hiswa Verzorgingspeil Goes loopt terug als gevolg van krappe begroting Felle K,V.P.-aanval op b. en w. van Goes Nota over oesterproef werpt vele vragen op db BILT 21 tfm 31 maart BEGROTINGSZITTING RAAD GOES Zeeuwse ALMANAK „COLLEGE PRESTEERT WEINIG" Kind te Dreischor in put verdronken Kunst Wiener Sanger knaben zongen in Goes Man dood achter stuur van auto PR0V1N-G1ALB ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1968 (Advertentie) internationale watersport-, in de nieuwe geoptnd van 10 tot 17 u 19.30 tot 22.30 uur zondag* van 10 tot 18 u AMSTERDAM t«9»ngspriisf2.. Op één punt waren de fractievoorzitters van de politieke partijen in de gemeenteraad van Goes het donderdagmiddag tijdens de behan deling van de gemeentebegroting voor 1963 volkomen met elkaar eens: de begroting biedt zonder meer een somber beeld, zodat het teruglopen van het verzorgingspeil een reëel gevaar is. De P.v.d.A.- woordvoerder Ph. Haverhoek stelde het zelfs nog scherper: „Terug lopen van het verzorgingspeil is niet alleen denkbeeldig, zoals b. en w. zelf ook aanvoeren, maar dit is reeds een realiteit." En de heer M. Haasdonk (v.v.d.) sprak de vrees uit, dat gezien deze begroting, het gevoerde beleid afbreuk zal doen aan het streven om de gemeente een behoorlijke rol te laten spelen in de ontwikkeling, zoals die zich thans in Zeeland voltrekt. Algemeen was men van oordeel, dat het gemeentebestuur wegen zal moeten zoeken om uit deze impasse te geraken. industrialisatie betoog nog op, dat de gemeente aan knopingspunten moet zoeken om van de recreatie in de om het Veerse Meer te kunnen meeprofiteren. Verder verdienen volgens hem de ver bindingen met het zuidelijk stadsdeel alle aandacht. Volgens dit raadslid is er op het gebied van de lichamelijke opvoeding nog een achterstand in te ha len. Industrialisatie toont weinig voortgang Verschillende woordvoerders spraken er ook hun teleurstelling over uit, dat de begroting op een dergelijk laat tijdstip wordt behandeld. Wel toonden zij begrip voor de moeilijkheden, waarmee b. en w. te kampen hebben gehad, namelijk het sluitend maken van de begroting. In dit verband merkte de heer Haver hoek op, dat hij dan toch wel de voor keur gaf aan een tijdige behandeling van een niet-sluitende begroting. Scholenbouw Ter sprake kwam verder o.m. de scho lenbouw. Verschillende sprekers dron gen op spoed aan. „De trage gang van zaken rond de urgentiegevallen moet zo spoedig mogelijk doorbroken wor den door bij de bevoegde instanties steeds weer op snellere beslissingen aan te dringen", betoogde het raadslid Haas donk. Ook de heer Roose noemde dit punt: „Nieuwe scholen worden niet meer gebouwd. Het moet bijna een jaar duren voor een school kan worden ge huisvest in een gebouw, dat al jaar en dag eigendom van de gemeente is." De heer A. Maljaars (s.g.p.) drong in deze aan op een snellere procedure. Voorts vestigde dit raadslid de aandacht op de voorgenomen bouw van de chris telijke ulo. Hij vroeg of het juist is, dat deze school niet kan worden ge bouwd op een terrein in Goes-Oost Ten aanzien vau de school van de Gereformeerde Gemeente sprak hy de verwachting uit, dat het college er spoedig in zal slagen een geschikte bouwplaats voor lagere- en kleuter school aan te wijzen. In het verlanglijstje, dat de heer A. G. Heijboer (e.h.) het college overlegde, werd gepleit voor spoedige realisering van een nieuwe prof. dr. Kohnstamm- school en Beatrixsehool, alsmede de bouw van de christelijke ulo. De woord voerder van de A.R.P., de heer M. Loeve noemde het van belang, dat de gemeente zich gaat bezinnen op de mogelijkheden van vestiging van nieuwe schooltypen, waarvoor dan plaats in het nieuwe uit breidingsplan zal moeten worden ge reserveerd. Zijn gedachten gingen daar bij o.m. uit naar bijvoorbeeld een u-t.s. en voor de verdere toekomst h.t.s. Voorts dacht hij aan hogere instituten voor land- en tuinbouwonderwijs. ,Voor uw BRIL naar opticien Ziekenfondsleverancier St.-Jacobsstraat 14 - Vlissingeu Sloop.... I Meneer uit Souburg had lang aan zijn autootje geknutseld. En on langs kon hij zijn vrouw erbij roepen. Marie, riep hij "trots, Ma rie, kom nou maar 's naar ons Prefectje kijken. Vooral dat woordje „ons" deed het bij Marie uitstekend. Ze bezag wat met noeste vlijt tot stand was gekomen, knikte bewogen, maar leverde toch nog enige kri tiek: ,fi'r konden best nog eens beter glimmende randjes op zit ten", meende ze. Meneer dacht even na en was het met Marie eens. Maar hoe kom ik aan randjes, overwoog hij. Meneer startte het oude Prefectje, reed er mee naar een autosloperij in Middelburg, op zoek naar glim mende randjes. ,JCijk maar eens rond, d'r staan wel Prefectjes bij", zei de sloper, met een brede armzwaai naar de oude auto's, de wrakken en de stapels roest. Meneer ging op zoek, sloopte hier en daar een randje af waarvan hij dacht dat Marie met een poels middel nog wel wat van kon ma ken, rekende af en wilde naar huis rijden. Maar toen hij zijn autootje zag overviel hem een totale ontredde ring: de bumper was er af, de kop lampen gaapten hem zonder gla zen aan, zijn ruitenwisers waren verdwenen en de motorkap stond open zodat hij meteen kon zien dat hij zijn gloednieuwe accu ook kwijt was. Meneer was nog lang met beko men, toen een jongeman met ge reedschap naderde. ,,W\owwwweet uuu wwwie er aan ddddie auto gezeten hhheeftf". vroeg meneer hem stamelend. Jaik heb het getroffen met dat karretje", verklaarde de jonge man opgeruimd, „d'r is nog een heleboel van te gebruiken. Ik ga nu de wielen eraf halen. De hohi- ne lijkt me ook nog goed, en de carburateur en de kilometertel ler.*.. En dan te bedenken dat er accu i» zat Een aangelegenheid, die verschillende raadsleden met zorg vervulde was de industrialisatie. „Deze stagneert," be toogde de heer Roose en de heer Haas donk meende, dat niet name de hoge grondprijzen in Goes het vestigen van nieuwe industrieën bemoeilijkt. Over dit punt merkte de heer Maljaars op, dat de aanwijzing van Goes als kernge meente tot op heden niet die vruchten heeft afgeworpen, die men er redelijker wijs van mocht verwachten. Hoewel hy het college daarvoor niet verantwoor delijk wilde stellen, kon spreker niet aan de indruk ontkomen, dat er met betrek king tot de industrievestiging iets ha pert. De heer Maljaars wilde voorts graag worden ingelicht over de perspectieven op dit gebied. Ook de heer Loeve, die sprak van een „stilstand", wilde over de stand van zaken worden ingelicht. Volgens de heer Loeve kan de verdere aanzet van de industrialisatie worden bevorderd door verbetering van dé vaar weg en het sluizencomplex, een mening, die verschillende andere sprekers met hem deelden. „Maar hoe de weg te vin den naar het hart en het kapitaal van de rijksoverheid?" vroeg de A.R.P.- voorman zich af. Ten aanzien van de haven waren er meer wensen. Zo bij voorbeeld bij de heer Haasdonk, die ge porteerd was voor kademuren aan de havens. Verder werd geïnformeerd naar de stand van zaken bij de infrastructuur werken-ontsluitingswegen oost en west, spoorlijn havenindustrietererin enz. Vragen, die in bijna alle beschouwingen waren te beluisteren. Het a.r.-raadslid Loeve wees op de goe de onderlinge verstandhouding in het college, terwijl hij eveneens gewag maakte van een geest van groeiende samenwerking in de raad. Gezondheids zorg, sport ook door andere sprekers genoemd en middenstandszaken kre gen aandacht van deze spreker, die, zo lang Goes nog geen zwembad rijk is, graag zag, dat op korte termijn een be drag beschikbaar zal worden gesteld voor het huidige bad bij het Goese Sas, waar verschillende voorzieningen moe ten worden getroffen. In een uitvoerig betoog ging de heer Openbaar toilet De door b- en w. als kapitaalswerk voorgestelde bouw van een openbaar toilet aan de Opril ontmoette nogal wat kritiek. De heer Roose zei er moeite mee te hebben het college met dit voorstel niet in het belache lijke te trekken. „We kunnen ons geld waarachtig wel beter gebrui ken". gaf hij te verstaan. En de heer Heijboer betoogde, dat de meerder heid van zijn fractie de plaats niet aantrekkelijk vindt. Het zwembad was eveneens een punt, dat de aandacht van de woordvoerders had. De raad toonde zich verheugd met het vergevorderde stadium van voorbe reiding. Zorgen waren er over het on derhoud van straten en pleinen. Ten aan zien van dit punt bleken verschillende fractieleiders veel te voelen voor een urgentie- of streefprogramma. Woningbouw donk sprak over de woningnood als volksvijand» nummer één. Verheugd was hij over het feit, dat Goes tot ratioliouw overgaat. Voorts liet deze spreker een waarschuwend geluid horen tegen de hoge grondprijzen in Goes, een punt, dat o.m. ook de heren Haverhoek en Roose zorgen baarde. Gesteld werd, dat Goes met name gebrek heeft aan mid- denstandswoningen, waardoor ten op zichte van de huurprijs een gunstige verschuiving tot stand zou kunnen wor den gebracht. In de verschillende beschouwingen werd gewezen op de voorgenomen uitbreiding van het personeel ter secretarie, als mede dé verbetering van de huisvesting en accommodatie der secretarie. Daar aan gekoppeld werd tevens de stadhuis- restauratie, die dringend noodzakelijk werd geacht. Andere zaken Ook werden aangedrongen op het reeds lang toegezegde overzicht van het grondbedrijf. Voorts werd de aandacht gevestigd op sanering van bepaalde stadsdelen. De heer Heijboer vroeg aandacht van het college voor de tot standkoming van een kleuterschool in zuid voor alle gezindten. De heer Mal jaars verklaarde zijn instemming niet te kunnen geven aan de reservering van 5000 voor culturele doeleinden. Voorts zou hij graag zien, dat meer speelweiden voor de jeugd werden aan gelegd, een wens, die ook diverse an dere sprekers op hun lijstje hadden staan. De heer Maljaars verklaarde voorts een tegenstander te zijn van sport op zondag. Hij zou graag 'n ver schuiving naar de zaterdag zien. Even min hadden zijn instemming de ont vangst van de fruitfee en Sint-Nicolaas ten stadhuize. De P.v.d.A.-fractievoorzitter dc heer Haverhoek uitte zyn stijgende onge rustheid over de steeds hogere bouw prijzen met name in de woningwet sector. Hy drong er voorts bij b. en w. op aan volledig mee te werken en stimulerend op te treden met be trekking tot de vestiging van een algemeen bejaardentehuis in Goes. Spreker merkte op, dat hij graag zou zien, dat het nieuwe onderdak voor de muziekgezelschappen in de oude school aan de Dam verbeterd zal worden. Sterk bleek de heer Haverhoek gepor teerd voor de bouw van meer bejaar denwoningen. Voorts informeerde hij o.m„ naar het ziekenvervoer en naar dc stand van zaken bij eventueel gevoer de onderhandelingen over de grenswijzi ging met andere gemeenten. Als „zorgenkind" beschouwen verschil lende raadsleden de kwestie van de wa terverontreiniging en afvoer. Men vroeg zich af, hoe hier verbeteingen kunnen worden getroffen. De heren Haasdonk en Roose maakten het college er op attent dat het slachthuis verbetering behoeft. De V-V.D.-woordvoerdcr wees er in zijn Samenuierfcing Haas liftte een eindje mee „Aardige auto" moet een haas langs de weg van Rilland naar Bath hebben gedacht, toen de wa gen van een schildersbedrijf uit Waarde voorbijreed. Het dier nam een sprong en vloog door de voor ruit. De ruit ging in diggelen, de haas vloog door naar de achter bank. Over het hoofd van de be stuurder, die dat hoofd koel hield en zijn auto stopte. Het lifttochtje duurde maar kort, want de haas rende meteen weer door de kapotte voorruit naar bui ten, rakelings over de passagier van de auto, zoon van de bestuur der. De bestuurder kreeg een paar schrammen van rondvliegend glas. De haas koos het hazepad, dat leidde door het Bevelandse polderland. Roose in op tal van gemeentezaken. Hy wees op een mogelijkheid om het ge meentelijk apparaat op onderdelen van de administratie te moderniseren en me chaniseren. Spreker herinnerde eraan, dat er te dien aanzien een aanbod is van de veiling in Goes. Een en ander zon volgens de heer Roosen kostenbe sparend werken. Als oplossing voor het erfpachtprobleem noemde hij overdracht van de gronden aan de huidige gebrui kers op basis van nieuwe prijzen. Het hierdoor vrykomend kapitaal zou vol gens dit raadslid mogelijk gebruikt kun nen worden voor de financiering van grote kapitaalswerken. J. H. ROOSE IN BEGROTINGSZITTING Op tal van ponten heeft de frac tievoorzitter van de K.V.P. in de gemeenteraad van Goes, de heer J. H. Roose, donderdagmiddag tij dens de behandeling van de ge meentebegroting voor 1963 het be leid van b. en w. bekritiseerd. Met name "spitsten zijn aanvallen zich toe op de drie wethouders. De heer Roose verklaarde in zijn rede, dat hoewel dank zij de nieuwe burge meester de persoonlijke verhou dingen radicaal zijn verbeterd, er nog geen sprake is van opbouw in de gemeente. Hij betoogde, dat het college weinig presteert ten aan zien van de ontwikkeling van Goes. „De industrialisatie stagneert. Er vestigen zich geen nieuwe bedrijven. De verhouding met bestaande bedrij ven is slechter geworden. Gevestig de bedrijven dreigen tc verdwijnen of in te krimpen. Van verbetering van de infrastructuur is weinig te rechtgekomen. Niemand gelooft meer, dat de spoorwegaansluiting naar het liavenindustrieterrein, die in bet voorjaar van 1963 gereed zou zijn, volgens de huidige opzet kar worden gerealiseerd. In het sociaal- culturele vlak hebben b. en w. en vele raadsleden noch voor een cul tureel centrum, noch voor een sport hal de nodige bestuurskracht kunnen opbrengen", aldus de heer Roose, die er op wees, dat het voor Goes en de hele Bevelandse gemeenschap veroorzaakte definitieve nadeel niet is te schatten. In dit verband sprak hij van een bedrag van „miljoen gul dens", dat daarmee is gemoeid. De K.V.P.-woordvoerder was van me ning, dat een vergelijking met andere kerngemeenten ook in Zeeland die hun taak verstaan, een veroordeling inhoudt voor het college van b. en w. Voorts verdient dit college volgens hem deze veroordeling vanwege de vele zaken, die onaangeroerd bleven. Hij noemde onder meer het uitblijven van een inzicht in het grondbedrijf, de defi nitieve overdracht van de gemeentewo ningen aan de woningbouwverenigingen, het in gebrekë blijven van het college met betrekking tot de woningbouw in het algemeen en de bejaardenhuisyes- ting in het bijzonder en het uitblijven van de stadhuisrestauratie. der het verleden te zetten bevestigen wij opnieuw door ons eindoordeel over deze wethouders niet te baseren op het verleden. Wij willen nagaan of dit col lege mogelijk realiseerbare toekomst beloften bevat om het op die gronden ons fiat te kunnen geven". Over de wethouder van financiën, drs. J. J. Dijkgraaf, zei de heer Roose: „Hij toont graag zijn instemming met zijn colega's in hun kritiek op het oude col lege. Wij hebben niet de indruk, dat deze wethouder, die zou kunnen bij dragen aan een krachtig tegenwicht, de gemeente Goes de tijd en de energie reeft waartoe zijn ambt hem verplicht". Sprekende over de krappe begroting voor 1963 noemde de heer Roose de fi nanciële positie van de gemeente slecht. „En het beleid van dit college zal ten gevolge hebben, dat de toestand nog steeds slechter wordt", voorspelde hij. De heer Roose vertolkte verder de me ning. dat het college faalt voor grote be langen en forse'beleidslijnen. Aan het slot van zijn betoog sprak de heer Roose van een „zeer zorgelijke toestand van de gemeente." „Als we na- ~aan wat in de jaren 1958, 1959 en 960 kon worden gepresteerd; hoe met de kernaanwijzing moest worden begon nen zonder industrieterreinen, zonder insteekhavens, zonder plannen voor ver betering van de infrastructuur; hoe met vrijwel niet3 door werkkracht en werk lust in zeer korte tijd enorm veel posi tiefs tot stand kon worden gebracht en dat ondanks verbitterde tegenstellin gen moet het ons duidelijk zijn, welke grote potentiële macht in Goes verbor gen ligt. Met dat beeld voor ogen hoeft Goes nog niet te wanhopen. Het komt er slechts op aan do destructieve krachten te eli mineren en de constructieve krachten te mobiliseren", aldus de K.V.P.-fractie- 'oor/.itter. Oud zeer Opnieuw kwam de heer Roose in zijn beschouwing over de gemeentepolitiek terug op de moeilijkheden van enkele jaren geleden, die toen leidden tot zijn ontslag als wethouder. „Tot de wethou dersverkiezing in 1962 verontschuldig den de wethouders zich met de op merking, dat zij slechts een noodcollege vormden. Toch werd geen eind ge maakt aan de noodsamenstelling. Inte gendeel. Door de benoeming van de heer fan den Burgt werd deze tendens nog versterkt", merkte spreker op. En'hl vervolgde: „Zo hardleers zijn deze wet houders (hy doelde daarbij op de heren Visscher en Van den Burgt). dat twee voor hen gevoelige nederlagen, waar mee de laatste twijfels over de valsheid van het rapport van de commissie hoe konden worden weggenomen, nog niet voldoende lering opleverden om on der meer met de hernieuwde vaststel ling van jaarrekeningen, tot de juiste gedragslijn over te gaan". De heer Roose verklaarde verder: bereidheid om onzerzijds een streep on- f Advertentie) GROTE AANKOPEN kunt u DIREKT doen door hei sluiten ven e PERSOONLIJKE LENING Prestaties Slot van pag. 1) Geen aandacht Hoewel in de nota van de heren om standig wordt uiteengezet, welke fac toren uiteindelijk een ongunstige en gunstige (slechts één geval) zullen uitoefenen op het zoutgehalte van het water, wordt nagenoeg geen aan dacht geschonken aan de periode, waarin de oesters moeten groeien. Opgemerkt wordt, dat de oesters wei nig actief zijn gedurende de periode waarin de temperatuur van het water lager is dan 5 graden Celsius: „ruw weg is dat de periode van 1 decem ber tot 1 maart. In die periode is een regelmatige voorziening met vers zeewater niet strikt noodzakelijk. In de rest van het jaar en in het bijzon der in de periode, waarin de water temperatuur hoger is dan 10 graden Celsius, moet een regelmatige aan voer van grote hoeveelheden zeewa ter met éen zoutgehalte groter dan 25 promille zijn verzekerd", aldus de nota. Degenen, die met oestercultuur te maken hebben, stellen de „rustperio de" van de oesters langer. De eigen lijke groeiperiode valt globaal geno men tussen half april en half novem ber, precies zeven maanden dus. Deze zeven maanden vormen juist de pe riode waarin de rivieren over het al gemeen weinig overtollig (zoet) wa ter afvoeren. Het valt te betwijfelen of rijkswaterstaat daar wel voldoen de rekening mee heeft gehouden bij de beoordeling van de toekomstige situatie. Het blijkt in elk geval niet uit de nota. Geen proef Volgens de brief van de ministers aan de Tweede Kamer zyn er twee „om standigheden", die er oorzaak van zyn, dat de oesterproef in het Veerse Gat niet kan doorgaan: 1. het feit, dat er in de Grevelingon toch geen defini tief kweekbassin komt en 2- het feit, dat ook bij de dam door het Veerse Gat een periodieke onderbreking van de aanvoer van water van de vereiste kwaliteit te verwachten is. Gezien ook het feit, dat in het Veerse Gat slechts 3.000.000 stuks oesters ge produceerd kunnen worden, achten de ministers voldoende motieven aanwe zig om de oesterproef een „niet ver antwoord project" tc noemen. Ook bij deze ministeriële opmerkingen uiteraard gebaseerd op het deskundi genrapport, zouden wy enkele vraag tekens willen plaatsen. Het is ons bekend, dat het laborato rium in Wemeldinge van het rijks instituut voor visserij-onderzoek sinds 1958 regelmatig het zoutgehalte heeft bepaald van het- water bij de dam door het Veerse Gat. Het zoutgehalte is daar opmerkelijk hoger dan in Ouddorp. Rijkswaterstaat echter heeft nimmer om de resultaten van dit onderzoek verzocht. Toegegeven: de deskundigen van deze dienst laten geheel in het midden hoe veel zout er nu wel in het water bij de Veerse-Gatdam zit. Zij verklaren dat weliswaar een veel kleinere hoe veelheid zoet water daar ter plaatse zal worden geloodst dan in het Brou- wershavense Gat het geval is. Zij voegen eraan toe, dat deze hoeveel heid duidelijk merkbaar zal zijn ter olaatse van een inlaatsluis van een oesterproef achter de dam in het Veerse Gat. 25 promille. De deskundigen hebben dit punt zelfs niet aangeroerd, laat staan, dat zij het bestrijden. Theoretisch is het dus mogelijk, (lat na uitvoering van de Deltawerken het water vóór de Veerse-Gatdam vau de vereiste kwaliteit zal zijn. Daar komt nog by, dat niet 24 uur per dag water binnengelaten moet worden. Dit laatste nu betekent, dat men een tijdstip kan kiezen, waarop het zijn grootste zoutgehalte heeft. Zeker in de zomermaanden, als er weinig zoet water wordt geloodst, zal zulks veelvuldig het geval zijn. De conclusie luidt in dit geval, dat de oesterproef derhalve wel mogelijk is! Dan is er nog het punt van de oester- produktie. Niet ten onrechte mis schien zouden de ministers van ver keer en waterstaat en van landbouw en visserij op een gegeven moment kunnen stelen, dat zij een produktie van 3.000-000 oesters te gering achten om een dure proef uit te voeren. Maar de ministers verzwijgen eenvoudig dat er methoden zyn om het vijf- tot achtvoudige van deze hoeveelheid in dezelfde wateroppervlakte te kweken waardoor het Veerse Gat geen proef - bassin zou worden, maar een defini tieve kweekplaats, hetgeen al her haaldelijk is bepleit. Met de „verti cale methode" namelijk zou men een produktie van 15 tot 25 miljoen stuks oesters kunnen halen, tegen een hui dige produktie van 30.000.000 stuks. Waarom deze methode niet toegepast als het er om gaat een voor Nederland unieke cultuur te be houden? In Ostende en in Frankrijk worden op dezelfde wijze oesters ge kweekt en de resultaten zijn uitste kend. Blijkbaar voelt de regering of rijkswaterstaat? weinig voor een oesterproef. Dat althans is de indruk, die men krygt gezien de wyze, waar op de laatste jaren het spel rond de oesterproef is gespeeld. Dat blykt opnieuw uit de nota van de deskun digen, die op vele punten onvolledig is en die tal van vragen doet ryzen. Vragen, waarop misschien nooit een antwoord zal worden gegeven. Het stond immers al bij voorbaat vast, dat de oesterproef geen kans had. Waarom dan nog antwoord gegeven op „vervelende vragen?" Mogelijk Het is te verwachten, zoals trouwens ook de deskundigen toegeven, dat de zoetwater„bel" bij de dam bepaald niet zo groot zal zijn. Het is zelfs helemaal niet onwaarschijnlijk, dat na vermenging van het zoete met het. ter plaatse zoute water (met een vrij aanzienlijk zoutgehalte), water met een zoutgehalte ontstaat hoger dan Op het erf van een boerderij aan de Zorges weg te Dreischor is don derdagmorgen een 3-jarig jonge tje in een veedrinkput gevallen en verdronken. Het zoontje van de familie P. Kappetein-v. d. Linde uit Nieuw-Beijerland is daarin spelenderwijs terecht gekomen cn werd een half uur na het ongeluk gevonden. Dokter J. L. Braber, die snel ter plaatse was, kon slechts de dóód vaststellen. Het gebeurde in Dreischor vertoont een tragische gelijkenis met liet ongeval, dat een dag tevoren een kind van 2'/è jaar in Driewegen bij Goes is overkomen. De moeder van de 3-jarige Pietje Kappc- tein was begin deze week met haar zoontje naar het Schouwse dorp geko men om in de nieuwe woonplaats van het gezin het huis schoon te maken. Terwijl zij daarmee bezig was, liep het jongetje al spelende weg in de richting van de boerderij van zijn grootvader, de heer Joh. v. d. Linde aan de Zorges- weg. Op het erf daar raakte het ventje tegen elf uur in de morgen in de diepe drinkput voor het vee naast de woning'. Daar vond men het stoffelijk overschot later in het water. Dirigent Uwe Mund van de 22 Wiener Sangerknaben heeft donderdagmiddag in Goes op een Hollandse fiets gezeten en samen met de Goese concertpianiste mevrouw Roelfs-Van Leeuwen een tochtje gemaakt naar Katseveer. Zijn zangertjes hebben, nadat de bus, waarin zij zaten omstreeks één uur vanuit Hen gelo op de Goese Markt was gearriveerd, een wandeling door Goes gemaakt. Een verplichte wandeling, want die hoort tot hun dagschema. Daaronder valt ook een zitrepetitie, zittend vóór een uitvoe ring repeteren, die 's avonds plaatsvond. Tussen de wandeling en de repetitie in hebben de Wiener Sangerknaben leennis gemaakt met hun Goese pleegouders- voor-één-dag de „Pflegeeltern". Talloze Goesenaren hadden zich aangemeld als pleegouders, waar de jongens van don derdag op vrijdagnacht souden kunnen logeren en waar ze de maaltijden zou den mogen gebruiken. In Zierikzee, waar de Wiêner Sangerknaben vandaag rijdag c ing het zeij concerteren, was de medewer- gastvrijheid. De Wiener Bilngerknabcn zetten dere traditie voort, die al bijna 450 jaar oud is, die van de vroegere Hofsdnger- lcnaben. in 1498 ingesteld door keizer Maximiliaan I. Daarvóór was er een aan het Oostenrijkse hof verbonden Hofkan- torei voor zuiver geestelijke muziek. (Foto P.Z.C.)\ Grote Kerk Het concert van de Wiener Sanger knaben, gisteravond in de Grote Kerk van Goes, viel in twee delen uiteen, i Voor dc pauze werd voornamelijk poly- i fone muziek gezongen, daarna bevatte programma composities van allerlei 3 en van diverse componisten (Mo- zart, Schumann, Schubert, Bruckner. Moessorgsky en zelfs Strauss). Het is met name het eerste deel van dit op treden, dat grote indruk op ons heeft gemaakt, omdat hier sprake was van een koorzang waarin men de grote tra dities herkende van de vroegere Hof- sangerknaben uit Wenen. Het tweede deel echter heeft ons eerlijk gezegd i eer verwonderd dan geïmponeerd. Waarom verwonderd Eerlijk ge- j zegd was een groot deel van dit tweede i deel toch waarlijk niet geschikt voor een jongenskoor. Een duet van Men- i delssohn bijvoorbeeld voor twee zang- j stemmen klonk gisteravond weliswaar 1 ;oed omdat dc knaapjes technisch ver duffende prestaties wisten te leveren, maar het was tevens duidelijk, dat de achtergronden van een dergelijke com positie met allesbehalve kinderlijke tekst deze jongens ontging. En een gezongen „Kaiserwalzer" van Strauss mag dan groot succes bij het publiek oogsten, het kan niet worden ontkend dat een soort show in klanken ten to nele werd gevoerd, waarvoor deze jon gelui eigenlijk te goed zijn. Hoe goed bleek juist na deze Strauss-wals, toen als toegift een canon werd gezongen. I En daarin herkende men opeens weer: voor zulk werk is dit koor geschikt en (in een ver verleden) opgericht. Niet voor deze Strauss-aardigheidjes, die bo vendien veel weg hebbed van een Strauss-dressuur. Nee, alles bijeen heb ben wij althans het tweede deel van dit concert voor het grootste deel niet erg plezierig gevonden, ondanks de onmis kenbare perfectie van de zangtechniek. Deze kinderen kregen hier te veel de rol van volwassenen toebedeeld. Na deze kritische opmerkingen thans alle lof voor het eerste deel van het programma. Wij schreven hierboven, dat men er de grote tradities in herken de van de vroegere Hofsangerknaben uit Wenen. Eigenlijk zou men de lijn nog verder moeten trekken: in deze olyfone zangkunst behoeden de Wiener iangerknaben de vocale kunst van het oude Europa, tot stand gekomen tij dens hoogtepunten van onze bescha ving. Een werk als bijvoorbeeld „Sur- rexit pastor bonus" van Palestrlna doet de luisteraar schier huiveren van be wondering: welk een grootse muziek en welk een magnifieke uitvoering. Deze vocale werken van de zestlende-eeuwse meesters zijn bovendien uitermate ge schikt voor een groep als dit koor, om- dat alle emoties als het ware zijn opge- nomen in het notenbeeld. Dat beeld is op zichzelf reeds voldoende, het behoeft niet te worden onderstreept door aller lei effectjes, waar later eeuwen wel behoefte aan hadden. Effectjes, die bo vendien allerminst kinderlijk zijn. Daar om zijn de Wiener Sangerknaben in deze meerstemmige zangkunst subliem. Heldere kinderstemmen passen voor treffelijk in de polyfonie, neel wat be ter dan in muziek van latere eeuwen. Voor deze uitvoering mag vooral de dirigent Uwe Mund een bijzonder kundig musicus een woord van grote lof niet worden onthouden. In dit deel van het programma uiteraard a ca- pella gezongen kwam ook iets naar voren van de opbouw van het koor: het bleek dat de sopranen door de diri gent als uitgangspunt werden genomen om daaromheen de andere stemmen te groeperen. Uit een oogpunt van vocale techniek hadden deze jongenssopranen inderdaad ook de hoogste trap bereikt. Het geheel was prachtig afgewerkt en de klank bleef qua volume ver binnen de perken. Het was magnifiek, dit eer ste deel. Er was voor dit concert een overgrote belangstelling: dc Grote Kerk was ge heel bezet- Aan het slot van het concert werden de jongelui dank gebracht met een ovationeel applaus, terwijl namens de ZV.U. aan de dirigent bloemen en aan de jongelui een kleine herinnering werden aangeboden. Vanavond wordt I een uitvoering in Zierikzee gegeven 1 met hetzelfde programma. Sluiskil werd donderdagmiddag Ie kwart voor zes de 4 l-jarigc naainiachi- nchandelaar l'. Franse te Terneazen dood achter het stuur van zijn auto aangetroffen. Geconstateerd werd, dat; de man aan een hartverlamming was overleden. Alles wees er op, dat hij nog zelf de auto aan de kant van de weg heeft kun nen doen stoppen. Het stoffelijk over schot is per politieauto overgebracht naar het St. Elizabethziekennuls te Sluiskil- De heer Franse was gehuwd cn had drie kinderen. Axelaar overleed bij rijexamen De 47-jarige winkelier P. de RIjck to Axel, is donderdagmiddag omstreeks vier uur te Hulst by liet afleggen van het rijexamen achter het stuur overie- den- Hy is in de Zoutestraat onwel ge worden en vermoedelyk direct daarop gestorven. De examinator, de heer A. van Waart te Terneuzen, merkte bij- tyds dat er iets niet in orde was en wist de auto zonder ongelukken op de weg tot stilstand te brengen. Dokter J. F. J. M. Casparic to Hulst, kon slechts de dood vaststellen. Kape laan J. Videier verleende dc laatste geestelijke bijstand. Het slachtoffer is i nog naar het ziekenhuis in Hulst ge bracht, waar men getracht heeft met een zuurstofapparaat de levensgeesten i op te wekken. De heer Dc Ryck was gehuwd en had vijf kinderen. ANGLICAANSE DIENST IN VLISSINGEN In gebouw „Ophir" aan dc Badhuis- straat te Vlissingen wordt vandaag vrijdagavond om 8 uur ccn angli caanse kerkdienst gehouden. De dienst wordt geleid door reverend W. Popham Hosford van St- Mary's church tc Rot terdam. De dienst is een zogenaamde evensong. Om half negen zaterdagmor gen is er een communiedienst. VERWACHT. VEEL BEWOLKING Do Bilt veel bewolking met ploatse- ïyic wat lichte neerslag en hier cn daar mist. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Aanhoudend koud. ZON EN MAAN 23 maart Zon op 6.38 onder 18.56 Maan op 06.08 onder 16.10,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2