OP STRAAT Lilli Yokoi trekt de wereld rond op een 18 karaats fiets PUZZEL -rubriek zaterdagnummer Zaterdag 9 maart T963 Wie aan de straat of de weg timmert heeft veel bekijks. En daarom timmeren velen aan de weg, om het bekijks. Zoals in Middelburg het personeel van De Sater met onder andere Mientje van Torgel. Glazenwassers kunnen hun werk aan de straat soms een spectaculair tintje geven, vooral als er hoge lad ders bij te pas komen en jongetjes thuis achter het raam zittend de glazenwasser voorbij zien komen, op weg naar de bovenburen. Andere trouwe straatwer kers zijn nog altijd de Arnemuidse visvrouwen met hun karretjes, de gemoderniseerde marskramer, de nog niet gemoderniseerde scharensliep en de hande laar in lompen en metalen, de voddenboer van wel eer, die zijn komst aankondigt door een kleine koperen bel te laten tingelen. Zij timmeren allemaal aan de weg, hebben meestal veel bekijks maar ze laten van hun kant het straatbeeld ook niet los. Ze zijn er onlosmakelijk mee verbonden. OOOOOOOCOOOOOOOO(XXXXX»OOOOOOOOOOCO<XXXX)OOOOOOaXXMOOOO^^ In t.v.-studio A hebben Lilli Yokoi en Harry Vandryes elkaar weergezien in de gang met deuren van kleedkamers, waarop staat „ladies" en „gentlemen"; het ging daar zo van: Hello. Lilli hello Harry, waar kom jij vandaan sinds Tokio O, ik ben een week in Cairo gebleven, en jij? O, ik had eerst Melbourne, en toen Berlijn. Men staat er een beetje kleintjes naar te luisteren: twee artiesten die elkaar leerden kennen in een theater in Tokio, hij een goochelaar van wereldfaam zij een rank acrobaatje op een fiets, hij van Jamaica, zij van Japan zelf, ze ont moeten elkaar dan hier, dan daar ergens in de wereld, in een theater, een music hall, een Lv.-studio, en zeggen: hello. Lilli Yokoi's man die weer Zweed is kwam er bij staan, met Lilli's fiets, waai-van hij net de banden had opgepompt, want dat is mannenwerk. Een gouden fiets is het, nou ja: gold plated dan, maar toch achttien karaats, zelfs de spaken en de schakels van de ketting: een fiets die meer kost dan een Cadillac, maar dan niet zozeer om het goud dan wel om de als van een horloge zo fijne constructie, want Lilli doet er toeren op zo ingewikkeld, dat ze veilig kan zeggen dat ze vijfentwintigduizend dollar uitloot voor wie-dan-ook die het haar nadoet. Nu zijn we net als u wel zo dat er van een gou den fiets maar niet zo meteen aan nemen dat die echt van goud is, dus we vroegen heel slim: hoe krijgt u zo'n gouden fiets dc grenzen over? Nu, Lilli bleek certificaten te hebben getekend door verificateurs van de ank of England en de Banque de France en de Banco dl Roma, en om dat douanebeambten nog nooit eer der een gouden fiets gezien hebben, zijn ze doorgaans meer nieuwsgierig dan achterdochtig. Alleen de douane van San Sebastian in Spanje was lastig, zei de Zweedse man van de Japanse Lilli, maar niet om de fiets. De man is ambte naar voor alle klusjes, en heeft acht Betten die hij afwisselend opzet, Ij controleert de kaartjes met pet nummer 1 op, dan stempelt hij de paspoorten af mot pet nummer 2, en met pet nummer 3 wilde hij onze koffers nakijken en hij vond dat wc te veel kleren hadden, waarvoor we invoerrechten moesten betalen, tenzij ik bereid was drie jasjes over elk aar aan te trekken, want dan bleef ik onder de norm. Nooit verdacht Het gouden balleskostuumpje van Lilli vond hij een belastingvrij bad pak, en van de flets wilde hy alteen weten of het een gebruikte fiets was of een nieuwe; hy zal wel gewoon niet geloofd hebben dat ie van goud was, van goudsmokkel zjjn we nooit verdacht. Soortgelijke ervaringen had gooche laar Vandryes, aan geen enkele grens heeft ooit een douanier tegen hem gezegd: Zo, bent u goochelaar, nou geef mij dan uw jasje maar eens, om die tweeënzeventig geheime zak ken eens te controleren. Alleen toen ik nog met een parkiet werkte in plaats van met duiven, zei Harry Vandryes, had ik wel eens last aan de grenzen; want parkietjes moeten in 'quarantaine. Overigens, zei hij, zijn artiesten nooit smokkeluars, alleen van degen slikkers ben lk niet zo zeker: zo'n man kan makkelijk een zakje dia manten, een staafje goud of een paar horloges .ergens opbergen waar een douanier niet kijken kan. Alleen witte Over zjjn geheime zakken met witte duiven er in wilde Harry Vandryes ook met ons niet praten. Hy gaf wel toe dat hy minstens twee uur nodig heeft om al zjjn trucs voor het op treden van tien minuten voor te be reiden. Z'n witte duiven fokt liy zelf, zegt hij, lij] broedt net; niet de eitjes uil;, maai' zodra de schaal open is, maakt hjj zijn keus: alleen de witte houdt hjj. Een duif, zei hij stellig, kan men geen trucs leren: een duif heeft een héél klein hersenpannetje, en dat is nog leeg ook, maar ik hou ge woon van duiven. Mijn parkiet was eigenlijk een vinnig kreng, als hij op myn schouder zat nadat ik 'm tevoorschijn had getoverd, begon hij meteen in mijn nek te pikken, kijk maar, de kraag van mijn jasje is helemaal gerafeld. Ik heb ook wel mot slangen gewerkt, copperheads, ze waren wel giftig maai- ze had den toch een eigen charme; ik had hun giftanden laten trekken, maar het spuug in hun mond was nog wel gevaarlijk. Mijn vrouw kon best met dc slangen overweg, mijn schoon moeder niet, dus die kwam niet vaak op visite. Pas toen mijn zoontje over de grond begon te scharrelen heb ik gedacht: weg met die copperheads. Mijn mooiste truc met de duiven is nu: ik gooi een duif de lucht in, en schiet dan een luchtballonnetje ka pot, en wat zit er dan in dat bal lonnetje? de duif. Wat het pu bliek dan niet ziet is, hoe ik soms in de coulissen moet klimmen om de duiven die ik in de lucht in heb ge gooid terug te halen, want zo'n duif denkt met dat héle kleine beetje her sens: ik blyf maar zitten waar ik zit straks komt Harry me wel halen. Geen broers Dan was er dus nog die Zweed, die Johansson heet en in alle hoofd steden van do wereld de laatste vier jaren al heeft moeten verklaren dat hy niet het kleine broertje is van die Johansson die wereldkampioen zwaargewicht was. Ik, zei hij trots, ben do Johansson die op twee vin gers kan lopen, maar dat doe ik niet meer sinds eens een theater-agent tegen me zei: Waarom doet u dat? Om schoenzolen te sparen? Ik bedoel maar: ik loop op twee vin gers, maar de mensen zitten in mu sic hall en circus zo ver af dat ze zeggen: gewoon een vent dit op z'n handen staat. Op t v. zou je er een close lip van kunnen maken, maar wat zeggen de mensen dan Aha, zeker ampex, maai- ze hebben het 'beeld op z'n kop gezet. Ik werd er zo balorig van dat ik nu maar met Lilli, achterop de gouden fiets, door de wereld trek, als haar personal manager. Tweeëntwintig maart komen we op het beeldscherm, en mocht er dan in dit land van de fietsers iemand zijn, die zit te kijken en zegt: dat kan ik ook, dan kan hij of zy vijfentwin tig duizend dollar verdienen, net zo wat de prjjs van een gouden fiets. Zilveren broodmand voor dr. Linthorst Homan Maandag 1 april zal de voorzitter van do Nederlandse Vereniging van Meolfa- brikaten, de heer H. J. de Koster, in hotel Wittebrug in Den Haag de zil veren broodmand 1962 uitreiken aan dr. J. Linthorst Homan, lid van de Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg. De zilveren broodmand is in 1956 inge steld als onderscheiding voor bijzon dere verdiensten op het gebied van de voedselvoorziening. Deze verdiensten kunnen liggen op wetenschappelijk, bestuurlijk, economisch, organisato risch of technisch terrein. Vorig jaar werd de zilveren broodmand in ontvangst genomen door Z.K.H. Prins Bernhard als algemeen voor zitter' van de Nederlandse Organisa tie voor Internationale Bijstand (NOVIB), aan welke organisatie toen de onderscheiding te beurt viel. Kamer voelt veel voor raad beroeps keuzevoorlichting (Van onze parlementaire redacteur) liet is de bedoeling van de regering om een raad voor de beroepskeuzevoorlich ting te stichten. Donderdag behandelde de Tweede Kamer een wetsontwerp, dat de oprichting van deze raad moet moge lijk maken. De taaie van de raad zal enerzijds be perkt ziin tot het verstrekken van ad viezen aocli anderzijds zo ruim gefor muleerd, dat de adviezen zowel betrek- Icing kunnen hebben op beleidsaangele- genneden als op onderwerpen, die de technische kant van de beroepskeuze voorlichting betreffen. Hij zal bestaan uit vijfentwintig leden, die door de Kroon benoemd worden uit door een groot aantal organisaties, die zich met de beroepskeuze bezighouden, aan te wijzen kandidaten, waarbij uiteraard ge let zal worden op voldoende deskundig heid. De Kamer bleek liét met het denkbeeld wel eens te zijn, maar toch kwam van de zijde van de heer Zwanikken van de K.V.P. nog heel wat kritiek. Hjj was niet zo erg gerust over de deskundig heid van de leden en hij wenste de be- roepenvoorlichting onder de werkings sfeer van de raad gebracht te zien, een verlangen, waarmee enkele andere af gevaardigden instemden. Hij diende een daartoe strekkend amendement in. Dinsdag wordt de behandeling voortge- Advertentie does kluizenaar: 15 Indische bamboe- beer: 17 veegwerktuig; 19 bedorven; 21 Gem. Geneesk. Dienst, afk.; 23 windrichting, afk; 26 aftreksel, af kooksel; 27 de eerst gelcomenen; 30 zuil, pilaar; 32 helleveeg; 34 in en roer: in opschudding; 35 dansfeest; 37 bloedverwant; 38 rijkskweek school v. onderwijzers, afk; 41 on trouw (aan regering); 43 van een zoom voorzien; 45 bewaarplaats van geld; 47 bewoner uit N. Europees land;.49 vast, precies; 50 gezet; 51 grappenmaker; 53 siersteen; 54-zij- de: ongetweernde zijde; 55. broze doorzichtige stof; 56 schatten; 58 grootmoeder v. koningin Juliana; 61. dokter: 63. hert; 64 van de; 66 de oudere, afk.; 67 elem. Beryllium, afk. Hieronder volgt de oplossing van de puzzel van vorige week: De prijzen van onze wekelijkse puz zel zijn als volgt toegekend: De eer ste prijs gaat naar J. Kampes Amnt II Marnr 118778 Bak 2 Hr. Ms van Speyk Vlissingen, die een waar debon van 5,ontvangt. Deze bon is te besteden bij elke winkelier, die in de P.Z.C. adverteert. De overige prijzen komen terecht bij mevrouw A. Jansen St.-Pieterstraat 18 Sluis, mevrouw C. Slaakweg-de Vos Dorps straat 37 Driewegen, Kees Hooger- huis, Hogezoom 200, Renesse. Deze prijswinnaars ontvangen een waarde bon van 2.50, die op gelijke wijze te besteden is als de eerste prijs. De oplossing van onze nieuwe opgave moet worden gericht aan de redactie P.Z.C., Walstraat 58-60, Vlissingen en wel voor donderdagmiddag aanstaan de. Een vergeet niet in de linkerhoek van uw briefkaart of brief te ver melden „Puzzelrubriek". Hier volgt ijan de nieuwe puzzel: Horizontaal: 1 naschrift; 3 schok, klap; 7 uitroep van verrassing; 9 deugdelijk, be trouwbaar; 11 omslag van een jas; 14 afzetting in schoorsteen; 16 deel van een hand: 18 niet-Israëliet; 20 vervoeging van het werkwoord „lig gen"; 22 naam v. Nederl. prinses: 24 rund; 25 steel; 28 etc.. afk.; 29 evenzo, afk.; 31 vlugge; 33 wij; 34 japon; 36 stuurinrichting; 39 ge verfd; 40 aanblik; uitzicht i.d. toe komst; 42 deel van de arm: 44 hoe veelheid, die naar schatting wordt toegekend; 46 fortissimo, afk; 48 lyrisch gedicht; 51 achter; 52 langs, over; 54 Belg; 56 soort; 57 vishaak; 59 rivier in Nederland; 60 voetbekle ding; 62 god van de liefde; 64 spijs- vert. kanaal; 65 naam van verschil lende Egyptische koninginnen; 67 eetgerei (voor 1 persoon); 68 elem. Tantalium, afk.; 69 uitbouw; 70 elem. Stannum, afk.; Verticaal: 1 huidopening; 2 inham in de Wes- terschelde (Zeeland); 3. insektendo- dend middel, afk.; 4 muzieknoot; 5 woonplaats van Abram; 6 Nederland, afk; 7 leger, menigte; 8 zelfst. optre dende legerafd.; 10 uit Ierland; 12 smerig; 13 zich zelf kastijdend Hin- Advertentie) Geslaagd.... dank zij RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) - Tel. 45432 H. B. S„ Gymnasium, Onderwijzersakte. Middelbare Akteni Frans, Duits, Engelt en Nederlands M.O., Tolkvertaler, Hoofd correspondent, V.T.H.-dlploma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 19