spaar bijde. postspaarbank BETREKKINGEN TUSSEN BERN EN JERUZALEM GESPANNEN Eerste -Kamerlid van C.P.N. gearresteerd Voor Egypte werkende Westduitse geleerden zouden zijn bedreigd Geen schrijvers op boekenbal Antwoord mr. Luns: „AFRIKAANSE ASSOCIATIE NIET DOOR NEDERLAND VERTRAAGD" Vijfde aanhouding in Finsterwolde Fraudenabrandin „Kleine Kremlin i 318 1 r xfe"- j Londen en Bonn zijn het eens over kernmacht Bidault onder nog strengere bewaking VANMIDDAG BEGINT HET LANGVERWACHTE TELEVISIEDEBAT DINSDAG 19 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t NA ARRESTATIE ISRAËLISCHE AGENTEN Wanneer een Israëlische staatsburger, die in Zwitserland gearres teerd is op verdenking van bedreiging van een Westduitse raketge leerde die voor Egypte zou werken, voor de rechtbank wordt ge bracht, zal Israël „schokkende" bijzonderheden bekendmaken over de rol van buitenlandse elementen in de ontwikkeling van Egyptische raketten en andere wapens, zo is gisteren uit welingelichte kringen in Jeruzalem vernomen. Deze kringen verklaarden dat zich onder de „buitenlandse elementen" ook Zwitserland bevond. De Israëlische autoriteiten schij nen bezig te zijn met een groots opgezette campagne tegen Duitse geleerden, die hun diensten hebben aangeboden aan de Verenigde Arabische Republiek. De Zwitserse regering heeft de Israëli sche kritiek op de arrestatie van de twee zogenaamde agenten genegeerd en is gisteren in een kabinetszitting bijeenge komen zonder ook maar deze kwestie ter sprake te brengen, zo werd door een woordvoerder van de Zwitserse regering bekendgemaakt. Hij voegde er aan toe dat de regering geen reden zag voor een discussie over dit onderwerp. De autori teiten in Bazel zijn, aangezien deze af faire binnen hun jurisdictie valt, met het onderzoek belast. structies hebben ontvangen. Israël heeft intussen zijn diepe bezorgdheid uitge drukt bij de Zwitserse regering over dit incident. De arrestatie van twee Israëlische agen ten, de 42-jarige Oostenrijkse chemisch ingenieur Otto Juklick en een niet na der genoemde Israëlische onderdaan, ontlokte heftige kritiek van de zijde van de Israëlische regering. De twee mannen werden gearresteerd op verdenking van bedreiging van de Westduitse professor, Paul Goercke, die aan de universiteit van Cairo had gedoceerd. De Israëlische ambassadeur in Zwitser land, Samuel Bentsoer, stond voortdu rend in contact met de regering in Jeru zalem. Naar verluidt zou Bentsoer in- „Is liet eigenlijk geen compliment dat de schrijvers, toen zij meenden te moe ten overgaan tot een protestactie ogen blikkelijk de boycot van de boekenweek en de gala-avond hebben uitgekozen als een protestmiddel, dat gaf Immers de meeste publiciteit". Dit zei gisterochtend de scheidende voorzitter der commissie voor de Col lectieve Propaganda van het Neder landse Boek (C.P.N.B.), de heer Geert Lubberhuizen, op de persconferentie over de 28ste boekenweek „Europa en het boek" (30 maart6 april). „Zij grepen de enige dag in het jaar aan waarop zij werkelijk in de openbaar heid traden. Toch is de verhouding met de schrijvers geen ogenblik daardoor vertroebeld, al dus de C-P.N.B.-voorzitter. Wij hebben begrepen dat zij niet anders konden, en zij dat wij rustig met de organisatie van boekenweek en gala-avond door zouden gaan. Wij hebben ons er echter bij neergelegd omdat ook voor ons het van het groot ste belang is, aldus de heer Lubberhui zen, dat er een klimaat geschapen wordt waarin de schrijver zijn vak kan uitoe fenen". Hij sprak de wens uit dat schrijvers en overheid elkaar op de kortst mogelijke termijn mogen vinden. Hij deelde nog mede, dat er geen schrij vers zullen worden uitgenodigd. N.D.P. neemt deel aan verkiezingen De NIeuw-Democratische Party deelt mede tc hebben besloten aan de ko mende kamerverkiezingen in alle 18 kiesdistricten deel te nomen. Lyststrek- ker in alle kieskringen Is de heer M. Lewin uit Diemen, voorzitter van de pari ij, voorzitter van de bond van be lastingbetalers en oprichter van radio- Veronica. De volgende vijf plaatsen zullen in wis selende volgorde worden bezet door de heren: H. Tolsma te Lunteren (fabri kant), drs. W. J. Haarman te Den Haag (economisch adviseur), A. R. Schouten te Den Haag (bioloog), A. E. E. Dulfer te Den Haag (rijksambte naar), mr. H. F. Helérman te Amster dam (advocaat-procureur), mr. L. M. Simons te Utrecht (advocaat-procu reur), T. Balk te Groningen (farma ceut) en C. de Jong te Voorburg Z.-H. reclame-verkoopadviseur). De partij zal haar verkiezingsprogram begin april bekend maken. Nota's? Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken hoopt dat zijn am bassadeur spoedig tot de gevangen genomen Israëliërs zal worden toe gelaten. Het ministerie kon echter de berichten over het feit dat Israël in verband met deze affaire een nota had overhandigd aan verscheidene landen, niet bevestigen. Uitleg De Zwitserse pers echter, met name het in Bern verschijnend blad „Bund", dat normaal wordt beschouwd als de spreek buis van de regering, verlangt een uit leg over deze zaak. „Bund" schrijft in een artikel: ...„het is noodzakelijk dat de regering een officiële versie geeft over deze affaire en wel liefst zo gauw mogelijk". Een aantal Israëlische dagbladen heeft gisteren van de Duitse Bondsrepubliek geëist dat zij een wet zou uitvaardigen waarby het aan haar geleerden verboden wordt Egypte te helpen by het ontwer pen van wapens „die bestemd zyn voor de verwoesting van Israël". Volgens deze bladen zou Egypte met hulp van West duitse specialisten werken aan raketten die radioactief materiaal, bacteriën of gas kunnen overbrengen. Ondertekening kan op korte termijn volgen Minister Luns heeft in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer 'an der Goes van Naters (p.v.d.a.) een uiteenzetting gegeven over het beleid van de Nederlandse regering ten op zichte van de overeenkomst tot associa- van achttien Afrikaanse staten met de E.E.G. De minister zegt dat het beleid als volj kan worden gekenmerkt: „Tijdens onderhandelingen inzake de toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de E.E.G. werd overeengekomen aan de Ge- menebestlanden in Afrika aan te bieden zich met de E.E.G. te associëren of op andere wijze oplossingen te zoeken voor problemen, die samenhangen met de af zet van hun produkten op de gemeen schappelijke markt, terwijl voorts over eenstemming bestond om voor enkele tropische produkten het buitentarief af te schaffen. Op deze wijze zou een non- discriminatoire tariefsbehandeling van de invoer in de E.E.G. van Afrikaanse tropische produkten worden bevorderd, hetgeen steeds van Nederlandse zijde in Brussel is nagestreefd. der uitzondering tot bestudering van de Nederlandse wensen hebben bereid ver klaard wordt tegemoet gekomen, zal het niet aan Nederland liggen, indien de reeds geparafeerde associatie-conventie niet op korte termijn zou worden onder tekend. Even als de andere lid-staten heeft Ne derland zich tijdens de laatste vergade ring van de E.E.G.-raad verklaard te onderzoeken, Foorslel De regering zou het betreuren, dien dit streven geen gevolg zou heb ben en indien de in Afrika gewekte verwachtingen zouden worden teniet gedaan als gevolg van interne "Euro pese meningsverschillen. Ten einde, deze nadelige consequenties voor de betrokken landen zoveel mogelijk te mitigeren, heeft de regering in Brus sel voorgesteld bovenvermeld aanbod zjjdens de E.E.G. gestand te doen. Afgezien van enkele technische-finan- ciëïe punten, welke tussen de zes nog openstonden, heeft de regering in con- creto voorgesteld die Afrikaanse landen, wier economische structuur en produk- tie vergelijkbaar zijn met die van de reeds geassocieerde staten, in de gele genheid te stellen zich met de E.E.G. te associëren dan wel handelsakkoorden af te sluiten, welke hun soelaas bieden ten aanzien van de tariefbehandeling van hun export naar de gemeenschap, ter wijl anderzijds door Nederland wordt ;cljverd voor een volledige afbraak van iet E.E.G.-bultentarief voor thee en tro pisch hout. Als aan bovengenoemde voorstellen door de partnerlanden die zich zon- E.G.-raad gaarne bereid nderzoeken, welke Inte rimmaatregelen eventueel getroffen moeten worden om mogelyk nadelige gevolgen voor de geassocieerde landen van de opgetreden vertraging by de fi- nalisering van de associatieovereen komst te ondervangen". LIVINGSTON MERCHANT OOK NAAR DEN HAAG Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat Li vingston Merchant, president Kenne dy's speciale afgezant ter behandeling van het vraagstuk van een multilatera le N-A.V.O.-kernmacht, over ongeveer twee weken naar Europa zal terugke ren. Merchant is zondag in Washington te ruggekeerd van een reis van drie weken naar Londen, Brussel, Bonn en Rome, Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken zal Merchant waarschijnlijk op zijn volgende reis Parijs, Den Haag, Athene en Ankara bezoeken. Cholera-epidemie op Nieuw-Guinea eiste 510 doden De Philippynse directeur van gezond heidszorg, dr. Icasiano, heeft de chole ra-epidemie op Nieuw-Guinea onder controle verklaard. De ziekte heeft in totaal 510 doden geëist. Sedert begin maart heeft zich geen enkel geval met dodelijke afloop meer voorgedaan. Volgens dr. Icasiano kunnen zich nog wel geïsoleerde gevallen blyven voor doen in voormalig besmette plaatsen, Dit is gebleken uit het feit dat sedert begin maart twee nieuwe gevallen zijn geconstateerd in een plaats die eerder choleravrij was verklaard. De epidemie waarvan de aanvangsdatum thans is gesteld op 19 september, is beperkt gebleven tot de gebieden Kokonao en Agats in Zuid-Nieuw-Guinea. Het Wereldgebeuren Gistermorgen was het aantal ar restanten in het Oostgroningse Finsterwolde aangegroeid tot vijf. Na de aanhouding van de beide C.P.N.-raadsleden H. S. en A. B, de hoofdcommies ter secretarie S. K. en de G.S.W.-werkgroepleider S. F. vorige week, werd nu in Win schoten de hand gelegd op H. H„ raadslid voor de C.P.N. te Finster wolde, oud-wethouder aldaar en POSITIEF SPOOR IN ROTTERDAMSE MOORDZAAK Na vijf weken van intensief onder zoek is de politie gistermiddag in het bezit gekomen van het eerste positieve spoor in de zaak van de z.g. dubbele roofmoord in Rotter dam-Zuid. In de Waalhaven zijn namelijk een geldtas en enkele an dere voorwerpen gevonden, die het eigendom waren van het slachtof fer, mevTOuw B. A. van der Hoff- van Heek. De voorwerpen werden aangetroffen bij steiger S aan de zuidzijde van de Waal haven. In de geldtas zat o,a. een reke ning ten name van mevrouw Van der Hotf, die gedateerd was 8 februari 1963, de dag van de moord. Over de verdere inhoud van de porte feuille en de andere voorwerpen wilde de recherche in belang van het onderzoek geen nadere mededelingen doen. Het onderzoek begon gistermorgen om tien uur. Tien rechercheurs en 25 aspi rantagenten zochten do bermen van de Waalhaven af. Twintig leden van de speciale rechercheplocg gingen de stei gers na. Gistermiddag kregen zij assis tentie van een afdeling van de genie uit Soeslcrberg, uitgerust met o.a. mijn- detectors. Hoofdinspecteur Van der Weyden toon de zich zeer verheugd over de vondst van de portefeuille-met-inhoud. Hjj is er nu absoluut van overtuigd dat roof het motief is geweest van do dader(s). De portefeuille werd vlak by steiger 8 aangetroffen, slechts enkele meters uit de wal. De speciale ploeg van recher cheurs heeft de gehele verdere middag gezocht naar andere „stille getuigen". Dat gebeurde in een stromende regen. De genie uit Soesterberg zocht de schoeiing en een deel van net waterop pervlak met mijndetectors af- Elk stuk metaal onder de zuidelijke oever werd geregistreerd en opgegraven door <le re chercheurs, die met hun laarzen soms tot kniehoogte in het water stonden. Er kwamen gistermiddag echter geen nade re aanwijzingen. Joh. de. Jay - öliearecht Ei;' v.';- Nota v... iï -7- h< L... i •j 8..:r Eerste-Kamerlid. De arrestaties zijn gelast door de officier van justitie te Groningen. Er is een verdenking van valsheid in ge schrifte. In Finsterwolde zelf wordt druk gegist en geraden naar de aanleiding tot de arrestaties. Naar verluidt zou er vals heid in geschrifte zyn gepleegd bij de af wikkeling van de schade van een brand in het volksgebouw „Het Centrum" tt Finsterwolde, ruim twee jaar geleden. Dit volksgebouw wordt wel „Het Kleine Kremlin" genoemd. De rijksrecherche greep vorige week woensdag voor het eerst in. Er wer den toen twe earrestaties verricht. Vrijdag werden het raadslid B. en de vverkgToeplcider F. in hechtenis ge nomen. Gisterochtend zoals mede gedeeld het raadslid H. Het bestuur van de Communistische Partij Nederland heeft zich gisteren in Amsterdam beraden over de jongste ar restaties in Finsterwolde. Na een spoed vergadering is men tot de uitspraak ge komen, dat het ingrijpen van de justietie gezien moet worden als „een verkie zingsprovocatie". Het bestuur weigert in te gaan op de strafvervolging zelf. „Er is door de justitie een zwijgplicht opgelegd. Zelfs de advocaat van de ge arresteerden mag niets zeggen, zodat het ons onmogelijk is een oordeel te vor men. Tegen deze vorm van geheimzin nigheid willen wij een scherp protest la ten horen. Openbaarheid is hier ge wenst". Dat de kwestie van de eerste arrestaties vorige week woensdag niettemin in de openbaarheid is gekomen, schrijft de C.P.N. toe aan het communistische de provinciale staten in Gronin gen, H. Nieumeyer, die zich over de aan houding van z\jn partygenoot beklaagd zou hebben by de commissaris van de koningin. Engeland en West-Duitsland hebben overeenstemming bereikt over een N.A. V.O.-kernmacht, met militairen van ver schillende nationaliteit. Aldus is giste ren te Londen bekendgemaakt door het Engelse ministerie van defensie. In een communiqué, dat werd uitgege ven aan het einde van de besprekingen tussen de Westduitse minister van de fensie Kai-Uwe von Hassel en zijn En gelse collega Peter Thorneycroft, wordt gezegd dat de beide ministers volledige overeenstemming hadden bereikt over 't begrip van de vroegtijdige ontplooiing van de NAVO-strijdkrachten in Europa en de noodzaak voor alle eenheden om de ondersteuning van kernwapens ge reed te hebben, voor het geval dit nodig mocht zijn. Beide ministers toonden zich voorstan der van een multinationale en een mul tilaterale kernmacht, aldus het commu niqué. Zij beschouwden dit als twee on derdelen van hetzelfde basisbegrip. Er werd de nadruk op gelegd dat een mul tinationale macht zou kunnen worden geschapen wanneer een militair com mando over een dergelijke macht zijn samengesteld, aldus het qué. Radioreportages van kamerdebat over t.v.-nota Ook de radio zal aandacht schen ken aan de Tweede-Kamerdebat ten over de eventuele invoering van commerciële televisie. Deze reportages zullen vandaag door de A.V.R.O. worden uitgezonden te 16.25 uur, 18.15 uur, om onge veer 22-40 uur in het radiojour naal en eventueel te 23.50 uur. vwwvwwwwwwvwvwwwvwwvwvwvwv Foto: In de portefeuille zat o.m. en nota, gedateerd 8 februari 1968, de dag van de moord. zal uitoefenen om Steinebach te verlaten totdat een uiteindelijke beslis sing over zjjn toekomst zal zyn bereikt. Het ministerie is bezig met de vraag of Bidault een tijdelijke verblijfsvergunning zal krijgen, dan wel of hem politiek asiel zal worden verleend. De Beierse justitie heeft medegedeeld dat onbekenden gedreigd hebben Geor ges Bidault om het leven te zullen bren gen. In verband met deze dreigementen heeft de politie de bewaking van de Franse oud-premier, die nog steeds bij de journalisten Stammler en Van Nou- huys in Steinebach logeert, versterkt. Volgens Stammler waren er verscheide ne dreigbrieven binnengekomen. Tweede Kamer spreekt zich uit over nota-reclame-t.v. „Verschijnt er een nieuwe eend in de t.v.-bijt?" Vanmiddag begint het langver wachte debat over het al of niet gebruiken van zendtijd op het komende tweede televisienet ten behoeve van reclameboodschap pen. Deze kwestie is reeds vele maanden, zelfs jaren, in en vooral buiten parle mentaire kringen in den brede be sproken en beschreven. De polemie ken zijn vaak heftig geweest. Mocht de Kamer instemmen met de opvat tingen van de staatssecretarisser Scholten van o., k. en w„ en Gjjzels (eerstjjds minister Veldkamp) van economische zaken, neergelegd in de nota inzake reclametelevisie, dan zal waarschijnlijk ook een antwoord moeten worden gevonden op de vraag of het tweede net geheel aan de in de N.T.S. verenigde omroepen ter beschikking moet komen, of dat deze zendtijd geheel op gedeeltelijk- aan een nieuwe concessionaris moet worden toegewezen, de laatste publikaties van rege ringszijde wordt gesuggereerd van de dertig nieuwe zenduren er tien aan de N.T.S. ter beschikking te stel len eri twintig aan een nieuwe con cessionaris. Zodra een derde net, wel licht omstreeks 1968 ter beschikking komt, dan zou de N.T.S. dit derde net in vol gebruik kunnen krijgen, waarna de nieuwe concessionaris het tweede net volledig in handen zou hebben. De nieuwe concessionaris zou geen cent uit de „kykgeldpot" ontvangen. De kosten van de programma's zou den geheel uit de reclamegelden moe ten worden bestreden (op het ogen blik omstreeks 9 tot 10.000 gulden per programma-uur). De werving van reclame zou geheel los moeten staan van de produktie van pro gramma's, zodat de adverteerder, ge lijk bij de dagbladen, geen invloed op de inhoud zal kunnen hebben. Behalve aan deze voorwaarde zal een programmaraad de faits et gestes van de programma-concessionaris moeten bezien en zo nodig corrige- Nut Een omstreden punt is het nut van t.v.-reclame voor het bedrijfsleven. In de middenstandsorganisaties is men niet bepaald enthousiast, maar in dustrie en handel staan er bepaald niet afkerig tegenover. Men wijst on der meer op ae invloed van Duitse t.v.-reclame in onze oostelijke pro vinciën. Dagbladen en het bioscoop bedrijf hebben vele bezwaren geop perd. iderzijds nemen grotere en kleinere groepen dagbladen deel aan combi naties, die naar de concessie wer ven. Het laatste nieuws is, dat bij voor een concessie, waarbij O.T.E.M. en T.V.N., zullen pogen hun belangen te verenigen. De Belgische regering maakt geen bezwaar tegen een even tuele Nederlandse commerciële t.v. Valse baarden rond de Gaulle Het vliegtuig dat zaterdagmiddag om streeks half vier met president de Gaulle aan boord veilig van het marine vliegveld Valkenburg opsteeg en koers zette naar Parijs werd op dat moment door enkele honderden politiefunctiona rissen, zowel Nederlandse als Franse, met een diepe zucht van verlichting na gestaard. Aan vele spannende en ze nuwslopende uren was gelukkig een eind gekomen. De zorg voor de veilig heid van het Franse staatshoofd tijdens diens bezoek aan Nederland, had vele mensen heel veel hoofdbrekens gekost. Niet alleen moest men rekening hou den met de sluwe streken van de Gaul- les tegenstanders, maar ook en dat was misschien nog erger met de kop pige onvoorzichtigheid van de hoge be zoeker. De heer de Gaulle is namelijk allesbehalve bang uitgevallen en de grote zorg waarmee de Franse veilig heidsdienst hem doorlopend omringd heeft eigenlijk nauwelijks zijn instem ming. Typerend voor de Gaulle was zijn reactie na de aanslag op zijn leven vorig jaar te Petit Clamart. „Zij schie ten slecht", merkte de Gauile droog op, nadat hij enkele seconden tevoren op het nippertje aan de dood was ontsnapt en terwijl zijn metgezellen nog naar adem stonden te snakken. De Gaulle denkt bijna fatalistisch over zijn eigen veiligheid. Ook tijdens zijn bezoek aan de koningin en prins Bernhard afgelo pen zaterdag liet de Gaulle iets van Jhouding blijken. De rijkspolitie had ranse president graag wat achteraf in de stoet gehad, juist omdat het ge woonte is dat een bezoekend staats hoofd in een van de voorste wagens rijdt. Een plaatsje achteraf zou dus een uitstekende afleidingsmanoeuvre ge weest zijn. Men had echter buiten de Gaulle gerekend. Deze weigerde name lijk pertinent naar het midden van de stoet te verhuizen en zo kwam het dat hij in de op twee na voorste auto naar het paleis Huis ten Bosch reed. Met alles was overigens rekening ge houden. Zelfs de chef van de Gaulles lijfartsen was naar Nederland gereisd. Voorts was er, omdat de generaal een zeer aparte bloedgroep heeft, een am bulancewagen van de G.G.D. in de op tocht met aan boord een portie bloed- plasma van de Gaulles bloedgroep. Om dat de O.A.S. nogal een voorkeur heeft voor springstoffen was men ook op eventuele explosies voorbereid. Een van de auto's in de stoet was van de brand weer. De Gaulle kwam van al deze maatregelen echter niet onder de in druk. Hij wilde slechts noodgedwongen meewerken en dan nog in beperkte ma te .Zo weigerde hij zich in een helikop ter van het vliegveld Ypenburg naar Den Haag te laten brengen. Dit was in strijd met zijn waardigheid, meende Alieen over de route, die de stoet volgde had de Gaulle niets te zeggen. Over de terugtocht werd pas op het laatste ogen blik beslist of deze via Ypenburg of via Valkenburg zou gaan. De veilig heidsdienst had daarvoor twee wacht woorden uitgedacht: „straaljager" (voor Ypenhurg) en „eikenhout" (voor Val kenburg). Het werd ten slotte „eiken hout", een woord dat de Franse leden van het escorte eerst een aantal malen moesten herhalen, omdat zij nogal moei te met de uitspraak bleken te hebben. Maar ook dat probleem werd opgelost. Al deze voorzorgsmaatregelen waren nodig omdat het Franse geheime leger, ondanks alle aderlatingen van de laatste tijd nog steeds bezig is met het beramen van moordaanslagen op de Gaulle. Over de hele wereld zit de Fran se veiligheidsdienst de O.A.S.-leden op de hielen. De ene arrestatie volgt op de andere, kolonel Argoud is ontvoerd, ex- premier Bidault wordt bewaakt, maar toch is het gevaar nog nooit zo drei- ;end geweest als juist thans. Volgens _e onlangs gearresteerde O.A.S.-leider Gilles Bisciam bestaan er momenteel nog drie belangrijke OA.S.-groeperin- gen in Frankryk. De eerste staat onder leiding van de ex-kapitein, René Ser- gent en Jean Crutchet, beiden zijn op volgers van ex-kolonel Argoud. Tot de ze groep behoort naar men aanneemt ook George Watin, bijgenaamd „de kreupele". De tweede groep wordt ge vormd door een aantal volgelingen van ex-kolonel Charles Chateau-Jobert, die enige tijd geleden uit de O.A.S. trad en die nu in pamfletten regelmatig de O. A.S. beschuldigt van verraad en samen werking met de communisten. De derde groep staat onder leiding van Jacques Achard. Achard is de voormalige tech nische adviseur van de vroegere O.A.S.- leider generaal Raoul Salan, die gevan gen zit. Achard zou volgens de Franse politie de organisator zijn geweest van de opstand in de wijk Bab el Dued in Algiers. Zijn groepering wordt in Frankrijk als de gevaarlijkste be schouwd. Naast deze-terroristen-organisaties be staat dan nog de Nationale Raad voor het Verzet van ex-premier Bidault, die zich officieel van alle gewelddadige ac ties distancieert, maar die anderzijds bekend staat als de coördinator van het verzet tegen de Gaulle. De Franse regering heeft deze O.A.S.- groeperingen lange tijd bestreden met normale middelen zoals het politie apparaat en de veiligheidsdienst. Sedert enige tijd houdt echter een aparte or ganisatie zich met deze taak bezig. Het is een officieuze tak van de geheime dienst, waarmee de regering officieel zo weinig mogelyk te maken wil hebben. De leden van deze organisatie staan be kend als „les Barbouzes", „de mannen met de valse baarden". Zij worden o.m. ook verantwoordelijk geacht voor de ontvoering van ex-kolonel Argoud uit München. Zoals bekend werd Argoud door de Parijse politie „gevonden' na een anonieme tip. De O.A.S.-chef lag gebonden in de bagageruimte van een auto. Leider van „les Barbouzes" zou lucht macht-generaal René Jacquier zijn. In de gelederen van zijn organisatie strij den vooral veel Vietnamezen, die met de Fransen tegen de communisten in Indo-China vochten. Ook in Algerije zouden „de baarden" ook actief zijn ge weest. Velen van hen vonden er zelfs een afschuwelijk einde, doordat zij in handen vielen van de 0_A.S.-ers, die met deze „verraders" korte metten ple gen te maken. De gemiddelde levens duur van de „Barbouzes" is echter ook niet lang. Hoeveel van hen reeds ge sneuveld zijn is echter niet bekend. De regering in Parijs publiceert nimmer verlieslijsten van deze „medewerkers". Parijs betaalt zijn „gebaarde" handlan gers .per karwei, maar heeft verder het liefst niets met hen te maken. Met spanning en in sommige kringen met gemengde gevoelens wordt het komende debat tegemoet gezien. In het bijzonder ook in omroepkringen vraagt men zich af of het tegen woordige televisiebestel zal kunnen worden gecontinueerd of dat inder daad een nieuwe eend in de t,v.-bytj zal verschijnen. J PRESIDENT DE GAULLE moeilijk te beschermen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5