Daarom BPI super IMix benzine Winters afscheid op het strand Kies de soort die bij Uw auto hoort LANGSTE DAG „DE RYAN WEER AAN VAN DE TOP EXAMENS riT SPORTSTICHTING GOES MOEST NAAR JUISTE VORM ZOEKEN JOURNALISTIEK GEDIJT SLECHT IN NEDERLANDSE VALSE SCHAAMTE Beroep zwijgende Britse journalisten is afgewezen NUTSSPAARBANK MIDDELBURG IN FEBRUARI WEER MEER INLEG uilen in Vlissingen Ontdekking van stadse ZATERDAG 9 MAART JL963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Door Barend Zwerfmans KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Tholen: H. Harkema te Zeist; te Maarsen: J. van Wier te Put ten. Aangenomen naar Haaf ten: J. L. W. Koppenhol, kand. te Rijswijk (Z.-H.), die bedankte voor Langerak (toez.) en voor Op en Neder Andel (toez.). Bedankt voor Kamerilc (toez.): Jac. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Haarlem-Noord (wfikgemeente Sparen- dam) en te Maarn dr. J. Chr. Fritzsche a.s. emeritus predikant te Meppel. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilligersberg-Terbreggen: fï W Pillrcpn ta A nalrlnn^n De heer J. J. Kooman uit Middelburg is aan de rijksuniversiteit te Utrecht ge slaagd voor het kandidaatsexamen theor logie. 9 Volgens het Russische blad „Nieuwe Tij den" hebben bijna 2000 Jonge Afrikanen toe lating gevraugd tot de naar Patrice Loe- moemba genoemde universiteit van Moskou. Italië telt thans 50.623.569 Inwoners. Het geboorte-overschot was in 1962 431.000, of 6 8 procent lager dan in 1963. (Advertentie) ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL (Advertentie) 'OEDER - ZALF-OLIE-ZEEP Benzine? Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix 25 - BP Super Mix 50- BP Super Mix 75 - BP Super. Zelfde merk auto, zelfde type en bouwjaar en toch verschillend! Waarom? Elke auto rijdt onder andere omstandigheden. Aan elke motor worden andere eisen gesteld. Elke automobilist heeft zijn eigen rijstijl. Gevolg: iedere motor ontwikkelt zich anders. Daarom bij de BP pomp: 5 verschillende soorten benzine, om uw motor de juiste voeding te gevenom u plezieriger en economischer te laten rijden. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP pomp weet u het: nu krijgt mijn motor de individuele voedingdie hij nodig heeft! niet overal, want een Middelburg se boekhandel, die altijd al veel werk maakt van de uitverkoop toonde zich zeer tevreden over de maand januari. Hoewel de maandelijkse ranglijst van bestsellers geen „schokkende" zaken aantoont, zijn er iedere keer opnieuw toch bepaalde uitschieters te signa leren. Zo werd in de maand februari in een Vlissingse boekhandel flink verkocht het boek „Literana", waar in een honderdtal boekbesprekingen is opgenomen, te beginnen met „Ka- rel ende Elegast" en eindigend bg de modernen, zoals Hugo Claus en an deren. Voor eindexamenkandidaten is dit door K. J. v. d. Kerk en H. A. Poolland samengestelde boek alles zins de moeite waard. Ranglijst Wat betreft de ranglijst, daarop staat als nummer drie vermeld Godfried Bomans' Omnibus, die zich ook al lange tijd in de hoogste regionen blijft bewegen. Don Camillo blijft een goede vriend van het lezend publiek in Zeeland: „Don Camillo m de bocht" bezette in februari een stevi ge vierde plaats, op de voet gevolgd door „Volg het spoor terug" van J. B. Charles, wiens boek „Van het Kleine Koude front" ook nu weer op onze lijst voorkomt, zij het op een vrij bescheiden plaats. De trilogie (streekromans) van Nellie van Dijk- Vrijspraak in zaak over melksanering Terneuzen De economische strafkamer van het ge rechtshof in Den Haag heelt de vier Ter- neuzense melksliiters, A. H., C. A. de G., J. C. M. en D. IC., en de directeur van een zuivelfabriek in IJzendijke J. P. van O., vrijdagmorgen vrijgesproken. Zij waren ervan beschuldigd, een melk- saneringsovereenkomst niet te hebben aangemeld bij het bedrijfschap voor de detailhandel in melk en melk- en zui- velprodukten. De economische politie rechter te Middelburg had hen vrijge sproken. De officier van justitie ging echter in hoger beroep. De procureur bij het hof had tegen een der slijters ont slag van rechtsvervolging geëist, tegen de andere slijters en de directeur gedeel telijk voorwaardelijke geldboetes. VERGADERING ALGEMEEN BESTUUR Dit jaar begin aanleg zwembad vi"*™'rg? In de donderdagavond in de raadzaal van het stadhuis te Goes gehouden ver gadering van het algemeen bestuur van de Stichting Sportbelangen Goes heeft de voorzitter, wethouder mr. J. G. v. d. Burgt verklaard, dat het werk van 'de stichting langzamerhand op gang komt. „Er is wel eens enig scepticisme te be luisteren geweest ten aanzien van dc sportstichting, soms ooit kon van defai tisme worden gesproken, maar ik wil er hier toch op wijzen, dat de stichting in zyn nieuwe organisatie tijd nodig MR. J. L. HELDRING „Overheid krijgt daardoor meer armslag" „Nederland is door en door fat soenlijk, althans het is bang om voor onfatsoenlijk te worden aan gezien. Daarom heeft het last van valse schaamte. En daarin gedijt de journalistiek slecht", zo zeide mr. J. L. Heldring, adjunct-hoofd redacteur vam de Nieuwe Rotter damse Courant tijdens een bij eenkomst van het contactcentrum op voorlichtingsgebied in Pulchri Studio in Den Haag. Hij vond dat de overheid daardoor meer arm slag heeft dan haar feitelijk toe komt. Heldring, wiens inleiding getiteld was: „Hoe ik de journalistiek als voor lichtingsmedium zie", achtte deze sfeer niet goed voor de journalistiek en daar door niet goed om voorlichting te ven. Het verhindert de groei van wezenlijke belangstelling van het pu bliek voor de publieke zaak. Vrijmoedig Er leeft nog te zeer een regenten geest. De regering is te paternalis tisch.. De journalist moet vrijmoedig kunnen schrijven. Dat. wil met zeg gen dat hij vr(Jpostig moet zijn. Dat de journalist vrijmoedig zijn werk moet kunnen doen, hangt ook af van zijn financiële status, maar uiterma te belangrijk is dat hg kennis van De twee Britse journalisten, Brendam Muiholland en Regina Foster, die we gens ongehoorzaamheid aan het hof, tot resp. zes en drie maanden gevangenis straf zijn veroordeeld, zijn woensdag in hoger beroep gegaan, doch het hof van ppel van het Britse Hogerhuis heeft it van de hand gewezen. Mulholland en Foster weigerden in de zaak tegen de spion Vassal, over wie zij een artikel hadden geschreven, hun nieuwsbron bekend te maken. (Advertentie) Altijd gaaf huidje Het ijs op de vaarwegen is nog niet helemaal verdwenen, maar de Amsterdamse rondvaartboten worden al opgepoetst. De lente wint terrein. zaken heeft. Dat is de voorwaarde om iemand recht in de ogen te kun nen kijken. In antwoord op vragen uit de vergade ring zei mr. Heldring nog onder meer dat zyn inziens voorlichtlngsambtena- n servielefif regering. Zij moeten, natuurlijk niet in persconfe renties, maar in persoonlijk contact van mening durven verschillen met de rege ring. Vergaderingen met hoofdredac teuren, zoals de regering weieens be legt, achtte mr. Heldring in het alge meen niet bevorderlijk voor de journa listiek. Deze vergaderingen 'hebben vaak tot doel de dpenbare mening in te kapselen. Hy vond dat de regering dit Instrument soms wil hanteren, maar hoofdredacteuren moe ten in het algemeen contact met offi ciële mensen zoveel mogelijk beperken. Het argument „ik moet toch na afloop een kopje koffie met hen kunnen drin ken" verwierp hu. „Ik wil na afloop he lemaal geen kopje koffie met hen drin ken", zei hy. Stuurman onbevoegd verklaard De raad voor de scheepvaart heeft de 53- jarige stuurman van de kustvaarder m.s „Heemraadsingel", F. van der L. uit Rotterdam, onbevoegd verklaard om als kapitein of stuurman dienst te doen op zeeschepen. De raad ls van mening dat gebleken is van een zodanige verslaafdheid aan alcohol bij de stuurman, dat hij onge schikt is om zhn beroepsplichten te ver vullen. De raad heeft de 52-jarige kapi tein van de kustvaarder, H. E. B. uit Pernis, de bevoegdheid om als kapitein te varen ontnomen voor de tijd van vier maanden. Beide thans opgelegde straf fen zijn overeenkomstig het voorstel dat de inspecteur voor de scheepvaart aan de raad had gedaan. De „Heemraadsingel" (eigendom van de N.V. Invotra te Rotterdam), was op 27 decembèr 196.1, op een reis van Rot terdam naar La Rochelle, nabij Balein lek gestoten. In zijn oordeel zegt de raad onder meer dat de wyze waarop de kapitein de wacht aan de stuurman overdroeg niet getuigt van ver*, ntwoordeigkheids- gevoel. De navigatie van de kapitein was onzorgvuldig. Hij heeft geen peilin gen in de kaart gezet en geen duidelijk bestek gemaakt. Negentiendrieënzestig is voor de stich ting in feite het eerste jaar, waarin de activiteiten over een breder front zullen Dit is het Johanneshow ijshoc- keystadion in het zuiden van Stockholmwaar tot 17 rqaart a.s. de wereldkampioenschappen ijshockey worden gehouden. Wet uitoefening geneeskunst zal worden herzien Het ministerie van sociale zaken volksgezondheid heeft het overleg worden ontplooid. Het personeelspro-1 pend "met de Koninklijke Nederlandse bleem nadert een oplossing door de aan- Maatschappy tot Bevordering der Ge- staande benoeming van een ambtenaar bij de afdeling onderwijs te Goes, die het hoofd van die afdeling, de heer H. C. van de Vreugde, zal bijstaan in zijn taak van secretaris-penningmeester van de sportstichting. Veel meer dan tot nu toe het geval is geweest, zal de stichting voorts het sportleven stimuleren. Sport verenigingen kunnen hun wensen en verlangen bij het stichtingsbestuur ken baar maken, dat dan in vele gevallen mede in overleg met het college van b. en w. en de directeur van gemeenten- werken naar een oplossing zal zoeken. In de gisteravond gehouden vergade ring werd de begroting voor 1963 vastgesteld. In feite is deze nog niet compleet, omdat in de ontwerp-be- groting niet zijn opgenomen de jaar wedden en de sociale lasten van het personeel. Deze staan op de gemeen tebegroting voor 1963. Volgend jaar echter zal de stichting met een vol ledige begroting komen. Tijdens de vergadering werden verschil lende sportproblemen aangesneden. Ge vraagd werd o.m. naar de voorgenomen aanleg van 't zwembad. Wellicht zal dit najaar nog de eerste spade in de grond kunnen worden gestoken, zo werd mee gedeeld. Ter sprake kwam voorts de slechte toestand, waarin de kleedlokaal tjes op de sportterreinen aan de Oude- singel en de Willem Barentsstraat ver keren. De jeugd heeft hier voor vele honderden gulden schade aangericht. Nagegaai^ zal worden op welke wijze de neeskunst over het karakter van de be voegdheid tot geneeskundig handelen. Dit als voorbereiding tot een hérziening van de wet van 1865 die de uitoefening van de geneeskunst regelt. Minister Veldkamp die dit meedeelt in de door hem en zijn ambtgenoot var justitie ondertekende memorie van ant woord aan de Eerste Kamer, betreffen de de wet op de paramedische beroe-i pen, zegt verder nog niet te kunnen meedelen, wanneer voorstellen tot wijzi ging van de wet van 1865 tegemoet ge zien kunnen worden. In deze memorie zegt minister Veld kamp ook, dat er besprekingen geweest zijn met de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde over het instellen van opleidingen voor schooltandverzorgsters en voor mond hygiënisten. gebouwtjes kunnen worden gerestau reerd. Voorts kwamen ter sprake de medische sportkeuring, de subsidiëring van het jeugdsportwerk, het probleem van de opbergruimte voor materialen op de sportvelden en de kwestie van de terreinkeuring. Allemaal punten, 'waar over het dadelijks bestuur van de stich ting zich zal beraden. Voorts werd mee gedeeld, dat de tarieven voor het ge bruik van de sportvelden opnieuw zul len worden bekeken, terwijl er een sche ma dient te worden opgesteld voor trai ningsuren. Aantal rekeningen steeg met 23 In de maand februari Is het totaal-te goed van de Nutsspaarbank, gevestigd te Middelburg, zodanig gestegen dat men op 5 februari 20.000.000 telde. Eind februari liep dit tot 20.422.805,04 op. Het gunstig verschil tussen inleg (f 1.078.46,en terugbetalingen 626.864,92) bedraagt 451.481,08. Het aantal rekeningen is eveneens iets opgelopen, zodat dit thans op 15563, dat is 25 meer dan aan het begin van de maand, ïs komen te staan. Dit in tegen stelling tot februari 1962 toen het aan tal rekeningen afnam van 15194 tot 15193. Ook de styging van het tegoed was in die maand niet zo groot als dit jaar, n.l. 254.876,03. Men kwant daar door te staan op een tegoed van 18.638.092,55. Men kan hieruit con cluderen dat het tegoed in één jaar tijd gestegen is met 1.784.712,49. Op de kantoren Middelburg, Oosjtburg en bij het agentschap Kruiningen ïs het aantal rekeningen gestegen en ook het tegoed is bij deze kantoren aan het ein de van de maand omhoog gekomen. Middelburg In Middelburg werd 387.041,31 méér ingelegd dan uitbetaald, waardoor het tegoed is komen te staan op 17.245.414,65. Aan het einde van de maand telde men 13462 rekeningen, dat meer dan bij het begin van fe- Oostburg Het kantoor Oostburg heeft 2041 reke ningen lopen, de stijging werd veroor zaakt door inschrijving van 24 nieuwe rekeningen en afbetaling van 10 reke ningen. Het tegoed bedroeg hier aan het begin 3.077.985,80 en aan het einde van de maand 3.136.147,51. De inleg bij het agentschap Kruiningen veroor zaakte een flinke verhoging van het te goed, dat nu op 41.242,88 staat. Hier werden geen rekeningen afbetaald, twee nieuwe rekeningen brachten het aantal op 60. Maasstr.-Oostkapelle In het bykantoor Maasstraat is een be drag van 47.772,63 binnengekomen en 18.658,75 is uitbetaald. Het aantal nieuwe rekeningen overtreft het aantal afbetaalde rekeningen verre, met 26 te- §en 7. Ook de inleg op de zitdag te ostkapelle 18.1S5, 66)bedroeg meer dan de terugbetaling 1.615,Twee rekeningen werden bggeschreven. Schoolsparen De rekeningen voor het schoolsparen zijn hiermee in tegenstelling ge daald van 1396 tot 1377, doordat 20 re keningen werden afgesloten en slechts één nieuwe rekeningen er bij kwam. Het tegoed laat niettemin een gunstige stij ging zien van 546.91, waardoor het eind februari is komen te staan 59,162,—. Enquête over februari Over het algemeen matige verkoop Van het Zeeuwse boekenfront in de maand januari ïs weinig nieuws te vertellen: aan de top van de ranglijst was er weder om geen wijziging. Voor de vierde achtereenvolgende maand werd Ryans „De Lang ste Dag" het meest verkocht, terwijl „Eenzaam maar niet al leen" zich op de tweede plaats handhaafde. Het feit, dat er de laatste maand vrijwel geen nieuwe boeken zijn verschenen is er, zo vertelden ons enkele Zeeuwse boekhandelaren tijdens onze maandelijkse enquête, de belangrijkste oorzaak van, dat „De Langste Dag" opnieuw het meest werd verkocht. Overigens is het in de boekhandel niet be paald druk geweest, hoewel daar op wel enkele gunstige uitzonde ringen waren. Dat was trouwens ook het geval bij de uitverkoop in januari, toen in de meeste boek winkels een geringe belangstel ling werd gesignaleerd. Echter Has maakte de sprong naar de zesde plaats, terwijl het avantgardistisehe tijdschrift „Randstad IV" zich als nummer zeven klasseerde. Een veer tiental andere gebonden boeken kwam met ongeveer een gelijk aantal punten in aanmerking voor de acht ste tot en met de eenentwintigste plaats. Dit grote aantal boeken voor de lagere plaatsen, bewijst, dat het kopend en lezend publiek de afgelo pen maand zijn keurs ruim heeft ge steld. Onder deze veertien boeken waren o.m. „Gejaagd door de Wind" van Margaret Mitchell (gestimuleerd door de vertoning van de gelijknami- §e film), Pearl Buck-Omnibus, „Ver reven Vloot" van Gertie Evenhuis, „De Verwondering" van Hugo Glaus", „De Kreeftskeering" van Henry Miller en „Een ziel van hout" van Jakob Lind. Pockets By de pockets bleek de belangstelling vooral uit te gaan naar de Prisma Belastinggids, die de Nederlandse be lastingbetaler wegwys maakt in het labyrint van fiscusmaatregelen. De tectives en spionageverhalen deden het hoe kan 't haast anders ook nu weer uitstekend, terwijl verder nog de „Overval" van dr. L. de Jong als een van de meest verkochte pockets werd genoemd. Dichtbij de bedoelde woning vloog een grote vogel over me heen tussen de huizen. Het leek er op, dat het een uil moest zijn geweest. Wat moest die vogel hier tegen de middag in de bewoonde stadsrand? Of had ik mij vergist? De eenden brachten de op lossing. Toen ik na enig omzwerven het adres had gevonden met de een den en met de vriendelijke verzorg ster kennis had gemaakt, wees deze mij op een ransuil, die vlak bij de woning in een sierboom had plaats genomen. Eén van de twee, die de vogelvrienden al herhaaldelijk had pogen te fotograferen. De vogels woonden hier dus en ik had me niet vergist. Met de ontdekking van deze Vlissingse, stadse, uilen, het reeds in vrij goede staat verkeren van de eenden en een kopje koffie was mijn nauwelijks begonnen tocht reeds als succesvol te bestempelen. Ik had dus ruim de tijd even de zee te bekijken en in het Nollenbos de mezen te horen schetteren in de zon. al bracht dit met zich mee, dat de weg daar niet over rozen ging, maar door kil sneeuwwater en dun slik. De Nolledijk bood vaster grond en ook het Nollestrand bleek uitstekend begaanbaar. De lage waterstand be loofde mogelijke ontdekkingen, ver moedelijk na de strenge vorst wel in zeer gering aantal, maar je kunt nooit weten. Zo trok de zee me als een trekvogel op het eind van de winter naar het noorden en kon ik er niet toe besluiten aan het eind van het strandje terug te keren, Zo als ook de trekvogel dat niet kan, maar door zijn instinct in één rich ting wordt voortgedreven. Overal omzoomden brede ijs- en snceuwwallen de stranden, natuur lijke golfbrekers, die niet als de kunstmatige dolken de aanrollende golven doorboorden, maar deze er gens over de gehele breedte het hoofd boden. Zware, grillig gevormde schotsen dwars over ae steenblokken, ook wel op het strand zelf toonden aan hoezeer de aanwezige barrière reeds aan weerstandskracht had in geboet. Onder de schotsen en (jspe- gels, gestadig druipend, elke droppel een teken van de winnende kracht van de zon. Schelpensoorten Aan schelpensoorten,dacht ik voor lopig niet, veel van wat er lag was vergrulzeld. Eerst zocht Ik naar resten van de omgekomen vogels in de hoop daarvan vooral weinig te zullen vinden. Tot Dishoek toe vond ik er slechts vyf: een jonge meenw en vier futen, waarvan erieen door de rood aangelopen snavel als rood- halsfuut kon worden aangemerkt. Overigens lagen de meeste dik onder het zand en dat wUst er op, dat er misschien veel meer lagen dan we ontdekten. De vloedlijn leverde niets belangrflks op. Wel troffen we onder de wier- hopen veel riemwieren aan, alle roodbruin na bevriezen en tevens on- dergestoven. Aan de einden van de brekers, bij de oostenwind en de enigs zins verlaagde ebstand van de zee, bloot gekomen zagen we de kokertjes van de schelpkokerwormen wuiven in de af- en aanlopende golven. Ook hier weinig schelpen, al troffen we nog al eens een doosje van de tapijt schelp aan. Eén er van namen we toch maar mee, omdat de vrfj verse en onbeschadigde kleppen een duide- Hjke en fraaie vlekkentekening ver toonden. Ze komen veel minder voor dan de ongevlekte en zijn als kleur- variëteiten onder aparte namen be schreven, Als de schelpen droog zijn valt de tekening weinig op. Zodra men ze in water dompelt verandert het flauwe grijs echter in mooi bruin, donker genoeg om deze vormen, wan neer ze tussen de stenen in het wa ter liggen onmiddeliyk te doen op vallen. We hebben geprobeerd de schelp in zijn vakje te plaatsen, het lukte echter niet. Van alle genoem de kenmerken waren onderdelen aan- Een berichtje over de telefoon bracht mij op de laatste winter se zaterdag in Vlissingen. Er gens bevonden zich daar twee toppereenden onder verzorging en ik was er nieuwsgierig naar boe de dieren het er hadden af gebracht. Men ziet niet elke dag een paartje van dit eendesoort en het leek mij uiterst moeilijk ze zo maar thuis uit een staat van uitputting over te brengen tot nieuw leven. wezig, zodat die kleurindeling moge lijk slechts waarde heeft voor de ver zamelaars. In de aangespoelde veenbrokken was een enkele boormossel aanwezig en daarmee moeten we de lijst (het lijstje) van vondsten besluiten. Belevenis Wat nu weer niet wil zeggen, dat de tocht als mislukt moet wor den beschouwd. Integendeel ze was een belevenis van belang. Voorname lijk om de mogeiykheid voor het eerst in dit jaar weer eens geconfronteerd te worden met de zee over een lange, begaanbare, afstand. Heerlijk in de zon met de mogelykheid daarvan zelfs zittend te genieten. Ook nog (naar later bleek) een defi nitief afscheid van winterresten in 't landschap, misschien zelfs van een eerste ware voorjaarsgroet vergezeld. De kuifeendjes in het Kanaal door Walcheren hadden het zeker ook zo aangevoeld, ze hadden hun voer plaats verlaten en dobberden in één grote troep ergens tussen Souburg en Middelburg op het open water. Nu de kieviten stoer terugkeren en ook de leeuweriken weer komen op zetten mogen we vermoedelijk iets goeds verwachten. De lente komt in zicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13