Ch-forum over algemene en streekproblematiek Sociografisch onderzoek vissersbevolking in Zeeland WALCHEREN AGENDA Turnvereniging in Vlissingen op de planken ZUID-BEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arrestaties na rel in Antwerpen Eén Duitse ploeg naar Tokio MAANDAG 11 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 IN OESTER- EN MOSSELBRANCHE LEl-enquetes te Brtiinisse, Tholen, Yerseke, Zierikzee Onder de Zeeuwse vissersbevol king kiest een toenemend aantal jongeren een beroep buiten het ou de, van vader op zoo» beoefende vak. Dit kwam vast te staan, toen het Landbouw Economisch Insti tuut op verzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat een so ciografisch onderzoek instelde on der de visserbevolking van Brui- nisse, Tholen, Yerseke en Zierik zee. Het onderzoek, ingesteld ten einde de beleidsinstellingen een be ter inzicht te verschaffen in de be dreigde positie van de oester- en mosselcultures in de Zeeuwse stro men, richtte zich op dat deel van de bevolking, dat zijn bestaan vindt in deze branche. Geconstateerd werd, dat de gevolgen van de Deltawerken voor de vier ge meenten evenals voor de onderscheidene categorieën werkgevers en werknemers verschillend zijn. Afhankelijk Van de gemeenten is in Bruinisse en vooral in Yerseke de economische acti viteit voor een groot deel afhankelijk van de oester- en mosselcultures. Benul- ve het deel van de mannelijke beroeps bevolking, dat werk vindt in deze tak van visserij (waarbij toeleverende en verwerkende bedrijven niet zijn inbegre pen), ontleent een groot gedeelte van de verzorgende beroepsgroep zijn bestaan aan de aanwezigheid van deze cultures. Laatstgenoemde groep viel echter buiten het onderzoek. In Bruinisse waren in 1960 op een inwo nertal van 2344 .139 mannen werkzaam in de visserij, op de gehele mannelijke beroepsbevolking een percentage van 21. In Tholen met 104 „mannelijke beroeps personen" in 1960 in de visserij op een inwonertal van 3320 was dit per centage 11; in Yerseke (4969 inwoners in 1960) 578 of 37 procent en in Zierik zee (7057 inwoners) 43 of twee procent. Deze cijfers onderstrepen hoe afhanke lijk vooral Yerseke en Bruinisse zijn van oester- en mosselcultures. In Tho len komen relatief meer personen in an dere takken van visserij voor. Er treedt bovendien verschil op tussen de gevolgen voor de oester -en mossel cultuur. De oestercultuur onder natuur lijke omstandigheden is gedoemd te ver dwijnen; de mosselcultuur heeft een uit- wijkgebied op de Wadden. Voor de oes terkwekers zouden het kweken van oes ters op kunstmatige basis, of vestiging in het buitenland, alternatieve mogelijk heden kunnen zijn. Of hierin kansen liggen is nog niet te beoordelen. Voor de Zeeuwse mosselkwekers nemen de percelen in de Waddenzee al een voor name plaats in. Handel en verwater- filaatsen houden hen echter nog in Zee- and. Voor een aantal van hen kan gebondenheid aan de woonplaats oriën- oester- als met de mosselcultuur bezig houden. verkeert een gedeelte in 'dezelf de positie als de oesterkwekers, zij heb ben geen of slechts vage plannen. Het andere deel van deze kwekers ziet als alternatief een algehele overschakeling op de mosselcultuur. Er staan voor de werknemers minder zakelijke belangen op het spel dan voor de werkgevers, die behalve hun kennis ook hun kapitaal in de oester- en mossel cultures hebben geïnvesteerd. De alter natieve beroepsmogelijkheden zijn voor de werknemers meer talrijk en concreet, mede omdat een aantal reeds eerder voor kortere of langere tijd een ander beroep heeft uitgeoefend. Men blijft in het algemeen evenwel het liefst zolang mogclyk in het vak. Onder de werknemers bevindt zich een aantal kwekerszoons, voor wie onder normale omstandigheden deelgenoot schap in een oester- of mosselbedrjjf in het vooruitzicht zou liggen. Hun reacties komen daardoor meer overeen met die van de werkgevers. Leeftijdsopbouw Men mag aannemen, dat het nog tiental jaren zal duren voordat, de afslui- tingswèrken het beëindigen van het on der natuuriyko omstandigheden kweken van oesters en mosselen in de Zeeuwse stromen tot gevolg zal hebben. De Percentage ln de leeftijd van 20 20—24 25—34 35—44 45—54 55—64 65—69 70 Aantal jaar Jaar Jaar jaar jaar Jaar jaar werkgevers met: oesterdedryr ZU4 3 10 24 24 17 11 11 mosseibedryr 145 10 23 34 24 2 5 gemengd bedrijf 110 3 19 20 19 17 9 13 Swekerszoons- werknemer 120 41 26 22 9 2 Eigenlijke werknemers 354 12 14 18 14 16 16 6 4 Werkgevers en werknemers 933 10 10 16 17 20 15 6 6 Zaterdagavond was er in het Con certgebouw te Vlissingen weer een turnuitvoering te zien: de Vlissingse Turnvereniging trad voor liet voetlicht. Hier zijn de damesjmioren aan liet werk op de brug met ongelijke leggers. (Foto P.Z.C. kweekperiode voor oesters en voor mos selen in aanmerking genomen is de tijds periode, waarin overheid en bedrijfs leven zich op de wijzigende omstandig heden kunnen instellen, echter enkele jaren korter. In verband met deze periode is de leef tijdsopbouw van de betrokkenen van be lang. Deze was voor de geregistreerden ten~tijde van de enquête: Als men rekent, dat gedurende een tien tal jaren de cultures nog uitgeoefend kunnen worden, dan betekent dit, dat voor degenen, die 55 jaar en ouder zijn, geen voorzieningen ter zake van het be roep behoeven te wordén getroffen. In dit verband kan onderscheid gemaakt worden tussen voorzieningen, die om schakeling op een ander beroep beogen en voorzieningen, die betrekking hebben op vermogensverlies als gevolg van de afdamming. 73 van de werkgevers en werknemers, die zijn geregistreerd voor de enquête, zullen na afloop van deze periode nog geen 65 jaar zijn. De categorieën lopen in dit opzicht nogal uiteen, de' grens van 65 jaar zal dan nog niet bereikt zijn door: 61 oesterkwekers, 61 kwekers met ïgd bedrijf, 69 mosselkwekers, (eigenlijke) werknemers. Hierbjj is geen rekening gehouden met de toetreding van jongeren, die in de naaste toekomst nog mag worden ver wacht. De jongere-leeftijdsklassen zijn vooral bjj de kwekerszoon nog sterk vertegenwoordigd, ondanks het feit, dat een toenemend aantal jongeren een beroep buiten het vak kiest. Enige vraagstukken kunnen niet op kor te termijn tot een oplossing worden ge bracht door het nog ontbreken van vol doende kennis en inzicht. Hierbij kan gedacht worden aan de oesterproeven en de mogelijke recreatie en binnenvisserij op het te creëren Zeeuwse meer. KERKNIEUWS Ds. v. d. Leek vroeg emeritaat aan De voorgangers van de gereformeerde kerk tc Kapellc, ds. J. v. Leek. zal om gezondheidsredenen zijn werk bij gemeente neerleggen. Zondag heeft ds. v. d. Leek aan zijn ge meente bekendgemaakt emeritaat aan te zullen vragen. De predikant is vorige week vijfenzestig jaar geworden. BEROEPBAAR De heer A. Borman te Den Haag, theo logisch drs, zal thans gaarne een even tueel beroep in overweging nemen. Zijn adres is: Laan van Eik en Duinen 183, Den Haag. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Deventer A. J. Otter te Sint- Jansklooster en J. J. Rebel te Haarlem- N. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Dordrecht A. Hofman te Zeist. EXAMENS Aan de V.U. zijn geslaagd voor het doc toraal examen theologie de heren A. Borman te Den Haag en J. B. Rogers te Lincoln (U.S.A.). MIDDELBURG Aanwinsten openbare leeszaal en bibliotheek Middelburg Aanwinsten openbare leeszaal en bibliotheek te Middelburg. Romans: Curtiss, De dodende stem; Dahl, M'n liefje, m'n duifje; Gallico, De glazen deur; Van Kampen, Runamara: Kouwenaar. Zon der namen; Mons, Mijn zoon Gerrlt; Neijssel, Spelen met geld; Oznowicz, Bonjourr alle- maalll; Pinto. Spionage contra spionage; Popham, De vrijheidsvaarders: Seton, Het duivelswater: Shute, Diamanten voor Janice: Tey, Moord in de nachttrein: Toby, Eddie en zijn vader: Van der Veen, Zuster ter zee: Treat, Dame val dood: White. Gardner, Voor hem geen bazuinen: Vinkenoog. Zolang te water: een alibi: Young. Brett, De tijd zal het leren. Zikken. Hut 277. Romans In vreemde talen: Graham, The tum bled house: Kennedy. A night Sn cold har bour; Lebrun. Portrait-Robot; Leslie, As the three falls: Margueritte. Le compagnon: De la Roche, Morning at Jalna: Roger-Vercel, Le songe d'un Jour d'été: De Saint-Pierre, Les riouveaux aristocrates. Studiewerken: Bieby, Vierduizend Jaar gele den: Bistch, Ik trok door wijde steppen: Die penhorst, In de schaduw der vernietiging: Grant en Freedman, Het Thomas-evangelie: Jaxtheimer, Gaade's teken- en schilderboek: Hillary en Doig. Hoog in de ijle lucht: Kar- hof. Gids voor Zeeland: Knebel en Bailey II, A-bom Hirosjima; Kühner, Geschiedenis der Pausen, Müller, De Franse revolutie; Prit- chard. Archedlogle en het Oude Testament: Seidensticker. Japan: Tuchman. De kanon van Augustus: Vloemans, Nietzsche: Wa terink. Moeder en haar opgroeiende kinde- SUBSIDIEVOORSTEL VOOR „HUMANITAS" Burgemeester en wethouders van Mid delburg hebben van de afdeling Walche ren van de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk „Humanitas" een verzoek binnengekregen voor een sub sidie uit de gemeentekas in de kosten van algemeen maatschappelijk werk. gekoppeld aan een subsidie uit 's rijks :as overeenkomstig de rijkssubsidiere geling voor het algemeen maatschappe lijk werk. Dit komt neer op een ge meentelijke subsidie, gelijk aan het be drag van het rijkssubsidie ofwel 40 pel van de subsidiabele lasten. B. en w. stel len de raad voor aan de afdeling Wal cheren van „Humanitas" voor het jaar 1963 een subsidie toe te kennen van f1865, dit is 20 pet van de subsidiabele lasten. De andere 20 pet zou voor reke ning van de gemeente Vlissingen moeten komen, omdat de aan te stellen maat schappelijk werkster zowel i n Middel burg als in Vlissingen werkzaam zal zijn, zo delen b. en w. mee. De afdelinr Walcheren van „Humanitas" Is namelijl tot stand gekomen door een fusie van de afdelingen Middelburg en Vlissingen. Subsidie voor jubilerend Juliana" gevraagd B. en w. van Middelburg hebben de raad voorgesteld het tamboer- en pij perskorps „Juliana" een eenmalige sub sidie te verlenen, van f 250. Het tam boers- èn pijperskorps viert in mei het 30-jarig bestaan en in verband daar mede worden diverse festiviteiten geor ganiseerd, waaronder een provinciale pjjpersdag op 23 mei. Het is de bedoe ling de deelnemende korpsen een tocht door de stad te laten maken, met als eindpunt de Markt, waar een korte de monstratie zal worder gegeven. GEVONDEN VOORWERPEN Op het bureau van gemeentepolitie te Middelburg zijn inlichtingen te krijgen over de vólgende gevonden voorwerpen: verschillende wanten en handschoenen, huis- en andere sleutels, portemonnees met en zonder inhoud, 25 kwitantieze gels, padvinderspet, doublé damespols horloge, zilveren broche, bruine akten- tas met brood, rywielpompje, eind touw, ijzeren kilogram-gewicht, rode step, snoer groene kralen, padvindersriem, schaats, halsband met ketting, driewie- lig kinderrijwiel, grijs met groene sjaal, verchroomde schakel-horlogeband, snoer bloedkoralen, kinderarmbandhorloge, AAGTEKERKE Middelburg City: Verrader in opdracht. 20 uur. 14 Jaar. Electro: Mysteries van Edgaer Wallace, 19.30 uur. 14 Jaar. Van Benthem en Jutting: Expositie Loef en Minderhout. 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: Verrader in op dracht, 20 uur. 14 Jaar. Luxor: De reis van onze kroonprinses naar het Verre Oosten. 19. 20 en 21 uur. Goes Grand: Verrader in opdracht, 20 uur, 14 janr. Bergen op Zoom Roxy: Gejongd door de wind, 20 uur, 14 Jaar. Luxor: Dc Noor mannen komen, 20 uur, 14 Jaar. Axel Het Centrum: Cape tear. 20 uur. 18 Jaar. Hulst Bioscoopgebouw: Cartouche. 20 uur, 14 Jaar. Oud-Vosscincer Hal van Holland: alg. vergadering Z.L.M. en afd. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, 19 uur. Tholen Zaal van Broekhoven: nlg. ver gadering IJsclub Tholen, 20 uur. SEROOSKERKE (W.) Boaw bijzondere school in raad van Serooskerhe Tydens de openbare vergadering van de raad van Scrooskerke (W.), op maan dag 18 maart tc houden, zullen b. er w. de raad voorstellen medewerking te verlenen voor de bouw van een nieuwe byzondere school voor de vereniging r gereformeerd onderwys In deze tnfe. Het betreft hier de bouw er richting van ccn nieuwe vierklasslge school op het daarvoor in het uitbrei dingsplan aangewezen terrein aan de Vroonstraat. Reeds enkele jaren geleden is de bouw van een nieuwe school besproken. Voor al door de Inspecteur van het lager on derwijs wordt bezwaar gemaakt tegen de ligging van de bestaande school. Ook is de indeling van het gebouw verou derd. In de loop van de jaren is boven dien gebleken, dat er herhaaldelijk medewerking gevraagd wordt voor be paalde voorzieningen aan do school, die bedoeld waren om de bruikbaarheid van het gebouw te handhaven, zonder dat er sprake is van een belangrijke moderni sering. Do school voldoet niet meer aan de wettelijke eisen. De raadsagenda be vat verder een voorstel tot het voorlopig vaststellen van de gemeenterekening over het dienstjaar 1961, een voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. de Later als gemeentewerk man en een voorstel tot benoeming een nieuwe gemeentewerkman. Varkensfonds Helpt Elkander bestaat 25 jaar Het varkenshoudersfonds „Helpt Elkan der" hield dezer dagen haar ledenverga dering onder voorzitterschap van de heer Boogaard, tevens werd het 25-jarig bestaan der vereniging herdacht. De se cretaris gaf een overzicht van de afge lopen vijfentwintig jaar. De penning meester deed verantwoording over het afgelopen jaar dat met een klein batig saldo afsloot. Na bestuursverkiezing werden de beide aftredenden herkozen. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Jaarvergadering Groene Kruis Onder leiding van haar voorzitter, de heer J. Geuze hield de afd. Aagtekerke van het Groene Kruis dezer dagen haar jaarvergadering- Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer P. Wis se, bleek, dat er in het afgelopen jaar 334 consulten waren geweest. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren F. Kodde en C. Klap. De heer J. Geuze stelde zichzelf om gezondheids redenen niet herkiesbaar, waarna de heer J. Moens, secretaris, werd herko zen en de heer A. Verhage in de plaats van de heer Geuze tot bestuurslid werd gekozen. De heer A. Bosselaar, vice- voorzitter dankte de scheidende voor zitter voor diens arbeid in het belang der afdelingen. De begroting voor 1961 werd ongewijzigd goedgekeurd.; tijdens de rondvraag werd .voorgesteld de con tributie te verhogen van 3,tot 4,— per jaar, waardoor de gezamenlijke con tributie van Groene Kruis en Wykver- iloging 10,'s jaars wordt, wat nog lelangrijk lager is dan het gemiddelde bedrag van wat hiervoor elders is ver schuldigd. VLISSINGEN Carnaval bracht 500,- op voor „Actie Sporthal" Het carnaval ten bate van de „Actie Sporthal", dat op 22 en 23 februari in het „Concertgebouw" te Vlissingen werd gehouden, heeft ruim f 500 opgebracht. Dit bleek zaterdagavond in het clubhuls de v.c. Vlissingen, waar de op brengst van deze twee feestavonden werd overhandigd aan de voorzitter van de „Stichting Sportbelangen", wethou der Ch. J. Gïllissen-Verschage van Mis singen. De voorzitter van het carnavalscomité, de heer H. J. J. Abrahams, richtte by de aanvang van deze korte bijeenkomst een welkomstwoord tot de aanwezigen. De beheerder van de financiën, de heer H. Nieuwpoort, zei vervolgens, dat het hem erg was tegengevallen geen f 1000 af te kunnen dragen. Vooral de eerste avond vond hij het aantal aanwezigen ver be neden verwachting. „wy als ouderen hebben de plicht om door te gaan met te ijveren voor de realisering van een sport hal. Wellicht zal de overheid op de duur de knoop doorhakken", aldus de heer Nieuwpoort. Hij overhandigde een cheque van f500 aan de heer Giillssen- Verschage. Volgens de heer Nieuwpoort was dit bedrag niet de hele opbrengst, „wy hebben gelden üi kas moeten hou den om nog enige rekeningen te betalen, wy moeten echter ook nog geld ontvan gen en verder hebben wy nog enkele ideeën, die op uitvoering wachten", al dus de heer Nieuwpoort. De heer Gillis- sen-Verschage zei, dat het bedrag van i' 500 hem byzonder mee viel. „Uit het organiseren van een dergelyk evenement blijkt, dat by de sportmensen een grote animo en wilskracht aanwezig is om de irthal te realiseren. De sporthal is een :uws probleem, we moeten als Zeeu wen proberen het plan uit te voeren. Natuurlyk hopen wy, dat de hal in Vlis singen zal komen", aldus de heer Gil- lissen-Verschage. Hy bracht dank aan degenen die aan het welslagen van het carnaval hadden meegewerkt en wenste hen succes toe by de komende werk zaamheden. Tot slot van de bijeenkomst werd aan mevrouw Abrahams een inge- lyste foto van het carnaval aangeboden als biyk van waardering voor het ver vaardigen van de carnavalskostuums. Prins Rob I Moens ontving een door bo wlende sportlieden en de heer J- van Loon aangeboden foto. Inzegening van plaatselijke officieren Leger des Heils In het Leger des Heilsgcbouw te Vlis singen zijn tijdens de heiligingssamen- komst zondagmorgen twee plaatselijke officieren, alsmede een soldaat van liet korps Vlissingen ingezegend. Luitenant- kolonel A. L. Gladpootjes, divisie-offi cier van de Zuid-Nederlandse divisie verrichtte de inzegening van mevrouw J. M. Penne-Coppoolse tot korpspen- nlngmeesteresse, van do heer J. Schoon tot korpssecretaris, alsmede van de heer H. Gysel, muziek en zang- instructeur, tot soldaat. De schriftlezing van de goedbezochte samenkomst was Jes. 53 vers 1 tot en met 6. Nadat kolonel Gladn^'-"" ccn aantal van de krijgsartikelen had gele zen, overhandigde hij deze artikelen aan de heer Gijsel, alsmede de aanstelling aan de nieuwe plaatselyke officieren. In persoonlyke toespraakjes wees de di visie-officier op het ambt, dat de plaat selijke officieren nu bekleden: lid van de censusraad, die toezicht houdt op de rolboeken van het Leger des Heils te Vlissingen. Deze raad is te vergeiyken met een kerkefaad. In zijn predikatie naar aanleiding van Ex. 23 vers 23 wees kolonel Gladpootjes op de lijdens- tijd en de verlossing. Aan de heiligingssamenkomst werkten mee de „Glory Songsters" de zangbriga- m het muziekkorps. Kolonel Glad- t..;jes ging tevens voor in de verlos singssamenkomst van zondagavond. Dit bezoek van de kolonel en zijn echtgeno te was tevens het afscheid van deze divisie-bfficieren van Vlissingen. Het echtpaar gaat in april met pensioen. De Vlissingse turnvereniging is de be langrijke aderlatingen, die deze club ïn de afgelopen jaren moest ondergaan, nog niet te boven. Dat bleek nog «eer eens tydens de jaarlijkse ledenuitvoering, zaterdagavond in het Concertgebouw. Het werd een uitvoering zonder hoogte punten, die er in een nog niet 7.0 ver verleden wel waren, toen V.T.V. nog beschikte óver „sterren" als Nel Fritz, Jaap van der San de, Mattie Bongers en Itie de Nooyer. Turners en turnsters van een dergelijke allure mist .deze Vlis singse vereniging nu. Vandaar; een avond zonder hoogtepunten. Bovendien moest voorzitter A. Knol za terdagavond bij de aanvang van de uit voering een teleurstellende mededeling lanceren; V.T.V. bezit momenteel geen herenploeg en het nummer „hoog brug heren" in het programma moest dan ook vervallen. „Militaire dienst en ver trek naar elders zijn de belangrijkste oorzaken van het verdwijnen van onze turners", vertelde de heer Knol ons later. „Nu hebben we nog drie of vier heren en we vinden het niet verant woord met zo'n kleine ploeg op de planken te komen". Maar al beleeft V.T.V. momenteel dan geen glorieuze periode, toch ziet de toekomst er voor deze club niet donker uit. Bij de dames en vooral bij de dames junioren zyn enkele turnsters, die een belofte inhouden. Dat bleek met name tydens oefe ningen op de lange mat en in min dere mate ook tijdens liet werken aan de brug ongelijk. Ook deze uitvoering was weer een be- wys voor de mening, dat jongens zich minder aangetrokken voelen tot de turnsport dan de meisjes. Ook V.T.V. heeft minder heren junioren. Bij die kleine groep zijn niettemin enkele tur ners, die toonden over talent te beschik ken. Bij de aanvang werden twee dames, die 25 jaar lid van de vereniging zijn, ge huldigd: mevrouw Nel v. d. Burgt-Cats en mejuffrouw Toos Roos werden door voorzitter Knol toegesproken en gefe liciteerd. Onder de aanwezigen waren onder meer wethouder C. J. Gillissen Verschage en gemeentesecretaris J. W. Peters. Traditiegetrouw werd de avond besloten met een geanimeerd bal. Bijeenkomst te Oostburg Derde haven Breskens industrie en woningen Tijdens het vrijdagavond in hotel-café „Victory" te Oöstburg gehouden C.H.U.- streekforum, waaraan wij reeds aan dacht schonken in de krant van zater dag, lagen de door de aanwezigen ge stelde vragen aan het forum hoofdzake lijk in het vlak van de streekproblemen en de algemene politieke situatie. De eerste vraag die werd behandeld, nl. of de door de P.v.d-A. als oppositiepartij /oeren kritiek op het beleid van het huidige kabinet-De Quay redelijk is te noemen, werd door het Tweede-Kamer lid C. F. van der Peijl ontkennend be antwoord. Hij gaf hierbij als zijn me ning te kennen dat het kabinet-De Quay in haar beginstadium zeker als een ex periment werd gezien, omdat de P.v.d.A. als oppositie, met enkele zeer bekwame leiders in hun gelederen, als een zeer sterke oppositiepartij moest worden ge zien. Spreker gaf toe, dat er zich in het begin zeker enkele moeilijkheden heb ben voorgedaan, vooral ook omdat de hier De Quay als minister-president geen ervaring had. Hoewel een zwak begin dus, aldus de heer Van der Peijl, heeft het ka binet-De Quay zich later ten goede gekeerd- Bijzonder grote verdienste kende hij toe aan de cJi.-minister De Pous, die kans heeft gezien on danks de loonsverhogingen de prijzen in de hand te houden. De heer A. J. Kaland kreeg de vraag over de mogelijkheid en wenselijkheid van een derde handelshaven te Breskens te behandelen- Hij stelde dat de moge lijkheid hiertoe zeker aanwezig is, maar voerde aan dat de streek hier nog ietwat huiverig tegenover staat omdat het in de bedoeling ligt dat de streek dan het gehele havencomplex van rijks waterstaat moet overnemen. Hij noemde dit een vraagstuk dat in de streek zelf opgelost moet worden. Over de vraag van de mogelijkheid tot af damming en kanalisering van de Wes- terschelde deelde de heer Kaland mee, dat zowel bij rijkswaterstaat als bij het provinciaal bestuur deze zaak in studie is. De heer Van der Peijl haakte hierop in door mee te delen dat de vaste oever verbinding reeds meermalen bij de be handeling van de begroting van water staat aan de orde is geweest. Hij zag door realisering van de Oostersehelde- brug dit probleem dichter bij verwezen lijking komen, temeer omdat dit ook in ternationaal leeft. Wel zei hij dat het hem gefrappeerd had dat hij uit de pers had gelezen, dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor J2eeuwsch-Vlaanderen zich in zijn nieuwjaarsrede had afgevraagd of bij deze wens niet te hoog gegrepen wordt en of een vaste oeververbinding over de Westerschelde wel economisch ver antwoord zou zijn. Industrie Over de gestelde vraag inzake de sprei ding van de lichte industrie in de streek gaf de heer Kaland als zijn mening te kennen, dat hij voorstander is van be paalde streken „schoon" te houden, om dat in de toekomst West-Zeeuwsch- Vlaanderen bij uitstek geschikt zal blij ken te zijn als woon- en recreatiegebied, te fungeren. De heer Kaland merkte op dat het zijns inziens noodzakelijk is dat de overheid maatregelen neemt tegen bewoning van woningwetwoningen door hoger gesalarieerden en zag in deze een oplossing dit tegen te gaan. door de sub sidiëring van deze soort woningen af hankelijk te stellen van de bewoners, waardoor deze bij bewoning van de be ter gesitueerden de huren van deze wo ningen naar boven kunnen worden ge bracht. Zowel de heer Kaland als de heer Van der Peijl gaven hun mening over het 100 %-plan, de aansluiting van de onrendabele percelen op het elektri citeitsnet, waarbij eerstgenoemde zijn standpunt vanuit het economisch vlak van de P.Z.E M. verdedigde en de heer Van der Peijl dit uit een algemeen oog punt bekeek. Hierbij kwam natuurlijk ter sprake de in de provinciale staten behandelde reservering van een gedeelte van de P-Z.E.M.-wïnsfc voor deze aan sluitingen. waarover ook reeds bij de statenbehandeling de meningen van bei de heren uiteen liepen. De heer Kaland deelde hieromtrent nog mee, dat het hem ten zeerste verwonderd had dat nu er op zeer aantrekkelijke voorwaarden, aansluiting mogelijk is, zich nog slechts 65 van de daarvoor in aanmerking komenden hadden aangemeld, terwijl er minstens 85 noodzakelijk is om tot verwezenlijking over te gaan- Hij riep de aanwezigen op meer belangstelling te tonen. Ook over het schrijven van de generale synode van de Herv. Kerk in zake de kernbewapening werd uitvoerig behandeld. Ds. Nauta zei dankbaar te zijn dat de Kerk dit geweldig grote pro bleem heeft durven aansnijden, alhoewel hij op dit schrijven en de manier waar op het tot stand was gekomen wel enige kritiek had, omdat hij liever had gezien dat dit eerst in een deskundige commis sie zou zijn behandeld vooraleer het aan de openbaarheid was prijsgegeven. Verder kwamen ook nog vragen aan de orde over de reclametelevisie en de rol van rar. Beernink hierin en het even tueel nauwer samengaan tussen C.H.U. en A R. werd uitvoerig besproken. Alle forumleden gaven als hun mening te kennen, dat hierbij nfet te overhaast te werk mag worden gegaan en dat hierbij niet alleen de politieke tegenstelling maar ook de kerkelijke verschillen niet uit het oog mogen worden verloren. Collecte D.E.L. De collecte te Nieuwdorp gehouden voor het „Draagt Elkanders Lasten"rfonds heeft opgebracht de som van 318.80. GOES N.C.V.B. vergaderde De afdeling Goes van de N.C.V.B. kwam dezer dagen in vergadering byeen on der voorzitterschap van mej. M. Gle-; rum. Spreker was ds. B. Craene, gere formeerd. predikant uit Baarland, die sprak over het onderwerp: „Rome en de reformatie". De lezing werd met grote aandacht gevolgd. Op 4 april zal in streekverband een vergadering worden gehouden in de „Prins van Oranje". Spreker is ds. G. Meynen uit Utrecht met als onderwerp: „God en het lijden". AARDENBURG Activiteiten Heemkundigen Kring W. Z.-Vlaanderen In een vergadering van de Heemkun dige Kring W. Zeeuwsch-Vlaanderen ven de leden attent maken op een lezing van de heer J. Ch. Cornelis over „El- mare" en „Reinaert de Vos" op 18 maart te IJzendyke. Vrijdag 29 maart komen twee Vlaamse heemkundigen te Sluis spreken over ons gewest. Onder leiding van epn deskundige gids zal in de voor zomer een excursie worden gemaakt naar Brugge. Voor het najaar staat een samenkomst op het programma met zusterorganisaties uit Nederland en België. Voor het te verschijnen jaarboek werd een commissie benoemd. Voorts werd de verschijningsvorm besproken. De bibliotheek (uit de nalatenschap van ds. Pattist) aanwezig op het gemeente huis te Oostburg, zal gecatalogiseerd worden door de heren Hoolhorst en Van Hinte, waarna de boeken ter beschik king van de leden zullen zijn. De jaa vergadering zal dit keer in Oostbui g worden gehouden' op 22 april. Simultaandamwedstrijd In de zaal van hotel „De Roode Leeuw' te Aardenburg speelde de heer A. Kot- vis uit Zuidzande, Zeeuws damkampioen 1936 een simultaan damwedstryd tegen de leden van de Aardenburgse damclub. Na een welkomstwoord van de voorzit ter, de heer J. van Amerongen begon de wedstrijd aan 12 borden De heer Kotvis won acht partyen, werd remise, terwijl hy er 3 verloor. De heer Kotvis won van de heren: G. de Croock. P. van Sprundel, A. Breijaart, C. de Vos. Th. Stekelinck, Joh. Steke- linck, R. de Wispelaere en J. Passenier. Remise werd bereikt door de heer J. van Amerongen. De heren M. Benschop, D. dc Puyt en C. J. Klaasse wisten hun spel te winnen. OOSTBURG Culturele avond R.K.J.B. en R.K.J.B.B. De kring Oostburg van de R.K.J.B. en de R.K.J.B.B. gaf vrijdagavond in hotel „Du Commerce" te Oostburg de jaarlyk- se culturele avond, waarvoor een zeer goede belangstelling bestond. De avond, die onder leiding stond van de algemeen cultureel adviseur, de heer E. Grosveld uit Tilburg, werd hoofdzakelijk gevuld met creatief spel, waarby men opdracht kreeg om individueel als in groepsver band een bepaald gezegde, een woord of iets anders uit te beelden. Het program- d verder afgewisseld met samen zang en met een declamatiewedstrijd. De uitslag daarvan was: 1 Annie Goossens, Biervliet, 2 Agnes Calon, Hoofdplaat, 3 Rita de Dobbelaere, Biervliet, 4 José Maenhout, Sluis, 5 Anita Patijn, Bier vliet. Van de heren had zich maar één kandidaat aangemeld, nameiyk Jan Ver- mue uit Biervliet, die ook een eerste prijs kreeg toegewezen. Ten slotte kreeg mejuffrouw Irene Doens uit Biervliet, die bij dit declameren een klasse apart vormde, ook een eerste prijs toegewezen. Voor de interculturele kringdag te Til burg op 18 april a-s. werden aangewezen de dam is Irene Doens, Annie Goossens, Agnes Calon en de heer Jan Vermue. TERNEUZEN „Vogelvrienden" bijeen Tijdens de dezer dagen gehouden jaar vergadering van „De Vogelvrienden" te Terneuzen zyn de periodiek aftredende bestuursleden A. Rouw en K. de Nooyer herkozen. De heren F. Schepper en W. Campens werden als nieuw bestuurslid gekozen. De heer Campens volgde als voorzitter de heer I. de Mul op, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stelde. Naar aanleiding van vragen uit de vergadering werd in prin cipe besloten tot het regelmatig houden van vogelrullbeurzen. Tevens werden enige excursies en reizen besproken oorlopig vastgesteld. Interessante lezing voor vrouwenbond N.Y.V. Tijdens de vergadering van de vrouwen bond van het N.V.V-% in café „De Vriendschap" te ^TengSftzen heeft de heer C. Hoek uit 'Goes een lezing ver zorgd over consumentenvraagstukken. De heer Hoek behandelde onder' meer de onderwerpen „Wel of geen afbeta ling", „verticale prijsbindingen" en de soms zeer misleidende reclame. Zoals te verwachten was kwamen op deze inlei ding heel wat vragen naar voren, die aantoonden, dat de behandelde proble men de volle aandacht van de huisvrou wen hebben. Met dank aan de heer Hoek sloot de voorzitster, mevrouw W Vermeulen deze geanimeerde vergade ring. Ontspanningsavond C.J.V. Enkele tientallen leden van de C.J.V. op Noord- en Zuid-Beveland waren vrijdag avond naar het „Slot Ostende" te Goes gekomen om er een ontspanningspro- gramma mee te maken. De voor- Jrachtskunstenaar J. Oosterwelder uit Amsterdam verzorgde de avond. Hij de clameerde een historisch kampverhaal „Maurits, de zoon uit het schatrijke ge zin", waarin de vakantiebelevenissen van een groep Amsterdammers werden ~eschetst. De voorzitter, de heer H. Iversdyk uit Goes, die ook een ope ningswoord had gesproken, besloot de bijeenkomst met een dagsluiting. CURSUSVERGADERING N.C.A.B. ZUID-BEVELAND Het district Zuid-Beveland van de N. C.A.B. hield zaterdag een cursusverga dering in „De Opril" te Goes onder voorzitterschap van de heer Chr. Maas uit Krabbendyke. In zijn openings woord belichtte de voorzitter de activi teiten van het district en de afdelingen op Zuid-Beveland. Ondanks de moeilijk heden, welke de strenge winter met zich meebracht, kon de voorzitter toch spre ken van goede activiteiten, hetgeen volgens hem blykt uit de regelmatig gehouden vergaderingen. Het hoofdbe stuurslid, de heer M. D. den Hollan der uit Goes behandelde het onderwerp „Het nieuwe systeem van loonvor ming". Op dit onderwerp volgde een geanimeerde discussie. Over de interne coördinatie van het loonbeleid werd ge steld, dat men dit als een moeilijke factor beschouwde. Voorts werd meegedeeld dat de leden raadsvergadering wordt gehouden op 25 en 26 april a.s. te Utrecht. De afde lingen hebben hiervoor voorstellen op organisatorisch gebied kunnen indie nen. Op 16 maart a.s. zal tijdens een vergadering in Goes een besluit wor den genomen over het houden van een zomerdag in Goes. In Antwerpen is het zaterdagnacht wederom gekomen tot' herhaaldelijke botsingen met de taalstrijd als inzet. Aanhangers van de Vlaamse Volksunie trachtten leden van Vereniging voor de Taalvrijheid en de Eenheid van het Land te beletten aanplakbiljetten aan t< brengen voor een demonstratie in Brus sel op 31 maart. Een tiental personen werd gearresteerd en vier gewonden werden naar een zie kenhuis overgebracht voor geneeskun dige hulp. Allen konden gisterochtend naar huis terugkeren. BETONMORTEL DE HANDEL IN BOUWMATERIALEN Duits en Bulgaars jeugdelftal in U.E.F.A.- eindtoernooi Het Duitse jeugdelftal (1618 jaar), heeft zich zondag ïn Mlinchen geplaatst voor het eindtoernooi van de UEFA, dat van 13 tot 23 april in Engeland zal worden gehouden. Weliswaar verloren de Duitse jeudspelers na 90 minuten spelen met 12 van Oostenrijk, maar aangezien de eerste wedstrijd in een 21 zege voor de Duitsers was ge ëindigd, bleek een verlenging noodza kelijk. Het w-~ tenslotte linksbuiten Netzer, die in 9e minuut van de verlenging Duitsland aan een plaats in het eind toernooi hielp. Ook Bulgarije kwalificeerde zich voor de eindstrijd door zonaag in Pazardjik de junioren van Zuid-Slavië met 10 te verslaan. De eerste weds try d was in een gelyk spel, 11, geëindigd. Na een nieer dair 10 uur durende be spreking hebben de Olympische comités van Oost- en West-Duïtsland zaterdag avond in West-Berlïjn besloten één Duit se ploeg af te vaardigen naar de olym pische spelen van 1964 in Tokio (zomer spelen) en Innsbruck (winterspelen). Daarmee werd dus de wens van hefc internationaal olympisch comité, dat tydens zijn laatste zitting in Lausanna op deze beslissing had aangedrongen, ingewilligd. Hoewel nog niet alle details zijn geregeld, staat wel vast dat de voor uitzending in aanmerking komende at leten zullen moeten deelnemen aan twee selectiewedstrijden, die in Oost- en West-Duitsland worden gehouden. Het I.O.C. had de wens uitgesproken, dat de selectiewedstrijden niet meer in neutrale landen zouden plaatshebben. Voorts is beslist, dat alle in aanmerking komende atleten een kans zullen krijgen. Waar dit politieke vluchtelingen betreft, zal elk geval apart worden beschouwd. Op 16 maart komen de beide Duitse olym pische comités weer byeen. Dan zullen nog een aantal bijkomende kwesties worden besproken. Marktberichten COÜP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM. Aardappelen 1119. Andijvie II 2,202,50, Rode kool 2769, Gele kool 53; Kroten 33— 45, Grote Peen 11—33, Prei II 1,50—2.00 per kg. Selderij 10—25 per bos. Sla IA 53—56, ,IIA 3035. C 2931 per stuk. Stoofsla 1.82 1.96. Spruiten IIA 15—41, IIB 15. IID 26, Spi nazie 2.23. Uien B 6—18, C 7—25. D 8—21, geschild 7—22. Witlof LA 1.42—1.53. IIA 1,11 —1.46. IB 1.28—1.39, IIB 1.06—1.29 per kg. Aanvoer 39.000 kg. Golden Delicious IA 66 91, IIB 39—59. IIA 51—73. Jonathan IA 59— 65, IIA 25—54. IIB 17—43, IIC 13—34. A A RD A PPELTERMIJNMARKT. De termijnmarkt opende flauw, zoals trou wens ook algemeen verwacht werd in ver band met de ingetreden dooi. De prijs voor Bintje 35 mm opw. april le vering liep vrij snel terug tot f 18.20 per 100 kg. welke prijs echter echter te laag bleek te zijn in vergelijking met de prijzen op de effectieve markt. Herstel kon dan ook niet uitblijven en in de loop van de week liep de prijs geleidelijk weer op. zodat vrij dag als hoogste prijs van do week 21.20 verkopers en f 21 kopers. De belangstelling was aanzienlijk beter dan de vorige weken het geval was geweest, het geen tot uitdrukking komt in de weekomzet, t.w. 945 contracten tegen 261 contracten in de voorafgaande week. Het aantal openstaande contracten is belang rijk teruggelopen en beliep bij het slot vrij dag 1133 contracten tegen 1429 contracten vorige week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9