PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEVOLGEN VAN STAKINGEN WORDEN IN FRANKRIJK NU MERKBAAR Deze zomer wordt reeds volop gebouwd aan Oosterscheldebrug Politie waakt tegen optreden van O.A.S. Interpellatie over Bidault-interview aangevraagd O.A.S. FRANSE TREIN BESCHOTEN Stakingen DOCHTER VOOR KEIZERIN FARAH BONN NEEMT GEEN MAATREGELEN TEGEN BIDAULT WELLICHT TIJDELIJKE VERBLIJFSVERGUNNING Vandaag... WERKZAAMHEDEN NA TIEN WEKEN HERVAT Geen achterstand van betekenis door vorstperiode Zware last Reglement Geen nadeel Ontsnappingstunnel van 50 meter werd door de Oostberlijnse politie ontdekt 206e jaargang - no. 611 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: I Walstraat 2911: Zierikzee* red. tel. B' d?n Bo®r en w- de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllssingen: tel. 23oo (b.g.g. red. 3508/3o46, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 5L tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116. adm. tel. ,a' "■'"a- tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ,3rieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 13 maart 1963 Vandaag: met modebijlage ENERGIEVOORZIENING MOELIJK RANTSOENERING AARDGAS De gevolgen van de mijnwerkersstaking in Frankrijk beginnen thans duidelijk merkbaar te worden. De energievoorziening van de bedrijven wordt moeilijk. Een aantal textiel- en chemische fabrieken in het noordoosten is al lamgelegd. In Lyon is voor de grote industriële bedrijven die aardgas gebruiken, een rantsoe neringstelsel ingevoerd. Als gevolg van de staking bij de aardgas installaties bij Lacq is de produktie van aardgas tot de helft ver minderd. Wat steenkolen betreft, beschikken de meeste indus trieën nog wel over enige voorraad, maar veel bedrijven hebben al op een langzamere produktie moeten overschakelen of werken slechts op halve kracht. In enkele staalfabrieken worden de oven.s nog slechts warm gehouden. Gisteren is bovendien bekend geworden, dat de Sowjet-Unie de kolenleveranties aan Frankrjjk heeft stop gezet. Dit in verband met het besluit van de Russi sche havenarbeiders uit solidariteit met de stakende Franse mijnwerkers geen kolen voor Frankrijk meer te laden. Westelijke diplomaten in Moskou zien in de Russische stap een poging van de Sowjetleiders te laten zien, dat zij niet de slappe, alleen maar van vreedzame coëxistentie met het westen dromende communisten zijn, waarvoor zij door communistisch China worden uitge maakt. In het verleden bleef de Russi sche hulp aan stakingen in het westen altijd beperkt tot morele steun en soli dariteitsverklaringen. HWscJiuiring In Frankrijk zelf heeft het stakings comité der mijnwerkers gisteravond gewaarschuwd voor de toenemende spanning en de „buitengewoon ge vaarlijke situatie", die in het steen kolenbekken van Lotharingen is ont staan. Het comité drong aan op onmiddellijke hervatting der onderhandelingen, daar aan toevoegend, dat het zich niet in de richting van „onherstelbare handelin- (Van onze parlementaire redacteur) De heer Kranenburg van de P.v. d.A. heeft gisteren in de Tweede Kamer verlof gevraagd voor een interpellatie tot de minister-presi dent prof. De Quay over „De be moeiingen van het kabinet met de voorgenomen uitzending door de K.R.O. van het interview met de heer Bidault". .Mevrouw Van Somcrcn-Downer van de V.V.D. deelde mee, dat zij eveneens een interpellatie had willen aanvragen. Zij zal nu haar vragen stellen tijdens de interpellatie-Kranenburg. De voorzitter mr, Van Thiel stelde voor vandaag over de interpellatie-aanvraag te beslissen. Als zij wordt toegestaan dat zal ongetwijfeld het geval zijn zal hij de interepellatie morgen (donderdag) aan het begin van de kamervergadering aan de orde stellen. Sinds vorige week zijn de voorbe reidende werkzaamheden voor de bouw van de Oosterscheldebrug bij de veerhaven te Kats weer op gang gekomen. Gisteren was men zowel op het land als in het water aan het heien. (Foto P.Z.O.J- gen" wil laten dringen. Het Franse ka binet zal zich vandaag weer over de mijnwerkersstaking beraden. In de verschillende steden in Noord- Frankrijk zijn gisteren ook pamfletten verspreid, waarin de stakers worden gewaarschuwd tegen „moord en plunde ring door de politie". In verband hier mee houdt de politie rekening met de mogelijkheid, dat leden van de O.A.S., verkleed als politiemannen, zullen trach ten incidenten uit te lokken. Berichten over plannen hiertoe waren reeds bij de politie binnengekomen. Dinsdagavond is hij de Franse plaats Vil- leneuve-sur-Allier 'n passagierstrein be schoten. Vijf personen werden gewond, doch slechts een van hen behoefde in het ziekenhuis te blijven. De sneltrein was op weg van Clermont- Ferrand naar Parijs. Volgens een van de reizigers was de trein, die een snelheid van ongeveer vijfentachtig kilometer had, enkele kilometer ten noorden van Moulins toen men schoten hoorde, die kennelijk uit een automatisch wapen afkomstig waren. Toen de trein in Parijs aankwam - op het Gare de Lyon een groot aantal politiemannen aanwezig, die het perron hadden afgezet. In de buurt van de plaats waar de trein werd beschoten is later on de avond een man aangehouden, die een karabijn in zijn bezit had. Men kon niet zeggen of hij de schietpartij op zijn geweten had. JUWELENDIEVEN SNEL GEPAKT Drie jongemannen hebben dinsdagavond omstreeks 10 uur, na met een ijzeren staaf een ruit te hebben ingeslagen, uit de etalage van een juwelierszaak in de Leidsestraat te Amsterdam een aantal juwelen, sieraden etc. geroofd, waar mee ze in een auto verdwenen. Een voorbijganger, die getuige was van een deel van aeze snelle dievenactie, waar schuwde de politie. H|j kon daarbij mee delen dat de auto een Opel was, voor zien van een Frans kenteken en de bei de laatste cijfers van het nummer opge ven. Deze bijzonderheden werden aan alle politleradloauto's getelefoneerd, zo dat in betrekkelijk korte t|jd de gezoch te auto werd opgespoord. De drie mannen werden gearresteerd. Het zijn de 21-jarige elektricien S. C., de 28-jarige schilder M. B. G. S. en 22-jarige militair P. K., allen, geboren in Joego-Slavië. De beide eersten gaven op woonachtig te zijn in Brussel, de laatste in Rijssel. Op hen werd voor een waarde van meer dan 10.000 gevon den aan kostbare horloges, ringen, ju welen en andere sieraden. Het Franse spoorwegpersoneel onge veer 300.000 man heeft zich gisteren eveneens geroerd om aan zijn eisen tot hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden kracht bij te zetten. Het spoor wegverkeer werd geheel ontwricht door een staking van „twee uur per man", verdeeld over de gehele dag. De arbei ders van de Parijse metaalindustrie heb ben a.s. donderdag tot hun „looneis"-dag uitgeroepen. Men verwacht, dat zij een aantal symbolische stakingen zullen houden. Keizerin Farali van Perzië heeft gisteren in Teheran het leven ge schonken aan een dochter. Het is het tweede kind van de 24-jarige keizerin. Kroonprins Re- zah werd in oktober 1960 geboren. Door zijn komst werd de troon opvolging verzekerd, nadat in het eerste huwelijk van de sjah met een zuster van ex-koning Fa- roek van Egypte slechts een dochter was geboren en zijn twee de huwelijk met keizerin So- raja kinderloos was gebleven. In een officiële bekendmaking werd gezegd, dat de keizerin en haar dochter, die bij de geboorte 9 pond en drie ons woog, het goed maakten. Toen radio-Teheran het nieuws had omgeroepen, stroomden bur- ~3rs naar het pr'-' andere geschi DODELIJK ONGEVAL IN STAATSMIJN „MAURITS" In het ondergronds bedrijf van dt staatsmjjn „Maurits" te Geleen is gis termorgen bij een ongeval om het leven g'komen de heer M. N. Henkelman uit eleen. De heer Henkelman (32) raakte in een vulpand op de 5^8 m verdieping onder vallend gesteente en was vrijwel op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Stakende Franse mijnwerkers waren maandag samengekomen voor een mijn in Merlebach om te verhinderen dat bussen met werkwilligen het terrein van de. mijn zouden oprijden. De foto laat zien hoe de postende mijnwerkers door politiemannen werden teruggedrongen. IJs verspert verkeer over de Knardijk De Knardijk, de verbindingsdijk tussen Harderwijk en Lelystad, is voor alle verkeer gesloten: door de wind is een enorme hoeveelheid ijs van het IJsélmeer op de dijk gewaaid. Zelfs de zware rotsblokken van de glooiing zijn door het schuivende ijs op de dijk gedrukt. De dijk is nu over een af stand van dertien kilometer volkomen onbegaanbaar. ftailtlljH Mag in West-Duitsland gaan erl staan, waar hij wil Verder verhoor over ontvoering van Argoud Het tweedaagse verhoor van Geor ges Bidault, de leider van de Franse illegale „nationale ver- zetsraad", is gistermiddag ge ëindigd. Een ambtenaar van het federale openbaar ministerie in Karlsruhe, dr. H'einrich Kam- merer, zei na afloop dat de fe derale autoriteiten geen maatre gelen tegen de Franse ex-pre mier zullen nemen. Er was niets aan het licht gekomen wat een federale telastelegging tegen hem zou kunnen rechtvaardigen. Fit een onderzoek naar Bidaults bemoei enissen met acties van OAS-groe- pen in het verleden op Duits grond gebied was gebleken „dat er geen grond is voor een beschuldiging van samenzwering". Dr. Kammerer deelde voorts mee, dat Bidault nu, wat het federale open baar ministerie betreft, in West- Dultsland mag gaan en staan waar hij wil. Het hoofd van de recherche in München, dr. Manfred Schreiber, zal het ver hoor van Bidault nu overnemen om te trachten, nadere inlichtingen te krijgen over de ontvoering van Ar goud uit een hotel in München. De namen van de vijf ontvoerders zijn inmiddels gepubliceerd. Tegen hen is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Gisteravond laat werd bekend, dat Bi dault de Beierse autoriteiten om een tjjdeljjke verblijfsvergunning zal vra gen. Een dergelijk verzoek zal vrij wel zeker worden ingewilligd. Geen bezwaar In Parijs heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld dat de Franse regering geen bezwaar zal maken tegen het verlenen van poli tiek asiel in West-Duitsland aan Bidault, mits deze in het openbaar verklaart dat hij alle banden met de „nationale verzetsraad" verbreekt. is het 60 jaar geleden, dat de Nederlandse theoloog en letter kundige prof. dr. Nicolaas Beets (schuilnaam Hildebrand) te Utrecht overleed. is het 25 jaar geleden, dat de „Anschluss" van Oostenrijk bij Duitsland werd geproclameerd en dr. A. Seyss-Inquart tot rijksstad- houder werd aangesteld. #i De directeur van een chemische fabriek te Tselinograd in de Sowjetrepubliek Ka zakstan is ter dood veroordeeld wegens ver kwisting van staatseigendommen. Een hoofd ingenieur van dezelfde fabriek trof hetzelfde lot. Vijf medeplichtigen kregen gevangenis straf. NA een gedwongen rustperiode van tien weken zijn de werk zaamheden op het werkterrein voor de bouw van de Ooster scheldebrug bij de veerhaven te Kats vorige week weer op gang gekomen. Met mokerende pau kenslagen hebben de heistellin gen in het water en op het land een nieuwe werkperiode inge luid, terwijl elders op het bijna 6 hectare grote werkterrein het werk is hervat. Tien weken heeft de strenge vorst de werkers aan dit mil joenenproject van het werkter rein verdreven, maar de achter stand wordt nauwelijks gevoeld. Het werkschema is zodanig op gezet, dat men voldoende spe ling heeft om tijdig met de brugbouw gereed te zijn. Zono dig gooit de Combinatiebouw Oosterscheldebrug er extra ma teriaal en personeel tegenaan. Immers, er is de combinatie alles aan gelegen de eerste oplevering van de meer dan vjjf kilometer lange brug op 31 december 1965 te doen plaatsvinden. Iedere dag eerder is er zelfs een premie van ƒ5000,per dag te verdienen voor de bouwers, terwijl overschrijding van de opleve ringsdatum de aannemerscombinatie op 5000,korting per dag komt te staan. Reeds deze zomer zal zich een groots spektakelstuk voor de ogen van honderden belangstellenden ontrollen. Over enkele maanden zjjn de voorbereidingen voor de brugbouw getroffen: de enorme cementfabriek op het werkterrein zal dan aan de lopende band de brugonderdelen palen, cais sons, pijlerpoten, hamerstukken en brugstukken leveren. Grote en kleine kranen zullen met hun driftig zwenkende armen het beeld rondom de veerhaven van Kats bepalen. En snelle boten zul len af en aan varen tussen het werkterrein en de in aanleg zijnde brug, waar een enorme drijvende bok van meer dan 60 meter hoog te en een hefvermogen van 5Ö0 ton dit grootse Zeeuwse project zal markeren. de aannemerscombinatie thans dank baar gebruik van kunnen maken. In volle bedrijf zullen bij de bouw van de Oosterscheldebrug circa 500 werknemers zijn ingescliakeld, een aantal, dat reeds deze zomer zal z|jn bereikt. Op dit ogenblik worden de voorbereidende werkzaamheden ver richt door circa honderd man, die ondanks de vortperiode al een heel eind zijn gevorderd. Zo langzamerhand begint er enige tekening te komen in en rond de veerhaven van Kats. Het werkterrein is geheel afgebakend, terwijl aan de zuidzijde van de veerhaven een 110 meter lange loswal is gemaakt, waar zand en grind kan worden gelost. Hier komt ook de betonmortelcen- trale, die de encirme hoeveelheden beton levert voor de verschillende onderdelen van de brug. De funde ring voor twee cementsilo's, elk met eèn inhoud van 500 ton, is reeds ge reed. Spoedig zal men kunnen over gaan tot het plaatsen van de silo's terwijl eveneens op korte termijn de doseerinrichting „uit de grond komt". De betonfabriek verrijst vlak bij de (Zie slot pag. 2 kol. 2) Gedeputeerde Schorer heeft besloten geen kandidatuur meer te aanvaar den voor het lidmaatschap van de Eer ste Kamer. Een wijs besluit. Met zijn motivering kan men het dan ook vol komen eens zijn: „het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten van Zeeland is in dit tijdsgewricht van dusdanige impor tantie en legt een zodanig beslag op tijd en werkkracht, dat een combinatie met het lidmaatschap van de Eerste Kamer bezwaarlijk moet worden geacht", aldus luidde zijn verklaring. Bij het lezen daarvan hebben wij ons echter afge vraagd of zij wellicht niet ook geldt voor de Tweede Kamer. Het is namelijk een Zeeuwse vraag. Zoals men weet heeft één lid van het college van G.S., namelijk de heer J. M. A. C. van Don gen, zitting in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. En het is algemeen bekend, dat de werkzaamheden in die Kamer aanzienlijk zwaarder zijn dan in de senaat. Waarbij in dit geval evenwel moet worden aangetekend, dat de heer Schorer een leidende positie in het be drijfsleven bekleedt en de heer Van Dongen daarentegen zich uitsluitend aan de publieke zaak kan wijden. Een vergelijking tussen beide figuren gaat dus gelet op het voorgaande niet helemaal op. Wij erkennen bo vendien, dat in zaken als deze moeilijk met absolute normen kan worden ge werkt: wat voor de één geldt behoeft niet noodzakelijkerwijs ook van toepas sing op de ander te zijn. Maar wel ge loven we, dat in het algemeen de com binatie van een G.S.-lidmaatschap met dejfunctie van volksvertegenwoordiger aan betrokkene zeer hoge eisen stelt. Eisen, waaraan alleen kan worden vol daan wanneer men over een sterk ge stel en een goede gezondheid beschikt. De heer Schorer heeft thans gekozen voor het lidmaat schap van Gedepu teerde Staten, een be sluit dat men moet respecteren; de heer Van Dongen echter is verkiesbaar en zal naar het het zich laat aanzien zich tussen Aardenburg/ Middelburg en Den Haag blijven bewe gen, soms vele malen per week. Het is te hopen, voor hem in de eerste plaats, maar ook voor de provincie, dat hij deze zware last zonder bezwaar en blijmoe dig zal kunnen dragen. Voor zover we hem kennen zal het met die blijmoedig heid wel geen moeilijkheden opleveren. Met enige vreugde hebben we kennis genomen van de voorstellen voor een nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van de Zeeuwse Staten, lerwerpen als deze ^rekken welïs- ir over het algemeen maar weinig belangstelling bij buitenstaanders, maar allen die directelijk zijn betrokken bij het functioneren van de vertegenwoor digende lichamen, weten hoe belangrijk voorstellen als de onderhavige zijn. Waar het hier in hoofdzaak om gaat is, dat in Zeelands statenvergadering vaste commissies in een aantal gevallen de (door loting aangewezen) drie afdelin gen gaan vervangen bij het vooronder zoek van de voorstellen, door G.S. inge diend. Het voordeel van dit nieuw sys teem is, dat men deskundigen uit de diverse fracties in één bepaalde com missie kan bijeenbrengen, waardoor een vorm van specialisatie ontstaat en te vens de wijze van behandeling kan wor den versneld. We betreuren net echter, dat nog niet radicaal met het afdelinsrs- onderzoek is gebroken: dat blijft name lijk in dit voorstel mogelijk, zélfs na be handeling van een stuk in een com- sie. Bij toepassing van die mogelijk heid wordt de procedure dus nóg om slachtiger dan ae huidige. Waarom nu niet besloten, dat een voorstel, door een commissie behandeld, geen onderzoek in de afdelingen behoeft? Wij kennen de heren statenleden zo langzamerhand: het ware argeloos te veronderstellen, dat zij geen gebruik zullen maken van deze mogelijkheid tot afdelingsonder- zoek na commissiebehandeling. Beter daarom in dit geval een streep door de afdelingen! We hebben begrepen, dat ten aanzien van de provinciale begroting de oude procedure geheel blijft gehand haafd. In het veneden hebben we ten dien aanzien vaak kritiek uitgeoefend op de wijze van verslaggeving, met na me op het opnemen van mededelingen door leden van G.S. in de afdelingen ge daan. Later bleek dan (en blijkt nog steeds) dat het college als geheel anders oordeelt of althans andere formulerin- Ëen gebruikt dan zijn individuele leden, 'aarom hopen we, dat de voortzetting van de oude praktijk niet zal verhinde ren dat de verslaggeving in de afdelin gen efficiënter zal worden opgezet. Af gezien nog van het soms allesbehalve :raaie Nederlands, dat men in deze stukken wel krijgt voorgeschoteld. Ten slotte een opmerking over de rondzending van de voorstellen on der „de nieuwe bedeling". Zien wij het goed, dan gaan in de toekomst én voor stel van G.S. én advies van de staten commissie gelijk de deur uit. Dit dus in scherpe tegenstelling tot de huidige praktijk, waarbij het voorstel van G.S. zonder meer éérst alle statenleden be reikt. Deze praktijk is zonder twijfel te verkiezen boven de thans voorgestelde. Immers, het voorstel van G.S. behoort te worden gepubliceerd en aan de Staten te worden overhandigd op het moment, dat Gedeputeerde Staten er hun naam onder hebben gezet. En niet op het mo ment, waarop een statencommissie er advies over heeft gegeven. Die commis sie is namelijk geen verlengstuk van het college, maar een hulpmiddel van de Staten. Wij zouden er derhalve voor willen pleiten het thans gangbare sys teem van de z.g. A.- en B.-stukken te handhaven, dus eerst rondzending ónder een A.-nummer van het G.S.-voorstel zonder meer, daarna als B.-nummer het commissieverslag met het nadere ant woord van G.S. Doet men dit niet, dan krijgt men te maken met een situatie, waarin sommige voorstellen aanvankelijk slechts een déél van de Staten berei ken, in casu de leden van een commis sie. De overigen en de pers moeten maar wachten tot G.S. met hun nader ant woord klaar zijn. In de praktijk zal dit tot ernstige ontevredenheid aanleiding geven. De aanleg van de veerhaven te Kats is in kringen van de niet-ingewjjden wel eens een misgreep genoemd, om dat deze haven enkele jaren na haar voltooiing als veerhaven overbodig wordt. Provinciale waterstaat is het daar echter bepaald niet mee eens: in elk geval zou ten behoeve van de brugbouw een werkhaven moeten worden gebouwd, hetgeen wellicht een nog grotere uitgaaf zou hebben gevergd dan de aanleg van de veer haven, waar waterstaat en uiteraard De Oostberlijnse politie heeft gisteren het bestaan ontdekt van een ruim 50 meter lange tunnel die van het Oostberlijnse gebied Glienicke naar een voorstad in het Franse gedeelte van Berlijn voerde. De tunnel kwam uit in een Westberlijnse winkel. Door de tunnel, die onder drie prikkeldraad versperringen doorliep, zijn zondagmorgen vroeg zeven vrouwen, drie mannen en drie kinderen van Oost-Berlijn naar het westen gevlucht. Aan de oostelijke kant gingen gisteren na de ontdekking vier politieagenten en drie burgers de tunnel in. Nu de tunnel is ontdekt is de patrouïlleactiviteit in dat gebied verhevigd. Gisteravond werden vanuit Oost-Berlijn drie zoek lichten op het westen gericht. De laatste tunnel die door Oostberlijnse politieagenten ontdekt was is die van 15 november van het afgelopen jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1