„GRANDEUR" VERBERGT DE GISTING IN FRANKRIJK NIET Boer Koekoek betaalt geen heffing - maar dat hoeft hij ook niet... Zal Petit-Clamart drie doden kosten? KLANKBORD Pompidou herhaalt standpunt regering DRIE KINDEREN IN KOELKAST OMGEKOMEN Twaalf jaar geëist tegen zeeman, die man doodschoot Kandidaten kijken kat uit boom PARTIJ „VOLKSREFERENDUM" IS GEEN LANG LEVEN BESCHOREN Na verkiezingen direct uiteen DE WONINGBOUW IS HET ZWAKKE PUNT VAN HUIDIGE KABINET Franse mijnwerkersstaking Chaotische ochtend in Parijs ARGOUD DIENT AANKLACHT IN KERNRAKET GING „UIT ZICHZELF" DE LUCHT IN Hij is geen boer", zegt het landbouwschap ZATERDAG 9 MAART 0.963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MIJNWERKERS BEZORGEN DE GAULLE EEN NEDERLAAG VERZET TEGEN ONTVOERING VAN EX-KOLONEL ARGOÖD (Van onze Parijse correspondent) Terwijl in Londen het gordijn van de B.B.C. opging over Georges Bidault voor de televisie, zakte in Vincennes het gordijn over de negen beklaagden en zes voortvluchtigen, die voor een militaire uitzonderingsrechtbank terechtstonden wegens een aanslag op generaal de Gaulle in de Parijse voorstad Petit-Clamart, verleden jaar augustus. Drie van de voornaamste beklaagden, Bastien- Thiry, Bougrenet de la Tocnaye en Jacques Prevost, werden ter dood veroordeeld. Tegen hun vonnis is geen hoger beroep mo gelijk. Hun lot ligt enkel en alleen nog maar in handen van de Gaulle, die in de weinig benijdenswaardige positie verkeert al of niet gratie te moeten verlenen aan hen, die hem en met hem zijn vrouw en schoonzoon hebben willen vermoorden. gratie in welwillende overweging te ne men. Nog maar kort geleden hebben parlementsleden van de Gaullistische partij bij de Kamer een voorstel inge diend tot afschaffing van de doodstraf. Onder druk van hogerhand hebben zij dit voorstel ijlings ingetrokken. Dat wijst er op, in welk een stemming de Gaulle verkeert. Nederlaag Vermoorden was geenszins de bedoeling, hebben de beklaagden tijdens het proces willen volhouden. Wij wilden het staats hoofd alleen maar ontvoeren, hem tij dens zijn overbrenging naar een tfóde- Ijjke gevangenis bril en bretels afnemen en hem daarna laten vonnissen wegens hoogverraad, dat wil zeggen afstand van wat een Frans-Algerjje heette. Nie mand binnen of buiten Frankrjjk heeft van die zogenaamde ontvoering een woord geloofd, de verdedigers en de be klaagden evenmin. Hoe is het plan om de Gaulle te ver moorden in het brein van deze drie war hoofden opgekomen? Men moet hun denken en handelen zien tegen de ach tergrond van de Algerijnse oorlog, die zeven jaar lang de geesten van alle Fransen zonder uitzondering heeft bene veld. Alle regeringen van de vierde republiek, nog vóór de komst van de Gaulle in mei 1958, hebben het Franse volk en Fransen in Algerije plechtig bezworen, dat Algerije Frans zou blijven. Die plechtige belofte was genuanceerd. De een zei; voor altoos, de ander zag in geleidelijk zelfbestuur voor Algerije de overgang naar een eigen zelfstandige staat, maar in een ver, zeer ver ver schiet. Alle regeringen van de vierde repu bliek stuurden naar de overkant van de Middellandse Zee troepen en oor logsmateriaal. Vele socialistische congressen lieten zich overtuigen door Robert Lacoste (resident-gene raal) en Max Lejeune minister voor de Sahara), dat Frankrijk in Algerije bezig was aan het laatste kwartier en dat het nog maar een kwestie van even volhouden was om de F.L.N., het leger der rebellen, definitief te breken. Goed begrepen? Het zou teveel ruimte in beslag nemen om ook nog eens in herinnering te bren gen, wat de Gaulie zelf, na zjjn ambts aanvaarding in mei 1958, over Algerije heeft gezegd. Hij maakte met zijn nit- roep in die dagen: „Je vous ai bien com- riris" (ik heb U goed begrepen) de stel- ige iiidruk bij alie Franse activisten, dat zeker van hem geen onafhankelijk heidsverklaring voor Algerije te ver wachten viel. Wilde Algerije zich niet met Frankrijk associëren, dan zou het land of worden verdeeld of volkomen aan zijn lot wor den overgelaten en zouden de 400.000 in Frankrijk werkende Algerijnen naar hun geboortegrond worden teruggestuurd. ONLANGS heejt de heer Paul Gettydie als de rijkste man van de wereld ivordt beschouwd, voor de Britse t.v. verteld dat hij zelf niet weet hoe hij dat is ge worden. Mij dunkt dat dat er ei genlijk ook weinig toe doet. Ik bedoel: dat je wéét waarom je dat bent. Ik zou zeggen: als je als je het maar bent. Dat lijkt me voldoende. Uij heeft gezegd dat er mensen zijn die net zo hard werken en net zo intelligent zijn als hij en die toch niet zo rijk zijn. Ik vind dit een rare opmerking, want vader Getty heeft in Texas oliebronnen aangeboord en de va ders van die andere intelligente en vlijtige zonen hebben dat niet gedaan. Mag ik de heer Getty even daaraan herinneren. Mis schien dat het verschil in rijkdom dddrin zit? Pauls inkomen wordt op f 1/0.000 per uur geschat. Daar reageer ik op met dezelfde woorden van ülle jaloerse men sen: „ik ben daar helemaal niet jaloers op". En omdat ik zo dood eenvoudig ben, laat ik hierop di rect volgen: ik beu met mijn f 1/0.000 per dag best tevreden; ondanks de fiscus, die mij slechts f 10.000 per dag over laat kan ik r er keurig van rondkomen; een net flatje, iedere dag een stukje vlees, diepgevroren kersverse groente, een aardappeltje en jus; 's zondags soep vooraf en een puddinkje toe: 's zaterdags ja gezellig; vrijdag;.... goed voor Uenfin en lcortoni en al-met- al: wAt mijn eenvoudig hartje be geert plus elke maand honderd nop op mijn spaarbankboekje. Nee, je behoeft bepaald niet Paul Getty te heten om een aardia le ven te leiden. Mijn ervaring heeft mij duidelijk geleerd dat je van f 1/0.000 per week netjes kunt rondkomen. Wat reuze zielig is: Onze Paul is bang dat hij vervelend in ge zelschap is en omdat zijn geld in zijn ondernemingen vast zit ,Jheb ik nooit het gevoel goed bij kas te zijn" Het tweede 'is puur aan stellerij, het eerste is waar. Het is aanstellerij omdat hij maar één onderneming behoeft te verkopen en de koopsom in zijn portefeuille behoeft te steken om dat gevoel niet en nooit meer te hebben. En dat het eerste waar is, dat heb ik van iedereen die Miljoe- nen-Paultje kent óók gehoord: hij moet een bijzonder saaie man zijn. Ook geen aardige man. Niet gezellig en verre van vriendelijk. Als U het mij vraagt, dun ge loof ik dat dit eigenlijk helemaal niet belangrijk is. Behalve voor Getty zelf. Maar wat kan ons dat eigenlijk schelen ELIAS. Dat de Gaulle onder druk van de omstandigheden ten slotte toch voor de dekolonisatie geopteerd heeft strekt hem alleen maar tot eer, maar in brede kring verwijt men hem, dat hij er het Franse volk aan deze en gene kant van de Middellandse Zee niet tijdig op heeft voorbereid en dat hij zich omgeven heeft met 'n schare van lieden, die wat Algerije betreft een hoogst dubieus verleden achter hun rug hadden. Ook de Franse bladen hebben, in die oorlogsjaren, een gebrek aan karakter getoond. Wij herinneren ons het rapport van het internationale Rode Kruis over martelingen en folteringen in Algerije. De enige Parijse krant, die toen de moed had dat rapport in zijn geheel te publi ceren, was de Parijse „Monde". De an dere bladen zwegen deze schande voor Frankrijk eenvoudig dood. Een man als de thans ter dood veroor deelde Bougrenet de la Tocnaye was nog maar een schooljongen, toen de oorlog In Algerije uitbrak. Die oorlog bracht liem, voortgekomen uit een katholieke familie in het oosten van Frankryk, volkomen van zijn stuk. Zonder de Algerijnse oorlog zou deze jongen vol begripsverwarring waar schijnlijk dezelfde respectabele rechter of geestelijke of militair zijn geworden, die vóór hem zijn familie heeft opgele verd. Vertraging Het proces in Vincennes heeft, voor velen onbegrijpelijk, bijna twee maan den geduurd. De regering zelf heeft daaraan grote schuld. Aanvankelijk zou de militaire uitzonderingsrecht- (Van een onzer redacteuren) Drie kinderen ln Itaamsdonkveer zijn woensdag in een koelkast om het leven gekomen. Het z(jn de 9-jarige Rochus van Seeters, zyn zesjarig broertje Adje en een eveneens zesjarig vriendje, J. Groenendoal. De kinderen waren woensdagmiddag voor het laatst gezien b(j de haven, 's Avonds deden de ouders aangifte bij de politie. Men begon met lampen de omgeving van de naven af te zoeken. Daarna begon de rijkspolitie te water met dreggen. Militairen uit Keizersveer en een - groot aantal inwoners van Raamsdonkveer hielpen donderdag bij de opsporingsactie mee. Donderdagmid dag werden de kinderen door twee mili tairen gevonden in een koelkast, die in een looas van een bcdrHf voor scheeps- benodlgdheden stond, vlak bij het huis van de familie Van Seeters. Men neemt aan, dat de kinderen spelenderwijs in koelkast zijn gekropen. De kast had zwaar deksel, dat van binnenuit niet kan worden geopend. Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest cn ter beschikkingstelling van de regering - zoals in eerste instan tie ook het vonnis luidde van de Haagse rechtbank - eiste gisteren de procu reur-generaal by liet Haagse gerechts hof tegen de 29-jarige zeeman J. .1. L„ die in de ochtend van 23 juli 1961 te Hamburg, samen met de Amsterdam mer K. W., een roofoverval pleegde op een juwelier te Hamburg en bij zyn po ging te vluchten een schoenmaker' dood schoot. De verdediger in deze zaak, mr. N. Foortse, voerde juridische bezwaren aan en bepleitte clementie gezien de moei lijke jeugd van verdachte. Het hof zal arrest wijzen op 22 maart. bank, voor dit proces speciaal in het leven geroepen, op 24 februari ophou den te bestaan. Hoger beroep was uitgesloten. Na de 24e februari zou den alle zaken, betrekking hebbende op de veiligheid van de staat, in be handeling komen voor een staatsge- rechtshof, dat wél hoger beroep toe stond. De verdediging, maitre Tixler-Vïgnan- cour voorop, greep die omstandigheid onmiddellijk aan om de zaak in Vincen nes te rekken. Want voor het hof in Vincennes stonden niet alleen negen be klaagden, maar ook nog zes voortvluch tigen terecht, eveneens betrokken bij de zaak Petit-Clamart. Zouden die zes dagen later gepakt wor den, dan zouden zij niet meer door het dan niet meer bestaande militaire hof van Vincennes gevonnist worden, maar door het nieuwe staatsgerechtshof. Dat zou meten worden met twee maten voor de een géén hoger beroep en voor de an der wél hoger beroep. Bovendien lijdt het staatshoofd juist in deze dagen nog een uiterst pijnlijke ne derlaag in het land door de weigering van de 200.000 mijnwerkers om gehoor te geven aan het mobilisatiebevel. Er behoeft maar één enkel incident te ge beuren, veroorzaakt door een provoca teur, of de geheel Franse arbeidersbewe ging komt op straat. In het bevriende Duitsland, waarmee een verdrag van nauwe samenwerking is gesloten, ontstaat een toenemende ver zetsbeweging tegen de ontvoering van ex-kolonel Argoud uit München. De Gaulle verkeert allerminst in een stem ming van barmhartigheid. Inmenging De regering redde zich uit deze moei lijkheden door aanstonds bij de Kamer een spoedontwerp in te dienen, waardoor het militaire hof van Vincennes zolang zou blijven bestaan, tot ook de zes voortvluchtigen waren gegrepen. Alle Franse juristen beschouwden dat als een ongeoorloofde inmenging van de uit voerende macht in zaken van de rech terlijke macht. De Gaullistische meer derheid schaarde zich achter de minis ter van justitie, verlengde de onbeperkte tijdsduur van het militaire hof en wei gerde ieder beroep op een hogere instan tie. Wat nu? De drie doodvonnissen waren te verwachten cn hebben nu de dood straf in Frankryk nog altyd bestaat, geen speciale protesten uitgelokt. Geor ges Bidault heeft zijn medecomplotteors geen dienst bewezen door op dezelfde avond van het vonnis op het scherm van de B.B.C. te verschijnen. Hy heeft het daardoor de Gaulle moeilijker gemaakt de verzoeken nóg De voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G., prof. dr. W. Hallstein, heeft zich vrij dag in Den Haag op de hoogte gesteld van het Nederlandse standpunt over de huidige toe stand in Europa. Foto: v.l.n.r. de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Lunsl prof. dr. W. Hallstein en minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay voor de lunch in Den Haag. Aan de komende verkiezingsstrijd voor de Tweede Kamer zal een partij meedoen, die als eenen dertigste partij is geregistreerd als „Volksreferendum", maar die als de verkiezingen eenmaal achter de rug zijn en de zetels zijn verdeeld, zichzelf zal ophef fen. ze partij, die als voorzitter heeft een 40-jarige heer G. A. A. Evers uit Amstelveen, een grondemployé van de K.L.M., heeft en met hem een groep van 31 man als taak op zich genomen het Nederlandse volk het recht van een referendum te ge ven. Als argumenten voor deze wens heeft hij gistermiddag in het perscentrum in Den Haag onder meer genoemd het feit dat Nederland troepen naar Nieuw-Guinea zond om voor de Pa poea's een referendumrecht af te dwingen, terwijl het dit zelf nog niet heeft en dat de t.v.-kijkers misschien wel reclame t.v. willen hebben. MR. DE KORT IN PARTIJRAAD K.V.P. Woningnood is offers waard (Van onze parlementaire redacteur). De K.V.P. acht het noodzakelijk, dat in de nabjje toekomst met kracht wordt gezocht naar grotere middelen, die ons van de woningnood bevryden kunnen. Grotere middelen eisen grotere offers, die voor deze nationale nood op ons volk in zyn geheel behoren te drukken. Onze partij en onze fractie is tot die offers bereid en wij zullen dit als eer ste punt aan de toekomstige formateur mededelen. Aldus betoogde dr. W. L. P. >1. de Kort, de voorzitter van de Twee de-Kamerfractie van de K.V.P. gister avond op de partijraad te Utrecht. Het zwakke beleidspunt van het kabi net-De Quay was volgens de heer De Kort de woningbouw. In de jaren 1960, 1961 en 1962 zijn er 39.940 wonlngv"1 woningen minder gebouwd dan in drie jaar daarvoor. De K.V.P.-fractie is nimmer gelukkig geweest met de verschuiving van minder woningwetwo ningen naar meer woningen in de pre mie- en vrye sector. Het zou dr. De Kort een lief ding waard zijn, indien hij het euvel van de verschuiving zou kunnen aantonen aan de hand van een behoeftenpatroon. De K.V.P. ziet de oplossing niet in de rlchtnig van een staatsbedrijf, maar in de stimulering van het par ticulier initiatief in al zyn vormen, mits met inachtneming van het be hoeftenpatroon. „We weten het allemaal: de grote kracht van het kabinet-De Quay lag in zijn financieel, zyn economisch, zijn sociaal beleid. We weten het allemaal: het kabinet-De Quay muntte uit door zijn typisch sociaal karakter", aldus dr. W. L. P. M. de Kort. Aan de leden van de partijraad gaf dr. De Kort de verzekering, dat de K.V.P.- fractie in de komende parlementaire periode, met wie zij dan ook zal samen werken, er naar zal streven, dat dit beleid van het kabinet-De Quay krach tig zal worden voortgezet. In een toespraak voor de televisie heeft de premier van Frankrijk, Pompidou, gisteravond een beroep gedaan op de stakende mijnwer kers het werk te hervatten. De loonvoorstellen van de regering verdienen beter, dan botweg te worden afgewezen, aldus de pre mier, naar wiens toespraak met spanning was uitgezien. Deze be vatte echter niets anders dan een herhaling van het regeringsstand punt. Vakbondsleiders van de stakende Fran se mijnwerkers hebben gisteren beslo ten aan hun collega's van de spoorwe gen te verzoeken ervoor te zorgen dat er geen steenkool uit het buitenland wordt aangevoerd. Een staking van twee uur bij de gas- en elektriciteitsbedrijven veroorzaakte in Parijs geweldige verkeersopstoppin gen doordat de stoplichten niet meer werkten. De metro lag stil. De staking had ook invloed op de produktle in vele fabrieken. Slechts de ondernemingen met een eigen stroomvoorziening konden op volle kracht blyven draaien. De Franse radio slaakte zijn uitzen dingen. Lof voor Toxopeas Meer speciaal bleef de K.V.P.-fractie- voorzitter staan bij het werk van de ministers Van Aartsen, Cals, Toxopeus en Marijnen. Hierbij kreeg de liberale minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, volop zijn deel van de lof, die aan het kabinet-De Quay werd gebracht. Vorig jaar had dr. De Kort kritiek ge uit op de salariëring der lagere en mid- ambtenaren en deze kritiek liet hij ook thans niet vallen. „Maar ik heb vorig jaar ook gezegd, dat juist deze minister werkelijk ernst maakte met de optrek van de achterstand in de ambtelijke salarissen". De nieuwe partij, die officieel de lobby groep „Referendum en initiatief" heet, geeft, zo heeft de heer Evers meegedeeld, de nieuwe reeks van splinterpartijtjes in overweging af te zien van deelneming aan de komende verkiezingen. Want, zo meent hij met een referendum zullen zij als pressure-group procentueel een veel grotere kans van slagen hebben. „De meeste splinterpartijen zijn immers geen politieke partijen". De lobby-groep wil een bepaalde tech niek voorstellen: „De bestaande poli tieke partijen wordt in hun eigen be lang verzocht aan hun kandidaten lijst nog één naam toe te voegen. Op deze laatste kandidaat moeten de liefhebbers van het volksreferendum- recht dan hun stem uitbrengen. De kandidaat zal dan ongestraft moe ten kunnen bedanken voor het lid maatschap van de Tweede Kamer". Daaruit zou men kunnen afleiden hoeveel stemgerechtigden voorstan der zijn van het volksreferendum. Maar dit „roethanen" in andermans kandidatenlijsten is niet erg netjes zo vindt de lobbygroep. Daarom doet de partij wél mee aan de verkiezingen. Zij zou op haar kandidatenlijst als nummer één de K.V.P., als nummer twee de P.v.d.A., als nummer 3 de V.V.D., en zo verder willen zien. Maar dat mag niet. Nu heeft zjj kandidaten gezocht, die namen hebben, die gedachtenassocia- ties met de partyen opwekken. De kandidatenlijst zal er nu ongeveer als volgt uitzien: 1. Pastoor, of De Pater; 2. Arbeid of werker; 3. Vrij man; 4. Colijn; 5. Christiaan of Krist; 6. Conipaan; 7. Staats; 8, Pais, of Palmduif. Deze kandidaten hebben overigens nog geen definitieve toe zegging gedaan. Het zijn meer kat- uit-de-boom-kijkers, zei de heer Evers eerlijk. Man te Arcen vermoord? In een regenput achter zijn woning aan de Lingsforterweg in Arcen is vrijdag avond het stoffelijk overschot aange troffen van de 46-jarige licht-invalide arbeider P. van Knippenberg. De politie vermoedt dat er tijdens de afwezigheid van de echtgenote en beide zoons (14 en 16 jaar) een vechtpartij heeft plaats gehad en dat de heer Van Knippenberg daarbij is gedood. De dader heeft daarna het stoffelijk overschot in de regenput geworpen, aldus veronderstelt de politie. De officier van justitie te Roermond, mr. W. Uiterwaal en enkele politiedes kundigen hebben op de plaats van het misdrijf een onderzoek ingesteld. De advocaat van de onlangs uit een Münchens hotel ontvoerde OA S-leider Antoine Argoud, Marcel Ribera, heeft de nachttrein vanuit Parijs naar de Westduitse plaats München genomen om vandaag bij een rechtbank in die stad een aan klacht van Argoud in te dienen. In de aanklacht maakt Argoud bezwaar tegen „onbekende personen" die hem hebben ontvoerd en mishandeld en klan- destien te werk zijn gegaan. Argoud hangt de mening aan, dat de ontvoe ring het werk is van Franse geheime agenten die tegen de wet gehandeld heb ben door hem zonder de benodigde uit wijzingsformulieren te bezitten, klandes- tien naar Frankrijk te voeren. De politie van München heeft gisteren de deuren van een appartement dat het hoofdkwartier zou zijn van de OAS in München, verzegeld. Welingelichte zegslieden verklaarden dat het appartement dat gelegen Is op de vjjfde verdieping in de Prinzregenten- strasse in München, het hoofdkwartier was van het Franse geheime leger, waarvan de leider ex-kolonel Antoine Argoud, eerder deze maand in Parijs Ontslag Een naambord voor het appartement met de inscriptie „Stammler-Haber- land", leidde tot het ontslag van Oscar Stammler, hoofdredacteur van het in München verschijnend tijdschrift „Re vue". In een verklaring wordt gezegd dat Stammler betrekkingen zou hebben gehad met de in deze Westduitse stad gevestigde OAS-groep. In de verklaring wordt voorts gezt„_, dat „Stammlers contacten in strijd zijn met de politieke opvattingen van de uit gevers en redactie van „Revue". De Westduitse minister van binnenland se zaken. Herman Hoecherl, verklaarde gisteren dat, wanneer bleek dat de Fran se OAS-Ielder, ex-kolonel Argoud, de vorige maand door agenten van de Franse veiligheidsdienst uit München was ontvoerd, West-Duitsland de Franse regering om uitlevering zou vragen. Een raket van het type „Nike-Ajax" verhief zich donderdag uit eigen bewe ging van zijn lanceerplaats de lucht in maar viel uiteen zonder te exploderen, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse 32e artilleriebrigade van Duitse legerplaats Baumholder, gis teren meegedeeld. Technici van het Amerikaanse leger verrichtten werkzaamheden aan het projectiel toen de aandrijfmotor van de raket op de een of andere manier ging draaien, aldus de woordvoerder. De ra ket was volgens hem geladen met et zeer explosieve kernlading. Het projectiel verhief zich tot een hooi te van ongeveer 20 meter in de lucht maar viel in de aarden veiligheidswal die de startplaats omringt, terug. Brokstukken van de raket vlogen tien tallen meters in het rond zonder echter militairen of burgerpersoneel te ver wonden. Enige betpling over 1955 (tot '60 onder dwang) Waarom heeft het landbouw schap juist drie boeren in het Hollandscheveld aangepakt en niet bijvoorbeeld Vrije- Boerenleider Koekoek zelf? Daar zijn, zegt het landbouw schap, verschillende redenen voor. Een ervan is, dat Vrije- Boerenleider Koekoekgeen boer is. Niet voor het landbouw schap ténminste, al staat hij in de telefoongids van Bennekom aangegeven als „landbouwer en pluimveehouder". Boer Koekoek Is voor het landbouw schap wel boer geweest, tot en met 1959 namelyk en over die periode heeft hy dan ook de heffingen van het schap betaald. Eén daarvan was maar vrijwillig: die over 1955 met,,;, Boer Koekoek f 25,50. De overige werden door het landbouwschap geïnd, toen het een stuk grond van boer Koekoek had laten verkopen om aan zijn trek te komen. Dat stuk bracht f 83.000, op, ruim voldoende om er de hef fingskosten van af te trekken. Een ónvrywillige betaling derhalve. Girostrookje Over de vrijwillige betaling van de heffing uit het jaar 1955 is het land bouwschap zeer positief. Het koes tert nog altyd het girostrookje van 19 september 1957 met de handteke ning van Koekoek. Had de boer zich in die tijd nog niet „vrij" gemaakt? Boer Koekoek zelf zegt dat die beta- ■edaan. f 21,dwang- bevelkosten en f 4,50 heffing) is overgeschreven van zyn. giroreke ning en dat kan geen vreemde doen. Wij vroegen Koekoek hoe die beta-' ling dan wel tot stand was gekomen. Op scherp gesteld antwoordde de vrije boer: „Ga daar niet verder op in, anders zeg ik U niets meer". Wél boer - géén boer „Ik ben wél boer", zegt Koekoek. „Hy is 't niet" zegt het landbouw schap. „Toen dat stuk grond van 'm in 1961 was verkocht hield hij zo weinig over, dat hy niet meer in de termen valt voor een heffing. Weer wel, wanneer hij meer dan 400 kip pen zou houden. Dat zou dan uit zijn registratie. Het blykt niet. Koekoek heeft kalkoenen. Maar of ie nu veel of weinig kalkoenen hebt, dat heeft met een heffing voor het landbouwschap niets te maken. Kalkoenen zijn geen kippen, stelt het landbouwschap. En zo zeilt „boer geen-boer" Koekoek fraai door de hem klemmende bepalingen heen en biyft geheel binnen de wet. Hij be taalt geen heffing, maar hij hoeft ook niet. Een eenvoudige zaak, zo te bezien. Wanneer wij hem echter vragen, of hij na 1960 nog wel heffïngsaansla- fen heeft ontvangen, zegt hij: „dat eeft met de zaak-Hollandscheveld niets te maken". Gesteld voor de vraag, of hy het niet vreemd vindt féén aanslagen te ontvangen, terwijl Ij zelf zegt wél boer te zijn, ant woordt hij: „ik laat me er niet over uit". Geen pacht Boer Koekoek aanpakken, daarvoor had het landbouwschap dus geen en kele aanleiding. Waarom dan de drie Hartman, Nijmeyer en Van der Sleen in Hollandscheveld? Omdat zegt het landbouwschap deze drie ten opzichte van het landbouwschap de enigen in heel Ne derland waren, tegen wie een finale maatregel moest worden genomen- Er liggen in ons land nog enige hon derden dwangbevelen bii boeren, maar die zijn geen aanleiding voor huis-uitzetting. De drie van Hooge- veen moesten van hun bedrijf af, om dat deze bedrijven sinds 1961 eigen dom waren van het landbouwschap en zij niet alleen geen heffingen be taalden, maar ook geen pacht. Waarom van deze boeren dan bij voorbeeld niet een zodanig stukje grond verkocht, dat daarmee de ach terstallige heffingen en kosten zon den zyn betaald? Het landbouw schap deelt mede, dat niet te hebben gekund, omdat op de bedrijven hy potheek rustte. Het Wereldgebeuren Kans voor Nasser In het rumoerige Midden-Oosten is op nieuw een revolutie uitgebroken. Precies een maand nadat het straffe be wind van generaal Karim Kassem in Irak werd geliquideerd beleeft het buur land Syrië een soortgelijke opstand, wa&rby militairen die op de hand van de Egyptische president Nasser zijn, de macht in handen hebben genomen. De revolte in Syrië lijkt in alles op de geslaagde omwenteling in Irak. Het de vies der revolutionairen is hetzelfde: „eenheid, vrijheid en socialisme" en de junta, die thans In Damascus de lakens uitdeelt berichten melden dat de weerstand snel was gebroken noefnt zich evenals die in Irak de „Nationale raad van het commando voor de Revolu tie". De eerste reacties uit de Arabische we reld wyzen duidelijk op een pro-Nasser gerichte beweging. Evenals indertijd bij ae strijd tegen generaal Kassem in Irak, zond radio Cairo onmiddellijk gelukwen sen de ether in en de revolutionairen in Irak brachten terstond hun militaire macht in paraatheid opdat zonodig di rect steun verleend kon worden aan de Syrische revolutie. Sedert Syrië in 1961 uit de Verenigde Arabische Republiek trad en - ook al na een opstand alle banden met Egypte verbrak, was het onrustig gebleven in het land. Een aantal hoge officieren waren het er helemaal niet mee eens, dat Syrië onafhankelijk van Egypte een aparte koers ging varen, een koers die duidelyk geïnspireerd werd door de meer behoudende groepe ringen in het land. Niet alleen in het leger gistte het, maar ook in regerings kringen bestond geen eensgezindheid. President Nazem Koedsi had het voort durend aan de stok met zijn eerste mi nister Azem. Verleden week ging het gerucht in Da mascus dat premier Azem had ingegre pen toen regeringsgezinde officieren in het leger dreigden te worden ontslagen en vervangen door pro-Nassergezinde collega's. Een van de voorstanders van wederaansluiting bij Egypte was de Sy rische stafchef, generaal Abdel Karim Zahreddin, die in zijn pogingen gesteund werd door president Koedsi. Premier Azem heeft zich lang en uit alle macht tegen deze ondermijning van het regeringsbeleid verzet. Maar ten slotte moest hij dan toch zwichten toen de acties van binnen uit werden gevolgd door een militaire opstand met vertak kingen door het gehele land. Voor president Nasser is de opstand zeer waarschijnlijk geen verras sing. Hij heeft twee jaar lang op deze revolte aangestuurd. Nasser wist, dat hij vele volgelingen had in Syrië en hij kon op een groot deel van het leger re kenen. Toen in 1961 de band tussen Sy rië en Egypte werd verbroken reageer de hij dan ook zeer rustig. Hij verklaar de, dat het herstel van de unie tussen beide landen slechts een kwestie van tijd was en daarin heeft hy misschien gelijk gekregen. Want hoewel het nieu we regime zich nog niet over aanslui ting by de Verenigde Arabische Repu bliek heeft uitgesproken is de kans dat dit zal gebeuren groot. Ondanks de gebeurtenissen van 1961 had ^Nasser nooit helemaal de greep op Syrië verloren. Egyptische agenten overstroomden het land en bewerkten vooral de bewoners van de dorpen. Sy rië is een rijk land. maar in de dorpen, wordt grote armoede geleden. Slechts een kleine groep profiteerde van de olie vondsten in het noordoosten. De mensen op het platteland, die nu be paald niet in rooskleurige omstandighe den leefden hadden daarom wel oren naar hetgeen Egypte beloofde. Zo actief waren de Egyptische agenten, dat de Syrische regering vorig jaar by het se cretariaat van ae Arabische Liga een klacht indiende tegen de Egyptische in menging in binnenlandse aangelegenhe den. Op alle fronten werd de propagan- da-oorlog tegen Syrië gevoerd. Radio- Cairo zond regelmatig al dan niet juiste berichten uit over opstandjes en beto gingen tegen de regering in Damascus en verleden week nog ontkende de Sy rische regering, dat Syrische legereen heden aan het „zuidelijke front" onder leiding van luitenant-kolonel Ziad El Hariry tegen de regering zouden zijn opgestaan, zoals in Cairo was gemeld. Intussen heeft het er alles van dat de kansen voor president Nasser in het Midden-Oosten zijn gekeerd. Na de te genslagen der laatste jaren zijn de wij zigingen in Irak, de revolutie in Je men en de opstand in Syrië duidelijk overwinningen voor de Egyptische lei der. Zijn grootste rivaal in de strijd om de Arabische hegemonie, Kassem is ge dood en er zyn weinig leiders van het zelfde kaliber, die Nasser nog dwars kunnen zitten. Belangwekkende vraag is nu hoe in de toekomst Nassers houding tegenover de communisten zal zyn. Het regime in Irak is fel anti-communistisch en de laatste tijd zijn ook in de Egyptische kranten voorzicht! s?e aanvallen op de communisten gepubliceerd. Na de dood van Kassem schreven de bladen in Cairo bijvoorbeeld, dat een van Kassems gTootste fouten was geweest, dat hij de communisten bii de revolutie had inge schakeld. Zoals bekend steunt het Egyp tische regime de regering van Algerije, waar premier Ben Bella onlangs maat regelen nam tegen de communistische beweging. Het is ook bekend, dat de Russische ambassade in Cairo de nieu we ontwikkelingen in het Midden-Oos ten niet helemaal gerust volgt. Presi dent Nassers dochter Hoda heeft wel pas een bezoek aan Moskou gebracht, waar zij de verwende easte was van premier Kroesjtsjew, maar het is tevens een feit, dat Nasser thuis vele communisten in de gevangenis heeft geworpen, alle goe de betrekkin «ren met Moskou ten spijt. Toen na de revolutie in 1961 Syrië met Egypte brak, was een van de eersten, die naar Syrië terugkeerden, de communïs- tenleïder Khalid Bagdash. Deze Bagdash is een van Nassers grootste vjjanden. Volgens sommige waarnemers vreesden een aantal militairen in Syrië, dat Bag dash 'n greep naar de macht zou doen, zodra de regering weer politieke Dartiien toeliet. Uit deze vrees zou de huidige revolutie zijn voortgevloeid. Deze theo rie tekent Nasser, die dankbaar profi teert van lang niet geringe Russische hulp, als de man die het Midden-Oos ten voor het communisme behoedt, een wat vreemde situatie, maar voor het Midden-Oosten misschien niet zo heel vreemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3