kans heeft gekre gen om lid van de ondernemingsraad te worden, hoewel er honderden katholie ken bij Wilton-Fijenoord werken, van wie 400 a 500 zijn georganiseerd. De heer Bode maakte duidelijk dat hy het wél eens is geweest met de verkie zing van de eerste ondernemingsraad. In de wet op de ondernemingsraden staat nameiyk dat by zo'n eerste verkie zing de directie het voorlopig reglement vaststelt, en dat is by het bedrijf ge beurd. Maar daarna had de onderne mingsraad zelf een reglement moeten opstellen, aldus de heer Bode, dat de goedkeuring had moeten krijgen van de bedrijfscommissie. De K.A.B.-bestuur- der noemt de laatste verkiezing dan ook „niet rechtsgeldig" 'en dus de on dernemingsraad onwettig. De directie stelt zich op het standpunt dat de laatste verkiezingen wél regle mentair juist zyn geweest. Het directie reglement voor de eerste verkiezingen is later namelijk overgenomen door de eerste ondernemingsraad en goedge keurd door de bedrijfscommissie. St. Eloy meent ten onrechte dat de bedryfs- commissie geen goedkeuring heeft ver leend, aldus ir. Wilton. De officier van justitie in Groningen mr. J. Muntendam heeft meegedeeld dat de rijf verdachten uit Finsterwolde zijn aangehouden op grond van „een vals stuk". Dit zou zijn opgesteld nadat er moeilijkheden waren gerezen met een verzekeringsmaatschappij over de afwikkeling van de schade als gevolg van een brand in het communistische wijkgebouw in Finsterwolde. Het valse stuk was bedoeld om van de verzekeringsmaatschappy een uitkering te verkrijgen. Zoals bekend hebben vier verdachten een bekentenis afgelegd. De vijfde ver dachte. het communistische Eerste-Ka- merlid H. H., is gistermiddag voorge leid. De officier van justitie wilde over het verloop van het verhoor geen me dedelingen doen. HAVENMEESTER VAN ENKHUIZEN SPOORLOOS De heer J. Poorta (64), havenmeester van Enkhuizen, is sinds woensdagnacht spoorloos verdwenen. Hij heeft na terug keer van een bridgeavond 's nachts na twee uur zijn huis verlaten en is sedert dien niet teruggezien. De rijkspolitie te Enkhuizen werd om half vier 's nachts van de vermissing op de hoogte gesteld en is toen onmiddeliyk gaan zoeken. Ook de rijkspolitie te wa ter is bij het oncjprzoek ingeschakeld. Gisteren hebben mannen van de rijkspo litie te water de omgeving van deze plaats zonder resultaat afgezocht. Op vele plaatsen is ook gedregd. De politie zal vandaag het zoeken voortzetten. De heer Poorta keerde om ongeveer twee uur 's nachts terug in zyn huis na een bridgeavond. Hy liet even zyn hond uit en verliet daarop weer de woning, zonder te zeggen waar hy heen zou gaan. CREMATIE PROFESSOR J.C. VAN OVEN In het crematorium te Driehui s-Wester- veld is gistermiddag het stoffelyk over schot van de oud-minister van justitie prof. J. C. van Oven, die op 8I-jarige leeftijd te Leiden overleed, gecremeerd. Vooral uit universitaire kring was er grote belangstelling by de afscheids- plechtigheid. Van de regering was de minister van justitie, mr. A. C. W. Beer man aanwezig. Gesproken werd o.a. door dr- Drees. Tussen de Sowjet-Unie en Turkije is een handelsovereenkomst getekend, die in uitbreiding van de handel tussen beide landen in die komende zes maanden met 20 procent, aldus meldt Tass. Juweel van een werkstuk Diploma's voor 108 cursisten uitgereikt na alle regels en voorschriften, rechten en plichten voor de weggebruikers zijn samengeperst, heeft de afdeling Duive land van het Verbond voor Veilig Ver keer donderdagavond in „Ons Dorps huis" te Nieuvverkerk in vol ornaat ge presenteerd. Burgemeester A. A. van Eeten draaide een schakelaar om: alle lichten in de zaal doofden en op het keurig verzorgde werkstuk van zes rindingryke hobbyisten pinkten de ro de en groene lichtjes. Akkoord met zes tegen vijf Handelwijze b. en w. scherp veroordeeld In de woensdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad Yerseke ontspon zich een heftige discussie over een in de vergadering van 16 november 1962 genomen besluit tot verkoop van de voormalige openbare lagere school Damstraat, aan de heer M. van Poelje. De raad besloot ten slotte met zes tegen vyf stemmen het voorstel aan te nemen Bij deze verkoop was toen de voorwaar de bedongen, dat de koper het eerstge- gadigderecht zou verkrijgen voor het plaatsen van verkoopplaatsen van olie op haventerrein of recreatiegebied. Tot op heden was op dit besluit nog geen goedkeuring verkregen van G.S. Burge meester A. C. Willemsen deelde nu me de, dat G.S. een aanvulling op het raads besluit wensten, waarin deze clausule uitdrukkelijk werd bekrachtigd. De heer Van Poelje bleek echter achteraf bereid de clausule te laten schieten, zodat de verkoop zonder deze voorwaarde kon ge schieden. B. en w. stelden de raad dan ook voor met deze gewyzigde omstandigheden koord te gaan. De heer J. van Set (c.h.) wees erop, dat op een door hem gestelde vraag in de laatst gehouden vergadering omtrent het uitblijven van Op werkbezoek aan Koninklijke Marine De staatssecretaris van marine, de heer P. J. S. de Jong heeft donderdag een werkbezoek gebracht aan de Koninklyke Marine te Vhssingen. De staatssecretaris was vergezeld van zijn adjudant, lt. t.z. der 1ste klasse A. P. E. J. J. Besnard. Het gezel schap arriveerde even na half elf per marinehelikopter uit Den Haag op een veldje aan de Zwanenburgse weg te Vlissingen. De helikopter was af komstig van het vliegkwam Valken- burg. Kapitein ter zee F. Bruijn, rinehelikopter gemaakt, commandant maritieme middelen te Vlissingen, was ter begroeting aan wezig. Het gezelschap reed vervolgens naar de Prins Hendrikweg, waar een ont vangst aan boord van het wachtschip Hr. Ms. „Van Speyk" volgde. Het werkbezoek van de staatssecretaris, dat tot omstreeks drie uur in de mid dag duurde, omvatte onder meer een ontvangst by de dienst conservatie. De terugreis werd eveneens per ma- Foto: na aankomst van de helikop ter. In het midden staatssecretaris De Jong. Rechts kapitein ter zee Bruijn en links op de foto de adju dant van de staatssecretaris. (Foto P.Z.C.) de goedkeuring werd medegedeeld, dat men niet wist waarom het zo lang duur de. De raad werd niets gezegd van de brief die G.S. op 8 februari aan het ge meentebestuur richtte. Wel ging het col lege toen onderhandelen met de heer Van Poelje. De heer Van Schaik vroeg zich af, wat in de brief aan de heer Van Poelje werd geschreven. „G.S. wilde toch niet dat de voorwaarde werd geschrapt?" zo vroeg hy. Ook de heer C. Pekaar (p.v.d.a.) was niet te vreden over het antwoord. Volgens deze spreker was b- en w. eenst nogal voor het recht van eerstgegadigde. De heer Pekaar zei dc indruk te hebben, dat de heer Van Poelje het advies had gekregen de voorwaarde in te trekken om de zaak snel rond te kunnen krijgen. Wethouder J. Koster (s.g.p.) vond het onbegrijpelijk, dat de tegenstanders van de verkoop met de voorwaarde nu zo te gen de huidige gang van zaken gekant waren. Volgens deze wethouder hoeft b. en w. niet van alle gevoerde correspon dentie kennis te geven aan de raad. Burgemeester Willemsen wilde tot stem ming overgaan, maar door de verhitte gemoederen moest deze even worden uit gesteld. Vooral de heer Van Schaik ver zette zich tegen het schrappen van de veelbesproken clausule. Hy vond de ge hele gang van zaken zeer onjuist. Eerst diende de brief van G.S. van 8 februari te worden beantwoord. Burgemeester Willemsen deelde toen mede, dat dit reeds door het dagelijks bestuur was ge daan. Toen uiteindelijk toch tot stemming werd overgegaan spraken zes raadsle den zich voor het schrappen van de clau sule uit. Tegen stemden de heren C. Pe kaar en J. B. Korstanje (beiden p.v.d.a.), E. Boone (vrije lijst), J. van de Velde en J. van Schaik (beiden c.h.). Zodat het voorstel werd aangenomen. Vele, zo niet ontelbare, uren zyn gesto ken in deze keurige en overzichtelyke tafel. Alle mogelijke verkeerssituaties in miniatuur kunnen er in een hand omdraai met borden en speelgoedvoer tuigen worden ontworpen en opgelost. Van een voorrangskruising tot een tun nelweg, van een zebra-met-stoplichteü tot een spoorwegovergang met beveili gingssignalen. Met de regels en de plienten van de weggebruiker in het achterhoofd en een vaardige hand bij de verwerking van het materiaal, heb ben actieve leden van Veilig Verkeer van Duiveland hier voor de toekomst een bfzonder instructief en gemakkelyk te transporteren opvouwbaar hulpmiddel voor het onderwijs opge bouwd. En dat daarvoor in de gemeente Duiveland belangstelling is, bleek by de „onthulling" van de tafel nog eens dui- deijk. Niet minder dan 108 cursisten van opperwachtmeester der rykspolitie I. C. Ardonne (Nieuwerkerk en Ou- werkerk), en de wachtmeester le klas J. Hoekman Sirjansland) en A. van Zweden (Oo3terland) kregen deze avond een getuigschrift. Eén van hen behaalde het maximum aantal van 200 punten. Achttien cur sisten kregen een speldje, omdat ze 180 of meer punten hadden behaald. In Ouwerkerk slaagden 28 cursisten, in Nieuwerkerk 29. in Oosterland 22 en in Sirjansland 29. Een mooi succes: deze verkeersdiplo- ma's. Maar de activiteiten ertoe hebben een schril decor. Dit lichtten de voor zitter van de afdeling, de heer P. J. Walhout, en opperwachtmeester Ardon ne, aan het begin van de drukbezochte verkeersavond nog even nadrukkelijk toe. De eerste sprak van een hoge ur gentie om telkens weer de verkeersre gels op te frissen en de inspirerende politie-verkeersdeskundige leidde zyn idee tot het houden van cursussen voor iedere weggebruiker terug tot praktyk- voorbeelden met noodlottige gevolgen. „In Nederland vallen leder jaar even veel slachtoffers in het verkeer, als Nieuwerkerk inwoners telt". Dit voor beeld van burgemeester Van Eeten sprak voor zichzelf. Daarom wil de Dui- velandse afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer meehelpen om iedereen telkens weer te bepalen by de meest elementaire eisen van het weggebruik. De cursussen en de nieuwe tafel, een juweel van een aanwinst, zijn daarby onmisbaar. (Foto P.Z.C.). Bevredigende gang van zaken bij „Naarden" De in een voorlopig bericht over 1962 door de directie der N.V. chemische fa briek gaarden" uitgesproken optimis tische verwachtingen blijken bewaar heid, zowel omzet als winst van het moederbedryf en zijn buitenlandse ves tingen zyn met ruim 10 pet. toegeno men. Ook de gang van zaken in de eerste maanden van 1963 blyft zich bevredi gend ontwikkelen. De orderportefeuille overtrof bij de aanvang van dit jaar die van vorige jaren aanzienlijk. Nieuwe eenheid van 70 MegaWatt UITBREIDING MOGELIJK VOOR EIND 1963 GEREED Centrale Zeeland te Vlissingen van de P.Z.E.iVL worden uitgebreid met een produktie-eenheid van 70.000 kW (70 MegaWatt of MW). Dit besluit is dins dag genomen in de Raad van Bestuur van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Elec- vennootschap, die op dezelfde dag bijeen kwam, stemde met deze beslissing in en voteerde een krediet van 32,5 miljoen gulden voor dit doel. Zo mogelijk zal de uitbreiding voor het eind van 1965 haar de Cent rale Zeeland zal na deze "uitbrei ding 151 MW bedragen. De Centrale Zeeland werd op 1 oktober 1954 door de minister van economische zaken officieel geopend. Er waren toen twee eenheden, elk van 24 MW opge steld. De eerste uitbreiding met een een heid van 33 MW volgde reeds eind 1958. De commissaris der koningin verrichtte de officiële Ingebruikneming op U mei 1959. De P.Z.E.M. is van mening, dat door de industriële ontwikkelingen in de provincie Zeeland, maar ook door het toenemende gebruik van elektriciteit voor allerlei doeleinden in huishouden en ambacht, de behoefte aan elek trische energie in de provincie zich in stygende lijn blyft bewegen. Men moet by de energievoorziening steeds enige jaren vooruit denken, ten einde niet door een te kort aan produk- tievermogen te worden verrast. Op grond van statistische en andere gege vens werd het de P.Z.E.M. duidelyk, dat nu de grote stap. nameiyk een nieuwe uitbreiding met 70 MW, moet worden gezet. Deze keuze werd gewettigd ge acht, vooral omdat een eenheid van deze grootte economischer kan werken dan de tot dusver opgestelde. De tyd. nu onge veer 40 jaar geleden, dat men ernstig twijfelde aan net bestaansrecht en de toekomst van een Zeeuwse elektriciteits voorziening is wel geheel veranderd. De behoefte aan uitbreiding in de energie sector mag gerust worden beschouwd als een graadmeter voor de economische ontplooiing in dit gewest. Zo gezien Is er alle reden" voor vertrouwen in Zeelands toekomst, zo wordt van de zijde van de P.Z.E.M. meegedeeld. (Advertentie) Zondagtoetje I is 'n toetje met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9