Matroos stal fiets: maand gevangenisstraf AGENDA Begrafenis P. Boer te Middelburg WALCHEREN PRESENTIEGELD GOESE RAAD WORDT VERDUBBELD (TOT 20,-) CONTACTLENZEN VOORLOPIG PROGRAMMA VIERING „AXEL, 750 JAAR STAD" BEKEND VRIJDAG 22 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Politierechter Middelburg VERDACHTE HAD VOOR 50,— BEHOORLIJK GEDRONKEN De Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda, heeft de Amersfoortse matroos P.V. don derdagmiddag veroordeeld tot een maand onvoorwaardelijke gevan genisstraf, voor het stelen van een fiets. De matroos had zich de fiets op een avond toegeëigend, toen hij in Vlissingen, na cafébezoek, naar de haven wilde terugkeren. De ma troos zit momenteel te Dordrecht een straf uit voor diefstal van een bromfiets. V. was met een kameraad de wal opgegaan. Na het drinken van talloze biertjes en cognac (de verdachte verklaarde 50,te hebben verteerd) moesten de vrienden terug naar het schip. Ze vonden de haven wat te ver om te lo pen en namen toen een fiets, die toe vallig niet op slot in de nabijheid var het café stond. De fiets werd achter gelaten bij het schip. Op de vraag van de politierechter of de matroos erg dronken was, antwoordde deze „behoorlijk", maar de officier, mr. A. W. Rosingh meende dat hij toch niet zo dronken was dat hij niet meer wist wat hij deed. Hij eiste een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van drie maan den. matroos wat onzeker. De tweede ruit sneuvelde toen de twee jongens elkaar met stukken ijs gingen gooien, waarbij één stuk door een winkelruit vloog. Het werd niet helemaal duidelijk of de klomp ijs per ongeluk of met opzet de winkelruit raakte, Momenteel zit de verdachte wegens diefstal in het huis van bewaring te Rotterdam. De officier van justitie vorderde voor beiden een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 2 weken. De politierechter maakte er een voorwaardelHke straf van met de proeftijd van 2 jaar en legde bei den bovendien een boete van 75 op. By verstek werd de automobilist J. A. K. uit Vlissingen, die er auto onder in vloed van alcohol op de Singel in Vlis singen reed, conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 weken en ontzegging van de rijbevoegdheid vooi de tijd van 8 maanden. De beledigingen die A. H. H. uit Oost burg bij de afrekening een naaimachine handelaar had „toegevoegd", kwamen hem conform de eis te staan op 25, Ook mevrouw M.-R. uit Middelburg die een hoteleigenaresse had uitgescholden, kreeg een boete van 25, Joy-riding De raadsman van de verdachte, mr. J. F. C. van Deinse betwijfelde of men in dit geval van diefstal of wederrechtelij ke toeëigening kan spreken. „Het was, aldus mijn cliënt, niet bedoeld als een blijvende toeëigening. Volgens mij is dit een typisch geval van joy-riding", war de mening van de raadsman, die pri mair pleitte voor vrijspraak. Mr. Van Deinse gaf voorts een beschrijving t de jeugd, die zijn cliënt heeft gehad het plan dat hij nu heeft opgevat om in een bloemisterij te gaan werken. „Als hij aan de wal komt, is er contact en controle mogelijk, ik wil er daarom voor pleiten om net grootste deel van de straf voorwaardelijk op te leggen". Vernieling Een tweede matroos verscheen donder dagmiddag voor de politierechter: W. C. S. uit Rotterdam die ervan werd ver dacht in Vlislngen twee ruiten opzette lijk te hebben vernield. Ook hier speelde de drank klaarblijkelijk een belangrijke rol, want het gebeurde nadat S. met zijn vriend v. d. H. enkele cafes had bezocht. In een hotel werd hun de toegang ge weigerd. maar dat lieten ze niet op zich zitten. Er ontstond een woordenwisse ling en nadat de hoteleigenaar de deur achter hen gesloten had, duwden zij daartegen zo hard, dat bet glas brak. „Daar heb ik niets van gemerkt", sprak de verdachte tijdens de zitting. „Waar om liepen jullie dan zo hard weg vroeg mr. Sieperda zich af. De eigenaar kwam de deur weer uit", expliceerde de ZOUTELANDE Geslaagde ouderavond christelijke scholen Vele ouders en belangstellenden waren dezer dagen aanwezig op de jaarlijkse ouderavond van de christelijke scholen in Zoutelande, georganiseerd door de Vereniging voor christelijk onderwijs te Zoutelande. Eerst bekeek men het werk van de leerlingen, dat was uitgestald in de Prinses Ireneschool (l.o.) en in de kleuterschool „Dc Klimroos". Daarna kwam men bijeen in het verenigingsge- bouw „Middendorp" onder leiding van de voorzitter van de vereniging, ds. J. van Dullemen. Nadat hoofdleidster mej. J. M. Fioole en het hoofd van de Irene school, de heer H- J. Schoenmaker eni ge mededelingen hadden gedaan, volgde vertoning van een serie kleurendia's over het schoolleven van de kinderen. Na de pauze sprak drs. C. G. J. Keule- mans, beroepskeuzeadviseur voor het onderwijs te Bilthoven over beroepskeu- SEROOSKERKE (W.) Jaarvergadering brandweer Dinsdag hield de vereniging van vrijwil lige brandweerlieden D.O.S. te Seroos- kerke (W.) in het café Westdorp te Se- rooskerke (W.) haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de neer M Jobse. Na het openingswoord volgde het ver slag van de secretaris, de heer A. Gide- onse, waaruit onder meer bleek, dat men ln het afgelopen jaar eenmaal daadwerkelijk moest uitrukken bij een brand in de Dorpsstraat. Ook werden er geregeld oefeningen gehouden. Het fi nancieel verslag van de hoer J. de Keij- zcr, dat bij diens afwezigheid door de heer P- Louwerse werd voorgelezen, sloot met een kloln batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. D. van Doorn en J. de Keizer herkozen. Verder sprak men nog over de toestand van het huidige materiaal en de nodige aanvulling. Voorzitter M. Jobse had veel succes met een voordracht over „De Brandmeester". Tot slot vertoonde de heer J. A- de LlgniJ enige door hemzelf opgenomen filmpjes over de reizen die de vereniging gemaakt heeft en de af- felopen winter 1963. Men besloot ook it jaar weer een reis tc organiseren. VANDAAG. Middelburg Electro: Winchester "73. 7.30 uur. 14 )nar: City Gods geuzen. 8 uur. 14 tnar: Concert- en Gehoorzaal: lezing Z.V.U„Ontstaan van wekelijks film- Journaal". 8 uur: Van Benthem en Jut ting expositie Loef-Minderhout, 9—18 uur; Nieuwe Doelen: openbare vergade ring V.V.D., 20 uur. Vlissingen Alhambra. Gods geuzen. 20 uur. 14 Jaar Luxor: Het zwaard van de veroveraar, 20 uur. 14 Jaar. Concertge bouw Uitvoering i.t.8., 20 uur. Goes Grand: Gods Geuzen, 20 uur, 14 jaar. Prinp van Oranje; Voordracht voor We tenschappelijke Belangen. 20 uur. Schut tershof: Uitvoering ehr. u.l.o.-school, 19.30 uur. Terneiizcn - Luxor1 Meisjes langs de weg, 20 uur. 10 Jaar; Steenlcamplaan 51: ten toonstelling werlcen leerlingen de heer P. dp Bodt, 7—10 uur, Oost.burp - Leclclthentpr: De overval, 20 uur. 14 Jaar, Sas van Gent Olympiatheater: Mr. Sardo- nicus, 20 uur, 14 Jaar. Hulst - Bioscoopgebouw: Liefde op staats- bevel, 20 uur, 18 Juar Axel Het Centrum- Lezing door W. Vijf winkel over „lerlnnd, het groene eiland" voor Z.V.U., 20 uur. Op de algemene begraafplaats te Mid delburg is donderdag onder zeer grote belangstelling het stoffelyk overschot van de heer P. Boer ter aarde besteld. De heer Boer was vele jaren leraar in de praktijkvakken metaal aan de school voor scheepswerktuigkundigen te Mid delburg. Op weg naar de begraafplaats passeerde de begrafenisstoet de school aan de Zuidsingel, waar een erewacht van 16 geüniformeerde a.s. machinisten opge steld stond, die namens de leerlingen een krans aan de lijkauto bevestigde. Deze leerlingen liepen vervolgens achter de auto naar de begraafplaats, waar de rest van de leerlingen uit de 2e klas, als mede de leerlingen uit de le klas et vele oud-leerlingen, een erehaag vorm den. In de aula van de begraafplaats werden woorden van nagedachtenis gesproken door de heer C. Barentsen, de voorzitter van het bestuur van de vereniging de Ambachtschool, die de bekwaamheden van de heer Boer memoreerde en zijn verscheiden een groot verlies noemde. Met name voor de leerlingen, voor wie de heer Boer een vriend was. De oud directeur van de school, de heer J. Huis man, noemde het verlies een gevoelige slag voor de collega's, waarna tot slot de waarnemend directeur van de machi- nistenschool, de heer W. J. Braam, woorden van waardering sprak. Aan de groeve dankte ds. D. van Boven, namens de familieleden voor de grote belangstelling, die met name de school getoond heeft en eindigde deze plechtig heid met het „Onze Vader". MIDDELBURG Ledenvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond Dezer dagen kwam de Ned. Christen Vrouwen Bond afd. Middelburg-Stad in ledenvergadering bijeen. Als spreker trad op ds. Uyterschout, gevangenis predikant te Helvoirt (N.-Br.) met het onderwerp; „De moeilijkheden van de gevangen mens en de maatschappeiyke achtergronden". De ervaring leert, aldus spreker, dat deze moeilylcheden vooral liggen in de isolering, in het afgesne den zijn uit maatschappij, werk en le vensverbanden. De bejegening van de gevangenen is sinds de invoering van de beginselwet in 1953 veel verbeterd. Be doeling van de straf is niet alleen boeten voor bedreven kwaad, maar ook het dienstbaar maken van de straf om de gestruikelde mens een plaats in de maatschappij te hergeven. Aan de gees telijke verzorging wordt een ruime plaats gegeven en de boodschap van het evangelie wordt gelukkig meermalen verstaan en aanvaard. Juist door de mens in de nood en benauwdheid van zjjn isolement. Ds. Uyterschout spitste zijn rede toe tot de vraag in hoeverre de huidige maatschappij mede schuldig staat aan de misdaad- Verschillende le den spraken als hun overtuiging uit, dat slechts in vloeden van film, lectuur, ge notzucht, reclame, massificatie wel de gelijk voedsel geven aan kwade instinc ten by de mens. GEMEENTEPERSONEEL ZAG WERK EIGEN CAMERAMEN De personeelsvereniging van de gemeen te Middelburg hield een contactavond in gebouw de Schakel. Het bestuur had daarvoor een aantrekkelijk programma samengesteld. Vóór de pauze presenteer den de leden van de stichting d'Oprechte Amateur uit Zeeland een vlot cabaret programma. Aan dit programma werk ten mee: Suus en Emma Francke, Gert Overman, Simon Berrevoets, J. Verweij en J. Echard. Mejuffrouw A. Verstelle zorgde voor de muzikale omlijsting van dit programma. Na de pauze werd de film: Het bezoek van de Koninklijke Familie op 8 mei 1962, vertoond. Deze film is opgenomen door de heer C. Dees met medewerking van de heren O. S. Hoogewerff en J. v. 't Hof. In prachtige kleuren herleefde voor de bezoekers van deze gezellige avond het sprookje van dit hoge bezoek. De aan komst van de helikopters, rit door de stad en aankomst op de Markt, de ont vangst ten stadhuizc, het spel van de Zeeuwse kinderen op de Markt, het sym bolisch bezoek van de Koninklijke Fa milie aan de Zeeuwse eilanden die op de Markt uitgebeeld waren en waarbij prins Bernhard hier en daar een ge sprekje met een van de kinderen aan knoopt. het vertrek van de familie naar de woning van de commissaris van de koningin en het vertrek van het voet balveld zijn op voortreffelijke wijze ver filmd. De tweede film die de heer Dees in op dracht van de personeelsvereniging van de gemeente opnam was Mozaïek Mid delburg 1962. Ook deze film is prachtig geslaagd en in kleuren opgenomen. Be langrijke en attractieve gebeurtenissen in de hoofdstad gedurende het jaar 1962 werden op de filmband vastgelegd. De organisatoren kunnen op een goed ge slaagde actie terugzien. De voorzitter van de personeelsvereniging dankte allen die tot het slagen van dé film en het verder op de avond gebodene bijdroegen. Financiën Genootschap Gezondheidskolonies onvoldoende Het: afgelopen jaar moest het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Gezondhcldskolonies, afdeling Middelburg, door de steeds stygende kosten allerlei aanvragen voor uitzen ding afwezen. Ook in 1963 bestaat de kans dat men niet over genoeg finan ciën beschikt en men denkt, dat het aantal afwijzingen dit jaar zelfs nog groter zal moeten zijn. Een en ander kwam naar voren op een ledenvergadering, die woensdagavond ten huize van de secretaresse, mevrouw E. Vermaas-Van Konijnenburg werd ge houden. De vereniging ontvangt nog wel subsidies van rijk, provincie en gemeen te. welke laatste subsidie zelfs dit jaar iets werd verhoogd, men moet hierbij echter nog veel geld aanpassen uit eigen middelen, die worden verkregen door de contributies van donateurs. De kos ten zijn mede gestegen door de invoe ring van de vijfdaagse werkweek voor het personeel en de hogere sociale voor zieningen. Ook aan de inrichting van de tehuizen moesten steeds hogere eisen worden gesteld. GEVONDEN VOORWERPEN De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen omtrent, onderstaande voorwerpen die in het tijd vak van 13 tot en met 19 maart 1963 als gevonden zijn aangegeven. Verschillende wanten en handschoenen, huls- en andere sleutels, portemonnees met en zonder inhoud, motorkap, bank biljet, bruine damesschoen, speelgoed pistool, deksel van gereedschapkastje van Solex, geringde vogel, blauwe ball point, K.L.M.-tas met Inhoud, zijden sjaal, zilveren kettinkje met dito kruis, blauwe zijden sjaal, kinderbril, grijze paraplu, wieldop van auto, inentings penning van hond, blauwe step, witte sjaal met rode letters „Malta". Indien voorwerpen bij particulieren wor den afgehaald gelieve men daarvan ken nis te geven aan het bureau van politie te Middelburg. Uitvoering fluit- en piano klassen Zeeuwse Muziekschool Woensdagavond hebben de leerlingen van de afdeling Middelburg van de Zeeuwse Muziekschool op fluit en piano, aan ouders en bekenden laten noren, wat zij op de school hebben geleerd. Leerlingen uit de fluitklasse van de heer H. v. d. Vliet en uit de pianoklasse van de heer A. Lichtendahl, gaven een aantal voordraehtsoefeningen. Zowel jonge als oudere, vergevorderden en be ginnelingen werkten aan deze avond mee en speelden o.m. op piano werken van Diabelli, Hassler, Latour en Chopin. Voor de fluiten stond onder meer een menuet voor twee fluiten van Beetho ven, een Sarabande en Air van Purcell, Dolce en Vivace van Telemann op het programma. De leerlingen kregen van de goedgevulde zaal een hartelijk ap plaus. BIGGEKERKE Vergadering A.R.- Kiesvereniging De antirevolutionaire kiesvereniging kwam dezer dagen in Biggekerke in jaarvergadering byeen onder leiding van de heer M. Prins. De heer Schout hield een inleiding over de komende verkie zingen. Hij wees de leden er op, de poli tiek in breder verhand te zien. Voor al les moeten de leden van de A.R.P. beden ken, dat zij een christelijke politiek moe ten wensen. Welbewust moeten zij in de hedendaagse machtsstrijd kiezen voor Amerika, daar deze de christelijke waarheden waarborgt, ondanks het feit, dat er veel kritiek is ,op de Amerikaan se levenswijze. VLISSINGEN Uitvoering C.M.B. Woensdagavond hield de afdeling Mis singen van de Christelijke Bedryfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektrotech nische Industrie ter gelegenheid van het 62-jarig bestaan van de bond een feest avond in het Concertgebouw. In zyn openingswoord sprak de voorzitter van de afdeling, de heer D. Joziasse, de hoop uit, dat het ledental zal stijgen. De laat ste jaren vermindert het ledental en daar moet verandering in komen, aldus de voorzitter. Vervolgens gaf hij het woord aan de heer P. v. d. Ende, districtsbestuurder. Deze sprak over de welvaart naar aan leiding van het televisieprogramma van Pier Tania, waarin de moeilijkheden worden belicht van een gezin, dat moet rondkomen van ƒ85,m de week. De heer Van der Ende riep de leden op meer aandacht te besteden aan het lot van de achtergebleven groepen, Hierna kwam het vrolijke gedeelte van het programma. De toneelgroep „De Jonge Spelers' Vlissingen voerde bijzonder vlot het blij spel „Rapalje over de vloer" van Joop Spit op. J. v. d. Kettery wist met beheerst spel de flegmatieke, sarcastische zoon des huizes goed uit te beelden. De verdere spelers waren: A. H. le Taber als de tyrannieke vader, Tilly Back als de lieve tante, Anne Geertse als de dochter, W. de Snoo als de gevangenisboef en Christien Castel als het dienstmeisje. Aan het einde van de avond maakte de voorzitter bekend, dat de opbrengst van de eerder op de avond gehouden collecte voor het fonds „Steunt Elk anders Lasten" ƒ45.50 was. De heer P. v. d. Ende sloot de avond met dank- Judokampioenschappen Woensdagavond werden in de sport school „Felix Janssens" te Vlissingen de judokampioenschappen van Vlissingen en omgeving gehouden in gewichtklasse lichtgewicht (tot 68 kg), middengewicht (80 kg) en zwaargewicht (boven 80 tg). In de lichtgewichtklasse plaatsten zich de volgende judoka's in de demi-finale: Frank Klaasman uit Souburg, Dick v. d. Velde uit Vlissingen, Jan Florresse uit Vlissingen en Simon Christiaanse uit Koudekerke- Dick v. d. Velde won met een houdgreep van Klaasman, Jan Florresse won na verlenging van Christiaanse op beslis sing. De finale ging dus tussen Dick v. d. Vel de en Jan Florresse. Het werd een zeer spannende partij, welke de 18-jarige Jan Florresse won door op het einde van de partij enig voordeel te behalen met een schouderworp. In het middengewicht kwamen in de demi-finale Cor Stolk, Vlissingen; Ja- cobsen, Vlissingen: Schinkel, Vlissingen en P. Joosse, Souburg. Stolk won met een houdgreep van Ja- cobsen en Schinkel verloor van P. Joosse op beslissing van de scheidsrechter. De finale tussen de 19-jarige Piet Joosse en Cor Stolk duurde de volle vijf minu ten en werd gewonnen door Piet Joosse, op beslissing van de scheidsrechter. Piet Joosse plaatste zich ook in de finale zwaargewicht tegen Wim Mesu uit Ar- nemuiden. Joosse was blijkbaar le vermoeid in de partij tegen Stolk, want reeds in de eer ste minuut verloor hij van Mesu, die met een flitsende beenworp deze partij won. In totaal waren er 46 inschrijvingen. Bruinisser winkeliers willen zaterdags om 5 uur sluiten Ook de winkeliers in Bruinisse zijn van plan om op zaterdagmiddag om vijf uur de deuren te sluiten voor het publiek. Er zal over een regeling in deze richting contact worden gezocht met het gemeen tebestuur. De winkels in Bruinisse blij ven overigens op dinsdagmiddag geslo ten, ondanks de aandrang, die een groep van de plaatselijke winkeliers heeft uit geoefend om hierin wijziging te bren gen. In een dezer dagen gehouden vergade ring van de afdeling van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond is met grote meerderheid van stemmen beslo ten de huidige regeling ook tijdens de zomermaanden te handhaven Wel zal met het gemeentebestuur worden over legd om de dinsdagmiddag vóór biddag en dankdag waarop alle zaken slui ten voor het publiek geopend te zijn. Onderscheiding voor 25 jaar trouwe dienst Donderdag ontving mej. M. Flipse uit Goes de medaille en oorkonde der Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen voor het feit, dat zij op die dag 25 jaar in dienst was b(j mevr. Ph. C. Nijzink- de Roos aldaar. Collecte De collecte voor de Ned. herv. kerk heeft op de biddag opgebracht ruim ƒ478, De biddagcollecte in de gereformeerde kerk te Yerseke bedroeg f 2335. De totale opbrengst voor de zending bracht te Borssele 368 op. MET 8 TEGEN 6 BESLOTEN Restauratie van de burgemeesterswoning Alvorens de gemeenteraad van Goes zich donderdagmiddag aan de behande- van de gemeentebegroting 1963 e, werd een twaalftal punten tellen de agenda afgewerkt. Met 8 tegen 6 stemmen de heren drs. J. J. Dijk- rraaf (wethouder) en J. Haringnian en r. P. J. Polderman waren afwezig werd besloten het presentiegeld voor de raadsleden van 10,tot 20,per vergadering te verhogen en het pre sentiegeld voor de leden van de raads commissies van 5,tot 10, In totaal is hiermee een bedrag van f 3000 gemoeid. Verschillende raadsleden vonden de verhoging te drastisch, gezien de precaire toestand van de gemeente- flnanciën. B. en w. wilden al het tus senvoorstel van de heer Ph. Haver- hoek 15,— en 7,50 overne men, toen enkele raadsleden erop aandrongen het oorspronkelijke voor stel ln stemming te brengen, In stemming gebracht werd het met een kleine meerderheid aangenomen. Voorts ging de raad akkoord met de onderhandse aanbesteding van de af bouw van de ambtswoning voor de bur gemeester. De heer J. H., Roose (k.v.p.) juichte het voorstel toe, maar hij had graag een specificatie gezien. De heer J. T. Andrlnga (k.v.p.) vond het voor stel incompleet, omdat niet alle bouw technische werken zijn aanbesteed. Het raadslid Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) sprak z(jn voldoening uit over de partiële aan besteding. Besloten werd tot het voeren van een rechtsgeding inzake pachtontbinding met de heer M. van Fraassen te Goes. De heren Roose en Koopmans (beiden k.v.p.) stemden tegen om billijkheids overwegingen. De raad ging ermee ak koord, dat de heer I. C. Franse in de M. D. de Grootstraat een vergunning wordt geweigerd voor het bouwen van een autobox met schuurtje op zijn erf. Dit omdat het schuurtje te groot zou worden. Aangenomen werd het voor stel inzake het verplaatsen der bode diensten. „De verplaatsing is vrijwel rond", verklaarde Burgemeester mr. F. G. A. Huber. Eveneens akkoord ging de raad met de verkoop van de mobiele kraan aan de N.V. Stuwadoorsbedrijf te Goes. De bedrijfsbegroting voor 1963 van hét Gasthuis, het Burgerlijk Armbestuur, het Slachthuis en de Keuringsdienst van Waren werden vastgesteld. Tegen de vaststelling van de begroting van het grondbedrijf stemden de heren Roose, Simultaanwedstrijd damclub Goes De damclub „Goes" houdt zaterdag aan staande een grote simultaanwedstrijd in „Het Schuttershof" tc Goes- Dit gebeurt ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van do vereniging. De heren F Gordijn uit Den Haag en J. M. Bom uit IJsel- stein, beiden oud-damkamploen van Ne derland. zullen tegen de deelnemers uit komen. Deze simultaanwedstrijd begint 's middags om één uur. Koopmans, Andringa (allen k.v.p.) en Haasdonk (v.v.d.De overige raadsle den gaven hun stem aan dit voorstel, omdat b. en w. hebben toegezegd de raad binnen afzienbare tijd een be- heersverordening voor het grondbedrijf aan te bieden. Alvorens de algemene beschouwingen een aanvang namen, deelde burgemees ter Huber nog mee, dat b. en w. het voorstel tot de bouw van een openbaar toilet aan de Opril Grote Markt hebben teruggenomen. Zij zullen deze kwestie nog eens grondig bekijken. AA/VWWWWWWWWWWW\A^WVWWW Door de vele stakingen is Parijs de laatste dagen een stad van chaos. De staking van de elektri citeitsbedrijven, heeft het verkeer in de stad af en toe volkomen verlamd, doordat de verkeerslich ten niet meer brandden. De foto geeft een beeld van een ontstellen de verkeersknoop op de hoek van de boulevard Maleshebbes en de Place de la Madeleine. f Advertentie) ter vervanging bril, j vervaardigen wij 150,- per paar. J Vraag naar onze 3-maanden J proefcondities. Telefoon 010-57855 C.T.C. - Claes de Vrieselaan 19 'mmm' Rotterdam. Een week lang feest Plan voor reünie van oud-Axelaars Door middel van een perscommuniqué heeft het gemeentebestuur van Axel het voorlopig programma bekendgemaakt van de feestelijkheden, die dit jaar zul len worden gebonden ter gelegenheid van het feit, dat Axel 750 jaar geleden stadsrechten verwierf. Onder het motto „Axel, 750 jaar stad", zal de herdenking feestelijk worden gevierd van 22 tot en met 29 juni aanstaande. De feestelijkheden zullen in de och tend van zaterdag 22 juni worden geopend door klokgelui, herauten en muzikale rondwandelingen door mu ziekgezelschappen. Daarna volgt een buitengewone vergadering van de ge meenteraad. Het feestprogramma op de openingsdag is veelomvattend. Gemeld wordt een ballonnenwedstrijd voor de jeugd, een braderie in ver schillende straten, een feestmarkt met standwerkersconcours, sportma nifestaties, een Rode-Kruiswandel- tocht met een défilé door de Axelse verenigingen, een receptie door het gemeentebestuur, waarna de dag wordt besloten met een concert. Axel feest daarna de hele week door. Voor maandagavond vermeldt het pro gramma jeugdwedstrijden en rolschaat- senshow. Dinsdag worden watersport evenementen georganiseerd alsmede een concert of het optreden van een toneel- In Vlissingen Bewoners zoutschadewoningen vergoeding bijkomende kosten Van „wederopbouw", gemeente of van woningbouwvereniging De bewoners van de woningen aan de Hyacintenlaan, Crocuslaan en Primula- laan te Vlissingen zyn ontevreden over de afwikkeling van het zoutschadeher- stel aan hun huizen. Zy gaan niet ak koord met een tweede verhuizing bin nen zeven jaar voor een B.K.-behande- ling van de woningen, omdat de eerste behandeling een mislukking is gewor den. De bewoners willen alleen verhui zen wanneer zij behalve voor verhuis kosten ook voor bijkomende bosten een vergoeding krijgen, die zy onderling op 175,per woning hebben vastge steld. Zij willen die vergoeding krijgen van Wederopbouw (Dienst voor Volks huisvestiging en Bouwnyverheid), de gemeente of van de woningbouwvereni ging Gemeenschappelijk Belang, welke de panden in eigendom heeft. De bewoners stellen, dat zij recht heb ben op deze vergoeding, omdat hun hui zen zeven jaar geleden als proefobject hebben gediend, „van deze proef zijn wij het slachtoffer geworden. Het herstel werd voor tenminste 15 jaar gegaran deerd, maar na 1% jaar trad er al weer een verslechtering op. Nu, na 7 jaar, zijn de woningen volgens de thans geldende eisen vrijwel niet meer be woonbaar. Dit geldt vooral voor de wo ningen in de Hyacintenlaan en de Cro cuslaan; bij de woningen in de Primula laan heeft de proef betere resultaten op geleverd". aldus de bewoners- ;,Nu wil de woningbouwvereniging de huizen een tweede behandeling geven, met daaraan gekoppeld een modernisering. De klachten hebben een dusdanige vorm aangenomen, dat de huuradviescommissie gunstig heeft beslist op ons verzoek de laat ste huurverhoging ongedaan te ma ken". „Wij moeten voor de tweede maal uit onze huizen. Weliswaar neemt de wo ningbouwvereniging de verhuiskosten voor haar rekening.' maar daarnaast willen wij ook bijkomende kosten bij voorbeeld voor het verplaatsen van an tennes, voor schade aan de vloerbedek king en dergelijke, vergoed hebben", al dus de bewoners. Zij zeggen verder, dat zy om een goed inzicht te krijgen beroep zullen doen op rechtskundige bijstand. De bewoners zeggen verder, dat de wonin_ twee jaar na de eerste behandeling reeds in aanmerking kwamen voor een nabe werking. „Niemand wilde toen geld be schikbaar stellen en dus is het niet ge beurd", zo w.erd ons meegedeeld. Proef De dienst voor volkshuisvesting bouwnijverheid stelt dat het indertijd een proef betrof om uit te maken welk procédé het best voldeed: „Een proef kan slagen en kan mislukken. In dit ge val is hy niet gelukt. Dat er na twee jaar niemand voor een nieuwe behande ling wilde betalen kan uitkomen, want er was toen nog geen regeling voor het herstel van zoutschade. Overigens heb ben wy nu alleen te maken met de fi nanciering van het herstel". Ook de woningbouwvereniging geeft toe, dat de proef bij de woningen in de Hya cintenlaan en de Crocuslaan is mislukt. „Omdat het een proef van wederopbouw betrof •hebben wij opnieuw toestemming gekregen voor een behandeling. Dit wordt de nabehandeling", zo verzekerde men ons. De woningbouwvereniging vindt overigens de kwestie van de ver goedingen een moeilijk probleem. „Wij doen ons best voor de bewoners, die voor enige tijd hun huis uitmoeten. Wij heb ben er contact over opgenomen met „wederopbouw" en het probleem is zelfs met de nationale woningraad besproken. Wij vroegen voor hen een bedrag van f 150. De minister wil echter geen ver goedingen toestaan, zelfs niet voor ver huiskosten. De eerste maal, dat de men sen uit hun woningen moesten, hebben zij behalve de verhuiskosten ook een ge deelte van de bijkomende kosten vergoed gekregen. Bij deze tweede verhuizing nemen wy de verhuiskosten voor onze rekening, hoewel wij nog niet weten of wij dit geld terugkrijgen. Voor een ver goeding van de bijkomende kosten on derzoeken wij nog enkele mogelijkheden. Veel hoop is er, overigens niet. Zelf kun nen wy dit niet betalen", zo werd ons van de zyde van Gemeenschappelijk Be lang te kennen gegeven. Het gemeentebestuur heeft over de ver goedingen nog geen standpunt ingeno men: „Wy hebben er zelfs nog niet over gedacht. Wij moeten eerst een verzoek in dergelijke richting ontvangen, voor wie hiér eventueel iets aan kunnen doen. Overigens voelt de minister niets voor vergoedingen" deelde men van de zijde van het gemeentebestuur mee. Gunstig verenigings»aar van „Tesselschade-Arbeid Adelt" De afdeling Walcheren van de Alg. Ned. Vrouwenvereniging „Tesselschade-Ar beid Adelt" kan terugzien op een gun stig verenigingsjaar 1962. Er was een kleine ledenstyging: op 31 december 1961 bedroeg het aantal leden 100, aan het eind van 1962 waren er 109. Het hoogtepunt van de activiteiten vormde wel de Dazaar op 14 november gehouden in hotel „St.-Joris" te Middelburg, die totaal met inbegrip van kookboekenver koop en restant handwerken Walcheren ƒ1206,75 opbracht. Uit het jaarverslag van de penningmeesteresse blijkt dat er dit jaar een kleiner batig .saldo is dan vorig jaar, nl. ƒ146,44. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 20-3: Berkelstroom van Amsterdam, Catharina W van Londen. Koningin Wilhelmina van Hoek van Holland. Bro van Rotterdam. 21-3: Prinsenbeek van Antwerpen, Lake Bosomtwe van ree (proef vaart». Vlissingen vertrokken' 20-3: Mari naar La Takkia, Lindesingel naar Ballylingford, Ber kelstroom naar Slioreham. 21-3: Prinsenbeek naar Foyness. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 20-3: Andijk van Le Havre, Alcor W van Londen. Cresta van Delfzijl. Taras van Klaipeda, Sparta van Rotterdam naar Hansweert. Hen- ny T van Exmouth naar Terneuzen. 21-3: Rene van Queensbro, Geeststroom van Maassluis naar Terneuzen, Alme van Boston, Boreulo van Duinkerken, Utrecht (sleepboot) van Maassluis, Janny. van Amsterdam naar Hansweert, Zanzibar van Londen, IJsel van Le Havre, Eagle van Londen, Tarzan van Northfleet, Jell van Londen naar Gent, Neer- landia van Londen naar Gent. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 20-3: Viking naar Rotterdam, Bovenkerk naar Amsterdam, Paul Westers naar Cork, Aar- denburgh naar Rotterdam. Baltic naar Rot terdam, Diana V naar Londen van Hans weert, Antartica naar Cork, Con Zelo naar Rotterdam, Dolores naar Rotterdam, Bram naar Dublin, Sloterkerk naar Rotterdam, Andijk naar Rotterdam. groep, 's Woensdags is er een vlieger wedstrijd, gevolgd door opnieuw een concert en het optreden van een Poolse volksdansgroep. Reünie Het gemeentebestuur van Axel ver zoekt schrifteiyk opgave van namen en adressen van personen, die in Axel zijn geboren of daar lang heb ben gewoond. Dit in verband met een reünie van oud-Axelaars, die op donderdag 27 juni zal worden ge houden. Het programma voor deze feestdag maakt voorts melding van een histo rische optocht, een Breugheliaans feest en als slot een teenageravond. De vrij dag staat in het teken van de krijgs macht. Militaire demonstraties zullen worden gevolgd door een concert van een militaire kapel en besloten met een taptoe. De historische optocht wordt op zaterdag 29 juni (sluitingsdag) her- Id. Voorts worden die dag kinder spelen gehouden, een concert met tap toe door de zeemachtkapel uit Ostenae, waarna de feestelijkheden worden af gesloten met een vuurwerk. Medewerking ./Voor het welslagen van de feestelijk heden" aldus het communiqué, „is de medewerking van iedere inwoner van Axel onmisbaar". De bewoners van straten, wjjken en buurten worden op gewekt buurtverenigingen op te rich ten voor het versieren van straten, ge vels, tuintjes en dergelijke, alsmede voor het inrichten van braderieën in hun straten. Bestoren van verenigingen worden aangespoord om met de leden van hun verenigingen deel te nemen aan het défilé. Voorts houdt het feestcomité zich aanbevolen voor ideeën en sugges ties, welke het programma nog aan trekkelijker kunnen maken. Er is nü reeds een voorlopig comité van voorbereiding gevormd, waarin zitting hebben burgemeester M. K. van Dyke, de wethouders M. Ysebaert en C- van Bendegem, gemeentesecretaris P. G. van de Bosse, en de hoofdcommiezen ter secretarie C. Smies en M Oggel. Voorts maken deel uit van de commissie de dames L. HoormanSilvester, R. M. SanderseJacobs, M. C- Scbiltmande Vries en de I.eren P. Dekker. K. van Drongelen, ir. V. Gena, D- H. de Graaf, S. van Ham, M. Jansen. J. Janssen, J. le Feber, L. A. van der Linden, J. B. Pauwels. C. A. Schiltman en J. C. Vink. Niet minder dan 12 subcommissies zul len de verschillende onderdelen van het programma voor hun rekening nemen. Proeftuin had in 1962 gunstige resultaten In hotel Bom te Haamstede vergaderde dezer dagen de vereniging tot bevorde ring van het tuinbouwonderwijs op Schouwen-Duiveland. De voorzitter, de heer J. Steur, verwelkomde in het bij zonder het erelid, de heer K. J. Dam- bruin. In een terugblik kon spreker vaststellen dat ook 1962 weer zijn feiten en problemen had. Van hogerhand wordt er opgewezen nog meer fruit aan te Dlanten, ondanks dat Frankrijk, Duits land. Italië en Hongarije dit ookvreeds doen. „De tijd zal 't leren" meende de voorzitter. Even stipte de heer Steur het tekort aan arbeiders aan, terwijl hij te vens een korte beschouwing gaf over de afgelopen 10 jaar na de februariramp. Dank zij herverkaveling konden veel betere boomgaarden aangelegd worden, met toenemende opbrengsten. De proef tuin is in zijn groei maar middelmatig. Een speciaal woord van hulde richtte de voorzitter tof de chef van de tuin, de heer J. Jonker, die nu 5 jaar lang als chef fungeert. Besloten werd een sym bolische gift van 10 te schenken aan het Groene Kruis Uit het jaarverslag van de secretaris de heer P. Adam bleek dat- de tuin een gunstig jaar achter de rug bad. De vereniging telt 99 leden. Er kon geen fruitteelt-vakschool gereali seerd worden door te geringe belangstel ling. Uit de rekening van de penning meester. de heer W Capelle bleek dat er een batig saldo was van f 2986.13. De aftredende bestuursleden, de heren Jac- Steur. M. O. Hanse Jz. en J C. de Feiter worden herkozen. De chef der oroeftuin, de heer Jonker gaf hierna een uitvoerig relaas over de tuin in 1962. Grote tegenslagen waren er niet, al viel de kg.-opbrengst tegen. Marktberichten COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. 21 maart. Weekaanvoer ca. 1.200.000 stuks, waarvan 411.452 in veiling werden gebracht. Handel rustig. Prijzen (per 100 stuks). Eieren van 56 tot 60 gram 14.52—14.71: eieren van 60 tot 63 gram 14 81—14.87: eieren van 63 tot 66 gram 14.86—13 04; eieren van 66 tot 70 gram 15.13—15.32. EIERVEILING S.B.E. Aanvoer 434.06!) stuks, handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) Eieren van 36 tot 46 gr. 10— 13.71. eieren van 58 tot 63 gram 14 55—14 96: eieren van 63 tot 72 gram 14.73—16.00. eende eieren van 63 tot 70 gram 13 00—13.23: eende- eïéren van 73 tot 74 gram 13.51—13.48. EIERMARKT. Aanvoer ca. 1 950.000 stuks, handel redelijk- Prijzen (per 100 stuks) Eieren van 58 tot 65 gram 14 75—15 40: alg prijs 15.05: kiloprijs 2.43. basis 62 gram. OOST- EN WEST-SOUBURG. Bevallen S. van de Ketterij—Bates. z.\ L. S. W. Janse—van Soelen. d A C. J. Bombay— Scbrauwen. d. Ondertrouwd: W. J. P M. Aarts, 23 J. en G. der Weele. 21 J V'erhoeff. 24 J en C. J Jasperse. 22 I A van Sluijs. 24 J. en M. E. Cortbals. 24 J Cornelis. 23 J. en H. Everaert. 28 W. B. J de Meij, 22 j en M. W. Goedhart. 20 J Mulder'. 23 j en A. S. Ovaa 24 J.: C. W. Verbeek. 23 j. en C. C. Giltissea 24 J. Getrouwd- P J. Koole. 29 1. en C. J. M. Leenhouts. 34 J. Overleden: A. v Kaashoek. 82 1. YERSEKE. Bevallen- W. Schlper den Herder, d. Ondertrouwd: J W Lepoeter, 23 j. en D. van den Dorpel. 23 M. poelman. 19 en M M de Jonge. 19 J. Getrouwd: J. M. van de Plasse. 25 J. en M. Eckhardt, 22 1. VISMIJN COLMN8PLAAT 21 maart 2506 kg exportgarnalen 3.974,42. kg schar. 501 kg bot I879 kg wijting. 738 kg schol 138 kg tong. 109 kg kabeljauw. 12 kg rog. VEILING SINT-ANNALAND 21 maart. Uien, gewone 13.00, bonken 14,62, drielingen 28,00, pickles 27,00. Aanvoer 29 ton. den Broeke, 77 J.; J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7