SUNIL bleekt voor u SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief Boogbrug ,Slot Haamstede' geslecht RITMEESTER Sport en wedstrijden Vlasmarktkleuterschool: toestand onhoudbaar Zangvereniging ,^saf" JOHANNES-PASSION OP 5 APRIL IN GEREFORMEERDE KERK TE AXEL SUNIL WAST STRALEND WIT ALSTUBLIEFT... PIKEUR Nieuw wereldrecord 200 m met bocht Korfbaltoernooi op koninginnedag in Goes SLECHTVALK OVERWINTERDE IN KERKTOREN TE KAPELLE MIDDELBURGSE OUDERCOMMISSIE of HENKES DRY GIN 10 PROVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1963 voor steen worden herbouwd. Het personeel van het op restauraties „in geschoten" aannemersbedrijf L. C Bom Zonen te Burgh heeft het kar wei onder handen. Over de funderin gen van de brug is een ijzeren stel ling met een wiebelige serie planken gelegd. De brug en de toog waren al jaren lang toe aan een grondig herstel. Ver zakt en ontluisterd hingen ze boven het water van de gracht. Ieder jaar werd de situatie minder rooskleurig. Het rijk achtte het daarom vorig jaar niet langer verantwoord met een be gin van de restauratie te wachten. „Slot Haamstede" krijgt de oude glo rie terug... (Foto P.Z.C.) ONTTAKELD en troosteloos is de eertijds zo voorname entree van het slot „Haamstede" de lente ingegaan. De nog maar kort gele den ontdooide takken van de statige bomenreeksen, die de oprijlaan over huiven zijn nog kaal en slagen er niet in om het rommelige beeld aan de voorkant van het trotse Westhoek- kasteel te camoufleren. Een flets voorjaarszonnetje breekt door de grijze wolkenslierten. Het speelt in de slotgracht over vier ruwe steen klompen:, de fundamenten van de bogen, die tot vorig jaar de stenen slotbrug torsten. Tot diep in de grauwe modder zijn ze geslecht. Over een honderdtal meters is de gracht, eens een moeilijk te ne men verdedigingsgordel, drooggelegd. Houten kistdammen houden het wa ter aan weerskanten tegen. En wat tussen de kieren door toch nog naar binnen sijpelt wordt door een zacht zoemende elektrische pomp weer naar buiten gewerkt. Vlak achter het toe gangshek, waar het bord „Verboden Toegang" nieuwsgierigen op een eer biedige afstand houdt, liggen de ste nen van de gesloopte brug tegen een grijze bunker aan. Wat verderop heb ben metselaars een partij van deze stenen afgebikt en opgestapeld. Elau- we, hardstenen brugranden liggen her en der verspreid. De massieve toog van de brug, die toegang gaf tot het slotplein, is verdwenen. Het wa pen van Witte van Haamstede, dat deze edelman in 1609 liet inmetselen, is netjes opgeborgen. Een hoop ver roest hekwerk completeert de chaos... nenkort zal overgaan met zorg ontworpen en minutieus uit te voeren restauratie. Het komend seizoen namelijk zullen de toeristen in de Schouwse Westhoek kunnen zien, dat deze zeldzame herinnering aan het Hollandse Gravenhuis, dit slot met zijn torens en kantelen, weer een waardige toegang krijgt. Als een ouverture tot een totaal restauratie plan van de Middelburgse architect M. J. J. van Beveren zal de boogbrug met de toog het laatste restant van een fors poortgebouw steen TWEEDE-KAMERLID SPRAK VOOR VROUWEN P.v.dA. „De Gouden Poorte" te Middelburg voor de groep Middelburg van de Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid, over de twee leuzen die de party in de ko mende verkiezingscampagne zal voeren. Dit zyn: „Een rechtvaardige samen leving zonder dreiging" en hieruit voort vloeiend „Verbetering van de kwaliteit van ons bestaan". Mevrouw Heroma wees er op dat men in ons land zo langzamerhand gekomen is aan de grens van de sociale zeker heid, de kroon op het werk is het alge mene ouderdomspensioen. Na die grens zijn er nog andere gebieden, die de aan dacht van de partij opeisen en mevrouw Heroma dacht hier vooral aan onderwijs en cultuur. Zij achtte het mogelijk dat de P.v.dA.. zich op den duur opk bezig zal houden met ae menselijkeverhou dingen, d.w.z. hulp aan gezinnen, in valide kinderen en dergelijke. De kernvraag in deze huidige gemeen schap met zijn steeds toenemende wel vaart, is, volgens mevrouw Heroma: .,Hoe wordt de welvaart besteed?" Die keuze moet zich h.i. bepalen tot de collectieve voorzieningen. Hieronder verstond zij woningbouw, watervervui ling, luchtverontreiniging enz. Daar- groepen die dreigen het schip te vallen. Het Tweede-Kamerlid werd welkom ge heten door de voorzitster van de afde ling Middelburg, mevrouw M. Wester hout-Van Sparrentak. Aanbesteding werken in Zuid-Wateringstraat Ritthem Dezer dagen zijn de rioleringen en be stratingen enz. in de Zuid-Watering- straat te Ritthem aanbesteed. De aanbesteding had plaats op het kan toor van de centrale dienst „Bouw- en Woningtoezicht" te Souburg. Inschrij vers waren: fa. Boone en Besuijen te Oostkapelle ƒ84.400; fa. Duynhouwer sr.. te Goes ƒ82.000; G. J. Eland te Vlis- singen ƒ78.000; J. Lagasse te Koude- kerke ƒ83.600; C. van Wallenburg te. Middelburg ƒ76.800. Medewerking van vijf solisten De christelyke gemengde zangvereniging „Asaf" te Axel heeft besloten dit jaar de Johannes-Passion" van Johann Se bastian Bach uit te voeren. Deze uitvoe ring zal plaatsvinden op vrijdag 5 april Woensdagavond heeft het bestuur van „Asaf" eën aantal persvertegenwoordi gers nadere bijzonderheden verschaft over dit cultureel evenement. Daaruit bleek, dat aan deze uitvoering mede werking zal worden verleend door vyf solisten, door het Zeeuws Kamerorkest uit Goes met een 25-tal medewerkenden en door het uit 60 personen bestaande koor van „Asaf" zelf. De vijf solisten zijn de tenor Dick de Jong uit Hilversum, die de evangelist- partij zal vertolken, de bas A. E. de Kuyper uit Sneek, die de Christuspartij zal zingen, Nettij Bos uit Hilversum sopraan, Lijda Hogenkerk uit Laren, alt en de bas Wim Wansink uit Hilversum, die de kleinere partijen voor zijn reke ning zal nemen. Voorts wordt medewerking verleend door Piet van de Kerkhof uit Rotterdam terwijl het geheel onder leiding staat van de heer P. C. Brakman uit Axel. Het bestuur van „Asaf" wil nadrukkelijk stellen, dat er geen sprake is van enige concurrentie met de „Matthaus-Passion" stichtingen te Hulst en Aardenburg, die hun passies nog in de loop van deze maand uitvoeren. De „Johannes-Pas sion" is trouwens ook iets geheel an ders, niet lichter in kwaliteit, maar een Door middel van een bandrecorder werden enkelegedeelten uit de re petities van de koren ten gehore gebracht, die ondanks de minder goede akoestiek en de bepérkte ruim te, waarin moest worden gerepeteerd, veelbelovend klonken. Dirigent Brakman belichtte een aantal episoden uit het leven van J. S. Bach (1685-1750), die deze passie op 37-jarige leeftijd te Leipzig schreef. In de 28 jaar, die Bach in Leipzig woonde, voerde hij jfmaal de „Matthaus" en viermaal de ohannes-Passion" uit. Uiteraard werden in grote lijnen ook de zakelijke kanten besproken van de uit voering, die ongeveer3000 zal kosten. De gemeente Axel heeft toegezegd 40 procent van een eventueel tekort te garanderen, terwijl ook van de provin ciale overheid financiële steun kan wor den verwacht. Dit neemt niet weg, dat de steun van het publiek onontbeerlijk is, zodat de hoop werd uitgesproken, dat de 1000 plaatsen S. 2,50 voor een groot gedeelte zullen worden bezet. Op de middag voor de uitvoering zal te 3 uur een generale repetitie worden gehouden, tevens is bedoeld als schoolconcert. Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam, Sunil wast stralend wit. Geen wonder dat Sunil Nederlands grootste wasmiddel is. EeQ speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. Militair uit Vogelwaarde stal tien kippen 6 maart jl. moest de dienstplichtige tair J. M. uit Vogelwaarde zich voor de krijgsraad te velde West in Den Haag intwoorden voor diefstal van 10 kip pen, waardoor h(j in het gevlei wilae komen van een caféhoudster. Vanwege de goede beoordeling van ver lachte, zowel van zijn commandant als van de rijkspolitie uit zijn woonplaats, meende de auditeur-militair toen geen vrijheidsstraf te moeten vragen. Hij eis te derhalve een voorwaardelijke straf van 2 maanden met een proeftijd van 2 laar. Het militair rechtscollege wilde ;oen echter de zaak aanhouden om tot een nadere bestudering van het gebeurde te komen. Woensdagmorgen kwam de krijgsraad tot een uitspraak en ver oordeelde de man tot een gevangenis straf van 3 weken onvoorwaardelijk met onmiddellijke in arreststelling, hetgeen door de marechaussee geschiedde. De Zweedse regering heeft een wetsont werp Ingediend waarin een verhoging van de accijnzen op wijn en spiritualiën met gemiddeld vijftien procent wordt voorge steld. Santos kampioen vétn Brazilië De club van Pele, FC Santos, heeft het Braziliaanse voetbalkampioenschap ge wonnen door een overwinning met 42 op Botafogo, de club van Garrincha, die overigens niet meespeelde. Santos speelde in zijn sterkste opstelling met onder andere Gilmar, Mauro, Zito, Dor- val, Coutinho, Pele en Pepe. Garrincha's afwezigheid heeft als ach tergrond een conflict tussen hem en de clubbestuurders, dat reeds enkele maan den bestaat. Het kwam tot een uitbars ting tijdens de voorbereidingsperiode voor de wedstrijd tegen Santos, toen Garrincha met de noorderzon uit het trainingskamp vertrok. Garrincha alle banden met Botafogo verbreken, maar het clubbestuur wil hem niet la ten gaan. En contractueel zit Garrin cha nog steeds aan Botafogo vast. De Amerikaanse sprinter Henry Carr verbeterde woensdag tijdens atletiek wedstrijden in Tempe het wereldrecord op de 200 meter en de 220 yards (met bocht) met een tijd van 20.4 sec. Deze prestatie kwam tot stand tijdens avond- wedstrijden, waaraan atleten van de universiteit van Arizona en van de uni versiteit van Utah, deelnamen. Het oude record stond met 20.5 sec. op naam van de Italiaan Livio Berruti. De Brit Peter Radford en de Amerika nen Ray Norton, Stone Johnson, Paul Drayton en Robert Hayes. Op 30 april (koninginnedag) zal t< Goes een korfbaltoernooi georganiseerd worden voor regionale bonden. De or ganisatie van deze dag ligt in handen van de Goese korfbalvereniging Togo, die dit tevens houdt ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan. Er zal gespeeld worden op 3 velden, waarbij een wed- strydduur van 30 minuten is bepaald. Van 6 bonden hebben zowel de senioren als de juniorenploegen (leeftijd tot en met 17 jaar) ingeschreven. Dez zullen binnen de lijnen treden: (Leidse Korfbal Bond), HKB (Haagse Korfbal Bond), RKB (Rotterdamse Korfbal Bond), Do.K.B. (Dordtse Korf bal Bond), SDKB (Schouwen en Dui- velandse Korfbal Bond) en ZKB (Zeeuwse Korfbal Bond). Zeer zeker belooft dit een interessant toernooi te worden, daar er verschillende sterke teams opgesteld zullen worden. Winstkansen voor Animo en Tjoba .nimo en Tjoba trekken, indien de weersomstandigheden het toelaten, aan staande zaterdag naar Zuid-Holland en we zyn benieuwd wat zy zullen preste ren na de korfballoze winter. Gelukkig treffen beide ploegen een niet al te z re tegenstander, zodat ze i Merkwaardigerwijs spelen in 3 A steeds ploegen uit de hoogste regionen tegen die uit de lagere. Er is dan ook een ge makkelijke voorspelling te doen, maar verrassingen zyn na ae lange winter slaap zeker niet uitgesloten. Vooral Crescendo en Trekvogels zullen al het mogelijke doen om niet verder achterop geraken. C is Gymnasiasten nog steeds zon der een enkel veriiespunt en indien de- -- ploeg van DKV weet te winnen, dat Ir reeds 5 punten verspeelde, heeft ymnasiasten een van de grootste riva len van zich afgeschud. DKV zal echter alles in het werk stellen om een laatste theoretische kans te behouden, waar- schijniyk zonder resultaat. Kwiek-WION is een stryd tussen nagenoeg geiyk- waardige tegenstanders. Het meest voor de hand liggend is een puntenver deling. SuccesPAMS is zeker voor de laatste ploeg, die een goede tweede plaats bezet en daarom met DKV de enige is, die Gymnasiasten nog kan be dreigen. USV heeft tegen Unicum geen kans en zal daarom wel eenzaam on deraan blijven bengelen. De prognoses luiden: 3 A: RavenALO 2, OverkantersMer- wede 2, AhoyCrescendo 2, Trekvogels Fortuna 1, SpartaanTjoba 2. 3 C: GymnasiastenDKV 1, Schiedam i Animo 2, KwiekWION 3, Succes PAMS 2, USV—Unicum 2. VELDKORFBAL Indien de weers- en veldomstandighe- den het toelaten, begint aanstaande za terdag de Zeeuwse korfbalcompetitie weer te draaien. Al direct is er in Mid delburg een treffen tussen twee topploe- gen, namelyk tussen Swift II en Zuid westers I. Bij de oranjeliemden zal de vorige wedstryd in Souburg, waarby ze één punt af moesten staan, nog wel fris in het geheugen liggen en we verwach ten, dat ze nu een kleine revanche zul len nemen. Maar een zekere voorspel ling is by deze derby zeker niet te ma-' ken. Animo HTogo I is zeer zeker voor de laatste ploeg, maar de Togonezen zul- len het zeker niet cadeau krijgen. Ani- mo II maakte al reeds eerder rare (overwinnings) sprongen. EIto I zal de punten zeker thuis weten te houden te gen Zeelandia I, dat zeer verzwakt is en zelfs het tweede twaalftal uit de competitie moest terugtrekken. In 2 A is TOPSwift III een belang rijke wedstrijd voor de bovenste plaats. De oranjehemden vechten voor hun laatste kans, maar tegen de thuïsspe- lende roodbroèken voorzien we voor hen toch een nederlaag. Ondo I behoudt ze ker een goede kans door thuis KVL te kloppen, terwijl Vedo I van Togo III kan winnen. In 2 B treedt VIOS met een verjongde ploeg aan, maar het zal tegen Olympia wel niet zijn opgewassen. Volharding blijft meedoen, omdat het de Poel wel zal weten te kloppen. Blauw Wit I zal tegen Tjoba Hl wel geen fout maken. In 3 A is de belangrijke wedstrijd Atlas Animo m. We achten de thuisclub iets sterker en bij winst komt Atlas er inderdaad prima voor te staan. De an dere rivaal, Swift IV, heeft het gemak kelijk tegen NO AD, ook BKC kan de punten thuishouden, door thuis Vedo II te kloppen. Stormvogels—Ondo n kan best eens in een puntenverdeling ein digen. In 3 B wint Elto n met ruim verschil van VZOD, terwijl Luctor n en Blauw Wit H elkaar niet veel zullen ontlopen. In 3 C heeft Vopo serieuze kampioens plannen en we geloven niet, dat Animo IV roet in het eten zal kunnen gooien. Togo IVTjoba IV is zeker voor de roodhemden, terwijl DOS '55 thuis van Blauw Wit m kan winnen. De progno ses zijn: 1: Elto IZeelandia I 1, Swift IIZuid westers I 1, Animo IITogo I 2. 2 A: Vedo ITogo IH 1, Ondo IKVL 1, TOP—Swift HI 1. 2 B: Olympia—Vios 1, Volhardingde Poel 1, Tjoba 3H Blauw Wit I 2. 3 A: NOAD—Swift IV 1 2, BKCVedo H 1, StormvogelsOndo II 3, Atlas—Animo HI 1. 3 B: Elto H VZOD 1, Luctor HBlauw Wit H 3. i 3 C: DOS '55—Blauw Wit IH 1, Togo IVTyoba IV 1, VopoAnimo IV 1. Adspiranten A: Animo BSwift A 2, Zuidwesters AAtlas 2. B: Swift Snel Animo Cl. C: Zuidwesters B Swift Kwiek 1. D: VopoDe Poel 2, TogoElto A 1. E: LuctorTjoba B 3, OlympiaElto B 1. #Een éénpersoons duikbootje dat minder kost dan de gemiddelde auto vormt de grootste attractie van de Westberlijnse wa tersport- en kampeertentoonstelling 1963. De „Delphin" is gemaakt van polyester plastic heeft een glazen koepel. Het vaartuig kan tot een diepte van dertig meter duiken en drie uur achtereen onder water blijven. De tiendaagse tentoonstelling omvat 213 in- ;endingen uti zeventien landen. t Advertentie) Onder Zeelands hoge hemel OP SPREEUWEN GEDRESSEERD? Bij de opmaak van liet artikel van Ba rend Zwerfmans over de slechtvalk (P.Z.C. van woensdag 20 maart) werd een fout gemaakt, waardoor een deel van hét artikel onduideiyk is geworden. Daarom geven wij hieronder de bewuste alinea's opnieuw: We kunnen niet dankbaar genoeg zijn voor het werk door jong en oud verricht voor de in onze provincie overwinterende vogels in 't leven te houden, niemand zal het me kwaiyk nemen als we nog eens. extra dank brengen aan de offi ciële instanties (als bijv. de politie) die enorme voorraden voedsel hebben „ver werkt", daarby door vele anderen ge holpen. Niets imposanter dan te zien hoe de troep van zeker duizend meerkoe ten zich te Middelburg in paradepas jerplaats repte. De mentaliteit tegenover de vogels naar de voerplaats repte. van het publiek Aan één byzondere overwinteraar wij den we enkele speciale regels. We be doelen de vorstelijke slechtvalk, die voor de zoveelste maal huisde op de spits van de Kapelse toren. Waarom pas nu Wel, slechtvalken staan bekend als dui- vejagers en dus loopt zulk een vogel, ondanks de beschermende wetten, kans door een verraderiyk (in dubbele zin) schot te worden getroffen. De goege meente noemt echter een valk op een toren een torenvalk en dat had deze slechtvalk mee. Behoudens voor enkele ingewyden h overwinterd. Het eigenaardige is echter dat deze slechtvalk, en ook de voorheen overwin terende (ik vond een aantekening over 1954) nóóit een duif hebben geslagen. Als het telkens dezelfde was, gaat hat dus over een „specialist", dat wil zeggen, dat de vogel zich slechts met een gering aantal vogelsoorten voedt, hier prak tisch alleen met spreeuwen! Zo hoorde Ik al, 't is vast een ontsnapte, opge kweekte jachtvogel, die worden op spreeuwen gedresseerd! De vraag is nu: zou de natuur een slechtvalk ook op spreeuwen kunnen „dresseren"? In dat geval behoeven al die Kapelse-toren- slechtvalken niet één en hetzelfde exem plaar te zijn. Inderdaad kan dat ,als in het woonge bied van die slechtvalk géén duiven, maar wél spreeuwen voorkomen. Nu kreeg ik toevallig een boek in handen, waarin de kleurvariëteiten van de slechtvalken waren aangegeven. De vleugels van onze Kapellenaar hadden namelijk een opvallend licht-(blauw) leiachtige kleur, wat in de afbeeldingen in het boek in overeenstemming was met de Noordscandinavische en (min der) met de Siberische kleurfase. Nu geeft de atlas van prof. Voofs duidelijk Nieuwbouw hoogst noodzakelijk geacht Tijdens een vergadering van de oudercommissie van de openbare kleuterschool aan de Vlasmarkt heeft de voorzitter, de heer G. C. Rodts, gewezen op de noodtoe stand, waarin deze school thans al vele jaren verkeert. Vooral ge durende de afgelopen langdurige vorstperiode is het bijzonder erg geweest: er deden zich voortdu rend lekkages voor en in dit ver band herinnerde de heer Rodts aan de brief, waarin de ouderraad van het gemeentelijk kleuteronder wijs enige tijd geleden de on houdbare toestand aan het college van b. en w. van de Zeeuwse hoofd stad uiteengezet heeft. In dit schrijven verzocht do ouderraad ipoedlg mogelijk de Vlasmarktschool, nedo de kleuterschool van 't Zand- dorp te vervangen door een nieuwe school. In het bijzonder moet, zo stelde de ouderraad, ten opzichte van de Vlas marktschool van een noodsituatie ge sproken worden. Met de oudercommisslo van deze school was de raad van oordeel, dat herstellingen in dit gebouw, hoe veel waardering men daarvoor kan heb- aan, dat in Noord-Scandlnavië evenmin als ln Noord-Siberië houtduiven voor komen. De noordgrens voor de overige duivensoorten, rotsduif, holenduif en tor telduif liggen nóg zuidelijker. De spreeuwen komen eenter nagenoeg over al in het gebied van de hoognoordelijke slechtvalken voor. Het lykt er dus veel op, dat het hier (en ook voorheen) gaat Het zal de Kapellenaars, die heimelyk toch wel vrees voor hun duiven koeste ren helpen, die koninkiyke (of moeten we zeggen: prinselijke) vogel alleen maar mooi en niet gevaarlijk te vinden. Ook al is het dan geen iorenvalk ge weest maar een hense slechtvalk. ben, lapmiddelen moeten blijven. Het zal een scnool biy'ven. die niet meer aan zelfs maar minimale eisen voor het ge ven van verantwoord kleuteronderwys zal kunnen voldoen, schreef de ouder- ruad. de ouderraad niet meer te ham ven. Het gebouw tocht aan alle kan ten, een goede ventilatie is niet mo gelijk, de verwarmingsapparaten zijn niet in staat om de lokalen naar be horen te verwarmen. De kinderen zitten permanent in de kou en het is, zo stelde de ouderraad, dan ook niet verwonderlijk, dat het aantal kinderen niet oorklaeliten op deze school ultzondcriyk hoog is! VOOR HEN DIE ONDERSCHEID MAKEN! ONHOUDBAAR Bovendien moet de toestand van het sanitair als onhoudbaar worden be schouwd. De ruimte is uit hygiënisch oogpunt veel te klein, bovendien is er een totaal onvoldoende separatie van de jongens- en meisjesafdeling. Hoewel er drie lokalen zijn, is een situatie met twee vaste leslokalen en een speelzaal voor het geven van verantwoord onderwijs noodzakeiyk niet te realiseren. Door dit alles wordt bovendien de animo om de school goed te onderhouden, bepaald niet gestlnnjleerd. Het verder teruglopen van het leer- lat do oi vun do deplörubele toestand van he? lingenaantal, dat de oi hoi belangrijkste deel In verband met de ongunstige ligging de zon komt pas op de speelplaats als do kinderen al weer naar huis zynadviseerde de ouderraad do school elders te bouwen. Daarnaast pleitte de ouderraad ook v___ vervanging van de kleuterschool Zand- dorp, waardoor in de wyken 't Zand en Griffioen het geven van verantwoord openbaar kleuteronderwys weer moge lijk zal worden. Tijdensde vergadering van de ouder commissie sprak de heer J. Borrie, se cretaris van de Vellig-Verkeersafdeling te Goes, over de kleuter in het verkeer. Aan de hand van voorbeelden en dia's toonde de heer Borrie. dat voorkomen moet worden: niet te veel kinderen mee nemen op de fiets, niet te veel kinderen tegciyk de straat oversteken enz. Dit onderricht moet beginnen in het gezin, verzekerde de heer Borrie. KERKNIEU VVS Russisch-Orthodoxe Kerk wil samenwerking met Rome De Russisch Orhodoxc Kerk, heeft in haar maandeiykse verschijnend kerkblad „Moskouse patriarchie" in voorzichtige bewoordingen de wens uitgesproken dat de eeuwenoude afscheiding met de Rooms-Katholieke Kerk tot het verleden zal gaan behoren. Het orgaan deed een beroep op alle christelijke kerken om de eenheid te herstellen. De Russisch Orthodoxe Kerk ontstond 1 na de scheiding tussen de oosteiyke en westeiyke kerk op het concilie van Con- stantinopel, meer.dan 1000 jaar geleden. De kerk is altyd een rivale geweest van de kerk van Rome. Verleden herfst heeft de Orthodoxe kerk twee waarne mers gezonden naar het concilie van de R.-K. Kerk. Zy zyn ook lid van de We reldraad van Kerken en hebben met de aartsbisschop van Canterbury, primaat van de Anglicaanse kerk, in Moskou gesproken over nauwere samenwerking tussen protestanten en Russisch-ortho- doxen. De voorstellen van de Russisch Ortho doxe Kerk om nauwer samen te werken met de Rooms-Katholieke Kerk, zyn in Vaticaanstad ontvangen met „interesse j en goodwill", aldus is vernomen van woordvoerders by do Heilige Stoel. De hoop op oen einde aan de eeuwenoude scheiding wordt in Vaticaanse kringen gezienals 'n teken va.n eem vriendelijker 1 atmosfeer die het oecumenisch concilie heeft geschapen. Het Vaticaan wees er op, dat de Russisch Orthodoxe Kerk als godsdienst in de grondbeginselen over- i stemde met de leer van de R.-K. Kerk. Er zijn echter enkele verschillen,, zoals het dogma van de onfeilbaarheid van de paus, aldus Vaticaanse zegslieden. j Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Amsterdam (Parkkerkge- meeute) G. Cazemier te Spykenisse. I Beroepen te Kamerlk C. van der Bergh te Polsbroek. Beroepen te Leeuwarden J. Tammeling te Koudum. Beroepen te Op en Neder Andel (toez.) A. van der Vlist kandidaat te Utrecht. Beroepen te t Puttershoek C. de Jong te Welsum (Ov.). Beroepen te Woudenberg P. Bouw te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen te Oost- en West-Souburg L. C. Rietveld te Sint-Pancras. Beroepen te Emmen-Angelslo G. O. N. Veenhuizen te Grouw-Irnsum. EXAMENS Aan de theologische hogeschool te Kam- i pen ls geslaagd voor het kadidaats- examen de heer J. Pluim te Meppel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 10