LIJN Middelburgse aannemer betaalde te hoge lonen: boete f 3100 Schouwse CBTB bekeek denieuwe voorlichting' „WAAROM IS VERDERE VERKORTING ARBEIDSTIJD NIET GEWENST?" Goudprijs in Londen op een hoogtepunt Hoofd koel DE NIEUWE NEDERLANDSE EN INDONESISCHE STUDENTEN ZOEKEN CONTACT „GEMEENTECLASSIFICATIE AFSCHAFFEN" ADVERTEERDERS IR V.S.-WERSER IRVL0ED OP T V.-PROGRAMMA'S Instructieboekje weer in het geding WOENSDAG 13 MAART 1963 PROVINCIALB ZEEUWSE COURANT 7 Economisch politierechter Middelburg Door arbeiderstekort noodgedwongen overtreding c.a.o. Tijdens do zitting van de economische Solitierechter, mr. P. van Empel te Mid- elburg, hoorde de aannemer van grond werken M. M. uit Middelburg een boete van vier maal 500 cn elfmaal 150 tegen zich eisen. Officier, mr. Th. Lebret, kwam tot het uitspreken van deze vordering, omdat hij bewezen achtte^ dat de aannemer hogere Ionen aan zijn personeel uitbetaalde, dan de c-a.o. toestaat. Zoals in de meeste van deze gevallen, bleek de verdachte hier noodgedwongen toe „verplicht", omdat anders de arbeiders elders zonden gaan werken. „Ze worden havenarbeider in Rotterdam en reizen per bus heen en weer. Onderweg kunnen ze rustig in slapen, hun loon wordt zelfs dan nog doorbetaald", vertelde de raadsman van de aannemer, mr. J. J. van der Weel. De verdachte legde uit, dat hij boven dien een opdracht had van rijkswater staat voor het ODhogen van diiken. Wan neer hij met dit werk niet tijdig klaar zou komen, riskeerde hij een boete van 1000 per dag. Na het horen van deze explicaties von niste de economisch politierechter con form de eis van vier maal 500. de an dere boetes bracht hij terug tot 100. Het overtreden van de c.a.o.-bepalingen kwam de aannemer hierdoor totaal op een boete van 3100 te staan. De elektricien J. de H. uit Brou wershaven kreeg conform de eis twee boetes van 150, waarvan tweemaal 100 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, omdat hij zonder vergunning elektro-tecbnische werken uitvoerde. Mr. Van Empel memoreerde dat een eerste verbaal voor deze overtreding al in 1955 werd opgemaakt. Tn die tussentijd trachtte de elektricien wel het ver eiste diploma te behalen, maar het lukte hem niet. Een deskundige ver klaarde dat men bij deze verdachte niet kon spreken van ernstige po ging tot studie. „U kunt. maar be ter stoppen en in een loonbetrekkïng gaan werken", adviseerde mr. Van Empel. Sprvirp De eigenaar van een textielhandel en stoffeerbedrijf. L. W uit Grijoskerke be schouwde bet ophangen van gordijnen en bet leggen van vloerbedekking waarvoor bii geen vergunning had als een onderdeel van de service bij de verkoop, zoals hii aan de politierech ter verklaarde. Hij bad er niot bil stil gestaan. dat voor dit werk een extra vergunning nodig zou ziin. Een deskun dige vertelde dat het over het algemeen en in hoofdzaak ook wel wordt toege staan. „maar zodra het duurdere stof fen en tanliten hetreft, is een vergun ning noodzakeliik". De economische po litierechter vonniste conform de cis 20 gulden. Erg, ernis „Ik heb me danig geërgerd, toen Ik deze zaak doornam", merkte mr. Van Empel op, „die mensen hebben van een onbewaakt ogenblik gebruik gemaakt om U erin to laten lopen". Hot betrof hier een zaak tegen A. B. uit Renesse, eigenaar van een groenten- en fruitwin kel en een ventbcarijf voor bloemen. Er was hem ten laste gelegd, dat hy bloe men in de groentewinkel had verkocht. Verdachte vertelde hoe de vork in de steel zat: „M'n dochter stond ln de win kel, waar lk onder de toonbank een em mertje met bloemen had neergezet. Toen ik weg was, kwam er een klant (die de emmer onmogelijk kon zien staan) en vroeg een bosje bloemen te koop. Mijn dochter die niet van de verordening op de hoogte was, verkocht hem de bloe men natuurlijk". „Het is een komplotje geweest om me f* t, J.aten ,0Pen"' v<x>ffde hij er aan toe. „Ik had de bloemen daar werkelijk P.v.d.A. en K.V.P. in senaat: (Van onze parlementaire redacteur) De heren C. \V. van Wingerden p.v.d. a.) en H. M. van Lieshout (k.v.p.) heb ben dinsdag bjj de behandeling van de begroting van sociale zaken en volks gezondheid in de Eerste Kamer ge vraagd, waarom minister Voldkump een verdere verkorting van de arbeidstijd niet wenselijk acht. In zijn memorie van antwoord aan de senaat had de bewindsman gesteld, dat een verdere uitbreiding van de arbeids tijdverkorting in verband met de be staande spanning op de arbeidsmarkt en de huidige economische omtsandigheden met wenselijk is. De heer Vun Winger den vond deze verklaring niot duidelijk, omdat even verder in de memorie van antwoord de minister zegt, dat de be slissing over deze zaak in eerste aanleg ligt bij de Stichting van de Arbeid. De socialistische senator noemde het voor barig, dat de minister het „niet wense lijk" had uitgesproken. De heer Van Lieshout vroeg of de uit spraak van de minister alleen voor 1963 geldt of dat hiermede wordt bedoeld, dat geen enkele verkorting van de ar beidstijd in het verticale vlak mogelijk is. Hij zou van zijn kant niet graag wil len stellen, dat de minister met zijn uit spraak ongelijk hoeft. Ook de heer Van Lieshout gelooft niet aan de mogelijk heid van een verdere arbeidstijdverkor ting In 1963. Maar dat neemt niet weg, aldus de K.V.P.-senator, dat de verlan gens van de arbeiders wel degelijk uit gaan naar een verdere verkorting van ae arbeidstijd. Met name dacht hij hier bij aan vakantievcrlenging en aan ver korting van de 9-urige arbeidsdag. Sluiting zitting Staten-Generaal Gisteren Is in het staatsblad een K.B. opgenomen, waarin de minister van bin nenlandse zaken is gemachtigd de te genwoordige zitting der Staten-Gene raal te sluiten in een verenigindc verga dering der beide Kamers, op zaterdag 1 juni 's middags om drie uur. De beide Kamers der Staten-Generaal worden ontbonden met ingang van dinsdag 4 juni. Zoals bekend zal de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden dei- Eerste Kamer in elite provincie plaats vinden op dinsdag 24 april en die voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer op dinsdag 2 april. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen op 15 mei en de verkiezingen voor de Eerste Kamer op 16 mei gehouden worden. De eerste samenkomst van de nieuw samengestelde Kamers zal plaatsvinden in een verenigde vergadering op woens dag 5 juni. niet neergezet om ze te verkopen". De officier, mr- Th. Lebret vorderde des ondanks een boete van 10, maar de politierechter vond het zo'n „minnie streek", dat hy de laagste boete von niste die mogeiyk is, namelijk 1. Cafévergunning Voor het exploiteren van een café zon der vergunning kreeg F. G. uit Goes een boete van 15. De caféhouder J. H. uit Oud-Vossemeer slaagde niet voor het examen voor het verkrijgen van een vergunning. De economische politie rechter besloot hem nog geen boete op te leggen en de zaait aan te houden, omdat de verdachte binnenkort wéér op gaat voor het examen. Bij zijn pension betrok de eigenaar W. J. F. uit Westerschouwen ook nog een restaurant aan zee, zonder hiervoor het nodige diploma te be zitten. Zijn echtgenote was inmid dels aan het studeren, maar door ziekte verhinderd aan het examen deel te nemen. Conform de eis werd verdachte veroordeeld tot een boete van 20. De hotelhouder C. L. uit Middelburg zou in april examen doen voor het behalen van het diploma, nodig om een hotel restaurantbedrijf te mogen drijven. Hij kreeg een boete van 25. Het zonder vergunning exploiteren van een consumptietent op het strand bij Westkapelle kostte W. A. v. K. uit Zou- telande 10. De slager N. K. uit Goes was wel in het bezit van het vakdiploma slager, maar hij had geen middenstandsdiplo ma en dus ook geen vergunning een slagerswinkel te beheren. Zoals hjj de politierechter uitlegde, behaalde zijn verloofde inmiddels het middenstands diploma en zy zou binnenkort in de zaak komen werken. Daarna zou hij wel een vergunning krijgen en behoefde Ipj een boete van 15 niet meer te riskeren. De zaak van M. de H. uit Renesse die zonder middenstandsdiploma een kruide niers- en slagersbedrijf beheerde, is aan gehouden om de uitslag van het examer af te wachten. Evenzo de zaak tegen mevrouw C. A. v. d. H.-v. D. uit Oosterland, die textiel- goederen verkocht zonder vergunning. De herenkapper H. K. uit Westerschou- wen hield een kleinhandel ln tabak zon der vergunning. Ook zijn vonnis is uit gesteld, omdat men eerst de uitslag van het examen wil afwachten. De vader van de verdachte groentehan delaar J. K. uit Vlisslngen vertelde de politierechter, dat zijn zoon naar Duits land was vertrolcken en dientengevolge de groentehandel had opgegeven. Hij kon er niet in slagen een vergunning te krijgen. Conform de eis kreeg hij achteraf nog een boete van 1. Op jaarvergadering 1963 Agrarisch-sociaal en bedrijfseconomisch DE NTEUVVE VORMEN van voorlich ting in de landbouw zijn dinsdagavond in Zierikzee op de jaarvergadering van de gewestelijke afdeling „Schouwen- Dniveland" van de Zeeuwse C.B.T.B. en haar eilandeljjke aan- en verkoopver eniging in het middelpunt van de be langstelling geplaatst. Inleider op déze. in het „Huis van Nas sau" belegde bijeenkomst, de heer G. J. de Jager van Anna-Jacobapolder kwam ermee in een toespraak over al lerlei actuele problemen. In de agrarisch-sociale en de bedrijfs economische voorlichting naast die op technisch gebied, zag bij voor de land bouw goede perspectieven. Het feit. dat de standsorganisaties deze ter hand ne men en de regering deze subsidieert, beschouwde de lieer De Jager als een aansporing om hierin zoveel mogelijk mee te werken. In het verloop van zijn betoog sprak inleider enkele verwachtingen uit ten aanzien van de overheidssubsidies op dit punt, die een aflopend karakter zul len krijgen. Vo'or Zeeland noemde hij in eerste instantie een aantal van 75 bedrijven, dat voor een tegemoetkoming in aanmerking zal komen. Op een vraag uit do vergadering, of de kosten voor deze nieuwe vormen van voorlichting niet wat aan de hoge kant zijn, gaf de heer De Jager oen schets van de omvangrijke werkzaamheden en voorbereidingen, verbonden aan een juiste aanpak. „Het netto-rendement van een aantal gelijkwaardige bedrijven loopt soms bijzonder ver uiteen. Er moet dan worden gezocht naar oorza ken. Een nauwkeurige analyse dient te worden opgesteld. Kortom voor middel grote bedrijven zal bijvoorbeeld meer als een dagwerk worden besteed". De heer De Jager fungeerde op deze jaarvergadering van de Schouwse C.B.T.B.-afdelfng als invaller. Voorzitter J. A. v. d. Bjjl moest in zijn openingswoord de 'provinciale vice-voorzitter, de heer P. Ton, we gens ziekte excuseren. Dit betekende dat ook het actuele onderwerp „Grond- en pachtzaken" deze avond summier diende te worden behan deld. Toch werden er nog enkele be- hartenswaardige opmerkingen over gemaakt. De voorzitter liet om te beginnen een waarschuwing horen ten aanzien van de vrij wilde situatie, die na de ophef fing van de Wet vervreemding land bouwgronden op het prijzenniveau is ontstaan. „Wacht eerst totdat de toe stand wat is geconsolideerd, voordat u tot aan- of verkoop van grond over- Zwakke stemming van het pond Bij de officiële vaststelling van de goud prijs in Londen werd gisteren 250 shil ling 10J4 pence of 85.10% dollar geno teerd, de hoogste prijs sedert ruim vier maanden. In ponden sterling uitgedrukt was de goudnoterlug gisteren de hoog ste prijs sedert ruim vier maanden. In ponden sterling uitgedrukt was de goudnotering gisteren de hoogste sedert 29 oktober 1962, terwijl op 24 oktober jl. een hoogste punt van 251 shilling 8i/j pence word bereikt. De grootste stijging op een «lag deed zich oen dag eerder voor, op 28 oktober, toen de prijs steeg van 250% shilling tot. 251 shilling 1 penny. Volgens de financiële redactie van Reu ter stond het pond sterling gistermor gen op de wisselmarkt in Londen weer onder druk en scheen de Bank van Engeland een soepele verdediging te voeren. De zwakke stemming van het pond sterling heeft volgens het Franse nieuwsbureau Agence France Presse diverse oorzaken. Dc eerste en onge twijfeld meest belangrijke is de publi- katie een dag of tien geledon van de cijfers der Britse reserves, die een ver lies van 24 miljoen pond sterling te zien gaven. Nadien zijn, zo zegt het bureau, herhaaldelijk geruchten de ronde be ginnen te doen over een mogelijke deva luatie van het pond sterling, die er hen. die ln Londen buitenlands kapitaal aanhielden, toe brachten dit zo spoedig mogelijk te repatriëren. Het" verlies aan goud en dollars in fe bruari is op zichzelf door twee ver schijnselen veroorzaakt. In de eerste plaats heeft de nieuwe expansiepolitiek, waartoe de Engelse minister van finan ciën, Maudling, besloot de rentevoet doen dalen, er word dus het in Londen plaatsen van vlottend kapitaal minder aantrekkelijk. Verder heeft een veran dering van de Europese monetaire over eenkomst, die onlangs plaats vond, en waarbij de wlssolkocrsgarantie voor door bepaalde Europese kringen aange houden sterlingsaldi, werd afgeschaft, geleid tot het terugtrekken van Scan dinavische en Spaanse gelden, die an ders altijd in Londen werden geplaatst. gaat", zo luidde zijn advies. En hij werd later in deze opvatting gesteund, toen de heer De Jager deze verwachting uit sprak „na de exorbitante stijging van de prijzen zal er zeker weer een periode mét een meer normaal prijsverloop ko men. We moeten ons goed realiseren, dat we jaren in een soort dwangbuis hebben gezeten met onze taxaties". Er werden tijdens deze 36ste lcinderpost- zegelactie verkocht 9.288.763 postzegels van vier cent met een toeslag van vier cent, 1.024.377 postzegels van zes cent met een toeslag van vier cent, 1.094.320 postzegels van acht cent met een toe slag van vier cent, 18.047.147 postzegels van twaalf cent met een toeslag van ne gen cent en 1.001.391 postzegels van der tig cent met een toeslag van negen cent. Anes bij elkaar is dat 31.095.998 zegels. De toeslag bedroeg totaal 2J.96.266 gul den en 82 cent. De kinderpostzegelactie 1961 bracht netto 2.900.000 gulden op. Men is dus weer 125.000 gulden vooruitgegaan. Baliemvallei op Nieuw-Guinea Bij een strijd tussen Papoeastammen in de Baliemvlakte in het centrale berg land van Nieuw-Guinea zijn de vorige week 25 doden gevallen. De aanleiding tot de strijd was, dat een 17-jarig meisje van de stam der Dani's door haar vader was verkocht aan een 28-jarige bruide gom. Na afwikkeling van de verkoop ileek echter, dat deze als stroman had gefungeerd voor een andere, een 50- jarige Papoea. Het meisje is daarop weggelopen en nam de wijk naar een ander dorp. Hierop zijn gevechten ontstaan tussen de twee betrokken dorpen. Daarbij wer den 25 gevangenen gemaakt, meest vrouwen en kinderen, die later op een gruwelijke wijze ter dood wei-den ge bracht. Hierna heeft de politie ingegre pen (de Papoeapolitie in dit gebied staat reeds onder Indonesische leiding) die van beide dorpen elk tien mannen arres teerde, alsmede het meisje waar de ruzie om was ontstaan. Deze mensen zitten thans nog gevangen in Wamena. Daar is zaterdag ook een verzoeningsfeest ge vierd. Dit soort stammenstrijd doet zich onge veer elk half jaar voor in het nog maar weinig geciviliseerde BaJiemgebied. De aanleiding is meestal ruzie over een vrouw of over een varken. Nu het aanbod los komt is het lo gisch dat bij grote vraag de prijzen omhoog schieten. Van lieverlede zal er zeker weer een daling komen", zo luid de de stellige overtuiging van de heer De Jager. Overigens noemde hij de positie van de pachter in deze nieuwe situatie allerminst gemakkelijk. Hij verwachtte dan ook wel een zekere invloed van de grondprijzen op de pacht. „Maar laten we in ieder geval het hoofd koel houden. Wie eenmaal een dure boerderij heeft gekocht, zit al snel het rendementsvraagstukken". Nog verschillende actuele landbouwza ken kregen in de verhandeling van de heer De Jager een plaats: het ontwik kel ings- en saneringsfonds voor de landbouw, dat zal moeten voorzien in bedrijfsbeëindiging en verbetering van de bedrijfsstructuur, het valorasitiepro- bleem, de samenwerking van boerenbe drijven in de N.O.P., de E.E.G. en het landbouwschap. Aan het begin van de vergadering wer den de huishoudelijke zaken afgehan deld. De jaarverslagen en het financiële over zicht van de gewestelijke afdeling en van de aan- en verkoopvereniging wer den vastgesteld. In het bestuur van de afdeling werden voorzitter J. A. v. d. Bijl en de heer J. op 't Hof herkozen. In de C.A.V. werden de heren L. Hanse en M. Krabbe herbenoemd. Amsterdam in vaarschema Duitse rederijen De Nord Deutseher Lloyd te Bremen en de Haniburg-Amerika Linie te Hamburg hebben Amsterdam opgenomen in het vaarschema van hun gemeenschappelijke dienst naar Pacific Columbia, Equador, Peru, Bolivia en Chili. Zulks in nauw overleg met de Konink lijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij N.V. te Amsterdam. Dit bete kent dat deze beide Duitse lijnen geza menlijk wekelijks directe afvaarten zul len bieden van Amsterdam naar havens op de westkust van Columbia, Equador en Peru en veertiendaags naar havens in Chili. De eerste afvaart zal plaatshebben op 2 april a.s. met het m.s. Travestein. Als agenten treden op Wm. H. Miiller en Co. N.V. te Amsterdam en Rotterdam. De schepen, varende in deze nieuwe dienst, zullen ligplaats kiezen aan de etablisse menten van genoemde vennootschap in de Coenhaven, pier Azië. De Engelse automobiel club heeft in Londen de diverse belcers uit gereikt aan de wereldkampioen der coureurs 1962, Graham Hill. Hij mocht achtereenvolgens in ojitvangst nemen de trofee voor het wereldlcampioe7ischap 1962, de Hawthorn heri7meri7igstrofee voor 1962 voor de beste Engelse cou reur) en de Campbell liermne- r'mgstrofee fvoor de beste presta tie wan eett E7\aelse coureur in een 7oagen van Brits fabrikaat). Na afloop van de plechtigheid mocht Grahain Hill van zijn echt genote Bette bove7idien nop een kus in ontva7igst nemen. Kinderpostzegels brachten meer dan 3 miljoen op (Van onze Haagse redactie) De kinderpostzegels, waarvoor verleden jaar oktober tienduizenden schoolkinde ren met een bewonderenswaardige ijver op stap geweest znn en waarvan de op brengst bestemd is voor steun aan in richtingen en instellingen waar kinderen verpleegd on verzorg*! worden, hebben met de prentbriefkaarten die eveneens aan de man en de vrouw gebracht zyn in totaal opgebracht, na aftrek van alle kosten, 3.025.000 gulden. Dat is een ver heugend groot bedrag. Voor het eerst is hiermee de drie miljoen gulden over- Expeditieknecht zou tip hebben gegeven voor roofoverval In verband met de maandagochtend In Amsterdam gepleegde roofoverval heeft de recherche de 43-jarige expeditie- knecht H. van D. van „Het Algemeen Handelsblad" gearresteerd. Zy verdenkt hem er van de terstond na de overval gepakte kok K. Z. de tip te hebben ge geven dat op dat tjjdstip geld van de bank zou worden gehaald. Van D. on derhoudt betrekkingen met de kok. Hjj blijft ontkennen. Dit goudgekleurde borsti7isigne de Russische rui7iitevaarders wor den gedragen. R.-k. boeren bij Leiden boos op het landbouwschap Het bestuur van de lering Leiden van de Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) heeft zich gistermorgen met instem ming van ae vertegenwoordigers van alle negentien afdelingen tegen de hui dige samenstelling van het bestuur van het landbouwschap uitgesproken. De directe aanleiding tot deze uitspraak was een ultimatum, dat de afdeling Ha- zerswoude-Koudekerk in een schrijven het kringbestuur had neergelegd. De tekst van dit ultimatum luidt volgt: „Wij eisen vóór 1 mei stemming onder de heffingsplichtigen omtrent de! vraag of het landbouwschap in zijn hui dige vorm dient te blijven voortbe staan". De L.T.B. is de regionale rooms-katho- lieke boeren- en tuindersorganisatie voor West-Nederland. Hij is aangeslo ten bij de Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond. De kring Leiden was het er over eens, dat de samenstelling van het landbouw schap eigenlijk altyd fout is geweest. Men wil het bestuur van het schap rechtstreeks door de boeren laten kie zen en invloed van de landbouworgani saties in deze tot een minimum beper ken. De kring Leiden van de L.T.B. heeft besloten de grieven in een schrij ven aan het hoofdbestuur van d& L.T.B. neer te leggen en aan te dringen op spoedige beantwoording. Onweerstaanbaar! Vooruitstrevend! Ook in stofzuigers: ERRES Mambo, ERRES Dombo, ERRES Jumbo. Revo lutionair van kracht. Progressief van vorm. Onverzadigbaar. Voor hoog, laag en diep zuigen. Voor vliegens vlug klaar elke dag. ERRES stofzuigers 98.— tot f 149.— WELLICHT STUDIE IN ELKAARS VADERLAND Voorzitter N.S.S.F. naar Djakarta Op uitnodiging van de Indonesi sche regering en de overkoepelen de Indonesische studentenorgani satie P.P.N.L is gisterochtend mr. J. N. Schol ten, voorzitter van de Nederlandse Staatkundige Studen ten Federatie N.S.S.F., voor een bezoek van een maand van Schip hol naar Djakarta vertrokken. Het is de N.S.S.F. geweest, die het vorig jaar 30.000 bijeen braent, opdat een zestal in Nederland studerende Papoea's een vriendschapsreis naar Indonesië konden ondernemen. „Wy zyn altijd van mening geweest", aldus mr. Scholten voor zijn vertrek van Schiphol, „dat mogeljjk moet zyn om met Indom tot een vorm van samenwerking te ko men". Daarom heeft de N.S.S.F. dan ook in de afgelopen jaren steeds intensief contact onderhouden met de 600 leden tellende vereniging van Indonesische studenten in West-Duitsland, de Persatoen Belat- jar Indonesia, die er in Djakarta op heeft aangedrongen thans mr. Scholten uit te nodigen. Drievoudig Voor zijn reis naar Djakarta heeft hij zich een drievoudig doel gesteld: hij hoopt de Indonesische studenten uit te nodigen na het' herstel der diplomatieke betrekkingen naar Ne derland te komen. Bovendien zal hy pogen na te gaan of zij weer als vroeger in Nederland willen gaan studeren, hetzy voor een algehele opleiding, hetzij voor een gespecialiseer de, na in Indonesië te zjjn afgestudeerd- In de derde en laatste plaats zal hy dui delijk maken, dat er onder Nederlandse Commissie P.v.d.A.: Een commissie van de Party van de Ar beid onder voorzitterschap van prof, dr. Ir. A. Vondeling Is tot de conclusie ge komen dat de afschaffing van de ge meenteclassificatie als noodzakelijk moet worden beschouwd. de eerste plaats zal dit kunnen en ook dienen te geschieden voor het over heidspersoneel. De commissie conclu deert voorts dat onder de gewijzigde loonpolitieke verhoudingen op het be drijfsleven de plicht rust binnen de ge geven economische grenzen naar af schaffing van de classificatie te streven. De commissie had tot opdracht over dit onderwerp een advies op te stellen voor het verkiezingsprogramma 1963 van de Partij van de Arbeid. In de betreffende nota stelt de commis sie dat naarmate de differentiatie in de loonpolitiek is voortgeschreden, het steeds minder gemakkelijk gebleken is uniformiteit in de toepassing te hand haven. De klasse-indeling loopt van c.a.o. tot c.a.o. sterk uiteen. De classifi catie wordt verder in toenemende mate doorkruist door pendel en forensisme. GEEN AUTONOMIE VOOR KOERDEN De Iraakse vice-premier Salah el Saadi heeft maandag in Damas cus verklaard, dat de „nationale rechten", die aan de opstandige Koerden in Noord-Irak zijn ver leend, geen autonomie inhou den, zoals de stam heeft geëist. De Iraakse vice-premier, die op het ogenblik in de Syrische hoofdstad besprekingen voert met de nieuwe Syrische regering lichtte met zijn verklaring dc sluier op van de aan kondiging van zaterdagavond cloor de Iraakse regering, waarin werd gezegd, dat de Koerden „op decen tralisatie gebaseerde nationale rech ten" waren verleend. Uit de bekendmaking was niet op te maken of de Koerden een aparte staat met zelfbestuur kregen, waar voor zij jarenlang hadden gevochten. Saadi verklaarde, dat de Koerden met dat voorstel akkoord waren gegaan en hadden beloofd een eind te maken aan de grensoorlog, die voortdurend de aandacht opeiste van een gedeelte van het leger van de vroegere pre mier Kassem. Televisiemaatschappijen onder druk Reclame-uitzending had internationaal conflict tot gevolg Do New York Times meldt, dat een Amerikaans fabrikant, die een adverten tie had in een televisieprogramma en daardoor als „sponsor" voor dat pro gramma optrad in ernstige moeilijkhe den is geraakt met de Zuidafrikaanse regering. Het betreft hier de Bristol Myers Cy, van wie een advertentie werd opgeno men in de documentaire „Sabotage in Zuid-Afrika". Deze documentaire was gemaakt door de Amerikaan David Lo we, die verscheidene weken in Zuid- Afrika had vertoefd. De Zuidafrikaanse ambassade in de Ver enigde Staten protesteerde tegen de do cumentaire, welke naar zjj meende een ernstige verdraaiing van de feiten bevatte. In elk geval was de documen taire een felle aanval op de apartheids politiek in Zuid-Afrika. Het pijnlijke is nu, dat de Ameri kaanse firma Bristol Myers behalve bedrijven in U.S.A. ook een fabriek in Zuid-Afrika bij Johannesburg bezit, waar tweehonderd man perso neel werken. Het hoofd van de voorlichtingsdienst in Zuid-Afrika heeft de directeur van dat Zuidafrikaanse bedrijf reeds bij zich geroepen en om een nadere uit leg gevraagd. De firma Bristol Myers, die haar goede Acht t.b.c.-gevallen in Drents dorp Tn het Drentse dorpje Ekshaar (gem. Rolde) zyn acht gevallen van tuber culose geconstateerd. Drie van de be smette mensen zullen naar een sana torium worden overgebracht. De besmette mensen zijn alle lid van de plaatselijke gymnastiekvereniging. De inspectie van de volksgezondheid is van het gebeuren op de hoogte ge bracht. De mogelijkheid bestaat, aat zich nog meer besmette gevallen zul len voordoen, In verband hiermee zal op 4, 5 en 6 april a.s. begonnen worden met een bevolkingsonderzoek. Op de scholen heeft men reeds een begin ge maakt met doorlichten. relaties met Zuid-Afrika niet in gevaar wilde brengen, heeft betoogd, dat zij geen enkele zeggenschap heeft over de samenstelling van de Amerikaanse tele visieprogramma's, waarvoor zij een „ad vertentie" opgeeft. Intussen wordt echter druk geconfe reerd in de Verenigde Staten over de vraag of men in de toekomst nog wel adverteerders zal kunnen krijgen voor televisiedocumentaires. Er zijn namelijk méér moeilijkheden. In de Verenigde Staten wordt al langere tijd en vry geregeld druk uitgeoefend door adverteerders op de samenstelling van televisieprogramma's, waarin zy ad verteren en dat is geen eenvoudige zaak. Het geval Bristol Myers is thans het eerste geval" van internationale aard. Wel heeft Rusland gepoogd internatio nale druk uit te oefenen op samenstel lers van ongewelgevallige programma's, maar dat kon Rusland alleen doen door die samenstellers op een Russsisehe zwarte lijst te zetten. Tot financiële druk was Rusland niet in staat. SCHILDERLES OP DE „STATENDAM" De Amsterdamse kunstschilder R. H. Beider, die bekendheid heeft gekregen door zyn zeegezichten, Is door de Holland Amerika Ljjn geëngageerd voor het geven van lessen op de 45-daagse cruise van «le „Statendam" naar de Middel landse Zee, die op 13 maart in New York begint. De heer Beider zal de passagiers tijdens de reis behulpzaam zijn bij nun amateurschilderwerk, lezin gen houden over de kunst in de landen die de „Statendam" zal aandoen en artistieke „werk"- excursies organiseren in de aan loophavens. De merendeels Amerikaanse pas sagiers hebben een grote belang stelling voor de lessen van Neder landse schilders. De Holland Amerika Lijn begon vorig jaar met dergelijke cursussen, Cees Bolding was toen op de „Rotter dam" (wereldreis) en Louis Meijs op de „Nieuw Amsterdam" (Mid dellandse Zee-cruise). studenten belangstelling bestaat om in Indonesië stage te lopen tijdens of na de studie. Die belangstelling bestaat vol gens hem bijvoorbeeld onder artsen, die bijna zijn afgestudeerd. Of hq in Dja karta ook president Soekarno zou ont moeten kon mr. Scholten niet zeggen. „Wel heb ik vernomen, dat ik er diverse Indonesische ministers zou spreken", zei hij. Prettig contact Mr. Scholten maakt de reis op kosten van de N.S.S.F., maar zal in Indonesië de gast zijn van de Indonesische rege ring en de studentenorganisaties. Gevraagd naar reacties van overheids- zijde in Den Haag zei mr. Scholten: „Ik heb het ministerie van o., k. en w. Ingelicht en hel) er bijzonder prettig contact gehad". Het Nederlands Instituut voor Ver- keersonderwys in Zeist een particu liere instelling die onder meer een ver- keersinstructieboekje verzorgt heeft in een brief aan het bestuur van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen aangedrongen op maatregelen tegen „onjuiste en las terlijke uitlatingen" over het instructie boekje „Fontloos rijden" van het insti tuut ln Zeist. In de brief zegt de directeur van het instituut, dat het er veel op lijkt, dat de examinatoren opdracht hebben ge kregen het instructieboekje „Eisen voor rijvaardigheid" (geschreven door de di recteur van het C.BJt., de heer Wester- Iaken) te propageren en dat er in een aantal gevallen duidelijk druk op de kandidaten is uitgeoefend. Deze gang van zaken, aldus net instituut, duidt er zeker niet op, dat het bestuur van het C.B.R. de examinatoren heeft geïnstru eerd, zoals de minister van verkeer en waterstaat heeft aangegeven. De minister heeft namelijk in antwoord op een brief over een bevoordeling van „Eisen voor rijvaardigheid" aan het in stituut meegedeeld dat het hem onjuist voorkomt als examinatoren bij het af nemen van het theoretisch gedeelte van het rijexamen de vraag stellen, uit welk boekje men zich de stof heeft eigen ge maakt De minister verklaarde in de brief verder dat hi aan het bestuur doorgegeven met het verzoek om na te gaan in hoeverre de klacht van het in stituut waarheid bevat en er in dat ge val voor te zorgen, dat „dergelijke vra gen in de toekomst niet meer worden gesteld". Het Nederlands Instituut voor Ver- keersonderwijs heeft aan de minister van verkeer en waterstaat een afschrift gezonden van de brief aan het bestuur van de stichting C.B.R. Voorstellen voor prijstoenadering granen in E.E.G. De eerste voorstellen voor een prijs toenadering in de Europese Economi sche Gemeenschap voor granen zullen voor de consumenten nauwelijks merk bare gevolgen hebben. Dit heeft de vice- voorzitter van de Europese commissie, dr. S. Mansholt, gisteren op een pers conferentie in Brussel medegedeeld. Indien de voorstellen door de raad van ministers van de E.E.G. worden goed gekeurd zullen er in de richtprijzen voor tarwe en gerst slechts schommelin gen komen van twee tot drie procent. Naast al de factoren, die de uiteindelij ke prijs van produkten met deze gra nen als basis voor de consument vor men, is dit percentage te laag om een merkbaar verschil met de huidige si tuatie op te leveren. In Nederland zal volgens de voorstellen de richtprijs voor zachte tarwe met ongeveer 20 gulden per 1000 kg en de richtprijs voor gerst met ongeveer 15 gulden per 1000 kg moeten stijgen. Dr. Mansholt verzekerde, In antwoord op vragen, dat dit met name op de broodprijs in Nederland geen invloed zal hebben, ook omdat de tarweprijs in Nederland inmiddels al is verhoogd. De voorstellen van de Europese com missie, die dezer dagen bij de minister raad zyn ingediend, beogen een eerste stap in de richting van een gemeen schappelijke richtprijs voor granen aan het einde van de overgangsperiode van het verdrag van Rome in 1970 in de E.E.G.-ianden. 100 procent bonus „De Wereldhaven" De directie van „De Wereldhaven" N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen te Rotterdam deelt mede, dat zij op de komende jaar vergadering aandeelhouders zal voor stellen een bonus van 100 procent ten laste van de agioreserve uit te keren. Verwacht wordt dat het dividend van 15 procent over het dan verdubbelde kapitaal gemakkelijk zal kunnen wor den gehandhaafd. Dividenden Commissarissen van de N.V. Neder- landsrh-Amerikaanse Stoomvaartmaat schappij „Holland-Anierika Lijn" in Rot terdam zullen aan de 3 april te honden jaarvergadering voorstellen het divi dend over 1962 te hepalen op 5 pro cent in contanten. Over 1961 werd 7 procent uitgekeerd. HANDELSCOMPAGNIE. In de vergadering van commissarissen der Handelscompagnie N.V. te Rotter dam werd besloten, in de op 24 april te houden jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stel len, over het boekjaar 1962 een dividend uit te keren van 15 procent in contan ten. (Over 1961 werd uitgekeerd acht pro cent ln contanten en zes een kwart procent in aandelen). De resultaten van Y'ihamjj in het laatste kwartaal hebben in belangrijke mate de verwachtingen overtroffen, zodat com- misarissen en directie aan de algemene vergadering van aandeelhouders, welke op 18 anril zal worden gehouden, zullen voorstellen om over her per 1 januari 1968 uitstaande aandelenkapitaal het di vidend op 9 procent te handhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 19