STAATSSECRETARIS R00LVINK LAAKT TRAAGHEID VAN S.E.R. Een muur rond Cuba Volksgezondheid hoort bij sociale zaken KLANKBORD Alleen de Liberalen onverdeeld vóór commerciële televisie Regering wacht al vier jaar op advies minimumloon REGERING HOUDT ZICH AFZIJDIG IN KWESTIE OVER VAKANTIES ZAMVOORTSE PIER 525 M. LANG; BOUWTIJD VAN ANDERHALF JAAR Ontdooid diepvries brood mag vroeger worden verkocht Op Bali 130 doden door uitbarsting van vulkaan Verdere verkorting van arbeidstijd niet wenselijk WOENSDAG 20 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft gisteren bij de begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer ernstige kritiek geleverd op de Sociaal-Economische Raad, omdat de regering nog steeds geen advies heeft ontvangen over het vraagstuk van het minimumloon, dat bijna vier jaar gele den door de regering is gevraagd. De staatssecretaris achtte het bepaald onbevredigend, dat de betrokken werkcommissie van de S.E.R. reeds twee en een half jaar geleden, haar laatste vergade ring heeft gehouden en sedertdien het vraagstuk schijnbaar heeft laten liggen. band wees de heer Roolvink op de be schikking van het college van rijlttbe- middelaars inzake een minimum vakan tieregeling en deelde hij mede, dat een wettelijke regeling van de vakantie in een vergevorderd stadium van voorbe reiding is. Vorige week had de heer C. W. van Wingerden (p.v.d.a.) de kwes tie van het minimumloon ter spra ke gebracht. De staatssecretaris zei, dat zijn grote zorg zich uit strekt tot hen, die tot de allerlaag ste groepen behoren, wier inkomen aanzienlijk blijft beneden de 100 gulden per week. Er is weliswaar van enig indirect verband sprake tussen de hoogte van de pensioe nen, de A.O.W.-uitkering en het minimumloon, aldus de heer Rool vink, maar het is ook zeer wel mo gelijk het vraagstuk van het mini mumloon geheel los daarvan te be schouwen. Op dit vraagstuk was door de S.E.R. zelf de aandacht gevestigd in een rap port, dat in het vroege voorjaar van 1959 is verschenen. Uit de adviesaan vrage bijna vier jaar geleden blijkt reeds, dat de regering de urgentie van het probleem besefte, betoogde de heer Roolvink. Lang genoeg De staatssecretaris wees er op, dat in deze dagen redacties van dag- en weekbladen en ook radio en televisie zich met het vraagstuk van de laagstbetaalden voortdurend bezig houden. Hij citeerde het orgaan van de Nederlandse Christelijke Rond van Overheidspersoneel, waarin wordt gezegd, dat men nu lang genoeg heeft gewacht op de S.E.R. en dat, waar kennelijk voorlopig nog geen WET OP PARAMEDISCHE BEROEPEN AANVAARD (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp betreffende uitoefening van parame dische beroepen aangenomen- Slechts drie senatoren, de heren Kranenburg (c.h.), Querido (p.v.d.a.) en De Vos van Steenwijk (v.v.tf.) voerden bij de be handeling het woord en betuigden hun instemming met de wet. De beoefenaars der paramedische we tenschappen komen than3 onder con trole en deze wet schept waarborgen voor wat betreft hun bekwaamheden. Minister Veldkamp noemde het geluk kig. dat de regeling van het tuchtrecht is overgelaten aan een algemene maat regel van bestuur, omdat er vele para medische beroepen zjjn. ONLANGS hebben de beeldbui zerds kennis kunnen nemen van de denkbeelden van een aan tal „andersdenkenden"; dat wil zeggen van een aantal vreemde vogels in onze volière, die niet- gangbare, niet-aanvaarde denk beelden koesteren: een meneer die alle ziekten in verband brengt met uitstralingen; een meneer die denkt dat hij op eigen gelegen heid kan (of zal kunnenvlie gen; een meneer die denkt dat de aarde niet bol maar plat is en een ander die aan vliegende schotels gelooft. De reacties van het grote -pu bliekder kijkers was 'een scha ter- of glimlach, een tikje tegen het eigen, uiterst intelligente, voorhoofd, schamperheid, meelij, of ,,'t zijn gekken". Ik vond het aanschouwen van deze uitzen ding een noga' pljnlij/ce bezig heid; 't was boeiendmaar wreed, Icnap gedaan en van weinig ge voeligheid jegens de uitzonderlij ke medemens getuigend. Maar ik heb ook overwogen hoe al die kijkers, die erom gelachen of gemeewarigd hebben, zouden hebben gereageerd, als zij vóór Galiléi, iemand hadden horen ver kondigen dat de aarde niet plat, maar rond was, of als zij, nau welijks een eeuw geleden, iemand hadden horen vertellen, dat er vliegtuigen zouden komen, of dat je rustig in je leamer gezeten, maar een knopje zou behoeven om te draaien om op een schermpje het wereldnieuws te kunnen aan schouwen, of hele toneelvoorstel lingen te kunnen zien: dat. er een tijd zou komen dat de mensen zich in wagens-zonder-paard zou den kunnen verplaatsen; dat ze maar een nummer zouden behoe ven te draaien om van de ene hoek van de aarde met de andere te kunnen spreken; dat de mensen slechts veertig uur per week zou den behoeven te werken; dat er een ouderdomspensioen zou ko men, datoch. er zijn honder den, duizenden dingen te noemen die honderd, of tweehonderd of vijfhonderd jaar geleden even krankzinnig zouden hebben ge klonken als wat wij nu van „de andersdenkenden" hebben ge hoord. Hiermee toil ik niet zeggen, dal ik de vertogen van die heren niet raar en totaal-onaanvaardbaar heb gevonden; ilc wil er slechts op wijzen dat de niet-andersdenken- den wel een béétje rustiger en minder beslist in hun reacties hadden mogen zijn. Voor ónze oren was het overprote deel van het beweerde klinklare onzin. Maar bent. U er absoluut zeker van dat alles wat nu als onzin klonk overpakweg, duizend jaar nóg als zodanig beschouwd zal worden Indien U die zekerheid bezit, dan ben ik andersdenkend dan U. ELIAS. advies over deze zaak is te verwach ten, de overheid op haar plicht be hoort te worden gewezen. „Het is naar mijn opvatting bepaald on bevredigend", zo ging de staatssecreta ris verder, „dat de S.E.R. officieel nog niets van zich heeft laten horen. Zo lang er, zij het ook op zeer bescheiden schaal, nog lonen worden betaald, die weinig uitgaan boven de normen door de grote gemeenten gehanteerd voor de toepas sing der armenwet, kan moeilijk ont kend worden dat hier een urgent vraag stuk ligt. Er zijn in onze moderne sa menleving altijd enkele zwakke groepen van personen, die een wettelijke bescher ming niet kunnen ontberen". In dit ver- Vakantierechten Naar aanleiding van de moeilijkheden betreffende de vakantierechten, waarop vorige week de aandacht was gevestigd, wees de staatssecretaris erop, dat als de Stichting van den Arbeid over uitbrei ding van vakantierechten niet tot een eenstemmig advies kan komen, het col lege van rijksbemiddelaars op grond van zijn autonome bevoegdheid in het nieuwe stelsel van loonvorming een uit spraak doet. Gaat het college akkoord met de voorstellen van werkgevers en werknemers uit de bedrijfstak, dan kan deze uitbreiding alsnog worden gereali seerd. Neemt het college echter een an der standpunt in, dan wordt het voor stel terugverwezen naar partijen betrok ken bij de C.A.O. Geen inmenging De staatssecretaris zou het bepaaldelijk niet juist vinden wanneer de regering vooral nu aan de Stichting van den Ar beid een belangryke bevoegdheid is ge geven over een dergelijk controversi eel punt een uitspraak zou doen. Dit zou spoedig worden gezien als een inmen ging van regeringszijde, die door de be- drljfsgenoten niet goed zou worden op gevat. „De overheid is op dit terrein te ruggetreden en zij moet niet op een on tijdig ogenblik weer aantreden", aldus de staatssecretaris. LOODRECHT OP DE KUSTLIJN GEBOUWD Twee eilanden met cafés, restaurant en vermaakcentrum De pier in Zandvoort komt niet schuin, zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar loodrecht op de kustlijn. De grootste leng te van de pier bedraagt 525 me ter: van het strand tot de aftak king 380 meter en vandaar nog 145 meter naar het ene en 95 meter naar het andere eiland. De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Havenwerken N.V. heeft het definitieve plan bij de gemeenteraad ingediend. De N.V. verwacht binnen een jaar de rijksgoedkeuring voor de bouw te ontvangen. Het gehele bouwplan kan In anderhalf jaar wor den uitgevoerd. De gemeenteraad van Zandvoort is voorgesteld om in zijn vergadering van 26 maart grond in erfpacht aan Z.H. WATERSCHAPSBOND „Waar blijft de bijdragenwet- Deltawerken?" De voorzitter van de Zuidhollandse IVa- terschapsbond, mr. J. W. YV. van der Hoeven, heeft het gistermorgen in de jaarvergadering van zijn organisatie in Rotterdam verbijsterend genoemd dat nog steeds geen ontwerp voor een bij- dragenwet-Deltawerken bij de Tweede Kamer is ingediend. Hij zei dat het be leid van de regering op dit punt heeft gefaald. Na de stormramp van 1953 is men op de goede weg begonnen door dijkherstel en versterking van de zwakke plekken in de dijken, aldus mr. Van der Hoeven. Maar nu ruim tien jaar na de waters nood is men halverwege blijven ste ken. De primaire veiligheid van de pro vincie Zuid-Holland gebiedt dat do dij ken drastisch worden verhoogd. De wa terschappen voelen hun verantwoorde lijkheid in dit opzicht zeer zwaar en zul len de nodige, zeer kostbare werken zo spoedig mogelijk tot stand brengen, mits de wettelijke financiële ondergrond door middel van de biJdragenwet-Deltawer- ken tot stand wordt gebracht. Mr. Van der Hoeven meent dat de waterschappen niet mogen worden belast met uitgaven, die slechts ten dele hun eigen belangen dragen doch grotendeels worden gedaan in het algemeen belang. Dat betreft on der meer de uitgaven van de z.g. niet- planwegen, die vele polders zeer zwaar wegen. De waterschapslasten zijn veelal reeds tot het uiterste gestegen. Mr. Van der Hoeven deed een dringend beroep op de regering en de volksver tegenwoordiging om aan deze aspecten voorrang te verlenen en met grote voortvarendheid wettelijke maatregelen te treffen. Ook in het jaarverslag van de bond is aan deze kwestie aandacht besteed. De secretaris, mr. U. G. Schilthuis, schrijft dat het ontwerp voor de bijdragenwet- Deltawerken, dat schijnt te bestaan, waarschijnlijk pas na de verkiezingen door de nieuwe regering in behandeling zal worden genomen. De Hoge Rand heeft gisteren niet ont vankelijk verklaard een cassatieberoep van de officier van justitie te Utrecht tegen een vrijsprekend vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij tevens werd vernietigd eon vonnis van de Utrechtse kantonrechter, die de Amersfoortse bak ker T. M. iiad veroordeeld tot; een geld boete wegens hot verkopen vóór de aan gewezen tijd van brood. Het betrof hier echter diepvricshrood, dat een ontdooi- ingsproces liad doorgemaakt. De Hoge Raad oordeelde,dat na het ontdooiingsproces volgens het spraak gebruik niet van opgewarmd brood kan worden gesproken en mitsdien ook niet van brood >n de zin van artikel 35 der arbeidswet. De Hoge Raad heeft zuivere uitspraak aanwezig geacht, waartegen geen be roep in cassatie open staat. „Havenwerken" uit te geven voorlo pig voor zestig jaar. Ook wordt de raad gevraagd de beslissende termijn van optie te verlengen tot eind 1964. Onderbroken en w. van Zandvoort noemen de pier een constante attractie voor gasten en dagjespubliek en een sti mulans voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven. Uit een oogpunt van het bewaren van natuurschoon kan men tegen het plan opponeren, d de fraaie kustlijn wordt onderbro ken. De gemeente krijgt tien procent van de toegangsprijs. Het grootste eiland komt aan de zuid zijde, heeft een doorsnede van zestig meter, en biedt plaats voor zonne terrassen, café, restaurant etc. Dit eiland komt op een caisson. Het an dere eiland heeft een diameter van veertig meter, rust op pijlers en krijgt een vermaakcentrum. De pier zelf wordt gebouwd op pijlers met een doorsnede van ongeveer twee en een halve meter, en die dertig me ter uit elkaar staan. Deze pijlers worden verbonden met een zoge naamd hoofdelement. Op deze over spanningen rust het wandeldek, dat twaalf meter breed Is. De gehele pier wordt aangesloten op de gemeente lijke riolering. De vulkaan Agoeng op Bali heeft, volgens reizigers die uit Bali in Djakarta aankomen, tot nu toe 130 doden geëist. De meer dan 3000 meter hoge berg braakt nog steeds lava en as uit. Het officiële Indonesische persburean „Antara" meldt, dat as afkomstig van de vulkaan in Oost-Java en op het eiland Madoera is gevallen. De burgemeester van Soerabaja heeft maandag alle scho len in de stad laten sluiten omdat de zon door as wol ken werd verduisterd.Kort na het middaguur werd het zelfs volko men donker in Soerabaja. De duisternis veroorzaakte er tal van verkeersonge vallen. Volgens het Indonesische dag blad „Doeta Masjarakat" is maandag ook as neergekomen in Djakarta. Het Wereldgebeuren In een diamantbedrijf in Amster dam zijn dinsdagmiddag de eerste opnamen gemaakt voor „het dia manten collier", een deel van de film „De wereld wil bedrogen worden", een Frans-Nederlandse Co-produktie onder regie van Ro man Polanski met aan de camera Jerzy Lipmann. ,ffet diamanten collier" betekent het begin voor een nieuwe Nederlandse fxlmpro- duktiemaatschappij „Ceasar füm- produktie", opgericht door film verhuurder Paul Kijzer. Op de foto v.l.n.r. regie-assistent Arnold Gelderman; de Franse hoofdrolspeelster Nicole Karen; Regisseur Roman Polanski en Jerzy Lipmann. President Kennedy heeft gisteren in zyn openingsrede by de bijeenkomst van pre sidenten van zes Middenamerikaanse landen in San José gezegd dat „het vrjje Amerika een muur rond Cuba zal bou wen" om te voorkomen dat communis tische ondergrondse activiteiten en agenten „worden ingevoerd". Kennedy deed geen concrete voorstellen maar zei dat de muur rond Cuba niet van 't soort zal worden zoals er een in Berlijn is, „van stenen, metselwerk of prikkeldraad, maar 'n muur van mannen die vastbesloten zijn hun eigen vrijheid en soevereiniteit te verdedigen". Voor een beter leven in Latijns Amerika is niet alleen hulp van de Verenigde Sta ten nodig, maar ook een verstandiger -ebruikmaking van de rijkdommen Ie macht van de bezittende en heers de klassen in de Zuidamerikaanse lan den, zo zeide hij. Kennedy bood voorts aan met deze lan den overeenkomsten te sluiten om tot stabilisatie van de prijzen van nog meer handelsgoederen te komen, zoals in een overeenkomst over de koffieprijs die wordt voorbereid. Prinses Irene in Amsterdam bestolen Aan prinses Irene is dit weekeinde in Amsterdam een tas met persoonlijke bezittingen ontstolen. De dief (dieven) heeft (hebben) de tas bemachtigd door een gat te snijden in de linnen kap van de auto van de prinses. De politic in Amsterdam bewaart over deze zaak het stilzwygen. Prinses Irene heeft In Amsterdam onder andere een modeshow bygewoond. Minister Veldkamp in senaat (Van onze parlementaire redacteur) Minister Veldkamp is van oordeel, dat het zeer te betreuren zou zijn, indien de band tussen de volksge zondheid en het sociaal beleid ooit verbroken zou worden. Hij geloof de overigens, dat daarvoor weinig gevaar bestaat. De minister ver klaarde dit gisteren in de Eerste Kamer tijdens de voortgezette be handeling van de begroting van so ciale zaken en volksgezondheid, die zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. In antwoord op de desbetreffende op merkingen, vorige week gemaakt door de heren C. W. van Wingerden (p.v.d.a.) en M. H. van Lieshout (k.v.p.), zei de minister ook nu nog op het standpunt te staan, dat een verdere uitbreiding van de arbeidstijdverkorting, in verband met de bestaande spanningen op de arbeidsmarkt en de huidige econo mische omstandigheden niet wenselijk is. Dit geldt niet voor de bedrijfstakken of ondernemingen, waar nog geen begin is gemaakt met de arbeidstijdverkorting. Of in de toekomst de arbeidstijd verder moet worden verkort in bedrijfstakken, waar reeds een verkorting heeft plaats gevonden, is nog niet aan de orde. De minister meende, dat in een jaar, waarin een verdere arbeidstijdverkorting aan de orde wordt gesteld, deze in het licht van de economische omstandigheden van dat jaar moet worden afgewogen tegen de verschillende sociale wenselijkheden, zoals loonsverhoging, uitbreiding van de sociale voorzieningen. De A.O.W. De minister deelde mede, dat nog valt te bezien wanneer het advies van de Sociaal-Economische Raad betreffende het uiteindelijke niveau van de A.O.W.-pensioenen tegemoet kan worden gezien. Eerst na ont vangst van dit advies kan de minister ook komen tot een gefundeerd oor deel over de problematiek van het waardevast maken van de bedrijfs- pensioenén. Naar aanleiding van de opmerkingen in zake de waterverontreiniging betoogde de minister, dat de drinkwatervoorzie ning gemeenschappelijke bestudering met gemeente en provincie vereist. De eerste stappen daartoe zijn reeds ge daan, aldus de bewindsman. Geneesmiddelen Voorts deelde de minister nog mede, dat het wetsontwerp, dat het mogelijk maakt voor de overheid om in te grijpen indien onverwacht blykt, dat het ge bruik van een bepaald geneesmiddel on voorziene gevaarlijke gevolgen heeft, "zijn departement heeft verlaten en op zeer korte termijn by de Tweede Kamer zal worden ingediend. Burgemeester van Finsterwolde benoemd Bij K.B. is met ingang van 1 april 1963 benoemd tot burgemeester van Finster wolde de heer YV. G. Voslamber te Win schoten. De heer Voslamber is geboren 14 maart 1916, is gehuwd en lidmaat der Neder lands Hervormde Kerk. Momenteel is de heer Voslamber referendaris der secre tarie der gemeente Winschoten. (Slot van pag. 1) nationale omroep, hoopte hij, al had hij er kritiek op, dat de T.V.N. wat eenzij dig is samengesteld. Slem van C.H.U. Verschillende opvattingen heersen er ook in de Christelyk-Historische fractie. Jkvr. YVttewaal van Stoetwe gen kon zich in grote lynen met de nota van de regering verenigen. Aan gezien de reclame geen enkele in vloed op de progranuna's kan hebben, behoeft men van de reclametelevisie, die de regering wil invoeren, niets te vrezen, vond zij. Zjj meende zelfs, dat de onderlinge concurrentie tot verbe tering van de programma's zal lei den. Over enkele jaren zullen we misschien regelmatig reclame van buitenlandse zenders via telstars opvangen, veronder stelde zij. Dan zullen we ons afvragen, waarover we ons in 1963 zo druk gemaakt hebben. Haar partijgenoot de heer Kikkert ver klaarde zich tegen een concessionaris op commerciële basis. Hij geloofde niet aan de noodzaak van reclame in de televisie voor het bedrijfsleven en hij was het er ook niet mee eens, dat Nederland daar door bij andere landen zou achterblijven. Tijdens het televisiedebat in de Tweede Kamer bleek de publieke tribune te klein om alle belang stellenden te bergen. In de gang van het kamergebouw zaten of stonden velen te wachten. Zodra er iemand van de tribune terug keerde, werd zijn plaats onmiddel lijk ingenomen. Liberalen voor Onder de voorstanders van reclame- televisie, zoals die door de regering in haar nota is voorgesteld, schaarde zich ook mevrouw Van Someren- Downer van de V.V.D. namens haar fractie. Wij zijn voorstanders van ex ploitatie van het tweede net door een andere organisatie dan de omroep verenigingen, zei zy. YVy zien hierin geenszins de ondergang van het be staande bestel. Integendeel, zy ver wachtte een bevruchtende werking van de commerciële televisie op het bestaande bestel in ideële, artistieke en financiële zin. Tegenover het vóór van mevrouw Van Someren-Downer stond weer de heer Bruins Slot van de A.R.P. met zyn be slist tegen. Hy meende dat de noodzaak van commerciële televisie voor het be drijfsleven niet door de staatssecretaris is aangetoond. Het is een zwak argu ment dat Nederland deze televisie nodig heeft om zich te handhaven. Hy was verder van oordeel, dat belangryke wyzi- gingen, zoals de regering thans wil in voeren by de wet beslist moeten worden. De heren Jager van de O.P.N. en Noor denbos van de P.S.P. verzetten zich krachtig tegen het overleveren van de televisie aan de commercie. Bij de afwij- ig van de commerciële televisie neemt C.P.N. echter op geen enkele wijze de omroepverenigingen in bescherming, haastte de lieer Jager erby te zeggen. Ook de heer Aarden van de K.V.P. stond afwyzend tegenover de commer ciële televisie, al was bij niet geheel af kerig tegen reclame- boodschappen in de televisie. Vader Woede F rank rijks ex-premier Michel Debrè is een man zonder hobby's. Of be ter: zyn werk is zyn enige liefhebberij. Toen hij verleden jaar november tijdens de verkiezingen werd verslagen on danks het feit, dat hy kandidaat was voor de winnende Gaullistische Unie legde hij ontmoedigd zyn politieke ar beid neer. Als ambteloos burger trok hy zich terug. Maar dat nietsdoen is de werkzame Debré niet bevallen en dezer dagen werd in Parys ziin terugkeer in de politiek aangekondigd. Een delegatie van het eiland Reunion maakte bekend, dat Debré er in had toegestemd zich verkiesbaar te stel len voor Reunion, dat een Franse provincie is en dat drie vertegenwoor digers heeft in de Franse Nationale Vergadering. De delegatie verklaarde speciaal naar Parijs te zijn gekomen om met de vroe gere naaste medewerker van president de Gaulle te spreken. Reunion ligt op een afstand van 675 km ten oosten van Madagascar in de Indische Oceaan. De eilandbewoners hadden dus wel iets voor dit gesprek over, toen zy aan de grote reis naar Frankrijk begonnen. Ruim 260.000 inwoners heeft Reunion en Michel Debré heeft het eiland nog nooit gezien. Voor zover men weet heeft geen enkele binding met het Na de verkiezingen van 1962 werd de uitslag voor Reunion gedeel telijk ongeldig verklaard in verband met bepaalde onregelmatigheden. Dat wil zeggen, dat slechts twee zetels bezet mochten worden, terwyl de derde open bleef. Voor deze derde zetel zal Debré zich inzetten. Michel Debré is een van president de Gaulles trouwste volgelingen. Hij werd in Parys geboren in 1912. Zijn familie is van joodse afkomst, maar de familie belijdt thans de rooms-katho- lieke godsdienst. Debrés grootvader was een rabbijn. Oorspronkelijk kwam de familie Debré uit de Elzas. In 1870, na de Frans- Pruisische oorlog trok zij uit deze streek weg omdat zy er niets voor voel de onder het regiem van de Duitsers te leven. Na deze -verhuizing bleef onder de Debrés een anti-Duitse stemming bestaan. Ook Michel Debré liet tijdens zijn ministerschap herhaaldelijk blyken, dat hij de Duitsers maar nauwelijks vertrouwde. Hij was voorstander van een strenge Franse controle op Duits land na de tweede wereldoorlog. Tij dens een discussie over samenwerking tussen de Duitse en Franse gebieden langs de Rijn verklaarde hij eens: „We moeten de Duitsers vergeven, maar we mogen hun misdaden niet vergeten". Om dezelfde redenen zou Debré altyd gekant zijn geweest tegen het aanwijzen van Straatsburg als hoofdstad van het nieuwe Europa. Straatsburg deed hem teveel aan de Duitsers denken. Michel Debré, wiens vader en moeder beiden arts waren zyn vader is een bekende kinderspecialist stu deerde rechten in Parijs. Hg bezocht de cavalerieschool te Saumur en dat was niet zo verwondcrlgk, want van jongsaf had hy met paarden omgegaan. Zijn vader was een bekwaam, ruiter. Een oude schoolvriend van Debré vertelde over een bezoek aan het landhuis van de familie, dat hij aan het begin van de op rijlaan werd opgewacht door twee man nen te paard: Michel Debré en zyn va der. Paardrijden was de familiesport en op de cavalerieschool, waar Debré de eerste van zyn klas was, nam hij te paard de hoogste hindernissen. Debrés eerste kennismaking met de po litiek dateert van 1938. In dat jaar gaf de toenmalige minister van financiën, Paul Reynaud, die 'n vriend was van de familie Debré, de zesentwintigjarige Mi chel een baantje op zijn ministerie. Toen ontmoette Debré ook voor de eer- maal kolonel Charles de Gaulle, die vaak bij Reynaud op bezoek kwam en die dan niet uitgepraat raakte over zijn hobby: de mechanisatie van het Franse leger. Debré verklaarde later, dat hij di rect onder de indruk kwam van de Gaulles persoonlijkheid. Zodra hij dan ook in 1941 kon ontsnappen uit Duitse krijgsgevangenschap, waarin hij direct na het uitbreken van de tweede wereld oorlog was geraakt, sloot hy zich aan by de Gaulles Vrije Fransen in Marokko. Lang is hg niet in Noord-Afrika geble ven. Hij kreeg opdracht deel te nemen aan het verzet in Frankrijk en in 1943 werd hy belast met de selectie van de functionarissen, die direct na de bevrij ding van Frankrijk aan het land leiding zouden moeten geven. Nadat een eerste poging mislukt was, kwam Debré in 1948 in de senaat, waar hij direct een campagne begon voor de terugkeer van de Gaulle als staatshoofd. Zyn redevoeringen over dit onderwerp werden door zyn collega's de „Debré Festivals" genoemd. Behalve in de senaat verkondigde "Debré zyn me ning ook in een weekblad, dat hij in 1957 stichtte: „Le Courrier de la Co- lère", waardoor hij zich de bijnaam „Va der Woede" op de hals haalde. Als de nimmer versagende promotor van de Gaulle ging Debré in zyn politie ke opvattingen nog iets verder dan de generaal zelf. De weg van de vierde re publiek leidde regelrecht naar de guillot- tine meende hij. Hij bepleitte daarom ver gaande bevoegdheden voor het staats hoofd om Frankrijk uit de chaos te red den. Debré wilde de president de volle dige controle en alleenzeggenschap ge ven over de buitenlandse politiek en de- fensiezaken. Toen in 1958 Debré in zo verre zijn zin kreeg, dat de Gaulle in derdaad terugkeerde als chef van het kabinet werd Debré minister van justi tie en droeg generaal de Gaulle hem op de nieuwe grondwet op te stellen. Debré kweet zich zeer nauwgezet van deze taak. Het ontwerp, dat hy aan de Gaulle voorlegde gaf de generaal zelfs zoveel gezag, dat de Gaulle het nodig oordeelde sommige van de bepalingen te verzach ten. Debré heeft nog altijd het grootste vertrouwen in de Gaulle van wie hij niet verwacht, dat deze ook maar iets zal doen dat niet strookt met de belangen van het land. „Politiek is geen amuse ment. Wie regeert moet zichzelf opoffe ren in het belang van de staat", zo schreef hij eens. Met diezelfde opofferingsgezindheid maakte Michel Debré dan ook plaats voor premier Pompidou. Debré, de schaduw van de Gaulle, was als altijd bereid zijn eigen opvattingen voor die van de Gaulle overboord te zet ten. En als Gaullistisch kandidaat voor de Nationale Vergadering wil hij ook nu de generaal trouw blyven. MICHEL DEBRÊ terug in de politiek...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3