BONN BETREURT ACTIVITEIT VAN W.-DUITSERS IN EGYPTE Uitgebreide amnestie in Hongarije Cuba kon Russische raketten niet weigeren Hiswa-Goed Kamp werd in de R.A.I. „ingeluid" KLANKBORD S P E R 16 c Dinsdag beslissende dag voor televisie REGERING KAN ER ECHTER NIETS TEGEN DOEN E SPITS SENORITAS Burgemeester van Brielle werd naar Den Haag ontboden „Grootste recreatieshoip van Europa" (21 Lm. 31 maart) „Dat uit-je is ons heel wat waard" Pleidooi voor meer botenstallingen en spreiding in ruimte en tijd VRIJDAG 22 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 COMMENTAAR OP ISRAËLISCHE VERWIJTEN De Westduitse regering betreurt ten zeerste dat Westduitse geleerden in Egypte belangrijk werk doen op het gebied van raketten, maar kan aan deze situatie voorshands niets doen. Dit is het commentaar dat men in regeringskringen te Bonn hoort op de scherpe aanval van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, op de Duitse regering. „Het spreekt welhaast vanzelf dat wij de houding, die zekere Duitse geleerden hebben aangenomen, diep betreuren", zei een hoge rege ringsfunctionaris in Bonn gister ochtend. Maar ook zei hij dat men bepaalde categorieën Duitsers nu eenmaal niet kan verbieden reisjes naar het buitenland te maken. Professor Goercke, tegen wie een tenrijker en een Israëliër een poging tot ontvoering op touw hadden gezet waar voor zij thans in Bazel gevangen worden gehouden, is niet de enige Duitse des kundige die zijn kunde aan de Egypte- naren verkocht heeft. De Egyptische re gering, maar ook andere regeringen in de Arabische wereld, heeft indertijd grif geprofiteerd van de Duitse vriendelijk heid tegenover Arabische staten. De re gering in Bonn, die het ook nu nog druk heeft met allerlei vormen van hulp aan deze landen, legde de particuliere initia tieven van Egyptische en Duitse technici geen strobreed in de weg. RECORD NETTORESULTAAT SHELL OIL COMPANY De Shell Oil Company heeft meegedeeld, dat 1962, het jaar van haar gouden ju bileum, het beste is geweest in haar ge schiedenis. Zowel het nettoresultaat als de opbrengsten van olieprodukten, aard gas en chemische produktcn, de produk- tie van ruwe olie en aardgas alsmede de door de raffinaderijen verwerkte hoe veelheden, bereikten een recordhoogte- Het jaarverslag van de maatschappij vermeldt voor het verslagjaar een ge consolideerd nettoresultaat na aftrek van belastingen van 157,7 miljoen dollar, of 2,60 dollar per aandeel, tegen over een nettoresultaat van 140,4 mil joen dollar in 1961 en het vroegere re cordcijfer van 1957 groot 152,9 miljoen dollar. De bruto-inkomsten in 1962 bedroegen 2.360,1 miljoen dollar vergeleken met 2.247,6 miljoen dollar in 1961. Op 28 februari 1963 verhoogde de maat schappij haar kwartaaldividend van 25 tot 32% dollar-cent per aandeel, het geen een jaardividend van 1,30 dollar betekent. ZONDER VISUM NAAR CANADA Staatsburgers van Nederland, België, Duitsland en Luxemburg zullen na 1 april geen visum meer nodig hebben voor een bezoek aan Canada- Dit is mee gedeeld door het departement voor im migratie in Ottawa. Dat kleine plaatsje aan die blauwe baai.... Er is een voor treffelijk hotel. Heel modern. Het is pas twee jaar geleden gebouwd en van alle denkbare gemakken voorzien. Alle kamers met bad. Alle kamers met televisie. Uitge breid ontbijt in dc zon op liet balkon van uw kamer. Voortref felijke keuken. Lunch van drie, diner van vijf gangen cn als het menu U niet helemaal bevalt, dan willen ze graag iets anders, dat wél naar uw zin is, voor U be reiden. Op alle kamers worden iedere dag verse bloemen neerge zet. Er is een prachtige golf (gra tis); er zijn zes tennisbanen (gra tis); waterski en onderwatervis- senjagen zijn gratis. Ze hebben uitstekend personeel. Altijd bereid aan al uw wensen te voldoen en behalve de 5 procent op de reke ning, weigeren ze fooien aan te nemen. Een klein detail; de ka mermeisjes zijn allemaal, wat men noemt; van goede familie, uitzonderlijk knap cn elegant en getrouwd noch verloofd, agjesmensen worden geweigerd. Mannen met wollen mutsen, korte broekjes en blote dijen en vrou wen in bloemetjesjurken óók. Er mag niet gezongen of gefloten worden en wie een feestmuts of -neus opzet, gaat er onherroepe lijk uit., al heet hij de Gaulle, Macmillan oj Calmeijer. In DIE dingen zijn ze. uiterst streng. Thee en koffie zijn in dc prijs in begrepen; cocktails en longdrinks worden tegen kostprijs berekend en als U 's avonds laat. nog een lclein hapje wilt happen; er staat een koud buffet a discréiion in de lobby. Het strand is breed en wit. Na dat van Schiermonnikoou het breedste en witste van Europa. En het stadje, tien minuten lopen van het hotel, is alleraardigst. De bevolking is. na die van Stap horst cn Termunterzijl, de vrien delijkste en wellevendste van de wereld. Het schattige plaatsje is namelijk nog niet door het toerisme ontdekt. Er is nog geen reisbureau en geen pandnerclub die er de lucht van hebben ge kregen. Daarom zijn de prijzen er nog, wat je zou kunnen noe men. vooroorlogs. Het hotel, all-in, 9,- per dag per persoon en voor een hele weck 60,-. U moet er echter wel aan denken dat het hotel enkele sociale eisen stelt: militairen onder de rang van kolonel en ambtenaren onder die van raad-adviseur, ijker-chef van-dienst en hoofdinspecteur van de betonningen en bebakeningen worden niet toegelaten; op z'n minst twee van uw grootmoeders moeten tot het patriciaat beho ren en uw familievermogen mag niet later dan in 1892 'gevormd zijn. Ik ga er weer een weck heen. Tot' mijn spijt kan ilc U niet zeg gen waar het ligt. Wie het bij toeval ontdekt, moet voor de directie de eed afleggen, dat hij het niemand vertellen zal. Maar ik zal U een prentbrief kaart sturen. KLIAS. Vader der raketten Al in oktober 1961 is Goercke naar Egypte gegaan. Hij werkte in Stutt gart, bij een instituut voor natuur kundig onderzoek en rakettechniek. Professor Eugen Saenger, die de va der van de Duitse raketten genoemd wordt en met Von Braun verant woordelijk is geweest voor de ontwik keling van de V-l en de V-2, nam als directeur van dit instituut in dezelfde periode ontslag. Aanslagen Pilz en Heinz Krüg, op wie al verscheidene aanslagen en pogingen tot ontvoering zijn gericht, kwamen uit de zelfde kring. Al deze mensen is in okto ber 1961 verzocht het instituut te verla ten „teneinde uitgebreide werkzaamhe- den te verrichten voor de Egyptische autoriteiten". De regering te Bonn moge dan niet de feitelijke opdrachtgever ge weest zijn, Bonn was er volkomen mee op de hoogte. S.S.-generaals Ook was het bekend dat nog talrjjke an dere Duitsers naar Egypte zijn uitgewe ken: een aantal S.S.-generaals lieeft Nasser geholpen zijn leger overeind te zetten na de smadelijke nederlaag in de Sinaï. Ook dat is in Bonn bekend, al was het slechts onulat verscheidene promi nente oud-nazi's naar Cairo zijn ontko men toen hun in Duitsland de grond te heet onder de voeten werd. In Hongarije is gisteren een uitge breide amnestie afgekondigd, waarvan allen die veroordeeld zijn voor oorlogsmisdaden ook zij, die naar aanleiding van him hou ding bij de opstand van 1956 ge straft zijn zullen profiteren. De amnestie geldt ook voor mensen die op illegale wijze het land hebben trach ten te verlaten en „gewone" misdadigers die in verbeteringskampen zitten. Het desbetreffende wetsontwerp werd met algemene stemmen door het Hongaarse parlement goedgekeurd. Premier Janos Kadar zei gisteren in het parlement, dat de betrekkingen met de Rooms-Katholieke Kerk „genormali seerd" zijn. Er. behoeft niet langer een politieke strijd tegen de kerk te worden gevoerd, zo zei hij. Politieke waarne mers zien in deze woorden een aanwij zing dat ook kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, die sinds de op stand van 1956 in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest ver blijft, een kans op amnestie maakt. CASTRO VERTELT „LE MONDE": MAAR HAVANA WAS TEGEN TERUGTREKKING Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren in een interview met liet liberale Parïjse blad „Le Mon de", gezegd dat premier Kroesj- tsjew van de Sowjet-Unie geen' Russische raketten uit Cuba had moeten terugtrekken zonder hem te raadplegen. .Hij vermeed oorlog maar won de we de niet", aldus Castro. Cuba, zei hij, nam geen Russische raketten aan voor zijn eigen defensie, maar na verzekerin gen van Russische zijde dat het socia listische kamp erdoor zou worden ver sterkt. Castro noemde het in het interview een raadsel waarom de Sowjet-Unie op Cu ba raketten installeerde en ze vrijwel onmiddellijk weer terugtrok. Cuba, zei hy, verwacht nog steeds een Ameri kaanse aanval. Geen pion Cuba wilde volgens Castro tegen over Le Monde geen pion op het we reldschaakbord zijn. Cuba's soeve reiniteit is een realiteit. Ik begrijp niet, aldus. Castro, dat Kroesjtsjew aan Kennedy beloofde zijn raketten te zullen terugtrekken, zonder enig respect voor de noodzakelijkheid om toestemming van de Cubaanse rege ring te krijgen. Castro voegde hieraan toe, dat de ra ketten inderdaad Russische raketten waren die slechts indirect onder Cu baans toezicht stonden. Maar, zei hij tegenover Le Monde, „ze waren opge slagen op Cubaans grondgebied en men had er niets mee moeten ondernemen zonder overleg met ons. Wij zijn geen satellietstaat; Het Cubaanse volk, al dus Castro, tegenover Le Monde, „was zeer tegen Kroesjtsjews besluit gekant. Zijn boosheid was volkomen natuurlijk". Mysterie Castro zei dat Cuba de Russische ra ketten had geaccepteerd, omdat het ge zien de hulp op grote schaal die het van de Sowjet-Unie ontving, moeilijk kon weigeren. Het was niet ter verster king van onze eigen defensie, zei hü, „maar in de eerste plaats ter verster king van het socialisme op liet interna tionale vlak. Dat is de waarheid, ook al worden andere versies gehoord". Gevraagd waarom Kroesjtsjew raket ten op Cuba wilde stationeren, ant woordde Castro in Le Monde: „dat is een mysterie". (Advertentie) Duitse straaljager stortte neer in Barneveld !en Westduitse straaljager is gister morgen om half twaalf in Barneveld neergestort. De Duitse piloot is daarbij omgekomen. Over de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast, De straaljager, een F 84-F Thunder- streak van de Westduitse luchtmacht basis Hopsten bij Munster, kwam te recht op de Lunterseweg op een afstand van ongeveer honderd meter van een boerderjj en werd vernield. De piloot was er niet in geslaagd het toestel verlaten. De straaljager was ingezet voor een oefening om met grondradar vanaf het vliegveld Soesterberg het Westduitse toestel op Soesterberg „binnen te pra ten". Ir. Bierdrager wil afkoopsom voor wachtgeld De oud-directeur van gemeentewerken van Deventer ir. E. A. Bierdrager heeft aan b. en w- van deze gemeente ver zocht het hem verleende wachtgeld te vervangen door een afkoopsom. Deze zal ongeveer 119.000 gulden bedragen. Dit bedrag komt nagenoeg overeen met (Slot van pag1) merciële televisie een groot gevaar voor dit primaat. H\j diende mede namens en kele andere partyen de motie in, waarin de wensen van de regering worden ver worpen. De 'socialistische heer Kleywegt verweet staatssecretaris Scholten, dat hij het had doen voorkomen, dat binnenkort ge heel Nederland door de Duitse televisie zal worden bestreken, terwijl zij niet verder zal reiken dan... de Waddenkust. Ook de heer Kleywegt diende een motie dat in het eerste voorstel van b. en w. dat door G.S. werd afgekeurd. Het afkopen van het wachtgeld wordt mogelijk gemaakt door artikel 15 van de wachtgeldverordening. B. en w. van Deventer stellen voor het enoemde bedrag op de begroting uit e trekken. Zij menen dat inwilliging van het verzoek in het belang is van de gemeente. De gemeenteraad zal het voorstel op 25 maart behandelen. Primaat van Cuba overleden Kardinaal Manuel Arteaga y Betan- court van Havana op Cuba is woens dagavond overleden in de Cubaanse hoofdstad. Hij werd 83 jaar. Na de dood van de primaat van Cuba, zijn er nog 82 kardinalen over. Kardinaal Arteaga was met kardinaal Mindszenty van Hongarije de enige die de eerste zitting van het oecumenische concilie niet kon bijwonen, omdat hij er niet zeker van was, dat hij naar zijn land zou mogen terugkeren. Democratie De heer Baeten (k.v.p.) betoogde nog eens dat er een deugdelijke wet telijke voorziening moet komen. Dr. Bruins Slot (a.r.) vond, dat als de staatssecretaris tegen de uitdrukke lijke wil van de Kamer in een com merciële concessionaris zou aanwij zen, men in Nederland niet meer van een parlementaire democratie hoeft te spreken. De socialistische heer Kranenburg wilde concreet weten, welke gevolgen de re gering aan de aanneming van de motie verbindt. Hij noemde de uitspraak van de Kamer ëen politiek feit en hij zin speelde erop, dat de Kamer de minister en de staatssecretarissen tot aftreden kan dwingen. Mevrouw Van Someren-Downer herhaal de dat het gaat om vrijheid of monopo lie. Zij was ervan overtuigd dat men de ontwikkeling niet kan tegenhouden. Zij diende een motie in, die zich positief voor de commerciële televisie uitspreekt. Prof. Oud Voor het eerst mengde zich ook prof. Oud in het debat met een rede, waarvan hij weinig plezier beleefde. Hij berede neerde, dat de regering staatsrechtelijk de bevoegdheid heeft de zendtijd te ver delen naar eigen inzicht, zij het dat zij dat niet ongecontroleerd kan doen. De Kamer oefent een repressief toezicht uit. Als de regering in ernstige mate het vertrouwen schaadt, dan zegt de Kamer haar vertrouwen op. Hij beschouwde de televisïenota slechts als een grondslag voor de besprekingen, die de regering indertijd zelf met de Kamer ge heeft. Dat betekent niet dat zij .andere beslissing mag nemen dan de Kamer juist acht. De regering is niet aan een motie die een wens uitspreekt, gebonden, aldus prof. Oud. Deze redenering lokte een storm van protesten uit. Men interrumpeerde, dat prof. Oud zich indertijd zelf tegen het regeren per nota heeft verzet. De burgemeester van Brielle, de beer D. M. van Zwieten, is woens dag bij de commissaris der konin gin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, ontboden in verband met de resultaten van een onderzoek door de rijksrecherche naar het ge meentelijk beleid in Brielle, dat en kele maanden heeft geduurd. Bin nen enkele dagen zal de commissa ris der koningin beslissen wat ten aanzien van de heer Van Zwieten dient te gebeuren. Aanleiding tot het onderzoek door de rijksrecherche was onder meer het ont houden van de goedkeuring van de frac ties van de V.V.D. en de K.V.P. aan de begroting van het gemeentelijk grondbe drijf in januari 1962, omdat in deze be- begroting een financiële verantwoording ontbrak voor de afgegraven grond van de Slapersdijk, waarmee volgens de fracties een aannemersbedrijf bevoor deeld zou zijn. Ditzelfde aannemersbedrijf zou voor burgemeester Van Zwieten-een bunga low hebben gebouwd tegen een aanmer kelijk lagere prijs dan normaal, aldus de fracties. Verschillende raadsleden zijn en waren van oordeel, dat de bur gemeester een dergelijk aanbod had moeten weigeren, vooral ook omdat juist daarvoor de begroting van het ge meentelijk grondbedrijf was afgestemd. De bioscoop voorziet ook voor hen in een behoefte. Zij voelen, dat ze het nodig hebben. Gezelligheid vindt U volop in de bioscoop; ot er nu een lachfilm of een thriller draait, de bioscoop biedt wat U zoekt. Daarom moet U regelmatig gaan. Weet U nog niet wat U vanavond of morgenavond gaat doen De bioscoop is open, de film draait! Samen tiaar de film... ja, gezellig! De directeur-generaal voor de middenstand en het toerisme, drs. J. F. H. Wijsen, heeft gis terochtend de Hiswa-Goed Kamp tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam geopend. Drs. Wijsen nam de plaats in van de staatssecreta ris van Economische Zaken, drs. F. J. W. Gijzeis, die door par lementaire bezigheden was ver hinderd. Met het luiden van een grote scheeps- bel verrichtte drs. Wysen de offi ciële openingsdaad van deze expo sitie, de „grootste recreatieshow van Europa", zoals hij in een toespraak had gezegd. Drs. Wijsen zei voorts: „Wij zijn in de gelukkige omstandigheid te le ven in een Europees deltagebied met een onschatbare rijkdom aan water. Het is zaak deze rijkdom bewust aan te spreken door deze gebieden be reikbaar en verblu'fbaar te maken. Daartoe is nodig het scheppen van bergingsmogelijkheden van boten, het beschermen van de plassen door het aanbrengen van beschoeiingen, het creëren van landschappelijke entou rage en het stellen van ordelijke regels voor het waterverkeer. Op deze wijze kunnen we een optimaal ren dement van onze recreatiegebieden verkrijgen". Niet gereed Verkeer Indien men het bezoekerstal van vo rig jaar 200.000 wil overtroffen zien, dan zal het volkomen vastlopen van het verkeer in de Europahal niet tot de onmogelijkheden behoren. Dit kritisch geluid geldt zij het in mindere mate ook voor 'de cara vans. AI hebben hier de standhouders zich gelukkig wat. meer beperkingen weten op te loggen dan dit vroeger het geval was. De tenten komen er daarentegen veel beter af dan vorig jaar, toen ze wat verloren in oost- en noordhal ston den. Deze twee hallen zijn nu fleuri ger en de tenten komen aanzienlijk beter tot hun recht. Wat nog onder streept wordt door het toenemen van het aantal tenten in alle mogelijke frisse kleuren. Verfijning De voorzitter van de Hiswa, de heer S. .loosten, liad tevoren de ver wachting uitgesproken, dat. ons land in een zeer nabije toekomst het groot ste watersporrgebied van geheel West-Europa zal worden. „Nederland is echter niet gereed om de stroom, van buitenlanders op te vangen. Het Drs. J. F. H. Wijsen is dc hoogste tijd dat in ruime mate goede zomer- en winterstalling wordt geschapen". De voorzitter van de A.N.W.B., ir. F. H. van der Linde van Sprank- "huizen, had een pleidooi gehouden voor spreiding in ruimte en tijd „dus niet overal speedboten tussen de zeilers, geen bermtoerisme langs autosnelwegen en ook geen onbeperk te hoeveelheden zomerhuisjes langs alle oevers van onze meren" Indrukwekkend rkëèr 'Öd deze De Hiswa is in de Europahal ODtimaal ren- ongetwijfeld het indrukwekkendste reatieeebieden onderdeel van de show. Het is zelfs de vraag of de Nederlandse boten bouwers zichzelf niet door deze ten toonstelling te monopoliseren schade berokkenen. Want hoe mooi alles in detail ook is, hoe verzorgd de boten en accessoires ook zijn en hoe lovend de buitenlandse deskundigen zich uit laten over de Nederlandse kennis en kunde op het gebied van de jachten- bouw het is in de meest letterlijke zin nauwelijks mogelijk zich in de Europahal te oriënteren. Dit alles heeft natuurlijk niets te ma ken met de functie van Hiswa-Goed Kamp. Als overzichtstentoonstelling en als de plaats waar men kan keu ren, kiezen en vergelijken bij de tenten is de periode van het grote nieuws weer enkele jaren achter ons. We beleven op het ogenblik het tijd perk om een groot woord te ge bruiken waarin niet meer geëx perimenteerd wordt, maar waarin het streven naar verfijning, verbetering van de details, invoering van licht- gewichtstoffen etcetera de hoofdzaak is. De aankondigingen der fabrikan ten spraken dit jaar veelvuldig over „gedessineerde" stoffen. De keus in bungalowtenten is bijna overweldi gend, maar tegelijkertijd is er be paald voldoende aanbod in de klein ste, kleine en grote „klassieke" ten ten. Bij de caravans valt de nadruk eveneens op de afwerking. Revolu tionaire constructies zijn we nauwe lijks tegengekomen. Vouwwagen Het aantal vouwwagens, enkele met vaste wanden, andere met een tent constructie is groot groot genoeg voor een verantwoorde keuze. En voorts is er eveneens een ruime col lectie bagagewagens, waarvan er maar één liier genoemd wordt, name- ?ast en die in het kamp tegelijker- ijd dienst doet als kast en kooktafel. Het Wereldgebeuren Goede en slechte Arabieren Tolgens president Nasser van Egyp- V te bestaan er in het Midden-Oosten geen Nasseristen, maar zijn er alleen goede en slechte Arabieren. De eersten zijn zij die eenheid, socialisme en onaf hankelijkheid willen, tot de tweede cate gorie behoren koningen, communisten en mohammedanen, die hun eigen be langen zwaarder laten wegen dan the van het volk. Dat Nasser de koningen apart noemt is een bewijs voor zijn grote vijandschap tegenover de heersers van Jordanië en Saoedi-Arabië. Dagelijks bewerken ijve rige propagandisten van Nasser de be volking van deze twee landen in de hoop, dat zij het voorbeeld van de Jeme nieten zal volgen en in opstand zal ko men tegen het koninklijke gezag. Radio- Caïro wijdt zelfs een belangrijk deel van de programma's aan reclame voor de re volutie, maar tot nu toe heeft deze etherreclame weinig uitwerking gehad op de nogal langzaam denkende Arabi sche plattelanders. Toch is de ondermijnende actie van Egypte een voortdurend gevaar voor de Saoedi-Arabische en Jordaanse dynas tie en het is daarom begrijpelijk, dat ko ning Saoed op het verongelukken van zijn vliegtuig woensdag reageerde met de beschuldiging, dat er sabotage in het spel zou zijn geweest. Al verscheidene malen is koning Saoed ontsnapt aan aanslagen, die zo niet di rect door Egypte georganiseerd dan toch door Cairo waren geïnspireerd. Hij heeft zijn lijfwacht de laatste jaren zelfs aanzienlijk moeten versterken en met ieder nieuw succes van Nasser in het Midden-Oosten neemt het gevaar voor de conservatieve koningen nog toe. Dezer dagen hoorde men een nieuwe stem in het revolutionaire koor, dat een beetje eentonig koning Saoed be schuldigt van al wat lelijk is. Premier Sallal van Jemen, dank zij Nasser nog steeds vast in het zadel, beweerde, dat het leger en de politie van koning Saoed de Jemenieten, die een pelgrimage naar Mekka maken, moeilijkheden in de weg leggen. Het is niet onmogelijk, dat Sal lal met deze bewering een totaal verse campagne tegen koning Saoed is begon nen, een actie die, waar politieke aan vallen geen resultaat hadden, de Arabie ren in hun religieuze gevoelens moet ra ken. De pelgrimage naar Mekka is voor de mohammedaan de belangrijkste gebeur tenis in zijn leven. Echte of vermeende tegenwerking bij de tochten naar Mek ka betekent voor de Jemenieten, Egyp- tenaren, Syriërs en Iraki prachtig pro pagandamateriaal tegen het bewind van koning Saoed, wiens macht niet alleen op de dollars uit de olie-industrie steunt, maar in de eerste plaats op zijn religieus leiderschap- De koning heet de beschermer van de islam en dat is in Saoedi-Arabië geen loze titel. Toen in het verleden de vor sten aan de kust een enorm hoge be lasting hieven van alle pelgrims die in Djeddah aan land gingen en zij deze mensen, die vaak jarenlang gespaard hadden om de reis naar Mekka te kun nen maken, ook nog op andere manie ren uitzogen, had dat een oorlog tot ge volg. De puriteinse volgelingen van de koning, de bedoeïenen, die de woestijnen rond de hoofdstad Ryad bevolken, trok ken bezield door het vuur van de heilige oorlog naar de kust en joegen alle be- lastingheffers over de kling. Nog steeds zijn de bedoeïenen uit de om geving van Ryad de betrouwbaarste on derdanen van de koning, die uitgaande van het veelbeproefde beginsel, verdeel en heers, vier legers stichtte, die onder ling geen enkele binding hebben en waarvan het bedoeïenenleger het snelst klaar staat om de bevelen uit het pa leis te gehoorzamen. Deze strijdmacht van zonen der woe stijn, naar de hoofdtooi van de sol daten het „witte leger" genoemd, werd door koning Saoed opgericht toen on derdelen van het „geregelde leger" in Taif in opstand waren gekomen. Het „geregelde leger", dat onder bevel van de minister van defensie staat, telt bijna 15.000 man- De officieren van deze of ficiële krijgsmacht zijn niet allemaal even trouw aan hun koning. Een offi cierenopstand, zoals in Irak en Syrië, valt in Saoedi-Arabië echter niet te duchten, omdat de garnizoenen sterk verspreid zijn over het uitgestrekte land en er vrijwel geen eenheid in het leger heerst. Lokale opstanden werden in het verleden altijd snel neergeslagen door het „witte leger" of door de „ko ninklijke garde", een keurkorps ter spe ciale bescherming van het Koninklijk Huis. De koninklijke garde dankt haar be staan aan een opstandje van de Waha- bitische fanatici in dc Hédjaz. Saoeds antwoord op iedere ongerégeldheid van enige omvang is steeds weer de creatie van een nieuwe strijdgroep. Zo speelt hij zijn tegenstanders tegen elkaar uit in dit land, waar de sjeiks vaak een grote zelfstandigheid bezitten, maar waar de koning toch de baas blijft dank zij het religieuze leiderschap en de dol lars van de oliemaatschappijen. Hoelang Saoed nog de baas zal blij ven, is echter een actuele vraag geworden. Een algemeen streven naar (socialistische) Arabische eenheid zo als in vele andere landen in het Midden- Oosten. is volgens de correspondent van de Neue Zürcner Zeitung in Ryad geen acuut gevaar. Wél heerst er een groei ende interne ontevredenheid over de on gelijk verdeelde welvaart. Vooral onder intellectuelen is het ongenoegen groot, onder meer over het onderwijs, dat tot voor kort alleen aan jongens werd ge geven en over de godsdienstige politie, die er op toe moet zien dat de religieu ze plichten in praktijk worden gebracht. Steeds meer mensen uiten voorts hun bezwaren tegen de pracht en praal aan het hof en de armoede op het land. Wan neer de koning zijn jaarlijkse tocht naar Mekka maakt, neemt hij meer dan vijf tienduizend personeelsleden en gasten mee, die allemaal gevoed moeten wor den. De maaltijden in het paleis zijn be roemd om de veelheid van verrukke lijke gerechten. De chefkok van Saoed verdient dan ook evenveel als een West- europese minister. Maar het best be taalde lid van de hofhouding is de mas seur, die de gevolgen van de smulpar tijen weer ongedaan moet maken. Deze extra vagante vertoning heeft Saoedi- Arabië echter nog steeds niet revoiutie- rijp gemaakt. KONING SAOED Goede kok en goede masseur....^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5