PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (MA NODIGT KROESJTSJEW UIT VOOR OVERLEG GEZANT NAAR INDONESIË Russische treiler zou door schepen van de V.S. zijn beschoten TH0LEN WIJST DE „VISFABRIEK" UIT Mao wil regeling van ideologisch geschil RUSTIGE DEMONSTRATIE VAN 2000 MIJNWERKERS IN PARIJS Contactcommissie Engeland-Benelux Bij „verkeerde wind" en mist negen jaar lang penetrante lucht geduld De zaak-Visser Vandaag... 206e jaargang - no. 62 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 perkw.; franco per post 855 p. kw. Losse nummers 15 et. 9 Bureaus: Vlissingcn: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 51, tel. 3841 (b.g.g, red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg; tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911; Zierlkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit bind" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 14 maart 1963 KROESJTSJEW-MAO TSE TOENG: .TOPONTMOETING IN PEKING OF MOSKOU. De Chinese communistische partij heeft premier Kroesjtsjew, of een andere hoge Sowjetleider, uitgenodigd voor een bezoek aan Peking voor besprekingen tot regeling van het ideologisch geschil tussen de Russische en Chinese communistische partijen. Dit blijkt uit een brief, die de Chinese communistische partij tot die van de Sowjet-Unie heeft gericht en die gisteren in Peking en in Moskou is gepubliceerd. In deze brief, die op 9 maart aan de Sowjet-ambassadeur in Pe king werd overhandigd, biedt de Chinese partij aan om, als geen Sowjetdelegatie naar Peking mocht kunnen komen, een delegatie voor besprekingen naar Moskou te sturen. Voorts bieden de Chinese communisten aan het antwoorden in dagbladen en tijdschriften op rechtstreeks tegen de Chinese communistische party gerichte aanvallen tydelyk te staken. De voorgestelde, besprekingen zouden alle geschilpunten tussen Cliina en de Sowjet-Unie, punt voor punt, moeten omvatten. Do brief is het antwoord op de uitnodi ging tot het voeren van besprekingen over de bestaande ideologische geschil len, die de Sowjet-communistlsche par tij op 21 februari tot de Chinese zuster partij heeft gericht. De voornaamste punten van het ant woord zijn: Mao Tse Toeng, de voorzitter van de Chinese communistische party, nodigt premier Kroesjtsjew uit naar Peking te komen, ter gelegenheid van diens bezoek aan Cambodja. Tevens stelt Mao Tse Toeng voor een delegatie naar Moskou tc zenden. Herstel diplomatieke betrekkingen met Indonesië De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, heeft gisteren de hervatting van de di plomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië bekend gemaakt en de eerste zaakgelas tigden genoemd die hun regerin gen in de respectieve hoofd steden zullen vertegenwoordigen. Het zijn Mohammed Sjarif, die naar Den Haag zal gaan, en drs. C. L. Barkman, die Nederland in Djakarta zal vertegenwoordigen. De zaakgelastigden zuilen de rang van gezant hebben. Drs. Barkman is thans zaakgelastigde in Peking. fjy bevindt zich op het ogenblik daar. De diplomatieke betrekkingen tussen beide landen werden op 17 augustus I960 door Indonesië verbroken. Volgens do bekendmaking van Thant zijn Indonesië en Nederland nu over eengekomen de normale betrekkingen te hervatten en diplomatieke missies uit tc wisselen. „Deze mlssie3 zullen de rang van ambassades hebben maar zul len voorlopig onder leiding staan van zaakgelastigden", zei hij. Ken woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag kon omstreeks middernacht nog geen mededelingen over deze aangelegenheid doen. Ilalf volgend jaar aal de N.V. „Pa rel Essence" de gebouwen aan het Kaaibosje te Tholen moeten verla ten, omdat de inwoners de stank, die de afvalproduktcn over de stad jagen, niet langer kunnen verdu ren (Foto P.Z.C.). De Chinese communistische partij is bereid reeds nu elke polemiek te sta ken, op voorwaarde dat de andere com munistische partijen haar niet aanvallen. Albanië De Chinese communistische party hoopt, dat de Sowjet- en Albanese ka meraden de nodige positieve maatrege len zullen treffen tot het uit do weg rui men van hun geschillen en normale be trekkingen tussen de twee partyen en beide staten tot stand zullen brengen. De Chinese communistische party stelt voor dat reeds bij de eerste ont moeting een overeenkomst wordt gete kend wat betreft de punten waarover overeenstemming is bereikt. Onderwerpen Tot de te behandelen punten, die ook onderwerp van bespreking in een we reldconferentie van communistische partyen zouden moeten uitmaken, noemt de Chinese party: strategie en tactiek der revolutie; het verzet tegen het im perialisme en verdediging van de we- roldvrede; de bevrljdingsstrijd van on derdrukte landen en volkeren: verster king van de macht en eenheid van het socialistische kamp; versterking van de eenheid van de internationale commu nistische beweging, en andere aangele genheden van gemeenschappciyk be lang. GEEN INCIDENTEN MET DE POLITIE Frans kabinet laat onderzoek instellen Ongeveer 2000 arbeiders uit de ijzermijnen in Lotharingen heb ben gistermiddag in Parijs een betoging gehouden om te pro testeren tegen de verwerping VOLGENS NOTA IN DE „IZWESTIA" De Russische regering heeft verklaard, dat twee Amerikaanse kruisers en een torpedobootjager op 9 maart een Russische treiler met koelinstallatie aan boord voor de kust van Virginia beschoten hebben. Oorlogsschepen vuurden tweemaal oefensalvo's af In een Russische nota, gepubliceerd In „Izwcstia", wordt gezegd, dal; het Ui? Ruslsche schip Om kwart over twaalf, aldus de nota, vuurden de Amerikaanse oorlogsbodems van een afstand van vyf myi twee oefengranaten af op het Russische schip, die op rond 130 meter van het schip in het water terecht kwamen. Om tien minuten voor één, toen de Ameri kaanse schepen de treiler tot op minder dan een km genaderd waren, vuurden zij weer twee oefengranaten af, die op 60 meter van het schip terecht kwamen. In gmar De Amerikaanse schepen hadden de Russische treiler en zijn bemanning hiermee in gevaar gebracht. De Rus sische regering, aldus de nota, kan in het beschieten van Russische vis sersschepen door schepen van de Amerikaanse marine niets anders zien dan een grove schending de algemene aanvaarde normen van het internationaal recht en van de grondslagen van de vrije vaart op open zee en een openlijke, opzette lijke daad, die ernstige gevolgen kan hebben. De Russische regering zegt, dat zy ver wacht, dat de verantwoordeiyke perso nen zullen worden gestraft en de nodi ge maatregelen zullen worden genomen om een herhaling van dergeiyke acties te voorkomen. Ken woordvoerder van de Amerikaanse marine verklaarde, dat de oorlogssche pen van do V.S. geen oefengranaten aan boord hebben. Zelfs by oefeningen schie ten zy met scherp, zo zei hy. van eisen inzake lonen en werk tijden door de regering. De demonstranten haddon de bijna 300 km naar de hoofdstad afgelegd in ..x fox)-- rdo r zy voertuigen verlieten, werden zij By hun aankomst In de noordooste- iyke voorstad Pantin, waar zy hun duizenden begroet. J door mede-arbeiders hartelyk Geen incidenten Onder het zingen van de „Marseillaise" trokken de mijnwerkers naar het plein by de Invalides. Er werden kreten geroepen als „Charles, geld", „Pompidou, naar de mijn". Er deden zich geen incidenten voor tussen de demonstranten en de politie, die uit gebreide Voorzorgsmaatregelen had getroffen. Omstreeks 18.30 uur, toen een delegatie van de mijnwerkers een onderhoud had gehad met de minister voor de industrie, Maurice Bokanowski, en zy over het verloop van het gesprek verslag had uitgebracht, trokken de manifestanten weer naar Pantin om vandaar de thuisreis te aanvaarden. Het Franse kabinet besloot gisteren- op een volgende kabinetsvergadering een secretaris-generaal '■voor de energievoorziening te benoemen. Br zal een enèrgiepoiitlek op lange ter mijn worden uitgewerkt, en een com missie van deskundigen zal op korte termijn een vergelijkend rapport on stellen over de loonsituaties in de genationaliseerde en particuliere in dustrieën. Tot slot zal de minister van financiën een overzicht geven van de financiële toestand van de grote ondernemingen in de openbare sector. Interpellatie over Bidault-interview toegestaan (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer verleende in haar vergadering van gisteren verlof aan mr. Kranenburg van de P.v.d.A. voor het houden van een interpellatie tot de mi nister-president prof. De Quay over de bemoeiingen van het kabinet met de voorgenomen uitzending van het inter- view-Bidault voor de televisie van de K.R.O. De interpellatie zal vandaag worden gehouden. Een beeld van de intocht van de stakende mijnwerkers uit het wijngebied in Lotharingen i» Pa rijs; langs de straten stonden vele Parijse arbeiders om van hun loyaliteit blijk te geven. Mr. Heldring geen lid meer van de V.V.D. (Van onze Haagse redactie) Tot de liberalen die uit protest tegen de huidige ontwikkelingen binnen de party hun iidmantschnp van de V.V.D. hebben opgezegd, behoort nu ook de adjunct- hoofdredacteur van de „Nieuwe Rotter- damsche Courant", mr. J. L. Heldring. Naar wij vernemen heeft de heer Hel dring, die als politiek commentator on der meer de rubriek „Dezer dagen" ver zorgt, reeds enkele weken geleden als lid bedankt. „Ik voelde mij niet meer thuis in de V.V.D.", zo deelde hij ons gisteren mede. „Er is by my een diep onbehagen ont staan over de atmosfeer binnen de par tij". De heer Heldring, woonachtig in de Haagse randgemeente Leidschendam, gaf te kennen dat hij zich niet tot één van de liberale splinterpartijen zou wen den. Hij meende zich voortaan als „po litiek dakloos" te moeten beschouwen. „Mijn kritiek op de partyleiding is on geveer dezelfde als die van minister Korthals", zo voegde hij er nog aan toe. Zoals bekend heeft onlangs ook de par lementair-redacteur van de N.R.C., mr. dr. H. J. Roethof, oud-voorzitter van het Liberaal Democratisch Centrum, voor het lidmaatschap van de V.V.D. bedankt. Prawda bevestigt vertrek Russen van Cuba De correspondent van de „Prawda" in Havanna heeft gemeld, dat zondag j.l. een vierde Russische troepentransport- ken met Ri en dat n schip in Havanna was gearriveeri sisc.f uit Cuba is militairen aan boord en dat nog ird om Russen naar huis te brengen. De „Prawda" schreef dat een aantal van dè terugkerende militairen had meegeholpen met de aanleg van ver dedigingsinstallaties voor Cubaanse vliegvelden en met de opleiding van Cubaanse artilleristen. Het blad voegde er aan toe, dat een aantal Russische officieren en manschappen op Cuba achterbiyft om de Cubanen met „de ingewikkelde militaire technische uit rusting" vertrouwd te maken. ENGELAND GAAT AKKOORD MET POLARISVLOOT Engeland heeft gisteren steun toe gezegd aan het Amerikaanse plan voor de vorming van een multi laterale N.A.V.O.-kernmacht van oppervlakteschepen die uitgerust worden met Polarisraketten. Amerika steunt op zyn beurt het Britse denkbeeld om op een eerder tydstip reeds een NAVO-kernmaclit op te bou wen met behulp van bestaande kern wapens van Amerika, Engeland en an dere NAVO-landen. Dit is bekend geworden aan het eind van twee dagen van besprekingen die president Kennedy's speciale onderhan delaar over de NAVO-kernmacht, Li vingstone Merchant, in Londen gevoerd heeft met premier Macmillan en andere vooraanstaande Britse politici. Voorstel van Engelsen: Naar van welingelichte zyde In Brussel wordt vernomen is van Engelse zyde de gedachte geopperd om over te gaan tot de vorming van een contact-commis sie tussen Engeland en de Benelux-lan- den. Dergelijke commissies zijn na het afbre ken van de onderhandelingen over de toetreding van Engeland tot de Euro pese gemeensehappelyke markt reeds ingesteld tussen Groot-Brittannië ener zijds en Duitsland en Italië anderzijds. Het doel is niet in de eerste plaats te komen tot een hervatting van ae onder handelingen tussen de E.E.G. en Enge land, doch om de gevolgen van het af breken van de conferentie met Enge land door verder overleg zo veel moge- ïyk te beperken. Hoewel van Belgische en Nederlandse zijde met de gedachte van een derge lijke commissie wordt ingestemd, is nog geen definitieve beslissing geno men. Het Britse voorstel is trouwens nog niet diepgaand besproken, aldu3 wordt in Brussel vernomen. PRINS BERNHARD TERUG Gistermiddag tegen twee uur is prins Bernhard met een regerings-Friendschip teruggekeerd op de vliegbasis Soester- berg. Zoals bekend vertrok de prins op 19 februari voor een reis van enkele we ken naar de republiek Tsjaad en d« Centraal Afrikaanse Republiek- Koning riep dank U Koning Frederik van Denemar ken heeft in paleis Amaliënborg in Kopenhagen zijn 6/iste verjaar dag gevierd. Van het balkon af riep de koning enthousiast met de handen aan de mond tot de jui chende menigte: dank-U. „PEARL ESSENCE" NA 1 JUNI 1964 NAAR ELDERS DE TONG var. do Tlioolse bevolking zal na juni 1964 niet meer „beslaan". In de afgelopen negen jaar is deze kernachtige uitdruk king in de stad aan de Eendracht nogal e.ens gebezigd, wanneer bij een „verkeerde wind" de fabriek van „Pearl Essence" N.V. een haast bedwelmende afvallucht over het gehele centrum joeg. Vol gend jaar loopt het contract met het in Rotterdam gevestigde exportbedrijf van viszilver en allerhande bijprodukten af. De „vis- fabriek" zal dan verdwijnen uit het hartje van Tholen. De gebou wen aan het Ka'aibosje zullen worden ontruimd. En de inwoners van Tholen kunnen weer bij alle winden een frisse neus halen. Waar de fabriek niet zyn 24 man personeel in ploegendienst heen gaai „We zijn ons aan het oriën teren. Sinds 1 januari wordt er serieus aan de verplaatsingplan nen gewerkt. Misschien vestigt „Pearl Essence" zich op het ter rein, dat het gemeentebestuur haar aan de Veerweg in de Scha- kerloopolder heeft toebedacht. Het kan ook zyn, dat de directie de visfabriek ergens anders op het eiland neerzet en ook wordt ai met- de gedachte gespeeld de produktie van het viszilver by- voorbecid naar CoUjnsplaat over te brengen". De Thoolse bcdryfsleider, de heer W. Gerritsen, kon zich tegenover ons nog niet definitief uitlaten over de plannen. Feit is: dat men thans op punt van vertrek staat. Na tien jaar zal Tholen voorgoed van deze stank worden verlost. De penetrante lucht, die de overigens Interessante en ver-automatisch wer kende industrie over Tholen laat waaien heeft in die periode al velen tot wanhoop gebracht Enkele soor ten vis bliek, haring en schardyn worden er omwille van hun zil verige huidje aangevoerd. En daar mee heeft men de grondstof binnen voor een chemisch bereid produkt, dat als viszilver voor alle mogeiyke doeleinden kan worden gebruikt. Na gellak, lipstick, een „kleurstof" voor de munten, voor sieraden: het kunst parelmoer heeft een rijk palet van mogelijkheden, die de fabriek van Tholen evenwel alleen in het buiten land voor toepassing aanbiedt. Het unieke bedrijf is namelijk uitsluitend op de export afgestemd. Bij het raf- finageproces in de Thoolse „visfa briek" komen nog een aantal bij produkten zoals vismeel vrij. Over de gehele wereld verspreid zijn nog' vestigingen te vinden: in Marokko, in Canada. BELANG VERGALD Maar voor Tholen is het industriële belang vergald door de afschuwelijke lucht, die de natte afvalprodukten by liet drogen verspreiden. Overigens moet ommddellyk worden toegege ven, dat de directie van „Pearl Es sence" N.V, steeds bereid is geweest om by klachten maatregelen te ne- (Zie slot pag. 2 kol. 6) De zaak-Van der Putten is gisteren definitief de zaak-Visser gewor den. Zou er in de parlementaire histo rie wel één bewindsman te vinden zyn, die de Kamer met zoveel wanbegrip heeft benaderd als deze minister van defensie? Excellentie Visser is zich namelijk in de afgelopen periode schul dig gaan maken aan dezelfde Don Quichotterie als zijn tegenpool Van der Putten, waarbij hy voor zijn vreemde toernooien de Kamer als arena koos. Wanneer de naam van de ontslagen technisch hoofdambtenaar zelfs maar werd genoemd, ontstak de minister in vuur en in één moeite nam hy al bran dend „De Telegraaf" er ook maar by. De Kamer was echter wijs: zy wist reeds lang, dat de minister allergisch was ge worden voor alles wat met de kwestie- Van der Putten had te maken. En men moet zeggen, dat zy mede op grond daarvan de bewindsman met ongewone mildheid behandelde. Het eerste duidely- ke voorbeeld daarvan kwam in decem ber 1961 naar buiten, toen de heer Vis ser naar aanleiding van opmerkingen met name van professor Oud over deze aangelegenheid plotseling bij de be handeling van z(jn begroting een fel ongevraagd requisitoir hield tegen heer Van der Putten. Professor Oud schrok en sprak de minister vriendelijk en vaderlijk-vermanend toe. Hij ver klaarde de bewindsman een hand te hebben willen toesteken, maar deze had dat blijkbaar niet begrepen. Gebrek aan politieke „feeling" dus. Waarop de heer Visser terugkrabbelde en vervol gens de toezegging deed een nota over de zaak-Van der Putten aan de Ka mer te zullen aanbtéden. De Kamer accepteerde en was aldus zéér wel willend. Enkele maanden later bleek een geestverwant van de minister in de Eerste Kamer heel wat minder mild: senator Van Riel zegde in feite de minister bij de behan deling van diens begroting zijn ver trouwen op. Nog dezelfde maand (mei 1962) kwam de zaak-Van der Putten óók in de Tweede Kamer, doordat in middels de nota van de bewindsman was verschenen. En alweer: de Kamer bleek het goed met hem voor te heb ben. Professor Oud drukte zich byvoor- beeld aanzienlyk subtieler uit dan zijn in de tlijK Jerste Kamer (de gevolgen daarvan zijn nóg merkbaar in de V.V.D.), maar ook als geheel rea geerde de Tweede Kamer vrij rustig, 's Ministers beleid werd niet aan een direct onderzoek onderworpen, maar men besloot met honderdeeneötwin- tig tegen twee stemmen de nota in handen te stellen van een byzondere commissie. Het rapport dezer commis sie verscheen, zoals men weet, enkele weken geleden. En opnieuw moet men zeggen: de Kamer had het goed met de bewindsman voor. De commissie bleek immers een rustig rapport te hebben opgesteld, waarin weliswaar over het personeelsbeleid enkele zéér harde noten worden gearaakt, maar waarin de minister toch niets tekort werd gedaan. Na alles wat er over het hoofd van de heer Visser was losge broken, kon hy met dit vrij gematigde stuk niet ontevreden zyn. Een oe- kwaam politicus had althans met dit rapport in de hand zyn gezicht zeker kunnen redden. De Kamer heeft nu deze week het rapport behandeld. En ook dit maal het wordt multatuliaans ver velend moet men zeggen: de Twee de Kamer heeft zich in haar houding niet anti-Visser getoond. Men achtte bij hem zeker geen kwade tróuw aan wezig, maar men stelde (terecht) dat zijn beleid en dat van zijn ambtenaren in deze personeelszaak onjuist was geweest, „slap en weifelend", zoals de K.V.P.-er Weijters verklaarde. Wel er kende men, dat de heer Van der Put ten moeilijk in het defensie-apparaat was te handhaven, maar de wijze waar op men hem ontslag had verleend ont moette ernstige kritiek. En opnieuw was het professor Oud, die de minister in zekere zin de hand ter redding toe stak door onder moer te verklaren, dat zijn kritiek vriendschappelijk was be doeld. Men kan het, alles nog eens overzien de. werkelyk niet ontkennen: de minister is uiterst welwillend behan deld, zo niet té welwillend; men heeft hem op zyn minst „the benefit of the doubt", het voordeel van de twijfel ge gund. Ieder andere beleidsfiguur met een tikkeltje politiek gevoel in de vin gers zou daarvan onmiddellijk hebben geprofiteerd. Niet .om als overwinnaar uit het strijdperk te treden dat lie ten de feiten niet toe maar om een redelijk aantal kleerscheuren te voor komen. Niet alzo echter de heer Vis ser. Hij wilde niet geholpen, noch ge red worden. En weer toonde hij zich gespeend van gevoel voor politieke verhoudingen, want in plaats van z(jn antwoord zorgvuldig aan te passen aan hetgeen de kamerleden hadden gezegd, begon hit opnieuw met wilde requisi toiren, ditmaal voornamelijk tegen „De Telegraaf" gericht. Kennelijk was ziin rede tevoren klaargemaakt en brieste hij van verlangen dit stuk eens flink te kunnen voorlezen. Bovendien bleek, dat hii aan de parlementaire commissie niet alle gegevens had verstrekt. Het ge volg? Processor Oud moest opnieuw met droefheid constateren, dat ziine excellentie er vrijwel niets van had be grepen. En dat hij tekort was gescho ten in resDect tegenover de Kamer door vrijwel niet in te gaan op concrete op merkingen. Maar ook ditmaal bleef de Kamer consenuentzy nam het rapport van haar commissie voor kennisgeving aan. Er kwam dus géén uitspraak, zo dat de minister tot het laatste toe wel willend werd behandeld. Na alles wat er rond deze onverkwik kelijke affaire is gebeurd, moet men concluderen, dat deze bewindsman door znn eigen houding van de zaak- Van dw Putten volkomen onnodig een zaak-bisser heeft gemaakt. Men zal hem geen ministerszetel meer kunnen aanbieden. h ...is het 20 jaar geleden, dat de bekende Nederlandse dichter P. C. Boutens te Den Haag overleed. Boutens was de grootste en zui verste Nederlandse lyricus van zijn tyd. ...is het 60 jaar geleden, dat de Nederlandse impressionistische landschap-, interieur- en stilleven schilder, graficus en aquarellist Hendrik J. Weissenbruch te Den Haag overleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1