PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADENAUER TREKT AAN LANGSTE EIND Levering Westduitse pijpleiding aan de Russen gaat niet door „Waarschuwingssein" boven natuurgebieden op Schouwen-Duiveland Franse stakingsactie in kritiek stadium Prijs voor beste practical joke in Nederland Russen vlogen over Amerikaans vliegdekschip ARTSEN GEWAARSCHUWD NA DRIE TYFUSGEVALLEN IN ROTTERDAM Alle patiënten in Zwitserse Zermatt besmet Nog meer werkers willen deze week werk neerleggen Deuntje voor dovemansoren VOORLOPER VAN HERZIENING LIJST VOOR HELE PROVINCIE 206e jaargang - no. 66 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, P B. den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week. ƒ8,00 perkw.; franco per post 825 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllsslngen: Wolstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643), Middelburg. Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 3. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213): Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116.adm. tel. 'Ae 1'uu,j A AHo nr w m n mm uin r. nH.. rfi i..., n.nH i ?in(n, n^,i i m^v d rMfiiei wi r, p.ff.1 /min 1 vi) Prl.Ti.n Hi,r van rtit hlnH" VS rt. meer. Giro 359300 P.Z CMiQdelOUrg. 2911 Zierlkzee red 2425 adm. tel. 2094. Adv.pr. i Min. p. adv. f4.50. Ingez. med 3 z tarief Kleine adv. l. 8 regels) 30 ct. p. regel <mln. 1,50). „Brieven bui. Dinsdag 19 maart 1963 Kamer kruist degens over t.v. Pagina 3 DOOR PERSOONLIJK INGRIJPEN VAN BONDSKANSELIER ONTBRAK QUORUM BIJ STEMMING IN BONDSDAG Door middel van een politieke kunstgreep is kanselier Adenauer er gisteravond in geslaagd de Bondsdag te beletten het besluit van de regering de export van 163.000 ton pijpleiding naar Rusland te verbieden, ongedaan te maken. Het bevel van de 87-jarige kanselier gehoorzamend, zorgde de fractie van zijn partij, de C.D.U., er voor dat bij de stemming een quorum ontbrak. Zonder deze ingreep van de kanselier, zou de re gering in deze kwestie hebben verloren. Nieuwe mars naar Parijs Behalve de socialisten, had ook een coalitiepartner van de C.D.U., de F.D.P. besloten tegen de rege ring te stemmen. De twee partijen stelden zich op het standpunt dat geen contracten meer mochten worden afgesloten voor de leve rantie van stalen buis aan de Rus sen, doch dat de 163.000 ton die in oktober van het vorig jaar door drie staalfabrieken in het Roerge bied aan Moskou waren beloofd, dienden te worden geleverd. De re gering wenste dat ook bestaande contracten voor de leverantie van pijpleiding niet zouden worden ge honoreerd. Een quorum van 250 man was nodig om de kwestie in het parlement te be slissen. De socialisten en F.D.P. be schikten gisteravond samen echter over slechts 244 stemmen. Als de C-D.U. het bevel van Adenauer zou hebben gene- teerd en aan de stemming zou hebben eelgenomen, zou het door de regering opgelegde leveringsverbod zonder moei te zijn verslagen door de socialisten en de F.D.P. bod vitale Duitse belangen diende. De kanselier had slechts enkele da gen in zijn vakantieoord Cadenabbia vertoefd. Voor zou worden gestemd werd het re geringsbesluit door ministers verdedigd. Minister van buitenlandse zaken Schro der betoogde dat het parlement niet de NAVO-raad mocht negeren, welke had besloten alle bondgenoten op te wekken de levering van strategische goederen aan het communistische blok te staken. Minister van economische zaken Erhard zeide dat van alle leden van de N.A.V.O. Duitsland zich het minst kan permitte ren tegen de belangen van het pact te handelen. Contracten De socialisten en de F.D.P. stel den, dat hoewel het verbod in prin cipe juist is, het niet kan worden toegepast op contraeten welke al waren gesloten voor het N.A.V.O.- beslüit kwam. Het schaadt de naam van de Duitse industrie in dien zij leveringsbeloften niet na komt. Vakantie Adenauer was van vakantie uit Italië teruggekeerd, om zijn partij er van te doordringen dat het leveringsver- Nederland krijgt een practlcal- joke-pi-hs, die jaarlijks op 1 april In Zandvoort zal worden uitge reikt voor de best geslaagde prac- tieal-joke van het afgelopen jaar. De prjjs bestaat uit een 31 cm hoog bronzen beeldje op marme ren voetstuk, een verkleind model van het verleden jaar op de eerste april in Zandvoort „aangespoel de" beeld van het Paaseiland. Het wordt ter beschikking gesteld door touring Zandvoort. Gistermiddag is op het Zand- voortse stadhuis het uit 11 man bestaande 1-april-comité geïnstal leerd, dat uit zijn midden len jury zal kiezen en jaarlijks de prijs zal uitreiken. De burgemeester van Zandvoort wordt erevoorzitter. Overigens wordt deze prijs op 1 april al aan iemand uitgereikt, zo heeft de secretaris van het co mité, Edo van Tetterode, steen houwer te Zandvoort, medege deeld. Volgens artikel 5 van het, natuur lijk uit 11 artikelen bestaande re glement moet een joke om voor een prijs in aanmerking te kun nen komen: grappig en origineel zijn, daadwerkelijk in Nederland hebben plaatsgehad in de voor af gestelde tijd en persoonlijk zijn uitgevoerd, zij mag niet nadelig of Kwetsend voor anderen zijn. Vier Russische vliegtuigen hebben za terdag over het Amerikaanse vliegdek schip „Constellation" gevlogen toen dit schip zich in het westelijk deel van de Stille Oceaan bevond, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van defensie bekendgemaakt. Het ministerie maakte bekend dat de Russische vliegtuigen op een afstand van 160 km van het vliegdekschip door Amerikaanse marinevliegtuigen waren opgevangen. De Amerikanen bleven naast de Russen vliegen, die negen maal over het vliegdekschip heen vlogen. De Russen waren het eerst waargenomen op het radarscherm, toen zij nog meer dan 300 km van de „Constellation" wa ren verwijderd. Het vliegdekschip was op weg van Pearl Harbour naar de Phillp- pijnen. Landbouwer door bliksem gedood (Van onze correspondent) Gisteren tegen het vallen van de avond is de 49-jarige landbouwer J. G. Her mans uit het gehucht Evertsoord onder Sevenum door de bliksem getroffen en gedood. Het paard van de landbouwer, ale op zyn akker werkte werd eveneens op slag gedood. Hot slachtoffer Is huwd en vader van vjjf kinderen. De heer Hermans was de vader van het tienjarig jongetje Hansje die ruim twee Ê.ar geleden op weg naar zijn oom in e Bergen onder Sevenum werd over vallen en gedood. Na dagenlang zoeken vonden militairen toen het stoffelijk overschot van de knaap in een asperge- veld. Op het z.tj. „Funkturm-terrein" in Berlijn wordt op het ogenblik een va kantie-, kampeer-, en watersporttentoonstelling gehouden, waarop de Del- phin E. SJi, het hier getoonde sport-duikbootje, veel belangstelling trekt. Tiet bootje, dat geheel werkt als een echte onderzeeboot, is t,S0 m. lang, 0,5/; m. breed, 1,15 m. hoog en geheel gemaakt van polyester. De snelheid onder ivater is ongeveer acht kilometer. De prijs i.s ongeveer 5700 D.M. Dit is dc nieuwste foto uit het Perzische keizerlijke paleis in Te heran. Men ziet hier keizerin Fa- rah, di haar pasgeboren doch tertje Farahnaz op de urm houdt, de sjah en het prinsje Rezah. De naam Farahnaz betekent Farahs lieveling Keizerin Farah Diba heeft deze naam zelf uitgekozen. Kort na de geboorte van het prin sesje. SJARIF NOG IN MAART NAAR DEN HAAG De nieuw benoemde Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, Moh. Sjarif, zal waarschijnlijk reeds deze maand in Nederland aanko men. De Indonesische minister Soebandrio van buitenlandse zaken deed hiervan gisteren aan minister Luns mededeling in een telegram, waarvan de tekst in de Indonesische taal was gesteld. Het luid de: „Ik ontving het telegram van uwe excellentie, waarvan de inhoud goede hoop geeft op een ontwikkeling der be trekkingen tussen beide landen en vol ken in de richting van een harmonische samenwerking. De hoop van de regering en het volk van Indonesië is, dat de her opening der diplomatieke betrekkingen een eerste schrede vormt om inhoud te geven aan toekomstige goede betrekkin- 2n". et ligt in de bedoeling der Indonesische regering, dat de heer Mohammad Sjarif in Nederland zal arriveren vóór einde maart. Kans op uitbreiding ziekte klein De geneeskundige hoofdinspectie voor de volksgezondheid heeft teren een rondschrijven gericht tot ongeveer 5000 huisartsen in Nederland, waarin deze wordt vraagd de uiterste waakzaamheid te betrachten en gevallen van ty fus zo spoedig mogelijk te rappor- JONGETJE OVERREDEN Gistermiddag omstreeks half een is het 4-jarig zoontje van de familie Van de Heuvel uit Hoensbroek by het overste ken gegrepen door een passerende mo torrijder uit Hoensbroek. Het knaapje werd zo ernstig gewond dat het enige ogenblikken later ter plaatse Is overle den. KONINGIN KREEG KIEVITSEI De tienjarige Tony Rolink uit Denekamp heeft gisteren op paleis Soest- dijk het eerste door hem gevonden kievitsei aan de koningin aangeboden. Het eerste kievitsei in de provincie Gelderland is zondag te Ruurlo gevon den en aangeboden aan de commissaris der koningin, mr. H. W. Bloemers. De vinder is de heer H. Reurink. De 9-jarige Jelle Koonstra uit Ritsumageest, gemeente Dantumadeel, heeft daar gistermorgen het eerste kievitsei van Friesland gevoden. Hij heeft het gistermorgen aangeboden aan de commissaris der koningin in deze provincie. teren, zulks naar aanleiding van enige tyfusgevallen die onlangs in Rotterdam zijn geconstateerd. In Rotterdam zijn drie gevallen bekend geworden. De kans dat de ziekte zich daar zal uitbreiden is uiterst klein, zo meent ue directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst, dr. L. Burema. Er zijn geen quarantainemaatregelen geno men. De drie patiënten zijn een echtpaar, dat thuis wordt verpleegd en een driejarig meisje uit een ander gezin, waarvan de diagnose nog niet met zekerheid is ge steld. Maar volgens de artsen staat het vrijwel vast dat ook dit een geval van tyfus is. Het meisje is opgenomen in het Sqphia-kinderziekcnhuis in de Maasstad. Wat de voor de Franse regering onwelkome stakingsacties betreft, trekken zich voor die regering steeds meer donkere wolken sa men. Vakbondsleiders bespreken of hebben reeds besloten tot de volgende nieuwe stappen. De mijnwerkers: 50.000 mijnwerkers uit het noordoostelijk steenkoolbekken zul len woensdag of donderdag een mars naar Parijs houden en hootdwegen zul len worden geblokkeerd, indien niet bin nen twee etmalen vorderingen worden waargenomen bij de commissie die ver leden week door de Franse regering is ingesteld om verslag over de wensen van het overheidspersoneel in het alge meen uit te brengen. Gas en elektriciteit: bonden die 120.000 ambtenaren beheersen, hebben tegen woensdagmiddag een vier-uurstaking uitgeroepen, met nog zo een actie in het verschiet, indien niets er op wijst dat salariseisen worden ingewilligd. Spoorwegen: alle vier grote bonden van spoorwegpersoneel hebben tegen donder dag een twee-uurstaking afgekondigd welke voor alle ploegen zal gelden. P.T.T.: 24-uurstakingen op donder dag t/m zaterdag, voor resp. de post ambtenaren, de telefoonambtenaren en de financiële* diensten. Andere ambtenaren: bonden die naar schatting een miljoen ambtenaren onder hun leden tellen zullen woens dag bespreken of tegen het eind van deze week een 24-uurstaking zal wor den afgekondigd. Bussen en ondergrondse: bij de buslijnen en ondergrondse in Parijs wordt over wogen het werk neer te leggen. Aardgas: de arbeiders in het aardgas- bekken te Lacq, dat de helft van het land van gas voorziet, hebben een aan bod van de bedrijfsleiding afgewezen en hebben besloten hun nu 12 dagen duren de staking voort te zetten. Verwacht wordt dat door dit besluit de gasproduk- tie van Lacq volkomen zal wegvallen. Air France: de grote vakcentrales heb ben het grondpersoneel verzocht woens dag vier uur te staken. Metaalarbeiders: de bonden overwegen een „nationale dag van looneisen" af te kondigen. Mogelijk znilen donderdag a.s. verspreide twee-unrstakingen worden gehouden. Wintersport De G.G.D. is tot de conclusie geko men dat allen zijn besmet in de Zwit serse wintersportplaats Zermatt, waar momenteel 34 patiënten worden verpleegd en 25 anderen ter observa tie zijn opgenomen. De drie gevallen zijn eind vorige week geconstateerd- De hoofdinspectie van de geneeskun dige dienst werd er direct van in ken nis gesteld, hetgeen resulteerde in het schry'ven aan de artsen in het land. Het meisje is op 21 februari in Zermatt ziek geworden. Het echtpaar keerde be gin maart ziek naar huis terug. De ziek tegevallen staan los van elkaar. Dr. Bu rema verwacht dat de patiënten over een week hersteld zullen zijn, indien zich althans geen complicaties voordoen. „Er zjjn tegenwoordig ook voor dit soort ziekten uitstekende geneesmiddelen" (antibiotica), zei hy. In Engeland In Engeland zyn gisteren veertien nieu we gevallen van tyfus geconstateerd, waardoor het totaal aantal bekende ge vallen daar tot 24 is gestegen, aldus een mededeling van het Engelse ministerie van gezondheid. Alle slachtoffers heb ben onlangs in de wintersportplaats Zer matt, de vakantie doorgebracht. fvwilji» Maatregelen in België tegen botersmokkel Naar de correspondent te Brussel van het Algemeen Handelsblad meldt zijn in België drie Koninklijke Besluiten uitgevaardigd ter bestrijding van de bo tersmokkel, via de grens met ons land. De handel in boter wordt onderworpen aan ongeveer dezelfde regelen als aleo hol. Elke partij moet voorzien zijn van een geleidebiljet, waarin de herkomst wordt vermeld terwijl de handelaren registers moeten bijhouden. De wikkels van de verpakking moeten voortaan genum merd zijn en elke boer, die rechtstreeks boter verkoopt, moet daarvoor een ver gunning hebben. Ook de vervoerders moeten in staat zijn de herkomst vai boter nauwkeurig aan te geven. Elke maand wordt naar schatting derhalf miljoen kilo boter uit ons land naar België gesmokkeld. Men hoopt nu te voorkomen, dat deze boter in de han del kan worden gebracht. Somalia breekt met de Britten Somalia, dat eerder al had aangekon digd de betrekkingen met Engeland te zullen verbreken wegens de Britse wei gering om een deel van Kenia aan de jonge Afrikaanse republiek toe te voe gen, heeft gisteren in een officiële nota Brittannië gevraagd zyn diploma- •ertegenwoordiging uit Mogadis cio terug te trekken. De v.S. is verzocht *- Britse belangen in Somalia te behar- Er zijn de afgelopen dagen harde en verbitterde woorden gevallen over het niet doorgaan van de oesterproef en dat is waarlijk geen wonder. Men heeft hier te maken met een stuk regerings beleid, waarbij men zich helaas behoort af te vragen of hier woorden als „rege ring" en „beleid" nog wel gebruikt kun nen worden. Als men nu weer ziet, dat in het jongste stuk van 's ministers des kundigen in feite geen letter nieuws staat, dan krijgt men toch wel de on vermijdelijke indruk, dat het door de kamercommissies afgebedelde uitstel niet meer was dan een formaliteit. Ver keer en waterstaat wilde geen proef, welnu: de proef korrtt er ook niet. Dit bij voorbaat al vaststaande uitgangs punt is opgevuld met enige argumen taties, die men al kende, eenzijdige be togen, waarover de visserijdeskundigen hun schouders ophalen. Zelfs dat doen ze al niet meer, het hoofd is in de schoot gelegd. Maar het is wel droef, een deel van het kabinet zo aan het handje van een paar ambtelijke anti- proef-doorzetters te zien wandelen. Ge noeg er echter over. het is een weinig aantrekkelijk onderwerp. We hebben begrepen, dat men in Yerseke wat optimistisch is dank zij dc toezegging over voorschotregelin- ~en inzake schadevergoeding. Wy ver- eugen ons over deze lichte graad van optimisme, maar het is in genen dele het onze. Wij houden het op de mening van Zevibel-voorzitter Lockefeer, die aan een redacteur van ons blad ver klaarde van nabij mee te maken hoe moeilijk het punt schadevergoedingen ligt- De garnalenvissers van Arnemui- den weten nog altijd niet, waar zii fi nancieel aan toe zijn, aldus de heer Lockefeer. Hoe graag we ook anders zouden willen: de voorzitter van Zevibel heeft volkomen gelijk. En ook op dit stuk van zaken is het deuntje afge zaagd geworden, tientallen malen in Zeeland en daarbui ten gezongen, maar helaas voor Haagse dovemansoren. Dit deuntje namelijk: de Deltawet heeft een artikel artikel acht dat voorziet in een schaderegeling bij afzonderlijke wet. Destijds in 1957, bij de behandeling van de Deltawet, werd in de Tweede Kamer uitgesproken, dat deze schade regeling in feite gelyk behandeld had moeten worden met de Deltawet. Dat was echter onmogelijk verklaarde men toen van achter de regeringstafel want eerst dienden de gedachten over de schadevergoedingsregeling „na der te worden gevormd". Akkoord, maar inmiddels zijn we bijna zes jaar verder! En in die tijd had men toch wel zover kunnen komen, dat bepaalde inzichten in een regeling waren vastgelegd Maar neen, er wordt nog gestudeerd en men doet zoals In dit geval toe zeggingen over voorschotten. Het is te hopen, dat het ten slotte allemaal zal meevallen, maar de historie van de laat ste Jaren geeft ons althans aanleiding tot enige scepsis. Er behoort bjj dit alles nóg een zeer belangrijk punt te worden overwo gen. De tekst van artikel acht van de Deltawet kreeg op 5 november 1957 in de Tweede Kamer een uitgebreidere for mulering dan oorspronkelijk de regering had voorgesteld. De Kamer wilde meer. Aanvankelijk was slechts sprake van een schaderegeling voor „de visserij en aanverwante bedrijven", maar via een amendement-Van Dongen werd in de tekst een nieuwe categorie ingevoegd, namelijk „andere daarvoor in aanmer king komenden". Voor Yerseke van niet gering belang: er zijn in deze gemeente bedrijven en mïddenstandszaken, die voor een groot deel afhankelijk zijn van de schelpdierencultuur zonder er overi gens rechtstreeks mee te zijn verbon den- De Stichting Economisch Onder zoek van de Amsterdamse universiteit taxeerde destijds de schade in deze sec toren (gekapitaliseerd in guldens met de koopkracht van 1955) op een kleine twee miljoen gulden totaal. De vraag is nu: wat gebeurt er thans met de scha deregeling juist voor deze „andere daar voor in aanmerking komenden" De gebeurtenissen van de afgelopen winter en de afsluiting van de Oosterschelde maken het voor hen ook moeilijk! Het gaat dus bij dit alles niet alleen om de direct-belanghebbenden. Het belangrijkste echter van alles lijkt ons dat de regering deze zaak niet afdoet, maar voortdurend met tijdelijke rege lingen werkt. Er dient nu na zes jaar Deltawet eindelijk eens in gemeen overleg tussen regering en Staten-Gene- raal te worden vastgelegd welke normen op dit stuk van zaken moeten worden gehanteerd. In die geest is namelijk des tijds de Deltawet m de beide Kamers behandeld. In de praktijk echter is van die geest niet veel gebleken. We hebben het al eens eerder geschreven: het Deltaplan is een groots project, b(j de totstandkoming waarvan de wereld be wonderend toekijkt, maar als het bij dit gigantische miljoenenproject gaat om een definitieve schaderegeling, is Ne derland niet thuis. Wanneer verandert dit RIJKSDIENST VOOR HET NATIONALE PLAN HIJST: (Van een onzer verslaggevers) IN HET STATIGE PAND van de Rijksdienst voor het Nationale Plan aan het Lange Voorhout in Den Haag ligt het ontwerp klaar voor een herziene „lijst van natuurgebieden" voor het eiland Schouwen-Duiveland. Een lijvig stuk met een grote kaart, waarop achttien grote en kleine stukken nog min of meer ongerepte grond staan ingetekend. Wanneer «le minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid dit Schouwse stukje uit de lange, het gehele land bestrijkende opsomming van natuurgebieden binnen afzienbare tijd zal hebben vastgesteld, betekent dit dat er boven de aangewezen acht tien natuurgebieden als het ware een nieuw „waarschuwingssein" wordt gehesen, voor zover dit op grond van de oorspronkelijke lijst al niet bestond. De herziening van de lijst van na tuurgebieden voor Schouwen-Duive land is in nauw overleg met de Pro vinciale Planologische Dienst voor Zeeland ontworpen en het provinciaal bestuur heeft er een voor „Den Haag" zwaar wegend advies bijge voegd, aleer het stuk naar het Lange Voorhout werd geretourneerd. Op de natuurgebieden, verspreid over het hele eiland, rust voor ieder, die er wat wil ondernemen een zogenaamde „meldingsplicht". Uit de aard der zaak bestaat deze meldingsplicht voor de ondernemen de eigenaar, huurder of pachter van een stuk natuurgebied al in eerste instantie voor bouwactiviteiten bin nen de grenzen van het vergunning systeem. Ook rijkswaterstaat heeft zijn bepalingen voor het waarborgen en in stand houden van de zeewering. Maar daartussenin ligt altijd nog een stuk vrijheid, die het rijk niet graag ten koste zou willen laten gaan van de in ons land zo hoog genoteerde natuurwetenschappelijke belangen en het steeds schaarser wordende land- schapsschoon. „Garantie" De lijst van natuurgebieden van de rijksdienst voor het nationale plan meet zich de pretentie aan hiervoor een garantie te geven. Waarbij even wel onmiddellijk moet worden aange tekend, dat in deze ook wel als „lyst van meldingsplichten voor natuurge bieden" te boek staande planologi sche maatstaf absoluut geen bestem mingen worden geregeld. Die be voegdheid is overgelaten aan het pro vinciaal bestuur bij het opmaken van streekplannen en aan de gemeente besturen met het daarbij aanpassen van hun uitbreidingsplannen. De eigenaar, pachter of huurder, die een stukje van de natuurgebieden bijvoorbeeld wil ontginnen in het duingebied van de Westhoek, in het Krekendistrict van Ouwerkerk, in het bosrijke Schuddebeurs of waar dan ook moet zijn voornemen kenbaar maken. Zijn belangen wor den dan getoetst aan de bescher ming, die uit de eerder genoemde oogpunten rondom de natuurgebie den is opgetrokken. Stroken deze ab soluut niet met elkaar, dan heeft de minister dus een „stok achter de deur". Overigens liet men ons bij de rykdieijst voor het nationale plan wel even nadrukkelijk weten, dat drasti sche maatregelen maar sporadisch zijn voorgekomen tot nog toe. De op vele plaatsen nogal eens heersende mening „wanneer de rijksdienst zich ermee bemoeit, wordt je de pas af gesneden..." verwees men derhalve naar het rijk van de fabelen. (Zie slot pag. 2 kol. 2) COMITÉ WIL WI JZIGING IN LANDBOUW SCHAP In Amersfoort is gistermiddag een co mité „Handhaving. Vrijheid en Recht" opgericht, dat tot doel heeft door voor lichting wijziging te brengen in het landbouwschap. De oprichters waren acht landbouwers uit diverse streken van het land. Voorzitter is de heer G. W. Voortman uit Eefde, die in 1962 uit de organisatie van Vrye Boeren trad, omdat hij het met de opvattingen van de heer Koekoek niet eens was. De heer Voortman staat op het stand punt dat men niet kan zeggen dat er geen recht wordt gedaan, zolang men niet de wettelijke mogelijkheden tot in hoogste instantie heeft gevolgd. De overige leden van het comité zijn 't met deze opvatting eens. Slechts met „wet telijk erkende acties" willen zij het land bouwschap en de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie bestrijden. Deze'passen naar de mening van het comité niet in het Nederlandse staatsbestel. Het comité is niet van plan ook politie ke activiteit te ontplooien. Wel is het de bedoeling de individuele boer rechtsbe scherming te bieden. Juridisch adviseur is mr. L. van Heyninge in Den Haag. Als secretaris zal optreden de heer J. Hartman te Stadskanaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1