Haamsteedse monteur uitvinder „schok -alarm" voor wegobstakels de BILT In toekomst minder deelnemers bij de ringrijderijen „Hosanna" Vlissingen huldigde twee leden Jaarvergadering Evenementen van Z.R.V. EL PONCHO P. J. GEYSEN TE GOES RIDDER IN ORDE VAN GREGORIUS DE GROTE Burgemeester Drijber opende expositie Minderhout en Loef te Middelburg ALMANAK CONTACTLENZEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 MAART 1963 VOORZITTER BRASSER: Bij de ringrijderijen in Zeeland moet in de toekomst op een min der groot aantal deelnemers gere kend worden. Deze verwachting sprak zaterdagmiddag de voorzit ter van de Zeeuwse Ringrijders- vereniging, de heer P. Brasser uit, toen de vereniging in de bovenzaal van het Middelburgs koffiehuis haar dertiende jaarvergadering hield. Het aantal paarden op de be drijven mindert snelonder de jon geren is minder animo dan voor heen. „Wat moeten wij hier straks aan doen?" zo legde de heer Bras ser de vergadering voor, „moeten we proberen de folklore door sub sidies in stand te houden?" t De heer Brasser, die intussen bestuurs lid is geworden van de organisatie voor de folkloristische groepen in zuid-west Nederland, ging met verder in op minder prettige, maar met realiteit; getekende toekomstbeeld. Er waren gewekter zaken, waaraan hy in zijn ope ningswoord aandacht kon besteden: 1962 is voor de Z.R.V. een goed jaar gewor den, de eensgezindheid onder de leden was groot en bij een van de diverse goedgeslaagde ringrijderijen kwamen de leden tot zulke voortreffelijke prestaties, dat de heer Brasser opmerkte: „Wij we ten niet meer waar de grens ligt". Weg< GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi C.N.V. over G.S.W. Vertegenwoordigers van het Christelijk Nationaal Vakverbond uit Zeeland en West-Brabant in de diverse gemeentelij ke sociale werkvoorzieningscommissies hielden zaterdag een bijeenkomst in „De Prins van Oranje" te Goes. In G.S.W.- verband stellen de gemeenten arbeiders te werk die geen rechten meer kunnen doen gelden op uitkeringen krachtens de werkloosheidswet, en arbeiders, die moeilijk te plaatsen zijn. De bemoeienis van de G.S.W.-commissie strekt zich voorts ook uit tot de werkplaatsen voor minder-validen. De heer A. Borstlap, tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond besprak de jongste ontwikkelingen op het terrein der G.S.W. In een op deze causerie volgende discussie werden de moeilijkheden en de problemen bespro ken waarmede de plaatselijke G.S.W- commissies worden geconfronteerd. In deze vergadering werden de data voor de verschillende in 1963 te houden ringrijderijen definitief vastgesteld. De ringrijderij met sjezen en de grote ring- rijderij te Middelburg worden respectie velijk op 18 juli én .22 augustus gehou den. De eerste klas wedstrijd is ditmaal in Koudekerke, op 22 juni, de tweede klas wedstrijd in Domburg, op 13 juli en de wedstrijd derde klas met tevens een vrije wedstrijd wordt op 27 juli in Vlissingen gehouden. De traditionele kamp op de pollepel zal om de duur te bekorten worden vereenvoudigd. Besloten werd dat hier om alleen die rijders zullen strijden, die telkens voor het middaguur de laatste vier ringen hebben gestoken. Bepaald werd voorts dat de uitreiking van de koninklijke bekers bij de grote wed strijd te Middelburg in het vervolg door alle dertig met oranje sjerpen ge tooide finalisten zal worden opgeluis terd. Het ledental van de Z.R.V. bleef in 1962 constant op 464. Dit bleek uit het jaar verslag van de secretaris, de heer H. Joosse. Het aantal deelnemers aan de ringrijderijen bleef constant; door goede samenwerking kwam men tot uitsteken de wedstrijden. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer J. Maljaars bleek, dat 1962 moest worden afgesloten met een nadelig saldo van f 111,49. De bestuursleden L. Dourleijn en D. Cop- poolse werden evenals voorzitter Bras ser herkozen. Twee mensen, die zich voor de Z.R.V. verdienstelijk hebben ge maakt en onlangs hun tachtigste en ze ventigste verjaardag vierden, ontvingen uit handen van de heer Brasser een ge schenk: de 70-jarige heer A. Dingeman- se uit Veere en de 80-jarige heer F. J. Castel uit Sint-Laurens, het oudste lid van de wedstrijdcommissie. Aan het begin van de vergadering werden een ontvallen lid, de heer C. Janse uit Middelburg en de heer J. Dronkers, in leven lid van de folklo ristische commissie in Middelburg, met een minuut stilte herdacht. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING TOEGEKEND Grote verdiensten voor katholieke zaak ns zijn grote verdiensten voor tie Kerk en de katholieke zaak is de heer P. J. Geysen te Goes, directeur van de wasserij „De Zon", zaterdagmor- <---0emd tot ridder in de Orde van is de Grote. Deken C. P. M. ip uit Goes maakte de heer Geysen de toekenning van deze hoge pauselijke onderscheiding bekend, na afloop van een vergadering van de r.-k. Nationale Bond van Wasindustriëlen in het Motel Breda. De heer Geysen voorzitter van deze bond. Alvorens deken Holtkamp hem de ere tekenen behorende bij deze pauselijke onderscheiding opspeldde, gaf de Goese -eestelijke een levendige schets van de .eer Geysen. Hij noemde de wasserij- directeur een man -met tal van verdien sten en bijzondere eigenschappen. „U hebt uw eerlijkheid, oprechtheid, ener gie en moed, voor een groot aantal ver schillende belangen ingezet", aldus de deken, die van mening was, dat de heer Geysen veel heeft bijgedragen tot de groei van het katholieke ziekenhuis St.- Joanna te Goes en de katholieke Natio nale Bond van Wasindustriëlen. Verder deelde hij mede, dat deze hoge kerke lijke onderscheiding onder meer als blijk van waardering was bedoeld bij het vijf tigjarig bestaan van de wasserij Zon", dat in het najaar van 1962 Goes is gevierd met een grootse huldi- van de directeur en diens gezin. het opspelden van de eretekenen overhandigde hij de heer Geysen de pau selijke verklaring, die eveneens bij deze onderscheiding behoorde. De heer Geysen toonde zich in zijn dankwoord zowel getroffen als ver baasd, omdat hij zich evenals talrijke anderen had ingezet voor de katholieke belangen. Daarna wenste de vice-voor- zitter van de r.-k. Nationale Bond van Wasindustriëlen, de heer H. W. Hoes uit Haarlem, de heer Geysen geluk. Hij bood mevrouw Geysen bloemen aan. Na afloop van het officiële gedeelte maak- Zaterdagmiddag is in de Kunstzaal van Van Benthem en Jutting te Middelburg een expositie geopend van olieverven en grafiek van de Middelburgse kunste naar Andries Minderhout en ceramiek en reliëfs van de Haagse kunstenaar Loef. De opening geschiedde door bur gemeester mr. J. Drijber, omdat jonk heer mr. T. A. J. W. Schorer door ziekte verhinderd was te komen. Burgemeester Drijber vroeg zich af, waarom er voor de opening van expo sities altijd overheidspersonen worden aangezocht. „Waarom niet eens een di recteur van een belangrijk bedrijf?" aldus mr. Drijber. met de samenleving, waarbij de over heid als een brug fungeert: Burgemees ter Drijber achtte het een belangrijke taak om, als vertegenwoordiger van de overheid, het contact tussen kunst en samenleving te stimuleren. In Middelburg zijn de mogelijkheden voor exposities niet ideaal, volgens de burgemeester. „Het valt my steeds weer op dat de Burgerzaal van het stadhuis eigenlijk niet ge schikt is voor het tentoonstellen Z-eeuwse Oponthoud.... En ook al klopten de U.V.V.-da- mes gezamenlijk op weg naar de U.V.V.-vergadering het automobiel nog zo bemoedigend tegen de flanken en oolc al .spra ken zij het automobiel nog zo be moedigend toe, er kwam geen be weging in. De dame die zou rij den, de enige met rijbewijs, mom pelde iets over een koude accu en de vijf andere vrouwelijke vrij willigers stonden er wat omheen te schutteren. .Maar doe dan toch wat'.", riep de dame vanachter het stuur, daarbij onrustig morrelend aan versnellingshendel en contactsleu tel. De dames keken elkaar even vertwijfeld aan en begonnen met één hand te duwen. Met de andere hand voorkwamen zij dat hun jassen vuil werden. Er lcwam beweging in de auto. Het vierd zelfs een aardig gange tje, zij het dan dal de motor nog niet draaide. Maar wat zou dat? Zo'n motor hoteft toch niet. hele dagen te draaien? Toch meenden de duwende dames dat er nog meer moest gebeuren. Koppeling los", schreeuwde er eentje die de bel wel eens had ho ren luiden. „Contact an!" steunde een ander. Mevrouw achter het stuur volgde de raadgevingen op. De auto kwam met een bons tot stilstand, de diverse dames vielen er met hun volle gewicht tegen aan. Na een halj uurtje kwam de mon teur. „Ik heb voor alle zekerheid maar een blik benzine meegenomen" sprak hij, „vjant daaraan zal het wel mankeren" De man bleek volkomen gelijk te hebben. van moderne kunst. Het lijkt alsof de kunstwerken in deze grote ruim te verloren gaan". Hy vestigde de aandacht op het Zeeuws Museum, waarvan men hoopt dat het in de toekomst een cultureel centrum wordt. Door een betere huisvesting zal ook aandacht kunnen worden be steed aan de moderne kunst. De burgemeester was van mening, dat boekhandel Van Benthem en Jutting door het organiseren van exposities voor een groot deel in de lancune op dit terrein heeft voorzien. Hy sprak hiervoor zijn dank uit aan de heer B. P. Carrière, wenste de beide kunste naars die hier al eerder exposeer den veel succes en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. De expositie blijft te bezichtigen tot en met 23 maart. Kweekschool acteerde voor „Volksonderwijs" - Zierikzee „Wanneer je te laat bent om een kind verantwoordelijkheid te leren lukt het nooit meer. En hoe zon je dat beter kunnen doen dan door zelf op het goede moment verantwoordelijkheid te aanvaarden". Dat was zaterdagavond in Zierikzee de teneur van een toespraak, die de heer M. A. Hage, directeur van de rijkskweekschool te Middelburg hield op een propaganda-avond van de afde ling „Volksonderwijs". Een avond die de ouders-leden enkele uren bepaalde by het doel en streven van de vereniging, die het belang van het onderwijs in ai zijn geledingen wil bevorderen en die in het bjizonder op de bres staat voor het openbaar onderwijs. Een bijeen komst ook in het kader van de toneel tournee, die een groepje leerlingen van de Middelburgse kweekschool door de provincie maakt met het bekende werk van de Engelse auteur J. B. Priestly „De gevaarlijke bocht". Nadat de voorzitter van de Zierikzeese afdeling van „Volksonderwijs", de heer J. L. Legemaate, medewerkenden en be zoekers in hotel „Concordia" had be groet, stond de heer Hage in zijn kwali teit van provinciaal federatie-voorzit ter enkele ogenblikken stil bij het nut van de vereniging. Als uitgangspunt voor zijn toespraak nam hij de Mam moetwet, die een planning ten aanzien van het voortgezet onderwijs voorstaat. De inleider wees daarbij op het belang van een adviserende organisatie, waar in ook „Volksonderwijs" zijn stem kan laten horen. Maar onmiddellijk sloot de heer Hage hierbij aan met de opmer king, dat het openbaar onderwijs een zuil dreigt te worden van de niet-katho- liek en de niet al te overtuigde ortho doxe protestant. „Toch zal het een school moeten zijn die te vormen heeft, omdat de ouders steeds meer beginnen te verwachten van de school. Een waar schuwing tegen het gebruik van vaak verouderde methodes van onderwijs achtte de spreker dan ook op zijn plaats. Een initiatief van „Volksonderwijs" om een onderzoek in te stellen naar een be heersvorm van de openbare lagere school was een voorbeeld, dat de heer Hage naar voren schoof om de activitei ten van de vereniging te illustreren. Met vaart en enthousiasme brachten zeven kweekscholieren daarna het drie rijven tellende toneelstuk over het voetlicht. „De gevaarlijke bocht", de ending in het gesprek, die de kwalijke kant van zes mensen in een rijk Engels milieu onthulde werd hier met overtui ging gepresenteerd. Een succes, dat een gul applaus als beloning kreeg. te een groot aantal leden van de r.-k. Nationale Bond van Wasindustriëlen van de gelegenheid gebruik de heer en mevrouw Geysen alsmede de overige ge zinsleden, te feliciteren. Vele sprekers voerden daarna, tijdens de lunch, het woord. Het uitreiken van de onderschei ding werd onder meer bijgewoond door een deputatie van de Goese vestiging van de wasserij „De Zon". Vanwege zijn vele verdiensten voor de katholieke zaak is de heer P. J. Geysen vit Goes zaterdag in Breda een pauselijke onderschei ding ten deel gevallen. Deken C. P. M. Holtkamp uit Goes speldt hem de eretekenen op, behorende bij het ridderschap in ae Orde van Gregorius de Grote. De bekende schrijver over bet Oranjehuis David Wijn beek stelde het fraaie foto boek samen, dat, zolang de voorraad strekt, uitsluitend verkrijgbaar is bij onze kan toren te Middelburg, Vlissin gen en Goes. In alle andere plaatsen kan men het boek bij onze agenten bestellen. „WILHELMINA" 96 pagina's in tweekleuren druk met meer dan 200 foto's in stevig omslag. Slechts 2,25. STOFFELIJK OVERSCHOT GEVONDEN BIJ HANSWEERT Op een zandplaat in de Westerschelde tussen Hansweert en Hoedekenskerke is zondag bij laag water een stoffelijk overschot gevonden, vermoedelijk van één van de opvarenden van de in het Nauw van Bath uitgebrande Italiaanse tanker „Miraf lores". Het stoffelijk overschot is overgebracht naar Kruinin- sjen; vandaag, maandag, komen twee of ficieren van de „Miraflores" uit Ant werpen over voor de identificatie. Van daag zal met drie politievaartuigen het schorren- en krekengebied van ae Wes terschelde worden afgezocht naar d« stoffelijke overschotten van de zeven nog vermiste bemanningsleden. Thoolse automobilist ramde gevel In de nacht van zaterdag op zondag is de automobilist V. L. uit Tholen op de Antwerpsestraatweg te Bergen- op Zoom met zijn wagen tegen de gevei van een huis gereden. De auto werd beschadigd, D. bleef ongedeerd. ,L. verloor de macht over het stuur, toep de wagen door on bekende oorzaak begon te slippen en het trottoir opreed. VOORLOPIG ANTWOORD OP MOTIE RAAD BRUINISSE Bij de stukken voor de aanstaande vrij dag te houden vergadering van de ge meenteraad van Bruinisse is een brief gevoegd van de minister van landbouw en visserij, mr. V. G- M. Marijnen aan het bestuur van „Zevibel". Dit ministe riële schrijven kan min of meer worden gezien als een voorlopig antwoord op de motie, die op 25 januari jL door dei gemeenteraad van Bruinisse is aange nomen. Daarin verklaarde de raad de ministers van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij ernstig te leurgesteld te zijn over de houding van de bewindslieden ten aanzien van het beleid rond de oesterproef. Dringend werd verzocht alsnog de aanleg van een proefbassin in het Veerse Meer te laten doorgaan. De gemeenten Tholen, Yer- seke en Zierikzee hebben adhaesie be tuigd aan deze motie. Begin verkoop van Golden Delicious De veilingvereniging „Kapelle-Bieze- linge en Omgeving" zal een begin ma ken met de verkoop van Golden Deli cious welke zijn opgeslagen in' de gas- cellen bij deze veiling. Voorlopig zullen er twee cellen met een totale inhoud van 163 ton worden geopend. De reste rende ruim driehonderd ton zullen ach tereenvolgens geleidelik op de markt worden gebracht. Dit werd besloten tij dens de zaterdagmorgen in de kantine van de veiling gehouden bespreking met de telers. Voor het verkopen van Bram- ley Seedling werd een commissie be noemd die een en ander nader zal be kijken en regelen. Het bij deze veiling opgeslagen kwantum B^amley Seedling in de gascellen bedraagt 53 ton. Ten opzichte van andere jaren is dat een feringe hoeveelheid. De leiding van de rjeenkomst berustte bij de voorzitter van de vereniging, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge. St.-Jansteen koopt saneringspercelen B. en w. van Sint-Jansteen stellen de gemeenteraad voor over te gaan tot aankoop van enkele percelen met op stallen aan de Geslechtendijk, eigen dom van de heer R. E. A. Vermandel. Deze aankoop houdt verband met de sanering van de Geslechtendijk. Dit voorstel komt aan de orde in de ge meenteraadsvergadering van donder dagmiddag 14 maart a.s. Op de agenda staan verder voorstellen geld beschik baar te stellen voor de vervanging van de houten vloeren in de r.-k. lagere school en een bijdrage van f 100 te ver lenen voor de op 2o april te St.-Jan steen te houden regionale varkensfok- dag voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan het begin van de raadsvergadering, die om half vijf begint, zal het nieuwe raadslid, de heer H. Vonck, worden be ëdigd. Collecte Leger des Heïls De te Aardenburg gehouden collecte voor hetLeger des Heils bracht ƒ167,50 op. Irt volle ]ohames\er\ ter vervanging bril, vervaardigen wij] k 150,per paar. Vraagt, naar onze 3-maanden proefcondities. Telefoon 010-57855 C.T.C. - Claes de Vrieselaan 19 Rotterdam. Mari Krijger heeft octrooi aangevraagd Knipperlichten en sirene-stoten IN HAAMSTEDE woont de uitvin der van een instrument, dat in de nabjje toekomst voor automobilisten, tractorberyders of buschauffeurs vele mogelijkheden heeft om zich ua een ongeval of pech op een drukke ver keersweg te beveiligen tegenover de overige weggebruikers. De 49-jarige monteur Mari Krijger heeft met een vernuftig systeem een zogenaamde schok&chakelaar geconstrueerd, die volkomen automatisch werkt, zodra het motorvoertuig ergens mee in aanrijding komt. De elektrische in stallatie verandert dan op slag in een alarmerend geheel van knipper lichten en een stotende sirene of claxon, waardoor het overige verkeer al op grote afstand op het obstakel attent wordt gemaakt. Het apparaat is bij de Nederlandse Octrooiraad ge deponeerd. „Ik heb er lang over geprakkizeerd. Maar toen het idee eenmaal in mijn hoofd zat heb ik het apparaat achter elkaar, zonder een tekening te ge bruiken, gemonteerd". In zijn huis kamer aan de Hogezoom heeft Krij- fer ons zaterdagmiddag zijn uitvin- ing gedemonstreerd. Hij had er nu wel een tekening bij. Die heeft het Octrooi- en Merkenbureau Van Exter gemaakt met een uitvoerige beschrij ving erbij. „Merkwaardig genoeg is nooit iemand op de gedaphte geko- met 'n dergelijk alarm "met optische en akoestische middelen voor bezitters van motorvoertuigen te construeren", staat daarin te lezen. De Nederlandse Octrooiraad zal de vinding van Krij ger op z'n orginaliteit testen, 'n Groot bedrijf in de automobielsector is al erg geïnteresseerd voor het apparaat van de Haamsteedse monteur, die in dienst is van Smit en Bolnes' diesel- motorenfabriek N.V. te Zierikzee, Het principe van deze schokveilig- heidsschakelaar berust op een mag netisch, mechanisch en elektrisch systeem, dat naar het zich laat aan zien nog een serie aan nieuwe moge lijkheden in zich bergt. 1 Werking zodra het motorvoertuig er gens mcc in aanraking komt schiet de hefboom van de schakelaar tussen twee mag netische blokjes uit: <le mo tor stopt en de elektrische voorziening van het gehele voertuig valt onmiddellijk uit. Iedere vorm van kortsluiting in het elektrisch circuit is uit gesloten. Op hetzelfde ogenblik komt een stroorakering in werking, die zich op alle nog fntact gebleven stroomdraden richt: alle binnen- en buitenlichten kunnen gaan knipperen en een claxon of sirene aan het mo torvoertuig geeft stotende ge luiden. Het is ook mogelijk om bij in te schakelen. Daartegenover lean do alarmering bij een „niemendalletje" door een handgreep te verzetten dade lijk ongedaan worden gemaakt. Geboren knutselaar „ik heb me aan het denken gezet, toen verkeersdeskundigen om dc ta fel gingen zitten om een beveiliging te ontwerpen voor het overige ver keer, wanneer een auto door de middenbermschiet". Mari Krijger is een geboren knutselaar. Toen vo rig jaar in Zeeland twee dodelijke ongelukken voorkwamen doordal: een tractor in een sloot gleed, terwijl er niemand anders in de buurt was, zag hij plotseling ongeveer hetzelfde pro bleem voor zich. Obstakels op de weg in de vorm van verongelukte of gestrande voertuigen dienen zo goed en zo snel mogelijk te worden beveiligd. Zowel voor de inzittenden als voor de overige weggebruikers. Daar ging het om. En daarvoor heeft de Haamsteedse monteur nu een op lossing gevonden. Die is verborgen in een instrument met magneten, stalen hefbomen, trekveren, veilig heidspallen en een elektrische kering, die ln zijn geheel kan worden aange sloten op een accu van het voertuig. En hoe ae auto of de tractor dan ook terechtkomt op zijn kant, over de kop of voorover =- in een fractie van een seconde zal het alarm in werking komen. 1)0 veiligheidsscliokschakelaar van Marl Krijger is niet veel groter «lan een sigarenkistje van standaard for maat. Het apparaat kan in iedere wagen onder het dashboard worden gemonteerd en zal ongetwyfeld nog iu verschillende maten in de handel kunnen worden gebracht. De uitvin der heeft al een octrooinummer ont vangen. Het Haagse deskundige bu reau is bijzonder enthousiast en Kro ger heeft er grote verwachtingen De Haamsteedse automonteur Marl Krijger heeft een installatie ontwikkeld, waarmee verongeluk te of gestrande motorrijtuigen op de weg voor zichzelf en voor het overige verkeer met een dui delijk optisch en akoestisch alarm kunnen worden beveiligd. (Foto P.Z.C.) Geslaagde uitvoering zangvereniging Voor het eerst zijn e rin de ring Zeeland van de Koninklijke Neder landse Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen twee zilveren draagmedailles uit gereikt. Deze bijzondere gebeurte nis vond zaterdagavond plaats tij dens een openbare uitvoering van de christelijke zangvereniging „Hosanna" in de Johanneskerk te Vlissingen. In aanwezigheid van een groot aantal belangstellenden speldde de voorzitter van de ring Zeeland, de heer P. van de Wiele uit Goes twee leden van de Vlissin- se vereniging de versierselen op de borst. Het waren de heer en mevrouw Van de Velde-De Nooyer, die deze eer te beurt viel. Dit echtpaar zette zater dagavond na samen meer dan een eeuw „Hosanna" te hebben gediend een streep onder zijn „muzikale looj baan". De heer en mevrouw Van c Velde namen tijdens de openbare uitvoering afscheid van het koor. „U bent nu zo'n beetje aan uw zwanen- g bezig", zo merkte de heer P. van Wiele op in zijn toespraak, waarin verder onder meer namens het bondsbestuur zijn waardering voor dt activiteiten van het echtpaar tot uit drukking bracht. Hy meende voorts, dat de heer en mevrouw Van do Velde wel tig gestemd moeten zijn nu ze bij afscheid een bloeiend koor kunnen achterlaten. „Daar zit een heel stuk werk van Uzelf in", sprak de heer Van de Wiele. „De bond heeft dan ook ge meend U voor deze uitzonderlijke staat van dienst te belonen". Hierop haalde de voorzitter van de ring Zeeland de medailles te voorschyn en speldde ze onder applaus van het talrijke publiek Van de Velde op Voor deze huldigingsplechtigheid een aanvang had genomen, had ae zangver eniging reeds een ïyvig programma af gewerkt. Het programma, dat by het publiek werd geïntroduceerd door voor zitter H. W. Woltering, Jag ln de sfeer van de gewijde muziek. „Hosanna" had voor een dergelyke samenstelling ge zorgd in het kader van de Sweelinck- heraenking, die vorig jaar werd gehou den. Het is een alleszins geslaagde uit voering geworden, waaraan het aan dachtig luisterende publiek enige sfeer volle uren beleefde. Indrukwekkend Na de opening met het bondslied bracht het koor op voortreffeiyke wijze enige psalmen ten gehore. In drukwekkend was het optreden van een blaaskwartet. Ook ae orgelsolo van J. Nieuwenhuyzg, naar een fan tasie over „Dankt nu allen God' van Feike Asma werd perfect uitge voerd. Het jeugdkoor, dat eveneens tot goede -irestaties kwam, was onder meer te jelulsteren in het „Klokkenlied" van H. W. van de Mey en in het oud-Neder- Werkvergadering „Vrienden van Veere" De vereniging „Vrienden van Veere' hield zaterdagmiddag onder voorzitter schap van mr. dr. W. Hugenholtz een kvergadering in do Campveerse to- Er werd uitvoerig gesproken over de recreatie in Zeeland en over de plaats, die Veere in dit opzicht behoort in te nemen. Besloten werd de opvat ting van de vereniging in een brief ter kennis van het provinciaal bestuur te brengen. Het hoogtepunt iy de openbare uitvoering van de christelijke zangvereniging ,jHosanna" te Vlissingen ioos zaterdagavond de huldiging van het echtpaar Van de Velde-de Nooijer. Mevrouw Van de Velde wordt hier door de heer P. van de Wiele, voorzitter kring Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Bond van christelijke zang- en oratoriumverenigingen onderscheiden. De heer W. van de Velde kijkt toe. (Foto P.Z.C.) landse volkslied „Schoon boven alle schone". Ook kwamen de jonge leden tot een gave vertolking van het „Ave Verum" van W. A. Mozart. Pianiste mej. Sorel en Ina Joziasse (blokfluit) verleenden bij het optreden van het jeugdkoor muzikale assistentie. Met volle overgave zong een koortje van acht meisjes onder meer het lied „Zomeravond". Het programma na de pauze bevatte onder meer de uitvoering van psalm 42 van Felix Mendelssoh Bartholdy, waar in de sopraan mevrouw L. E. Janse- Huissoon excelleerde. De leiding van het 54 leden tellende koor was oij de heer J. Suurmond in goede handen. De christeiyke zangvereniging „Hosanna" hoopt volgend jaar met een nog groter Tienjarige jongen door ijs gezakt en verdronken Zaterdagmiddag om 2 uur is het tienja rige zoontje van de familie Van Leest uit Middelburg by de Domburgse Water gang te Middelburg door het ys gezakt cn verdronken. Het jongetje speelde met enkele vriend jes langs ae waterkant en wilde probe ren of het Ijs nog sterk genoeg was. Toen hij door het ys zakte, werd ny on middellijk door de stroming, veroorzaakt door het gemaal De Boreel, onder het ijs getrokken. Zijn broertje van 9 jaar trachtte hem nog beet te pakken, maar zakte ook door het ys. Gelukkig kon een van de andere jongens hem tijdig vastgrypen en op de wal treltken. Na een nalf uur dreggen vond de politie van Middelburg het stoffeiyk overschot op 40 meter afstand van de plaats waar de jongen door het y's was gezakt. Kampweken C.J.V. in Vrouwenpolder tot 16 iaar een viertal kampweken vast gesteld, welke van half juli tot half augustus in een kampeerschuur to Vrou wenpolder zullen worden gehouden. Voorts werd gesproken over de traditio nele bondsdag, die, zoals bekend, tweede paasdag in Vlissingen wordt gehouden, s Morgens is er een wïjdingsdienst in de Jacobskcrk, waarin ds. J. Kwast uit Vlissingen het liturgische gedeelte voor zyn rekening neemt. Het bijbelgedeelte wordt gelezen door de voordrachtskun stenaar Berkhemer. De samenzang wordt begeleid door de Koninkiyke har monie St.-Ceacilia te Vlissingen. 's Mid dags verhulzen de jongeren naar het Concertgebouw, waar ,JJe Jonge Spe lers" uit Vlissingen het stuk zullen op voeren, getiteld „Rapalje". Voorts staat een optreden op het programma van de band van Han v. d. Rhee uit Goes. Tydens de zaterdagmiddag gehouden P. C.-vergaderlng werd voorts gesproken over ae reorganisatie binnen de provin ciale commissie. Concours chr. zangers in Middelburg Tijdens de zaterdagmiddag In „De Op ril" te Goes gehouden algemene leden vergadering van dc Ring Zeeland van Christelijke Zangverenigingen Is beslo ten het iaarlykse concours to houden op 18 inei aanstaande en wel in de vci- llnghnl te Middelburg. Momenteel zyn De Ring zal dit najaar het vijftigjarig bestaan vieren, waaraan bijzondere aan dacht zal worden geschonken. Zo mo- gciyk zal een gerenommeerd koor wor den uitgenodigd om tydens dc jubileum viering op te treden. De bij de Ring aan gesloten koren zullen by deze Jubileum viering in de gelegenheid worden ge steld elk één zangnummer ten gehore te brengen. De goedbezochte vergadering werd?, geleid door de heer P. v. d. Wiele. VERWACHT. KRIMPENDE WIND Aanvankelijk opklaringen, later toene mende bewolking en kans op regen. rwegend matige naar richtingen tus sen zuid en oost krimpende wind. Over het algemeen iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 12 maart Zon op 7.04 onder 38.37 Maan op 20.55 onder 08.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2