FRANKRIJK REIKT DEN HAAG DE HAND De Gaulle wellicht zaterdag a.s. reeds naar Nederland Russen en Chinezen zouden gaan praten OESTERPROEF GAAT NIET DOOR Kennedy naar Europa K.R.O.: „REGERING ZETTE ONS Interview met Bidault mocht PISTOOL OP DE BORST" betrekkingen met Parijs niet verstoren BIDAULT IS TÓCH IN BEIEREN - BEWAAKT DOOR DUITSE POLITIE Bonn om politiek asiel gevraagd 0 ngelufeje Geruchten uit Peking Kroesjtsjew beschuldigt Beria van verraad EXPLOSIE IN STAALFABRIEK -19 DODEN Kanon en muis Betere kansen voor mossel- verwaterproef Vandaag... PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 15 ct. Bureaus: Vlisslngen: Maandag XI maart 1963 2911. Zierifczee red tel. 2425 adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv f 4,50 Ingez med 3 x tarief Kléine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p' regel (min. ƒ1,50). „Brieven 'bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 3 9 P.Z.C., Middelburg. „Schok-alarm" in Haamstede Pagina 2 (Van onze Haagse redactie) Hoewel iedere officiële bekendmaking terzake nog ontbrak, achtten waarnemers in Den Haag het dit weekend niet onwaar schijnlijk dat het bezoek van de Franse president, generaal Char les de Gaulle, aan koningin Juliana en prins Bernhard al deze week te gebeuren zal staan. Als datum werd zelfs zaterdag 16 maart aanstaande genoemd. Het korte bezoek zal een privé ka rakter dragen, maar onmiskenbaar ziet men er ook de uitgestoken hand in van Franse zijde: een toenadering tot Nederland,1 welke van Nederlandse kant blijkens de verklaringen van de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns van vrijdag jl. welwillend tegemoet getreden wordt. De bewindsman verklaarde toen na het bezoek van de voorzitter van de Europese commissie, prof. Hallstein aan Den Haag, dat er misverstanden waren weggenomen en dat het Neder landse standpunt ten aanzien van de E. E.G.-associatie van de Afrikaanse sta ten (ex-Franse koloniën voor het me rendeel en derhalve landen, waarin de Franse president sterk is geïnteres seerd) veel' minder extreem was dan de pers wel eens voorstelde. Prof. Hallstein die liet blijken dat zijn missie in Neder land mede door de Amerikaanse rege ring was geïnspireerd, schijnt in Der Haag als katalysator tussen uiteenlo pende Franse en Nederlandse stand punten te hebben gewerkt. T.V.-affaire Hoewel er wel aanwijzingen in deze richting zijn, onthoudt men zich in regeringskringen van enige verkla ring, dat het juist deze beide gebeur tenissen van vrijdagmiddag zouden zjjn geweest, die tot een vernauwing van net regeringsstandpunt ten op zichte van de K.R.O.-televisie-uitzen- ding van Bidaults interview aanlei ding hebben gegeven. Mr. Van Doorn, voorzitter van de K.R. O., heeft medegedeeld, dat hij donder dag nog in gemoede met de staatssecre- tarissen van O. K. en W. en van buiten landse zaken over de kwestie had zitten praten en dat hij vrijdagmiddag wel zèer geschokt was door de ultimatieve toon van het telegram, waarin hem een ult- zendverbod werd opgelegd. Mr- Van Doorn heeft in zijn mededelingen geen verklaring gegeven voor wat ér tussen donderdag en vrijdagmiddag gebeurd kon zijn, dat tot een zodanige verhar ding van de verhouding van de regering aanleiding had kunnen geven. Al eens eerder, zo vernemen, wij, heeft de Nederlandse minister van buitenland se zaken voor de vraag gestaan, of hij bepaalde televisie-uitzendingen moest ontraden. Er is al eens een Frans ver zoek geweest om een V.P.R.O.-uitzen- ding over Algerijnse vluchtelingen in Marokko tegen te houden de minis ter heeft er toen geen gevolg aan ge geven. K.RD.-stavd"nnt Mr. Van Doorn gaf gisteren in Hil versum een uiteenzetting van zijn standpunt. „We konden inzien dat het interview geen prettige Indruk op de Fransen zou maken, en we waren bereid in onze beslissing over al of niet uitzen den te laten meespreken de overwe ging of dit schadelik zou zijn voor de relatie Nederland-Frankrijk. Maar we achtten het volstrekt onjuist dat de affaire behandeld is onder aus piciën van de staatssecretaris voor tele visiezaken, de man die over enkele dagen bij de behandeling van de toewij zing van het tweede net in de Kamer de „vrije meningsuiting" moet verdedi- Bedenkelijk Het feit dat de K.R.O. in feite een ver bod trof acht ik hoogst bedenkelijk. We hebben contact met de juridische advi seur van de K.R.O., mr. Witteman, om dat het al zo lang geleden is dat ik zelf rechten studeerde. Een verstoring van de openbare orde kon mr. Witteman niet zien, evenmin als een bedreiging van de veiligheid van de staat. We von den dus geen redenen de uitzending niet te laten doorgaan, behalve de zekerheid dat de P.T.T. in opdracht van de rege ring het beeld zou hebben uitgedraaid. Dat werd ons duidelijk na een gesprek met de commissaris van het radiowe zen, mr. M. van Veen. We kenden ook het standpunt van de minister van bui tenlandse zaken. We hebben de Neder landse Televisiestichting ingelicht over het feit dat ons een verbod tot uitzen- Als gast van Duitse journalist Bidault is in Beieren. De Westduit- se autoriteiten wisten dat sinds verleden week, aldus heeft de Duitse journalist Heinz von Nou- huys, Bidaults gastheer gister avond op een persconferentie in Steinebach verklaard. De persconferentie werd inderhaast be legd toen het kleine dop) aan de Woerth- see in Beieren door journalisten werd overstroomd. Von Nouhuys, eigenaar vrijheid van de televisie- De K.R.O., al dus de heer Van Doorn, is het pistool op de borst gezet door de regering. Tenslotte verklaarde mr. Van Doorn nadrukkelijk dat de storing in het balletfilmpje dat in plaats van het interview met Bidault kwam, een ongelukje was. Premier Kroesjtsjew heeft het voormalige hoofd van de Russi sche geheime politie Lawrenti Be ria en ex-premier Georgi Malen- kow openlijk ervan beschuldigd Oost-Duitsland te hebben willen Duizenden studenten hebben in Cairo ledemonstreerd om uiting te geven aan \un voldoening over de nieuwe staats greep in Syrië. Op de foto een overzicht van een klein deel van de demonstreren- den op het Gomhouria Plein in Cairo. opgeven. Hij zei dit in een redevoe ring die gisteren in de Prawda werd gepubliceerd op dezelfde dag dat uit China berichten kwamen over op handen zijnde besprekin gen tussen Moskou en Peking over een bijlegging van de ideologische geschillen. De aanklacht tegen Beria en Malenkow kan gezien worden als een bewijs van Ruslands huidige vastbeslotenheid de Duitse Demokratische Republiek te handhaven. Kroesjtsjew waarschuwde dat afwij kingen van de partijlijn door kunste naars niet geduld zullen worden, oefende kritiek op schrijvers als Ilja Ehrenburg en Jewgeni Jeftoesjenko en keerde zich, voor de tweede maal in twee weken, tegen de westelijke beschuldigingen over anti-semitisme in de Sowjet-Unïe. De redevoering werd gisteren in de Prawda gepubli ceerd. Over Stalin zei Kroesjtsjew, dat ondanks zijn fouten en machtsmisbruik een toegewijde communist en Marxist is geweest. „Toen de voormalige dictator stierf, hadden veel mensen, ook ik, tra nen in de ogen. En dat waren eerlijke tranen", aldus Kroesjtsjew, Beria ech ter, „dat verachtelijke stuk mens, deed zelfs geen moeite om zijn blijdschap verbergen, staande bij Stalins kist". Kroesjtsjew gaf toe, dat hij en andere partijleiders onder StaJin wel op dé hoogte waren van de arrestaties die in het gehele land plaatshadden, maar wij wisten niet, zo zei hij, of dez" geheel en al onschuldig waren. Niets bekend In Moskou Is intussen officieel noch of ficieus Iets bekend geworden over de pogingen, die volgens berichten uit Chi na zouden worden gedaan om een ge sprek tussen Moskou en Peking te ar rangeren. In westelijke diplomatieke kringen in Moskou neemt men aan, dat zulk een gesprek, als het tot stand komt, zal be ginnen op laag niveau. Een spoedige ontmoeting tussen Kroesjtsjew en Mao Tse Toeng acht men uitgesloten. beeldbuis een verklaring had af gelegd over de „kwestie van het interview met Bidault", heeft de voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doorn, daarna een pers conferentie gehouden over deze aangelegenheid. Op deze foto, wél ke tijdens de bijeenkomst werd qemaakt, v.l.n.r. Richard Schoon hoven, redacteur van het pro gramma jfirandpunt." waarin het interview zou worden ver toond), mr. H. W. van Doorn en de heer J. Casteleijn, adj.-direc- teur K.R.O.-televisie. VIJFENTWINTIG MILLE AAN JUWELEN GESTOLEN Uit een villa aan de Hoogwerflaan In Den Haag zijn juwelen en sieraden ter waarde van f 25.000 gestolen. Terwijl de bewoners afwezig waren verschaften de inbrekers zich toegang via een raam aan de zijkant van het huis. BIDAULT OOK NIET IN HET WEEKOVERZICHT In het weekoverzicht van het N. 1 T.S.-journaal was gisteravond geen flits van het Bidault-inter- view opgenomen. Een woord- i voerder van de N.T.S. verklaarde, dat men oorspronkelijk twee mï- nuten van dit interview zou uit- i zenden, een andere flits dan vorige week dinsdagavond in het late journaal was opgenomen, i Gezien de moeilijkheden van de K.R.O. heeft het N.T.S.-bestnnr hiervan afgezien. Bij een explosie in de Siepman staalfa briek in Belecke, West-Duitsland, zijn zaterdag 19 personen gedood. Veertig arbeiders werden gewond. Omdat het zaterdag was, werkte er op het tijdstip van de exjïlosie (om half tien 's morgens) slechts een ploeg van ongeveer 75 man. De explosie, die mij len ver te horen was, vernielde alle vijf ;ebouwen van het complex. De arbei- ers werden bedolven onder verwron gen staal en zware machinerieën. EGYPTE WEER IN LIGA Egypte heeft besloten zich weer bij de Arabische Liga aan te sluiten en zijn activiteit daarin te hervatten, zo meldde het gezaghebbende Egyptische dagblad „Al Ahram" gisteren. Egypte heeft de li ga gehoycot sinds de raad van deze orga nisatie vorig jaar bijeenkwam om een klacht van Syrië te behandelen over Egyptische inmenging in zijn binnen landse aangelegenheden. van het huis waar Bidault zijn tijdelijke toevlucht heeft gezocht, en Oscar Stammler, hielden de persconferentie. Stammler is onlangs ontslagen als hoofdredacteur van het weekblad „Re-, vue" wegens zijn contacten met de orga nisatie van het geheime leger (O.A.S.). Zij vertelden dat Bidault gistermid dag een uur lang was ondervraagd door mannen van het bureau van de Münchense officier van justitie en door iemand van het federale opper ste gerechtshof in Karlsruhe. Na af loop van het verhoor kreeg Bidault te horen dat hij een vrij man was en vrij om te gaan en te staan waar hij wilde, aldus Stammler. Eigen keus Men maakte zich echter bezorgd over zijn veiligheid, zo voegde Stammler er aan toe cn men zeide hem dat hij zich een verblijfplaats moest kiezen. Nou huys viel in met te zeggen dat Bidault Steinebach koos. Hg wil er blijven tot er beslist is over zijn verzoek om politiek asiel in West-Duitsland. Overvalwagens De metgezellen van Bidault zijn zijn se cretaris Gny Ribeau en een journalist Paul Ribeau. Politiemannen in burger en uniformen bewaken het huis en er staan bovendien ook overvalwagens van de politie. De leden van een Russische muzi kale groep van het Rode Leger wélke op het ogenblik voor een tournee in Engeland verblijft, hébben zaterdag een krans ge plaatst aan de voet van de ceno taaf, het Britse nationale gedenk teken voor de gevallenen uit de wereldoorlogen. Op de foto marcheren de Russen af na de korte plechtigheid bij de Waarover moet men zich het meest verbazen? Over de ommekeer in het gedrag van minister Luns of over het schot, dat de Nederlandse regering met een kanon heeft gelost op een pie terig televisiemuisje? Het beste lijkt het beide punten onder één noemer te bren gen, dan is er nog iets van te begrijpen: van het kanonschot namelijk. Er bestaat immers een duidelijke relatie tussen de politieke ontwikkelingen van de laatste dagen tussen Nederland en Frankrijk en het zonderlinge besluit van de regering om het interview met Bidault, dat voor de KRO-televisie ,-zou worden vertoond, te verbieden. Vermoedelijk zal men in Den Haag deze relatie wel ontkennen, maar de ieiten wijzen anders uit. Ziehier de feiten: er is een druk diplo matiek verkeer aan de gang om de zéér verkoelde verhouding tussen Frank rijk en Nederland een afkoeling, die overigens helemaal voor rekening van de heer Luns komt weer in normale ba nen te leiden. Het blijkt, dat óók de heer de Gaulle daaraan veel is gelegen, want hij biedt zelfs aan een informeel bezoek aan het Nederlandse staatshoofd te brengen. Maar op datzelfde ogenblik wordt bekend, dat de KRO het omstre den televisiegesprek van de BBC met Bidault op het scherm zal brengen. En dat nu past helemaal niet in de toestand van het moment. De heer Luns, die de af gelopen weken her en der nare verklaringen heeft lopen afleggen over de Franse re gering en vermoedelijk een week geleden nog met grote aandacht het vraagge sprek zou hebben gevolgd, krijgt nu de schrik van zijn leven. Gevold: een druk contact met de KRO, waarbij de staats secretarissen Van Houten en Scholten vragen de uitzending niet te willen laten doorgaan. Ook op andere wijze wordt druk uitgeoefend, maar als blijkt, dat dit niet het gewenste gevolg heeft, wordt vrijdagmiddag het kanon in stel ling gebracht: de regering kondigt maat regelen aan, die in feite een verbod van de uitzending betekenen. Een nadrukke lijk en demonstratief gebaar om de Franse regering duidelijk te maken, dat ook Den Haag alles wil vergeven en ver geten. gen te worden gemaakt. In de e BESLISSING VRIJWEL ZEKER GEVALLEN Het overleg tussen de ministers vun verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij over de oesterproef in het Veerse Gat is, naar wij vernemen, zo ver gevorderd, dat er thans be sloten zou zijn de oesterproef geen doorgang te laten vinden. Als overweging heeft niet ge golden de situatie van de ver zoeting in het Veerse Gat, maai de situatie rond de Grevelingen, waar te zijner tijd het definitie ve bassin zou worden gebouwd. Men acht het niet mogelijk tot een redelijke kunstmatige kweek van oesters te komen in de Grevelingen in verband met de afvoer van zoet water door het Haringvliet. Op grond van deze overweging zou men het niet nodig achten experi menten te beginnen in het Veerse Gat, waarvan de definitieve vorm De minister van landbouw en vissery toch niet kan worden voortgezet In de Grevelingen. Inmiddels hebben de Zeeuwse vissers van de minister van landbouw en vis serij, mr. V. G. M. Marijnen een ant woord gekregen op hun gezamenlijk appel over de oesterproeven in het Veerse Meer. Daarin is als enig lichtpunt te bespeuren: „Mocht on verhoopt de proef in het Veerse Meer geen doorgang vinden, dan wil dit geenszins zeggen, dat tengevolge daarvan ook een semi-technische proefneming over het kunstmatig verwateren van mosselen achterwege zal blijven." Minder urgent noemt deze proef voor het verwate ren van mosselen in zijn aan het be stuur van „Zevibel" gerichte brief echter aanmerkelgk minder urgent. De definitieve beslissing is primair afhankelijk van het inzicht in de mo gelijkheden, zoals deze zullen blijken uit het toegezegde rapport van de minister van verkeer en waterstaat, zo vervolgt de brief. Zoals bekend behoeft de proef tot verwatering van mosselen niet nood zakelijkerwijs in Zeeland tc geschie den. Ook van Friese zyde is reeds enige malen gepoogd deze proef te doen plaatsvinden in deze provincie. Het ziet er niet naar uit, zo mag men concluderen, dat de oester- en mos- men, indien hij zou hebben toegegeven aan de druk van de regering. Deze om roep heeft dit niet gewild en op dat mo ment behoorde het kabinet te overwegen wat er diende te gebeuren. De regering besloot daarby dus tot het uiterste te gaan: haar besluit kwam neer op een 'eitelïjk verbod. En dat nu is inderdaad met een kanon op een muis schieten. Waar het immers om ging was een na drukkelijke demonstratie aan de Fran sen, dat de Nederlandse regering aan een ommezwaai bezig is, althans, dat zij dit Bidault-vraaggesprek afkeurt. Maar daarvoor was die besluit niet nodig ge weest: een brief aan de KRO met de mededeling, dat de regering de uitzen ding van het omstreden interview ern stig zou betreuren, ware voldoende ge weest. Publikatie van deze brief zou eveneens een gewenst effect jegens Pa rijs hebben gehad. Instede daarvan werd echter een grondrecht van de democratie geschonden, namelgk de vrijheid van me ningsuiting: anders kan men deze re- geringsstap werkelgk niet noemen. Im mers, het interview was qua inhoud reeds lang bekend, terwijl de bijbehoren de commentaren zowel van Britse als van KRO-zgde voor Bidault vernieti gend waren. Voorts had deze uitzending geen primaire nieuwsfunctie, maar be oogde het Nederlandse publiek een om streden film te tonen, waarover moei lijkheden waren gerezen tussen Enge land en Frankrijk. Dit alles nu maakt het regeringsargument (gevaar voor de veiligheid van de staat en de openbare orde) tot een ridicule aangelegenheid. Er past op dit kabinetsbesluit slechts ernstige kritiek. Het opvallende van deze zaak is bo vendien. dat deze niet goed te pra ten stap van de regering voor de directe verantwoording komt van staatssecreta ris Scholten, de bewindsman die binnen kort de nota over de reclamctelevisie in de Kamer moet verdedigen. Wat deze staatssecretaris in dit stuk heeft ge schreven over de vrijheid van menings uiting krijgt nu wel een bijzonder accent. Men zou hem het clublied van Feijenoord willen toezingen: geen woorden, maar daden! Zgn daden zijn in lijnrechte te genspraak met de woorden, die hij in zijn memorie van antwoord aan de Ka mer heeft neergepend. Wij geloven, dat alles bleien genomen slechts één conclu sie mogelgk is: hoezeer men er ook be grip voor kan hebben, dat de regering •in een lastig parket was gekomen, dat neemt niet weg, dat zij de vrgheid van meningsuiting heeft aangetast. Men zij gewaarschuwd door deze gang van za ken: het zal goed zijn in"de toekomst de verhouding regering-televisie in het algemeen nauwkeurig in het oog te hou den. President Kennedy zal in de twee de helft van juni Italië en West- Duitsland bezoeken, zo heeft een woordvoerder van liet Witte Huis gisteren meegedeeld. De data zijn nog niet vastgesteld. De woord voerder wist niets van plannen om Londen of West-Berlijn in het reisschema van de president op te nemen. is het 400 jaar geleden, dat de raadsleden Oranje, Egmond en Hoorne in een scherp schrgven aan koning Philips II met hun ontslag dreigden, indien kardi naal Granvelle, aartsbisschop van Mechelen en tevens leider van de clerus in de Staten van Brabant, niet uit de Nederlanden werd te ruggeroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1