Bernhard toont teleurgesteld over „Brussel" Economisch klimaat in Engeland ongunstig Buizen waren volgens Russen voor aardgas Prins in trui aan lunch SPORT EN WEDSTRIJDEN WEER ZWËMZEGE IN ZUID-AFRIKA Duitse leiding voor Nederlands elftal Tyfus-epidemie in Zermatt bedwongen „Geen Europese zaken op W.E.U.- conferentie ZIERIKZEE DUNT BOMEN UIT Maar N.A.V.0. vertrouwt de zaken niet WOENSDAG 20 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 „Groot-Brittannië moét in de E.E.G." Z.K.H. Prins Bernhard heeft gis termiddag in Utrecht tijdens een lunch van de Nederlandse Kamer van Koophandel in het Verenigd Koninkrijk zijn diepe teleurstel ling uitgesproken over het afbre ken van de onderhandelingen be treffende het toetreden van het Verenigd Koninkrijk tot de Euro pese Economische Gemeenschap. Onder de huidige omstandigheden kan men zich geen duidelhk beeld vormen van hot tijdstip en de wijze waarop Europa haar materiële en intellectuele Anti-kraaienactie begint op 1 april De door het Landbouwschap, het jacht- fonils en de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging gesubsidieerde lan delijke actie tegen kraaiachtigen zal maandag 1 apnl beginnen en de hele eerste week van april voortduren. De zwarte kraai, de roek, de kauw, de ekster en de Vlaamse gaai zijn scha delijk voor de landbouw, de zwarte kraal, de ekster en de Vlaamse gaai vergrijpen zich bovendien aan het jonge wild. Vandaar dat de genoemde drie instellin gen hot neerschieten van twintigdul- een premie. Zelf hebben ze daarvoor tienduizend gulden gefourneerd, de overige vijfduizend gulden, die nodig zijn om een premie van 75 cent per vogel mogelijk te maken, zullen van plaatselijke en regionale organisaties moeten komen. Uit de provincie Groningen is bericht gekomen dat men daar niet aan de actie meedoet, men heeft daar niet zo veel last van kraaiachtigen. Uit de andere provincies moeten de ant woorden nog vla de gewestelijke raden van het Landbouwschap bij de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging, die de organisatie in nan- den heeft, binnenkomen. BLOEDIGE BOTSINGEN IN ZUIDEN VAN PERZIE De premier van Perdë, Assadollah Alam heeft medegedeeld, dat tijdens botsin gen tussen regeringstroepen en opstan dige stammen in Fars, In het zuiden van hot land, vierenveertig mensen werden Ïedood en meer dan honderd gewond, ot de doden behoorden tien politieman- De regering heeft de situatie volkomen in de hand, aldus de premier, die verder mededeelde, dat landerijen, toebehorend aan stamhoofden die zien tegen de land hervormingen verzetten, in beslag zijn fenomen en onder de boeren zyn ver- eeld, zonder schadeloosstelling voor de betrokkenen. Sabena handhaaft helikopternet Ondanks het feit, dat de andere maat schappijen van de toekomstige „Air Union" geen voorstander zjjn van een lielikopternot heelt de Bel gische nationale moatscliappy „Sa bena" besloten zijn helikopterdions- ten op liet huidige peil te handhaven. Dit heeft de president van de „Sabena", G. Perier. gisteren in Brussel mee gedeeld. Dit besluit geldt echter niet voor de ljjn Brussel-Parijs. Hy zei, dat r.og steeds niet kan worden be schikt over meermotorige helikop ters. die onder alle weersomstandig heden kunnen vliegen, omdat de Sa bena daarvoor niet voldoende finan ciële middelen heeft en omdat geen samenwerking mogelijk is met de partners in de „Air Union": de „Air France", de „Alitalia", en de „Luft hansa". De heor Perier zei er van overtuigd te zijn, dat over een vijftal jaren diens ten als Brussel-Londen en Brussel- Parijs alleen door hefschroefvlieg- tuigen of door andere toestellen, die verticaal kunnen opstijgen en landen, zullen worden geviogen. Prof. Lev Landau, een der grootste spe cialisten op het gebied dor kernfysica, die in begin 19G2 door een nuto-ongeluk zwaar werd gewond, is thans zover hersteld dat hij zich weer voor natuurkundige problemen interesseert. De Russische Nobelprijswinnaar is driemaal ..klinisch dood" geweest. Meer dnn honderd artsen hebben hein behandeld, onder wie buitenlandse geleerden. middelen op de meest doeltreffende wijze zal kunnen coördineren teneinde ten vol le haar rol In de westerse gemeenschap te kunnen spelen, zo zei hij. Prins Bernhard wil echter vertrou wen putten uit het feit, dat de onder handelingen en wellicht meer nog het falen ervan een duidelijkè overtuiging hebben onthuld, dat Groot-Brittannië moet toetreden en dat wegen moeten worden gevonden om dit groter Europa te kunnen ver wezenlijken. Intussen kan. naar zijn mening, reeds tot dit uiteindelijke doel worden bijge dragen door de banden tussen het Ver enigd Koninkrijk en elk der zes landen in alle sectoren en met alle mogelijke middelen te versterken, niet alleen door regeringsmaatregelen, maar ook via het bedrijfsleven. Vriendschap Tijdens deze lunch die onder andere ook werd bijgewoond door de ambassadeur van Groot-Brittannië in ons land, sir Andrew Noble, en de ambassadeur van Nederland in Groot-Brittannië, mr. A. W. C. Bentinck van Schoonheien, ging prins Bernhard ook in op de nauwe vriendschapsbanden tussen net Verenigd Koninkrijk en Nederland. Deze banden noemde hij talrijk en van hun invloed op onze wijze van leven, niet alleen in Nederland maar ook in Engeland, zijn wij ons volgens de prins onvoldoende bewust. Mede als gevolg van deze beïnvloeding dolen de twee volken vaak een liberale denkwijze en hun opvattingen ten aan zien van wereldproblemen vertonen me nig punt van overeenkomst. Prins Bernhard verscheen gister middag in blauwe trui aan de of ficiële lunch die de Nederlandse Kamer van Koophandel in het Verenigd Koninkrijk in Utrecht heeft gehouden. De hooggesloten trui stak wat vreemd af tegen bij voorbeeld het streepjes-diploma ten pak van de ambasasdeur van Engeland in ons land, Sir Andrew Noble. Oorzaak van dit alles is de moei lijkheden die de prins ondervindt bij het vastknopen van zijn boord en het binden van zijn stropdas. Zoals bekend heeft de prins tij dens zijn wintersportvakantie een van zijn mlddenhandsbeentjes ge broken. De dokter heeft zijn hand en pols in een gipsverband gewik keld. De prins heeft tijdens het bezoek van president de Gaulle met veel moeite zijn conventionele boven kleding aangekregen, maar heeft zich voorgenomen zich verder voorlopig in een trui te hullen. Foto: Prins Bernhard lachend in gesprek met de Engelse ambassa deur in Nederland, Sir Andrew Noble, In het midden op de ach tergrond de Nederlandse ambas sadeur in Engeland, mr. A. W. C. Bentinclc van Schoonheien. MR. DE MOL VAN 0TTERL00 INSPECTEUR-GENERAAL VAN HET VERKEER Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat is als inspec teur-generaal van het verkeer buiten bezwaar van 's ryks schatkist aan de ryksverkeersinspectie verbonden de di recteur van het verkeer bij het directo- aat-generaal van het verkeer, mr. H. A. de Mol van Otterloo, directeur-afde lingschef. De Nederlandse dames-zwemploeg hoeft zaterdag de tweede officiële wedstrijd tegen Zuid-Afriku met 42 gewonnen. l)e eerste ontmoeting eindigde met ceri Nederlandse overwinning van 5 tegen 1. De enige, die op de individuele nummers verslagen werd, was de Haagse vrije- slagzwemster Erica Terpstra. zy eindig de op-de 110 yards weliswaar in dezelfde tyd als de winnares Irma Wieringa (1.05.9), maar werd door de jury naar de tweede plaats verwezen. De overige drie Nederlandse meisjes verbeterden allen de internationale records van Zuid- Afrlka. Ada Kok won de 110 yards vlinderslag ln 1.10.9, Ria van Velsen nam de 110 yards rugslag voor haar rekening in 1.12.0 en Klenle Blmolt zegevierde op de 220 yards schoolslag in 2.52.5. De Gro ningse zwemster die de dag tevoren in een glasscherf was getrapt, bleek van die blessure weinig hinder te ondervin den. Van de estafettes won het Neder landse team de 4 x 110 yards wisselslag in 4 min. 54,0 sec. 4,1 sec.sneller dan het Zuldafrikaansc team en verloor het de 4x110 yards vr^je slag. Zuid- Afrika zegevierde hierop in 4.34.1, Ne derland maakte een ty<J vain 4 36.9. De Westduitse scheidsrechter Josef Kandbindcr afkomstig nit Rogoiisburg, zal do interland Zwitserland-Nederland lolden, die zondag 31 maart In Ben» voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landenteams wordt gespeeld. W'estduitse grensrech ters zullen hem assisteren. Ook by de ontmoeting Nederland-Frank rijk op 17 april in het Feyenoord-sta- dlon te Rotterdam zal de arbitrage in Duitse handen zijn. Turpin na vijf jaar weer in de ring Turpin, oud-vvcrcldkampioen ln het mi. dengewicht, heeft voor het eerst sinds 1958 weer in de ring gestaan. H(j ont moette te Wisbech de Amerikaan Eddie Marcano. De Brit, die ln juli 1965 te Londen door een overwinning op Sugar Ray Robin son wereldkampioen werd, maar reeds twee maanden later in New York de ti tel weer aan Robinson moest afstaan, sloeg in de zesde ronde van het op tien ronden vastgestelde gevecht Marcano k.o. Reeds ln de eerste ronden kreeg Marcano een geducht pak slaag, maar toch duurde het nog tot de zesde ronde, eer Turpin een besllsing kon forceren. Groussard won Milaan-San Remo Joseph Groussard heeft dinsdagmiddag de 54e editie van de wegwedstrijd Mi laanSan Ucmo gewonnen. De 29-jari- ge Fransman versloeg de Duitser Rolf Wolfshol in de sprint. Slechts 132 van de 200 deelnemers reden deze wedstrijd uit. Maliepaard werd 24e, terwijl Jo de Roo en Huub Zilverberg ex aequo 71e werden. De uitslag luidt: 1. Joseph Groussard (Frankryk) de 280 kilometer in 6 uur 59 min. 38 sec. (ge middeld 41,135 km,'u)2. Wolfshol (W.- Dld.) zelfde tijd; 3. Schroeders (Belg.) 7-00.05 (op 27 sec); 4. Bocklant (Belg.) 7.00.28 (op 50 sec); 5. Adorni (It.) 7.00.31 (op 53 sec); 6. Otano (Sp.); 7. Balmanion (It.); S. Graczyk (Fr.); 9. Desmet (Belg.); 10. Denson (G.B.); 24. Bas Maliepaard (Ned.) in 7-10.42 (op 11 min. 4 sec.); 71. ex aequo: Huub Zil verberg en Jo de Roo (Ned.) in 7.12.52 (op 13 min. 14 sec.). Het schijnt dat de tyfusepidemie die af gelopen week in de Zwitserse plaats Zermatt is uitgebroken, is bedwongen. Dr. Siegfried Julen, een van de artsen die de epidemie heeft helpen bestrijden, zei dat er sinds 9 maart geen nieuwe ty- fusgevallen meer waren geconstateerd. De autoriteiten van Zermatt hebben in totaal 72 personen onder quarantaine geplaatst. Twee personen bleken nader hand vrij van deze ziekte te zyn, doch van de overigen is men haast zeker dat zy met deze ziekte zyn besmet. De tyfusepidemie heeft zich tot Enge land, Duitsland en Nederland uitgebreid. Het ministerie van gezondheid in Lon den maakte bekend dat het aantal ty- fusgevallen in Engeland is gestegen van tien tot vijfentwintig. Alle zieken zijn isoleerd in hun woning of in een ziek huis. De gezondheidsdienst in Munchen heeft inmiddels bekendgemaakt dat een 40-jarige vrouw na haar terugkeer Uit Zermatt tyfus heeft gekregen. Een an der verdacht geval is in een ziekenhuis geïsoleerd. De hotelhouders in Zermatt melden een groot aantal afzeggingen van besproken kamers door buitenlandse sportliefheb bers. Het vertrekcyfer is niet hoger dan normaal, zo werd uit Zermatt vernomen. Drie senatoren van de K.V.P. keren niet terug (Van onze Haagse redactie) B(j de besprekingen, die op het ogenblik binnen de partijen worden gevoerd, is duidelijk dat mr. G. Kropman, de 75- jarige fractieleider van de Katholieke Volksparty in de Eerste Kamer, niet meer kandidaat zal worden gesteld. Het is te verwachten, dat mr. dr. P. J. Wit- teman en dr. L. J. C. Beaufort o.f.m. na de verkiezingen evenmin zullen terug keren in de K.V.P.-fractie van de Se naat. Hoewel voor de Eerste Kamer geen leef- tydsgrenzen zijn vastgesteld, wordt aan genomen dat de hoge leeftijd van deze senatoren - pater Beaufort is byna 73, oud-minister Witteman 71 als een be zwaar wordt gezien voor een nieuwe periode van zes jaar als kamerlid. Naar verluidt zou ook de mogelijkheid bestaan, dat de katholieke burgemeester van Venlo, mr. dr. L. de Gou, zijn zetel na het zomerreces niet meer zal bezet ten. De verkiezing van een nieuwe Eerste Kamer door de provinciale staten is noodzakelijk, omdat de grondwet moet worden herzien en beide, nieuwgekozen Kamers zich in tweede instantie akkoord dienon te verklaren met de voorgestelde wyzigingen. MINISTER SPAAK: De Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, heeft gisteren in Brussel verklaard dat het niet bespreken van „Europese zaken" voorwaarde is voor het houden van de ministersvergadering van de Westeuropese Unie. Volgens eerdere berichten is het de be doeling, dat deze byeenkomst op 29 maart in Bonn wordt gehouden. Het zal de eerste byeenkomst van de ministers van de zes E.E.G.-landen en Engeland zijn na het Franse veto in de onderhan delingen over de toetreding van Enge land tot de Europese gemeenschappen. Zyn begroting van buitenlandse zaken in de Belgische kamer van volksverte genwoordigers verdedigend zei Spaak; „Wij hebben voorgesteld elkaar „met ons zevenen" in de W.E.U. opnieuw te ont moeten. Ons werd echter geantwoord; fDed, op voorwaarde dat er niet over uropese zaken zal worden gesproken". Oud-minister De Schrijver onderbrak hier minister Spaak en nep uit: „Dat is erg". Spaak antwoordde hierop: „Daar uit kan men afleiden op welke hinderpa len diegenen stuiten, die de toestand wil len herstellen". Oostberlijners door gat in de muur gevlucht Vier Oostberlijnse arbeiders, in Ieeftjjd variërend van 16 tot 40 jaar, hebben kans gezien maandag door een gat van 50 by 30 centimeter, dat zy in de Berltyn- se muur hadden gebroken, naar West- Berlijn te ontvluchten. De vier arbeiders maakten deel uit van een werkploeg, die herstelwerkzaamhe den uitvoerde aan het spoorwegempla cement van een goederenstation, dat grenst aan de Franse zone van West- Berlijn. De muur van het station vormt een on derdeel van de Berlynse muur. De mannen verklaarden tegenover Wes terse autoriteiten, dat zy besloten een kans om te ontvluchten te wagen. Om beurten werkten zy aan het gat, zodat hun afwezigheid van de werkploeg niet opviel. Hun werkzaamheden aan het gat namen ln het totaal 11 uur in beslag en alvorens zy de goede kant van de muur konden bereiken, moest zij door een ijzeren deur en twee muren breken. ERHARD NIET TEVREDEN MET TWEEDE PLAATS De Westduitse minister van economi sche zaken tevens vice-kanselier, prof. Ludwlg Erhard, heeft gisteren op een lunch voor de buitenlandse persvereni ging In Bonn gezegd, dat de nieuwe bondskanselier vóór het einde van juni gekozen zal worden, en dat als hij het niet zal zyn, hjj zich uit de regering zal terugtrekken. ■MMMMMMIMMWWMIMfMWWIMUVtfWIflAJIAMMIM „Korter" leven „Het meisje was 1.87 meter lang en wanhopig ongelukkig hierdoor. Ik wist dat ik haar helpen moest om haar kracht te geven te le ven". Dat verklaarde de Zweedse chirurg professor Gunnar Wiberg in Lnnd en de hulp die hy meende te moeten verlenen bestond in het verkorten van de benen van het achttienjarig meisje met vyf cen timeter. „Nu is zij gelukkig en ik hoop dat zy het blijft", aldus kon de professor na uitvoering van zyn voornemen Reeds eerder was in Zweden een dergelijke „verkortingsoperatie" op een overigens gezonde per soon uitgeveord. ook op een acht tienjarig meisje dat zeer onder het feit van haar buitengewone lichaafnslengte gebukt ging. Som mige dokters meenden dat men niet in een gezond lichaam moest snyden, maar professor Wiberg deelde die mening niet. De professor had ook al een man geholpen die aan zogenaamde acromegalic (abnormale groei der extremiteiten) leed en die 2.28 meter lang was. Bij hem had hij stukken van tien centimeter uit de dybenen weggenomen en van zes centimeter uit het scheenbeen. Een andere chirurg, dr. Kurt Stenport, heeft eens van een man metx-benen er een met o-benen femaakt omdat die man zo graag y het paardenvolk wilde dienen maar met zyn zwakke benen niet goed in het zadel kon blijven. Devaluatie van het pond? Het gaat met de Engelse economie niet bijster goed. Er zijn in de eerste plaats behoorlijk wat werklozen, ruwweg zo'n 800.000. Dit is al een aanwijzing dat er bij bepaalde bedrijfstakken stagnatie bestaat en niet alle produktiecapaciteit volledig benut wordt. Men heeft bo vendien kunnen vaststellen, dat de economische groei kleiner is ge bleven dan in andere landen. Voor John Buil sprong het licht op rood Het ziet er ook naar nlt dat de export terug loopt, dat hy althans achter blijft bij dezelfde maanden van het vorig jaar. Men wijt dit enerzijds aan de niet-moder- ne structuur van de Engelse industrieën (die dus onvoldoende op de internatio nale markten mee kunnen) en anderzijds aan de naar verhouding te hoge T koopprijzen. Er zijn in Engeland dus krachten aan het werk, die voor een ongunstig eco nomisch klimaat zorgen en die daardoor uiteraard de Engelse regering met verkiezingen in net vooruitzicht nodige zorgen geven. Onder druk Maar er is meer. Ook het Engelse pond sterling staat onder druk. Dat wil zeggen dat liet in de ogen van het buitenland iets minder waard if geworden en dat men er dus ook min der buitenlands geld voor wil geven. Onder de normale verhoudingen zou een Engelse pond 2,80 dollar waard zyn. Nu zyn er dagen geweest, dat de notering voor het pond iets onder die 2,80 lag. En omgekeerd moesten er voor het goud meer shillingen dan normaal betaald worden. ZOALS katten en honden ln het voorjaar hun wintervacht verliezen, zo zijn de laatste dagen ln de binnen stad van Zierikzee ook de bomen van hun overtollige takkenvrachten ontdaan. Met ladders en zagen zijn de mannen van de gemeentelijke plantsoenendienst begonnen aan een expeditie langs de bomenryen aan de Oude Haven en de struiken in het Slingerbos. Ze gaan de bomen- kransen te mr. Dunnen de kale, maar soms dichte dos van takken danig uit en geven de bomen de kans om zich met het voorjaar in het vooruitzicht weer in vol ornaat te tooien. Ook in de na tuur is de lente-mode favoriet. Het jaarlijks terugkerende, inspirerende moment, waarop het nieuwe groen overal naar boven komt, krijgt in parken en plantsoenen telkens een extra accent. De kachels worden ge temperd, huisvrouwen regelen er hun schoonmaak naar en iedereen begint weer aan vakantie te denken.... VOOR tuinlieden en mannen van plantsoenendiensten een gewichtig ogenblik. De winterse „klusjes" wordt abrupt opzij geschoven. Ze moeten ervoor zorgen, dat de „groen- ty'd" ongestoord kan verlopen. Het winterse vuil in parken en op ga zons moet verdwijnen, dode bomen en struiken gaan eruit. Kortom, al les wat in het stads- en dorpspa troon als beplanting te boek staat krijgt een opfrissertje. Wat later worden er dan bloemen geplant en zo werkt alles naar de zomer toe. In Zierikzee trok het karweitje van de bomenkappers meer belangstel ling dan in andere jaren. Na enkele maanden van sneeuw- en ysklonten in de straten is het ook de moeite waard om de komst van de lente ook eens door de bril van de plantsoe nenman te bekijken. Hy bloeit weer op... (Foto P.Z.C.). Het Westduits handelsembargo (Van onze correspondent in Bonn) Door het persoonlijk ingrijpen van dr. Adenauer is een eind gemaakt aan de levering van buizen aan de Sowjet-Unie. Deze buizen uit West-Duitsland werden volgens de Russen gebruikt voor een aardg leiding van Buchara (aan het Aralmeer) naar Swerdlowsk (waar destijds de Amerikaanse U-2-piloot werd neergeschoten). In de N.A.V.O. is men daar biykbaar niet helemaal zeker van en gelooft men dat de buizen worden gebruikt voor oliepypleidingen, die in geval van oorlog moeilijk van de lucht uit onklaar zijn te maken. De bezwaren der N.A.V.O. tegen de Westduitse buizenleveranties (de Russen leveren overigens het staal) baseren zich dan ook op strategische overwegingen. Afgezien daarvan zou de Sowjet- russische olie door deze buizen naar West-Europa vloeien en de concur rentiepositie van westelijke olie nog moeilijker maken. De kwestie van de oliebuizen heeft dus ook een poli tieke en een economische betekenis. Weinig zin Voor de Westduitse industrie waren de motieven der Bondsregering tot invoe ring van het buizenembargo niet over tuigend. zy wees er de regering op, dat de Bondsrepubliek herhaaldelijk heeft moeten beleven, dat andere westelijke landen het met de oosthandel lang niet zo nauw nemen; dat Engeland, Zweden, Frankrijk en Italië al te kennen hebben gegeven dat zij zich van de N.A-V.O.- aanbevelingen niets zullen aantrekken; dat het weinig verschil maakt of het westen nu spoorwegwagons, volledig uitgeruste fabrieken of stalen bulzen levert en dat een embargo tegen de Sowjet-Unie alleen maar succes kan hebben b(j een algehele stillegging' van de oosthandel. Anderzijds wilde de rege ring in Bonn haar toen al ietwat „aan gebrande" betrekkingen tot Washington niet nog verder op de proef stellen door het embargoverzoek naast zich neer te leggen. Overigens heeft de Sowjet-Unie zelf ook al maatregelen genomen om in de toe komst niet meer te zjjn blootgesteld aan westelijke represailles tegen haar economie: zij wil in Xowomoskowsk een fabriek voor stalen buizen bonwen. De bestaande buizenindustrieën in de Sow jet-Unie zuilen worden uitgebreid. Toen hy onlaugs in Oost-Berlyn was (op liet 6e congres der „Sozialistische Einheits- partei Deutschlands" van Walter Ul- bricht) verklaarde Nikita Kroesjtsjew, dat de Sowjet-Unie in de toekomst niet meer afhankelijk zal zyn van westelijke buizenleveranties. En wat het Sowjetrussische olie offensief betreft: IJsland en Finland betrekken al 80 procent van hun olie uit de Sowjet-Unie, Griekenland 40 procent, Italië 22 procent, Zweden 20 procent, Egypte en Afghanistan 44 procent en Japan zelfs 82 pro cent. De Sowjet-Unie levert tegen prijzen en voorwaarden die niet aan winstoverwegingen zijn gebonden. Ook wanneer de buizenindustrie in het Roergebied de afgesproken leveranties van 150.000 ton buizen alsnog mag uit voeren. is het dus in de toekomst afge lopen met deze „business". De buizen- industrie heeft inmiddels verder gepro duceerd, hangende de definitieve beslis sing der regering in Bonn. Er liggen dus op de emplacementen grote bulzen- voorraden. Er kan met de leverantie on middellijk worden begonnen, zodra de weg weer vrij is. De post van 150.000 ton buizen is praktisch afgewerkt. Daarna is de toekomst onzeker. De af zet van buizen is moeilijker geworden. Ook andere leveranciers zijn op de markt. De Fransen hebben een geweldige buï- zenfabriek by Duinkerken gebouwd. Ook die concurrentie merkt de industrie In het Roergebied reeds. West-Duits land Importeert zelf ook grote buizen, waar die het goedkoopst kunnen worden ge kocht (4000 ton in 1954, 72.000 ton in 1961, 100.000 ton in 1962). Met de Zweden Die druk op het Engelse pond kan in principe door verschillende oorzaken ontstaan. Wij denken aan de mogelijk heid dat de export onvoldoende oploopt terwijl daarentegen de invoer wel voort durend stijgt. Er moet dan steeds meer aan het buitenland betaald worden. Dit zou niets geven als voldoende andere bronnen van buitenlands geld behoorlijk zouden vloeien (inkomsten uit scheep vaartdiensten bijvoorbeeld of kapitaal opbrengsten in de vorm van dividenden). En als ook dit niet geval zou zyn, dan kan een land het een tijd uitzingen, indien het over een grote deviezenpot be schikt. Frees De angst om wat zou kunnen gebeu ren, bracht menigeen er toe het geld terug te halen. Dit betekende een ge weldig aanbod van ponden en vraag naar buitenlands geld. De overheid heeft deze druk trachten op te vangen door buitenlands geld, gro tendeels dollars, uit de deviezenpot ter beschikking te stellen. Dit vormde vol gens deskundigen de vorige week een aderlating die, in Engels geld uitge drukt, op 40 miljoen pond gesteld kan worden. Engeland staat thans voor twee pro blemen. Enerzijds wil de de overheid de economische situatie verbeteren maar anderzijds wil zij ook het Engelse pond sterker maken. Het tragische is nu dat deze twee zaken tegelijkertijd met de zelfde maatregelen geregeld kunnen worden. Maatregelen die de economi sche situatie verbeteren, zijn niet direct bevorderlijk voor een versterking van het pond en omgekeerd. De Engelse re gering staat dus voor een dilemma. Export groter Om het pond sterker te maken, althans het aanbod te verminderen en tege- ïykortijd het aanbod van buitenlands geld te vergroten, zou de export opge voerd, de import verkleind en de kapi taalstroom naar Engeland vergroot moe ten worden. Dat wil zeggen dat de kos tenstijging afgelopen moet zyn, dat de lonen onder controle moeten komen en dat de rente moet stygen opdat buiten landers weer geld in Albion gaan beleg gen. Maar deze maatregelen zouden een druk op de conjunctuur uitoefenen. Hogere rente drijft de bankkredieten op. De bedrijvigheid moet echter juist gestimuleerd worden door een lagere rente. Bovendien is momenteel een loonbevriezing in Engeland niet te verkopen. Er is een verkiezing op komst en de regering zal zich dus aan voor haar impopulaire maatrege len niet durven wagen. Sterker, zy zal alles in het werk stellen om de werkloosheid naar beneden te bren gen, om de koopkracht te vergroten (in het najaar zyn de belastingen verlaagd), om de bedrijvigheid op te voeren. Keerzijde jn van de koopkracht ook de invoer zal toenemen, terwyi het zeer de vraag is of de uitvoer door de stijgende kosten wel in voldoende mate mee omhoog zal gaan. Met andere woor den, in plaats van aanbod van buiten lands geld zal de vraag naar dat bui tenlands geld groter worden. Het pond komt dan opnieuw onder druk en als buitenlanders dit in de gaten krijgen, wordt er andermaal kapitaal uit Enge land teruggetrokken. Gezien deze achtergrond wordt het dui delijker, dat er nn momenteel openlijk in Engeland over devaluatie wordt ge sproken, over een waardevermindering van het pond. Hierdoor zonden de Engel se produkten in het buitenland automa tisch goedkoper worden, waardoor de export kan worden opgevoerd, terwijl de invoer duurder wordt en daardoor de tendens heeft terug te lopen. Grote verliezen Zo eenvoudig is een devaluatie echter niet. Er zijn vele landen waarvoor het pond de basis van het valuta stelsel is. Bovendien bezitten vele landen grote bedragen aan ponden. Een devaluatie zou voor deze lan den een gevoelig verlies betekenen. Maar afgezien nog hiervan, zij zullen die goedkopere Engelse export niet accepteren, omdat daardoor hun eigen export in gevaar komt. Het ligt dan ook voor de hand, dat het ene land na het andere de Engelse devaluatie zal volgen en dan zijn wij weer even ver. Er zyn nog andere factoren die een de valuatie allesbehalve eenvoudig maken. Na de oorlog is met veel moeite een in ternationaal systeem van betalingen op gebouwd en dit zou grondig ondermijnd worden. Men hoopt daarom in interna tionale kringen aat op korte termijn geholpen kan worden door internationale kredietverleningen, waarvoor een reeks beschermende maatregelen ter beschik king staan. Maar op lange termijn kan dit niet hel pen. Dan zal Engelands economie ge zonder gemaakt moeten worden. .Vlies hangt af van de weg die de regering wil inslaan om dit doel te bereiken. Wn zullen het binnen niet te lange tyd wel gewaar worden. Phoneix Rheinrohr. een van de drie grote buizenproducenten (te zamen met Hoesch en Mannesmann) heeft met de Zweedse Transport G.A. Grangesberg- Oxelösund een nieuwe vennootschap, de Scandinavian Pipeline Aktienbolaget, ge sticht. Deze vennootschap wil plannen ontwerpen voor buisleidingen en die aan verschillende regeringen aanbieden. Bei de industrieën hebben grote ervaring in de buizenbusiness met de Sowjet-Unie. Speciaal voor leveranties aan de Sow jet-Unie bouwde de Zweedse partner een buizenfabriek. De Zweden zullen zich als neutralen van het N.A.V.O.- embargo niets behoeven aan te trek ken. Zy leveren voorlopig voor vier ja ren de Sowjet-Unie 135.000 ton stalen buizen per jaar. Nieuwe buizenmogelykheden dienen zich aan onder andere in verband met de ex ploitatie van het aardgas in Nederland. Daar wil de nieuwe Duits-Zweedse on derneming actief worden. Verder be staat er een plan om een waterleiding buis aan te leggen van Noorwegen naar het Roergebied (waar vooral het drink water, dat uit de rivieren en beken wordt getapt, verpest is door de indus trieën en hun residuen). Zo'n project zou vele tienduizenden tonnen grote bui zen eisen. De buizenindustrie in het Roergebied hoopt daarmede de zaken nieuw leven te kunnen inblazen. Dit is de Britse uitvoering van de spe ciale jrAnti honger"-postzegel, welke ter gelegenheid van de campagne van de F.A.O. worden uitgegeven. Ook deze ze gels tonen het symbool van de actiede drie korenaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7