PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER TEGEN COMMERCIËLE T.V. - CONCESSIE Aanval op „Cubaanse" Russen Vier arrestanten in Finsterwolde bekennen Vlettenhaven op „koepelstrand" Scharendijke Afgevaardigden milder tegenover „reclame in de televisie" Deining om Franse kernproef in Sahara REGERING ZAL MET WETTELIJKE REGELING MOETEN KOMEN Uitbarsting van t.b.c. in Ekehaar is ernstig Noord-Afrika in rep en roer Justitie nog steeds zwijgzaam Werkhaven bij Den Osse komt nu in vlot tempo „uit het water" Welvaart Twee vermisten na ongeluk met marinevliegtuig 2Ö6e jaargang - no. 67 WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer e Walstraat 68-60, tel. 2366 (b.g.g. red. 3508, 2911 Zlerikzee: red tel. 2425 adm. tel. 2094. t Adv.pr. 3 Woensdag 20 maart '63 Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,60). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Oesters in de Kamer Pagina 2 MEERDERHEID K.V.P. EN P.V.D.A., GEDEELTE C.H.U. EN VOLLEDIGE FRACTIES A.R.P., C.P.N. EN P.S.P. ZEGGEN: „NEE" (Van onze parlementaire redacteur) Nederland krijgt de eerste jaren geen commer ciële televisie, dat is gisteren, de eerste dag van het grote reclame-televisie-debat in de Tweede Kamer, wel duidelijk geworden. De grote meer derheid van de fractie van de K.V.P. is ertegen. Bijna de gehele socialistische fractie zal tegen stemmen. De anti-revolutionairen hebben zich ertegen verklaard. Van de C.P.N, en van de P. 5.P. krijgt de commerciële televisie geen steun en ook een gedeelte van de fractie van de C.H. U. moet niets hebben van commerciële televisie. Dat is een ruime meerderheid. De regering is nog niet aan het woord geweest. Zij zal vandaag de invoering van commerciële televisie verdedigen. Maar zij zal dienen te pra ten als Brugman, wil zij voldoende van de te genstanders bekeren, om een meerderheid vóór haar standpunt te vinden. Er heerst enige begripsverwarring over de aanduidingen commerciële televisie en reclametelevisie. Dat heeft tot gevolg gehad, dat bij som migen de mening heeft postgevat, dat bij verwerping van de commer ciële televisie, in de toekomst geen sprake zal zijn van reclamebood schappen op het televisiescherm. Zo is het niet. Wellicht is er zelfs een meerderheid in de Tweede Kamer aanwezig, die wel reclame wil toe laten, maar men wil de exploitatie van het tweede televisienet, dat er beslist komt, niet in handen geven van een speciaal daarvoor in het leven geroepen commerciële stichting, vereniging of maatschappij. Reclametelevisie, waarvan de re gering in haar nota, die gisteren aanleiding tot het debat was, spreekt is de verzamelnaam voor commerciële televisie, die dus in handen is van een speciale vereni ging en reclame in de televisie, die bijvoorbeeld ook gebracht zou kunnen worden door de Neder landse Televisie Stichting en de be staande omroepverenigingen. Wat er op den duur zal komen, is nog de vraag. Uit de debatten bleek, dat men een wijziging in het Nederlandse om roepbestel van zo ingrijpende aard, als door de regering is voorgesteld, een zaak vindt, die niet de regering alleen te beslissen heeft, maar die bij de wet ge regeld behoort te worden. Men zal dus wel verlangen, dat de regering met, een wet komt, waarin een regeling voor de exploitatie van het tweede televisienet wordt getroffen, waarbij men het uitzen den van reclameboodschappen in de „na tuurlijke pauzes" van het program niet bij voorbaat uitsluit. Mr. Baeten tegen De beide staatssecretarissen, mr. Scholten van o., k. en w. en drs. Gij zeis van economische zaken, die de reclametelevisie moeten verdedigen, kregen het al direct hard te verdu ren, want als eerste spreker beklom de heer Baeten (k.v.p.), bestuurslid van de K.R.O. en een felle tegenstan der van de commerciële televisie, het katheder. Namens een groot aantal van zijn frac tiegenoten verklaarde hij na een uitvoe rige toelichting van zijn standpunt, dat onder de gegeven omstandigheden voor commerciële televisie, in de vorm waar in deze in de nota inzake reclametelevi sie door de staatssecretarissen wordt ge presenteerd of in enigerlei andere vorm, geen zendtijdmachtiging dient te worden verleend en geen zendtijd ter beschik king behoort te worden gesteld. Twee militaire commando's van een Cubaanse vluchtelingenorgani satie in de Verenigde Staten heb ben maandag aanvallen gedaan op een Russisch militair kamp in Noord-Cuba en een Russisch schip. Dit is door een woordvoer der van de vluchtelingenorganisa tie in Miami bekendgemaakt. Uit betrouwbare kringen in Miami wordt gezegd dat tijdens de aanvallen Russische gewonden zijn gevallen en er zou voorts grote schade zijn aangericht. In een gestoorde radio-uitzending uit Havana werd gemeld dat „verscheidene gewonden naar Havana zijn overge bracht". De aanvallen werden uitge voerd met twee motorboten, die waren bemand met leden van de vluchtelingen organisatie „Tweede front van Escam- brayAlpha 66". Vorig jaar werden door dezelfde organisatie drie aanvallen in dit gebied uitgevoerd. Een „nieuwe provocatie", zo bestempelde radio-Mos kou de aanval. Radio-Moskou beschul digde dat de aanval beraamd was tydens de in San José gehouden besprekingen tussen de hoofden van de Amerikaanse staten. Reclame in de televisie, indien het al gemeen welzijn en een gezonde ontwik keling van het economische leven deze bepaaldelijk bevorderen, kan worden toegestaan, aldus mr. Baeten, mits deze reclame wordt gebracht volgens een systeem waarbij de reclame geen en kele invloed op het programma kan uit oefenen en mits de revenuen ervan in hoofdzaak ten goede komen aan de verzorging der programma's van alle omroepen of aan andere culturele instel lingen. Verdeling van zendtijd dient te geschieden volgens normen die voor alle omroepen, bestaande of nieuwe, gelijk gelden. Vrije kwestie In de fractievergadering, die de K.V.P. aan de nota van de regering gewijd heeft, zijn duidelijke ver schillen van mening aan de dag ge treden. Daarom verklaarde de frac tie de reclametelevisie voor eer „vrije kwestie". Hoe diepgaand de verschillen van mening in de K.V.P. zijn, bewees mr. Blaisse, die namens de kleine groep, waarvoor hij het woord voerde, verklaarde dat het haar oprechte overtuiging is, dat het een eis van gezonde democratie en verdraagzaamheid genoemd moet worden, een zendmachtiging te ver lenen aan een onafhankelijke tele visieorganisatie, die zal opereren naast, maar ook in nauwe samen- wei-king met de bestaande omroep verenigingen. Een soortgelijke tegenstelling viel ook te constateren in de fractie van de P. v. d. A. De socialistische heer Kley- wegt wierp zich op als een besliste te genstander van commerciële televisie, ïrotesk noemde hij het argument van de regering, dat Nederland, als het de commerciële televisie niet invoert, in een geïsoleerde positie komt te verkeren. Dat zou dan ook gelden voor Frankrijk, voor Zwitserland, voor België, voor De nemarken, voor Zweden en voor Noor wegen, landen die de reclame uit de te levisie geweerd hebben. De heer Goedhart was in de socialis tische fractie zijn tegenvoeter. Dit lid geloofde niet, dat commerciële televisie tot barbarij leidt, zoals wel is aangeno men. De heer Goedhart stond helemaal niet te trappelen om de commerciële televisie ingevoerd te krijgen, maar wel was hij een sterk voorstander van een open systeem. Door een concessieverle ning aan de Stichting Televisie Neder land (voorzitter mr. Van Walsum) kan men misschien komen tot zoiets als een (Zie slot pag. 3 kol. 3) De heer- Kleywegt (p.v.d.a.) aan het woord tijdens liet televisiede bat in de Tweede Kamer. Omtrent de omvang van de verleden week in het Drentse dorp Ekehaar (gem. Rolde) geconstateerde uitbars ting van t.b.c. heeft de directeur van het districts-consultatiebureau voor tubercu lose te Assen de heer J. Franssen mede gedeeld, dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat nog enkele tientallen personen in een sanatorium zullen moe ten worden opgenomen. Het aantal t.b.c.-gevallen, dat bij het on derzoek van ongeveer 100 leerlingen van de lagere school te Ekehaar is ontdekt, is gelukkig tot twee beperkt gebleven. De twee patiëntjes zijn gisteren in het sanatorium „Beatrixoord te Appelscha opgenomen. De inspecteur van de alge mene gezondheidsinspectie, dr, C. R. N. F. Joost, uit Den Haag, heeft maandag een bezoek gebracht aan het consulta tiebureau te Assen, om zich over de stand van zaken door dr. Franssen te laten voorlichten. Hij kreeg daarbij te horen, dat de situatie vrij ernstig ge noemd moet worden. De voorzitter van de Nederlandse Tele visie Stichting, de heer E. A. Sohiltten- helm, volgde de debatten op de tribune. Achter ie regeringstafel Minister mr. J. M. L. Th. Cals en de staatssecretarissen mr. Y. Scholten en drs. F. J. W. Gijzeis achter de regeringstafel. Algerije kondigt maatregelen aan Frankrijk heeft maandag een atoomproef genomen in het Alge rijnse deel van de Sahara en heeft daarmee misschien een ketting reactie ontketend van crises met Algerije, Marokko en andere Afri kaanse afcaten. De Algerijnse' regering, die de Franse proef gisteren hekend- maakte, zeide dat „bepaalde be slissingen" waren genomen. Uit betrouwbare bron is vernomen dat een er van is de eis dat het geheel der militaire afspraken vervat in het een jaar geleden ondertekend akkoord van Evian, wordt herzien. Geloofd wordt dat de proef, welke volg de na vier bovengrondse proeven plus een aangekondigde en verscheidene onaangekondigde ondergrondse proe ven, was gericht op de vervolmaking van de ontsteking van Frankrijks wa terstofbom. Verwacht wordt dat die vol gend jaar zal worden beproefd in het gebied van de Grote Oceaan. Geheim Franse woordvoerders waren niet be reid te bevestigen dat de proef is ge nomen. Dergelijke proeven waren mi litair geheim, werd toegelicht. Maar koning Hassan van Marokko heeft maandagavond verklaard dat de proef zondag was genomen en hij gaf een verklaring uit waarin hij krach tig protesteerde. Uit Tunis wordt vernomen dat de Fran se ambassadeur Jean Sauvagnargues bij de minister van buitenlandse zaken, Mongi Slim is ontboden, om aan te ho ren dat de Tunesische regering mis noegd is. Voorts gaf het ministerie een communiqué uit met de mededeling dat de Tunesische regering het nieuws van ontploffing met grote emotie had vernomen. Redevoering Gistermorgen hield het Algerijnse kabi net een spoedzitting. Per communiqué werd bekendgemaakt dat bepaalde be sluiten waren genomen welke vanmid dag zouden worden voorgelegd aan een spoedzitting van het parlement. Uit be trouwbare bron is vernomen, dat Ben Bella een redevoering zal houden waar in hij herziening van de militaire bepa lingen van het verdrag van Evian zal eisen. C.P.N. ORGANISEERT PROTESTMANIFESTATIE Vier van de vijf op verdenking van valsheid in geschrifte gearresteer de inwoners van Finsterwolde heb ben een bekentenis afgelegd, zo heeft de officier van justitie te Groningen, mr. J. Muntendam, gis termiddag medegedeeld. Het zijn twee C.P.N.-leden van de gemeen teraad van Finsterwolde, H. S. en A. B. en twee gemeenteambtena ren S.K., ambtenaar ter secretarie en S. F., werkleider van de ge meentelijk e sociale werkvoorzie ning. Zoals bekend, werd in verband met de zelfde zaak maandag In Winschoten aangehouden de 44-jarige H.H., lid der Eerste Kamer voor de G.P.N., raadslid en oud-wethouder van Finsterwolde. Mr. Muntendam kon nog geen nadere mededelingen doen over de gepleegde valsheid in geschrifte. In Finsterwol de wordt aangenomen, dat de arres taties verband hielden met een brand, die op 6 augustus 1960 heeft gewoed in het communistische volksgebouw „Het Centrum" aan de hoofdweg in Finsterwolde. De valsheid in ge schrifte zou gepleegd zijn bij de af wikkeling van de schadeuitkering wegens deze brand. De gearresteerde ambtenaar ter secre tarie heeft de rang van commies. Hij is 43 jaar. Het gemeenteraadslid H. S. (51 jaar) is van beroep landarbeider-propa gandist. Hij is fractieleider van de com munisten. Het andere gearresteerde raadslid is los-werkman, zijn leeftijd is 57 jaar. Wat de vijfde gearresteerde, de heer H. H. betreft, wordt het onderzoek voortge zet. De C.P.N. te Finstei-wolde zou van plan zijn op 30 maart een protestmani festatie op touw te zetten. Straaljager stortte neer Gistermiddag omstreeks half een is en kele Idlometers ten noorden van Frane- ker een toestel van de koninklijke lucht macht neergestort. De piloot kon zich in veiligheid brengen. De piloot, de 31-jarige gehuwde eerste luitenant J. W. A. Frieling uit Son (N. Br.) landde in Dongjum. Het toestel was een F 84 F Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven. AANLEG MOGELIJK NOG DIT JAAR HET KOMVORMIGE stuk strand, westelijk van het markante „Koe peltje" bij Scharendijke zal moge lijk nog dit jaar worden betrokken in de Delta-activiteit rondom de afsluiting van het Brouwershaven- se Gat. Zodra de vergunning uit „Den Haag" binnen is zal de Deltadienst van rijkswaterstaat hier een klei ne haven aanleggen voor perso nenvervoer en vlettenverkeer van en naar de toekomstige dam tus sen Schouwen en Goeree. Deze zogenaamde „persoonshaven" vlak tegenover de zandplaten, waarop een begin met de dam zal worden gemaakt, krijgt een eenvoudige accommodatie en zal ongeveer de helft van het door duinen en water omsloten stuk strand in beslag ne men. In het strand, dat de laatste jaren bij de toeristen bijzonder in trek is gekomen, zal een havenkom worden gegraven met een geul in de richting van het open water. Om de vletten en kleine vaartui gen van rijkswaterstaat en de aanne merscombinaties, die het werk op zicli zullen nemen, te kunnen afmeren zal een drijvende steiger worden gelegd. Zo doende krijgt de Deltadienst dicht bij haar volgende „operatieterrein" hier in het Brouwershavense Gat een punt, van waaruit bijvoorbeeld ook instrumenten en klein materiaal over korte afstand kan worden aangevoerd. Zoals gezegd: deze „persoonshaven" zal iets meer dan de helft van het verscholen liggende stuk strand op de grens van dijk en duin voor zich opeisen. Het betekent niet dat dit strand van Scharendijke voor het pu bliek zal worden afgesloten. Uiter aard zal de plaats waar de haven komt niet voor iedereen toegankelijk zijn. Maar voor het overige zullen de vakantiegangers en badgasten er „eerste rang" kunnen zitten bij het begin van een volgend Deltawerk. Een sterke verrekijker hebben ze even wel nodig om de eerste werkhaven voor de dam door het Brouwershavense Gat te ontdekken, die op het ogenblik bij Den Osse, vijf kilometer verderop in de richting Brouwershaven letterlijk uit het water komt. Na elf weken van gedwon gen „winterslaap" heerst daar nu een flinke bedrijvigheid. Ongeveer vijftig man personeel van directie en aanne mers werken er vlak voor de zeewering bij het gemaal Den Osse aan de aanleg van een depothaven, waarvan het ter rein zal worden omsloten door drie dam men, die elk ongeveer 230 meter lang zijn. Bijna gereed De zuidelijke daarvan, opgeworpen uit stortsteen, is op het ogenblik op een lut tel aantal meters na klaar. Binnen en kele dagen zal de kop van deze stenen dam met een lichtopstand worden ge markeerd. Inmiddels is men ook begon nen aan de oostelijke dam, die zal aan- (Zie slot pag. 2 kol. 4) Wij leven in een land, waar de be woners goed gevoed zijn en waar zij met vrij grote zekerheid weten, dat er ook morgen en overmorgen voldoen de voedsel op tafel komt. Dat is niet altijd zo geweest in de lan den van West-Europa. In de vorige eeuw werden in de Westeuropese lan den grote bevolkingsgroepen regelmatig getroffen door kommer, gebrek en zelfs door honger. Enkele dagen geleden werd in Engeland de herinnering aan deze droeve feiten nog weer eens verlevendigd toen het overlijden bekend werd van lord William Beveridge, die 84 jaar oud is geworden. Hij was in een nabij verleden een van de grote pleiters voor de „welvaarts maatschappij". waarin ziekte en werk loosheid actief be streden zouden wor den, geen honger of febrek zou heerseri, e hygiëne zou wor den bevorderd en het onderwijs goed zou zijn. Deze man stierf op 84-jarige leeftijd en daaruit blijkt hoe kort nog pas de wel vaartsmaatschappij lord Beveridge sprak liever niet over de welvaarts staat in de Westeuropese landen be staat. In de toch wel „rijke" landen van West- Europa heeft men vele tientallen jaren nodig gehad om de samenleving zoda nig te organiseren en te reorganiseren, dat de ergste vormen van gebrek, hon ger en verwaarlozing uitgebannen wer- Op dit ogenblik woont ongeveer een derde deel van de mensheid in een samenleving, waar men vrij van honger en gebrek kan leven. Tweederde deel van de mensheid woont nog in gebieden waar een groot deel van de bewoners het met minder goede voeding en met bitter weinig gezond heidszorg moet stellen. Deze week wordt door de F.A.O. or ganisatie van de Verenigde Naties in niet minder dan 50 landen aandacht ge vraagd voor dit noodlijdende deel van de mensheid. Er is zelfs een „dag van de honger" vastgesteld en die benaming mag dan wat overdreven zijn, zij herinnert toch het welvarende deel van de mensheid aan haar plicht om hulp te bieden. Het is niet de bedoeling, dat men thans voedsel inzamelt of landbouwoverschot ten beschikbaar stelt, want het vraag stuk van de armoede waarom het hier gaat, is niet in een week of een jaar op te lossen door voedselgiften. Men zal de weg moeten bewandelen, die de westerse volkeren hebben bewandeld om honger en armoede te verdrijven: de produktie in de armoelanden moet heel geleidelijk opgevoerd worden. Daarvoor zal geen eeuw nodig zijn zo als in West-Europa, want de weg is nu bekend en de werkwijze is voor elk land gemakkelijk te construeren. Er zal ech ter wel veel kapitaal en veel goede raad nodig zijn. In de meeste landen, waar de produktie en voornamelijk de voedselproduktie te laag is nu, zijn thans projecten op gang om die produktie te verhogen en ook worden er nog maandelijks nieuwe projecten aangevat. Het zou bepaald verkeerd zijn, wan neer men zich in de westerse landen op het standpunt stelde, dat de westerse regeringen dan maar geld moeten ge ven voor de uitvoering van die projecten en dat daarmee de kous af zou zyn. Er is namelijk nog iets meer nodig, dan die „overheidsgiften" alleen. Er behoort voor het welslagen van zulke plannen ook een levend en vertrouwenwekkend contact te zqn tus sen de bevolking van het gevende èn van het ontvangende land. Zo'n levend contact ontstaat bqvoor- beeld als mensen in Nederland zich be- gveren gelden bijeen te brengen voor een bepaald project en wanneer Neder land ook deskundigen zendt voor het uitvoeren van dat project. Men begrijpt dan in het ontvangende land hoe welge meend de activiteiten zijn. Juist voor dit „levende contact" is de week van de honger ingesteld, opdat ie der zich zal afvragen welke persoonlq- ke bijdrage hij kan leveren voor hulp aan de „kleine man en vrouw", die in Afrikaanse, Aziatische en Zuidameri- kaanse landen in armoede leven. Het zal nodig zijn deze „week van de honger" in komende jaren nog dikwyis te herhalen, want in feite gaat hek voor de achtergebleven gebieden om niet meer of minder dan een reconstructie van de samenleving, en dat vraagt tijd! Het wordt dus een werk van lange adem, waarbij het wel betreurd moet wor den, dat de volkeren van de communis tische landen niet meedoen met de hui dige actie. De regeringen van deze lan den verschaffen wel overheidshulp (in beperkte mate), maar hun onderdanen mogen zich niet interesseren voor een hulpproject in een bepaald gebied. Biyitbaar staat de Sowjetmen3 ook wat de hulp aan noodlijdenden betreft, onder de voogdij van zqn regeerders. Tijdens een oefening met schepen van smaldeel 1 nabij Gibraltar is een S 2 F-l onderzeebootbestrijdingsvliegtuig, beho rende tot vliegtuigsquadron 2 van de marineluchtvaartdienst, maandagavond omstreeks negen uur in zee gestort. Van de vier inzittenden werden luite nant ter zee der tweede klas o.c. A. de Bloois (navigator) en sergeant-vlieg- '"igtelegrafist K. Soute. die zich door ddel van een dinghy in veiligheid kon den stellen, door Hr. Ms. jager „Amster dam" opgepikt. De twee overige inzit tenden, luitenant ter zee vlieger der derde klas K. M. R. C. K. Staverman, oud 21 jaar, ongehuwd en wonende te Leidschendam en sergeant-vlieger R. Speld, oud 24 jaar, ongehuwd en wonen de te Maarssen, worden vermist. Jonge vrouw redt kleuter uit haven Terwyl twee mannen aan de kant ble ven staan omdat ze niet konden zwem men, is de 26-jarige secretaresse Dia- burg gedoken om het leven te redden van de 4-jarige André van der Gevel. De kleine jongen was al een paar keer onder water verdwenen, maar zq slaag de erin hem te grijpen en naar de kant te brengen. Het knaapje zal vermoedelijk geen na delige gevolgen ondervinden van zijn onvrqwillige bad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1