Nieuwe financiële verhoudingswet bijzonder teleurstellend voor Goes VVV Westkapelle start met strandverbetering In februari ruim 2000 werklozen in Zeeland Vragen en wensen van raadsleden AGENDA DAAGSE FORUMBIJEENKOMST NIRIA VOOR STUDENTEN H.T.S. WALCHEREN Kapellenaar onder invloed reed fietsers omver Alle leden verlenen financiële steun VRIJDAG 8 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Afdelingsonderzoek begroting 1962 De nieuwe Financiële Verhoudings wet 1960 is bijzonder teleurstel lend voor de gemeente Goes. Daar om kan niemand bijzonder blij zijn met de slechts met veel moeite sluitend gemaakte begroting 1962, zo wordt door een der raadsleden gesteld in het verslag over het af delingsonderzoek van de begroting 1963. Vooral de post onvoorziene uitgaven vertoont een bijzonder laag bedrag (circa 16.000). Het zelfde lid betuigt zijn instemming met de plannen van b. en w. tot het instellen van een woningbe drijf en een bedrijf openbare wer ken. Tevens wordt er voldoening uitgesproken over het feit, dat voor de sport hogere bedragen zijn geraamd. De voorgestelde kapitaalwerken daarentegen worden niet bepaald indrukwekkend genoemd. Verschil lende leden waren mét b. en w. van mening, dat nauwlettend ge waakt zal moeten worden, dat het verzorgingspeil niet nog verder te rugloopt. Over de begroting, die op donderdag 21 maart aanstaande, des middags twee uur, in openbare vergadering zal wor den behandeld, worden in het afdelings verslag nog tal van vragen gesteld en opmerkingen gemaakt. Zo spraken verschillende leden de wen selijkheid uit, dat in een informele raads vergadering de positie van de gemeente ten opzichte van de nutsbedrijven eens wordt uiteengezet, in verband met de concentratie van deze bedrijven. Ook werd gepleit de mogelijkheid tot verla ging van de vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstellingen te onder zoeken. Voorts vroeg men vernieuwing en uitbreiding van de telefooninstalla tie van het stadhuis, welke bijzonder slecht en te beperkt werd genoemd. Be treurd werd ook dat de brandweer niet beschikt over een ladderauto, temeer nu de ladderwagen voor de straatverlich ting aan de P.Z.E.M. is overgedaan. Verscheidene leden merkten op, dat de regeling voor het ambulancevervoer ver betering behoeft. Woningwetwoningen Een der leden had vernomen dat aan een woningwetwoning verbeteringen zijn aangebracht, waarvan de kosten in de vorm van een verhoogde huur op de huurder worden verhaald. Is dit toege staan, zo werd gevraagd. In dit verband wezen verschillende raadsleden erop, dat nog verschillende woningwetwoningen bewoond worden door personen, die op grond van hun inkomen niet in een der gelijke woning behoren te wonen. De raadsleden vrezen dat door het toestaan van de gesignaleerde verbeteringen, de opschuiving van deze huurders naar woningen met hogere huurprijs, niet wordt bevorderd. Een lid sprak ook als zijn mening uit dat de verlichting van de galerijen van het complex galerijwoningen aan de Nachtegaallaan eigenlijk openbare straatverlichting is en daarom niet ten laste van de huurders dient te komen. Alle leden waren ook van mening dat de onderhoudstoestand van de straten zeer veel te wensen overlaat. Het hier voor geraamde bedrag wordt bedenkelijk laag geacht. Er werd gesuggereerd om uit te gaan van een urgentieschema, ge baseerd op de totale oppervlakte der straten. Gewezen werd voorts op de noodzakelijkheid van het uitbaggeren der vesten en het tijdig vóór de winter verwijderen van het net in de vesten. Ook kwamen vragen naar voren over de stand van zaken met betrekking tot de verbetering van de sluizen en de vaarweg naar Goes. Vele leden waren van oordeel, dat er ten aanzien van de afvoer van het rioolwater en de riool waterzuivering een onhoudbare toestand heerst. Z(j willen gaarne nadere inlich tingen over de verbeteringsplannen. Enkele leden voelden het ook als een femls, dat de begroting van de Stichting portbelangen Goes nog niet is overge legd. Met nadruk werd voorts gewezen op do grote behoefte aan uitbreiding van speelgelegenheden voor de jeugd. Niet direct ingerichte speelvelden, -maar ge woon terreintjes. waar de jeugd vrijelijk kan spelen. Voorts werd geïnformeerd hoever het staat met de nieuwe regeling inzake subsidiëring van de Zeeuwse Mu ziekschool. Bejaardentehuis Met. verwijzing naar de weinig be vredigende toestand van het man huis, werd gepleit voor de stichting Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: Mysteries van Edgar Wallace, 19.30 uur. 14 )nnr. City: uitvoe ring Nihil Sine Lnboro. 20 uur Suisse: Jaarvergadering Veilig Verkeer. 20 uur Wöhler: ledenvergadering BOSK. Zee land. 20 uur. VlisKlngcn Alhumbrn: Verrader ln op dracht, 20 uur, 14 Jaar. Luxor: De man met liet ijzeren mnslcer, 20 uur, 14 Jaur. Goes Grand: Verrader In opdracht, 20 uur, 14 Jnar. Prinses Margrletsehool: Expositie „Van Put tot Pomp". 9—12 en 14—17 uur. De Korenbeurs: Jubileumtentoonstelling Kodak, 10—18 en 19.30-22.30 uur. Tcrncuzcn Luxor: Romance A la carte, 20 uur. a.1. Zlcrlkzcc Concertzaal: Filmliga met „Pan" en „M". 20 uur Hotel ..Concor dia": Ned. Blljartkampioenschap leader 38/2, 14 uur, 19.30 uur. flcherpriilsse ..Holland-Huis": P.J.G. Tho- lon en Sint-Phlllpsland met toneeluit voering, 19.30 uur. van een modern ingericht algemeen bejaardentehuis. Verschillende leden waren voorts van mening, dat meer aandacht besteed dient te worden aan de ontspanning voor bejaarden. Er wordt daarbij gedacht aan een betere lokaliteit en de aanschaf van speel- en ontspanningsmateriaal. Een van de raadsleden vroeg overleg ging van een financieringsschema voor de infrastructuurwerken. Ook wilde men geïnformeerd worden of reeds is on derzocht of de mogelijkheid aanwezig is bij Haven I een stalen loswal aan te brengen, waardoor de bruikbaarheid van de haven kan worden verbeterd. In de laatst gehouden vergadering van de commissie voor openbare werken en planologie is gesproken over de bouw van een vcrkeerstunnel by de overweg bij Poehveg I. In dit verband vroeg een der raadsleden zich af of het raadzaam is thans tot verbetering van deze over weg over te gaan. Verder kwam o.m. nog de vraag van een der raadsleden of het in het licht van de krappe be grotingspositie niet beter is het voor een openbare toilet geraamde bedrag van 12.000 voor andere dringender objec ten te besteden. Verschillende andere leden vonden dit echter wel hard nodig, doch voor hen is de plaats hiervan nog een vraagpunt. UW VROUW MOET ER EENS NODIG UIT! TWEE VERRUKKELIJKE ZORGELOZE DAGEN met alleen-maar genieten voor één prijs, waar alles bij inbegrepen* is - treinreis, eten, wonen, uitgaan enz. - naar keuze van Uw portemonnaie en waarvan U houdt: Goed (f34.-), Beter (f51.-), of Best (f64.-). Vraag een folder op het station, waar alles in staat. Natuurlijk ook toegang tot de Hiswa- Goed Kamp watersport- en kampecrtentoonstelling van 21 t/m 31 maart. GEEF MIJ MAAR (DE TWEEDAAGSE VAN) AMSTERDAM AMSTERDAM VLISSINGEN Twintig praktikanten en eindexamen kandidaten van het hoger technisch on derwijs hebben donderdagavond in Vlis singen met aanstaande collega's van ge dachten gewisseld over hun toekomst mogelijkheden. Dit gebeurde op een fo rumbijeenkomst in de filmzaal van het „Scheldekwartier". De avond was geor ganiseerd door de afdeling Zeeland van het Ned. instituut van registeringe- nieurs en afgestudeerden aan h.t.s.'en, het NJ.R.I.A. Forumvoorzitter was ir. C. J. A. Bax, directeur van de Vlissingse h.t.s Leden waren de heren K. Reinders en H. Chr. v. d. Ameele respectievelijk be drijfsleider en souschef bij de N.V. Kon. Mij „De Schelde", J. A. Letzer, aanne mer te Vlissingen en de heer R. v. d. Pol, ing., technisch hoofdambtenaar van rijkswaterstaat. De forumleden belichtten vanuit hun eigen werkterrein op deze vierde forum bijeenkomst in successie diverse door de h.t.s.'ers gestelde vragen. Zo sprak men onder andere over de keuze, na de h.t.s. een eigen zaak beginnen of over nemen, of in dienst treden by een groot bedrijf, over het leiding geven en lei ding ontvangen in een bedrijf, over de keuze werkplaats of tekenkamer over research. Voor het beginnen overnemen van een eigen zaak moet men de nodige ervaring hebben, zo bleek uit de discussies, leiding geven is een kwestie van aanleg en studie: het dic tatoriaal leiderschap gaat over in een democratisch systeem van leiderschap door overleg. Tevens kwamen de projecten voor tech nische hulpverlening van de UNESCO ter sprake, waarin vrij veel Nederlan ders deelnemen. Men kwam tot de con clusie, dat ook het nieuwe „plan-Luns' ingestelde afgestudeerden aan h.t.s.'en. De heer R. Th. Wymenga uit Voorburg, vice-voorzitter van de landelijk vereni ging gaf aan het eind van de avond een inzicht in de taak van het NJ.R.I.A. en de heer Reinders, voorzitter van de Zeeuwse afdeling vertelde één en ander over de door deze afdeling belegde bij eenkomsten. Kleine mannequins op kleuterschool Woensdagavond hield de kleuterschool „de Woelwaters" te Vlissingen een ouderavond in het schoolgebouw. Dt voorzitster van de oudercommissie open de de avond. Zij vertelde, dat voortaan de kinderen elke dag op school melk krijgen. Dit op wens van vele ouders. Men moet hier 0.75 per week voor be talen, maar daarbij is ook het school reisje, het sinterklaasfeest en het kerst feest inbegrepen. Vervolgens las de heer J. J. de Boer, de secretaris, de notulen voor, waarin hij de activiteiten van de school in het afgelopen jaar naar voren bracht. Na de pauze was er een mode show voor de kleuters, die verzorgd werd door een Vlissingse firma. In deze show kwam duidelijk vast te staan, hoe veel soorten synthetische stoffen op het moment in de kledingindustrie worden gebruikt. De kleine mannequins ver toonden de kleding op hartveroverende wijze. De voorzitster sloot de avond met een dankwoord aan de firma, die de show had gepresenteerd. Schoorsteenbrandje Scheeovaartbenchten Vlissingen vertrokken op 6-3: Ecrkelslroom Shorpbnm, Anglo naar Saloniki, Antje zee. Ttomnncc naar Rosnfio; op 7-3: Bro naar Imminghnm. Dicky naar Antwer pen. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 6-3: Avenir van Par, Voorwaarts van Mar seille voor Brussel. Veritas van George Town. Hunzeborg van Delfzijl. W(jmcrs van Cardiff. Megrez-N van Yersey. Hciloo van Boston Lines: op 7-3: Liberty van Rotter dam. Pegasus van Rotterdam. Aagtekerk van Rotterdam. Konny-M van Rotterdam, Eagle van Londen. Zanzibar van Londen. Demo craat van Londen voor Terneüzen. Margriet An Ja van Dover, John-M van Rotterdam, I-Ioe Vinces van Londen voor Gent. Abel Tasman van Swansea voor Temeuzen. Ter schelling van zee, Catharina-W van Londen. Dintelborg van Delfzijl, Jozel'-S wenden van Bari. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 6-3: Valiant naar Hull, Vesta naar zee, Orient naar Zeebrugge, Oosterburgli naar Rotterdam, Gemma naar Rotterdam, Roelof Jan naar Limmeriek. Vanda naar Ipswich: op 7-3: Corona naar Montrose. Main Lloyd Rotterdam, Oranjefontein naar Rotter dam, Breda naar Rotterdam, DlUgontla naar Duinkerken voor Gent. Zwerver nnnr zee. Llngeborg naar Plymouth. Despatch naar Londen. Margriet-L naar Spanje van Hans- weert, Peperkust naar Amsterdam. Omstreeks 7 uur woensdagavond brak in het pand Anjelierenlaan 124 te Vlis singen, bewoond door J. A. S„ een schoorsteenbrandje uit. De brandweer heeft het brandje geblust en de schoor steen schoongemaakt. Er was geen schade. Uitvoering chr. ulo De christelijke ulo te Vlissingen gaf donderdagavond in het Scheldekwartier een geslaagde uitvoering. Na de opening door voorzitster Louky de Graaf open den „The Planets", bestaande uit Tony Barten, Rob van Raalten en Adry Lijn- se. met enkele rocknummertjes het pro gramma. Daarna was het de beurt aan vier zingende meisjes: Annie Telussa, Marijke Latuhera, Annie Woltering en Ineke Woltering. Ook zij zochten het op het gebied van de lichte muze. Na de gymnastiek, die onder leiding stond van de heer Roelse, kwam een van de suc cesnummers van de avond. De Ulo-Boys zongen op de melodie van „Catootje" een eigengemaakte tekst, waarin type rende uitspraken van leraren waren verwerkt. Leo Janssen. Rineke Sohier, Nellie Heijnsdijk eri Rinus Minderhoud voerden onder regie van de heer H. Mosterd de vrolijke eenacter „De wed denschap" op. Ook de komiek Mr. Jack son (Flip Fey), die een kleine one-man- show opvoerde, had veel succes. Na de pauze trad het ulokoor „De Schelde- nimfen" met enkele licht te verteren liedjes voor het voetlicht. Dit koor stond onder leiding van de heren N. Boon en H. J. D. de Graaff. Het duo ,,MIRA", bestaande uit Rinus Minderhoud en Rob van Raalten, zorg de nog voor meer muziek op deze avond. Het laatste deel van het pro gramma bestond uit het toneelstukje „In de aap gelogeerd". Dit werd uitge voerd door Dick Timmerman, Ineke van Belzen, Sytske Pals, Fred Mes en Ineke Dieleman. De zaal van het Scheldekwartier was vrijwel tot de laatste plaats bezet. Van avond vrjjdag geeft men de tweede uitvoering. Burgerlijke stand DOMBURG. Bevallen: J. Caljouwde Jager, z.\ A. Passe- nier—Brand, d.: M. J. Bommel Jé—Dieleman d. Ondertrouwd: P. C. Bron, 22 j. en J. A. Geertse, 21 J. Overleden: D. Trieller, 59 J. Do rijkspolitie heeft woensdagavond bij de verkeerslichten by de kruising van de Antwerpsestraatweg met de weg naar Zeeland de automobilist H. F. uit Kapelle-Biezelinge aangehouden, omdat zijn auto maar één koplicht voerde. Bij ondervraging bleek de bestuurder erg onder de invloed van sterke drank te verkeren, terwijl hi(j verder niet wist, dat de zijkant van zyn wagen geheel was ingedrukt. Hij werd meegenomen naar het politiebureau te Hoogerheide, waar hij echter geen enkele verklaring kon given voor de schade aan zijn wagen, nkele telefoontjes brachten echter de zaak aan het licht. Er had namelijk een auto slingerend over de weg van Steen bergen naar Halsteren gereden. De auto had een langs de weg staande boom ge ramd. Ondanks het feit, dat het voertuig flink werd beschadigd, was de chauf feur doorgereden. Op de Halsterseweg bij Bergen op Zoom had de wagen de 24-jarige J. S. uit Halsteren, die op het fietspad reed, aangereden. De jongeman moest zwaar gewond naar het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom worden gebracht. Ook het meisje P. L. te Bergen op Zoom werd tegen de grond geworpen, maar bekwam geen ernstige verwondingen. De automobilist was met een vaart van 100 kilometer per uur doorgereden en had zich niet om de slachtoffers bekommerd. De stille ge tuigen, die werden gevonden bij de boom, die de auto had geramd, bleken afkom stig te zijn van het voertuig van F. F. werd onder arrest gesteld. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden onder invloed, het veroorzaken van een aanrijding in deze toestand, het niet stoppen na een aanrijding en het rijden met een ondeugdelijke verlichting. AAGTEKERKE Oprichting afdeling P.J.G. Onder grote belangstelling is dezer da- ~;en in Aagtekerke een afdeling van de _\J.G. opgericht onder leiding van de streekvoorzitter, de heer Jac. Francke. Op deze bijeenkomst waren onder meer aanwezig de directeur van de chr. L.L.S. te Middelburg, de heer W. Fase, de heer J. Roelse uit Koudekerke, lid van het hoofdbestuur, en de technisch streekse- cretaris, de heer D. Vos uit Koudekerke. Zq belichtten verschillende facetten van de P.J.G. Na de pauze vormden de spre kers een forum. Vijftien nieuwe leden hebben zich al opgegeven. Bij de ver kiezing van het bestuur werd A. de Vis ser Szn. voorzitter. De andere bestuurs functies zullen nog onderling worden verdeeld. Het aantal afdelingen in de Streek Walcheren is met deze oprich ting gestegen tot 7. DOMBURG JAARVERGADERING VAN „ONDERLINGE HULP" Het ondersteuningsfonds „Onderlinge Hulp" te Domburg, heeft dezer dagen in de zaal „Tramzicht" te Domburg de jaarvergadering gehouden. Het jaar '62 was, volgens het verslag van de pen ningmeester, zeer gunstig geweest. De ontvangsten bedroegen ƒ2880.11 en de uitgaven 1895,31. Het fonds telt nog 90 leden waarvan er 39 ziektegeld ontvingen met geza menlijk 1003 dagen en een totaalbedrag van 1594,39. De kas van het busfond- sje bevatte een bedrag van ƒ146,62. De bestuursleden M. Passenier, W. Pro voost en J. Roelse werden herkozen. Tot lid van de kascompüssie werd de heer L. Schoe benoemd. Gezien de gunstige stand .van de kas zal van 1 april 1963 tot 1 april 1964 de korting op het basisbedrag van 20 pro cent op 10 procent worden terugge bracht. VROUWENPOLDER Uitvoering jeugdclub De hervormde jeugdclubte Vrouwen polder gaf dezer dagen de jaarlijkse uitvoering. Opgevoerd werd „Romance rond art.. 17" een toneelstuk in 3 be drijven. N.C.V.B. bijeen De N.C.V.B. te Vrouwenpolder hield dezer dagen een vergadering onder lei ding van mevrouw A. Louws-Wonder- gem. Als penningmeesteresse werd me vrouw W. v. Dis-Maljaars gekozen. Wegens vertrek van' de presidente, werd mevrouw L. de Visser-Joosse gekozen. De heer Schoenmakers te Zoutelande sprak aan de hand van dia's over „Mijn reis naar Marokko". Grond gekocht voor koelhuis St.-Maartensdijk De veiling „Sint-Maartensdijk en Omstreken" heeft de haud weten te leggen op een 64 are grote boomgaard vlak naast de huidige hal aan de provinciale weg, waar binnen afzienbare tijd een nieuw koelhuis zal worden gebouwd. De boomgaard is eigendom van mevr. Van der Slikke-Noom. Het heeft een bedrag gevergd van 15.000. Deze week hebben ongeveer 100 leden van de veilingsvereniging hun goedkeuring gegeven aan een voorstel van het bestuur. Toen de voorzitter J. L. M. Geluk het punt aan de orde stelde, ging de verga dering onmiddellijk akkoord met de stappen, die het bestuur heeft onder nomen. De prijs voor de bouwgrond voor het koelhuis werd aannemelijk geacht. Zo spoedig mogelijk zal nu worden over gegaan tot het maken van plannen en een kostenbegroting. Zoals men weet besloot de veiling „St.- Maartensdijk en Omtreken" nog geen tien dagen geleden in principe om over te gaan tot de bouw van een koelhuis, waarin 1 tot 2 miljoen kg produkten be waard kunnen worden. De steeds stij gende omzet en het ledenaantal hebben het bestuur jaren geleden, genoopt cvn naar nadere voorzieningen uit te zien. Met name in de afgelopen winter heeft het gebrek aan voldoende en goed ge outilleerde bewaarruimte zich geducht doen voelen. De twee sorteerhallen voor aardappelen en uien zijn niet toereikend om de aanvoer te verwerken. Inmid dels is nu ook tot enige mechanisatie besloten. Er zullen enkele honderden droogkisten van 10 hl worden aange schaft en voor het transport in het nieuwe koelhuis zal een heftruck worden aangekocht. Overplaatsing De commies van 's rijksbelastingen, de heer A. C. Walhout, werkzaam op het kantoor der directe belastingen en ac cijnzen te Goes werd bij beschikking van de staatssecretaris van financiën ingaande 16 maart 1963 verplaatst naar het kantoor der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Oostburg. Hij zal worden belast met het beheer het grenskantoor te Eede. Officiële publikatie GEMEENTE MIDDELBURG. TIJDELIJKE AFSLUITING"1 SINGELS. B. en w. van Middelburg maken bekend, dat de Langevielesingel vanaf de Langevielebui- tenbrug tot de Sefssingel en de Selsslngel vanaf de Langevieleftingel tot de Olmenlaan vanaf beden tot nader order wegens opdooi gesloten zullen zijn voor voertuigen al dan niet met aanhangwagens met .een asdruk zwaarder dan 1.2 ton Middelburg, 6 maart 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, Mr. J. DRIJBER, burgemeester. Mr. J. HOOIJ. secretaris. Van 4 naar nummer 1 VW Westkapelle wil proberen om het strand van het dorp aan de zeedijk evenals dat het geval is in naburige kustgemeenten en ook buitenlandse badplaatsen numero één te maken. In plaats van thans nummer 4, na de facetten West kapelle als badplaats met z'n fris se lucht, de plezierige woningen en de bevolking zelf, die goed met de badgasten kan opschieten. Voor zitter dokter M. Huygens en zijn WV-bestuurders hebben gister avond tijdens een vergadering in hotel De Valk de volledige steun gekregen van de leden: zij besloten om voor de „dubbeltjes" garant te staan. Van alle verhuurders krjjgt de V.V.V. nu 2,50 per week, ook de kampeer- terreinhouders doen mee met een be paald bedrag per kampeerder (hoeveel zal nog nader worden beslint), de ne ringdoenden zullen 25 extra per sei zoen boven de contributie afdragen en de cafés, hotels en restaurants komen met 100 per jaar over de brug. „Als dit plan slaagt", zo stelde, dokter Huygens, „raakt liev Westkappelse strand niet achter by dat van de om liggende badplaatsen en bij buitenland se badplaatsen. Hjj voegde er aan toe, dat nog dit seizoen de waterleiding langs het zuiderstrand uitgebreid zal worden, terwijl er ook een aantal douches aangebracht zal wórden. In elk geval komen dus nu reeds voor het strand voor het dorp en voor het zui derstrand de noodzakelijkste voorzienin gen tot stand. Voorts heeft het V.V.V .-bestuur ge dacht om zo mogelijk dit jaar in elk geval voor de toekomst rek stokken enz. voor de kinderen te la ten plaatsen, alsmede een springto- ren. Deze toren zal op de laagwaf er- lijn gezet worden, zodat er enkel met vloed gesprongen kan worden, de veiligste methode. In een toelichting had de heer Huygens er op gewezen, dat alleen de V.V.V. in aanmerking komt deze voorzieningen tot uitvoering te brengen. Een.landelij ke belasting voor de badgasten komt er namelijk volgens de V.VTV.-voorzitter beslist niet, terwijl de gemeente, die het graag wil doen, er de financiën niet voor heeft. Aan het begin van de vergadering had dokter Huygens burgemeester T. H. de Meester bedankt voor het werk, dat h(j gedurende zijn V.V.V.-voorzitterspe- riode voor Westkapelle gedaan heeft: na het officiële deel van de vergadering vertoonde mevrouw Flipse een serie dia's. MICROKORFBAL Tot besluit van het micro-korfbaltoer- nooi in de Goese veilinghal zal morgen avond - zaterdag - 9 uur, een wedstrijd worden gespeeld tussen de dames en he ren van Zuid-Beveland en die van Wal cheren. De samenstelling van de ploegen is als volgt: Zuid-Beveland: dames: Joke Tange, Di- neke Nieuwdorp-Poortvliet (beiden Tjo- ba), Suzan Leys en Cora Fraanje (bei den Togo), reserve mevrouw L. Fokke- Schipper (Tjoba). Heren: Rien Steenhardt, Chris Boo gaard, (beiden Tjoba), Piet van Beugen en Herman Heupperman (beiden Togo). Reserve: Piet de Ronde (Togo). Walcheren: dames: Lien Meliefste, Ineke Vermeulenbeiden Swift), Marga Wolff en Nel Groenevelt (beiden Animo). Re serve: Jopie Ludikhuize (Swift). Heren: Bert de Vries, Harmen de Ru (beiden Swift), Jack Thoma en Wim Reynhoudt (beiden Animo). Reserve: Wim Koole (Animo). De beide ploegen zijn samengesteld met een volledig vak van de verenigingen: Togo (Goes), Tjoba 's-Heer-Hendriks- kinderen), Swift (Middelburg) en Ani mo (Souburg). Geen uitstel van interland tegen Frankrijk De Franse voetbalbond heeft donderdag avond in Parys bekendgemaakt dat hy het voorstel van de K.N.V.B. om de in terland Nederland-Frankrijk, die 17 april in Rotterdam moet worden ge speeld, een week uit te stellen niet kan aanvaarden. Het Franse elftal zou dan in een termijn van nauwelijks vjer dagen twee inter landwedstrijden moeten spelen. Voor zondag 28 april is namelijk de wedstrijd Frankrijk-Brazilië al vastgelegd. Het was het A.N.P. donderdagavond niet mogelijk bij de KN.V.B. bevestiging van dit bericht te krijgen. KERKNIEUWS Bevestiging van ds. G. Zijderveld Het was donderdag voor de Gerefor meerde Gemeente te Middelburg een bijzondere dag. Nadat deze standplaats slechts korte tyd vacant was geweest ds. W. Hage nam op tweede pinkster dag 1962 afscheid wegens vertrek naar Klaaswaal verbond ds. G. A. Zyder- eld zich gisteravond aan ril'n nieuwe gemeente. Hij was afkomstig van Ka- pelle aan de IJsel. De bevestiging ge schiedde in de middaguren door zijn voorganger, die na zijn vertrek consu lent der gemeente was gebleven. In zijn toespraak wees de bevestiger op de grootheid, macht en vooral getrouw heid Gods, hetgeen bleek in het zenden ds. Zijderveld. Als tekst werd geno- i Math. 5 vers 13 met als thema „het zout der aarde". 's Avonds verbond ds. Zijderveld zich aan de gemeente met een predikatie over Rom. 1 vers 15, waarbij als' thema werd gekozen „Paulus komst tot de Ge meente te Rome". Na 't dankgebed richt te ds. Zyderveld zich eerst tot zijn be vestiger ds. Hage met woorden van dank voor de wijze van bevestiging en goede wensen, die daarbij tot hem ge richt werden. Vervolgens sprak hij tot de kerkeraad van zijn nieuwe gemeen te, hopend op een goede samenwerking. De jeugd wekte hij op tot trouw bezoek aan kerk en catechisatie en de gemeen te vroeg hy in het gebed te willen steunen. Verder richtte hij zich tot kos ter en organisten, zijn collega ds. Sui ker, de overgekomen vrienden uit Ka- pelle aan de IJsel, de ambtsdragers uit de Zeeuwse gemeenten en ten slotte tot zijn vrouw en kinderen. Burgemeester mr. J. Drijber vertolkte de vreugde van het gemeentebestuur over de komst van ds. Zijderveld en hoopte, dat hij een aantal goede jaren in Middelburg zal mogen arbeiden. Ds. W. Suiker van Krabbendijke sprak na mens de particuliere synode-zuid en na mens de Zeeuwse collega's die door ziek te verhinderd waren. Ouderling D. Kod de van Zoutelande sprak namens de ge meenten van de classis Middelburg, waarin ds. Zijderveld nu de enig- predi kant geworden is. Ouderling Van Stee nis uit Kapelle aan de IJsel sprak na mens de gemeente, kerkeraad en over gekomen vrienden uit de oude gemeen te. Ten slotte was het ouderling De Priester, die namens kerkeraad en ge meente van Middelburg ds. Zijderveld als herder cn leraar een hartelijk wel kom toeriep. De gemeente zong ds. Zijderveld staan de psalm 121 vers 3 toe. Nadat de do minee de sprekers hartelijk dank had lezegd, legde hy voor het eerst de Zege les Heren op zijn nieuwe gemeente. Zowel in de middaguren als s avonds was het kerkgebouw aan de Segeers- straat tot in alle hoeken gevuld. Stijging vergeleken met februari 1962 Vorsf beïnvloedde activiteiten Zeeland telde eind februari 2110 werk loze mannen, een styging ten opzichte van februari 1962, toen dit aantal 2001 was, maar een daling ten Opzichte van januari, toen dit cyfer 2283 bedroeg. Het landelijk cijfer over februari was 52.034, tegen vorig jaar februari 38.779. In januari was de geregistreerde man nelijke arbeidsreserve In ons land 53.376. Per 1000 mannelijke loontrek- kenden telde Zeeland in februari 37 werklozen, in januari was dit aantal 40. Drente heeft in deze reeks het hoogste cijfer: 78 per 1000 en Utrecht het kleinst met 11 per 1000 mannelijke loontrekkenden. De stijging van het werklozenaantal ten opzichte van vorig jaar is voornamelijk te w(|ten aan de weersomstandigheden. Bovendien is bij sommige bedrijven eni ge voorzichtigheid geconstateerd bij het aannemen van personeel. De in vloed hiervan op de arbeidsreserve is echter gering. De ontspanning op de ar beidsmarkt blijkt zich dus weer te heb ben doorgezet. Het werkloosheidscijfer is de laatste tijd echter iets hoger dan in voorgaande jaren. Landelijk gezien was de daling van de geregistreerde arbeidsreserve ten op zichte van januari vooral in de be roepsgroepen bouw, handel en metaal, terwijl het aantal minder geschikten eveneens afnam. Het aanbod van bouw vakarbeiders nam in ons land af, door dat in februari hier en daar werd be gonnen met onderhouds- en schilder werk. Bovendien vond een aantal van hen tijdelijk werk bij het sneeuwruimen. Evenals de bouw werd de ontwikkeling van de bedrijvigheid in de metaalsector beïnvloed door de weersomstandighe den. De seizoenwerkloosheid is slechts weinig gedaald in ons land door de ver traging in het op gang komen van de seizoenwerkzaamheden Ook voor Zeeland geldt, dat de stijging van de werkloosheid in de afgelopen maand vergeleken met vorig jaar voor namelijk is ontstaan door de vorst. Ook was daardoor weinig mogelijkheid voor aanvullende werkgelegenheid. Enkele objecten zullen maandag a.s. beginnen, maar grote werken zullen niet meer worden begonnen, omdat deze niet meer gereed kunnen komen dit seizoen. In de bouwnijverheid was er, vergele ken met de maand januari een daling van het aantal werklozen, die voorna melijk is toe te schrijven aan onder houdswerken. Hier gaat Zeeland dus gelijk op met de landelijke ervaringen. In de metaalsector is in Zeeland een lichte vermeerdering te constateren. Dit betreft echter geen achteruitgang van de werkgelegenheid, maar werklozen op bouwwerken, die dus door de vorst niet konden werken. AGRARISCHE SECTOR In de agrarische sector daalde het aantal werklozen van 587 in januari (waarvan 3 op aanvallende werken) tot 522 (idem 3 op A.W.), omdat in fe bruari weer met activiteiten als het strooien van kunstmest we"rd begon nen en doordat in het rayon Goes een aannemerscombinatie mensen uit de landbouw In dienst nam voor het grond werk ten behoeve van de bouw van de Oosterscheldehrug. In de textielsector zijn de vlasseryen in de tweede helft februari weer langzamerhand be- nen. De sector niet-varend trans- portpersoneel telde een daling van 126 tot 113. De seizoenwerkloosheid was eind fe bruari van dit jaar 950 (v.j, 900), voor de wrijvingswerkloosheid waren deze cijfers 200 en 180. Voor beide sectoren daling vergeleken met eind januari. RAYONS Bezien naar de verschillende Zeeuwse rayons ligt het promillage van de ge registreerde mannelijke werklozen het hoogst: 90, daarna volgt Zierikzee 67, Hulst 52 en Tholen met 49. Het promil lage in de provincie ligt op 37. Sas van Gent is het laagst met 12 werkzoeken de" mannelijke loontrekkers per 1000. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten was in februari 776 totaal in Zee land, een stijging vergeleken met janu ari: 720. Stijgingen zijn er voornamelijk geweest in de bouwnijverheid, de land bouwbedrijven, een daling was er in de metaalnijverheid. De stijging in de bouw komt door nieuwe projecten, zoals in Goes en Terneüzen, in de agrarische sector komt de uienteelt weer op gang evenals de fruitsortering. Per rayon is de vraag het hoogst in de rayons Goes, Vlissingen, Middelburg, Terneüzen en Zierikzee. Het aanbod van vrouwen was eind fe bruari 238, een daling ten opzichte van januari (285) en een stijging ten op zichte van februari 1962 (227). De vraag naar vrouwelijke arbeidskrach ten (totaal 554, januari jl. 517 en vorig jaar februari 448) Is vooral belangrijk in de sector huishoudelijk personeel (221), waartegenover een gering aan bod staat. De vraag naar textielarbeld- sters is daarna het hoogst: 108. Marktberichten COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. 7 mrt. Weekaanvoer ca. 1.400.000 stuks, waar van 309.880 in veiling werden gebracht, han del vlug Prijzen (per 100 stuks), eieren van 57 tot 60 gram 14.03—14.34: 61 tot 64 gram 14.4014.51; 64 tot 66 gram 14.5714.70; 66 tot 70 gram 14.82—15.32. EIERVEILING SJB.E. Aanvoer 271.020 stuks, handel rustig. Prijzen (per 100 stuks), eieren van 36 tot 41 gram 9.50—10.66: 59 tot 63 gram 14.05—14 41: 64 tot 72 gram 14.50—15.50: 64 tot 6 gram 1350—14.00. Eedeeieren 68 tot 69 gram 14.04. EIERMARKT. Aanvoer plus minus 1.800.000 stuks, handel vlug. Prijzen (per 100 stuks), eieren van 58 tot 65 gram 14.25—15.10; alg. prijs 14.75: kilo prijs 2.40, basis 61% gram. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 158 kg, 4,78. Schar 33 kg. Bot 58 kg. Tong 1 kg. Ongesorteerde via 10 kg. Gemeentearchief Goes in 1962 Veel werk moest onafgedaan blijven Het verstrekken van inlichtingen e.d. is op het gemeente-archief van Goes der mate in omvang toegenomen, dat aan het eigenlijke inventarisatiewerk en het beschrjiyen van de geredelijk groeiende archiofhihliotheek veel te weinig tyd besteed kan worden. Hoewel veel kón worden afgedaan, moest helaas heel veel onafgedaan blijven, zo verklaart de gemeentearchivaris van Goes, de heer G. Stadermann in zijn verslag over 1962. Een geschikte hulp te vinden, die wer kelijk de bekwaamheid en accuratesse bezit om doeltreffend te kunnen werken is niet zo gemakkelijk als het een niet deskundige buitenstaander soms wel voorkomt, aldus de archivaris. In de tijd van twee dagen per week en het veel vuldige werk, dat de archivaris als in spectie-ambtenaar elders te verrichten heeft, kan te weinig werk te Goes ver zet worden om tot bevredigende resul taten te komen. De definitieve inventarisatie van het Weeskamerarchicf blijft vooralsnog alle aandacht en inspanning vragen, zo wordt verder in het verslag opgemerkt. Het zal gunstig zijn, wanneer deze om vangrijke arbeid in 1963-1964 voltooid zal kunnen worden. Vaste bezoekers en raadplegers van het archief zijn in de eerste plaats de mensen, die genealogi sche onderzoekingen kwamen aoen. Dit onderzoek maakt altijd een onbelang rijk deel van de lopende werkzaamhe den uit. De archiefbibliotheek werd weer uit gebreid met verschillende ontvangen en aangekochte werken. Nagekomen advertenties Heden ontvingen wij uit Amerika 'net droe vige bericht, dat God plotseling tot Zich nam, op de leeftyd van 41 jaar, onze beste zwager en oom ■echtgenoot van L. Z. Hejjstek. Vlissingen, 7 maart 1963. Bellamypark 42. Condoleantieadres: 916 Pine Avenue N.W. Grand Rapids 4, U.S.A. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde schoonzoon, zwager en oom, JAN MARIJS, in de ouderdom van 62 jaar. Uit aller naam, Fam. J. van Belzen. Arnemuiden, 6 maart 1963. Heden overleed onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder PIETERNELLA WALRAVE, geb. Meyaard, in de ouderdom van bijna 94 jaar. Hansweert J. Walrave. H. Walrave- Tholenaar. Kapelle W. v. d. Kuijl- Walrave. C. v. d. Kuip. Kloetinge A. Tóorenaar- Walrave. C. Toorenaar. Klein- en achter kleinkinderen. Koudekerke, 7 maart 1963. „Der Boede". De begrafenis zal plaatshebben maandag 11 maart aa. om 10.30 uur op de alg. begraaf plaats te Koudekerke. Heden behaagde het de Heere na een smartelijk lijden van onze zijde weg te nemen onze innig geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder APOLONIA VVOUTERSE sinds 1941 weduwe van Willem Pouwelse in de gezegende ouderdom van 81 jaar. Middelburg: M. Pouwelse A. Pouweise-de Wyze Veere: W. Brouwer-Pouwelse J. Brouwer Scheveningen: K. Pouwelse J. M. C. Pouwelse-van Hees Rotterdam: P. Pouwelse C. F. P. C. Pouwelae-Rouw Middelburg: J. Pouwelse P. L. Pouwelse-Neve Middelburg: M. van Helleman-Pouwelsc I. van Helleman Rotterdam: A. Pouwelse H. C. Pouwelse-Lijnbach Klein- en achterkleinkinderen Middelburg. 7 maart 1963. Koepoortstraat 2. „Rusthuis Graaf Maurits". De begrafenis zal D.V. plaatshebben a.s. maan dag te Middelburg. Vertrek vanaf het rusthuis om 1 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9