PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEIEREN BEREID BIDAULT ASIEL TE VERLENEN „Staatssecretarissen spraken ook over opschorten uitzending" Gevoelige achterstand voor grote bouwwerken in Zeeland Bondskanselier zond ll^K—"lil 1 1 brief ongeopend terug „Bidault krijgt asiel, zodra hij ons daar om vraagt JOURNALISTENFEDERATIE STUURT TELEGRAM OVER BIDAULT-INTERVIEW STAKING IN BELGISCHE METAALINDUSTRIE WERD DOOR AKKOORD VOORKOMEN MINISTER DE P0US OPENDE V00RJAARSBEURS IN UTRECHT BASTIEN-THIRY DOODGESCHOTEN NA 29 MAART GEEN HOND OP STRAAT ZONDER EEN INENTINGSBEWIJS Woningbouw valt wellicht nog mee BIJNA VOLLEDIG 130 WERKDAGEN Het gebroken lijntje Vandaag... 206e jaargang no. 60 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Abonnementsprijs 62 cent per week, 8.00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus:Vlissingen: 3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. teL 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok C. Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. teL 6140 Cb.g.g. i-— 2911: Zierikzee- red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 12 maarl 1963 „Goud-koorts" heerst weer in Alaska Pagina 3 MINISTER HEINRICH JUNKER VERKLAART: De Weslduitse deelstaat Beieren is bereid de voortvluchtige Franse ex-premier Bidault politiek asiel te verlenen. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken van Beieren, Heinrich Junker, gisteravond meegedeeld. „Wij zullen ex-premier Bidault asiel verlenen, zodra hij ons daarom vraagt", zo zei minister Junker. Of Bidault inderdaad een dergelijk verzoek aan de Beierse rege ring zal doen, stond gisteravond nog niet vast, hoewel de politie mannen, die hem gisteren ondervroegen volhielden, dat hij wel een mondeling verzoek om asiel heeft gedaan. Reeds eerder werd uit goede bron in Bonn vernomen, dat de West- duitse bondsregering de Beierse regering geadviseerd had asiel te verlenen. Volgens de Duitse wet valt het verlenen van asiel toe aan de deelstaten en kan de bondsrege ring in deze slechts van advies dienen. de indruk, dat hij daaraan wel zal willen voldoen. Hij zag er moe, oud en zenuw achtig uit, het tegenbeeld van een man die president de Gaulle ten val zou kun nen brengen, zoals hij zich onlangs nog voor de Britse televisie probeerde te pre senteren. Bondskanselier Adenauer stuurde een persoonlijk verzoek om asiel van Bidault gisteren ongeopend terug. Volgens minister Junker liet hy de zaak daarmee over aan de Beierse regering. „Bidault heeft ons monde ling verlclaard, dat hij om asiel zou verzoeken. Nu de brief teruggestuurd is, behoeft hij zijn verzoek nog slechts op schrift te herhalen en dan zal het toegestaan worden", aldus minister Junker- Naar verluidt zal aan de asielverlening de voorwaarde verbonden worden, dat Bidault zich onthoudt van politieke ac tiviteiten. De 62-jarige oud-premier maakte tijdens de urenlange verhoren, die hy gisteren in Stelnbach onderging, Arrestaties in zaak-Argoud De rechtbank in München heeft giste ren de arrestatie bevolen van vijf men sen, die ervan worden beschuldigd aan de ontvoering van de Franse ex-kolonel Argoud te hebben meegewerkt, zo heeft het Beierse ministerie van justitie mee gedeeld. De namen van de vijf verdach ten werden niet medegedeeld, maar de politie meent dat deze toch vals zijn. justitie in München heeft aan de ijse justitie verzocht hulp te verle nen bij de opsporing van de vijf ver dachten en gevraagd Argoud over de identiteit van zijn ontvoerders te on dervragen. Jïet bestuur van dc federatie Van Ne derlandse journalisten heeft gisteren het volgende telegram aan de minister president gezonden: „Het bestuur van de federatie van Nederlandse journalisten, 11 maart bij een, heeft het regeringsdreigement te gen de K.R.O. inzake de voorgenomen uitzending van het B.B.C.-interview met Bidault besproken. Het federatie bestuur acht dit dreigement een inbreuk op de vrijheid van voorlichting en meent dat do norm van art. 4 televisie- besluit te dezen is gehanteerd op een ongeoorloofde manier, omdat geen ver band is te leggen tussen enerzijds vei ligheid van de staat en openbare orde, al dan niet in onderling verband, en an derzijds het vertonen van een in En geland uitgezonden t.v.-gcsprek met Bi dault, dat daar een parlementair debat en overige openbare discussies heeft uitgelokt". „Onderdrukking van de uitzending van deze documentaire gegevens, die in het communiqué van de R.V.D. van 11 de zer onjuist zijn gekwalificeerd, ver draagt zich niet met de vrijheid van voorlichting, in art. 10 Europese con ventie voor dc rechten van de mens. Het federatiebestuur is verontrust door en verontwaardigd over de toepassing van art. 4 t.v.-besluit op een situatie waarvoor deze bepaling kennelijk niet is geschreven en spreekt de verwach ting uit dat bedoelde gevaarlijke in greep ten aanzien van de K.R.O. nooit als precedent zal worden beschouwd". Het telegram is ondertekend door de voorzitter, mr. A. Stempels. Door een gisteren in Brussel bereikt ak koord tussen werkgevers en werkne mers is een algemene staking in de Bel gische metaalverwerkende industrie af gewend. Beide purtyen aanvaardden een compromisvoorstel van de Belgische re gering dat neerkomt op een loonsverho ging voor de periode tot 1 januari 1964 van 5,5 procent. De twee grote Belgische vakbonden, de katholieke en de socialistische, hadden gedreigd met een algemene staking in dien hun eisen niet zouden worden ir willigd. Deze foto xoerd gemaakt in villa Sonnenxoinkelin Steinebach, het toevluchtsoord voor Georges Bidault die men hier (rechts) in gesprek ziet met Oscar Stamm- lerde vroegere chefredacteur van het Münchener weekblad RemieOp de voorgrond, zit tend, de Duits-Nederlandse jour nalist Heinz van Nouhuys. AMSTERDAMSE DOMINEES BOYCOTTEN VEILIGHEIDSDIENST (Van onze Amsterdamse redacteur) Volgens de Amsterdamse dominee H. J. Kater hebben de hervormde predikanten in de hoofdstad be sloten geen mededelingen meer te doen aan de Binnenlandse Veilig heidsdienst, B.V-D. gisteravond vertelde hq ons dat dit principe besluit is genomen naar aanlei ding van een geval waaruit be paalde moeilijkheden zyn ontstaan. „Agenten van de Nederlandse ge heime dienst plegen herhaaldelijk dominees lastig te vallen met vra gen over bepaalde personen, die hebben gesolliciteerd bq overheids instellingen of strijdkrachten. Dat gebeurde Vaak op onhebbelijke manier. Zo heeft men my meer dan eens uit een vergadering ge haald omdat er van spoedeisende kwesties sprake was. Ook de toon beviel ons niet. Ik gaf meestal wel inlichtingen als de betrokken persoon een goede reputatie bezat. Het was min of meer een gewoon te geworden geen inlichtingen te verstrekken by twijfelgevallen. Maar die weigeringen werden dan vaak verkeerd uitgelegd. Van nu af aan beroepen wij ons dus op het ambtsgeheim", aldus deze vrij zinnig hervormde predikant. Ds. Kater meent dat het ministe rie van hervormde predikanten in de hoofdstad een brief hierover zal schrijven aan de Generale Sy node van de Ned. Herv. Kerk. Ook zal contact worden opgeno men met andere kerkgenootschap pen. Ds. A. Dönszelmann, voorzit ter van dat ministerie, liet ons gisteravond via zyn echtgenote weten dat hy onbereikbaar was. „PRODUKT1EPOTENT1EEL VERSTERKT" Optimisme over de economische perspectieven De minister van economische za ken, drs. J. W. De Pous, heeft gistermorgen de internationale voorjaarsbeurs in Utrecht offi cieel geopend. Hij zette een scheepstelegraaf op volle kracht vooruit, waarna sirenes en scheepsbellen de beurs „inlui den". evoren had de minister optimistische geluiden laten horen met betrekking tot de conjuncturele ontwikkeling van Nederland. We hebben een pe riode achter de rug waarin we over de economische vooruitgang niet te klagen hebben gehad, zo zei hij. Ook de perspectieven voor de toekomst noemde de minister goed. Wel vraagt deze toekomst een actieve instelling van bedrijfsleven en overheid, met name ten aanzien van de voortzetting van de afbraak van internationale handelsbelemmeringen. Minister De Pons zei, dat het niet over dreven is, tussen nu en 1970 een ge middeld jaarlijks groeipercentage te verwachten van vier procent. De ver schijnselen van overcapaciteit in som mige sectoren van het bedrijfsleven, zoals de scheepsbouw, zullen niet steeds te voorkomen zyn, hier staat tegenover, dat zich elders een bijzon der snelle ontwikkeling voordoet, bijvoorbeeld in de chemische en de metaalindustrie. Meer peilers Het produktiepotentieel is de laatste tien jaar aanzieniyk versterkt, het geen, volgens de minister, betekent, dat er meer pijlers zijn geplaatst on der onze welvaart. De grotere varia tie in de industriële produktie maakt Nederland minder afhankelijk van de gang van zaken in een enkele sec tor, zodat de tydeiyke gevolgen van overcapaciteit in een bepaald onder deel van het bedrijfsleven niet zo drastisch zyn. Oud luitenant-kolonel Jean Marie Bas- tlen-Thiry (35), is gisterochtend vroeg op het nab(j Parys gelegen fort d'Ivry door een vuurpeloton doodgeschoten. Hij werd terechtgesteld wegens een po ging om president Charles de Gaulle van Frankrijk van het leven te beroven. Bastien-Thiry werd een week geleden ter dood veroordeeld. De Gaulle heeft aan twee anderen ter dood veroordeelden, oud-luitenant Alain de Bourgrenet de la Tocnaye (37) en Jacques Prevost (31) gratie verleend en hun straf is omgezet in levenslang. Het was niet mogeiyk geweest tegen de vonnissen in beroep te gaan by de spe ciale militaire rechtbank die verleden week uitspraak had gedaan. Slechts de Gaulle kon de straffen verzachten. Bastien-Thiry, die had bekend een van de leiders te zijn geweest van de sa menzwering tegen de Gaulle, was ge huwd en had twee kinderen. De beroemde Franse pleiter Jean-Louis Tixier-Vignancour, die tijdens het pro ces aan het hoofd der advocaten voor de verdediging had gestaan, was na terechtstelling tot tranen geroerd. Foto: dc weg naar het fort. d'Ivry werd door politiemannen bewaakt. winnen. In dit verband pleitte l>i) voor een goed contact tussen dc overheid en het bedrijfsleven, als het erom gaat, de kennis van de markt ontwikkeling te verbeteren. De beurs, die 8 dagen duurt (zondag gesloten) is qua,oppervlakte kleiner dan die van 1962. Ditmaal is de ma- Na 29 maart mag men in ons land ner gens met een hond op straat komen als de houder van de hond niet in het bezit is van een inentingsbewys, dat tenminste dertig dagen tevoren is af gegeven. Voor ae provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht geldt als da tum van ingang vrydag aanstaande, 15 maart. Het lag in de bedoeling op 15 maart deze regeling voor geheel Nederland van kracht te doen zijn, maar de geor ganiseerde entcampagne in het kader van de hondsdolheidsbestryding kon niet vóór 15 februari worden beëindigd, zoals aanvankelyk was bedoeld. De minister van landbouw heeft de hou ders van honden in de provincies Gro ningen, Friesland Drente, Overijsel, Gelderland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, ontheffing verleend van de verplichting om pas met een aangeiyn- de en van een penning voorziene hond op straat te komen, als men in het bezit is van het bewy's, dat 30 dagen of lan ger tevoren de hond werd ingeënt. Daar de entcampagne vorige maand werd voltooid, gaat voor houders in de acht genoemde provincies de verplichting weer in op 29 maart. 9 In Zwitserland zijn wettelijke maatregelen genomen om paal en perk te stellen aan het landen van sportvliegtuigen en helikopters op besneeuwde Alpentoppen. Een regeling werd noodzakelijk geacht, daar de rust in het berggebied steeds meer wordt verstoord. nifestatie gericht op de algemene machinebouw, waarbij scheepvaart en scheepsbouw de belangrijkste plaats innemen. In de afdeling scheepsbouw, scheepvaart en toele veringsmaterialen exposeren onge veer 80 firma's uit binnen- en bui tenland, hun nieuwste machines en apparaten. Behalve produkten van Nederlands fabrikaat zijn er Inzen dingen uit Noorwegen, West-Dults- land, Engeland en Frankrijk. In de Marijkehal worden scheepsdieselmo- toren (23 stands) en andere beno digdheden voor de voortstuwing ge toond. K.R.O. in communiqué Uitstel aangeroerd als acceptabele gedachte De staatssecretarissen van buiten landse zaken en o., k. en w. hebben donderdagmiddag tijdens hun be spreking met K.R.O.~voorzitter mr. Van Doorn in de loop van de discussie als een voor hen accep tabele gedachte gesproken over de vraag of de K.K.O. de voorgeno men uitzending van het interview met Bidault een ruime week kon opschorten. De K.R.O., die deze mededeling gister avond in een communiqué deed, vraagt zich hierbij af waarom dan na een week uitstel artikel 4 van het televisiebesluït ineens niet meer van toepassing zou zljn.« Met dit communiqué is de controverse tussen de regering en de K.R.O. het stadium van de papieren discussie inge gaan. Gistermiddag had de regering bij monde van de Rijks Voofiichtïngs Dienst haar visie op de verhindering van de t.v.-uitzending gegeven. Zq bevatte hoofdzakeiyk reeds bekende feiten. Mr. Luns Nieuw was echter, dat voor het eerst de persoon van de minister van buiten landse zaken, mr. Luns, ten tonele werd gevoerd. Volgens het communiqué had mr. Van Doorn donderdagavond cn vrij dagmorgen contact gehad met minister Luns, waarbij de laatste by volgehouden weigering van de K.R.O.-voorzitter de uitzending af te gelasten, had gezegd aan de ministerraad maatregelen te zul len voorstellen. Mr. Van Doorn heeft zaterdagavond jl. in zyn televisie-toelichting en tijdens de persconferentie over dit contact gezwe gen. Nog zondagmiddag werd ons door de K.R.O. meegedeeld, dat een dergelijk contact niet had plaatsgevonden. Mr. Van Doorn zelf verklaarde ons toen ter zake niets te kunnen mededelen. Naar verluidt, zou mr. Van Doorn het niet geheel oirbaar hebben geacht medede lingen te doen uit een tweegesprek, zon der dat de gesprekspartner hem daartoe gemachtigd had. Advies In het regeringscommuniqué van gister middag werd voorts gezegd, dat de mi nisterraad zich vrydag, alvorens stap pen te ondernemen, heeft voorzien van juridisch advies. Met dit advies een maal in de hand werd besloten de K.R.O. te berichten, dat de uitzending in strijd moest worden geacht met art. 4, lid 1 (Zie slot pag. 3 kol. 2 NA VORSTPERIODE VAN ROND 3 MAANDEN Met name de bouw van industriële en openbare projecten heeft een gevoelige, soms zelf een ernstige achterstand opgelopen door de langdurige zojuist geëindigde vorstperiode. Een achterstand, die over het algemeen tien tot twaalf weken betreft voor die projecten, die vóór het invallen van de stren ge winter juist „uit de grond" wa ren; een achterstand, die wat ge ringer is naarmate de bouwwerken reeds tot het binnenwerk gevor derd waren. Algemeen wordt ver wacht, dat er weinig mogelijkhe den zijn om deze achterstand in te halen. Alleen over de woning bouw zijn de verwachtingen wat optimistischer gestemd. Ir. L. D. Huisman, de hoofdingenieur- directeur van volkshuisvesting en bouw nijverheid in Zeeland, verwacht zelfs, zo verklaarde hij op onze Informatie, een iets hogere woningproduktie dan vorig jaar, toen door allerlei oorzaken een achterstand ontstond. Ondanks de slechte start, die het nieuwe jaar voor de woningbouwers bracht, verwacht ir. Huisman beslist geen grotere achter stand. „Meestal zoekt het weer wel naar een evenwicht en we speculeren nu maar op een prima zomer", aldus de Zeeuwse hoofdingenieur-directeur, die in dit geval op meer woningen rekent dan in 1962. Over de stand van zaken by grotere objecten had ir. Huisman zich nog geen juiste indruk kunnen vormen. Uit en kele steekproeven, die we in verschil lende delen van de provincie naar deze stand van zaken namen, bleek ons ech ter, dat volgens de aannemers de ach terstand bijna volledig zal doorwerken in de opleveringsdata. Zo heeft de Vlissingse stadhuisbouw stilgelegen van 21 december van het vorige jaar tot vorige week dinsdag 5 maart. Toen is men op bescheiden schaal met de voortgang van de bouw gestart (22 man), waarna de donderdag daarop de gehele bouw- ploeg weer aan het werk is gegaan., en achterstand, die heel moeilijk in te halen is", verzekerde ons opzichter P. J. Peereboom van Dura's aanne mingsmaatschappij N.V. „We hopen in 1964 gereed te komen, maar daartussen zit nog een winter en wat doet deze?" vroeg ny zich af. In elk geval heeft de stadhuisbouw in Vlissingen, sinds zij in 1960 begonnen, mede door de stagnatie van de afgelo pen winter een achterstand gekregen van 130 werkdagen De bouw van de nieuwe melkfabriek te Middelburg stagneerde van 23 de cember tot gisteren. Enkele dagen voor het begin van de winterperiode hebben de bouwers hier nog kunnen werken, omdat men specie met warm water „brouwde", maar hieraan kwam spoe dig een eind. Inhalen? Uitvoerder Goos- sen van het aannemersbedrijf Versluys en Wattel, ziet het er echt niet in. „We zullen alles in het werk stellen om al thans vóór het zomerseizoen de grote machines te laten draaien. De directeur van de fabriek, de heer (Zie slot pag. 2 kol. 2) In de nieuwbouw van het Vlis singse stadhuis zijn sinds enkele dagen weer bouwvakarbeiders te vinden. Na drie maanden gedivon- qen rust konden zij weer verder bouwen aan dit project, evenals hun collega's op vele andere Zeeuwse bouwwerken. (Foto P.Z.C.) Wat nog te zeggen over het gisteren in ons blad gepubliceerde bericht, waarin werd gemeld dat de oesterproef in het Veerse Meer thans wel definitief is afgeschreven? Over de gang van za ken rond dit experiment zijn al zoveel bittere woorden gesproken en geschre ven, dat men er weinige meer aan kan toevoegen. Wq althans hebben op dit ogenblik geen behoefte aan herhaling van de hele litanie van klachten over en kritiek op dit stuk regeringsbeleid. Wel mag er de aandacht op worden ge vestigd, dat het bewuste bericht alle illusies over een voortbestaan van de schelpdierencultuur in het zuidwestelijk deltagebied thans wel volledig heeft verstoord. Het negatieve nieuws over de over eenstemming tussen de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw en Visserij valt samen met een dieptepunt in het bestaan van allen, die hun dagelyks brood in de schelpdie rencultuur verdienen. De langdurige vorst heeft in de oesterteelt een enorme schade opgeleverd: op sommige per celen is een sterftepercentage van circa negentig procent geconstateerd. De schade beloopt miljoenen guldens in to taal en de toekomst is bijzonder onze ker geworden, want de sterfte heeft tot gevolg dat er ook de komende drie-vier jaar weinig opbrengsten zyn te ver wachten. Op korte termyn dus een som- wijl op langere ter mijn de definitieve ondergang van de schaal- en schelpdie renteelt dreigt door de afsluiting van de zeegaten. In het pas verschenen Lei-rapport inzake de Zeeuwse vissersbevolking wordt er van uitgegaan, dat nog gedurende een tien tal jaren de cultures kunnen worden uitgeoefend. Maar deze termyn is nu in feite aanzienlijk verkort door de enorme schade van de afgelopen winter. De conclusie is duidelyk: de toekomst voor met name de oestertelers is al verleden tyd geworden. Tegên dit sombere decor, dat noch op lange, noch op korte termyn enig uitzicht biedt, zijn enkele feiten te signaleren: geen oesterproef dus in het Veerse Meer, waardoor „ontsnap ping" naar een verdere toekomst in Zeeland uitgesloten lqkt. En voorts nog steeds geen wet op de schaderegeling ex artikel 8 van de Deltawet. Over het laatste onderwerp is ook al zoveel in pers en parlement gezegd, dat er bqna niets meer aan kan worden toe gevoegd. Maar nu, op dit moment, dient opnieuw met grote nadruk op het ont breken van deze schaderegeling te wor den gewezen. In Den Haag zegt men voortdurend: „Wij studeren, wy stude ren, het is een veelomvattend pro bleem". En daarop kan men antwoor den: voortreffelijk excellenties, voor- treffelyk, want ge neemt zoals het jongste verleden leert wel eens be slissingen waarop niet zo hard is ge studeerd. Maar in dit geval kunt ge toch niet de eeuwige student biy'ven? De zaken, waarom het hier gaat, zyn aan Zeeuwse zqde scherp omlijnd. Het gaat hierom: over tien jaar is het de finitief uit met de oesterteelt, voorts is thans zulk een schade veroorzaakt, dat de oestertelers zich in gemoede af vragen, of zij op dit moment nog wel met de bedrijfsvoering moeten door gaan. Dat betekent dus, excellenties, dat deze mensen nü behoren te weten waar zij met de schaderegeling aan toe zyn. Gij weet,, dat ge Yerseke al sinds de behandeling van de Deltawet aan het lijntje hebt gehouden, maar dat lyntje is nu op twee plaatsen kapot. In de eerste plaats door het natuurgeweld, in de tweede plaats door uw eigen be slissing geen oesterproef toe te staan. Wat is uw antwoord? Officieel is er inzake de oesterproef nog geen regeringsantwoord. Dat zal komen in de vorm van een medede ling aan de volksvertegenwoordiging, zoals onlangs is toegezegd. Wq zijn naar deze mededeling uitermate be nieuwd: zal het een antwoord zyn zon der meer? Of zal de regering tevens de oesterkwekers enig houvast geven over de vraag hoe het nu in de toe komst met de schaderegeling ex artikel 8 zal gaan? Eerlijk gezegd hebben we er weinig hoop op. dat dit laatste punt inderdaad zal worden aangesneden, maar men kan nooit weten. Als men in Den Haag maar eens zou zorgen voor een hart onder de riem. Want dat heeft men in de oesterwereld op dit moment echt wel nodig. is het 50 jaar geleden, dat op Camp Hill de toenmalige gouver neur-generaal lord Denman, mi nister-president Andrew Fisher en dé minister van binnenlandse za ken King O'Malley de eerste steen legden voor de merkwaardige, maar nog steeds niet volgroeide hoofdstad van de Commonwealth of Australia, Canberra. fnpk iP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1