KAAS UIT HET VUISTJE Aristo Sport en wedstrijden Fries vecht om een plaatsje op de Franse markt „Zakenlieden moeten niet thuis blijven zitten Boeren in Frankrijk kunnen nog veel van de Nederlanders leren BURGEMEESTER VAN GOUDA PORTRETTEERDE 72 MINISTERS Met Aristo: lente aan uw vensters WIELERWEDSTRIJDEN „NIEUWE STIJL" OP 18 MEI TE TERNEUZEN lautic 1.25 WOENSDAG 13 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van onze Parijse correspondent) Onze landgenoot uit Leeuwarden, de heer De Boer, gaat van het ge zonde standpunt uit: eerst de cost dan de baet. Als je hem in zijn hart kijkt, gaat hij eigenlijk nog veel verder. Hij ziet er helemaal geen been in een paar honderd gulden uit te geven, ook al krijgt hij er niets voor terug. Zaken doen is voor hem niet alleen boeken bijhouden en geld verdienen, maar ook een sport. Wij troffen deze opgeruimde vaderlander op de landbouwtentoonstelling bij de Porte de Versail les in Parijs. Daar is het,een en al drukte. In de buurt wordt al jaren lang gewerkt aan een moderne verkeersweg en aan verbetering van veel te nauw geworden straten. Het wil maar niet opschieten. Dat is vooral be nauwend, als er in de grote ten toonstellingshallen salons of jaar beurzen worden gehouden, wat praktisch gesproken het hele jaar door het geval is. De ene expositie is nog niet dicht, of de andere gaat weer open. Aan de lopende band. Tot ver in de omtrek van de gebouwen, langs de trottoirs en zelfs op de straat gedeelten voor de voetgangers staan duizenden en duizenden automobielen bumper aan bumper. Wie naar de Porte de Versailles moet. kan er veel beter heen per bus of metro als daar tenmin ste niet gestaakt wordt, wat zo pas het geval was uit solidariteit met de 200.000 mijnwerkers. Stands van de zes De pas afgelopen landbouwtentoonstel ling was er een, waai- alle zes landen van de gemeenschappelijke markt met hun produkten vertegenwoordigd waren. West-Duitsland en België stonden er met indrukwekkende stands. De Neder landse afdeling was gemaakt door het ministerie van landbouw in samenwer king met het bedrijfsleven. Een deel van onze stand was collectief pootaardap- pelen, groenten en fruit, bloemen en kaas het andere deel persoonlijk: bier, vleeswaren, chocolade en biscuit, dranken en alle mogelijke accessoires voor stalinrichting van de heer De Boer uit Leeuwarden. Onze zoutfabrieken uit Hengelo waren er, als altijd, met de lik stenen voor het vee, een mengsel van zout en mineralen, dat de Fransen ge lukkig nog altijd niet hebben nage maakt. Ons stamboekvee, vorige jaren een sieraad in de Nederlandse stand zelf, stond dit jaar op verzoek van het Franse tentoonstellingsbestuur bij alle andere rassen. Het waren er 16 in to taal: 8 van het Nederlandse en 8 van het Friese stamboek. Zien en proeven De jaarlijkse landbouwtentoonstelling in Parijs hinkt nog een beetje op twee gedachtenlandbouwtentoon stelling, dus zuiver wat de boer nodig heeft en tegelijk een eindproduktën- tentoonstelling, dus wat speciaal de Do Frahse consument interesseert,. boer wil niet alleen graag zien wat de beste pootaardappel is, die hij in de grond moet stoppen per jaar exporteert Nederland 50.000 ton pootaardappelen naar Frankrijk maar ook de Franse verbruiker wil wel eens de proef op de som nemen om zich er van te overtuigen, of Ne derland nu werkelijk zulke beste kaas maakt, die de 200 Franse kaas soorten naar de kroon kan steken. Jammer genoeg gaat er maar 500 ton kaas uit Nederland naar Frankrijk, wat niet veel is als men weet, dat wij alleen al naar Duitsland 50.000 en naar het kleine België 20.000 ton kaas exporte ren. Tachtig procent van onze kaaspro- duktie is voor de export. Naast de kaasafdeling, waar het alijtd druk is, omdat dames in Volendammer kostuum zonder klompen er hompjes kaas uitdelen, stond onze land genoot De Boer. Alles opnoemen wat er bij hem lag en hing zou ons te ver voe ren. De Franse minister van landbouw,, de heer Pisani de man met de Saint- Germaln-des-Prés-baard heeft er lang naar staan kijken en zich alles door de heer De Boer laten uileggen. dekt soms in één dag méér dan je thuis in een jaar kunt leren. Natuur lijk kost dat geld. Een paar duizend gulden voor een stand en daar ko men de reis- en verblijfkosten nog bij. Soms haal je dat geld er pas na een jaar of vyf, zes uit. De ene beer lukt het, de andere keer niet, maar het biyft interessant werk. Misschien verdien je thuis by de boeken veel meer, maar zaken doen moet toch ook een aardigheid blijven. Je moet niet alleen naar de winst kyken. Het moet ook een soort van sport biyven met risi co's van winnep en verliezen". .Nieuwsgierig zijn ze genoeg, maar ko pen gaat niet al te vlug. De Fransen zijn autarchisch ingesteld, en over het algemeen nog bijzonder conservatief. Him boerderijen vind ik, met permissie, vies, slordig, ouderwets. De gebouwen worden slecht onderhouden. De mest hoop staat er vaak nog veel te dicht bij. Met plaatsing en opbouw van de stal wordt lang niet genoeg gelet op bespa ring van arbeidskosten en hygiëne, wat in Nederland twee belangrijke punten zijn. Ik probeer de Fransen hun ver stand te brengen, dat hoe smeriger de stal, hoe groter onderhoud van de koe. Ze letten veel te weinig op de mechani satie van de voedering en van de mest- afvoer. Hun hele Indeling van de boerde rij is weinig praktisch. Ze leggen niet, zoals wij, alles wat ze doen op goud schaaltjes. Als het maar aan minimum eisen voldoet, dan vinden ze het in Frankryk al lang mooi. In z.g. Frans Zo maar in rap Frans? Tja, daar gaat De Boer niet voor uit de weg. Hij lacht om al die zogenaamde bezwaren van Nederlandse zakenlieden: „we gaan maar niet voor zaken naar Frankrijk, omdat het Frans zo moeilijk is". Als hij in Frankrijk of waar dan ook in Europa komt en iets niet weet of begrypt, doet hy zijn mond open en vraagt. Geen EYansman zal hem kwaad aankijken of uitlachen, als hq wel eens een Frans werkwoord verkeerd vervoegt of de sub- jonctif verhaspelt. „Van een Norman- diër of Bretonner versta ik vaak niets,, maar toch spring ik er bovenop". De Boer had hier op de tentoonstelling een franse agent, maar die deed zijn mond niet open- Ga jij maar naar huis, zei De Boer. Ik knap het zelf tien keer beter op. VeeZ te Ieren Goede of slechte ervaringen in het buitenland? „Neen, eigenlijk heb ik nooit slechte ervaringen gehad. Door veel reizen en trekken leer je de markt en de mensen kennen. Je ont- Langzaam beter Kijk maar -eens naar het plaatijzeren dak van deze tentoonstellingshall, dat wy in Nederland nog niet voor een doodgewone garage zouden wil len gebruiken. Als het regent lekt het aan alle kanten. Maar langzaam, langzaam wordt het beter. Er is on der de Franse boeren een groep, die zich in toenemende mate gaat oriën teren in het buitenland. Door ouder wetse produktieverhoudingen en door veel te hoge winstmarges liggen hun pryzen niet goed. Van hun prijzen krijg je geen hoogte, omdat er alle mogeiyke Ingewikkelde taxen op lig gen. Voor de heer De Boer is het natuuriyk heel plezierig, dat hq alleen met zqn produkten op de landbouwtentoonstel ling in Parys staat, niet alleen omdat zijn overgrootvader al in hetzelfde vak zat heeft hy op al zqn concurrenten een belangrijke voorsprong. Hij trekt er op uit, ook al brengt het hem niet altijd klinkende munt op. Hij doet rijke erva ring op. Hy ziet wat van de wereld, veel meer dan achter een televisietoestel. Hij geeft zijn ogen de kost. Zqn voorbeeld moest veel meer worden gevolgd, want men krijgt in Parqs wel eens de indruk, dat het sommige Nederlandse zakenlie den traditioneel te gemakkeiyk gaat. „Schoorsteenvegers" Frankrijk ïs voor de Nederlandse export een belangrijk afzetgebied. Als wy daar niet bytyds weten te zaaien, dan oogsten in onze plaats de Belgen, de Duitsers en de Italianen. Vooral laatstgenoemden zijn bqzonder actief. Vroeger noemden wij lien smalend „schoorsteenvegers". Maar zo Is het al lang niet meer. Vraag dat maar aan De Boer in Leeuwarden. Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen naar Grijpskerk-Visvliet (toez.): H. Berton, kand. te Amsterdam; naar 's-Grevelduin-Capelle: R .T. Hui zing te Ouderkerk aan de Amstel; naar 's-Gravemoer (toez.): W. E. Heqboer te Hollandscheveld; naar Rotterdam-Vreeu- wqk: W. Sirag te Katwijk aan Zee.' laatstelijk predikant te Hollandia; naar Terkaple C.A.: jhr. M. A. de Savornin Lohmann, vicaris te Utrecht die bedank te voor Veenwouden; aangenomen het beroep van de generale synode als pre dikant voor buitengewone werkzaamhe den (koopvaardypredikant te Singa pore) P. D. Steegman te Rotterdam- Vreeuwyk. Bedankt voor Kamperland (toez.): H. Brons te Nieuw-Vennep-Abbenes. GEREF. KERKEN. Beroepen te Broek onder Akkerwoude D. van Santen, kand. te Schipluiden; te Spykenisse (tweede pred. plaats): G. fiji Je Dokkum. voor Dordrecht (vac. S. R. Smilde): W. Dekker te Noordwqli-bin- nen; voor Wageningen (vac. B. G. Mees -_n Oever)H. J. van Duinen te Zwijn- drecht; voor Hardenberg (vac. D. Pas man) W. Blanken te Westerbork. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Aangenomen naar Marienberg: M. K. Drost te Enschede-noord. CHRIST. GEREF. KERKEN. Tweetal te Sliedrecht: G. de Vries te 's-Gravendeel en C. van der Weele te Ermelo-Putten. Beroepen te Nieuwe Pekela: H. P. Brandsma te Rozenburg. Bedankt voor Den Haag-Rqswqk: J. Rebel te Haarlem (N.). GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Barneveld: H. Ligten te Oude Mirdum; voor Benthuizen, Kapelle aan de IJsel, Kampen, Leiden, Opheus- den, Rotterdam-Pendrecht, Veen (N. Br.) en voor Wageningen: P. Blok te Dirksland. Een lekkere gewoonte: Kent u Schoonauwen, Bluefort, Limburgse kaas? Wees kennig: houd van mé Dit zakcnvliegtuigje voor vier per sonen is van Italiaanse makelij: het is gebouwd door de S.I.A.I. Marchetti-fabrielcen. Het is ideaal voor de zakenman in waterrijk gebied, aangezien het amfibisch is: op liet land heeft het slechts een baantje van 800 meter nodig om te kunnen landen of opstijgen terwijl op het water 600 meter voldoende is. Het vliegtuigje wordt voortbewogen door een mo tor van 250 pk. MR. VAN RIJCKEVORSEL ONDERGAAT OPERATIE Het Tweede-Kamerlid mr. K. van Ryc- kevorsel Is opgenomen in liet ooglyders- gasthuis te Utrecht voor het ondergaan van een oogoperatie. De heer Van Rijc- kevorsel was juist hersteld van de ge volgen van een nieroperatie. Mr. James heeft een tekenhobby Collectie hangt in Binnenhof linisters van bin nenlandse zaken sinds 1813 wel te verstaan. De eerste, mr. Van Stralen, heelto in 1813 nog commissaris-gene raal van hinnt-iihmdsi- zaken. Z(Jn opvolger baron W. F. Roell voer de enige tyd de titel van secretaris van staat, maar ging toon minister vnn binnen landse zaken heten. Ze hangen nu allemaal keurig in de rH op de galery van het departe ment van binnenlandse zaken op het Binnenhof in Den Haag. Uiteraard hun conterreltsels. Ze zqn getekend en bijzon der fraai en goed ge lijkend getekend door de burgemeester vun Gouda mr. dr. K. F. O. James, die de gehele collectie schonk aan het ministerie van bin nenlandse zaken, zeer tot genoegen en tot dankbaarheid van mi nister Toxopeus en allen die er werken. potloodtekeningen di< de meesterhand burgemeester James verraden zijn van alle gewezen ministers van binnenlandse zaken. Binnenkort treedt mi nister Toxopeus af. Als hij niet weer minister wordt komt zijn portret er ook bq. Het is al klaar. By dc eerste portretten die niet het eerst fetekend zijn, want mr. ames begon van ach ter af zijn er enkele van uit België stam mende ministers. Op baron Roell volgde rid der De Coninck en daarna kwamen om er nog enkele te noemen mr. P. L. J. S. van Gobbelschroy en jhr. E. C. G. G. de la Coste. Hobby did 'air Burgemeester James had als jongen al lief hebberij in tekenen, vertelde hij ons. Tydcns de oorlog tekende hy in de cel hy had er toen de tyd voor en kon zyn talent ontwikkelen zyn celgenoten op een stukje toiletpapier, maar de tekeningen werden lil beslag geno menwegens mis bruik van staatseigen dom. In Gouda heeft hij een serie van 28 portretten vervaardigd van oud- Mjurgemeesters van die gemeente. De eerste van deze getekende burgemeesters stam- waren begon hij aan een serie van de veer tien commissarissen van de koningin In de provincie Zuid-Holland. Als het nieuwe provin ciehuis in Den Haag gereed is zullen zq daar worden opgehan gen. De heer James noemt zich geen scheppend kunstenaar, want hy tekent zyn portretten naar foto's, schilderyen en oude prenten. Ze hebben een fotografi sche geiykenis, maar dat neemt niet weg, dat ze artistiek verant woord zyn en dat hy toch In de meeste por tretten iets van de ty pische persoonlijkheid van de afgebeelden heeft kunnen leggen. Grote moeite heeft hy gehad om van de vroe gere ministers goede- afbeeldlngen te vinden. Er is veel recherche werk voor nodig ge weest, maar dit was een interessant werk op zichzelf. Soms kwam hy by oude fa milies terecht, die er gens nog een vergeelde foto konden opdiepen. Alleen van minister Vollenhoven kon hy nergens een tekening vinden. Het ls de enige minister die ln de serie vertegenwoordigd is door zyn familiewapen. In totaal heeft burge meester Jnmcs nu on geveer honderd por tretten getekend. Hij maakt er gemiddeld één per maand en doet over een portret onge veer twaalf uur. HEIDEItlIJ GEEFT BESTEMING AAN GIFT hogesehoolfonds heeft een besluit geno men met betrekking tot de 10.000 gul den, die de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan aan het fonds heeft geschonken. Aangezien werd bepaald, dat de gift mogelijk moest worden besteed ten bate van het onderwijs aan inwoners van ontwikkelingslanden, heeft het bestuur besloten de gift in de eerste plaats te bestemmen als tegemoetkoming in de kosten van studenten uit de ontwilcke; lingslanden, die te Wageningen cursus sen willen volgen. (Advertentie) Verkou dheidsbacillen zijn als de dood voor pit doosje betekent'. protektie tegen infektie Toelichting op de fusie H.B.M.-Intervam Tijdens een buitengewone informatieve aandeelhoudersvergadering' van Inter- vam N.V. in Den Haag, hebben commis sarissen en directie inlichtingen ver schaft over het fusie voorstel van de Hollandse Betonmaatschappij N.V.- H.B.M. Prof. mr. W. C. L. van der Grinten wees op de mogelqkheden tot uitbrei ding van activiteiten, omdat de werk terreinen van de betrokken maatschap- pyen elkaar goeddeels aanvullen. Nu de activiteiten van Intervam in Indonesië en Nieuw-Guinea zqn weggevallen is het voor deze betreklceiyk jonge maat- schappy iets moeiiyker dan voor ande ren om zich bulten de woningbouw op de binnenlandse markt te ontplooien. Tezamen met de H.B.M. zal dat gemak- kelqker zijn. In het buitenland komt de maatschappq alleen voor grote op drachten ln aanmerking. Het zal van belang zijn, indien daarvoor een grote en stevige economische eenheid wordt gevormd. De financiële positie van In- ervam is volgens prof. Van der Grin ten niet ongunstig, maar ook niet bij zonder goed. Er is weinig reserve. Op vragen van aandeelhouders op de ze informatieve vergadering werd ge antwoord, dat de omzet Intervam in 1962 plm. f 60 miljoen heeft bedragen, waarvan f 42 miljoen in dc woningbouw en de rest in utiliteitsbouw. Dc zware winter heeft, zoals nu, bü alle aan nemers, zeer belangrijke schade toege bracht. Mocht U ooit in het Noordfranse plaatsje Loos-lez-LiTle komen, dan is het heel wel mogelijk, dat U getroffen wordt door het boven staande tafereel. Voor de buurtbe woners is het al lang niets bijzon ders meer en de verklaring is heel eenvoudig al is zij dan wat on- gewoon: de eigenaar van het paard „Boul" is groenteman en stalt zijn ros in de achtertuin van zijn huis. Deze achtertuin is ech ter alleen maar te bereiken door het huis heen, en daarom moet >rBoul" viermaal daags door de keuken en de eetkamer de nauwe voordeur in en uit. Veel dikker moet „Boul" niet worden: het kan nu nog maar net TELEVISIEDEBAT VONDELING-TOXOPEUS (Van onze radio en t.v. medewerkster) De V.P.R.O. zal op 6 april a.s. een debat tussen minister E. H. Toxopeus van bin nenlandse zaken en prof. dr. A. Vonde ling fractieleider in de Tweede Kamer van de Party van de Arbeid uitzenden. Het debat zal gaan over actuele onder werpen in het licht van de komende ka merverkiezingen. Drs. F. A. Hoogendyk zal als gespreksleider optreden. AdvertentieJ NU MODERN WASSEN met Reckitts WASMACHINE BLAUW (Advertentie) Blijvende lente, vier jaargetijden lang. Aristo gordijnen hebben de plezierige gewoonte een binnenhuis in stralend licht te zetten. Aristo is onvergetelijk- mooi. In cretonne zowel als In weefstof. En altijd lichtecht, kleurecht en wasecht; Door de jaren heen. Die dessins van Aristo. Een verrukking. Zoals dessin „Irys". Fantastisch! Sprankelend van leven. Tintelend van struktuur. Vraag uw woninginrichter. WYERS afdeling Decorjtoffen f gegarandeerde gordijnstoffen P.Z.E.M. naar interprovinciale sportdag te Den Bosch Evenals vorige jaren zal ook dit jaar de sportclub van de Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij deelnemen aan de interprovinciale sportdag voor het personeel van provinciale elektrici teitsbedrijven. Deze sportdag, die wordt gehouden op zaterdag 15 juni a.s. in het sportpark „De Vliert" te 's-Hertogen- bosch, wordt georganiseerd door de Pro vinciale Noordbrabantsche Electriciteits- Maatschappij. Er kan worden ingeschre ven voor de volgende takken van sport: voetbal; volleybal (voor dames en heren); atletiek (voor dames en heren); touwtrekken; tafeltennis (voor dai en heren); lawntennis (voo"r dames heren). Vier criteria Aspiranten, nieuwelingen amateurs en profs Terneuzen zal dit jaar een serieuze po ging ondernemen om de belangstelling voor de wielersport wat op te voeren. Het wielercomité in deze gemeente, denkt dit te bereiken met een gehèel nieuw programma, dat naar haar be seheiden mening nog enig is in Ne derland. Op de jongste kalenderverga dering van de K.N.W.U., afdeling Zee- vier ie zullen zaterdagmiddag land, heeft het comité namelyl wedstrijden aangevraagd, die alle worden verreden A—1 mei aanstaande. Om half twee wordt begonnen met een wedstrijd voor adspiranten over 20 km. Precies een uur later, om half drie, zal het startschot worden gelost voor een nieuwelingenwedstrijd over 30 km. Weer een uur later om half vier wordt het vertreksein gegeven voor een 40 km lange krachtmeting voor ama teurs. Tot slot volgt dan om kwart voor vijf een treffen op het hoogste ni veau tussen een aantal beroepsrenners in een wedstrijd over 50 km. Volgens het Terneuzense comité, kan de vraa" worden gesteld waarom er vier wedstrijden op één middag moe ten worden verreden, terwyi voorts in wielerk ringen de vraag zal rijzen of de gekozen afstanden niet wat aan de korte kant zqn. ware „baanwedstriiden op de weg" garanderen zo goed als zeker strijd, ook in de hogere categoriën. By afstanden van 40 en 50 km. is er geen tijd voor afwachten. Wie vooraan wil eindigen, zal vanaf de start moeten „vlammen", terwql er ook een gerede kans op de zege overblijft voor de knapen, die in normale wedstrijden na een prima eer ste helft (ongeveer 50 a 60 km.) uitge blust het parcours verlaten. Het comité is voorts bij deze organisatie „nieuwe styi" niet van plan om met hoge startgelden te werken. Dat is naar haar mening ook niet nodig omdat per categorie slechts 20 (geselecteerde) deel nemers zullen starten, die alle verze kerd zyn van een prijs, op voorwaarde j ^l.f ,11 I^AW VOLLEYBAL In de zuidelijke hoofdklasse van de Ne derlandse Volleybal Bond behaalden de dames van Sarto een gemakkelijke 30 overwinning op het zwakke Tornado. Organon won met 31 van Olympia. Hierdoor ziet de standenlijst er nu als volgt.uit: Sarto 16—26; M.O.C. 14—18; Organon 13—16; E.V.V.C. 14—16; V.C. Den Bosch 1416; Lyceum 1414; R. H.B.S. 138; Olympia 136 en Torna do 13—4. De heren van het Roosendaaise Bermi behaalden een fraaie 32 overwinning op het enthousiaste Ever Ready uit Vlij men terwijl Lyceum met 30 van V.C. Tilburg won. Stand: Tornado 1428; Sarto 14—22; Ever Ready 12—16; V.C. Den Bosch 1414; Lyceum 1514; R.H. B.S. 13—12; Bermi 15—12; V.C. Tilburg 15—6 en E.V.V.C. 15—1. In de overgangsklasse heren A bracht de wedstrijd MarathonE.G.V.C. de no dige spanning in Vlissingen. Marathon zegevierde in dè eerste set met 1614, waarna de Goese ploeg de tweede set met 158 won. Via 1115 en 1416 behaalde E.G.V.C. een 31 overwinning. De heren van Rapid en D.S.V. speelden gelijk. De stand in deze klasse is nu: E.G.V.C. 8—14; Mo] Ier 7—10; Matador 69; Rapid 85; Marathon 84 en D.S.V. 7—2. ZUIDAMERIKAANS VOETBALKAMPIOENSCHAP Zondag is in Cochacamba het toernooi begonnen met als inzet de titel van Zuidamerikaans voetbalkampioen. De uitslagen luiden: Bolivia-Equador 44 (22), ArgentiniëColumbië 4— 2 (2—2), Brazilië—Peru 1—0 (1—0). Meer leven De antwoorden kunnen volgens het co mité eenvoudig zqn. Vier wedstrijden over de „traditionele" afstanden zijn een onmogeiykheid voor de te lange tqds- duur. Voorts ls het comité na een aan tal jaren ervaring in het organiseren van wedstryden, tot de conclusie geko men dat met name de beroepscriteria over 100 tot 150 km. veel te eentonig verlopen. Vaak wordt uren lang niets anders gedaan dan het afleggen van het voorgeschreven aantal rondjes, waarna meestal eerst in de eindfase de „slag" valt. Starten er 40 50 renners voor 20 a 25 prijzen, dan ziet men om de ge ringste redenen deelnemers afstappen en geruisloos het parcours verlaten. Het Terneuzense comité wil dus wat meer leven in de brouwerij brengen, zo wel voor de renners als voor net pu bliek. Vandaar die vier wedstryden achtereen in verschillende categoriën, waarby men ook verschil in tactiek, techniek en rijvaardigheid ban bewon deren. Het is in kennerskringen bekend dat juist In de categoriën van begin nende renners soms een enorme strijd wordt geleverd om de zege en een be ker of medaille. De korte afstanden het zqn als het SUNIL bleekt voor u SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT 1 uitrijden, nité streeft om voor de 50 km. wedstrijd tien Ne derlandse en tien Belgische professio nals aan de start te brengen Met be houd overigens van het individueel ka rakter. Rundveestapel in Nederland groter De Nederlandse rundveestapel is vorig jaar met 130.000 stuks, dat is 4 pro cent van het totaal, uitgebreid. Dit on danks het feit (lat er in 1962 aan merkelijk meer dieren voor de slacht en de export werden bestemd dan het jaar daarvoor. Volgens cijfers van het pro- duktschap voor vee en vlees zyn er vo rig jaar omstreeks 100.000 kalveren meer geboren dan in 1961. De uitbreiding van de veestapel betreft in het bijzonder de categorie melk- en kalfkoeien, die 70.000 stuks meer tel de, en de groep „mannelijk jongvee jon ger dan een jaar" en ander jongvee be stemd voor de mestery, die te zamen met ongeveer 60,000 stuks werden uit gebreid. Volgens uitkomsten van de de cembertelling 1962 was de varkenssta pel vrqwel even groot als een jaar te voren. Opvallend is hier evenwel de te ruggang van het aantal gedekte zeugen. In de maanden mei tot augustus 1962 werden ongeveer 250.000 varkens we gens mond- en klauwzeer vernietigd, waardoor de aanvoer van juni tot de cember circa 300.000 stuks lager lag dan wanneer deze ziekte niet had heerst. ELEKTRONISCH PATRIOTISME Een nieuw elektronisch brein dat thans in het TVeiszmann-instituut in Israël beproefd wordt, kan 82.000 woorden „onthouden", veertig vermenigvuldigingen per seconde verrichten, honderd re gels per minuut drukken en het Israëlische volkslied „Hatik- va" neuriën. Het proefbandje dat met de de ver zending naar Israël belaste inge nieur van de Amerikaanse firma van het brein had klaargemaakt, had nameiyk een muzikaal ge deelte, voor de samenstelling waarvan gebruik was gemaakt van de zoemgelulden van verschil lende toonhoogten, welke het ap paraat b\j aanvang of beëindiging van verschillende operaties laat horen. Het ponsbandie was nu zo danig geprepareerd oat de achter eenvolgens aan het brein ontlokte geluiden de melodie' van het Is raëlische volkslied vormden. De uit Amerika meegekomen mon teurs van de machine, die van het grapje niets afwisten, konden het muzikale verschynsel niet verkla ren totdat de Israëlische collega's de woorden van het volkslied er bq ten beste gaven. LEZERS SCHRIJVEN Vrije meningsuiting In de kantlqn „Kanon en muis" der P-Z.C. van 11 dezer wordt aan de Ne derlandse regering verweten dat deze heeft „een grondrecht van de democra tie geschonden, namelijk de vrijheid van meningsuiting", doordat zq een televi sieuitzending heeft voorkomen over een vraaggesprek van Engelse journalisten met de Fransman Bidault, ex-minister, politieke vluchteling en collaborateur met de misdadige Franse organisatie OA..S. Is dit verwyt gerechtvaardigd? Heb ben buitenlanders zonder meer aan spraak op een democratisch grondrecht in Nederland? Het door de K.R.O. in haar' t.v.-programma in uitzicht gestel de vraaggesprek geeft slechts opvat tingen van de heer Bidault. en nog wel door hem als propaganda bedoeld tegen de regering de Gaulle. Niet slechts de „veiligheid van de staat en de goede orde" dienen de maatstaf te zijn, hoe ver de vrye meningsuiting mag gaan, het bewaren van een sfeer van begrijpen en consideratie tussen verbonden rege ringen moet zeker ook hiertoe behoren. ■Vlissingen, ir. H. Ehrlich TOPKLASSE lAUF-ZWARR SHAGt 4 Met schitterende plaatjes t van rcderijvlaggen t NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 21