KOPA HEEFT OOK MAAR TWEE BENEN spaar bij de postspaarbank Sport en wedstrijden VOORTREKKERS STOPPERSPIL Hm KRAAY VAN FEIJENOORD BEKENT SOMS BRENG IK HET NIET OP TE DENKEN „Staar je niet blind op de 1-0-zege in Parijs-we moeten nog 90 min. spelen" Halfslachtig Jan Hark Tactiek Eerste half uur Gesprek met Kraay „D Dat is voetbal Magneet Voor u, mevrouw..V een stuk CastelkA Schoonheidszeep V GRATIS Wielercomités bespraken wedstrijddata BETTYCUTHBERT IS TERUG... STRIJD OM DE EUROPACUP Europa's lichte geurige pijptabak j) DRAGLINE VAN VRACHTAUTO „AAN DE WANDEL DINSDAG 12 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T \X7innen van Reims is heel belangrijk enniet alleen voor Feijenoord", zegt HANS KRAAY met diepe denkrïmpels in zijn voorhoofd. „Ten eerste, omdat het een stunt zou zijn als we bij de laatste vier zouden komen. Ten tweede omdat we dan bewezen hebben internationaal volwassen te zijn. En ten derde zouden we met een zege op de Fransen de bluts in het nationaal voetbalpres- tïge, ons toegebracht door de Belgen, weer een heel stuk uitdeu ken". „REIMS blijft een gevreesde tegenstander," zegt de 26-jarige spil van ons kampioensteam. „Staar je niet blind op die 1O zege in Parijs. Wat is die voorsprong waard als je nog 90 minuten'moet spelen? Hecht niet te veel waarde aan de geringe resultaten die Kopa c.s. in de laatste competitiewed strijden hebben behaald. Reims zal dan wel niet meer de ploeg van enkele jaren geleden zijn, ik heb in Parijs ondervonden hoe jongens' als Piantoni, Abeski en Kopa van voetballen kunnen! In die eerste wedstrijd kwamen ze met de overmoedige gedachte in het veld: zo snel mogelijk een doelpunt maken en dan flink doordrukken. Toen dat eerste doelpunt uitbleef, ver dween him accuratesse en Kreyermaats doelpunt sloeg hun zelfvertrouwen stuk". Even pauzeert de oud-Utrechter, r - i die nu voor het tweede seizoen in Rotterdam speelt. Langzaam, zijn gedachten rangschikkend, vervolgt hy: „Toeschouwers houden bij voet bal veel te weinig rekening met het feit, dat er in het veld 22 mensen staan, ik bedoel 22 karakters, van wie de een sneller en makkelijker een tegenslag kan overwinnen dan de ander. Kan een heel team snel over een inzinking heenkomen, dan heb je een geweldig sterke ploeg. Vaak wordt een wedstrijd beslist door de mentaliteit van de spelers. Neem Parijs! Reims was door ons doelpunt aangeslagen, wij kregen er moed door! Bij de Fransen lukte niets meer. Wij groeiden tot topspel, verloren onze bedeesdheid. Wees eerlijk, vechten Hollandse voetballers niet altijd tegen die bedeesdheid Ik wil het woord minderwaardigheids complex niet gebruiken. Hebben wh in internationale wedstrijden niet vaak de houding van een kleine jon gen, die tegen een grote kerel op kijkt Wij laten ons gauw imponeren door namen van beroemde spelers en clubs. „Waarom? Ik ben geen psycholoog." Weer denkt Hans Kraay even na voor hy zegt: „Ligt de oorzaak niet in ons halve amateurisme, in de halfslachtige, sfeer waarin ons voetbal nu bedre ven wordt? Verliest daarom een Ne derlands elftal niet even makkelijk van bezielde Deense amateurs als van geroutineerde full-profs? Zitten we nu niet een beetje tussen de wal en het schip? Ik weet niet hoe de andere spelers zich voelden, maar ik wil wel beken nen dat Ik die middag vlak voor de match in Parijs in net verplichte rustuur op mijn hotelbed heb liggen klapperen van de zenuwen ais ik aan Piantoni, Kopa en die andere namen dacht. Dan brengen wjj het niet op te denken: ook Kopa heeft maar twee benen. Pas als je in de wedstrijd merkt dat die jongens ook geen wonderen kunnen verrichten en net zo hard moeten ploeteren als jy, ook ballen verkeerd plaatsen en duels verliezen, raak je die verlammende bedeesd heid kwijt". Die bedeesdheid of noem het ge brek aan vertrouwen, heeft "ook ons nationale team tegen de Belgen parten gespeeld. Toen ze merkten, dat onze zuiderburen vol zelfvertrouwen over het gladde veld huppelden, werden zy steeds slechter, "eek elke speler een Jan Hark, die **et dat alles bedoel ik maar te zeggen dat er bij elke wed- stryd factoren meespelen, die je niet van tevoren berekenen kunt, omdat ze voornamelgk mentaal zijn. Daar om lach ik vaak ook om die pro fessorale voorbeschouwingen in kran ten over tactiek en zo. Welke tactiek je ook volgt: als je gewonnen hebt was die tactiek goed, heb je verlo ren dan deugde er niets van! Theore tisch is Kopa de gevaarlijkste man van Reims. Stel dat onze tactiek is om hem uit te schakelen, dan is het goed mogeiyk dat een andere speler ons de das om doet. Voor my is er maar een grote waarheid: ie speelt, zoals een tegenstander je laat spe len. Je wilt toch een kansberekening van me? Goed. Voor mij staat vast, dat we een heel moeilijke wedstrijd te gemoet gaan. Die zege in Parys gaf ons meer zelfvertrouwen, maar vol doende om de stormloop van Reims het hoofd te bieden?" ,e wedstrijd van woensdag wordt beslist in het eerste halve uur. De Fransen zullen alles doen om zo snel mogeiyk die achterstand in te lopen. Over de schrik van Pa rys zijn ze heen, ze zijn gewaar schuwd, ze hebben niets meer te ver liezen, zyn vry van kritiek van eigen publiek spelen dus meer vrijuit. Miljoenen sportliefhebbers zul len woensdagavond aan het t.v.-toestel gekluisterd zitten. Dan is er namelijk een directe uitzending van de voetbalwed- 1 strijd Feijenoord—Reims. Dit duel in de strijd om de Europa cup staat volop in de belang stelling. Onze medewerker Jan Dassen sprak met stopperspil Hans Kraayvan Feijenoord over deze wedstrijd. 1 moeten laten lopen op eén muur en met snelle uitvallen tegenprikken moeten geven. Maar al die mooie woorden, die ik nou gezegd heb, kunnen door één mistrap van mij of van een mijner medespelers belachelijk gemaakt worden. Dat is voetbal! Dat is wat het interessant houdt. Dat is die in tense spanning, die soms heerlijk, soms afknappend kan zijn! Het eni ge zekere, dat ik over woensdag avond kan zeggen is, dat het zwaar zal worden, we het Rotterdams le gioen brood- en broodnodig zullen hebben, en dat wij ons uiterste best zullen doen. Winnen we, geef ons dan een stevig hand. Verliezen we, doe het dan ooi., want we hebben er alles voor ge daan!" Hans Kraay: „We staan met 1-0 voormaar toe moeten nog negentig minuten voetballen". Ik heb gehoord dat Piantoni niet meedoet, omdat hy geblesseerd zou zjjn. Dat kan een schijnmanoeuvre zjjn van trainer Batteux. Zonder Piantoni hoeft Reims niet zwakker te zijn, omdat nu Kopa de grote man kan spelen, een Kopa, die door het overlyaen van zijn zoontje bevrijd is van een zware geesteiyke druk. Biykt dat we de drift tot scoren van de Fransen in toom kunnen houden in dat eerste half uur, dan zullen zy met minder en wy met meer over tuiging gaan spelen. Dan zit er voor ons een kans in." Ik weet niet waar trainer Frans Fuchs ons mee het veld in zal "sturen. Myn strikt perse lgke zienswijze is, dat we vooral in dat eerste halve uur met een ver sterkte defensie moeten spelen, de Fransen moeten laten komen, stuk leek nauweiyks staan kon blijven. Gebrek aan lichamelijke conditie, slechte training onvoldoende voor bereiding, schreeuwt dan direct iedereen. Onzin! Waarom Is een Fransje Bouwmeester in Parys een van de sterren van het veld en enke ditie in die paar weken zo verslech terd zyn, terwijl Frans als een paard by ons doorgetraind heeft? Kan toch niet!!!" „Toont je tegenstander zich handiger, zich mentaal sterker, dan ga je steeds stroever spelen, tast je tel kens mis, ben je overal net een pas te vroeg of te laat, kortom maakt je tegenstander je tot een harlekyn. Als stopper sla je dan direct een modderfiguur, Ik heb wedstrijden gehad, waarin ik steeds net te vroeg of te laat was, of op de verkeerde plek stond. Ook heb ik wedstryden gehad, dat ik alle ballen had. elke beweging, elke pass van de tegen stander voorvoelde. Heb je dat, dan ga je als een magneet op die tegen stander werken, trek Ie alle ballen naar je toe. De toeschouwers zeg gen dan dat je werkte als een paard, een sublieme party speelde, in prima conditie was. Die conditie is dan echter precies dezelfde als een week tevoren, toen je er niets van terecht bracht". Hans Kraay in een typerende hou ding bij het afschermen van een te genstander. bij aankoop van 3 stukken f In Goes hebben maandagavond de or- niserende comités van de klassieke inde van Midden-Zeeland en de Ronde van Kruiningen een bespreking gevoerd over de wedstryddata van beide wieler wedstrijden. Het verzoek hiertoe was uitgegaan van het wielercomité Krui ningen. Een en ander was gevolg van het feit, dat de Ronde van Midden-Zee land op 28 en 29 Juni a.s. wordt verre den, terwyi op zaterdag 29 juni in Krui- n;en eveneens een (prof) wlelerwed- d op het programma staat. Van de zyde van het comité Ronde van Midden-Zeeland, werd gesteld, dat men onmogeiyic van dc door de internatio nale wielerunie (U.C.I.) vastgestelde wedstrijddata kan afwyken, omdat de voorbereidingen al in september 1962 zyn begonnen en thans in een vergevor derd stadium zijn. Het comité had er geen enkel bezwaar tegen, dat op de „grote dag" van Mid den-Zeeland een wielerwedstrijd in Krui ningen wordt georganiseerd. Anderzyds kon men volledig begrip opbrengen voor de positie van de Kruiningse organisa toren, die terecht vrezen, dat het wieler- minded publiek zaterdag 29 juni naar Goes zal trekken, waar in afwachting van de Ronde van Midden-Zeeland een afivachtlngsprogramma wordt verreden. De heer A. G. Verhulst van de Ronde van Midden-Zeeland deed de Kruinin- gers de suggestie de maandag volgend op de 's zaterdags verreden Ronde van Midden-Zeeland een revanchecriterium te organiseren voor de deelnemers aar de klassieker. Men zou dan in alle op zichten profyt kunnen trekken van de reclame rond de Ronde van Midden- Zeeland. De Krulningers zegden toe deze suggestie te zullen bekyken. Deze byeenkomst stond onder leiding van de heer J. Ganseman te Kapelle, consul van de K-N.W.U. in Zeeland. Altig aan de leiding in Parijs-Nice e Westduitser Rudi Altig heeft maan- ig door een zege in de tweede etappe van de wegwedstryd ParysNice de leiding in het algemeen klassement overgenomen. Altig had voor de 93 km van Declze naar Saint-Honore-les- Bains 2 uur 23 minuten en 54 seconden nodig, hetgeen neerkomt op een gemid delde snelheid van 38.776 km/uur. De Belg Rik van Looy, winnaar van de eerste rit, werd ditmaal tweede met een achterstand van 15 - seconden. 3. Frans Melckenbeeck (België); 4. Ray mond Poulidor (Frankrijk); 5. Edgar Sorgeloos (België) allen In dezelfde tyd als Van Looy; 8. Bas Maliepaard (Ne derland i. Het algemene klassement na de tweede ronde is als volgt: 1. Altig (Duitsland) 8.38.32; 2. Van Looy (België) 8.38.11. 22. Zilverberg (Nederland) 8.39.56. 39. éx aequo Bas Maliepaard 9.03.22. Australische atlete verbeterde wereldrecord Betty Cnthbert, de Australische atlete, die tydens de Olympische Spelen van 1956 in Melbourne op 18-jarige leeftijd triomfen vierde en met drie gouden medailles zich bij grootheden als Fanny- Blankers-Koen en Majorie Jacksön voegde in de damesatletiek, verbeterde tydens wedstryden in Melbourne het wereldrecord op de 440 yards met eer tyd van 53,5 sec. Het oude record stond sedert 16 sep tember 1959 (Minsk) op naam van de Russische atlete en Europees kam- r, Maria Itkma. Be volkomen tydens en 1960, waar zy r loor haar series op de 100 meter heenkwam. De grote ster van 1956 ver dween volkomen in het niet bil de sprankelend lopende „gazelle" Wilma Rudolph (V.S.) ,die schijnbaar moeite loos driemaal „goud" veroverde. Betty Cuthbert heeft zich in een tijdsbestek van twee jaar omgescha keld van de sprint naar de langere afstand en boekte nu, 25 jaar oud, haar eerste grote succes. De Aus tralische wil net op de spelen in To kio nog eenmaal proberen. pese beker voor landskampioenen J962- '63 als volgt: Voorronde: Anderlecht (België) 33, 0—1; bourne (Ierland)Sporting Lissabon (Portugal) 02, 15; Dundee (Schot land)—F.C. Köln (W.-Duitsland) 8—1, 04; Norrköping (Zweden)Tirana (Albanië) 20, 11; Benfica (Portu- fal) bekerhouder vrygesteld; Linfield N. Ierland)Ebsjerg (Denem.) 12, 00; Vorwaerts (O.'-Dld.)Dukla (Tj.- Sl.) 03, 01: Dynamo Boekarest (Roemenië)Galatasaray (Turk.) 11, 03: Polonia (Polen)Panathinaikos (Griekenland) 2—1, 4—1; Milano (It.) Union (Luxemburg) 81, 60: Flo- riana (Malta)Ipswich (Engeland) 1 4, 0—10; Austria (Oostenryk)—I.F.K. Helsinki (Finland) 53, 20; Reims (Fr.) vrijgesteld in eerste ronde: Servet- te (Zwitserland)Feyenoord (Ned.) 1 3, 31, 13; Frederikastadt (Noorw.) ,r(Hong.) 1—4, 0—7. Achtste finales: C.D.N.A.—Anderlecht 2—2. 0—2; Spor ting LissabonDundee 10,14; Norr köpingBenfica 11, 15; Ebsjerg Dukla Praag 00, 05: Galatasaray Polonia 41, 01; Milan--Ipswich Town 30, 12; AustriaReims 32, 05; FeijenoordVasas 11, 22 en 1—0. Kwartfinales (returnivedstryden vinden plaats op 13 maart): AnderlechtDundee 14; BenficaDu kla 21; GalatasarayMilar. 13; ReimsFeyenoord 01. Nederland verloor van Oostenrijk In groep C der wereldkampioenschap- ~en y'shockey, heeft Nederland maan dag met 2-13 verloren van Oostenrijk. De tussenstanden waren 1-4, 1-5, 0-4. De Nederlandse doelpunten werden ge maakt door Hendriks en Bakker. Er waren 75 toeschouwers, onder wie de Nederlandse ambassadeur J. Visser. Het sneeuwde tydens deze wedstrijd, waarin de Nederlanders alleen in het eerste stadium goed party konden geven. ZEEUWS COMITÉ VREDESRAAD OVER MILITAIREN IN BUDEL Het Zeeuwse comité van de Nederlandse Vredesraad heeft maandagavond in de achterzaal van café „Dc Pool" te Goes een byeenkomst belegd over gen de legering van Duitse troepen in Biidel. Voor deze bespreking waren de leden van de verzetsorganisaties, Kerk en Vrede, het Comité 1963 en het Pugh- wash comité Nederland uitgenodigd. Er konden geen plannen over een in Zee land te houden actie over deze zaak wor den gemaakt, omdat de opkomst zeer gering was; er waren slechts drie be langstellenden. De voorzitter van het comité, de heer A. A. Sohier uit Vlissingen, deelde mee, dat er nogmaals een vergadering zal worden uitgeschreven. Hij verklaarde, dat de reeds ingezette handtekeningen actie zal doorgaan. (Advertentie) NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT Boeiende films over grafische industrie Een Amsterdamse papiergroothandel heeft maandagavond een groot aantal Zeeuwse werknemers uit de grafische industrie niet alleen een „uitje" be zorgd, men beleefde in de schouwburg zaal van hotel „Britannia" te Vlissin gen ook enige waardevolle uren. Waar devol, omdat men op een bijzonder in structieve wyze in een met zorg samen gesteld filmprogramma met een aantal aspecten werd geconfronteerd, die nauw verband houden met het werk ïn de grafische bedrijven. Zo kregen de talrijke belangstellenden films te zien, waarin Michael Rothen- stein een bydrage leverde in de ontwik keling van de ambtelijke techniek by de vervaardiging van linoleumsneden. Men kreeg in deze film iets over de totstandkoming van een linoleumsnede te zien en men kreeg voorts een indruk voor welke kunstzinnige' doeleinden deze linoleumsneden zoal gebruikt wor den. Interessant was voorts een rol prent over de kwaliteitsbeheersing bij de vervaardiging van een bedrukte kartonnen detailverpakking. Andere films belichtten op instructieve wyze de eisen, waaraan drukmetalen drukinkten moeten voldoen. De film „kleur" behandelde de grond slagen van de kleurentheorie voor zo ver dit voor de drukkers van belang is. Enige humoristisch getinte films vro lijkten het programma een beetje op. Was de rolprent over de avonturen van Charley Chaplin al te oud om nog aan- trekkeiyk te zyn, boeiend en tegelijk lachwekkend was het filmpje, waarin de jonge Nederlandse cineast Joep Kö- nigs in originele opnamen de spot dreef met de enorme afmetingen van affiches van bioscoopreclames in Rome. De film waarin de Joep Königs filmkunstenaar het grafische vak van een komische zyde bekeek, was getiteld „Fantasia Romana". Het commentaar by de films werd gesproken door de heer J. de Jong. Mr. H. Vermeulen lichtte de films toe. Vanavond komt de filmdienst van de Hutbediende van „Miraflores" geïdentificeerd Twee officieren van de „Miraflores" hebben maandagmorgen in Kruiningen het zondag op een zandplaat in de Wes- terschelde gevonden stoffelyk overschot geïdentificeerd als dat van de 29-jarige intbediende Alfonso Vitanza uit Cata nia. Van de negen vermiste opvarenden van de in het Nauw van Bath uitge brande tanker Miraflores zyn nu twee slachtoffers geborgen. Vandaag dins dag zonden vaartuigen van de rijks- "tie weer het schorren- en krekenge- J" van de Westerschelde afzoeken. Daarbij is in ieder geval de R.P. 10, die dit gebied als werkterrein heeft. Het was gisteravond nog niet bekend of nog meer schepen zouden worden ingezet. Maandag zijn de R.P. 10, 18 en 62 aan het zoeken geweest, echter zonder re sultaat. Het stoffelijk overschot van de hutbediende van de Miraflores zal waar- schyniyk woensdag van uit het lijken- huisje te Kruiningen naar Italië worden overgebracht. Voor de identificatie waren uit Antwer pen maandag overgekomen de tweede stuurman M. Giribaldi en de tweede machinist Antoni Maggiani. Bakkers uit Yerseke naar Nebato '63 De heren P. C. de Koeyer en P. H. Fi- lius te Yerseke zijn op grond van uit stekende prestaties in wedstrijden met regionaal karakter, door de permanente wedstrijdcommissie der Nationale Bak kersbonden in Nederland, uitgenodigd te doen aan de Nebato 1963. papiergroothandel in „Mondragon" te Burgemeester mr. H. Rijpstra bestuarslid van Stichting zenuw- en geesteszieken Burgemeester mr. H- Rijpstra van Ter- neuzen en de heer J. T. Mellema, lid van de Tweede Kamer uit Scheemda zyn benoemd tot lid van het dagelijks be stuur van de landelijke vereniging van de Nederlandse Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken. „JANTJE VAN SLUIS" IN AMERIKAANSE KRANT In de U.S.A. heeft de Chicago Sunday Tribune aandacht geschonken aan Sluis. In een omvangrijk artikel van James Holloway wordt de bekende geschiede nis van Jantje van Sluis en de na oorlogse wederopbouw beschreven. Een en ander werd in de bydrage: ,,Sad story of little Dutch town" met foto's verlucht. De schrijver zelf was in de eerste wereldoorlog soldaat in 't Ameri kaanse leger in België. Hij vertoefde toen enige dagen in de Belgische grens- femeenten Westcapelle en bezocht in ju- 1919 met enige collega's Sluis. Met medewerking van de plaatselyke V.V.V. vulde hy zijn gegevens aan en werkte ze om tot een bijdrage in de rubriek „Tra velers' Gunde" van bovengenoemd weekblad. Advertentie OLIFANT VOOR MENEER Is 't een oude of jonge Olifant-borrel Dat is 'n kwestie van smaak, maar in beide gevallen geniet U van 'n echte Schiedamse. Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE.... Proost! Een dragline is maandagmorgen op Coosje hnslcenstraat te Vlissingen x een vrachtauto gegleden. Na ruim een uur was de graafmachine op eigen kracht xoeer op de machtauto gereden: Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Het wegdek werd licht De oorzaak van het ongeval, dat om kioart over tien ter hoogte van de Nuts- spaarbarik gebeurde, is niet bekend. Aan de vrachtauto van W. L. uit Mid delburg en bestuurd door A. de W. uit Grijpskerke, was een oplegger gekop- pela Op de oplegger was de dragline van ie firma M. geplaatst. Om tien over hal] twaalf stond de drag1!ne xceer op de machtwagen. Het verkeer ondervond geen stagnatie. (Foto PJZ.C.J,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7