Rotterdam juicht Zeeuwse haven en industriële ontwikkeling toe Schaderegeling voor Zeeuwse oesterkwekers Voltooiing promenade kunstmatig duin in Breskens komt in zicht Zeeland kan van Rotterdam leren ALMANAK Walcherse B-wegen weer opengesteld ZOUTGEHALTE IN GREVELINGEN TE LAAG VOOR 0ESTERKWEEK KUNST IN ZEELAND Draglines zullen enorme zandberg na aanvallen Kunstmaandorkest SINKE'S DRANKEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN1 ZATERDAG 16 MAART 1963 MR. VAN WALSUM VOOR NIJVERHEID EN HANDEL „De havenstad Rotterdam juicht de Zeeuwse Sloeplannen en de reeds op gang gekomen haven- en industriële ontwikke ling in de kanaalzone van Zeeuwscli-VIaanderen toe. Wat hier gebeurt, is bepaald geen doorn in het oog van de Maas stad". Dit verklaarde vrijdag middag burgemeester mr. G. E. van Walsum van Rotterdam tij dens een spreekbeurt voor het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in hotel „De Burg" te Middelburg. „Mits geleidelijk en met beleid uitgevoerd heeft dit gebied bre de perspectieven, waarvan Rot terdam zelfs nog enig voordeel kan hebben in de toekomst", be toogde Rotterdams burgemees ter, die er aan toevoegde, dat de Zeeuwen op twee paarden kunnen wedden. Hij doelde daarbij op Rotterdam en Ant werpen. In dit verband achtte hij goede verbindingen met Rotterdam van groot belang. „Font is het om al leen op Antwerpen te wedden", betoogde hy. „Dan zou U wel eens bedrogen kunnen uitkomen". Burgemeester Van Walsum merkte verder op, dat de Zeeuwen niet de il lusie moeten hebben het stukgoede- renvervoer tot ontwikkeling te kun nen brengen. Het stukgoed zal de havens blijven opzoeken, waar nu al het grootste aanbod is", hield hij de talry'ke leden van de maatschappij voor. Er bestond zoveel belangstel ling voor deze lunchbyeenkomst, dat zelfs van een van de nevenzalen van „De Burg" gebruik moest worden gemaakt. In bepaalde opzichten trok mr. Van Walsum een parallel tussen de ha ven- en industriële ontwikkeling in Zeeland, zoals die thans op gang komt, en hetgeen er op dit gebied reeds in Rotterdam is gebeurd. De inleider was van mening, dat men zich met name in Zeeuwsch-Vlaande- ren niet moet verkijken od het ar beidersoverschot. „Als de ontwikke ling daar doorgaat is er in een mini mum van tijd een tekort aan arbei ders, dat zelfs met de bouw van vol doende woningen niet is op te los sen", betoogde hy. En hy voegde er aan toe: „Alleen als er meer mobili teit komt in Nederland zelf en ook tussen de Europese landen, zal het arbeidersvraagstuk tot een oplossing kunnen worden gebracht. Maar dan zal onze mentaliteit op dit punt zich moeten wijzigen." pleitte hij voor meer algemene voor waarden ten aanzien van de uitgifte van gronden en de verhuur van ter reinen. Zijns inziens dienen hiervoor bepaalde richtlijnen te komen. „Op deze wyze worden de mogelijkheden om elkaar met overheidsgeld con currentie aan te doen tot mum beperkt", meende hij. Coördinatie Voorts wees mr. Van Walsum er op, dat de ontwikkeling van zeehavens grote overheidsinvesteringen met zich meebrengen. Theoretisch achtte hij het daarom nuttig, dat deze ont wikkeling in nationaal verband wordt gecoördineerd. Zelfs bleek hij wel wat te voelen voor coördinatie en harmonisatie op het internatio nale vlak. „Zolang men dit nog niet heeft aanvaard, doet men er beter aan, hier niet te veel over te zeg gen", voegde hij eraan toe.' In de discussie kwam mr. Van Walsum hier nog op terug. Hij zei er tegen te zijn, dat overal zee havenplannen worden uitgevoerd. Opnieuw wees hij daarbij op het ontbreken van coördinatie. „Wan neer overal maar havenplannen worden uitgevoerd, liiden we er gemeenschappelijk onaer", gaf hij als zijn mening. Aan het begin van zijn rede had bur gemeester van Walsum een schets gegeven van de haven- en industriële ontwikkeling in Rotterdam. Met na me belichtte hij enkele nevenfacetten van deze ontwikkeling, zoals het te kort aan woningen als gevolg van een stormachtige groei, de behoefte aan recreatie, net probleem van de drinkwatervoorziening en de leef baarheid in het algemeen. ,Er zijn teleurstellingen geweest en we heb ben op verschillende punten bezwa ren ontmoet. U in Zeeland kunt hier van iets leren", aldus mr, Van Wal sum. Expansiedrang Pendel Na er op gewezen te hebben, dat eind vorige eeuw en begin deze eeuw een belangrijke migratie van Zeeland uit naar Rotterdam was waar te ne men, stond spreker stil bij de pendel. „Rotterdam en de naaste omgeving trekken dagelijks rond 36.000 werk nemers van elders, van wie 75 af komstig is uit Zuid-Holland. Zeeland speelt praktisch geen rol. De Zeeuw se pendel wordt geschat op 550 man, aldus burgemeester Van Walsum. Volgens mr. Van Walsum neemt het Rotterdamse havengebied in dit op zicht slechts een bescheiden plaats in: 8 pet. van de pendelaars verricht werk in de haven. De bouwvak speelt een grote rol", wist hij te ver tellen. Ook de overheidssteun bii het tot ontwikkeling brengen van haven- en industriecomplexen was een punt, waaraan de inleider vrij uitvoerig aandacht schonk. Hij noemde het fundamenteel onjuist, dat zeehavens elkaar gaan beconcurreren op basis van overheidssteun. In dit verband Uitvoerig schetste hij ook de moei lijkheden welke Rotterdam bij zijn expansiedrang ondervindt op het ter rein van de samenwerking, waarbij hij enkele recente voorbeelden aan haalde. In dit verband merkte hij op, dat de grenzen van Rotterdams ex pansie zyn vastgelegd. Dit is volgens spreker mede bepalend voor het op gang komen van haven- en indus triële ontwikkelingen in andere ge bieden. In de discussie op de rede van mr. Van Walsum pleitte ïr. J. P. Berde nis van Berlekom voor de actieve steun van Rotterdam bij de komende ontwikkeling in Zeeland. Hij vreesde, dat als Rotterdam afzijdig blijft Antwerpen niet zal aarzelen de Bel gische belangen by de Zeeuwse ha ven- en industrieontwikkeling te be trekken. Burgemeester Van Walsum vroeg zich af of de vragensteller in zyn betoog wel een voldoende realis tische benadering gaf. „Het gaat er om hoe de particuliere ondernemin gen tegenover vestiging in Zeeland staan. Alleen omdat Rotterdam het graag zou willen, vestigt zich geen ondrenemer in Zeeland", bracht hij naar voren. Overigens was mr. Van Walsum van oordeel, dat de huidige ontwikkeling wel zo is, dat degene, die niet persé in de grote stad moet zitten, zeker de weg naar andere in dustriegebieden zal weten te vinden. Hy achtte daarbij goede verbindin gen van groot belang. Subsidiëring Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I, Zeeland, haakte nog in het Advertentie Centrale verwarming S AWE MA HV Hedentraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Aeeuwse Toneelstuk Hoe inspirerend, is niet het voor jaar? Hoeveel nieuwe impulsen brengt de terugkomst van de zon niet met zich mee? Maken de eer ste aarzelende stralen niet vele gevoelens wakker en viorden er niet plannen geboren waarvan in winter of najaar geen sprake zou zijn? Zo herinneren we ons de twee Middelburgse jongemannen die vorig voorjaar, tijdens een erg lang en erg ernstig gesprek in een café, besloten om samen een toneelstuk te gaan schrijven. Heus, in vAntèr of najaar zouden se een dergelijk stoutmoedig plan nooit hebben opgevat. Een toneelstuk dus. Tijdens lange, erg lange gesprek ken aan de stamtafel beraadden de twee zich maanden lang over de vorm, de strekking en voorna melijk „de formule". Want die formule is modern. Zonder de for mule maak je tegenwoordig geen toneelstuk meer. Ze hebben er lang op zitten broe den, die twee literaire heren. En toen ze voor enige tijd uit ons ge zichtsveld verdwenen, namen 'wij vanzelfsprekend aan dat ze hard ac.i hun toneelstuk schreven. Toen was het inmiddels winter geworden. Enkele dagen geleden hebben wij de heren weer ontmoet. Ernstig en vol overgave zaten ze aan de zelfde stamtafel te bomen. En waarover konden deze heren in deze nieuwe lente anders spreken dan over het toneelstuk? Belangstellend informeerden wij ernaar. toneelstuk?", deden ze af wezig, „o ja, dat toneelstuk. Ja, we maken goede vorderingen. De pauze hebben we al...." Met ingang van maandag zullen alle wegen op Walcheren, die in beheer zijn bij het Wegschap Walcheren, weer ngesteld worden voor alle verkeer. 12 tot 19 februari en van 5 maart tot zondagnacht a.s. zijn deze B-wegen gesloten geweest voor het zware ver keer, een maatregel, die noodzakelijk was in verband met de opdooi. Opnieuw inbraak in Kloosterzande Aan de inbraken, die de laatste- tijd, in de omgeving van Kloosterzande, werden -jpleegd, moet er nog weer een worden jegevoegd, namelijk één in de kruide nierswinkel van de heer R. aan de Lage eg te Ossenisse. Door het opschuiven .an een raam, is (zijn) de dader(s) de winkel binnengekomen. Uit de winkella de is een bedrag van enige honderden guldens ontvreemd. Deze schuurtjes in Breshens moe ten verdwijnen voor de aanleg van een promenade. {Foto P.Z.C kort in op enkele opmerkingen van de heer Van Walsum. Hij constateer de, dat het Rotterdamse bedrijfsleven inderdaad belangstelling aan de dag l?gt voor Zeeland. Hij verwachtte, dat ook het bedrijfsleven in Antwer pen belangstelling zal tonen. Ten slotte kwam drs. Verburg nog met een concrete vraag: „U hebt wel eens gezegd, dat U niet zo gelukkig bent met de subsidiëring in ontwik kelingsgebieden. Denkt U daar nog steeds zo over?" wilde de Zeeuwse E.T.I.-directeur weten. „Dat vind ik nog fout", was het antwoord van de Rotterdamse burgemeester. Op zich zelf wilde hij subsidiëring in een overgangsperiode niet afwijzen. An derzijds zal er volgens spreker vooi gewaakt moeten worden, dat er op langere termijn niet te veel over heidsgeld wordt ingestopt. Voorts merkte burgemeester Vat Walsum op, toch wel verbaasd te zijn dat Antwerpen niet eerder de ont wikkeling in Zeeland heeft aange voeld. Hy vroge zich af of Antwer pen er wel zo gelukkig mee is, dal aan de zeezijde van de Wëstersclielde een haven- en industriegebied komt. Spreker meende dit te moeten be twijfelen. Deze druk' bezochte vergadering o.a. waren aanwezig de com missaris der koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en vijf van de zes gedeputeerden (alleen jhr. Scho- rer was afwezig) stond onder leiding van de heer A. Dirkzwa ger, die meedeelde, dat de laatste lezing van dit seizoen op 17 april wordt gehouden. De inleider bracht hy' dank voor het houden van zijn causerie. Als blijk van waardering bood hij hem een zes tiende eeuwse kaart van Zeeland aan. KINDEREN VAN ONS VOLK Hebt u de T.V.-uitzendingen gezien? Dan zult ook u 'diep doordrongen zijn van de noden van deze kinderen van ons volk. Dan zult ook u verlichting willen brengen in het eenzame bestaan van honderdduizenden geeste lijk en/of lichamelijk gestoorde kinderen. Het Neder landse volk heeft oetoond mild te kunnen geven. Wij kunnen helaas geen gróte aktie ontketenen. Wij moeten volstaan met deze advertentie. Toch weten we zeker, dat u ons en hun vertrouwen niet zult beschamen. INLICHT. VOOR LIDMAATSCHAP OF DONATIE: R.K. OUDERVERENIGING „VOOR HET ZORGENKIND" BUREAU GERRIT V.D. VEENSTR.151 - AMSTERDAM Postgiro 240392 t.n.v. de penningmeester te Zeist Rapport deskundigen De deskundigen van de Deltadienst; van rijkswaterstaat, die een onder zoek hebben ingesteld naar de mo gelijkheid tot handhaving van de oestercultuur in een gedeelte van de Grevelingenbekken, gelegen direct 'achter de in 1970 te voltooien dam in het Brouwershavense Gat, komen in hun nota als bijlage gevoegd by de brief van de ministers van ver keer en waterstaat en van landbouw en visserij aan de Tweede Kamer tot de conclusie, dat een te laag zout gehalte de oestercultuur in de Grc- velingon onmogelijk maakt. Aan de hand van metingen is men tot de conclusie gekomen, dat het zoutgehalte van het water, dat thans in de mond van het Brouwershaven- se Gat wordt aangetroffen, niet vol doet aan de door het rijksinstituut voor visserij-onderzoek gestelde eisen. Weliswaar zou het oesterproject in het Grevelingenbekken eerst tot stand kunnen komen nadat in 1970 het Brouwershavense'Gat zal zijn af gesloten, maar volgens de deskundi gen staat vast, dat dan in elk geval eenzelfde hoeveelheid rivierwater via het Haringvliet naar zee zal worden gevoerd als thans het geval is. Het Haringvliet zal dan evenwel zijn ver zoet, zodat de menging van het ri vierwater en het zeewater eerst bui ten het complex uitwateringssluizen zal beginnen. Het zoutgehalte in en kundigen, een ongunstige invloed zal dan ook lagere waarden bereiken dan thans, hetgeen volgens de des kundigen, een ongustige invloed zal hebben op het zoutgehalte van het water vóór de dam in het Brouwers havense Gat. Hier tegenover staat, dat als gevolg van de afsluiting van de zeegaten de sterkte van de zuidwaarts gerichte ebstroom dit zoetere water zal mee nemen. Dit nu zal weer een gunstig effect hebben op het zoutgehalte. De afneming van de stroomsnelheid heeft te zamen met de verlaging van het zoutgehalte echter weer tot ge volg, dat de menging van het rivier water met het zeewater minder snel zal verlopen. Ongunstig Slot van pag. 1 echter bij en dit is voor de bewindslieden van doorslagge vende betekenis dat uit net rapport van de deskundigen blijkt, dat ook hier een periodie ke onderbreking van de aanvoer van water van de vereiste kwali teit te wachten is, hetgeen de grondslag aan het project ont neemt. Op grond van een en an der concluderen zij, dat zij dat uitvoering van het Veerse Gat project niet verantwoord is. Hieruit dient naar de mening van de ministers nu een consequentie te worden getrokken voor wat betreft de wijze waarop ten aanzien van de oesterkwekers toepassing zal worden gegeven aan artikel acht van de Deltawet. Deze wetsbepaling verschuift de re geling van de schade ten gevolge van de grote afslultingswerken naar een afzonderlijke wet. De daarin gebezigde term „tegemoetkoming hetzij door het treffen van voorzie ningen, hetzij in geld" bedoelde de veelvormigheid der voorhanden mogelijkheden uit te drukken, blijkt voorts uit, de brief. De overweging daarbij was. dat de komende structurele veranderingen voor verschillende bedrijven door een heroriëntering nieuwe mogelijk heden zullen openen. Het ging er om de maatschappelijke activiteit van de betrokkenen niet of zo min mogelijk te onderbreken. Ten aanzien van één categorie, na melijk die van de oesterkwekers moet er nu van worden uit gegaan, dat de grondslag van hun bedrijfsuitoefening in haar geheel zal komen te vervallen. Aanpassing aan gewijzigde omstandigheden kan hier niets anders betekenen dan overgang naar een geheel ander be roep of bedrijf. In deze omstandigheden, waarin ten aanzien van de oesterkwellers geen sprake zou kunnen zijn van te gemoetkoming door het treffen van voorzieningen vinden de ministers aanleiding om de oesterkwekers ter zake van de schade, welke voor hen door de deltawerken zal ontstaan, zo spoedig mogelijk aanspraak te ge ven op de afwikkeling van de scha de in geld. Tegemoetkoming De gedachten van dc ondergete kenden gaan daarbij allereerst uit naar vergoeding van de ver mogensschade. Regeling daar van zal voorts gepaard gaan met een regeling van de geldelijke tegemoetkoming in de bedrijfs schade. Bij de voorstelling van de normen hiervoor zal er rekening mee worden gehouden, dat de be drijfsuitoefening in deze speci fieke bedrijfstak geheel onmoge lijk zal worden. Hoewel de beide bewindslieden ove rigens het rapport van de commissie artikel acht Deltawet zouden willen afwachten, zijn zij van mening, dat de schade aan de oesterkwekerij in de gegeven omstandigheden by de behandeling van het geheel van de vraagstukken waarmee deze com missie zich bezighoudt naar voren moet worden gehaald. Bovendien staan vele oesterkwekers thans als gevolg van de vorst voor de vraag of zy in het licht van de komende ontwikkeling nog tot her investering zullen overgaan. In ver band daarmee heeft de regering be sloten de mogelijkheid te scheppen aan de oesterkwekers die hun bedrijf nü beëindigen op korte termijn voor schotten uit te keren op de te ver wachten financiële uitkeringen. De nadere richtlijnen daarvoor zullen zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Verder schrijven de deskundigen ten aanzien van het Grevelingenbekken, dat niet te voorspellen is hoe de kustlijn en bankenformaties zich vóór de dam in het Brouwershavense Gat zullen ontwikkelen. Geconclu deerd wordt, dat tegenover één gun stige factor enkele ongunstige fac toren staan, die de kans op snelle schommelingen in het zoutgehalte zullen vergroten. De deskundigen achtten het uitgeslo ten, zelfs aan de hand van een zeer uitgebreid onderzoek, voldoende nauwkeurig te voorspellen op welke wijze het zeer gecompliceerde men- gingsmeehanisme zal werken. Der halve moet volgens hen worden vol staan met de conclusie, dat onder de huidige omstandigheden het zoutge halte van het Brouwershavense Gat niet voldoet aan de gestelde eisen 'voor het kweken van oesters. En voorts, dat er geen redenen zijn te veronderstellen, dat de toestand na de gereedkoming van de afsluitwer- ken gunstiger zal worden, zeker niet op doorslaggevende wijze. Onder deze omstandigheden komt het de deskundigen niet verantwoord voor er van uit te gaan, dat indien een eventuele proef met een oester bekken in het veerse Meer zou sla gen, daarna op basis van de resul taten van deze proef in het Grevelin genbekken oesters zouden kunnen worden gekweekt. Wat betreft de proefnemingen op technische schaal in een experimen teel bekken in het Veerse Meer wordt in de nota opgemerkt, dat ook hier het zoutgehalte naar analogie van het Grevelingenbekken on gunstig zou worden beïnvloed door onder meer de zoetwaterlozingen van de Oosterschelde en het Veerse Meer. Derhalve komen de deskundi gen ook voor het Veerse Meer tot de zelfde conclusie: geen proef! Expositie Dick Toef en Andries Minderhout Schilder- en grafisch werk, potterie en reliëfs. Kunst zaal Van Benthem en Jut ting, Middelburg. De Haagse kunstenaar Dick Loef en de Middelburgse kunstschilder Andries Minderhout hebben een rijk gevarieerde expositie ingericht in de kunstzaal Van Benthem en Jutting te Middelburg. Een interessante expositie. Om met de Hagenaar te beginnen: zijn aardewerk boeit alleen al door de vor men. Zijn schotels, vazen en kommen spreken een uiterst evenwichtige en charmante taal. Hier is in de eerste plaats de oprechte ambachtsman aan het woord, die zijn materialen grondig kent. De kleuren die hy zyn aardewerk stukken meegaf zijn in de meeste geval len in weldadige overeenstemming met die vormen: niet spectaculair, maar mild en bovenal zuiver. In zijn reliëfs leren wij een heel andere Loef kennen: speels, met een stille knipoog naar een overwogen primitiviteit die soms aan de gotiek doet denken. Ook hier weer de vakman, die met een kennelijk plezier aan het werk is geweest. Zeker moet apart genoemd worden zijn sgrafitto Crucifix. Origineel, overgevoelig en bui tengewoon boeiend van structuur. Het werk van Andries Minderhout be vestigt het vermoeden, dat bij vorige kennismakingen is ingegeven. Namelijk het onverdroten voortwoekeren met zijn materialen en gereedschap. Minderhout is (vooral in zijn reliëf techniek) op een technisch niveau geko men dat bewondering afdwingt. Zijn doorvorsen van alle materiaalmogelijk heden is niet zonder resultaat gebleven, evenmin doodgelopen. Minderhout ver onachtzaamt geen stukje van zijn doek of vel papier. Hij worstelt ernstig en effectief met de mogelijkheden Daarbij ontstaat een charmante, zelfs boeiende vorm welke wij echter vaak geneigd zijn een veredelde kunstnijver heid te noemen. Nu Minderhout zijn technieken zo dui delijk beheerst lijkt het alsof hij nog een duwtje nodig heeft om juist dat in zijn werk te leggen, wat bij nadere beschou wing blijkt te ontbreken. Het is soms nog te veel techniek, te veel materiaal behandeling alleen. Dat duwtje lijkt hij in sommige werk stukken al gehad te hebben. Zo hangt er tussen zrjn wat decoratieve abstracte werk als verrassing het olieverf „Com positie" no. 2. Een sterk sprekend doek, overwegend iri blauwen, zeer gevoelig van uitwerking en vooral: ver boven het decoratieve uitgestegen. Zo zijn er in het te bezichtigen werk van deze schilder, tussen de begrijpelijke wisselingen van compositie-, vorm- en kleuropvattlngen, nog enkele momenten waarbij de schil der boven zijn techniek uit, het persoon lijke, lang verwachte geluid laat horen. Een verheugend en hoopvol geluld van deze rusteloos zoekende schilder. De interessante expositie biyft geopend tot 23 maart. R. Vragen over schade aan oesterpercelen Het Tweede-Kamerlid de heer E. J. M. Kolfschoten (k.v.p.) heeft de mi nister van landbouw en vissery schriftelijk gevraagd of hy reeds kan overzien welke scnade naast de vorstschade is aangericht aan de voorraad oesters in de Zeeuwse stro men, als gevolg van het omwoelen van zand in do oesterpercelen door veranderde stromingen bij het Zjjpe en door het pendelen van ysblokken, bjj eb en vloed, ln de Oosterschelde. „Welke maatregelen heeft de minis ter voorgeschreven om zonder ver- whl vast te stellen, welke concrete scnade is aangericht, of meent de minister deze schade op een later tijdstip te kunnen vaststellen zonder thans tot een onmiddellijke inventa risatie van de oestervoorraden over te gaan?" EINDELIJK AKKOORD MET EIGENAREN TUINTJES Na een vervelend en langdurig verschil van mening tussen rijks waterstaat en de eigenaren, van een aantal achtererfjes, kan bin nenkort eindelijk een begin wor den gemaakt met de voltooiing van de promenade op het kunst matig duin te Breskens. Op de omstreden stukjes tuin aan de achterzijde van de Boulevard, wor den momenteel schuurtjes en der gelijke afgebroken en gesloopt en alle eigendommen van enige waar de worden van de achtererven weggesleept, zodat binnenkort alle belemmeringen, die de voltooiing van duin en promenade nog in dc weg staan, zullen zijn opgeruimd. Aangezien vrijwel alle plannen voor de laatste fase van deze com binatie van oeververdediging en recreatie, al geruime tijd gereed liggen, wordt de verwachting uit gesproken dat de promenade nog in de loop van het komende Seizoen in gebruik kan worden genomen. Zoals bekend was het ministerie van ver keer en waterstaat enige jaren geleden mét het gemeentebestuur van Breskens van mening dat het verleggen van de veerhaven, een aanzienlijk verlies voor het dorp betekende. Als compensatie voor dit verlies spoot rijkswaterstaat op de zeewering tussen de nieuwe veerha ven en de handelshaven een enorme zandrug, waardoor een kunstmatig duin ontstond. De gemeente Breskens ont wierp plannen voor de aanleg van een promenade met fiets- en wandelpaden, terwijl een tweetal hox-eca-cxploitanten in de gelegenheid zou worden gesteld daarop een hotel- of restaurantbedrijf tc gaan uitoefenen. Om het duin volgens hot uitgestippelde tracé te kunnen aan leggen. was net noodzakelijk een gedeel te van een aantal tuintjes van Boule vardbewoners. aan hun bestemming te onttrekken. En dót bleek minder een voudig dan aanvankelijk werd veronder steld. Geen akkoord De vyfticn grondeigenaren gingen namelijk niet akkoord met liet be drag, dat. riikswnlerstaat hen ter schadeloosstelling aanbood Dc pro cedure, «lie daarop volgde heeft en kele jaren geduurd, waardoor de werkzaamheden ernstig werden ge stagneerd. Boven op het duin naast de omstreden percelen, werd een enorme berg zand gedeponeerd om de laatste en meters diepe kloof vol te gooien, zodra een volledige overeenstemming met dc be woners zou zijn bereikt. In opdracht van de gemeente Breskens werd in twee fasen de promenade met bijbehorende rijwiel- en voetpaden aangelegd. Een stuk ten westen en een tweede gedeelte ten oosten van de kloof. Ook dit werk moest noodgedwongen worden onderbro ken, omdat dc overeenstemming uit bleef, Het ministerie van verkeer en water staat wist ook niet goed raad met deze kwestie omdat de onteigeningswet niet in een dergelijk geval voorzag. Daarom diende zelfs een spociaal wetje tc wor den gemaakt, dat op 16 maart 1961 (al weer twee jaar geleden) in de Staats courant werd gepubliceerd. Daaruit bleek dat het „ten algemene nutte nodig werd geoordeeld over te gaan tot onteigening van percelen, etc. nodig voor de verbetering van de hoog- waterkering tussen veer- en handels haven. voor de aanleg van toegangswe gen en voor het reserveren van terrei nen ten behoeve van de vestiging van horecabedrijven Dit was eigenlijk nog maar het begin van de procedure, waarvan bekend is dat die niet altijd even vlot ver loopt. Eerst 17 maanden later .op 14 augustus 1962 werden bi; Koninklijk Besluit de percelen aan gewezen, die voor onteigening ir aanmerking kwamen. Op dat moment was de situatie zo dat verkeer en waterstaat nog eenmaal zou trachten, de gronden bij minnelijke schikking in eigendom te verkrijgen. Zou dat niet gelukken, dan zou de rechtbank in laatste instantie beslissen over de toe te kennen schadevergoeding Toch overeenstemming Naar men ons .mededeelde hccil geen enkele grondeigenaar liet op oen rechte lijke beslissing laten aankomen. .Men heeft dus ter elfder ure toch nog over eenstemming bereikt over dc grond- BS gaat er nu gebeuren? Zodra de tuintjes geheel zijn ontruimd, zullen draglines de enorme zandberg „aanval len" en de zandmassa's in de kloof depo neren, Als dit laatste stuk is „crezct", zullen de twee stukken promenade met bijbehorende paden mot elkaar wórden verbonden. In feite kan dan de rijbaan worden geopend. Wel rest dan nog de aanleg van een verlichting waarvoor de plannen liggen t.e wachten op ro-li- sering. Voorts zal op net duingedeeit dal nu nog moet worden ufgewerkt, een pla teau worden aangelegd waarop te -r tijd een horecabedrijr zal verrijzen. Zo als bekend is men vorig jaar reeds met; de bouw van 't eerste horecabedrijf aan de kant van dc veerhaven - begon- j nen. Aan de westzjjde is de toegang tot de promenade reeds geheel gereed. Aan de handelshaven moet rijkswater staat nog een oplossing vinden voor hot op - en afryden van het oostelijk gedeel te van duin en promenade. In Breskens heeft men grote verwach tingen van de toekomstige promenade. Als deze brede rijbaan met zyn ruime ficls- en voetpaden geheel gereed is en de beide horecabedrijven zijn geopend, dan kan <le Broskensc promenade een toeristische trekpleister van formnat worden. Concertgebouw, Terneuzen. Gisteravond concerteerde in het Con certgebouw te Terneuzen voor een tal rijk Z.V.U.-publiek het Kunstmaand orkest onder leiding van Anton Kersjes, Soliste was Jeanlne Da Costa, piano. In de tien jaren van zyn bestaan heeft het Kunstmaandorkest een opmerke lijke ontwikkeling beleefd. Grote artis tieke en technische vooruitgang is ge maakt en de bezetting is uitgegroeid tot bijna die van een volwaardig sym fonie-orkest. Anton Kersjes heeft door een merkwaardig samengaan van stren ge en tevens met milde humor door spekte leiding de in ieder orkest aan wezige muzikale kwaliteiten weten sa men te bundelen tot een orkest met een volstrekt eigen karakter. Het is een orkest geworden, dat met een langzamerhand befaamd wordend aan stekelijk enthousiasme en een gemak kelijke discipline een duidelijk open hartige musiceertrant heeft verkregen, die in ons land tenminste zijn weerga niet heeft. Dit spontaan en fris, de luis teraar steeds opnieuw weer verrassend, ja, ditmaal imponerend spel, heeft het ensemble enkele verplichtingen opge legd, die het blijkens de terecht niet van trots ontblote beschouwingen in het uitvoerige programma bewust heeft aanvaard: het repertoire is beperkt tot die periode in de muziekgeschiedenis, waarin de componisten een dergelijk transparant, ongecompliceerd klank beeld wensten, de baroK, de tyd van de Weense klassieken, de vroeg-romantiek. Mag men in de moderne concertpro gramma's de gelegenheid tot kennis making met eigentijdse muziek node missen, de wel wat vröegtijdige spe cialisatie van het orkest is volkomen verklaarbaar. Vooral bij het aanhoren van het pro gramma, waarmee gisteravond een tot in de uithoeken gevulde zaal werd ver rast verdween als sneeuw voor de zon, om het eens actueel te zeggen. Iedere twijfel, die bij de kritische luisteraar was gerezen, toen hij weer een ogen schijnlijk onorigineel cliché-programma zag aangekondigd. Dit orkest maakte van een vroege Haydn-symfonie in C een juweel. Stoer was de opbouw, ver zorgd de afwerking. Bewondering ver dienden de soïomotieven, zoals de hobo solo in het derde deel. Slechts de tem potegenstellingen tussen de delen ble ken te gering. Al deze eigenschappen kwamen ook sterk naar voren bij de uitvoering van de orkestsuite, die sa mengesteld is uit de „Jeu d' Enfants" van Bizet. Maar hier werd nog de kwaliteit geestigheid toegevoegd. Het eerste deel van deze suite, de Korte Mars, was in al zyn bescheidenheid van voordracht een kunststuk. Dat deze avond voor menige bezoeker on vergetelijk zal blijken, is voor een groot deel te danken aan het optreden van Jeanine Da Costa met het pianoconcert van Schumann. De rustige, volkómen uitgebalanceerde vertolking heeft ons byzonder getroffen. Een zo goed als volmaakte trefzekerheid, een tot in de fijnste details volkomen helder touché, een volledig beheerst toepassen van dy namische schakeringen maakte deze uitvoering tot een ideaal voorbeeld van de moderne wijze van de benadering van dit concert. Juist de bewuste afwe zigheid van ieder vergeeld, al te erg romantisch effect, dat nog in zoveel uitvoeringen aan dit concert een wat gejaagd en onevenwichtig karakter op dringt. gaf het geheel een tastbare zuiverheid en sfeer. Te beter vielen ge raffineerde accenten op bij de langge- broken akkoorden uit de finale en steeds weer by de portato-gedeelten uit het passagespel in ditzelfde deel. In het byzonder ook de fragmenten, waar de driekwart-maten kwasi tweedelig wordt, kregen ritmisch een fraai relief. Het orkest voldeed goed ln de niet ge makkelijke begeleiding, hoewel in net derde deel onder andere enkele onge- ïykheden in het tempo opvielen. Me vrouw Da Costa werd hartelyk gehul digd met een staande ovatie. Het concert werd besloten met twee briljant gespeelde Slavische dansen van Dvorak. v. d. Br. GESTOLEN BROMFIETSEN ACHTERHAALD In Heyst (B.) De bromfietsen van de twee Terneuze- naren C. van I. en P. C. H„ die woens dagavond voor hun woning werden ont vreemd, zyn vrjjdag teruggevonden in Heijst aan de Belgische kust. De brom fietsen werden daar onbeschadigd aan getroffen. Zoals gisteren gemeld had de politie te Terneuzen het vermoeden, dat nier joy riding door Belgen was gepleegd. Daar om werd ook de Belgische politie inge schakeld. De daders zijn nog niet ach terhaald. Het onderzoek in België en Nederland wordt voortgezet. Bisschop van Breda zegent bejaardenhuis van Kloosterzande in Mgr. G. de Vet. de bisschop van Breda, zal op vrijdag 29 maart a.s. het geheel verbouwde en vernieuwde bejaardente huis St.-Antonius aan dc Groenendijk te Kloosterzande inzegenen. Verschillende geestelijke cn wereldiyke autoriteiten, waaronder de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr, A. F. C. de Cascm- ">root. zullen dc plechtigheid bywonen. I Advertentiej FEESTKLANKEN VLISSINGEN NIEÜWENDIJK "51. TELEFOON 4266 v/h DEKKER ZACHT WEER Opklaringen, later weer toenemende be wolking gevolgd door enige regen. Ma tige, later krachtige wind tussen zuid west cn zuid. Vooriiamelyk in de kust provincies iels hogere temperaturen. 17 maart ZON EN MAAN Zon op 6.52 Maan op 01.16 Zon op 6.50 Maan op 02.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2