PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEILIGHEIDSMAATREGELEN ROND BEZOEK VAN DE GAULLE ONGEKEND STRENG Politie opgelucht na vertrek van president Russische vliegtuigen boven Alaska Teleurstelling over niet doorgaan oesterproef VLIEGTUIG VLOOG TEGEN EEN BERG Amerikaans protest bij de Sowjet-Unie Onderscheppings jagers zagen niets Eerste kievitsei: De voetbal rolde weer JAMMER" en een RATIONALE SCHANDE" ALGERIJNEN VERZETTEN ZICH TEGEN A-PROEF IN SAHARA Adenauer blijft voorzitter C.D.U. A. C. Willemsen: verwacht veel van schaderegeling EERSTE GROEP TRISTANERS PER SCHIP OP WEG NAAR „HUIS" De hoge gasten met de koninklijk, vrouw de Gaulle en prins Bern- ke familie in de balzaal van Huisihard. Staand v.l.n.r. de prinsessen ten Bosch. V.l.n.r. president del Irene, Margriet en Beatrix. Gaulle, koningin Juliana, me-1 (Van onze Haagse redactie) v Tot opluchting van vele autoriteiten heeft de Franse president Charles dè Gaulle na zijn privébezoek aan het koninklijk gezin, ons land weer heelhuids kunnen verlaten. Toen zijn vliegtuig za terdag van het tot het laatste ogenblik toe geheim gebleven ver trekpunt, de marine-vliegbasis Valkenburg opsteeg en dus niet van Ypenburg waar hij was geland viel een loodzware last weg van de duizenden, die met zijn bescherming waren belast. Zelden tevoren zijn in Nederland rond de komst van een buitenlands staatshoofd zoveel spectaculaire en uitgebreide veiligheidsmaatre gelen getroffen als tijdens de enkele uren, die de Gaulle en zijn echtgenote in ons land doorbrachten. Toen het presidentiële vliegtuig zater dag tegen het middaguur op een herme tisch afgegrendeld Ypenburg neer streek en de generaal zich per gepant serde Rolls Royce, omringd door twaalf witgehelmde motorryders, naar Huis ten Bosch begaf, waren in en rond Den Haag 700 geüniformeerde agenten en 100 rechercheurs op de been, die met marechaussee en militairen een cordon hadden gelegd langs de route. route werden omzwermd door agenten in burger. Tegen elf uur stroomden van uit de politiebureaus enige honderden politiemannen naar de route, die toen volledig werd afgezet. Helikopters Terwijl de hoge gasten in de witte zaal van het paleis met de koninj en prins, de prinsessen Beatrix, I ne en Margriet en enkele genod den, waaronder minister Luns en ambassadeurs Beyen en Crouy Chanel de lunch gebruikten, zweef den helikopters spiedend door de lucht en dwaalden tientallen recher cheurs met speurhonden en het pis tool los in de zak door het kreupel hout, waakzaam op elke verdachte beweging. Pas toen de Franse president om haïf vier 's middags voor de terugreis op steeg, kon de Haagse procureur-gene raal. mr. D. J. van Gilse, die in het bij zonder met zijn veiligheid was belasl verlicht ademhalen; ae O.A.S. had L Nederland geen kans gekregen om toe te slaan. Al dagen tevoren had de politie in het gehele land een intensieve controle op vreemdelingen toegepast met steek proeven bij de grens. De naam van elke Fransman, die de voorafgaande week in een hotel of pension was gearriveerd, werd doorgegeven naar Den Haag waar Franse veiligheidsofficieren een centra le post hadden ingericht. Rond Huis ten Bosch surveilleerden al enkele dagen rechercheurs, die elke verdachte belang stelling voor het paleis en zijn omge ving moesten onderzoeken. Zaterdag, in alle vroegte, voegden zich nog enkele tientallen bij hen, terwyl al le strategische kruispunten langs dc President en mevrouw de Gaulle hebben afscheid genomen. De stoet heeft zich in beweging ge zet. Prins Bernhard en koningin Juliana begeven zich weer naar binnen. De prins heeft vertrou welijk de arm om de schouder van zijn gemalin geslagen. Frankrijk zou gisteren A-bom laten ontploffen De Algerijnse premier Ben Bella heeft het afgelopen weekeinde zware druk uit geoefend op Frankrijk om te voorkomen, dat opnieuw een atoomproef zou worden genomen in de Sahara. De Fransen zouden gisteren een atoom bom tot ontploffing brengen. Gister avond viel echter in Algiers uit niets op te maken, dat de proef inderdaad was genomen. De Algerijnse regering neemt het stand punt in, dat een nieuwe atoomproef de eerste na de onafhankelijkheid een belediging zou zijn van de Algerijn- se souvereiniteït, die zich ook tot de Sahara uitstrekt. Zaterdag heeft de Algerijnse regering een spoedzitting gewijd aan de zaak. Er werd een communiqué opgesteld: de Algerijnse regering kan niet aanvaar den dat het gebied van het souverein en onafhankelijk. Algerije wordt bruikt voor kernexperimenten. Ambassadeurs De Franse ambassadeur, Alexander Gorse werd zaterdagavond ontboden teneinde kennis te nemen van de Al gerijnse houding. Voorts werd bekend gemaakt dat de Algerijnse ambassa- 1 deur werd teruggeroepen uit Parijs voor overleg. In Algiers heeft minister van buiten landse zaken Mohammed Khemisti alle ambassadeurs der Arabische en neutra- listische staten een voor een bij zich geroepen- Hij bracht hen van de beslui ten van zijn regering op de hoogte en Vliegveld dicht Ypenburg was inmiddels voor alle lucht verkeer gesloten, bewakingstroepen pa trouilleerden door de weilanden met speurhonden, terwyl politie de auto' van nieuwsgierige automobilisten door zocht. Een persfotograaf werd buiten het terrein aangehouden om zijn came ra's te laten inspecteren. Toen het Franse regeringstoestel landde en de president en zijn echt genote door de grootmeester van het Huis van de Koningin J. J. L. baron van Lynden, minister Luns en de Franse ambassadeur werden verwel komd, stond een zwaar bewa pende militaire wacht langs liet plat form met de rug naar het gezel schap, de mitrailleurs in de aanslag. Nadat de Gaulle was ingestapt verliet een lange colonne auto's het vliegveld, die zich echter plotseling splitste toen Rolls Royce met de president, om- gd door politieauto's èn motorryders noog tempo door een zij-ingang af zwenkte. De rest van de colonne, waar in onder meer minister Luns en Franse ambassadeur reden, sloot zich achter de lege Rolls Royce aan en reed vla een andere route naar het paleis. Opnieuw een foefje om de O.A.S. op een dwaalspoor te brengen. Intussen was tien minuten voor het passeren van de Gaulle de gehele route afgezet en werden belangstellenden tot ver in de zijstraten tegengehouden. De tocht verliep zonder enige stagnatie. Manoeuvre Terwyi in het paleis het dejeuner werd geserveerd, voltrok zich rond het paleis een strategische manoeu vre die" slechts door weinigen werd opgemerkt. Geüniformeerde agenten bleven langs de aankomstroute staan maar andere agenten en recher cheurs maakten een omtrekkende be weging in de richting van de uit valsweg naar Amsterdam. Toen dc Gaulle dan ook om drie uur het pa leis verliet stoof de Rolls Royce on verwacht in noordelijke richting weg naar de op 10 km afstand gelegen vliegbasis Valkenburg, waarheen het Franse toestel inmiddels was overge vlogen: Dit was de laatste troef, die de veilig- heïdsambtenaren uitspeelden om aan slagen te voorkomen. De perso lijfwacht van de president (de vier rilles") bleef gedurende het gehele zoek strikt op de achtergrond, al waren zij volgens geruchten een uur vóór de President met een speciaal vliegtuig op penburg geland. De Franse president heeft na de lunch in een „ontspannen, vriendschappelijke doch gereserveerde sfeer" de toekomst van Europa besproken met minister Luns. Uit gezaghebbende regeringsbron werd vernomen, dat men het eens werd de Franse en Nederlandse gezichtsp ten ten aanzien van de toekomst van Europa nog eens onder de loep te ne men. „Er bestaan echter nog vele fun damentele punten, waarop de meningen botsen", aldus de zegsman. Ontevreden Bijzonder ontevreden waren de Neder landse journalisten, die zich door al die strenge maatregelen belemmerd zagen in hun werk. Op het vliegveld Ypen burg kon maar een beperkt aantal pers vertegenwoordigers worden toegelaten, onder wie geen enkele vertegenwoordi ger van de Nederlandse dagbladen. De ryksvoorlichtingsdienst verklaarde nog met nadruk, dat het bezoek van de Gaulle reeds 8 maanden geleden was af gesproken. De bestuurder van e Chileense luchtvaartmaatschappij heeft waargenomen van de „DO 6" Boliviaanse luehtvaartmaat- het wrak waargenomen van van de Boliviaanse lucht schappij „Lloyd Aereo Bollano", die sinds vrijdagmiddag werd vermist. Er werden geen tekenen van leven in de nabyheid van het verongelukte vliegtuig waargenomen. De „DC 6" was vrijdag, met 41 inzitten den, uit Arïca, in Noord-Chili, naar de Boliviaanse hoofdstad La Paz vertrok ken. Het wrak bevindt zich zestien kilo meter ten wensten van de spooriyn Ari- ca-La Paz. Het vliegtuig schijnt tegen een berg te zijn gevlogen. De Verenigde Staten hebben zater dag in een nota bij de Sowjet-unïe geprotesteerd tegen wat genoemd wordt „de schending van het Ame rikaanse luchtruim boven Alaska door twee Russische verkennings vliegtuigen". niet binnen het bereik gekomen van een Amerikaanse batterij met lucht doelraketten van het type Nike. In do Amerikaanse protestnota, die door ambassadeur Foy Kolder aan de Russi sche onderminister van buitenlandse za ken Koeznetsow werd overhandigd, werd gesproken van de „eerste duidelyk vast gestelde" schending van het Amerikaan se luchtruim door Russische vliegtuigen. De Amerikaanse regering sprak de ver wachting uit, dat de Sowjet-regerin alle noodzakelijke maatregelen zal trei fen om herhaling te voorkomen. Volgens functionarissen van het minis terie van defensie in Washington dron gen de twee Russische toestellen vrijdag ongeveer vijftig km het Amerikaanse luchtruim binnen. Zjj vlogen met een snelheid van 560 tot 640 km op hoogte van 4000 tot 8500 meter. Het ene toestel vloog 25 minuten binnen het Amerikaanse luchtruim en het ande re gedurende. 21 minuten. Zij waren dit luchtruim boven het zuidwestelijke deel van Alaska, by de Koeskokwimbaai, ten noorden van de Aleoeten binnengevlo gen. Het ene toestel had boven het eiland Noenivak gevlogen en het andere boven het eiland Nelson. Deze eilanden liggen dicht onder de kust van Alaska. Niet gezien Genoemde Amerikaanse functionaris sen zeiden, dat de twee Sowjetvlieg- tuigen met radar waren waargeno men. De direct opgestegen Ameri kaanse onderscheppingsvliegtuigen hadden de twee toestellen niet gezien. De Russische vliegtuigen waren ook gisterochtend om 10 uur vond bakker V. Meenhuis te Denekamp jen kievitsei in de weiden van de ouurtschap „De Mekkelhorst" bij Denekamp. De gouverneur van Alaska, William Egan beklaagde zich er op een perscon ferentie te Juneau over, dat er langs de westkust van Alaska onvoldoende be scherming met jachtvliegtuigen is. Volgens hem zyn Eskimoleden van de nationale garde vrijwel de enige militai ren in dat gebied. Zij vormen hoofdzake lijk waarnemingseenheden. Als veiligheidsmaatregel stonden achter de erewacht op de vliegba sis Ypenburg bewapende militai ren met honden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco.per post '825 p.kw..Losse mimmers 15B^aus- Walstraat 68-60, teL 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643). Middelburg. Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg. teL 2395, Temeuzen. red. tel. 2116, aa«n. KL 2911 Zierikzee -red tel. 2425 adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min! p. adv. /4.50 Ingez. mld 3 x tarief Kleine adv. (max 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1.50). „Brieven bur. van dit blad" 2o ct. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Maandag 18 maart 1963 Pagina 3 en 4 206e jaargang - no. 65 DUIZENDEN INGESCHAKELD BIJ BESCHERMING: Rechercheurs bewaakten paleis-route door agenten afgezet - Ypenburg afgegrendeld „BELEDIGING VAN SOUVEREINITEÏT" vroeg om hun steun in de diplomatieke campagne tegen de Franse plannen voor atoomproeven. Afspraken De Franse houding, zoals ambassadeur Gorse die zaterdagavond aan minister Khemisi heeft toegelicht, is op "deze overwegingen gebaseerd Krachtens de op 18 maart 1962 te Evian gemaakte afspraken, had Frank rijk het recht de proefcentra in de Sa hara nog vijf jaar te gebruiken. De samenwerking moet tweezijdig zijn. Algerije kan niet grote financiële hulp aan Frankrijk vragen en te zelf- der tijd aspecten van de samenwerking welke men minder prettig vindt uit de weg gaan. Geen paniek in Zwitserland door tyfus-epidemie Van de 7000 vakantiegangers en autoch tone bewoners van het Zwitserse winter sportdorp Zermatt zyn tot nu toe 35 naar ziekenhuizen overgebracht en 40 in een noodziekenhuis in quarantaine ge plaatst, als een gevolg van de plotseling uitgebroken tyfusepioemie. Volgens het hoofd van de gezondheids dienst van het district waaronder Zer matt resorteert, dr. Pierre Calpini, zal de epidemie zich niet verder uitbreiden, hoewel twee vakantiegangers die van Zermatt naar-hun woonplaatsen in Zwit serland zijn teruggekeerd, ook besmet blijken te zijn. Gemeentelijke autoriteiten, hoteleige naars en woordvoerders van de spoor wegen hebben meegedeeld dat er geen sprake is van een grootscheepse uittocht van vakantiegangers. Het merendeel van de besmetten bestaat uit dorpelingen en buitenlandse arbeiders. Er zou volgens de zegslieden geen paniek zyn uitge broken. Begin van een akkoord bij het overleg in Cairo De afvaardigingen van Egypte, Irak en Syrië, die in Cairo van gedachten heb ben gewisseld over een voorgestelde unie van hun landen, hebben zaterdag avond hun overleg opgeschort voor rug gespraak met de regeringen. Volgens een conununiqué was men tot een „dui delijke ontmoeting van standpunten" ge komen. Waarnemers in Cairo zien in het com muniqué een anti-climax van de koorts achtige besprekingen in de afgelopen dagen. Ondanks de verzekeringen in Egyptische dagbladen dat een aankon diging van een of andere vorm van fe derale unie op handen is, zyn de meeste waarnemers na het lezen van het com muniqué van mening dat men weinig of niets is opgeschoten. De Iraakse vice-premier en delegatie leider Ali Saleh al Saadi verklaarde voor zijn vertrek naar zijn land dat er in beginsel overeenstemming was be reikt over een unie maar niet over de vorm die deze moet krygen. In het com muniqué was gezegd dat het overleg binnen enkele dagen zou worden hervat maar Saadi verklaarde dat hij over on geveer tien dagen terug zou zijn. Dr. Adenauer zal niet aftreden als al gemeen voorzitter van de Christen-De mocratische Unie (C.D.U.)als hij in de herfst het bondskanselierschap neer legt. Dit heeft de zakelijk voorzitter van de C.D.U., Dufhüs, zaterdag in Kiel verklaard- Volgens hem loopt het mandaat van het voorzitterschap tot in 1964. De negatieve beslissing van de mi nisters van landbouw en visserij en van verkeer en waterstaat over de oesterproef in het Veerse Gat heeft in Zeeland verschillende re acties opgeroepen, die variëren van „erg jammer" tot „een natio nale schande". Algemeen toonde men zich teleurgesteld. Burgemeester A. C. WILLEMSEN van Yerseke voorzitter van de bekende Commissie van Dertien en voorzitter van de pas opgerichte werkgroep oesters zei er van: ,,'t Is geen verrassing voor ons. Maar het is wel triest en tra gisch. In principe is de oestercultunr ten uode opgeschreven". Oesterkweker C. L. PRONK in Yerseke: „Jammer, dat de proef niet doorgaat. Maar vergis je niet. Niet het laten val len van de proef betekent de ondergang van de oestercultuur, maar de strenge winter heeft reeds daarvóór al onze il lusies vernetigd. Burgemeester A. L. S. LOCKEFEER van Hulst voorzitter van Zevibel „Dit is eenvoudig niet te verteren in het licht van dc gehele ontwikkeling sinds de aanvaarding van de Deltawet in de Kamers. Ik kan het niet serieus nemen, hoeveel wijze technische woorden er ook mogen vallen. Ik hoop, dat de Tweede Kamer flink op „zyn poot" zal spelen!" Drs. A. C. DRINKWAARD van het rijksinstituut voor visseryonderzoek, die zich al acht jaar bezighoudt met de voorbereiding van de oesterproef in een laboratorium te Wemeldinge: „Nee, ik weet niet wat er nu met ons gaat gebeu ren. Ik zal mijn opdracht van 1955 nog eons nagaan. Daar moet, geloof ik, ook iets instaan over mosselen". Uit de verschillende gesprekken is ons wel gebleken dat gezien het ge hele spel van de regering rond de oesterproef in feite geen enkele inge- wyde nog optimistische gedachten koesterde. De beslissing van de belde bewindslieden om de proef niet te la ten doorgaan is bepaald niet als een fatale klap aangekomen. Men reken de de laatste maanden al niet meer op het doorgaan van de proef. CATASTROFAAL Juist in deze periode heeft een nieuwe catastrofe zich over de oestercultuur voltrokken. Men weet het: de strenge winter heeft de oesterstand tot een frac tie van voorheen gedecimeerd, waardoor tallozen zyn gedupeerd. Gevoegd by het feit, dat iedere Yersekenaar reeds maan den wist, dat het met de oesterproef toch niets zou worden, hebben de oes terkwekers toen al him hoop gevestigd op de schadevergoeding. „Als de ambtenaren een royaal stand punt innemen bij de vaststelling van de schade, kan er toch nog iets behoorlijks uit de bus komen. Ik heb daar wel ver trouwen in. Uit alles bljjkt, dat de rege ring, mede gezien de catastrofale winter, een ander en een voor ons mogelijk gun stiger standpunt inneemt, dan voor heen", aldus burgemeester A. C. Willem sen van Yerseke, die zei bepaald niet pessimistisch te zyn te dezen aanzien. Een mening, zo bleek ons, die zeker niet wordt gedeeld door de heer Lockefeer. Hij weet van zeer nabij, hoe moeilijk het punt van de schadevergoedingen ligt. Daarvoor hoeft slechts te worden herin nerd aan de garnalen-vissers van Arne- muiden, die nog altijd niet weten waar zij financieel aan toe zijn. „Ze hebben het nu wel over vergoedin- fen en voorschotten, maar er staat niet ij hoe de regering zich dit alles heeft gedacht. Ik ben daar bepaald niet gerust op", betoogde de Zevibel-voorzitter. Overigens staat het voor burgemeester Willemsen van Yerseke vast, dat door de beslissing van de beide ministers een (Zie slot pag. 2 kol. 2) Een groep van 51 bewoners van het eiland Tristan da Cunha, die in 1961 door een vulkaanuitbarsting van het eiland werden verdreven, is gisteren scheep gegaan, terug naar hun eiland. De groep stond onder leiding van de 61-jarige Willie Repetto. De 51 Tristaners zullen alles in gereedheid brengen voor de terugkeer van de overige 200 eilandbewoners, die waar schijnlijk in oktober Engeland zullen verlaten. „Ik geloof niet dat we Engeland erg zullen missen", zei Repetto, voordat hij aan boord ging van de postboot „Amazon". „We hebben alles gezien wat we wilden zien, maar we hebben nooit kunnen wennen aan de koude", voegde hij er aan toe. De jproep eilandbewoners reist eerst naar Rio de Janeiro. Vandaar brengt het vrachtschip „Boissevain" hen naar Tristan da Cunha, waar ze op 10 april hopen te arriveren. De Tristaners nemen voorraden mee. Aan boord van het schip bevinden zich 7 ton aardappelen, drie ton zaad en 15 ton levensmiddelen. Luxueuze dingen, zoals radio's, grammofoons, cosmetica en auto's laten zij in Engeland achter. President de Gaulle tijdens de inspectie van de erewacht voor Huis ten Bosch in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1