Rekening „winter-moeite" Zijpe gepresenteerd: bijna aan veer 70.000 Eerste paal Haamsteeds Z.L.M.-huishoudschool Tien studenten met t.b.c. in Utrecht Rijk betaalt de helft; de provincie veertig procent; gemeenten de rest Collegezalen veel te vol Regering dringt aan op een verplicht onderzoek MR. DE WILDE EN DR. LEVIE VOLGEN JHR. SANDBERG OP EXCELSIOR MIGNON ANTI-HONGER WEEK BEGONNEN Districtsturnen in Sas van Gent SWIFT ONTMOET REGENBOOG VRIJDAG 22 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Na „oorlogje" tegen het drijtijs DE NOTA voor de extra-moeite om het veer Zijpe—Anna-Jacobapol- der in de nu voorbije „ijstijd" op gang te houden, wordt op het ogen blik bij alle belanghebbenden gepresenteerd. De sleepboothulp en de regelmatige bezoeken van kikvorsmannen voor reparaties aan de schroef van de pont hebben volgens een voorlopige afrekening van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij bijna f70.000 bedragen. In de periode van half januari tot half februari heeft het oorlogje tegen het drijfijs in het Zijpe om precies te zijn het lieve sommetje van f 67.360 gekost. Maar dat is slechts een voorlopig bedrag, want toen alles achter de rug leek zat het Zijpe tégen het eind van februari opnieuw „vol". De sleepboot An ton" moest terugkomen uit Dor drecht. Derhalve krijgt de nota ook nog een „staartje". te vrywaren is er gezocht naar een „verdeelsleutel" van deze kosten. Het rjjk was bereid om een identieke rege- Basis voor een verdeling van deze kosten is een regeling geweest, die in het verleden en ook nu weer voor de veerdiensten tussen de Zuidhollandse eilanden is gehanteerd. Het ryk be taalt de helft, de provincie draagt tot veertig procent van het totaal bij en de resterende tien procent wordt afgewenteld op de gemeentebesturen, voor wie deze moeite is gedaan. Of: die van het semi-isolement de meeste last hebben ondervonden. Het ligt er maar aan, van welke kant men deze zaak benadert. Zoals bekend heeft het provinciaal be stuur van Zeeland na het staken van de veerdienst Zierikzee, („De Val")-Kats op 10 januari alle krachten geconcen treerd rond de R.T.M.-pont in het Zijpe. Het is dan ook gelukt om de koplading- bóot daar iedere dag nog enkele vaarten te laten maken. Om te beginnen was er de sleepboot „Etna", die de tramhavens aan weerskanten zo goed en zo kwaad als dat ging bevaarbaar moest houden. De bemanning zorgde er tevens voor, dat de hefbruggen van de ponten niet vastvroren. Met zou en olie gingen zij de scharnieren en „gewrichten" dag voor dag te lijf. Toen de pont het op 14 januari alleen niet meer kon klaren, kwam uit Dordrecht de stoomsleepboot „Anton". Met zijn 550 pk. heeft dit schip de veerdienst in een maand voor een uitgaaf van 38.000 geplaatst. Maar nog steeds was het ijs in de aan val. Daarom moest nog meer verster king komen. Op 1 februari kwam de on der Franse vlag varende sleper „Cham- penois" op het terrein van veren-ellende aan. Toen het schip veertien dagen later weer vertrok had het voor 27.000 een ruggesteuntje gegeven aan de pont. En dan waren er nog de frequente bezoeken van de kikvorsmannen uit Roosendaal en Rotterdam, die zich door het ijs lie ten zakken om de schroeven van de pont en de slepers van hun op het kromgeslagen bladpunten te ontdoen. Hun rekening beliep ook nog enkele dui zenden guldens. Samenwerking V.S.-Rusland bij ruimteprojecten Amerikaanse en Russische geleerden, die sinds elf maart In Rome besprekingen over wetenschappelijke samenwerking in ruimteprojecten nebben gevoerd, hebben meegedeeld, dat overeenstemming is be reikt over een program van uitwisseling van weerkundige gegevens verkregen door middel van satellieten, waarvan er altijd minstens een van elk land in de lucht zal zijn by voorkeur in ver schillende banen om elkaar aanvullende gegevens te verkrijgen. Voorts is overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijke proef waarbij ruimteverbinding via een satelliet, van het Amerikaanse type „Echo 2", tot stand wordt gebracht, mogelijk via het observatorium van Jodrell Bank dat ge gevens zou kunnen opvangen en door zenden. Deze satelliet, die een diameter van 35 meter heeft voor weerkaatsing van signalen en welke dus passief is zonder zendapparatuur, zal voor het eerst binnen enkele maanden de lucht ii worden gestuurd. Over gemeenschappelijke lancering vai satellieten ter bestudering van het mach- netisch veld van de aarde zal waar schijnlijk in mei, verder worden gespro ken. KERKNIEUWS Contact tussen Amerikaanse en Russische kerkleiders Achttien Russische kerkelijke leiders, onder leiding van aartsbisschop Niko- dim van Jaroslaw en Rostow, hebben drie weken in dc V.S. doorgebracht waarbij zjj in vele delen van het land van de kansel de gelovigen toespraken én besprekingen met Amerikaanse pro testantse leider» voerden. In een gemeenschappelijke verklaring die door aartsbisschop Nikodim en Irwin Miller, president van dc Nationale Raad van Kerken in de V.S., is uitgegeven, werd verklaard, dat de kerkleiders van beide landen waardevolle contacten had den gelegd welke zouden bijdragen tot stopzetting van de kernproeven en de bewapen i n gswedloop. „Verdeelsleutel" de Zeeuwse geldbuidel te komen. Op dit vlak is toen ook de Zuidhollandse methode toegepast: veertig procent voor rekening van de provincie en tien pro cent voor de op Schouwen-Duïveland liggende gemeenten. krijgen de raadsleden van de zes heringedeelde gemeenten in deze weken een voorstel voorgelegd om, al naar ge lang het inwonertal, een stukje van de bijna zevenduizend gulden op tafel te leg gen. In Middenschouwen heeft de raad al een krediet beschikbaar gesteld. Brui- nisse deed het „onder protest". In Zie rikzee komt het onderwerp volgende week maandag aan de orde. De raadsle den van Westerschouwen, Brouwersha ven en Duiveland zullen er binnenkort ook mee worden geconfronteerd. Hier en daar zijn al bezwaren geop perd tegen deze „tien procents-rege- ling". „Moeten de gemeenten, die nu toevallig op een eiland en achter het veer liggen betalen voor de strijd te gen een vorm van overlast, die elders niet eens werd gevoeld? Waarom wordt bijvoorbeeld het sneeuwruimen op de wegen wel door rijks- en pro vinciale instanties betaald, terwijl bij een „onderbreking" van een rijksweg door een veer de moeilijkheden maar voor de helft worden opgevangen?" Met name burgemeester C. H. v. d. Lin de uit Bruinisse heeft hiertegen in de jongste raadsvergadering scherp ge ageerd. De afgelopen winter heeft de vrjje-verenkvvestie weer eens actueel gemaakt Zuidpoolgebied per helikopter in kaart brengen Het te Washington gevestigde hoofd kantoor voor het Amerikaanse geo logisch onderzoek, heeft bekendge maakt, dat een helikopter met vier topografen aan boora een vlucht van 2400 kilometer boven het Zuid poolgebied heeft volbracht, en daar mee een nieuw hoofdstuk heeft toe gevoegd aan het topografisch onder zoek van dit poolgebied. „De onderneming had ten doel een raam werk te vormen voor het nauwkeu rig in kaart brengen van 200.000 vlerkante kilometer onherbergzaam, bergachtig zuidpoolgebied". Vier Amerikaanse deskundigen op het gebied van de topografie zijn met een door turbine-motoren aangedreven helikopter opgestegen tot een hoog te van ongeveer vier kilometer om op bergtoppen controlepunten te ves tigen, die in combinatie met lucht fotografie, de topografen in de toe komst in staat zullen stellen om het zuidpoolgebied nauwkeurig in kaart te brengen. RAKE KLAPPEN kwamen donder dagmorgen te Haamstede neer op de kop van een twaalf meter lange hou ten paal op een kaal stuk grond. De eerste van ruim tweehonderd exem- Slaren, die straks de fundering znllen ragen van de nieuwe christeiyke landbouwhuishoudschool van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Al meer dan een jaar had het be stuur op dit moment gewacht; tel kens werd het verschoven en de vorstperiode van de afgelopen maan den deed er nog een schepje boven op. Maar gisteren was het dan toch zover: de voorzitter en de secretaris van het schoolbestuur en de directri ce hadden er een uurtje voor uitge trokken om het definitieve, symboli sche begin van de bouw mee te ma ken. In die tijd van tien minuten dreef de heimachine van de firma T. Boere uit Gouda de ruwe sparrepaal de vettige bodem op het terrein achter dc Burghseweg, het nieuwe uitbrei dingsplan-zuid, in. De kop van de paal kreeg een betonnen hoed te dra- Mignon zuigstoffer is licht en handig Geen trap is u meer teveelMet die vingerlichte Mignon zuigt u vlug en goed de treden schoon! Bovendien is deze diepzuiger bij- de-hand voor de draadjes van de naaimachine, de kruimels van de kinderen, de gemorste as en de omgevallen bloempot. Voor meubelen en gordijnen, boekenplanken en auto-interieurs. voor alle trappen! PV gen en 's middags zakte al een vol gende paal onder het heiblok om laag. Dat zal zo voorlopig nog even doorgaan totdat de bodem stevig genoeg is om het nieuwe schoolge bouw te torsen. Voorzitter ds. L- Boer, secretaris Chr. Rabouw en de nieuwe directri ce, mej. E. v. d. Stadt, lieten hun blikken gaan over het ruime. 5f are grote stuk grond, waarin piket ten de contouren van het nieuwe schoolgebouw vaag aangeven. L-vorm zal de Burghse aannemer J. C. Bijkerk hier aan een nieuwe straat het ontwerp van de N.V. Bouwkundig Ingenieursbureau D. Stuurman te Waddinxveen van de grond laten komen. Een complex met een vleugel, waar in twee naailokalen zyn onderge bracht, een theorie- en een praktijk- lokaal en een hal met kamer voor de directrice, verwarmingskelder keuken. Een ruime moestuin en siertuin zullen het schoolgebouw om zomen. Een fietsenbergplaats zt het geheel completeren. Lang hebben de meisjes van d Haamstccdse landbouwhuishoud school nu al uitgekeken naar hun nieuwe behuizing. De lokaliteiten van de oude openbare lagere school aan de Noordstraat, waarin zy nog steeds huizen, zyn versleten en som ber. Iedere klap van de heimachine brengt hen in de komende weken weer een stap dichter by een nieuwe school. (Foto P.Z.C.). Mr. Burger wordt lid Eerste Kamer (Van onze Haagse redactie). Mr. J. A. W. Burger, de vroegere v< zitter van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A., zal deze zomer in de prak tische politiek terugkeren doordat hy een verkiesbare plaats heeft gekregen op de kandidatenlijst van zijn party voor de Eerste Kamer. Een nieuwe verkiezing van de Eerste Kamer is noodzakelijk, omdat in verband met de voorstellen tot grondwetsherzie ning ook de senaat moet worden ont bonden. Prof. dr. W. Schermerhorn en jhr. mr- T. A. J. W. Schorer, die thans voor de P.v.d.A. lid zijn van de Eerste Kamer, hebben zich voor een nieuwe kandida tuur niet meer beschikbaar gesteld. Ook mr. M. van der Stoel, lid van de P.v.d.A.- fractie in de senaat, keert niet in de Eerste Kamer terug, daar hy lid zal worden van de Tweede Kamer. Zes maanden rust voor Sonny Liston Sonny Liston zal op 10 april zijn titel niet verdedigen tegen Floyd Patterson. Het gevecht om het wereldkampioen schap zwaargewicht is voor onbepaalde tijd uitgesteld, nadat de naar Miami Beach uit Chicago teruggekeerde Liston zich aan een geneeskundig onderzoek had onderworpen en de arts had gecon stateerd, dat Liston inderdaad aan de linker knie een blessure heeft. In het rapport adviseert de dokter Liston de blessure operatief te laten behandelen en om daarna ten minste zes maanden rust te nemen. Volgens de dokter zou het onverstandig van Liston zijn om volgende maand tegen Patterson boksen. Let de komende weken eens extra goed op Margriet met haar verrassende inhoud! De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen mr. Cals heeft gisteren in de Tweede Kamer ten antwoord op mondelinge vra gen van het socialistische lid dr. Tans de mededeling van prof. dr. H. Freudenthal, secretaris van de academische senaat, bevestigd dat aan de rijksuniversiteit in Utrecht niet minder dan tien gevallen van tuberculose rijn ontdekt bij een onderzoek, waaraan 361 studenten werden onderworpen en dat 54 van hen nieuw-positief reageerden op de Mantoux-reactie en 25 oud- positief. Dr. Tans achtte het verontrustend, dat in Utrecht slechts de helft van de stu denten gebruik maakt van de mogelijk heid, die hun van de zijde van de univer sitaire gezondheidszorg ieder jaar wordt geboden om zich op t.b.c. te laten onder zoeken. Minister Cals zette uiteen, dat 85 procent van de studenten gereageerd heeft op oproepen voor een onder zoek, die ook kwamen van bijvoor beeld het bevolkingsonderzoek op tu berculose. Een aantal studenten heeft zich in de militaire dienst laten on derzoeken. Aan het universitaire on derzoek heeft zich 57 procent van de studenten onderworpen. AMSTERDAMSE RAAD BENOEMDE „Vanuit Sandbergs geestesgesteldheid verder werken" Na een besloten vergadering die 4V2 uur in beslag nam, heeft de Amsterdamse gemeenteraad in de nacht van woensdag op donderdag overeenkomstig de aanbevelingen van b. en w. als opvolger van jhr. Sandberg tot directeuren van de gemeentelijke musea benoemd dr. S. H. Levie, die in het bijzonder belast zal worden met het beheer van het Amsterdams historisch museum en mr. E. L. L. de Wilde, in het bijzonder tebelasten met het beheer van het stedelijk museum. Voor beide functies kreeg ook de voor malige adjunct-directeur van het stede lijk museum dr. H. L. C. Jaffé enkele stemmen. Dr. Levie werd benoemd met 42 stemmen (2 stemmen werden uitge bracht op dr. Jaffé) en mr. De Wilde met 31 stemmen (13 stemmen werden uitgebracht op dr. Jaffé). Alleen de P.v.d.A. en de chr. groeperin gen steunden In hun geheel de aanbeve ling van b. en w. De andere fracties stemden verdeeld over de benoeming van mr. De Wilde, met uitzondering van de C.P.N., die unaniem op dr. Jaffé stemde. Mr. E. L. L. de Wilde, de nieuw be noemde directeur van het Amster dams „stedelijk", die in augustus zijn ambt hoopt te aanvaarden, laat zich in bijzonder loffelijke en bewonderen de termen uit over het werk van jhr. Sandberg. Lof „Ik zal een hoop anders doen, de lyn zal ik wellicht wijzigen, doch ik zal stel lig vanuit de heer Sandbergs geesfes- aldus mr. Gevraagd naar zijn mening over de plan nen met, betrekking tot het stichten van een speciaal Van Gogh-museum, bij de totstandkoming waarvan de Van Gogh- collectie uit het stedelijk museum zal verdwijnen, zei mr. De Wilde zeker te zullen bevorderen, dat déze collectie niet op het kerkhof terecht komt". Hij stelt nadrukkelijk dat een onverander lijke collectie schilderyen verweven dient te worden met andere exposities- Daarom acht mr. De Wilde het van be lang dat er verband blijft bestaan tussen de Van Gogh-collectie en de verzameling in het stedelyk museum. „Er is overi gens alle gelegenheid voor om naby het stedelijk het Van Gogh-museum te reali seren". aldus de heer De Wilde. zuigsioifer f 59.50 Prins kocht eerste postzegels Met hartig hapje in Kurhaushotel (Van onze speciale verslaggever) Prins Bernhard heeft gisteren de We reld Anti-Honger Week geopend met een toespraak tydens een plech tige bijeenkomst in net Kurhaus te Scheveningcn, georganiseerd door de N.O.V.I.B., de Nederlandse Organisa tie voor Internationale Bystand. De prins zei dat 300 tot 500 miljoen mensen (van de drie miljard, welke op aarde leven) honger lijden en één miljoen zodanig slecht wordt gevoed dat zij geen kans krijgen krachtig uit tc groeien. Het probleem is dat er in de jon ge landen geen evenwicht is tussen de aangepakte industrialisatie en de verbeterde gezondheidszorg enerzyds en de ontwikkeling van de agrari sche produktio anderzijds. In dc nood van de hongerigen zal het ei gen land moeten voorzien. De geïn dustrialiseerde landen hebben tol taak nieuwe landbouwtechnieken te bevorderen en nieuwe hulpbronnen te helpen ontsluiten. De 21ste maart, do dag van de lente, waarin do vruchtbaarheid van de aarde letteriyk gestalte krijgt, is over dc hele wereld een dag om zich over deze gemeenschappely'ke taak te bezinnen, aldus de prins. Tot het gehoor van de prins behoorden ministers, ambassadeurs, industrië len en prominenten uit de wereld van het parlement, de kerken, het maatschappelijk leven en de weten schap. Zij luisterden naar muziek, gespeeld door het kopersextet en door het houtblazerskwiritet van het Residen tieorkest en zagen een film over het vraagstuk van honger en ondervoe ding, samengesteld door de film dienst van de Shell. De film begint met schry'nendc beelden van honge rende wereldburgers en met scènes, waarin de snelle groei van de we reldbevolking wordt aangetoond. Nu de film ontving prins Bernhard (hy had deze dag een wynrode trui aan) uit hunden van Sabine baronesse Voorst tot Voorst, dochter van voorzitter van de N.O.V.I.B., eerste anti-lionger-actie postzeg die door de P.T.T. in het kader van do anti-honger week zyn uitgegeven. De vele honderden genodigden ver enigden zich vervolgens in de ont vangstruimten van liet Kurhausho tel, waar op ruime schaal dranken en hartige hapjes werden aangeboden. De ontvangst was een geste van de Shell. Aan de gemeentelijke en aan de vrije universiteit in Amsterdam, aan de eco nomische hogeschool in Rotterdam en aan de r.-k.-economische hogeschool in Tilburg bestaat een verplicht onderzoek. In Delft heeft men de verplichting opge nomen in het bestuursreglement, dat op het ogenblik 'wordt opgesteld voor de technische hogeschool en ook in Nijme gen is men bezig het onderzoek voor de k.-universiteit verplicht te stellen. Op andere inrichtingen voor hoger on derwijs probeert men de studenten door voorlichting te bewegen aan het onder zoek deel te nemen. Deze propaganda werpt gunstige resultaten af. Voor de a-s- zondagmiddag onder aus piciën van de Zeeuws-Brabantse Turn kring van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond in de zaal van de Spiegelfabriek te Sas van Gent te hou den districtskampioenschappen toestel- turnen junioren en jongens (district Zuid) bestaat een grote belangstelling. Aan de juniorenwedstrijd nemen 5 ver- enigingsploegen deel t.w- V.T.V. Vaals, Hellas Tiel, Prins Hendrik Breda, U.D J. Bergen op Zoom en de Alg. Turn- en Sportvereniging Vaals. Verder ïndivi- duelen van Volt Tilburg, Thor Sas van Gent (B. Vermandcl. tevens de grootste kanshebber op de titel), Werk naar Kracht Bocholtz, E.T.V- Eindhoven en P-S.V. Eindhoven. Aan de jongenswedstrijd nemen dee verenigingsploegen van P.S.V. Eindho ven, Prins Hendrik Breda en U.D.I. Ber gen op Zoom en individuelen van Volt Tilburg en Alg. Turn- en Sportvereni ging Vaals. De te verwerken onderdelen zijn: paard- springen, brug, paardvoltige, ringen, rek en vrije oefening. Hét district Zuid omvat de volgende Kringen: Brabants-Gelderse, Limburgse en Zeeuws-Brabantse Turnkring. De deelnemers aan deze wedstrijd hebben zich via de Kringkampioenschappen we ten te plaatsen. De hoogstgeklasseerde ploegen en individuelen van a.s. zondag mogen op 28 april a.s. aan het lands kampioenschap deelnemen. De wedstrijd vangt om 1 uur aan. Orga nisatie: Thor Sas van Gent- Wedstrijd leider: de heer J. Huybregts. Spanning zit er niet veel meer in competitie van de hoofdklas zuid van de Nederlandse Volleybal Bond. Wel is er onderaan de ranglijst nog een stil gevecht om uit de gevarenzone te ko men. De dames van EWC spelen in Til burg tegen hekkesluiter Tornado, Sarto §aat in Breda by RHBS op bezoek, 'lympia ontvangt VC den Bosch en Or- ganon krijgt Lyceum op bezoek. Bij de heren ook enkele weinig interessante ontmoetingen. RHBS speelt tegen Sarto, VC Tilburg ontvangt VC den Bosch en Ever Ready neemt het op tegen Lyceum. In de overgangsklas dames A speelt EWC 2 twee uitwedstrijden. Eerst wordt tegen DSV en vervolgens tegen WS gespeeld. In dc overgangsklas he ren A speelt het Goese EGVC thuis te gen Moller uit Bergen op Zoom. Winst voor EGVC zit hier zeker in. Marathon speelt uit tegen DSV en tegen Rapid. Het afdelingsprogramma Walcheren luidt heren ONS 2Zuidwesters 2 (3), EWC 2MVC 1 (2), Zuidwesters 2 ONS 1 (2), MVC 1—Zuidwesters (2), ONS 1—Matador 3 (1), MVC 2—Zuid westers 2 (3) en ONS 1—ONS 2 (1). Dames EWC 3—Ter Hole (3). Mara thon 2—Ter Hole (1), EWC 4—Egas- po (1) en Marathon 1Egaspo (1). Voorlichting Verplichting Er zyn in Nederland uitstekende resul taten bereikt met de vrijwilligheid. Dat 1 niet weg dat de minister bereid was om aan de universiteiten, waar het onderzoek nog niet verplicht is, in over weging te geven deze verplichting in te voeren. In deze brief zal hij de universi teiten en de hogescholen tevens wijzen op het onwenselijke van overvolle colle gezalen. Drie Hongaarse ministers zijn ontslagen De Hongaarse presidentiële raad heeft drie ministers ontslagen. Het zyn de minister voor de zware industrie, Sandor Czottner, de minister voor de machine- industrie, Janos Soergeo en de minister van arbeid, Oedoen Cisjazi. Zaterdag a.s. kunnen de Middelburgse korfbalhefhebbers getuige zijn van een interessant korfbalaueL Dan ontvangst Swift koploper Regenboog. De ex-hoofd klasser komt als een gewaarschuwde loeg naar Zeeland. In de eerste plaats eeft Swift in deze competitie nog geen enkel pontje op eigen veld verspeeld, en In de tweede plaats hebben de Dordte- naren in de eerste wedstrijd tussen bei de ploegen maar moeizaam met 7-5 ge wonnen. De veelkleurigen moeten wan nen om zeker te blyven van de topplaat- sen. Daarom verwachten we een span nende strijd tussen een op revanche be lust Swift en een technisch beter Regen boog, waarna laatstgenoemde met een kleine overwinning naar Dordrecht te rugkeert. Met een misstap van Regenboog zou H.K.V. 2 zeer gebaat zijn. De Hage naars krijgen het ook niet gemakkelijk in Rotterdam tegen Sperwers, maar toch kunnen zy de vogels de baas bly ven en meteen revanche nemen voor de eerder" geleden nederlaag. Hoewel Fluks op de ranglyst hoger ge noteerd staat dan De Algemene, maakt de plaatseiyke rivaliteit tussen de ploe gen de uitslag erg onzeker. De eerste wedstrijd tussen de stadgenoten leverde al een verrassende Algemene-zege op, maar waarschynhjk zal Fluks het nu zo ver niet laten komen. Ook hier dus een revanche. Rozenburg biyft op de laatste plaats, want het bezoek aan Ons Eibernest 2 levert de Rotterdammers geen winst op. O.D.O. bevindt zich ook in de hoek waar de slagen vallen. De enige overwinning behaalden de onthouders op O.S.CJt. Intussen heeft laatstgenoemde ploeg zich uitstekend in haar nieuwe omge ving aangepast, zodat we voorzien dat O.D.O. ondanks het terreinvoordeel nu aan het kortste eind trekt. Programma: Swift-Regenboog (aan vang drie uur): Sperwers-H.K.V. 2 Fluks-De Algemene: Ons Eibernest 2—s Rozenburg: OJD.O.-O.S.CJt. Sjoukje ongenaakbaar bij nationale titel Het toernooi om de Nederlandse kunst- rytitels mag dan elk jaar als mosterd na de internationale schaatsmaaltijd aan het einde van het seizoen komen, de uitverkochte HOKIJ heeft ook dit keer weer met volle teugen genoten van de formidabele demonstratie van 's we relds beste rijdster, Sjoukje Dykstra. Voor de vyfdé maal behaalde Sjoukje de nationale titel, wederom zonder énige tegenstand. Maar nog nooit was haar rijden zo indrukwekkend en zo gaaf als nu. Voor het eerst werd op de Haaese kunstysbaan het hoogst mogelijke cyfer 6 gegeven. Voor het eerst ook in haar lange en belangryke carrière als jury lid gaf mevrouw Benedict-Stieber dit cyfer. „Sjoukjes kür was nog beter dan in Cor tina. zij reed los en onbevangen zonder spanning van de grote titelstryd. Ik moest haar wel die 6 geven voor de sportieve waarde van haar rijden. Als ik het nu niet had gedaan dan had ik het nooit meer kunnen doen, bij niemand", vertelde mevrouw Benedict na afloop. Het was inderdaad een volmaakte de monstratie van de lachende blonde Am- stelveense, een vertoon van overmacht, dat reeds eerder alle internationale con currentie op afstand zette, laat staan nu de Nederlandse concurrentie. Met de cyfers 5,9, 5,8, 5,8 voor de inhoud en 6,0, 5,9, 5,9 voor de sportieve waarde bleef Sjoukje 0.7 punten onder het ma ximaal haalbare totaal. Bij de heren was Wouter Toledo, even eens volgens de verwachtingen, de on genaakbare titelverdediger. De verwachte spanning by het ijsdansen tussen de kampioenen Jopie en Nico Wolff en het duo Truusje GerardtsRo- Sjoukjt Dijkstra bekeek de wereld woensdagavond weer eens van het haar al zo vertrouwde hoge standpunt: de bovenste trede van een erepodium. Het was ditmaal in Den Haag, aan het slot van de strijd om de nationale titel kunstrijden. Tweede en derde werden de beide dloutrust"-meisjes Truusje Ge rardts (1.) en Lily Verbeek (r.). nald du Burk bleef uit. De voorsprong, die de Wolff-jes" by de verplichte dan sen namen was te groot om door de aantrekkelyke vrije dans van Truusje en Ronald te kunnen worden weggewerkt. Nagekomen advertentie Algemene kennisgeving. Heden nam God tot Zich, onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, PIETER DE KOEIJER wedn. van K. Mieras in de gezegende ouder dom van ruim 89 jaar. Timot. 4 7. Ik heb den goeden stryd gestreden ik heb de loop geëindigd, Ik heb het geloof behou den. Fam. De Koeyer. Yerseke, 21 maart 1963. Damstraat 147.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3