Kamer noch over minister Visser noch over v.d. Putten te spreken Radio Veronica vraagt concessie reclame-t.v. Kwestie-Bijlmermeer voorlopig van de baan Nederlandse watersportvloot breidt zich in snel tempo uit Meerderheid achter verslag commissie PERSONEELSBELEID ERG SLAP; v. i. PUTTEN MOEILIJK MENS" KRITIEK OP PUBLIKATIES Machinist pleegde in één maand dertig inbraken V.S. ERKENNEN NIEUWE BEWIND IN SYRIË Jaar voor soldaat die niet naar N.-Guinea wilde Twee arrestaties in zaak-dubbele moord in Rotterdam Jachthavens van Wolphaartsdijk reeds volgeboekt WOENSDAG 13 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ANTWOORD MINISTER: De minister van defensie, de heer Vis ser, heeft zich by de beantwoording van de sprekers in de Tweede Kamer hoofdzakelijk bepaald tot kritiek op publikaties rond deze affaire. Zich verheugend over de vrywel al gemene instemming met het rapport van de byzondere commissie-Van Doorn over deze kwestie, wees hij het venvyt, dat de technische hoofd ambtenaar Van der Putten op ver keerde gronden ontslagen zou zijn, van de hand. Tegen de achtergrond van een felle perscampagne meende de mimnstër, te kunnen vaststellen, dat deze in zekere zin tragische affaire slechts een facet was van het grote pro bleem det aantasting van onze demo cratische instellingen. Door de be handeling in de Tweede Kamer is de zaak in volle openbaring gekomen en tot de juiste proporties terugge bracht, zo vond hij. Voor de centrale raad van beroep, in hoogste instantie dus, bleek, dat on der zijn beleid aan mensen, die bij defensie werkzaam zyn, geen schan delijke daden ten laste kunnen wor den gelegd. Departement en krijgs macht zijn ontdaan van een verden king, die door een twijfelachtige ac tie jarenlang met schijnbaar succes werd gevoerd. Zulks danzy' de aan dacht van de volksvertegenwoordi ging. De commissie-Van Doorn prik te die ballon grondig door. Het ont slag van Van dor Putten was geens zins doel van zijn beleid, doch werd veroorzaakt door eigen optreden, zo zei minister Visser. Taak uitoefenen De zaak is dus niet uitsluitend door het oordeel van de administratieve rech ter tot een definitieve oplossing ge komen. Dat was de ministers met de sprekers van de fracties van de C.H. U., de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R. en anderen eens. Het was nodig, dat het parlement zyn controlerende taak actief ging uitoefenen. Niet om vast te stellen of het verleende ontslag formeel juist was, wel om over de algemene beleidsaspecten te beoordelen. Zeer fel was 's ministers beoordeling van de faits et gestes van een enkel Eersorgaan, „waarin schandalen, za- en, affaires, gevallen of hoe men ze noemen wil, worden geconstrueerd op basis van halve waarheden of ver onderstelde misbruiken. Van deze perscampagnes is vooral defensie het mikpunt. „Ik discussieer niet met de pers, maar ik signaleer een verafschuwde wijze van gebruik van een der belangrijk ste vrijheden, tot schade van onze op de democratie gebaseerde samen leving", aldus de minister. Verheu gend vond hy, dat het „woeste, op ondeskundigheid speculerende ka baal van een enkel persorgaan" slechts een zeer zwakke echo in ons volk heeft. Geen uitkering De minister gaf niet toe aan de aan drang van enkele afgevaardigden, de heren Oud (v.v.d.), Van Lier (a.r.) en Van Dis (s.g.p.) om de heer Van der Putten alsnog het volle salaris over dc omstreden ontslagperiode, ongeacht andere inkomsten dus, uit te betalen. Hjj beriep zich daarbij op bestaande jurisprudentie. Dit ant woord was in de lyn van de opvat tingen van do heer Tilanus (c-h.u.), die hiervoor noch voor reliabilatie, gronden aanwezig achtte. (Van onze parlementaire redacteur) De heer Van der Putten, voormalig technisch hoofdambtenaar bij defensie, heeft 's rijks dienst verlaten, maar de nagalm van zijn geruchtmakende zaak, die geruime tijd de gemoederen in Nederland heeft beziggehouden, klonk gisteren een hele middag lang door de Tweede Kamer. Zij behandelde de nota, die de minister van defensie ir. Visser over alle gebeurtenissen rondom de heer Van der Putten heeft uitgebracht en waarin hij zijn beleid in deze delicate kwestie, waarin sprake is van overplaatsingen en de intrekking daarvan, van ontslagen en hun vernietiging door de centrale raad van beroep, ver dedigt. Tevens was aan de orde het verslag, dat een kamercommissie onder voorzitterschap van de heer Van Doorn van de K.V.P. over de affaire en 's ministers beleid heeft samengesteld. Eigenlijk vatte al direct de eerste spre ker, de heer Weijters van de K.V.P., precies samen, hoe de meerderheid over de minister dacht. Er zyn beleidsfouten gemaakt, die soms verklaarbaar zijn, maar daarom nog niet acceptabel, zei hy. Het in november 1961 door minister Visser aan Van der Putten gegeven ontslag was onvoldoende voorbereid. Kwade trouw achtte de rooms-katho- lieke afgevaardigde niet bewezen het gevoerde beleid was echter slap en weifelend. Zou er wel een zaak Van der Putten geweest zijn, als er een beter personeelsbeleid was gevoerd? vroeg Fouten Andere sprekers dachten er ongeveer evenzo over. Toch waren er in de op vattingen duidelijke graduaties. Men was ervan overtuigd, dat er door de minister fouten gemaakt zijn daaraan laat het verslag van de kamercommissie trouwens geen twij fel maar ook over de heer Van der Putten was men niet te spre ken. De heer Van der Putten was een be kwaam technicus en hij heeft inder daad misstanden aan het licht ge- Eén inbraak per nacht was de levensbasis geworden van de 25- jarige machinist O. O. uit Rotter dam, die enkele dagen geleden met twee kornuiten werd aange houden in verband met een over val op een nachtwaker. Hij is in middels voor de officier van justi tie geleid. De man bekende vlot dertig „kraakjes" in één maand tyd te hebben gepleegd, maar de recherche staat nog sceptisch te genover het verhaal dal hy steeds alleen op pad is gegaan. Veel heeft de machinist niet over gehouden van het intensieve nachtwerk. De totale buit was na melijk niet meer dan 2300 gulden en in feite heeft hij maar eenmaal een goede slag geslagen. Dat was in een school aan de Hoofdsteeg, een van zijn eerste inbraken, waar hij 1800 gulden aantrof. Meer da.n twintig keer keerde hij zonder iets terug. De schade, die hij in de verschillende panden aanrichtte was vrij groot. AKKOORD MET VOORWAARDEN IN NOTA Bereid met andere aanvragers samen te werken Als nieuwe gegadigde voor de ver zorging van programma's met re clametelevisie op een tweede t.v.- net heeft radio-Veroniea zich bij de regering aangemeld. Iiadio-Ve- ronica is reeds thans bereid „op redelijke voorwaarden tot samen werking met één of meer andere aanvragers, zulks mede om zono dig het verlenen van één zend machtiging en concessie te be vorderen". Aan de ministers en staatssecretarissen van o., k. cn w„ economische zaken en verkeer cn waterstaat heeft radio-Ve- ronicu verzocht lianr een zendmachti ging en concessie te verlenen voor dc verzorging van genoemde t.v.-program- ma's, „althans haar in een komend com mercieel televisicbeleid In te passen". Het verzoek is Ingediend door de te Am sterdam gevestigde N.V. Promotie- en Reclamebureau „Sonora", in haar hoe danigheid van enig beherend vennote van de commanditaire vennootschap ra- dio-Veronica C.V., die te Hilversum is gevestigd. De drie gebroeders Verwey uit Hilversum, die de directie vormen van radio-Veronica, zijn ook de drie bestuurders van de N.V. „Sonora". In het verzoek wordt onder andere ge- GKLETTERDE KOE. De in Nicaragua zeer bekende schrijver-timmerman Pe dro Pablo Espino is de wanhoop nabij. Een koe heeft zijn laatste werk, een ro man, tot en met ac laatste bladzijde naar binnen gewerkt. De schrijver had een landelijke omge ving uitgezocht voor zijn inspiratie en wel de oevers van het Xolotlan-meer. Na een poos aan zijn vergevorderde roman gewerkt te hebben, liet hij het cript achteloos op tafel In zijn werkver trek achter en ging weg zonder de deur te sluiten. Bij zijn terugkeer trof hij een koe aan, die gezapig de laatste vellen van het manuscript aan het vermalen zegd dat radio-Veronica zich geheel kan verenigen met de 15 voorwaarden, die staan in de nota reclametelevisie van de staatssecretarissen van o., k. en w. en economische zaken. Radio-Veronica is voornemens, in dien zy gemachtigd zou worden t.v.- uitzendingen te verzorgen, zo veel mogelijk Nederlandse kunstenaars en andere mensen te doen optreden desgewenst tot een haar op te leggen percentage van de programmaduur. Zij kan bovendien reeds thans de be schikking krijgen over „de beste pror gramma's, die in 't buitenland voor de t.v. worden geproduceerd". In het verzoek wordt opgemerkt dat radio-Veronica be schikt over eigen opname-studio's in Hilversum, over een grote staf van radiotechnici, en deze terstond met de nodige t.v.-deskundigen kan aanAillen en versterken. Eu ten aanzien van het uitzenden van reclameboodschappen zich in binnen- en buitenland in handels- en industriekrin- gen zeer vele cn veelsoortige, grotere en kleinere relaties heeft verworven. bracht, waaraan dan ook onmiddellijk wat is gedaan, maar hij legde zich vaak moeilijk bij beslissingen neer, hij bleef doorzeuren over afgedane zaken, hij zat altijd vol grieven en vol achterdocht tegenover de mensen met wie hij moest omgaan, door bepaalde eigenschappen van karakter, geest en gemoed pa~"- hij niet in het ambtelijke apparaat. Hy was moeilyk te handhaven, maar de wijze, waarop hem door de minister ontslag werd verleend ontmoette bij een aantal afgevaardigden bezwaren, on der andere by zyn eigen partijgenoot, prof. Oud. Recht De heer Van Lier van de P.v.d.A. kwam tot de conclusie, dat Neder land niet tekort geschoten is als rechtsstaat, een uitspraak, die door prof. Oud volledig werd onderschre ven. De heer Van der Putten heeft volledig zijn recht gekregen. En ook de minister, die bloot staat aan het voortdurende toezicht van de Staten- Generaal, kreeg het. Mr. Van Lier was verder van oordeel, dat het personeelsbeleid bij defensie ernstige gebreken heeft getoond. Hij zal onder een krachtige leiding gron dig moeten worden aangepakt. Ver wonderd was de heer Van Lier over de houding van de V.V.D. Deze had het verslag van de kamercommissie niet nodig om tot een oordeel over de door minister Visser gevoerde politiek te komen. Aftreden Het aftreden) van minister Visser, dat het Eerste Kamerlid, de heer Van Riel wilde, zou gemakkelijk te bereiken zijn geweest, betoogde de heer Van Lier, als de liberale ministers Korthals en Toxopeus slechts gezegd hadden, dat zij niet langer met de heer Visser kon den samenwerken. Hebben deze be windslieden dat geweigerd? wilde hij weten. Hij vond, dat de V.V.D. moet op houden met nog meer verwarring rond om de zaak-Van der Putten te ver wekken. Na deze duidelijke politieke wending, die aan liet debat gegeven werd, bleef prof. Oud, de liberale fractie voorzitter in de Tweede Kamer het antwoord niet schuldig. Na gecon stateerd te hebben, dat de minister de ontslftgkwestïe onjuist had be handeld, zei prof. Oud, dat zijn kri tiek óp het beleid van de bewinds man vriendschappelijk was bedoeld. Hij verzekerde, dat geen enkel lid van de fractie van de V.V.D. twijfelde aan de goede bedoelingen van de minister. Salariskwestie Prof. Oud zou graag zien, zei hij, dat de minister de wyze waarop hij de sa- larislnvestie van de heer Van der Put ten had geregeld, herziet en hij deelde mee, dat de V.V.D. geen behoefte heeft aan enigerlei uitspraak van de Kamer. Hij vond het verslag van de commissie zo duidelijk dat kon worden volstaan met aanneming voor kennisgeving. Behalve de heer Bakker van de C.P.N. keerde ook de heer Van Dis van de S. G.P. zich nog al fel tegen de minister. De heren Tilanus (c.h.) en LankhorSt fp.s.p.) stelden zich achter het rapport van de commissie. De redevoering, die de bewindsman hield stelde de Kamer kennelijk teleur. Niet alleen wjjdde hij er een zeer groot deel van aan een bestrijding en nog wel een heftige bestrijding van het dagblad „De Telegraaf", zonder de naam van dit blad te noemen, maar ook ging h(j nagenoeg niet in op de ge maakte opmerkingen en de gestelde vragen. Zijn redevoering was van te vo ren klaargemaakt De voorzitter van de Kamer, mr. Van Thiel, stelde de replieken uit tot van daag. Amerika heeft hot nieuwe bewind van Syrië gisteren erkend en het, evenals het nieuwe Iraakse bewind vorige maand, zijn beste wensen voor welsla gen en welvaart toegezonden. De Ame rikaanse ambassadeur in Damascus, Ridgway B. Knight, die voor overleg in Washington vertoeft, zal nu spoedig naar zyn standplaats terugkeren. In de vergadering van de Tweede Kamer werd onder meer de zaak- Van der Putten behandeld. Men ziet hier tijdens deze behandeling v.ln.r. staatssecretaris De Jong, minister Visser en staatssecreta ris Calmeijer (gedeeltelijk zicht baar) Het hoog militair gerechtshof in De„ Haag heeft gisterochtend de 20-jarige dienstplichtige soldaat B. B. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Daarmee bevestigde het hof het vonnis van de krijgsraad en volgde het de eis van de advocaat fiscaal, die bevestiging van dat krygs- raadvonnis had geëist. Soldaat B. had zich vorig jaar niet te- emeld van inschepmgsverlof er zodoende onttrokken aan uitzen ding naar Nieuw-Guinea. Hij was van het krijgsraad vonnis in hoger beroer gekomen omdat hij de straf die dit col lege hem had opgelegd te zwaar vond. Soldaat B. had veertien dagen geleden voor het H.M.G. verklaard dat hij zich aan uitzending naar Nieuw-Guinea had onttrokken, omdat hij zijn vader wilde helpen bij het „opbouwen" van er nieuwe zaak die deze was begonnen. Twee Europacupduels op de televisie De voetballiefhebbers kunnen van avond, woensdag, een keuze ma ken uit twee Europacupwedstrij den, die de televisie zal uitzenden. Om 20.15 nar begint de N.T.S.- reportage van de wedstryd Feije- noordReims. De Belgische tele visie zal een reportage geven van de wedstryd DundeeAnderlecht. Deze uitzending begint om 20.25 uur. De Belgische televisie zal geen reportage geven van de wed strijd DuklaBènfica. De Belgi sche Voetbalbond heeft namelyk slechts toestemming gegeven voor het uitzenden van ten hoogste een voetbalwedstrijd per dag. De recherche in Rotterdam heeft in de nacht van maandag op dins dag twee Rotterdammers aange houden in verband met de zaak van de zogenaamde dubbele roof moord in Rotterdam-Zuid- in de nacht van vrijdag 8 op zaterdag februari jl., toen in een sigaren winkel aan het Brekersveld de we duwe mevrouw A. B. van 't Hoff- van Heek en haar achtjarige zoon Marcel om het leven werden ge bracht. Het onderzoek' wordt intensief voort gezet. In verband met het stadium, waarin het verkeert, kon de politie gis teren geen verdere mededelingen doen. Burgemeester mr. G. van Hall van Am sterdam ivas dinsdagmiddag naar de Tweede Kamer getogen om cle behande ling van de kwestie over de Bijlmer meer bij te wonen. Helaas voor de bur gemeester werd de behandeling over deze zaak geschorst, zodat hij eigenlijk «iets naar Den Haag was gegaan. WETSONTWERP VOOR NIEUWE KAMER EN REGERING Eindverslag niet vóór 14 mei a.s. (Van onze parlementaire redacteur) Het veelbesproken wetsontwerp, waaraan de naam Bijlmermeer is verbonden de Bijlmermeer is het ten zuid-oosten van Amster dam gelegen grondgebied dat de hoofdstad graag bij de gemeente gevoegd wil zien om er huizen te bouwen onder andere voor de men- die door de krotopruiming zonder woning komen is voor lopig van de baan. De Tweede Kamer nam gisteren met 84 tegen 26 stemmen een voorstel aan van de vaste commissie voor binnenlandse zaken om het eindverslag over het wets ontwerp niet uit te brengen vóór 14 mei aanstaande. Aangezien zijn en dan het treedt zullen de huidige Kamer en het huidige kabinet het wetsontwerp dus niet meer behandelen. Het kan nu wel zeer geruime tijd duren voordat het wetsontwerp weer aan de orde komt. En als het weer op de agenda geplaatst is, dan hoopt de meerderheid van de Tweede Kamer, dat het door de toe komstige regering zeer ingrijpend zal zijn veranderd. op 15 mei verkiezingen tet kabinet-De Quay Nederlaag De beslissing betekent een nederlaag voor de minister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus. Hij weigerde tot nu toe hardnekkig om in het wetsontwerp de toevoeging van de Bijlmermeer aan Amsterdam op te nemen. De meerderheid van de Kamer wenste die toevoeging wel. Zij heeft dat in het verleden in een aangenomen motie uit gesproken. De minister legde die motie echter naast zich neer. Nu heeft de Kamer hem op haar beurt de voet dwars gezet. Zij hoopt erop, dat de nieuwe Kamer een herzien ontwerp te behandelen krijgt, dat in de toevoe ging van de Bijlmermeer aan de ge meente voorziet. Onzekerheid Inmiddels blijft een aantal gemeen ten in het onzekere verkeren over haar lot. Het uitgestelde wetsont werp regelt namelijk de opheffing van de gemeentsen Ankeveen, Die- men, 's-Graveland, Kortenhoef, Ouder-Amstel en Weesperkarspel en de vorming van nieuwe gemeenten Bylmermeer en 's-Graveland, alsme de wijziging vau de grenzen der ge meenten Hilversum, Naarden en Weesp. Vóór uitstel stemden de K.V.P., de In Liberia zijn honderd Jehovahgetulgen gevangen gezet omdat zij de nationale vlag niet wilden groeten. De kosten van de Britse geheime dienst geleidelijk gestegen van een half mil joen pond sterling in 1939 tot 7 miljoen in 1962. HISWA - GOED KAMP VOORBEREID OP RECORDBEZOEK De staatssecretaris van economi sche zaken, drs. J. F. W. Gijzeis, zal op 21 maart de tweede Hiswa- Goed Kamp tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam ope nen, welke expositie tot en met 31 maart wordt gehouden. Op 255 stands, die een oppervlakte van 21.500 vierkante meter beslaan, zullen ongeveer 400 schepen, 200 caravans en vele honderden tenten worden geëxpo seerd. Met de opbouw van deze tentoon stelling wordt rekening gehouden met de mogelijkheid om meer dan 200.000 bezoekers vorig jaar een recordcijfer to kunnen ontvangen. Bijna heeft de strenge winter in de scheepssector als spelbreker gewerkt. Door de dikke ijs korst zou het onmogelijk zijn geweest zeer grote schepen naar het R.A.I.-ge bouw te vervoeren, maar het invallen van de dooi heeft dit toch nog mogelijk gemaakt. „Reuzen" Er zullen dan ook op de expositie enkele reuzen onder de pleziervaartuigen te zien zUn. O.m. een 16% meter lange sta len zeil- en motorkruiser, die met een prijs van f 200.000 het duurste schip van de tentoonstelling is. Het grootste zeil jacht is een 11,30 meter lange boot in de pas ontworpen Eurotopklasse. De mees te schepen zullen echter tot de kleinere klassen behoren. De vloot van plezierjachten in ons land wordt door de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersportverenigingen en de A.N-W.B. geschat op 40.000 zeiljach ten, 15.000 toermotorboten, 2000 race motorboten en ettelijke duizenden kano's en roeiboten, een toename sinds 1954 met ruim 50 procent. Men verwacht, dat het totale aantal schepen in Nederland in de komende vijf jaar weer met 50 procent zal vermeerderen, een gevolg van het feit, dat wij door de Zuiderzee- en de Deltawerken over steeds meer voor de watersport geschikte wateren gaan beschikken. Volgeboekt Dit laatste gebied heeft een zeer grote aantrekkingskracht. De twee nieuwe jachthavens in Wolpliiuirtsdyk zijn al volgeboekt, hetgeen men op korte ter- myn ook verwacht voor de dit jaar te openen havens in Iiortgene en Veere. Veel gevraagd zijn thans zeil- en motor boten met een kajuit en kleine, niet te dure motorkruisers met een voordelig brandstofverbruik en met voldoende accommodatie voor een klein gezin. Bij de bouw van grote schepen wordt steeds meer gebruik gemaakt van polyester als bouwmateriaal de helft van de vier honderd geëxposeerde schepen bestaat hieruit maar ook alluminium begint veld te winnen. Ook bij de scheepsmotoren komen enke le nieuwe verschoningen, o.m. een in een raceboot ingebouwde wankelmotor, ter wijl ook de z.g. hekmotor grote opgang maakt. Op deze tentoonstelling zal ten slotte grote aandacht worden geschonken aan de voorlichting door de A.N.W.B.. de K.V.N.W.V-, de Nederlandse Kampeer- raad, de Stichting Recreatie, de Stich ting Bevordering Hygiënische Gewoon ten, de Nederlandse Toeristen-Kampeer- club, de Nederlandse Kanobond en de Nederlandse Caravanclub. Filmpremière De A.N.W.B. brengt, hier een elf minu ten durende kleurenfilm over kamperen in première en zal op een aparte stand een enquête instellen onder jongeren van 15 tot 25 jaar over de vraag in hoe verre liet wenselijk geacht moet worden de inrichting van eeii net van jeugdkam- peerterreinen te stimuleren eri waar no dig financieel te steunen. P.v.d.A., de P.S.P., de C.PJST., de C.H.U., behalve de heer Diepenhorst en van de V.V.D. mevrouw Van Someren-Downer en de heren Berkhouwer, Van Leeuwen en Ritmeester. De heer De Visser van de V.V.D. deelde mee, dat hij bij vergis sing tegen had gestemd. Tegen uitstel verzette zich de heer Geertsema van de V.V.D., die vond, dat men met deze nogal geruchtmakende grenswijzigingen al te lang heeft ge traineerd. Hy stelde voor om het uit brengen van het eindverslag niet uit te stellen tot na 14 mei, maar tot-na 1 april 1963. Hij werd door zijn fractie genoot mr. Van Leeuwen weersproken, maar de heer Smallenbroek van de A.R.P. viel mr. Geertsema bij. HET STAAT DEZE WEEK IN Miljoen Amerikaanse soldaten bevinden zich buiten Amerika, om zo nodig, hun leven te offeren voor oorden, waarvan ze thuis nog nooit hadden gehoord. Het land, dat de meest parate, best gedrilde strijdmacht van Zuidoost-Azië bezit, is een land waar de bevolking in bittere ar moede leeft. De president in specteert - stram en martiaal - zijn troepen, die door Rusland zijn bewapend. Indonesië... een serie onthullende foto's. In dit nummer van Panorama staat een olifant op zijn kop en een aap op schaatsen op het ijs samen met Sjoukje! Het Nederlandse volkslied werd gespeeld voor een 23-jarige Neder lander, die de sterkste barrage partij van Europa speelde: Tiny Wijnen. Prachtige vrouw, geboren manne quin, vol leuke ideeën, is Koningin van Oosters rijk en hielp mee voor Panorama exclusieve serie prachtige kleurenfoto's te maken. Alle schoenpoetsers van Algiers werden door de regering uitgeno digd in de grote zaal te komen in de Rue Fontaine Bleue. En wat kregen ze daar te horen? Gezocht: een blonde sopraan van 20 25 jaar, 1 meter 61 lang, die een zachte "g" heeft; ze heeft kans deel uitte gaan ma ken van een der bekendste ne- derlandse duo's, waarvan de helft niet langer mee doet. Kleurenfoto's van het feeënfeest en de jonkerjolijt op Breda's Ko ninklijke Militaire Academie: het beroemde assaut heeft weer plaats gevonden en Panorama was erbij. Vrouwen in Griekenland houden geheime vergadering in het holst van de nacht. De mannen zitten achter slot en doen het huishou den! Heeft u nèg geen abonnement? Stuur, een briefkaart aan Panora ma-Haarlem (dit adres is voldoen de) dan krijgt u de eerstvolgende twee nummers gratis en verder elke week Panorama thuis voor slechts 40 ets. Losse nummers zijn overal verkrijgbaar voor 50 ets, maar zo'n abonnement brengt u elke week het meest populaire weekblad van Nederland thuis; vol spannende verhalen, hele pagina's actuele foto's, tal van kleurenillu straties, de beroemde humoristi sche omslag en cartoons. Meer dan 2500 bladzijden boeiende ontspan ning per jaar! Het Wereldgebeuren Tóch een beetje spijt? Van Engelands minister van buiten landse zaken, lord Home, is bekend dat hij urenlang gezellig kan zitten pra ten zonder eigenlijk iets te zeggen. Een belangrijke eigenschap, waarvan een di plomaat veel plezier kan hebben. Toen premier Macmillan twee jaar geleden de benoeming van de Schotse edelman be kendmaakte, was een groot deel van de Britse politieke wereld het daar he lemaal niet mee eens. Lord Home was altijd een wat vage figuur geweest, zon der een duidelijke eigen mening. Meer een man, die graag om de kern van de zaak .heendraaide. Zijn carrière kende ook geen hoogte punten en alleen zijn vlotheid van spre ken was destijds zijn belangrijkste eigen schap. Vooral de oppositie was verre van geestdriftig. „Wat hebben wij ge daan om dit te verdienen?" schreef het Labourblad „Daily Herald". Men vond de benoeming van lord Home des te hin derlijker, omdat deze edelman in ver band met zijn lidmaatschap van het Hogerhuis traditiegetrouw niet in het Lagerhuis zou mogen spréken. Maar niet alleen de oppositie vond wel sprekendheid onvoldoende om iemand daarvoor tot minister van buitenlandse zaken te benoemen.' In liberale en zelfs in conservatieve kringen werden bezwa ren gehoord. „Een moeilijke start" zo luidde het commentaar van de „Daily Telegraph" en de liberale „Guardian" vreesde dat de nieuwe minister een stropop van de premier zou zijn en niet meer. De „Guardian" baseerde dit vermoeden op het feit, dat lord Home nimmer had laten blijken een eigen mening te bezit ten. Als voorzitter van de Schotse af deling van de conservatieve partij, de eerste politieke functie van de heer Home lang nog voordat hij van zijn va der de adellijke titel erfde, had hij vaak briljante redevoeringen afgestoken, maar zonder daarin ooit van de ge ijkte opvattingen af te wijken. Zelfs nu, ruim twee jaar na zijn minis tersbenoeming, is lord Home een nog wat onduidelijke politicus. Nog steeds weet men niet helemaal wat men aan deze Schot heeft. Dat bleek enige tijd geleden toen een redacteur van het weekblad The Observer in een inter view met lord Home tevergeefs probeer de de bewindsman uit zijn tent te lok ken. Zeer vaag is ook het aandeel dat lord Home in ae dertiger jaren heeft gehad in de onderhandelingen van de vroegere premier Neville Chamberlain met Hitler. Home was toen Chamberlains parle mentaire secretaris en hij vergezelde de eerste minister naar München. Home beantwoordde de vragen van de interviewer op de bekende manier: uit voerig en met een air van grote open hartigheid, maar zonder in feite veel te zeggen. Hij omzeilde de vraagstelling zelfs zeer handig door te verklaren, dat hij indertijd misschien niet het gevaar van het natïonaal-socialisme geheel had onderkend, maar dan toch wel had ge wezen op de dreiging van-het commu nisme. Die dreiging was in de jaren dertig reeds zo groot, dat het kon ge beuren dat men het gevaar van Hiüer over het hoofd zou zien. Dat München een ernstige vergissing was, heeft Home nooit willen toegeven en dat. doet hij ook nu nog niet. Niette min kent men hem in Engeland nog steeds als „de man van München" en dat is dan niet als compliment be doeld. Lord Home heeft geprobeerd de aandacht zo veel mogelijk af te leiden door voortdurend te hameren op het aambeeld van het communisme. Werd hy dan door München misschien om de tuin geleid, Moskou heeft hem geen zand in de ogen kunnen strooien. Deze harde houding tegenover het communisme zal waarschijnlijk vol gende week blijken, wanneer lord Ho me in Parijs een toespraak houdt voor de pennanente N.A.V.O.-raad. Premier Macmillan heeft zijn minister van bui tenlandse zaken namelijk opgedragen in Parijs een pleidooi te houden voor het Amerikaanse-Britse voorstel betreffen de- een multilaterale kernmacht in Euro pa. -Wanneer dit plan wordt uitgevoerd zal Engeland in de eerste fase daarvan een belangrijke rol spelen. In politieke kringen gelooft men boven dien, dat de Britse minister zijn contac ten niet alleen zal beperken tot leden van de N.A.V.O.-raad, maar men neemt aan, dat hij ook een onderhoud zal hebben met zyn Franse ambtgenoot Couve de Murviile. Dat kan een zeer belangrijk gesprek worden, omdat het na het echec in Brussel de eerste ont moeting tussen Engeland en Frankrijk on ministerieel niveau zal ziin. Er zijn politici in Londen, die in het bezoek van lord Home aan Frankrijk, een teken zien van Britse pogingen om de verstandhouding met president de Gaulle te verbeteren. Premier Macmil lan zou de zaken wat voorzichtiger wil len aanpakken, bijvoorbeeld door te er kennen, dat de verdediging van West- Europa in de eerste plaatst een Europe se zaak is. De taak van lord Home zou dan in de eerste plaats zijn een wat prettiger at mosfeer te scheppen tussen Parijs en Londen. Zijn welsprekendheid zal hem daarbij ongetwijfeld van pas komen. Pratend over misschien toch wel iets meer dan over koetjes en kalfjes, de gevoelige plekken aan Franse kant handig vermijdend, zal lord Home mis schien enig succes behalen volgende week in Frankrijk. In de Verenigde Staten wist lord Home zich alleen al door zijn uiterlijk een zekere naam te verschaffen. Hij lijkt namelijk sprekend op de aristocratische figuren, die men in Amerika zo vaak afgebeeld ziet in de advertenties voor Schotse whisky^ In Parijs kan hij zich misschien door zijn houding tegenover Moskou vrienden maken. Want net als president de Gaul le meent de veertiende graaf van Home wij herhalen het nog eens dat het westen tegenover de Russen flink be hoort op te treden. De Gaulle wilde indertijd niet met Kroesjtsjew onderhandelen, omdat hij in een westers initiatief tot een gesprek met de Russen een teken van zwakte zag. Lord Home is eigenlijk ook zo'n harde politicus. In de kwestie-Berlijn is toegeeflijkheid niet op zijn plaats, zo heeft hij ook al meermalen betoogd. Lord Home zegt ziin mening echter veel voorzichtiger dan de Gaulle. Daar is hij een Engelse diplomaat voor, terwijl hij bovendien nog rekening moet hóuden met zijn chef. de wel zéér voorzichti ge lieer Macmillan. Er zijn thans echter aanwijzingen, dat premier Macmillan zijn minister van buitenlandse zaken toestemming heeft gegeven wat meer te zeggen, wanneer hij straks met de Fransen praat. Misschien mag hij zelfs wel zeggen, dat Engeland er eigenlijk een beetje spijt van heeft Amerika zo door dik en dun te hebben gevolgd. LORD HOME ..veel pratend, weinig zeggend...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3