Kamperland heeft plan voor een jachthaven ECÜÊËÜIC WALCHEREN AGENDA GUNSTIG JAAR KWEEKLUST Eerste paal vierde koelhuis in Goes MARKTBERICHTEN NIEUWE GEREFORMEERDE LAGERE SCHOOL VOOR SEROOSKERKE (W) MINDER BADGASTEN IN 1962 NAAR GEMEENTE ZOUTELANDE SPORT GEEFT MOGELIJKHEID TOT BEWEGING V0LLEYBAL- TÏÏTSÏ Af,FN AFD. ZUÏD-BEVFJ AND DINSDAG 19 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Raad Wissenkerke akkoord Veel recreatiegebied in het uitbreidingsplan Indien Gedeputeerde Staten ermee ak koord gaan, zal Kamperland een jacht haven voor omstreeks vijftien vaartui gen krijgen. De raad van Wissenkerke is maandagavond akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. het onrendabele deel van de landbouwliaven in Kamper land tot jachthaven te bestemmen. De jachthaven komt aan de oostkant van de landbouwliaven tegen het dorp. De kosten voor de voorzieningen, onder meer een steiger, zijn geraamd op 14.000. Naar schatting is de opbrengst f 1500,per jaar of meer- De betref fende begrotingswijziging 1963 werd goedgekeurd. Burgemeester P. Wisse gaf een toe lichting op het uitbreidingsplan in hoofdzaak langs het Veerse Meer. De toekomstmogelijkheden zijn voorname lijk op recreatief gebied. Bij de Ban- jaard zou een groot terrein voor bunga lows en op het meest noordelijke deel hotels met vrij uitzicht od de zee kun nen worden geprojecteerd. Verder kan er een grote parkeerplaats Bij de Veer- se-Gatdam komen. Ten zuiden van de dam kunnen op een onbebouwd boster- rein speelweiden en dagverblijven ko men en een ander deel zal worden be stemd voor sociale vakantieverblijven in het algemeen. Voorts omvat het uit breidingsplan een voorlopig onbebouwd landbouwgebied en natuurreservaat. De heer T. G. A. de Lange (c.h.) vond de geprojecteerde weg door de Jacoba- polder nodig, maar daaraan is men, vol gens burgemeester Wisse voorlopig nog niet toe. De raad ging met het plan ak koord. Winkelsluiting De raad stemde verder in met het ver zoek van de middenstandsvereniging te Wissenkerke over te gaan tot eén ver plichte winkelsluiting op dinsdag en het instellen van een koopavond op vriidag. Tien leden stemden voor, de heer M. J. Bustraan (s.g.©.) was om prïnciniële redenen tegen. De kamer van koophan del had een eunstig advies gegeven. De regeling geldt alleen voor de kommen van Wissenkerke en Geersdiik. De mid denstandsvereniging te Kamperland voelde niets voor deze regeling. De raad keurde een koudctoeslag voor de gemeentewerklieden goed. maar kon zich niet verenigen met een adhesieverzoek van de gemeente Finsterwolde aan een raadsbesluit van die gemeente aan de minister van sociale zaken en de vakvereni gingen te verzoeken een toelage toe te kennen op de werkloosheidsuitke ringen in verband met de strenge winter. Evenmin ging de raad akkoord met een adhesieverzoek van die gemeente de minister van binnenlandse zaken een buitengewone uitkering te verzoeken uit het gemeentefonds in verband met BEVORDERINGEN Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben met ingang van 1 januari 1963 be vorderd tot waterbouwkundige, de heer B. Boneschanser; tot technisch hoofd ambtenaar, de heer C. J. van der Min nen en tot technisch bureelambtenaar, de heer I. P. Toussaint, allen te Ter- neuzen. Auto op rijksweg over de kop geslagen Een personenauto uit Arnemuiden maandagmorgen om acht uur over kop geslagen aan de oostzijde van het viaduct op de rtyksweg onder 's-Heer- Arendskerke. De bestuurder, de dertig jarige vissersknecht J. N. uit Arnemui den werd niet gewond en evenmin zijn inzittende vader en broer. De wagen werd zwaar beschadigd. Het ongeval ontstond toen N., uit de richting Middel burg komend, op de rijksweg bjj het af dalen een andere auto inhaalde. Bij het uitwijken en afremmen voor een tege moetkomende vrachtauto ging de auto slingeren. De wagen kwam omgekeerd in een sloot terecht. extra uitgaven in de winter. Het eerste verzoek ligt op het terrein van de vak verenigingen, aan het tweede wordt in de gemeenten al aandacht besteed, al dus de conclusie van de raad. Woningen De raad keurde een voorstel goed tot bouw van vier woningwetwoningen in de kom Wissenkerke en vier in Kam perland, het totale bouwcontingent. Er worden pogingen in het werk gesteld de woningen tegen de vastgestelde cur- veprijs te laten bouwen. De aanvragen voor ryksvoorschotten en de bijdragen hiervoor zullen spoedig worden gedaan. De bouw zal onderbands worden aan besteed. De raad verleende verder goedkeuring tot de verkoop van een perceel grond tegen 5371 voor bouw van een wo ning aan de heer A. J. Hendrikse. Ver der keurde de raad een voorstel goed tot aankoop van percelen bouwgrond in het uitbreidingsplan in onderdelen van de kom Wissenkerke. Verschillende ei genaren zijn al bereid de grond tegen de geschatte waarden te verkopen. De heer J. D. M. Smits ten slotte werd per 1 maart 1963 benoemd tot hoofd van de o.l.s. in vaste dienst. Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan moriflfe) Uw hoede zijn. Neem direct een^^NK grieppoeder en U voelt zich sf*dig veel beter. Ga er mee door tot t|mch weer helemaal fit voelt. MEENK poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- "zirty^r helemaal KfiifÜffi helpen k in te nemen. ^iep- periode dan moet U op Uw hoede zijn. fit voelt^jJ] Residentieorkest concerteert in Vlissingen Het Residentieorkest onder leiding van Willem van Otterloo zal donderdag avond 28 maart een concert geven in de Sint-Jacobskerk te Vlissingen. Mede werking verleent Willem Noske. viool. Het programma van dit concert luidt: Concerto Grosso nr 1 in g. kl. t. van P. Hellendaal, Vioolconcert in D. gr. t. op. 61 van L. van Beethoven en Vier de Symfonie in e. kl. t. op. 98 van Joh. Brahms. Advertentie .ikuil Bollet/e/* Kerkdiensten Vlissingen Chr. Gcref. Kerk 20 maart 7.30 uur ds. De Jong (bidstond v. h. gewas); Oosterland Gerof. Gemeente 19 maart 7,30 uur ds. W. Suijker. vandaag. Middelburg Electro: Trottolrmolajes van Parijs 19.30 uur. 18 jaar. Concert- en gehoorzaal: Muztekver. d'Opreehte Ama teur. 20 uur. Bognrdzaal. Chr. Vrouwen bond. 20 uur. City Theater: leerlingen- uitvoering school hervormde gempente. 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: De duivelse dr. Ma- buse, 20 uur. Luxor: De Jantjes, 20 uur Delta: Janrvcrgnderlng Alg, Ned. Gra fische Bond. 8 uur; Concertgebouw Vrouwenmiddng A.N.M.B., 14 uur. Goes Grand: Operatie Bikini, 20 uur. 14 Jaar. Prins van Oranje: Knderdag van plattelandsvrouwen nfd. Zeeland, 10.30 Terncu7.cn Luxor: De mode) huisknecht,, 20 uur, n.l, Oostburg „De Eenhoorn", lozing Z.V.U.: „Filosofie voor Iedereen", 20 uur. Sas van Gent Olympla: Nachtleven in Tokio, 20 uur, 18 Jaar. MIDDELBURG Het afgelopen jaar Is voor de vereni ging tot exploitatie van volkstuinen voor land- en tuinbouw Kweeklust te Middel burg over het algemeen gunstig ge weest, ook in financieel opzicht. Aldus bleek uit het jaarverslag, dat secretaris penningmeester J. Antheunisse zaterdag uitbracht tydens de jaarvergadering van Kweeklust in de Bogardzaal. De tuinen kregen op tijd hun „natje en droogje" en de opbrengsten waren bevredigend, zo meldde de heer Antheunisse. In totaal hebben de 389 leden (een voor uitgang met 13 ten opzichte van 1961) ruim 80.000 vierkante meter grond in bewerking. De belangrijkste uitbreiding deed zich voor in het complex Karels- g, waar 3000 vierkante meter bij- im. hoewel de grond door vergraving niet tot de beste soort gerekend kan worden. In het jaarverslag werd voorts het overlijden gereleveerd van het bestuurs lid J. L. I. Baljeu, en van ir. D. Bloems- ma, een van de oprichters van Kweek lust. In het jaarverslag van de grondcommis- sie releveerde de heer A. Everaars, die de leiding van deze vergadering had wegens ziekte van de heer M. Kleine- pier, dat de langdurige vorstperiode danig huisgehouden heeft in de volks tuintjes. waar veel groente verloren ging. De heer Everaars verklaarde, dat er veel vraag naar grond is, vooral in het complex Oosterscheldestraat, maar dat er momenteel geen nieuwe leden -eholpen kunnen worden. Je heer M. Wattel, hoofdassistent van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, die na de pauze een praatje hield over ziekte en bespuiting van gewassen, wees er in dit verband op, dat in de uitbrei dingsplannen van do Zeeuwse hoofdstad nog te weinig rekening wordt gehouden met de aanleg van volkstuinen. Hij advi seerde het bestuur steeds aan de bel van het gemeentebestuur te blijven trekken om er voor te zorgen, dat ook aan deze Dia's van concilie Dezer dagen kwamen de dames van de beide r.-k. vrouwenverenigingen, de K.A.V. en het Gilde, bijeen in de zaal van het Wit-Gele-Kruisgebouw aan de Rozengracht te Vlissingen. Nadat de voorzitster van de K.A.V-, mevrouw De Jonge-Janssens, de avond had geopend, gaf zij het woord aan kapelaan Van Nis- telrooy, die deze avond zou verzorgen. Na een korte inleiding over het concilie vertoonde hy dia's over de overleden paus Pius XH en over de tegenwoordige paus Joannes XXIII. Hij toonde duide lijk het verschil tussen deze twee grote mannen. Voorts liet kapelaan Van Nes- telrooy dia's zien over het conclaaf, de pauskeuze en wat daar allemaal aan vastzat. Na de pauze gingen de dia's over het concilie, die de kapelaan met een kort woord toelichtte. Het was een zeer leerzame avond. Nadat de voorzit ster van het Vrouwengilde, mevrouw Vierhout, de kapelaan hartelijk bedankt had voor deze mooie avond, sloot zij de bijeenkomst. Filmavond Jeugd en muziek De Vlissingse afdeling van Jeugd en Muziek, organiseert a.s. woensdag om 7.30 uur n.m. in de aula van de rijks h.b.s. te Vlissingen een filmavond voor leden en belangstellenden. Vertoond worden de films: Kermesse fantastique, Variations électroniques, Los Paraguegos, Piccola Sax en Com pagnie, Travelling tune, Love in Gipsy- land en een filmpje over de beroemde pianist Adam Harasiewics. OOSTKAPELLE Uitvoering Crescendo Na twee uitvoeringen voor donateurs ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de muziekvereniging „Crescendo" te Oostkapellé gaf het korps zaterdag avond nogmaals een uitvoering. De voorzitter, de heer A. Don kon een stampvol verenigingsgebouw welkom he ten. De muziekanten voerden onder lei ding van dirigent de heer P. Wisse 12 muzieknummers uit. Na de pauze trad met veel succes het bekende cabaret gezelschap „Wim de Graaf" uit Middel burg op. Het was een geslaagde avond. Jaarvergadering Chr. Landarheidersbond De afdeling Oostkapelle van de Chr. landarbeidersbond hield haar jaarverga dering' onder leiding van de heer J. Spruit. Verschillende afgevaardigden waren aanwezig, onder meer de heer P. Minnaard namens het hoofdbestuur. Uit de jaarverslagen bleek, dat er een gezonde financiële basis is en een leden tal van 35. In de commissie kascontrole werd benoemd de heer P. Zwemer. De heer Minnaard sprak vervolgens de ver gadering toe. In het byzonder wees hij op de grote waarde van een gezond ge zin voor de maatschappij. „Ook in ons collectief streven is de grote opdracht. God te dienen boven alles", aldus de heer Minnaard. De avond werd verder gezel lig doorgebracht. SINT-LAURENS Feestavond C.J.M.V. In Sint-Laurens gaf dezer dagen de jongens- en meisjesclub van de C.J.M.V. een feestavond in het verenigingsge bouw, die geopend werd door de heer J. Maas. De meisjesclub voerde een klompendans uit en vervolgens zongen de leden enkele hoerenliedjes. De jon gensclub bracht „Schimmen in de nacht". Men voerde voorts op het blij spel „En zover is het nog niet" door Paul van Vliet, onder regie van A. Bom- meljé en waarvoor Iz. Lorier de grime had verzorgd. De meubilering was af gestaan door een antiekhandel te St.- Laurens. Burgemeester W. Baas sprak een kort woord, waarna ds. S. KW. Kok de avond slóot. In februari 1964 gereed De chef koelhuis en pakstation van de veiling te Goes, de heer P. J. Oele, heeft maandagmiddag in het byzjin van be stuur en directie van de veiling de eer ste paal geslagen voor een nieuw koel huis. Dit is het vierde fruitkoelhuis voor de Goese veiling. Het heeft een capaciteit van 1900 ton fruit. De overige drie koel huizen hebben een gezamenlijke capa citeit van 3800 ton. Men verwacht, dat met de bouw van dit nieuwe koelhuis de eerst komende jaren de produktieverhoging in het ge bied van de veiling kan worden opge vangen. Het vierde aan de westelijke zijde van de veiling te bouwen koelhuis zal omstreeks februari 1964 in gebruik kunnen worden genomen. Voor de bouw zijn niet minder dan 189 heipalen no dig, van 11 a 12 meter. Architect is de heer J. A. de Bruijn te Goes; aannemer voor het bouwkundig gedeelte de heer D. van der Poel te Oudelande. Het technisch gedeelte zal worden verzorgd door het koeltechnisch installatiebedrijf J. Sohier te Oost-Sou burg. Installatie bestuur stichting vormingswerk voor meisjes te Terneuzen Burgemeester mr. H. Rypstra van Ter- neuzen zal maandag 25 maart in Ter- neuzen het bestuur van de Stichting vormingswerk leerplichtvrije vrouwe lijke jeugd in Midden-Zeeuwsch-Vlaan- deren officieel Installeren. Deze stichting stelt zich ten doel in het kader van het aanvullend jeugdopvoe- dingswerk, de belangen te behartigen van instituten voor partieel vormend on derwijs voor werkende meisjes van 14 tot 17 jaar. De begeleiding van dit werk zal geschieden door de twee landelijke overkoepelingsorganen, de nationale stichting voor Mater Amabilisscholen te Utrecht en het Nationaal Centrum Vor ming Bedrijfsjeugd te Amersfoort. O.- in plaats van welputten te ma ken een waterleiding voor de besproeiing van de tuinen aan te leggen. Voor twee kwartjes heeft men al 100 emmers wa ter, zo verklaarde de heer Wattel, ter wijl de praktijk heeft geleerd, dat wel putwater een hoog zoutgehalte heeft. De aftredende bestuursleden E. A- de Bourgraaf, P. J. den Hollander en G. Davidse werden herkozen, terwijl de heer C. Dekker de heer Baljeu opvolgt. VLISSINGEN Middenstanders organiseren huishoudbeurs ten bate van sporthalactie Achttien Vlissingse middenstanders or ganiseren van 26 tot en met 28 maart een voorjaars-huishoudbeurs. De op brengst van een gering entreegeld voor de beurs komt ten goéde aan de actie voor de sporthal. Indien de beurs slaagt, zal in het najaar een dergelijke beurs worden gehouden, waarna men er een vaste traditie van hoopt te maken. De beurs is 's avonds van 7 tot 11 uur geopend en er is een aantrekkelijk pro gramma rondom opgezet. Zo zijn er badpakken- en modeshows, is er een pottenbakkerij en diverse andere de monstraties. Bekende artiesten verzor gen een gevarieerd programma. Onder hen zijn de „Spelbrekers". Vergadering Cefa Dezer dagen was er een bestuursver gadering van de afdeling Vlissingen van de christelijke flïmactie Cefa. Na de ingezonden stukken behandeld te hebben, besprak men het resultaat van het afgelopen seizoen. In de cyclus van vier films, die dit seizoen zouden wor den gehouden zijn reeds drie films vertoond, namelijk de kleurenfilm „De onsterfelijke melodie" en de zwart-wit films „Vraag 7" en „De inspecteur slaat toe". De vierde film wordt donderdag 21 maart vertoond In de doopsgezinde kerk. Het is de humoristische film ..De gebroeders Pech", Deze film is geschikt voor alle leeftijden. Het resultaat van deze cyclus is dit jaar weer bevredigend geweest. Het bestuur besloot dan ook. in het komende seizoen weer een cyclus te organiseren. Het hoofdbestuur heeft weer enkele nieuwe films aangekocht, waaronder enkele jeugdfilms. Het aan tal donateurs is stabiel gebleven. Ds. P. v. d. Schaaf preekt in Gereformeerde Kerk De gereformeerde predikant ds. P. v. d. Schaaf zal zondag 24 maart ln de gere formeerde kerk te Vlissingen een predi katie houden. Ds. v. d. Schaaf, die op 9 mei uit ons land vertrekt naar Nieuw- Zeeland, was vóór 1956 enige jaren pre dikant te Vlissingen. Januari 1956 vertrok hij naar Perth (Austr.), waar hij predikant was van de Reformed Church. Hij nam enige tijd geleden een beroep aan naar de kerk van Christchurch (Nieuw-Zeeland). Ds. v. d. Schaaf kwam onlangs als geeste lijk verzorger op een emigrantenschip van Australië naar Nederland. De tocht IIet spreekuur van de burgemeester van naar Nieuw-Zeeland gaat eveneens per Vlissingen op woensdag 20 maart gaat niet emigrantenschip. 1 door. EN W.-SOUBURG FEESTAVOND VAN VOLKSONDERWIJS De afdeling Oost- en West-Souburg van Volksonderwijs heeft zaterdagavond in „De Zwaan" te Souburg de jaarlijkse propagandafccstavond gehouden. Voor zitter L. Jansen sprak er in zijn ope ningswoord zfjn teleurstelling over uit. dat de zaal niet geheel was bezet. An dere jaren gaf de afdeling Volksonder wijs twee feestavonden, maar door ver schillende omstandigheden was dit deze keer niet mogelijk. De toneelgroep van de rijkskweekschool te Middelburg voerde deze avond het reeds eerder besproken toneelstuk „De gevaarlijke bocht" van J. B. Priestley op. De regie was in handen van de heer W. M. Bellaart. Officiële pubfikatie VLISS1NGF.N. WRAKKENYVET. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op grond van de wrak- kenwet op 25 maart 1963 goederen (schroot, vlotten, sloepen, ankers, een schroef enz.), afkomstig van het 'ln de Westerschelde ge zonken Finse schip Alca zullen worden ver kocht: dat een exemplaar van de verkoopvoorwaar den, waarin tevens oen nadere omschrijving van de goederen Is opgenomen, Is te verkrij gen ten gemeontohulze, 2e afdeling, kamer 1 (tel. 01184—3651 toestel 47). Vlissingen, 18 maart 1963, Scheeovaartberichten Vlissingen aangekomen 15-3: Cardrona van Swansea. 16-3: Geestdam van Hansweert, Martha Peters van Brake. 17-3: Ostrobotnia van Rouen. Karvan van IJmuïden. Sadikzade van Hull. 18-3: Ingrid Brodin van Londen, Pieter Geertruida van Alexandrië. Vlissingen vertrokken 16-3: Cardrona naar Terneuzen. Geestdam naar Hansweert. S.N.A. aar Klaipeda, Geestdam naar Boston. 17- 3: Ostrobotnia naar Helsingfors, Sadikzade Rouen, 18-3: Pieter Geertruide naar Kamperland, Karvan naar Kamperland. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 15-3: Anne-S van St. VaTTery, Trianca van Huil oor Terneuzen, Adlnc van Villagarcia. Mu tatie van Swansea, 16-3: Parkhaven van Rot terdam, Diogenes van Rotterdam, Labrador van Roterdam, Zeevaart van Teignmouth, Hebe Nobel van Ramsgate. Atlantlde van Londen, Tycha van Londen, Eagle van Lon den, Prins Maurits van Londen, Paul Westers Amsterdam, Valiant van Hull, Betty Anne-S van Rotterdam, Heerengracht van Middlesborough. Volharding van Le Havre, Fambo van Rotterdam, Prins Willem IV van Hamburg, Catharina-W van Port Talbot, 17- 3: Flores van St. Louis sur Rhone voor Gent, Paloma van Rotterdam, Helen van Londen. Meidoorn van Leixoes, Grebbedjjk van Le Havre, Virgo van Londen, Japara van Am sterdam, Harm van Londen voor Gent, Frejo van Fecamp, Garoet van Barcelona, Kerke- öijk van New York, Dahomeykust van Free town, Helicon van Amsterdam, 18-3: Manto van Livomo, Magas van Ryeka. Gorreaijk van Hamburg. Annenkerk van Hamburg, Vlissingen gepasseerd van nAtwerpen 15-3: Alme naar Boston. Batu naar Duinkerken, Tasman naar Boston van Hansweert, Hoe Vinces naar Londen van Gent, Aaltje naar Fulham, Sea Wijf naar Gloucester. Noord naar Ipswich van Gent, Deborah naar Du blin. Leliegracht naar N'aestved. 16-3: Staten- laan naar Catania. Jell naar Londen, Catha- -F naar Le Havre. Kars naar Esbjerg, Camerounkust naar Amsterdam, Mariscal Lopez naar Rotterdam. Adine naar Rotter dam, Loosdrecht naar Rotterdam, 17-3: Spi rit naar Ipswich, Madison Lloyd naar Ham burg. Diogenes naar Amsterdam, Atlantide ir Stockholm. Aardenburgh naar Le Ha- Zanzibar naar Londen, Main Lloyd naar Rotterdam. Jacob Teekman naar zee. La brador naar Casablanca, Hasewint naar Le Havre, 18-3: Volharding naar Rotterdam, Ja para naar Marseille. WESTKAPELLE Jaarlijkse uitvoering „Westkapelle herrijst" Het Westkappelse dameskoor gaf zater dagavond in „Westkapele Herrijst" de jaarlijkse uitvoering, waarvoor grote belangsteling bestond. De dames zonden onder leiding van diri gent P. de Rooij tien nummers, die ver dienstelijk werden vertolkt. Vooral „Dankliedt zu Godt" van J. Haydn kreeg een goede uitvoering. Het programma omvatte in he lichtere genre onder meer „Twee kleine Italianen" van C. Bruhn. Mevrouw v. d. Sande en mevrouw C. Boode verzorgden solozang in het „Kerstlied" van A. Adam en het „Lied van de dennen" van Frans Verhaaren. Muzikale medewerking verleenden de heren W. v. d. Heyde en H. Barendrecht, beiden klarinet. Na de pauze werd de klucht „Drie is te veel" opgevoerd. Ver volgens maakte men een dansje op mu ziek van de „The Wilco's' uit Goes. LEDENVERGADERING GROENE KRUIS In het wijkgebouw te Westkapelle werd een dezer dagen de jaarlijkse ledenver gadering gehouden van het Groene Kruis en de Chr. Wijkverpleging, onder leiding van dokter M. Huigens. Na een welkomstwoord gaf de secretaris, de heer P. de Vos, een overzicht over 1962. Zuster Bakker legde in totaal 2729 be zoeken af. Kleuterzorg en t.b.c.-bestrij- ding vonden geregeld voortgang, ter wijl het ledental constant bleef. Aange drongen werd zich aan te sluiten bij de t.b.c-verzekering, die zeer geringe kos ten met 7.ioh meebrengt. Da penning meester, de heer J. Hendrikse, gaf een financieel overzicht." Het totaal van de uitgaven was 19.498,97. Aan inkom sten stond daar 19.511,49 tegenover. Bij de inkomsten was echter een be drag van ruim 1700,ontvangen van de gemeente ter dekking van het tekort over 1961, zodat 1962 een be langrijk tekort vertoonde. In verband hiermede Werd de contributie voor het Groene Kruis verhoogd van 10,tot 12,Als bestuurslid van het Groene Kruis werd herkozen de heer J. Hen drikse en als bestuurslid van de Chr. Wijkverpleging de heren P. K. van Rooijen en H. Wouters. ZUID-BEVEAND GOES Rally Youth for Christ In de „Oosterkerk" aan de Bergweg te Goes hield Youth for Christ zaterdag avond een geslaagde rally, waarvoor re delijke belangstelling bestond. Rally-lei der was de heer K. van Berghem. Ds. W. de Goede uit Nijverdal sprak over „Is de bybel nog actueel?" Hij stel de hierin onder meer, dat men vanuit het geloof God leert kennen en dat bij de wereldbeschouwing enkel de Schepping betekenis heeft. Het verdere gedeelte van deze rally werd gevuld met zang en muziek van hammondorgel, vibrafoon en piano, waaraan meewerkten Flip de Koning, Frans van de Reijden en Jaap de Cock. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: C. M. van Moolenbroek—de Visser, z.: P. C. OtteDingemanse. z.\ L. Bimmel Jobse, d.: D. Schout—Gabrielse, z.; T. de RidderPostma, z.: M. S. van VlierMesu, d.: L. M. WapenaarZuur, z.: W. Davidse Damme, d. Ondertrouwd: J. J. Latumeten, 43 j. en E. M. de Leeuw, 25 j.: J. J. Niesthoven, 21 j. en M- T. de Jonge, 17 j.; J. J. de Glopper, 36 j. G. H. van Kruiningen, 23 j. Getrouwd: J. G. de Wit, 21 j. en F. W. de Nood, 10 j. Overleden: A. Wouterse, 81 j.. wed. v. W. Pouwelse; M. J. van Leest. 10 j.: S. Gideonse, 86 J., wedn. v. J. Hollebrandse: E. H. van I Berkum, 10 j. VLISSINGEN. Bevallen: P. Schout—Vos, z.: A. de Nooijer— Espen, z.; C. Jobse—Batus. d.; C. C. MeijerJonkman, d.: E. GeertseGoud, d.: Y. M. HartogLenaerts, z.: R. B. M. Stroo der Lee, d.; E, RodenboogRooke, z.; H. de Blieck—Korft z.: H. M. van Rijswijk— Luteijn, z.: D. W. van de KetterijVis. z.: M. de la Cousine—van Dalen, d.: A C. Woltering—van Strien. d A. JacobseCo- sijn, z.: M. M. van den BoschNjjhuis, z.: J. J. Molde Voogd, z.: A. KosterVerleije, Getrouwd: P. Hollebrandse, 21 J. en E. S. C. Butz, 20 J.: G. Agterberg. 23 J. en B. M. M. de Ridder. 26 j. Overleden: S. C. Koster, 79 j.: A. B. Roelse, 76 j., e. v. C. C. Wielink: B. P Naerebout, 62 e. v. C. H. de Graag: C. Roelse, 60 j, e. v. C. Minderhoud. Collecten en giften De collecte in de Ned. herv. kerk te Scherpenisse voor het maatschappelijk werk bracht 63,76 op en voor de res tauratie 65,67. Er kwamen nog enkele giften van 10 binnen voor de kerk voogdij en diaconie en de laatste twee maanden bracht het busje van de band recorder 78,25 op. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Totale aanvoer 1922 stuks. Vette koeien en sen 1364. Varkens 558. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 270—290 235—270 215—235 Varkens (lev. gew.) 176 174 172 Vette koeien: aanvoer iets minder, handel levendiger, prijzen even stijver in prijs, en kele prima's boven notering. Varkens (levend gew.): aanvoer als vorige week. handel zeer kalm, teruglopende prijzen, prima vleesvar kens boven notering, slachtzeugen 1.431.45 per kg. VLASMARKT ROTTERDAM. 18 maart. Waterroot vlas: lage soorten van .70 tot f 1.80, middensoorten van f 1.85 tot .90. best vlas van f 1.95 tot f 2.10. Dauwrootvlas: van f 1.50 tot f 1.85. Breekvlas: van f 1.10 tot f 1.60. afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: vanrf 0.75 tot f 1.10. De aanvoer van waterrootvlas was in de afgelopen week iels ruimer dan in vorige weken, daar enkele bedrijven het zwingelen hebben hervat. Het aanbod bestond hoofd zakelijk uit middensoorten van oogst. 1961. de lagere kwaliteiten en best vlas was het aanbod gering. Voor alle merken die aan de markt kwamen was belangstelling om na genoeg het gehele aanbod op te nemen. De prijzen vertoonden enige verlaging. Dauwroot blijft gevraagd, de produktie van alle soorten wordt steeds afgenomen, de prij zen waren eveneens iets lager. Breekvlas blijft nog van weinig betekenis, slechts een enkele partij kwam aan de markt. Gezwingelde lokken worden wekelijks ver kocht, de produktie blijft gering. De voor- jaarsroot heeft weer een aanvang genomen, de eerste bakken geroot vlas staan op het veld te drogen. AARDAPPEUBEURS ROTTERDAM. 18 maart. Kleiaardappelen 38 mm opwaarts voor het binnenland: Bintje 18.50—20.50. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: Bintje 1320. Voor export: Bintje 35 mm opwaarts van de kleigrond 20.50—21.50. Furore 40 mm opwaarts van de kleigrond 1920. Binnen landse handel rustig, exporthandel geani meerde stemming. Voeraardappelen 45.25. Prijzen berekend per 10 kg en op de han- delsvoorwaarden, vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. 18 maart. Tarwe, doorsneekwaliteit 17 pet. vocht f 34.60, deze week franco per schip Rotterdam, zomergerst tot f 27.50, haver tot f 25, rogge tot f 24.50, groene erwten f 42— f 49, schokkers f 45f 70. bruine bonen, boe- renschoon tot f 120 franco Rotterdam. VEILING BERGEN OP ZOOM 18 maart. Prei 611,13. Waspeen 1720. Rode kool 63—70. Witte kool 55—64. Witlof 1,05— ,58. Schorseneren 2089. Kroten 10—35. Auto's beschadigd bij botsing Op het kruispunt Oudelandsewegpro vinciale weg onder Heinkenszand bot sten maandagmorgen om half twaalf twee auto's. De bestuurders kregen geen letsel, de wagens werden bescha digd. De heer C. J. J. K- uit Goes verleende als bestuurder van een veewagen vein de firma S. geen voorrang aan de auto van H. P. uit Heinkenszand. Drs. D. Roemers voor N.V.V.-kader Schouwen De kaderleden van de bestuurdersbond Schouwen-Duiveland van het N.V.V. zullen op een aanstaande zaterdag in Zierikzee te houden werkersbijeenkomst de landelijk voorzitter, drs. D. Roemers in hun midden hebben. Deze zal een toespraak houden en gelegenheid geven discussie. Aansluitend op deze bij eenkomst ïn restaurant „Mondragon" zal 's avonds een ontspanningsprograni- ma worden geboden met de volgende ar tiesten: Jan de Kleijn, conferencier, Dia na en Baranti in een musical show, Wim Ripken, pianist, Chic en Co, paro- disten en Judith de Leeuw, cabaretière. Raad akkoord met subsidie Bestaande gebouw volkomen verouderd De raad Serooskerke is in de vergade ring van maandag akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. medewerking verlenen aan de bouw ran een bij zondere school voor het gereformeerd lager onderwys. Al enkele jaren be staan plannen tot vervanging van de huidige lagere school, die niet meer aan de wettelijke eisen voldoet. Vooral door de inspecteur van het lager onderwijs werd bezwaar gemaakt tegen de lig ging van de bestaande school, in de om geving van bedrijfsgebouwen. Ook de indeling is verouderd. De nieuwe 4-klassige school zal verrij zen op het daarvoor in het uitbreidings plan aangewezen terrein aan de Vroon straat. „In de loop der jaren", zo deelde de waarnemend burgemeester, de heer JAARVERSLAG V.V.V. ZOUTELANDE Door late Pinksteren en slechte eerste helft juni Uit de voorlopige uitkomsten voor Zou telande blijkt, aldus het jaarverslag 1962 van V.V.V. Zoutelande, dat er vergele ken niet 1961 minder gasten waren zette eerste helft van jnnï en verder door dat er in de zomerhuisjes steeds kleinere gezinnen worden ondergebracht. In to taal verbleven 15.329 personen in Zou telande, waarvan 3805 uit het buiten land. Het aantal overnachtingen was 216.459. In 1961 waren deze cijfers respectieve lijk 16.386 en 227.208. In Biggekerke verbleven 8714 personen, waarvan 1888 buitenlanders. Het aantal overnachtin gen bedroeg' daar 87-582 (in 1961 res pectievelijk 8300 personen en 78.425). Van de gasten was 25 procent uit het buitenland afkomstig, onder meer uit Duitsland, Engeland, Frankrijk en Zwe den. Op het strand werden in 1962 1001 strandtenten geplaatst, waarvan 665 op het zuiderstrund en 336 op het wester- strand, totaal 57 meer dan in 1961. Een uitkomst is, dat in Biggekerke velen, die in Zoutelande geen plaats meer kon den krijgen, werden ondergebracht. Big gekerke is nu ook werkterrein van V.V.V. Zoutelande. Een „groots werk" noemt het jaarver slag de aanleg van een wandelpad door de gemeenten Biggekerke en Zoutelan de. Zoutelande verkreeg toezegging voor de aanleg van een wandelpad onder langs de duinen van pension „Haga" tot voorbij het lichttorentje. Grote behoefte blijkt nog te bestaan aan parkeerterrein bij drie overgangen. Men hoopt voor het nieuwe seizoen rijkssubsidie voor de uit voering te hebben verkregen van een overgang, waaraan Zoutelande werkt en die ligt op het grondgebied van West kapelle. Subsidie is aangevraagd voor een overgang en verbetering van andere overgangen. V.V.V. Zoutelande steunde in 1962 een gevarieerd programma van evenemen ten voor de badgasten, zoals kinderspe len. sporttoernooien, taptoe, hondendres- suur, een badrit en voetbalwedstrijden tegen badgasten. Het bestuur van de V.V V. Zoutelande spreekt in het jaar verslag zijn zorg uit over het voortbe staan van de muziekvereniging „Willen is Kunnen" te Biggekerke. De vereni ging gaf 41.353 uit voor advertenties, verstrekte 11.742 folders en gaf 6949 maal inlichtingen (in 196.1 10.305 fol ders en 6705 inlichtingen). Het batig saldo over 1962 was 306,07. Op de dezer dagen gehouden ledenverga dering in „De Rode Leeuw" te Zoutelan de onder voorzitterschap van de heer K. Labruyère werden het financieel jaarverslag en dat van de secretaris uit gebracht. Tevens werden de aftredende bestuursleden F. Herwegh, J. Jobse en B. J. C. van Overbeeke herkozen. De heer A. de Kam werd benoemd tot lid van de controlecommissie. A. de Kam. mee, „is herhaaldelijk finan ciële medewerking gevraagd om de bruikbaarheid van het gebouw te kun nen handhaven. Van een belangrijke modernisering is echter geen sprake geweest". De raad schaarde zich achter het voorstel aan de gemeentewerkman Jac. de Later, die een functie als kantonnier le klasse he.eft aanvaard bij de provinciale waterstaat, per 1 mei 1963 eervol ontslag te verlenen. Het vertrek van deze „all-round vakman", zoals de burgemeester hem noemde, brengt evenwel be zwaren met zich mee. Burgemeester en wethouders achtten het wenselijk géén nieuwe gemeente werkman te benoemen, maar het werk in handen te geven van de tweede ge meentewerkman, de heer J. Janse, die tot nu toe was aangesteld voor halve dagen. Eventueel zouden extra werk zaamheden, zoals onderhoud van de straten e.d. uitbesteed kunnen worden. Van de kant van de raadsleden H. Jan- (c.h.) en L. Jongepier (a.r.) kwamen tegen dit voorstel nogal wat bezwaren. „Bij het minste geringste wat er nu is, moeten we er een vakman bij halen", merkte de heer Janse op. De heer Jon gepier stelde uiteindelijk voor, om er een tijdelijke maatregel van te maken: voorlopig probeert men het met één gemeentewerkman, dan kan men altijd later nog zien of het praktischer en goedkoper is een tweede gemeente werkman aan te stellen. Financieel beleid Bij de behandeling van de ingekomen stukken, wees waarnemend burgemees ter A. de Kam op een aanmerking van Gedeputeerde Staten bij het besluit tot goedkeuring van de begroting voor 1963 „Bij het beleid zal het gemeente bestuur een zo groot mogelijke sober heid moeten betrachten. Het zielental van de gemeente is namelijk aanzienlijk gedaald, zodat dit jaar op een lagere uitkering gerekend moet worden. Het zal noodzakelijk zijn de uitgaven te ver lagen en de inkomsten op te voeren", aldus Gedeputeerde Staten. Een voorstel tot het verlenen van uitkeringen ineens aan het daarvoor in aanmerking komende gemeente- personeel in verband met de lang durige koude, werd aangenomen. De raad stemde er in toe aan Jac. de Later en Jac. Janse. een uitkering toe te kennen overeenkomstig de voorschriften voor het rijksperso neel. Eveneens ging men akkoord met het voorstel om aan de Vereniging voor Gereformeerd L.O. en aan de Vereni ging voor C.V.O. voorschotten te ver strekken op de vergoeding voor exploi tatiekosten en het vakonderwijs voor het jaar 1963. Voor de Vereniging voor Geref. L.O. zal dit voorschot 2068,57 bedragen, voor het C.V.O. 1376,58. VEILING GOES, naart. Groenten. Per stuk: KropsLa I 43, II 31—35. Per kg: Veldsla I 75. Stoofsla 110. Prei A I 90, A II 55—71, afw. 30—49. Koolra pen 1425. Peen afw. 3.50—9. Knolselderij afw. 5, stek 0.50. Uien II 17. Gele sav. kool A II 74. Witte kool II 58. Rode kool A II 47— 51. afw. 41. Witlof A I 109—113, A II 10C-I05, I 96, B II 91, afw. 70—72, Stek 42. Wellicht in 1964 orgel in Koorkerk te Middelburg De vereniging van Vrijzinnige Her vormden te Middelburg hoopt, dat in 1964 het nieuwe orgel in de Koorkerk aangebracht kan worden. Aldus deelt de secretaris der vereniging, de heer G. Roelands, mee in zijn jaarverslag over 1962. Het nieuwe orgel zal waarschijn lijk gebouwd worden achter een front, dat afkomstig is uit liet koor van de Martïnïekerk te Bolsward. Het gevolg hiervan zal zijn, clat liet huidige: zeer fraaie orgelfront in de Koorkerk zal verdwijnen. Uit het verslag blijkt voorts, dat het aantal leden eind december 1962 in to taal 466 bedroeg; 52 procent van hen zijn lidmaat van de Hervormde Kerk. Meegedeeld wordt, dat de plaatselyke vereniging dit jaar de gewestelijke land dag zal organiseren. Ds. A. van Santen werd in zijn pastorale werk bijgestaan door een kerkeraadscommissie, die de status heeft van een wijkkerkeraad. De leden worden benoemd door de centrale kerkeraad op voordracht van de ver eniging. De commissie is thans als volgt samengesteld: ds. A- van Santen, prae- ses W F. C. Otten, scriba, de ouder lingen ir. J. G. Snip, A. P. Leenhouts, J. J. C. Cannoo, mei. M. J Blok en A. A. Schouten (ouderling-kerkvoogd). Voorts de diakenen: mevr. B. Ringe ling—van Erik, mevr. P. J. Meerman— Worrell, P. Vreke en D. C- Steur. Als contactpersoon voor 't Zand heeft de heer E. Zuidema zitting in deze com missie. In de maandelijkse vergaderingen wer den onder meer geestelijke onderwerpen besproken, als het geref.-hervormd ge sprek en het rapport van de synode over de kernbewapening. De heer De Hoosrh werd met het secretariaat van. de Hervormde Jeugdraad belast. Mej. T. Lourens werd secretaresse van de Oecumenische Jeugdraad. Het aantal leerlingen, dat catechetisch onderwijs volgde, steeg van 45 tot 54. In september j.l- werden vier winter- kringen georganiseerd. Het thema luid de: „Volwassen worden". Voorts was er nog een jonge-lidmatenkring en hield ds. Van Santen wekelijks een spreekuur in „De Schakel". Een 15-tal wijkdames deed belangrijk werk onder de bejaarden. De zondagsschool telde 103 leerlingen en het vriizinnig gods dienstig zangkoor had 25 leden. Het jaar 1962 is voor de vereniging voor wat haar gebouw „De Schakel" betreft, een goed jaar geweest. In het bestuur der stichting zijn aan de beurt van af treden. de heren A. A. Schouten en mr. A. J. M. Visser- Het bestuur der vereniging bestaat thans uit de volgende ieden: mr. J. Moolenburgh, voorzitter; C. Roelands, secretaris: J. A. de Rey. 2e secretaris; A. A. Schouten, penningmeester; A. A. Strömerjer, 2e penningmeester; mevr. J. Polviiet—Tweebeke, mevr- G. J. A. TeilegenKingma, mevr. A. Vreke— Stokmans. H. Schoon en G. Steutel, ter wijl ds. Van Santen ambtshalve zitting heeft. Mevr. TellegenKingma heeft uit leeftijdsoverwegingen als lid van het bestuur bedankt. De sport, waarin het lichamelijk bezig zijn de dominant is, is vandaag de dag noodzakelijk, omdat de samenleving ver anderd is. De mogelijkheden voor re creatieve arbeid, zoals die vroeger aan wezig waren, zijn veranderd, de arbeid geeft thans veel minder gelegenheid tot beweging (mechanisatie), zodat de men sen op een ander gebied de sport tot daden moeten komen. Er zijn veel taken, die de overheid moet uitvoeren, maar de sport moet in die taken als een voornaam element meespelen. Als de sport de gelegenheid tot beweging, tot spel wil geven, zal de overheid de vraag naar meer accommodatie, meer geld en meer leiders daadwerkelijk moeten reali seren. Een van de argumenten van de sportwereld moet daarbij zijn: als men werkelijk zou besluiten de sportvereni gingen uit te breiden, liep men met het hoofd tegen de muur, omdat er geen ac commodatie is, geen financiën en geen leiders zijn. Aldus een korte samenvatting van het betoog over „De sport als noodzaak", dat de Middelburgse sportambtenaar J- Scholten maandagavond hield tijdens een forumavond van de P.v.d.A. onder het motto: „De sport als onderdeel van de samenleving". Nog drie andere sport mensen gaven op verschillende manieren hun visie op dit onderwerp. De heer C. v. d. Heyden sprak over „De sport vraagt groen", de heer S. Simonse over „De sport voor de jeugd" en de heer J. Kuijs over „De sport onder dak". De heer Van der Heijden betoogde onder meer, dat de overheid moet zorgen, dat de accommo datie wordt aangepast aan de behoefte van de bevolking. Hij wees er op, dat het op dit punt in Middelburg nog wei nig rooskleurig is: de 54 verschillende veldteams hebben slechts 6 velden tot hun beschikking, terwijl er minstens 13 nodig zyn. De heer Simonse betoogde, dat de sport clubs de toeloop van de jeugd niet kun nen verwerken, omdat de accommodatie onvoldoende is. Nederland is, zo stelde hij, in Europees verband het laagst ge klasseerd wat het toekennen van sport- subsidïes betreft. „Het is bijzonder jam mer. dat de overheid (van rijk tot ge meente) in het algemeen de waarde van de sport niet als doel, maar als mid del niet juist schat. En dat gaat ten koste van de vorming van de Nederland se jeugd", aldus de heer Simonse- De heer Kuijs releveerde nogmaals het gebrek in Middelburg aan een sportzaal en aan turnlokalen. De jongeren, die willen turnen, moeten thans "wachten, omdat de lesuren van de clubs volledig bezet zijn, verzekerde hij. Tijdens, de discussie deelde de heer Scholten nog mee, dat er deze zomer in elk geval zomeravondvoetbal zal worden. De uitslagen van de volleybalwedstrij den van de Nevobo, afdeling Zuid-Beve land, luiden; heren: E.G.V.C. nD.A.W I 2—2; E.G.V.C. H—D.A.W. II 3—0. Stand van de competitie: heren: E.G.V.C. TT 11—19; Astra I 12 16; Bazo 1114; Terhole 712; D.A.W. I 1112; Astra n 12—6; Egaspo 11 4; D.A.W. H 11—3. Dames: E.G.V.C. 8—14; Terhole 510; Marathon I 77; E.V-V.C. III 66- Marathon n 65; E.V.V.C. IV 42; Egaspo 80.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9