LOODS SCHULDIG AAN AANVARING VAN „MAASDAM" Somalië verbreekt het contact met Engeland Geen straf opgelegd KLANKBORD „Seeamt" in Bremerhaven Neem het er even van - steek 'n NORTH STATE op! STAATSSECRETARISSEN SPRAKEN OVER OPSCHORTEN UITZENDING VerscMI ROOFOVERVAL IN CENTRUM VAN AMSTERDAM Samenwerking K.R.L.-„Nederland" nauwer „Poqo" zou een opstand willen GOUDZOEKERS IN ALASKA GEVEN SPEURTOCHT NAAR WRAK NIET OP I' DINSDAG 12 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Na een zitting van ruim vijf uur, waarin negen getuigen werden gehoord, heeft het Duitse „Seeamt" (raad voor de scheepvaart) in Bremerhaven gistermiddag de 38-jarige loods Fritz Melchers uit Bremerhaven schuldig verklaard aan het ongeluk met de „Maasdam" van de Holland-Amerika-Lijn, die op 15 februari in de monding van de Weser op het wrak van het Britse schip „Har- borough" lek stootte. „De loods heeft verzuimd de juiste posi tie van het schip te bepalen op het mo ment dat hjj de navigatie van de kapi tein overnam. Daardoor bemerkte hij niet, dat de posities van een routeboei en een vvrakboeï niet meer in overeen stemming waren met de op de kaart aangegeven plaatsen. Dat deze boeien door zware ijsgang beide even ver in noordelijke richting waren afgedreven, is een ongelukkige samenloop van omstan digheden, maar juist tijdens de vorstpe riode had men met deze omstandigheden rekening moeten houden", aldus de raad. Niet alleen schuldig Bundesbeauftragter (aanklager) schout bij-nacht b.d. Mirow, had de raad de vraag in overweging gegeven, of de be voegdheid van de loods ingetrokken zou moeten worden, maar tot een strafop legging wilde men toch niet overgaan. „De loods kan zijn vergunning behouden, omdat hij niet alleen schuldig is aan het gebeurde", zo oordeelde de raad tot gro te opluchting van de betrokkene. De raad, die onder voorzitterschap stond van dr. Meinnert, was gisterochtend om Geen bijzonderheden De vele andere getuigen, die na de kapi tein en de loods in sneltreinvaart wer den gehoord, bevestigden de nagenoeg eensgezinde lezing van hun voorgangers. De eerste stuurman van de „Maasdam", L Riess, de tweede stuurman, J. Klerk en de vierde stuurman, W. Bijsterveld, die allen op de brug waren, toen de aan varing plaatsvond verklaarden hetzelfde als kapitein Lagaay reeds voor hen had gedaan. Stuurman Riess zei zelfs vóór het vertrek van de „Maasdam" uit Rot terdam nog by de havenautoriteiten van Bremen telefonisch geïnformeerd MISSCHIEN dat over een jaar of tien, twintig als niemand zich het geval meer herinnert, een dan gepensioneerde Britse ambte naar in zijn memoires zal onthul len hoe het geval-Bidault zich precies heeft voorgedaan maar geval in Engeland ongewenste vreemdeling is blijkbaar zonder enige moeite het land binnenge komen, is midden op Piccadilly Circus gefotografeerd en op een grote plaat in de krant gekomen en heeft openlijk voor de televisie van zijn aanwezigheid blijk gege ven. Scotland Yard, die opperst slimme organisatie, mét Lord Lister, Perry Mason, Ellery Queen en nog een aantal superslimme- rikken, het ideaal onzer jongens dromen, heeft hem niet kunnen vinden en vermoedelijk is de heer Bidault al lang weer weg. De foto van hem met de andere drie topfiguren van wat men nu nog een hoogverraderlijke samenzwe ring noemt, die onlangs, via het weekblad Paris Matcli haar weg door de gehele wereldpers heeft gevonden, duidt daar wel heel duidelijk op. Het komieke van dit geval wordt wél heel duidelijk onderstreept wanneer men, bij herhaling, heeft ondervonden wélke controle wordt uitgeoefend op onschuldige fi guurtjes, als U en ik, wanneer deze per boot of vliegtuig op Brits grondgebied arriveren. Wij staan dan keurig in de rij om mannetje, voor vrouwtje, voor mannetje door een vriendelijke politiedame te worden toegelaten tot het domein van een aantal heren achter bejaarde lessenaar tjes, die onze pas aandachtig be kijken en, altijd met enige verba zing, vragen wat wij in 's hemels naam in Engéland komen doen en hoe lang wij denken te zullen blijven. Ouwe samenzweerder George zal toch wel precies zo ontvangen zijn, veronderstel ik, maar hij zal wel een valse pas hebben gehad en als Jean dc la Lune, toerist, zijn onbelemmerde intree in liet Verenigde Koninkrijk hebben ge daan. Waaruit dan blijkt dat het met die pas maar poespas is. Ik heb eens achter een Amerikaan gestaan, die tweemaal per weelc heen en terug van Nederland naar Engeland placht te reizen en dat reeds tien jaar lang. Telkens werd hem wéér gevraagd ivat hij kwam doen en blijkbaar verveelde hem dat zo. dat hij ditmaal antwoord de: „Blow-up the Houses of Par liament". Het possen-meneertje glimlachte er vriendelijk om en de Amerikaan kon zijn gang gaan. Misschien heeft de heer Bidault wel gezegd: „Samenzweren tegen president de Gaulle" en heeft hij oolc een glimlach mogen incasse ren. Ik heb het idee dat dit U en mij op deze wijze niet zou gelukken en dat Scotland Yard oris onmid dellijk in de kraag zou pakken. Maar zo gaat het altijd, lieve mensen. De kleintjes zijn altijd de sigaar. Daarom zijn het en blijven het ook de kleintjes. ELIAS. half negen begonnen met het verhoor van kapitein Lagaay. Deze verklaarde, dat hij de positie van de „Maasdam" ge peild had bij het passeren van de voor laatste routeboei vóór het lichtschip „Weser". Later was de positie van de „Maas- dam" niet -'eer gepeild, hetsreen dus naar het oordeel van de raad uitein delijk heeft geleid tot de aanvaring. De laatste routeboei en een der boeien _die aangegeven zou moeten hebben waar het ongelukswrak ligt, waren beide, zo bleek uit aan de raad uitgebrachte rapporten, 400 me ter naar het noorden afgedreven. Peilingen Herhaaldelijk betoogde dr. Meinnert tij dens het verhoor van kapitein Lagaay, dat radiopeilingen en kruispeilingen had den kunnen aantonen, dat de boeien af gedreven waren, maar de Rotterdamse gezagvoerder wees er steeds op, dat hij in het volste vertrouwen aangenomen had, dat de boeien op de juiste plaats la gen. Zowel de loods als de kapitein wist, dat er een waarschuwing bestaat tegen het afdrijven van boeien bij ijsgang op de Weser. Maar ook de loods zei steeds weer, dat hij aannam dat de boeien ge controleerd en eventueel gecorrigeerd waren. Dit laatste was evenwel naar een functionaris van het „Wasseramt" Bremershaven verklaarde voor het laatst acht dagen voor de bewuste vrij dag geschied. Het Wereldgebeuren te hebben of er nog bijzonderheden waren, op welke vraag men ontken nend had geantwoord. Aanklager Mirow zei in z|jn requisitoir onder meer, dat de loods met zjjn grote ervaring de afwijkingen in de positie van de boeien had moeten bemerken. Onvermijdelijk De loods baseerde de hele navigatie op een juiste positie van de boeien, terwijl hij zeker in deze gevaarlijke flessenhals controlemaatregelen had moeten nemen. De hem te dienste staande technische apparatuur heeft de loods niet gebruikt en daardoor werd de noodlottige aanva ring onvermijdelijk, aldus de aanklager. Volgens hem droeg de loods echter niet alleen de verantwoording voor het ge beuren. „De kapitein heeft als verant woordelijk officier ook schuld", zo zei de heer Mirow, maar daarover zal de raad voor de scheepvaart in Amsterdam te .zijner tijd eventueel wel een oordeel uitspreken. De verdediger van de loods, dr. W. Hüb- ner, voerde nog aan, dat de loods geen aanleiding had om bedenkingen te ma ken ten aanzien van de positie van de boeien. Logischerwijze had de loods vol gens hem aangenomen, dat eventuele af wijkingen zeker gecorrigeerd zouden zijn. In de uitspraak, die president Meinnert een half uur na de verhoren in het kleï- rvolle zaaltje van het „Seeambt" in Bremershaven bekendmaakte, ver klaarde h|j ook, dat de raad een drin gend beroep op de bondsregering zal ioen om de wrakken In de monding van de Weser zo spoedig mogel|jk te doen opruimen. (Slot van pag. 1) van het televisiebesluit omdat zij „een volledig interview betrof met de leider van een terroristische organisatie, die het staatshoofd van een bevriend laud uaar het leven stond". Gedreigd werd met „repressieve" maat regelen. Hierover om toelichting ge vraagd, verklaarde de R.V.D. dat daar onder behalve uitsluiting van televisie uitzendingen achteraf en maatregelen tegen betrokken medewerkers mede werd vei-staanhet onmogelijk maken van de geïncrimineerde uitzending, ter stond nadat zij zou zijn begonnen. In dergelijke geest, zo vernemen wij nader, heeft zich ook de regeringscommissaris voor het radiowezen, de heer M. van Veen, tegenover mr. Van Doom uitgela- In het R.V.D.-communiqué werd ge zegd, dat nog op donderdag van regeringszijde was gesteld, dat een uitdrukkelijk verbod van uitzending niet mogelijk was, gezien het feit, dat het t.v.-besluit geen preventief toezicht kende. Dc KJt.O. vraagt zich in haar antwoord af, wat voor verschil er wel tussen „preventier' en „repressief' mag bestaan, wan neer „repressief" kan betekenen: een telegram met de mededeling: „wjj draaien U van bet scherm, zodra U bent begonnen". De K-R.O. ziet daarin weinig onderscheid. De K.R.O. gaat met een deel van het regeringscommuniqué akkoord, o.a. daar, waar wordt medegedeeld, dat de beide staatssecretarissen donderdagmid dag de heer Van Doorn haddon gezegd, dat «1e regering een t.v.-interview van Bidault nadrukkelijk ongewenst achtte. De K.R.O. bestrijdt echter dat de staats secretarissen b|j die gelegenheid in het midden hebben gelaten of er maatrege len zouden worden genomen, wanneer de K.R.O. hardnekkig bleef. Telefonisch bij de uitnodiging tot tijdens de bespreking taris Scholten) is volgens de K.R.O. gezegd: de regering wl) generlei pressie uitoefenen, er is geen sprake van dat er een regeringsveto zal worden uitgelokt. De K.R.O. deelt mede, dat staatssecretaris Scholten wél heeft ge it „ik trek de stoute schoenen aan U bescheldelijk enkele aspecten van Mijnwerkers contra politiemannen De elf dagen oude Franse mijnwer kersstaking heeft gisteren haar eerste incident opgeleverd. Te Merlebach in Lotharingen ontstond een korte botsing tussen dè politie cn een groep mijn werkers, die op een overweg vracht wagens wilden tegenhouden, waarin ar beiders In overheidsdienst naar hun werk gebracht werden. De politie zwaaide met stokken en er werd wat geduwd, maar niemand raak te gewond en de overweg was binnen enkele minuten vr|j. In Merlebach is het hoofdkwartier gevestigd van de sta kingscommissie voor Lotharingen. Ge durende het weekeinde werden er ver schillende bijeenkomsten en protestop tochten gehouden. Ook ln de mijngebieden van het noord oosten, het zuidwesten en van midden- Frankrijk werden gisteren protestver gaderingen gehouden. Overal spraken de stakingsleiders zich uit voor voort zetting van de staking totdat de rege ring haar vorderlngsbeslult intrekt en bereid is te onderhandelen over een loonsverhoging van II procent in één keer. Bezwaarlijk Over de suggestie, tijdens dit onderhoud door de staatssecretarissen volgens de K.R.O. aan mr. Van Doom gedaan om het televisie-interview ruim een week uit te stellen, zegt de KR.O. in haar communiqué, dat mr. Van Doom zich niet ongenegen heeft getoond haar te overwegen, maar dat hij onmiddellijk moest aantekenen, dat hij het verlies aan actualiteit dan toch wel erg be zwaarlijk achtte. Met het telegram van vrijdagmiddag in de hand en met na me daarin de zwaarte van de verwijzing naar artikel 4 van het televisiebesluit wegend heeft de K.R.O.-voorzitter zich achteraf verwonderd afgevraagd, waarom na die week uitstel dan wel alle zwaarte van dit artikel zou zijn ontnomen. Ten slotte constateert de K.R.O. in zijn communiqué, dat de regering voorbïï- gaat aan het feit, dat zoals de re gering bekend is gemaakt het Bi- dault-interview omringd was door drie uiterst kritische commentaren twee Engelse en een van de heer Neuman. Op een zaterdag in Brussel ge opende tentoonstelling, welke ge vrijd is aan sport en vrijetijdsbe steding, kan men naast tenten, caravans en zeilboten ook vlieg tuigen zien en kopen.... vakan tie-uitrusting voor de moderne BETOGERS PLUNDERDEN KANTOREN Onenigheid over noordelijk deel van Kenia Abdi Rashid Ali Shermarke, de premier van Somalië, heeft in het parlement bekendgemaakt, dat zijn regering heeft besloten, de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken in verband met de Engelse politiek ten aan zien van het noordelijke grensge bied van Kenia, waar ongeveer 120.000 Somali's wonen. In het hartje van Amsterdam op de hoek Sint-Luciensteeg-N.Z. Voorburgwal is een loper van het .Algemeen Handelsblad" gister ochtend beroofd van een tas met 37.500,De loper werd door twee mannen overvallen, die hem de tas met het geld uit de handen rukten. Op de alarmkreet houdt de dief" zetten de twee mannen het op een lopen. De man die in het be zit was van het geld kon direct worden aangehouden. De expeditielopers W. F. Linnekamp en H. J. ae Haan (beiden 63 jaar) van het „Algemeen Handelsblad" waren met het loongeld van deze week onderweg van de Nederlandse Handelsmaatschappij naar de krant, toen de heer De Haan in de Sint Luciensteeg van achter door twee mannen werd besprongen. H|j werd te- 'en de grond gesmeten en beroofd van Ie tas met 37.500. De heer Linnekamp had een tas met 1500 bij zich. Voor de Jonge Roelensteeg wilden de twee vluchtende overvallfers de tas aan elkaar overgeven. Dat werd hen nood lottig. Want door dit oponthoud kon een voorbijganger de man met de tas ten val brengen. De tas viel op de grond en het geld kwam op het wegdek te recht. De heer De Haan die de achter volging had ingezet, arriveerde op dat moment ter plaatse en ontfermde zich weer over het geld. De aangehoudèn overvaller, de 33-jarige kok E. Z. uit Amsterdam, is ingesloten in het bureau Singel. De andere overvaller is nog voortvluchtig. De Britse minister van koloniën en ge menebestzaken, Duncan Sandys, heeft vrijdag meegedeeld, dat aan de Somali's van Noord-Kenia een beperkte autono mie zal worden aangeboden in een te vormen zevende gewest van Kenia. De Britse minister zei er nog b|j, dat niet toegestaan zal worden, dat dit deel van Kenia bij Somalië gevoegd wordt. „Zeer gespannen Volgens in Nairobi (Kenia) komen reizigers zijn de Engelsen in Mogadisjoe door hun ambassade ge waarschuwd niet op straat te komen, daar grote aantallen tanks, troepen en politiemannen patrouilleren door de hoofdstad van Somalië waar de toestand „zeer gespannen" zou zijn. generaal met stenen bekogeld en kan toren van „The British Council" geplun derd, aldus is door reizigers uit Moga disjoe verteld. Naar verluidt zouden de monstranten ook het Italiaanse consu laat in Hargeisa en de woning van de Italiaanse consul met stenen bestookt hebben. De stoomvaart maatschappij „Neder land" in Amsterdam en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd in Rotterdam heb ben besloten de reeds sedert vele jaren bestaande samenwerking inzake de ver schillende door hen onderhouden gere gelde lljnvrachtdicnsten te intensiveren. Deze nauwere samenwerking beoogt voornamelijk het zich losmaken van vaste toerbeurten, waardoor de in de lijnen varende vrachtschepen van belde maatschappijen op meer efficiënte wijze zullen kunnen worden ingedeeld en ge ëxploiteerd, zonder daarmee afbreuk te doen aan de regelmaat der afvaarten. Ten aanzien van de diensten van Euro pa op het Verre Oosten, de Zuid-Pacific en Nieuw-Zeeland zullen Amsterdam en Rotterdam, evenals tot dusverre, toerbeurt worden bediend. De andere activiteiten van de beide re derijen, zoals onder meer de passagiers diensten, de tank- en trampvaart, staan geheel buiten deze nieuwe regelingen. Aldus luidt een bekendmaking die gis termorgen door de directies van beide rederijen werd uitgegeven. In een toelichting hierop, gegeven door ir. L. P. Ruys, directielid van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd, legde deze er de nadruk op dat er geen sprake is van een fusie. Beide rederijen blijven volkomen onafhankelijk maar zullen om praktische en economische redenen dus op enkele punten van hun activiteiten een reeds bestaande samenwerking in- Televisiedebatten K.R.O. en V.A.R.A. hebben televisie zendtijd beschikbaar gesteld, respectie velijk aan de K.VJP. en de P.v.d.A. voor een televisiedebat tussen dr. W. L. M. M. de Kort, fractie-voorzitter van de K.V.P. en prof. dr. A. Vondeling, frac tie-voorzitter van de Party van de Ar beid in de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het is nog niet bekend op welk tijd stip dit debat, waarin beide heren hun standpunt over de afgelopen regerings periode kenbaar maken, op het televisie scherm zal komen. Op 6 april zal de V.PR.O. een televisie debat tussen minister E. H. Toxopeus en prof. dr. A. Vondeling uitzenden. Het debat zal gaan over actuele politie ke onderwerpen in het licht van de ko mende kamerverkiezingen. Gespreks leider is de journalist drs. F. A. Hoo- gend|jk. Een neger, wiens identiteit niet onthuld is, heeft maandag in Paarl verklaard, dat de illegale organisatie „Poqo" van plan was om nog dit jaar in opstand te komen tegen de Zuidafrikaanse rege ring. De blanken hadden dan vermoord moeten worden. De neger werd als getuige gehoord door een commissie van onderzoek, die in het leven is geroepen in verband met de relletjes in Paarl in november van het vorig jaar, waarbij twee blanken met hakmessen werden vermoord en zes ne gers doodgeschoten. Iedere man had voor zijn eigen wapen moeten zorgen, aldus de getuige. De te lefoondraden zouden doorgeknipt en de spoorrails opgebroken worden. Op een bepaalde nacht in 1963 hadden alle Ban toes in het land in opstand moeten ko- De Nederlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, dr. J. H. van Roijendie een bezoek van ruim twee weken aan Nederland heeft gebracht, is maandag middag met zijn echtgenote van Schip hol vertrokken om naar New York te rug te keren. Duits beroep op medewerking van het R.C.N. Het Reactor Centrum Nederland heeft het verzoek ontvangen van een Duitse industriële combinatie om mee te wer ken aan het ontwerpen van een kern reactor bestemd voor een Duits koop vaardijschip. De Duitse maatschappij voor kernenergietoepassing in de scheepsbouw en scheepvaart te Ham burg, die de opdracht heeft gegeven tot de bouw van dit nucleair handelsschip heeft aan twee industriële groeperingen in Duitsland verzocht om een ontwerp voor de te gebruiken reactor te ma ken. Een van deze Duitse groeperingen heeft nu een beroep op de medewerking van het Reactor Centrum Nederland (R.C.N.) gedaan. het R.C.N. verbonden, meegedeeld in een voordracht, uitgesproken op het congres over „kernenergie en scheep vaart", dat gistermiddag in Utrecht gehouden. „Bij de bouw van deze zogenaamde P.WR.-scheepsreactor zullen ongetwij feld goede kansen komen voor ae Ne derlandse industrie tot het verkrijgen van een deel van de constructie", zo zei prof. Bogaardt. Hij sprak over de wisselwerking tussen de Nederlandse industrie en het R.C.N. op het terrein van de ontwikkeling van een scheeps reactor. Conquistador Het gaat in Argentinië op het ogen blik weer rumoerig toe. Op 23 juni zullen verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe president en deze ge beurtenis werpt zijn schaduwen ver vooruit. Politieke heethoofden zijn druk doende met het organiseren van cam pagnes, die straks het hele Argentijn se electoraat in beweging moeten bren gen. Deze activiteiten gaan gepaard met vergaderingen, welke veelal uitlopen op massale vuistgevechten, arrestaties en scheldpartijen via pers en radio. De Argentijnen zijn een trots volk, dat zich eigenlijk een beetje verheven voelt boven zijn Zuidamerikaanse om geving. Het land ligt in de gematigde one en de bevolking is voor een zeer Toot deel van onvermengd Europese af- :omst. Deze factoren vinden hun weer- lag in de politiek. Argentinië voelt _ich cultureel nauw aan de Europese landen verwant, maar duizenden Argen tijnen houden ook politiek gezien de blik op Europa gericht. Zij verwach ten nog steeds dat Argentiniës groot- ke persoonlijkheid van de laat- eeuw, ex-dictator Juan Peron eens als een moderne conquistador uit Spanje, het land waar hij asiel geniet, zal vertrekken met als doel van ae reis Buenos Aires. De regering, die Argentinië thans be stuurt ls een interim-kabinet van militairen en die militairen worden op de vingers gekeken door deskundigen. Deze militaire junta maakte vorig jaar een eind aan het bewind van president Arturo Frondizi. Reden van het mili taire ingrijpen was, dat Frondizi de Peronisten te veel kansen gaf. De gene raals en kolonels dachten dat met de verbanning van Frondizi het Peronistische gevaar misschien wel ge weken zou zijn, maar zij hebben zich daarin duidelijk vergist. De invloed van de oude dictator is acht jaar na het einde van zijn regime nog zó groot, dat het niet uitgesloten is, dat de Peronis- Maar b|j alle onderling gekrakeel zijn de militaire bewindhebbers van het ogenblik het over één ding eens, name lijk dat de Peronisten geen enkele kans de verkiezingen voorafgaande de ene maatregel na de andere wordt afgekon digd teneinde de Peronisten in hun acties te belemmeren. Of dat allemaal veel hel pen zal ls de vraag. De echte Peronisti sche organisatie is verboden, maar men kan de Peronisten niet verbieden naar de stembus te gaan. Evenmin kunnen geheime afspraken tussen Peronisten- ieiders en de kandidaten van andere, wél tot de verkiezingen toegelaten groe peringen, worden voorkomen. 'n hun wanhoop hebben de militaire regeerders al geprobeerd een semi- Zodra het lente wordt vertrekken ze SCHAT IN NEERGESTORT VLIEGTUIG LOKT HEN AL VIJFTIEN JAAR LANG Hoewel de sneeuw in do borgen van Alaska nog meters höog ligt, staan goudzoekers al voor de vijftiende maal klaar om de bergen in te trek ken. Ieder jaar weer, tegen de tjjd dat de winter minder streng wordt, trekken hoopvolle avonturiers naar de berg Sanford In Midden-Alaska. Zij zoeken het wrak van een vlieg tuig waarin volgens de geruchten voor verscheidene miljoenen dollar aan goud ligt. Het is in maart 1948 tegen de 4940 meter hoge top van de berg, die 320 km ten oosten van An chorage ligt, te pletter gevolgen. Het vliegtuig was eigendom van de Northwest OHëntal Luchtvaart maatschappij en was onderweg van Sjanghai naar New York. Op de hele route was maar een obstakel van die hoogte, en daar vloog het tegen op. De dertig passagiers kwamen om het leven. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is nooit bekend ge worden. Het vliegtuig zakte volgens oogetuigen na de botsing tegen de berg meer dan 600 meter omlaag- voor het tot stilstand kwam en uit brandde. Niet lang daarna verspreidde zich het gerucht dat aan boord van het vlieg tuig een geldsbedrag dat door de verkoop van een tanker aan China was ontvangen en het. loon van de bemanning van deze tanker, in goud werd vervoerd. Aanvankelijk zwegen de autoriteiten en functionarissen van de luchtvaartmaatschappij hier over, maar later ontkenden z|j dat er een grote geldsom aan boord zou zijn. De goudzoekers blijven echter optimis tisch en .volhardend. De laatste vijf tien jaar zijn zij er bijna ieder jaar op uitgetrokken om het wrak te be i-eiken, maar niemand is daar nog in, geslaagd. Een van hen kwam net behulp van aluminium ladders ■iot op een afstand van 90 meter van de nog zichtbare staart, maar h|j moest het opgeven. Verscheidene zoekers werden gewond. De mees ten zijn erg zwijgzaam voor zij er op uit trekken. Een van hen zei dat hij alleen maar foto's van het gebied wilde nemen Peronistische partij op te richten. Op die manier wilden zij potentiële aan hangers van de ex-dictator een beetje om de tuin leiden. In wezen kampt de militaire junta echter met dezelfde pro blemen, waarmee indertijd ook het mi litaire comité te maken had, dat Peron zijn kans gaf. Op 4 juni 1943 deed een club van hoofd officieren, waartoe ook Peron behoorde een greep naar de macht, die destijds in handen was van de conservatieven. Het vormen van clubjes is in het Ar- *"~sr een normale zaak en het irjzonders wanneer zo'n „ge- helm genootschap" zich plotseling ge roepen voelt de regering te corrigeren. Wanneer dat gebeurt, dan is het ech ter ook gewoonte, dat de militairen al leen een eind maken aan het bestaande bewind om het vormen van een nieuwe regering over te laten aan politici, die dan uiteraard wel de mening van hun "etiniformeerde promotors moeten delen. )e moeilijkheid is vaak, dat er geen geschikte politici te vinden zijn, zodat een gevaarlijk vacuüm ontstaat. Dat was ook het geval in 1943, maar Peron vond toen een oplossing door zelf aan politiek te gaan doen. Peron, stichtte om te beginnen een soort departement van sociale za ken, waarmee hij tegelijk voor zichzelf een regeringsfunctie creëerde. Tevens richtte hij st'aatsvakbonden op en maak te hij het bestaan van onafhankelijke -en onmogelijk. De arbei- Jeden verplichtte hij aan zich door als hoofd van het departement „sociale zaken" loonsverhogingen door te driven. Op die manier wist Peron een grote macht te veroveren. Het leger werd zelfs een beetje bang voor zoveel macht. Het liet Peron arresteren en gevangen zetten. Dat was op 17 oktober 1945 en op die dag aanvaardde radioster en filmactrice Eva Douarie (later Evita Peron) de rol van haar leven toen zij als bewonderaarster van Peron de ar beiders mobiliseerde. Het leger moest voor de charme van Evita w|jken en voor Peron gingen de gevangenisdeuren weer open. Dank' zij de populariteit van Evita liep verder alles van een leien dakje. Peron werd dictator en Evita werd zijn vrouw. De ambitieuze nieuwe leider wist on tegenzeggelijk veel te bereiken. HQ bevorderde de industrialisatie, wist werkgelegenheid te scheppen en zorgde ervoor dat de leden van z|jn eigen vak bonden in de nieuwe welvaart meedeel den. Maar uiteindelijk deed h|j te veel. Toenemende industriële investeringen, een stijgende consumptie en loonsverho- Tingen om zijn volgelingen zoet te hou- len veroorzaakten ernstige financiële moeilijkheden en hadden inflatie tot ge volg. Daarbij kreeg Peron ruzie met de rooms-katholieke hiërarchie zodat ook deze steun hem ontviel. Opnieuw was het tijd voor een militair ingrijpen, waarvan Peron het slachtoffer werd. Maar Peron heeft de moed niet opgege ven. Er is ook thans weer sprake van een politiek vacuüm in Argentinië en daarin ziet hij een kans. „We zullen het uiteindelijk winnen, bij deze ver kiezingen of door een revolutie", ver klaarde h|j dit weekeinde in Madrid. JUAN PERON ..heeft moed niet opgegeven... HOGER DIVIDEND KWATTA Commissarissen en raad van bestuur van de N.V. chocolade- en cacaofabriek Kwatta te Breda hebben besloten om aan de in mei te houden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1962 een dividend van 16 percent (over 1961: 15 percent) uit de winst uit te keren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5