u flj^llnllrllhllHft iltBiPill^ VOOR ENGELSE KERNMACHT EEN NIEUW EIGEN WAPEN Megatonraket in plaats van geschrapte Skybolt Bouwkansen Zierikzees chr. school nog klein DE BOEKENPLANK 12 13 14 19 Reorganisatie Jaarbeurs is voltooid SUGGESTIE VOOR OPLOSSING PARKEERPROBLEEM AMSTERDAM DE „KLEINE WERELDVAN HOLLANDSCHE VELD Sociologisch rapport onthult de achtergronden van protestgroepen ZATERDAG 9 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 dinsdag maart |woensdag| maart (donderdag maart dinsdag maart OPVOLGER VAN DE „BLUE STEEL" (Van onze luchtvaartmedewerker) Lief militaire vliegveld Scampton in Engeland in het graafschap Lincolnshire, heeft in de tweede wereldoorlog een bijzondere rol gespeeld. Op dit vliegveld werd namelijk No. 617 Squadron gevormd, beter bekend als de Dam Busters. Uitgerust met een speciaal type bom, waarvan de bijzonderheden nog maar kort geleden zijn vrijgegeven, hebben vliegtuigen van dit squadron destijds de beroemde aanval op de Eder- en Möhnedammen uit gevoerd, waarbij deze belangrijke waterwerken volledig werden vernield. Dit alles is twintig jaar geleden. Maar nu is Scampton weer in het nieuws gekomen en weer is dat door no. 617 Squadron. Dit squadron, dat nu met Vulcan B 2 straalbommenwerpers vliegt, is nu als eerste operationele eenheid van de Royal Air Force uitgerust met op afstand bestuurde kernbommen van het type Blue Steel. Het is het begin van Engeland's eigen onafhankelijke kernstrijdmacht in de lucht. jp^at deze op afstand gelanceerde en ration waarover niets bekend is, maar dat nog dit jaar zijn eerste vlucht zal maken. Het wordt een tactische aanvals- ïn verkenningsvliegtuig met zeer hoge prestaties, maar dat van uiterst kleine' ;erreinen gebruik zal kunnen maken voor start en landing. Deze vliegtuigen, alle uitgerust met het zelfde kernwapen, zullen over enige ja ren Engelanas eigen onafhankelijke kernluchtmacht vormen. Een macht Britse belangen liggen over de hele aar- jirej^ en jn ^je recente geschiede nis is al meermalen gebleken dat de si tuatie hier en daar uiterst labiel is. Jnist d rom hechten de Engelsen zo veel waarde aan het voorhanden hebben van een eigen inodcrn slagwapen dat zy naar eigen goeddunken kunnen gebrui ken zonder dat zy eerst toestemming van hun bondgenoten behoeven te vra gen. Deze macht, welks bestaan de laat ste maanden wel eens wat onzeker was, blyft, dus bestaan. dan naar hun doel geleide projec tielen er moesten komen was iets dat voor de insiders al lang vaststond. De luchtafweer was Immers, voornamelijk door het in gebruik nemen van batterij en geleide projectielen, zo effectief er zo dodelijk trefzeker geworden dat het zenden van een aantal bommenwerpers naar een belangryk en du» zwaar ver- digd doel gelijk zou staan met men sen en materieel doelbewust aan de ver nietiging pry» geven. Er zou dus een wapen moeten komen dat door de bommenwerpers op enkele honderden kilometers afstand van hun doel zou kunnen worden gelanceerd; zij zouden dan ver bulten het bereik van het moordende afweervuur kunnen bly- ven en toch hun opdracht kunnen uit voeren. In Engeland ging A.V.Roe, die toen juist met de ontwikkeling van de Vulcanbommenwerper bezig was. In 1954 beginnen met het ontwerpen van een dergelijk wapen en na jaren van proberen en experimenteren, waarby onder meer een groot aantal proeflance- ringen werd gehouden boven het Au stralische raketten-proefstation bij Woomera, Is de Blue Steel, zoals dit wapen werd genoemd, nu operationeel geworden. De squadrons bommenwer pers van de Engelse luchtmacht, die vliegen met de Vulcan en de Victor, krijgen alle de Blue Steel; ieder vlieg tuig neemt er een onder z(jn romp mee. Rafeef De Blue Steel ziet er uit als een raket, die aan de voor- en aan de achter kant is voorzien van vier kleine stuur vlakken. Ilji is ongeveer tien meter lang en weegt by na 7000 kg. Nadat hy door de bommenwerper gelanceerd is komt zyn eigen krachtbron, een Stentor- raketmotor, in actie, die hem dan voort-nebben stuwt met een snelheid van ruim 1600 er noK kilometer per uur. komst tot stand en de Skybolts zouden dus het toekomstige kernwapen zijn voor Engelands bommenwerpers. Niet over rozen De ruim 5000 kg wegende Skybolt zou een tweetrapsraket worden die op 1850 kilometer afstand van het doel zou worden gelanceerd er een eindsnelheld zou kunnen berei ken van ruim 0000 kilometer per uur. Hy zou ruim 11,50 meter lang worden en onder een Vulcan zouden twee van deze projectielen kunnen worden meegevoerd. Maar het pad van de. Skybolt ging niet over rozen. Vijf proeflancerlngen, die vorig jaar plaats vonden, waren even zoveel mislukkingen en de verdere ont wikkeling zou langdurig en kostbaar worden. Maar bpvendien hadden dt Amerikanen zelf in de Polaris en de Mi- nuteman een tweetal zeer oetrouwbare raketten in volle produktie en de Sk' bolt was daardoor in feite overbodig geworden. Daarom ging er eind vorig jaar een streep door het Skyholt- programma, ondanks Engelse protesten, en als compensatie kreeg premier Mac- millan toen van president Kennedy 'de toezegging dat Engeland Polarisraket- ten zóu krijgeh. Dat was allemaal goed en best, maar de Polaris wordt gelanceerd door een on der water liggende onderzeeboot en niet door een bommenwerper. De machtige vloot zgn. V-bommcnwerpcrs, de geheel wit geschilderde Victor- en Vuleantoe- stellen, zou dus over enkele jaren wer keloos aan de grond staan omdat men er geen wapens voor zou hebben.! Na tuurlijk gingen daarom In eerste instan tie de gedachten uit naar een verder ontwikkelde uitvoering van de Blue Steel, die een groter vliegberelk zou Maar tegelijk hoopte men dat en ander wapen zon komen. Nieuw wapen van maximaal 50Ó kilometer aflee-1 gen. zodat de bommenwerper op een |\X/e'nu. dezer dagen is bekend ge- eerbiedige afstand van de vijandelij-: VV maakt dat Engeland een nieuw ke verdediging kan blyven. Hij voertjkernwapen gaat ontwikkelen en wel een een kcrnlading mee met een kracht wapen dat zowel voor strategische als van vier megaton en daar kan hij voor tactische doeleinden kan worden behoorlijke klap mee uitdelen.[gebruikt en dat zowel door hoog- De Blue Steel wordt naar zijn doel door laagvliegende vliegtuigen kan wor- geleid door middel van een zgn.'den afgeworpen. Dat beten* Inertieel systeem: dat wil zeggen dat hij zijn koers cn de af te leggen af stand krijgt ..opgegeven" terwijl hij nog onder de bommenwerper hangt. Eenmaal op eigen kracht vliegend wordt hij door een stel gyroscopen wordt elke afwijking hiervan direct gecorrigeerd, De Blue Steel is nu dienst, maar de Britte dels al verder gekeken. Het uiteindelijk doel was niet dat de bommenwerper buiten het bereik van de vijandelijke verdediging zou blijven, maar dat hij zelfs niet meer boven vijandelijk gebied zou behoeven te opereren. In de Ver enigde Staten werd een dergelijke raket ontwikkeld en deze droeg dê naam Sky bolt. De Engelsen boden aan om in de ontwikkelingskosten van de Skybolt deel te nemen als zij voor hun éigen bommenwerpers ook Skybolts zouden kunnen krijgen. Er kwam een overeen- een zgn. ;den afgeworpen. Dat betekent dat dit nieuwe wapen, over de aard waarvan men zich verder helemaal nog niet uit laat. zal kunnen dienst doen als bewa pening van de V-bommenwerpers. Maar bovendien zal het kunnen worden ver voerd ei. afgeworpen door enkele ande re vliegtuigtypen die al in dienst zyn of nog in het ontwikkelingsstadium ver keren Dat geldt in de eerste plaats voor de Buccaneer. Dit is een marinevlleg- tuig voor het uitvoeren van aan' len op zeer geringe hoogte waarbij het vliegtuig dus beneden het bereik van de vijandelijke radar blijft. De eerste versie van de Buccaneer is nu by enkele marinesquadrons in ge bruik en cr is een tweede uitvoering in ontwikkeling, die, behalve door de Brillen zelf, ook door Zuid-Afrika is besteld. Verder wordt het nieuwe kernwapen te zyner tyd vervoerd door de TSR 2, een vliegtuig van de British Aircraft Corpo- Vulcan bommenwerper met BIu Steel-raket onder de romp. cm en ooor „TOEN DE STORMVLOED KWAM..."JEUGDBOEK OVER RAMP VAN 1953 De herdenking van de ramp op 1 februa ri 1953 was voor een groot deel van de schoolgaande jeugd een gebeurtenis, die n eigen herinneringen wakker riep. verhaal van deze gruwelijke datum, van de redding, de dykdichtingen, het herstel de kinderen weten het van ouders, van school, uit herdenkingsboe ken. In de wereld van het schoolgaande kind evenwel spreken de belevenissen van een leeftydgenootje nog steeds het sterkst aan, ook of juist als het gaat om een catastrofe als de ramp van 1953 In de Lentehof-serie van Bosch en Keu- ning N.V. te Baarn heeft de jeugdschrij ver M. C. Capelle hoofdonderwijzer te Nieuwen dijk en afkomstig van Ooster- land op Schouwen-Duiveland het jaar 1953 voor schoolkinderen tot leven ge bracht met een boekje onder de titel „Toen de stormvloed kwam Het beschrijft in 130 bladzijden de lotge vallen van een boerengezin op Schou wen-Duiveland, dat in ae stormnacht op het drijvend dak van de hofstede ternau wernood ontkomt aan de watervloed. In een sobere entourage van de hoofdfigu ren legt Capelle de stortvloed van ge- Beurtenissen uit deze verwarde dagen aan banden, ze zo ordenend voor een ;oed begrip by de jeugd, die het niet zelf leeft meegemaakt. De lezers volgen het gezin in de eerste bange uren van het stijgende water in de polder, op hun angstige tocht met het aak, de redding, de evacuatie naar Rotterdam, terugkeer naar het eiland en het nieuwe beg— een moderne boerderij „Ora et Lal Het boek wordt afgerond,met een wat vage indruk van het Deltaplan, waarmee het is „bijgewerkt" tot 1962. De schrij ver laat het verhaal spelen in het dorp Oosterkerk, wat enigszins misleidend werkt. Uit alles zadeldaktoren bij kerk e.d. blijkt, dat hiermee Ooster- land, de plaats van herkomst van de auteur is bedoeld. Afgezien van deze kleine vertekeningen is het een boekje, dat de jeugd in begrijpelijke taal een beeld geeft van de ramp van 1953. LEZERS SCHRIJVEN HOLLANDSCHE VELD 1963 Bij de gedwongen uitzetting van de drie vrije boeren in Hollandsche veld (gezien de schamelijke huisraad te rangschikken onder nog minder dan 85 schoon per weekji en ons voorgeschoteld door het media televisie, kreeg men een gevoel in de piaag dat in oorlogstijd wel meer placht: voor te komen. Wij met onze rechtstaat en democratische instellingen, hebben met deze heldendaden van het landbouwschap de nodige roem verwor ven tot ver buiten onze grenzen. Dat men met het oog op de komende verkiezingen de schuld van deze trieste vertoning tracht af te wentelen op de vrije organisatie van boer Koekoek, kan voortkomen uit de gedachte dat diverse partijen bang zijn stemmen te zullen verliezen van verontwaardigde kijkers, welke by een dergelijk weerzinwekkend schouwspel ook zo'n raar gevoel in de maag kregen als ondergetekende. Goes Johan de Witte De reorganisatie van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs al enige malen aangekondigd door de directeur van de beurs, drs. J. II. D. van der Kwast is voltooid. De heer Van der Kwast heeft dit donderdagmiddag mee gedeeld op een persconferentie ter gele genheid van de voorjaarsbeurs die van) 11 tot en met 19 maart in Utrecht wordt gehouden. De nieuwe structuur van de jaarbeurs is neergelegd in een statutenwijziging, waarin tevens een aantal overgangsbe palingen (onder meer over de nieuwe samenstelling van het bestuur en van de ledenvergadering van de vereniging de Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs) is opgenomen. Deze wijziginj moet op 2 april nog worden voorgeleg* aan de algemene ledenvergadering. nisatie, behaivc uuui ue icucu vau ueti nieuwe bestuur, vooralsnog worden ge vormd door vertegenwoordigers van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del en de Vereniging Nederlands Fa brikaat, de instellingen die de beurs 45 iaar geleden hebben opgericht. Er zal een eenhoofdige leiding zijn van één algemeen directeur, wiens posi tie vooral wordt bepaald door zijn lid maatschap van het uit elf leden be staande bestuur dat de algemene richt lijnen geeft voor het te voeren beleid. In de Verenigde Staten werden ln het af gelopen jaar 4.167.000 geboorten geregistreerd. Dit was het langste aantal sinds 1956, aldus het federale bureau voor de volksgezondheid Washington. Jaarverslag over 1962 Gunstige wending in de personeelsvoorziening IN HET AFGELOPEN JAAR heeft de Vereniging tot bevordering van het christelijk schoolonderwys te Zierikzee nog geen enkele vooruitgang kunnen boeken in de nienwbonwplannen voor de christelyfee lagere school. De vooruit zichten op een mogelyk spoedig re taat zijn zeer somber. Dit valt af te den uit het jaarverslag over 1962, dat secretaris T. C. Hekman met het oog op de volgende week vrijdag te houden ledenvergadering heeft rondgezonden. Toch zijn er ook optimistische mede delingen te doen. En wel met betrekking tot de personeelsvoorziening, die zich in 1962 in gunstige zin heeft ontwikkeld. Reeds in 1955 is de huidige school aan 't Vrije ongeschikt verklaard voor het geven van onderwijs. Daar om is er de laatste jaren geen onder- houds- en schilderwerk meer uitge voerd. Ook het toegekende bedrag voor nazoutschade is nog niet ver werkt. Het bestuur vindt het name lijk niet verantwoord thans nog en kele tienduizenden guldens aan dit verouderde gebouw te spenderen. Het NIEUWE NOTA VAN WERKCOMM1SSIE „Gigantische garage op bodem van de Singelgracht parkeerpro- se binnenstad te komen is weer een lyvige nota toegevoegd. De nota is samengesteld door de stichting tot oplossing par keerproblemen „Stop" in het leven geroepen werkcommisise, bestaande nit hoofdambtenaren van de gemeen te en vertegenwoordigers van nauw by het verkeersvraagstuk betrok ken organisaties en van het Am sterdamse bedryfsleven. zy Is dezer dagen toegezonden aan burgemees ter, wethouders en de leden van de gemeenteraad van Amsterdam. De oplossingen die deze commissie aan beveelt zijn onder meer: het instellen van tarieven per uur voor openbare bewaakte terreinen voor hen die 2 tot 6 uur willen parkeren, voorts sterk verschillende tarieven, waar voor parkeerplaatsen door middel van parkeermeters kunnen worden ge- Gebrekkig contact" de oorzaak van gevoel niet in tel te zijn huürd voor tijden van een kwartier tot 2 uur en ten slotte het instellen van een beperkt aantal vrije parkeer plaatsen, waarvan het gebruik door middel van een parkeerschijf gebon den wordt aan een tijdslimiet v bijvoorbeeld twee uur. Distributie De hoogte van de tarieven voor parkeer meters en bewaakte parkeerterreinen zal zodanig moeten zijn dat een zo gelijkmatig mogelijke distributie van de schaarse parkeerruimte wordt ver kregen. Wensen van de commissie zyn ook: Uitbreiding van het aantal parkeer plaatsen door het bevorderen van het tot stand komen van parkeergarages, het creëren van particuliere parkeer ruimte op eigen grond of ónder eigen gebouwen, het inrichten van parkeer- teerreinen aan de rand van de stad voor auto-forensen en het verbeteren en verkorten van de rytyd van het stedelijk openbaar vervoer eventueel door het op eigen rybanen te brengen of uitgevoerd als metro. Ten aanzien van de grootte der parkeer garages en particuliere parkeerruim ten is de commissie zich ervan be wust dat de verkeerstechnische eiBen beperkend zullen werken. Voor de aan de rand van de binnenstad te scheppen parkeerruimten denkt de commissie aan de plannen tot sane ring van de oudere woonwijken zoals de Jordaan, het staatlieden- en Hel- mersstraatkwartier en de „Pyp". (Van onze speciale verslaggever.) Waarom koos het landbouwschap het gebied van Hollandscheveld uit voor fcijn nieuwe koers van uitzetting en ontruiming, die op het innen van heffingen is gericht welke de zogenaamde „vrije boeren" weigeren te betalen? Waarom werden uitsluitend in de periferie van Hoogeveen de eerste slachtoffers van een overigens bij kracht van wet gevoerde actie uitgekozen? Duidelijk is, dat men niet willekeurig te werk is gegaan. Er zijn in Nederland honderden boeren, die weigeren de betreffende con tributies te betalen en voor wie bij de in hun ressort regerende deurwaarder een dwangbevel gereed ligt. richt. Het „ik wil niet" van een kind heeft een sterke geldigheid. De vrijetijdsbesteding van de ouders is vrij kleurloos. Overeenkomstig is het met de vrije tijdsbesteding van de jongeren. Voor al vroeger was deze vrij ruw en luid ruchtig. Op het gebied van de geestelyke volksgezondheid, zo besluit de socio logische studie, zyn er nauwelyks verontrustende tekenen. De intelligentie Is volgens de gang bare metingstechnieken niet hoog. Maar hier moet worden bedacht dat het milieu niet op het ontwikkelen van het intellect is toegepast. Men kan zich afvragen of het land bouwschap zich niet twee keer had bedacht als liet kennis had geno men van een sociologisch onderzoek door drs. A. J. Wiehers, dat in 1959 by Van Gorkum in Assen is ver schenen onder de titel „Leven en werken te Eliin-Hollandacheveld". Hieruit zou geconcludeerd kunnen worden dat het meest op de voor grond tredende kenmerk van deze streek ls: het geestelijk cultureel iso lement dat een aanleiding werd voor de onverkwikkeiyke relletjes van de afgelopen dagen Tegeiykertijd dringt zich de gedachte op dat de vrije boeren wél aan dit facet hebben ge dacht. Verwonderlijk is dit overigens niet, daar boer Koekoek, die thans in het Gelderse Bennekom woont, in Hollandscheveld is geboren en ge togen. Het gebied Elim-Hollandscheveld, aldus deze uitputtende studie, is lange tijd gekenmerkt geweest door een sterk isolement. Ook moet hier nog het feit aan worden toegevoegd dat de bevolking grotendeels af stamt van de vroegere veenarbeiders. Als bevolkingsgroei» hebben deze mensen heel slechte sociale en eco nomische omstandigheden gekend, terwyl in de wyde omtrek een laag aanzien werd genoten. Wat het cultuurpatroon betreft, zo zegt de publlkatie, is cr van een geesteiyk cultureel isolement sprake, waardoor een eigen ontwikkeling van het cultuurpatroon mogelijk is geworden. De armoede en de vroe gere omstandigheden van uitbuiting nemen een centrale positie in. Me de door het isolement is er een klei ne wereld ontstaan met kleine ini tiatieven. Doordat de armoede zo dikwijls de tendens heeft gehad zich zelf te ver sterken. ging er een ontmoedigende werking vanuit. By de armste groep mag zelfs van oen proletariserende werking worden gesproken. De beroepen van de jongeren zijn, vergeleken by de ouderen, nog niet veel veranderd. Er tekenen zich ech- ter wyzigingen af in de richting van een grotere differentiatie. De scholing ontbreekt in grote mate nog, mede door een zeer negatieve houding van de jongeren tegenover het vakonderwys. Er zyn overigens aanwijzingen dat de meisjes verder zijn in hun aanpassing aan de mo derne omstandigheden dan de jon gens. Volgens de studio zyn de jongeren slechts iets moderner dan de oude ren. De politieke samenstelling van de bevolking Iaat een sterke confessio nele binding zien. Er is echter een (grotendeels uit protest) communis tisch stemmende groep, die ongeveer 10 procent van de kiezers omvat. Als protest-groep moet, zo vermeld het onderzoek, ook gezien worden de „gemeente des heren", een be- vindelyk-religieuze beweging, die kort na het uitbreken van de crisis (werkloosheid) is ontstaan ondei voornamelijk de arbeiders. DezeJ groep zet zich in dc eerste plaats: tegen de kerken af. Als andere protest-groep wordt iD het rapport al de beweging voor be- dryfsvryheid in de landbouw ge noemd (Koekoek). Onder de boeren, zou deze al enige belangstelling trekken. De protest-groepen bevatten in to taal 15 tot 20 procent van de bevol king. Dit wil niet zeggen dat het protest tot dit percentage blyft be perkt. Hot is ongetwijfeld ook aan wezig onder hen die dc andere orga-j nisaticvormcn biyvon steunen. Contact Het contact mot do buitenwereld is gebrekkig aanwezig, vooral het we ten omtrent dat wat ln de wereld gebeurt. De buitenwereld maakt het contact ook niet gemakkelijk. Men komt te Hoogeveen zo dikwijls als vi-agende party en men staat offi-1 cieel zo dikwyis als „werkloze" opge-1 geven. Bovendien beschouwt de om-j wonende bevolking de bewoners van het gebied als „minder". De gezagsverhoudingen in het gezin zyn onder de bewoners van Holland- scb««veld niet sterk op de ouders ge-1 Links: een' pakje van geruite rooi uit de collecte van Charles Creed. Aardig is de wit ledren vestblou- sen. De lioed is eveneens van le der. Midden: èen avondjapon van Nor man Hamnell, die ook voor de Engelse koningin ontwerpt. Voor de japon is tutte gebruikt. Het minkjasje is in dezelfde kleurnu ance gehouden. Rechts: een tweedelige zijden ja pon, bedrukt met. marineblauwe hartjes. De mantel is ook van zij de. .Het ontwerp is van Mattli. Garage Maar, zo gaat de nota verder, voordat met deze sanering zal worden begon nen zal nog een aanzienlyk aantal ja ren verlopen. Daarom heeft de com missie gezocht naar onbebouwde terreinen. Zij suggereert in dit geval de bodem van de Singelgracht, gele gen langs de Stadhouderskade en Nassaukade, te gebruiken voor een gigantische garage, waar 3000 tot 4000 auto's geparkeerd zouden klu nen worden. AMSTERDAMSE TAXI'S MET ALARMINSTALLATIE Een Amsterdamse taxi-onderneming doende alle 218 by haar als aandeel houder aangesloten chauffeurs te bewe gen een byzondere alarminstallatie hun 109 auto's te doen aanbrengen. Als een taxichauffeur van een taxi, die met zulk een installatie is uitgerust, door een „passagier" wordt overvallen en hij ziet nog kans op één van de twee in zijn nabijheid aangebrachte geheime knoppen te drukken gaan alle lichten knipperen, treden beide richtingwijzers in werking en geeft een dubbele claxon opeenvolgende luide signalen. Reeds vijf van de chauffeurs dezer on derneming hebben hun auto van zulk een installatie voorzien. zou „goed geld naar kwaad geld smyten zijn". Maar het gevolg is, dat het gebouw in een steeds slechtere staat komt te ver keren en dat het steeds onaangenamer wordt hier nog les te geven. Indien daarom de vooruitzichten op een nieuwe school niet spoedig beter worden, zal het bestuur wel gedwongen zijn het ge bouw tijdelijk op te knappen. Bovendien maakt het nog steeds groeiende leer lingental de bouw van een nieuwe lagere school zeer urgent. Thans verblijven twee klassen in noodlokalen en twee klassen in de voormalige openbare ulo aan het Kerkplein. Een situatie, niet erg bevorderlijk voor het onderwijs. De bouw van het nieuwe gemeentelijke gymnastieklokaal en het aantrekken van een vakonderwijzer tekenen schep pen voor de schoolvereniging de moge lijkheid om de bijvakken gymnastiek en tekenen, die door personeelstekort en gebrek aan ruimte de laatste jaren zeer in het gedrang gekomen zijn, eindelijk weer normaal te gaan geven. Het leden tal van de schoolvereniging is in 1962 met 21 opgelopen tot 343. Volledig bezet Het aantal leerlingen van de christelijke ulo beliep op 1 september 1962 negen meer dan het jaar daarvoor: 244. Voor het eerst sinds jaren heeft de school ook weer een volledige bezetting aan leer krachten, zo valt uit de mededelingen van het schoolhoofd, de heer J. C. Spaans, op te maken. Bij het eindexa men behaalden 25 kandidaten het A- diploma en vier het B-diploma. Twaalf van hen wisten tegelijkertijd het mid denstandsdiploma te bemachtigen en 3 leerlingen deden examen in het vak scheikunde. Met gepaste trots wordt nog herinnerd aan de landelijke wedstrijd van de N.C.R-V. radiouitzending „Jeugdland", waarin het team van de Zierikzeese ulo uit de stryd kwam. In tegenstelling tot de voorgaande ja ren kon het hoofd van de lagere school, de heer L. Th. Fennema weer een voor uitgang in het leerlingental constateren. Aan bet eind van 1962 was het aantal scholieren opgelopen tot 412. Een cyfer, gemiddeld nog n *- weest. Bij het begin van d dat i niet zo hoog is ge- van de cursus wer den 65 nieuwe leerlingen ingeschreven. Het aantal leerkrachten kwam op twaalf, benevens twee vakonderwijzers. Op de volgende week vrijdag in het her vormd verenigingsgebouw te houden le denvergadering zal dr. J. L. P. Brants te Goes, inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, een lezing hou den over het onderwerp „School en ge zin in deze tijd". Behoudens een bespre king van de uitgebrachte verslagen zul len enkele huishoudelijke zaken aan de orde worden gesteld. In het bestuur zijn drie vacatures te vervullen. In de vaca- ture-ds. C. Bezemer worden kandidaat esteld: ds- A. Lam en H. Schot. Ds, r. J. Tlemersma is herkiesbaar; zijn tegenkandidaat is J. Hoekstra. Ook ds. M. v. d. Klis aan de beurt van af treden is opnieuw kandidaat gesteld met als tweede J. C. van Beveren. Geen verhoging van toeslag op melk (Van onze parlementaire redacteur). De minister van landbouw en visserij mr. Marijnen ban, zolang niet vaststaat dat er een betekenend verschil bestaat tussen de by de vaststelling van de toe slag aangehouden opbrengstprijs en de daarmee vergelijkbare werkelyke op brengstprijs van de industrieel verwerk te melk over het jaar 1961/'62, een verhoging van de toeslag van 6,30 per 100 kg indnstriemelk niet in overweging nemen. Hy heeft dit donderdag in de Tweede Kamer geantwoord op 'n desbetreffende vraag van de heer Egas van de P.v.d-A. Op de vraag om mede te delen hoe hoog uiteindelijk de gemiddelde prijs per kg melk met 3,7 procent vet over het jaar 1961/'62 zal zijn, die aan de hoeren ten goede komt, antwoordde de bewinds man, dat de door het produktschap voor zuivel berekende gemiddelde theoreti sche uitbetalingscapaciteit van de zui velfabrieken over het jaar november 1961november 1962 26,39 per 100 kg melk met 3,82 procent vet bedraagt. Indien bij de omrekening van de gemid delde opbrengstprijs per 100 kg melk met 3,82 procent vet op melk met 3,7 procent, evenals bij de vaststelling van de garantieprijs het geval is geweest, rekening wordt gehouden met een prijs van 4 per kg melkvet, bedraagt de met de vastgestelde garantieprijs ver gelijkbare gemiddelde opbrengstprijs 25,90 per 100 kg melk met 3,7 pro cent vet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15