DALING VAN WONINGTEKORT MINDER DAN VERWACHT Betere situatie voor de kleine gezinnen en alleenstaanden KLANKBORD (3p> Cijfers volkstelling wijzen uit Verkade Ry-King knackebröd JUSTITIE GRIJPT IN VERENIGING TEGEN AMBTELIJKE WILLEKEUR: COMMERCIËLE CLUB Bestuurder stak 2250 in zijn zak Concept-urgentieprogram V.V.D. „BIJ VERLAGING VAN BELASTING PRIORITEITEN GOED AFWEGEN" Vermindering van progressie in de inkomstenbelasting Prinses Beatrix heeft mazelen Verf met voldoening Loterij Het Dorp misschien in mei Landbank neemt Houtrust over O.T.E.M. WIL OP 2e NET VEEL AMUSEMENTNIEUWS EN SPORT VRIJDAG 8 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Advertentie) Het Wereldgebeuren (Van onze Haagse redactie.) Het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid is op grond van de liuisvestingeïjfers, die door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bij de volkstelling op 31 mei 1960 zijn verzameld, tot de conclusie gekomen, dat het woningtekort in de periode 1956-1960 minder is gedaald dan werd verwacht. Gebleken is, dat bij de volks telling van 1960 de woningvoorraad 21.300 eenheden of 0.8 procent van de totale voorraad lager lag dan op grond van de algemene woningtelling 1956 en de sedertdien door de gemeenten gedane perio dieke opgaven betreffende vermeerdering en vermindering van de voorraad mocht worden verwacht. Dit verschil vloeit deels voort uit het hanteren in 1960 van een engere definitie van de zogenaamde woningen zonder eigen toegangs deur en deels uit thans geconstateerde onnauwkeurige opgaven in de telling van 1956 en onvolledige gemeentelijke opgaven van de ver minderingen van de woningvoorraad tussen beide tellingen. van 2.823.690. Bij de woningtelling VQY1 "3 A -ilini ...oa leven, blijkt bij vergelijking met 1956 in 1960 aanmerkelijk te zyn afgenomen. Van de gehuwde vrouwen oeneden de Volgens de uitkomsten van de volkstel ling 1960 bedroeg het aantal huishou dens op 81 mei 1960: 2.813.750 en het aantal alleenstaanden: 390.800 tegen respectievelijk 2.620.650 en 331.360 vol gens de uitkomsten van de naar de toe stand op 30 juni 1956 gehouden alge mene woningtelling. Het aantal huishou dens is tussen beide tellingen dus toege nomen met 192.100 of gemiddeld ruim 49.000 per jaar en het aantal alleen staanden met 59.450 of gemiddeld ruim 15.000 per jaar. Deze toeneming is belangrijk hoger dan die gedurende de daaraan voorafgaande periode tussen de volkstelling 1947 en de woningtelling 1956, toen de gemiddelde toeneming per jaar 36.550 huishoudens en 12.200 alleenstaanden bedroeg. De telling geeft voor de woningvoor raad op 31 mei 1960 een totaal te zien (Advertentie) Een modern begrip voor lekker eten raad 2.546.540, zodat deze tussen bei de tellingen is toegenomen met 277.150 of gemiddeld 70.750 eenheden per jaar. Deze toeneming is geringer dan die als gevolg van nieuwbouw, omdat er ook wo ningen zün komen te vervallen door af braak, onherroepelijke onbewoonbaarver klaring, verandering van bestemming e.d. In de periode tussen de tellingen van 1947 en 1956 bedroeg de vermeerdering van de woningvoorraad 429.000 of ge middeld 47.200 woningen per jaar. Vooruitgang De cijfers omtrent de huisvesting van huishoudens en alleenstaanden tonen een opvallende vooruitgang van de relatieve positie van de alleenstaanden, met name voor diegenen, die alleen in een woning wonen. Terwijl het aantal huishoudens dat alleen in een woning woont, met 11 procent toenam, was deze toeneming voor de alleenstaanden rond 40 procent. Voor de kleine huishoudens en de alleen staanden blijken de mogelijkheden om een huis te verkrijgen, zowel alleen te behouden bij het kleiner worden van het gezin, zich In de periode 1956-1960 aan merkelijk gunstiger ontwikkeld te heb ben dan op basis van de ontwikkeling gedurende de periode 1947 (algemene volkstelling) en 1956 (woningtelling) verwacht mocht worden. Gescheiden Het verschijnsel, dat gehuwden in Jongere leeftijdsgroepen wegens gebrek aan woonruimte gescheiden van elkaar prijs per pak I 0.85 (bruin of wit) Lieve vriendinnen, beste vrienden allemaal vóór ge het weet is het, IJ/ april. Nog maar een kleine veertig avondjes naar bed en wij staan op om paashaas' bonte tegsels te zoelcen. Mooie dagen in 't verschiet.' Hebt gc uw paasbeste nieuwe hoedje reeds gekocht Ik verwacht U allen in 't. splinternieuw op de plaats van samenkomst voor onze folkloristische excursie. Boter- nammentrommeltje cn thermos fles meebrengen. Mét een goede dosis voor plezier om alles wat wij gaan bijwonen: de meest typeren de. taaie overblijfselen ener lan delijke paasculluur. zoals deze, dóór de eeuwen in stand zijn ge bleven. Op vele plaatsen van dit lieve landje, ontworsteld aan de baren, waar ééns ons wiegje stond. Wat wij gaan zien, lieve mensen f Ik heb het allemaal reeds gere geld met de autoriteiten ter plaatse. Ik vertel U niet alles. Er moeten verrassingen blijven. Dat maakt het vooruitzicht nóg op- viitidendcr. Denk aan ferme wan delschoenen, sportief doch ge makkelijk, en vergeet de tondel doos niet, opdat de kampvuren hoog oplaaien in beemd en bos! Een kleine greep uit. de evene menten die wij gaan bijwonen, mensen: het eierkneuzen van lAchtevoorde, het eierrollen van Goedereede, het eierwerpen van Brielle, hot eierbrelcen van Montfoort, het eieren van Loon-op-Zand, het goed-eieren-eten van Sint- Anna ter Muiden, Het eierkaatsen van Bestster- zwaag, het oude spel eiertje-meiertjetel uw geld", zoals dit nog telken jare te Munster geleen wordt ge speeld, het ei-tunnelen van Amsterdam, het eierstruif-toernooi te IJlst, het ei-bergen van Eibergen, het ei-schieten van Eynelshoven, het ei-happen wan Eindhoven, het, ei-muiden van IJ muiden. Dit, is slechts een greep uit wat ons te wachten staat. Het behoeft niet gezegd te wor den dat een beroep gedaan zal ■worden op uw aanslustigheid. Wast uw voeten en bezoekt uw pedicure, ivant d,e schoenen en de sokken gaan uit voor onze paxis- dansjes op de speelweiden! Ma- delievenkransjes m het haar! Crokusslingers om de schouders.' Zó zullen wij de vreugde om Pa sen meebeleven met Boer Koe koek en zijn makkers. De stad zal tot het land komen. En de jolijt zal algemeen zijn. Heisa.', lieve mensen! ELIAS 25 jaar woonden in 1956: 136.000 of 86,9 pet. met hun echtgenoot samen en in 1960: 163.000 of 94^pct. Van de gehuwde vrouwen van 25 tot en met 29 jaar in 1956: 273.000 of 94,4 pet. met hun man en in 1960: 293.000 of 97,5 pet. „T elevisiereclame voor middenstander onbruikbaar' „Televisie-reclame is voor de midden stander helemaal niet of nauwelijks bruikbaar". Tot deze conclusie komt «ving", het orgaan van de Neder- Jse Katholieke Middenstandsbond". Men moet niet met kanonnen op mus sen schieten", aldus het blad. Ook het belang van „het" Nederlandse bedrijfsleven bij reclametelevisie, dat als argument wordt gebruikt in de ta van de staatssecretarissen Inzake clame-t.v., acht de N.K.M. twijfelachtig en voor een aanzienlijk deel onjuist. Buitenlandse zenders met reclame voor buitenlandse bedrijven worden niet bui ten de huiskamers gehouden, aldus „Stuwing", en tevens zal het ten enen male onmogelijk zijn, buitenlandse be drijven en produkten uit de Nederlandse reclametelevisie te weren. Het blad schrijft voorts, dat de 300.000 midden- en kleinbedrijven in Nederland er bo vendien terecht bezwaar tegen kunnen maken, dat een beperkt aantal grote Nederlandse bedrijven, dat wel van de reclame-t.v. gebruik kan maken, wordt gelijkgeschakeld met „het" bedrijfsle ven. In het ministerie van volkshuis- vesting in Den Haag is donderdag een nadere toelichting gegeven op de landelijke cijfers, welke door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zijn gepubliceerd betref fende de woningvoorraad en ico- ningbehoefte in de periode van 30 juni 195631 mei 1960. Foto v.l.n.r.: mr. G. van der Flier, secr.- gen. van het ministerie, minister J. van Aartsen en mr. J. W. G. Flor, hoofd afd. woningbouw. De Vereniging tegen Ambtelijke Wille keur die in 1960 werd opgericht om enerzijds de ambtenaar van zijn dienende taak te doordringen en anderzijds het publiek er van te overtuigen dat wet ten en voorschriften moeten worden na geleefd, blijkt „een commerciële club" te zyn. Dit is volgens het hoofd van het Am sterdamse arrondissementsparket, mr. J. F. Hartsuiker, gebleken uit een nog niet voltooid onderzoek dat de rijksre cherche in Amsterdam in opdracht van de procureur-generaal heeft ingesteld naar de werkzaamheden van de secreta ris-penningmeester van de vereniging, de 67-jarige Amsterdammer A. K. De rijksrecherche heeft tegen K. proces verbaal opgemaakt wegens verduistering van 2250 van een Amersfoortse we duwe. Na een aantal verhoren heeft K. volgens mr. Hartsuiker bekend van een voor de weduwe bestemd en van het mi nisterie van defensie ontvangen schade bedrag 2250 in eigen zak te hebben gestoken. Het is volgens de Amster- iamse justitie vrijwel zeker dat K. we gens verduistering zal worden vervolgd- Hij is niet aangehouden. (Van onze Haagse redactie) De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft haar concept- urgentieprogram-1963 opgesteld, waarin wordt gezegd, dat er een nauwkeurige afweging van de prio riteiten met betrekking tot uitga venverhoging en belastingverla ging dient plaats te hebben. Bedragen beschikbaar voor belas tingverlaging dienen in de eerste plaats te worden bestemd voor vermindering van de progressie in de inkomstenbelasting, in het bij zonder voor de middengroepen. Voorts pleit het program voor verdert vermindering van het verschil in belas tingdruk voor gehuwden en ongehuw- den en verbetering van de belastingre geling van de inkomsten der gehuwde vrouw. Iedere vorm van vermogens- aanwasbelosting wordt afgewezen en ook de heffing van inkomstenbelasting over de waardeverandering van land bouwgronden wordt verworpen. Verworpen wordt iedere constructie, die zou leiden tot een afgesloten continen taal Europa. De Europese gemeenschap pen dienen te worden uitgebreid tot an- lere landen, in de eerste plaats door opneming van het Verenigd Koninkrijk. Lonen en prijzen Het program wil verdere ontwikke ling van de vrije loonvorming met behoud van de bevoegdheid van de regering om bij ernstige overspan ning van de arbeidsmarkt een „loon- pauze" of „loonstop" af te kondigen. Het program is voor verhoging van de A.O.W.-uitkerlngen tot. een sociaal aan vaardbaar minimum naarmate de wel vaartsstijging hiervoor ruimte schept. Een stelsel van waardevaste bedrijrs- en ondernemingspensioenen dient te worden ingevoerd door het heffen van toeslagen op de premies in geval van algemene prjjsstyging. Ook pleit het program voor verbetering van de mo gelijkheden b(j het bedryfsleven en by Ie overheid om pensioenrechten „mee te nemen" by verandering van werkkring. H.K.H. Prinses Beatrix kan haar ver plichtingen op het ogenblik niet nako men aangezien zy mazelen heeft. De prinses heeft deze ziekte als kind reeds gehad. Een herhaling komt zelden voor. Er is geen reden tot bezorgdheid, zo heeft de ryksvoorUchtingsdienst mede gedeeld. In de sociale sector is het program o.m. voor de invoering van een ar beidsongeschiktheidsverzekering voor werknemers. Ook wil het de invoe ring van een volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's. Ten aanzien van de woningbouw wil het program herstel van liet evenwicht tussen de huren van oude en nieuwe wo ningen. Reservering van woningwetwo ningen voor gezinnen met de laagste in komens, in het bijzonder ook voor de be jaarden, bevordering van het eigen wo- ningbezlt en zo ruim mogeiyke ontplooi ing van de vrije woningbouw. De leer plicht dient geleidelyk te'worden uit gebreid tot het zestiende levensjaar. Radio en t.v. Het radio- on televisiebestel dient vol gens het program op nationale grond- te worden geregeld. Invoering var ame bij radio- en tclevisieuitzendin- gen met buitensluiting van iedere in vloed der „adverteerders" op het pro gramma. (Advertentie) Een produkt van de Sikkens Groep. (Van onze R.T.V.-redactrice). Do goederen van „Het Dorp" znllen door middel van een lotery te gelde ge maakt worden door de heer Laurens Daane, de man die sinds jaren in Am sterdam een welvarend „prysvraag"-bu- reau dryft, dat ook grote opdrachten voor het buitenland uitvoert. Hy had ook voor de actie Het Dorp een serie radio- en t.v.-quizzen opgezet, die zouden volgen op de eerste grote t.v.- openingsavond van Mies Bouman. Deze Sjiz-serie, waartoe de minister van jus- tie zyn toestemming had gegeven, zal niet doorgaan, omdat de t.v.-marathon ven toestemming te mogen reserveren voor een andere actie, zodat ook de plan nen van de heer Daane, nog iemand ten goede zouden komen, zo nodig buiten de A.V.R.O. om. De heer J. van der Ben, economisch di recteur van de Johannastichting beves tigde dat de heer Daane voor zyn werk 60.000 heeft ontvangen. Wanneer de loterij plaatsvindt is nog niet bekend. Eind april is men klaar met het sorteren van de goederen. Begin mei zou men kunnen starten. Lening van V.S. aan Indonesië De Verenigde Staten hebben een over eenkomst met Indonesië getekend voor een nnodlening om dit land in staat te stellen -Amerikaanse goederen ter waarde van 17 miljoen dollar te kopen. Het Amerikaanse bureau voor interna tionale ontwikkeling heeft bekendge maakt, dat de lening past in het kader van een door Indonesië opgesteld pro gramma voor het importeren van grond stoffen en reserve-onderdelen tot een waarde van 36 miljoen dollar. De tot het Landbankconcern be horende Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft, naar gisteren is bekendgemaakt, het tentoon stellingsgebouw Houtrust in Den Haag overgenomen. In dit gebouw worden, zoals bekend, behalve tentoonstellingen ook congres sen gehouden en concerten gegeven en van september tot april wordt in het gebouw een kunstijsbaan geëxploiteerd. Voorts is er aan Houtrust een café restaurant verbonden. In de bekendmaking wordt gezegd, dat houders van aandelen in de N.V. Ten toonstellingsgebouw Houtrust, te zamen Tien jaar later Deze week was het tien jaar geleden dat Stalin stierf, een feit waaraan in het westen meer aandacht is besteed dan in Oost-Europa. Van de communis tische landen herdachten alleen China en zijn jabroer Albanië Stalins dood. De radiostations in deze landen zonden her denkingsprogramma's uit en in de kran ten verschenen snorkende artikelen, waarin de „enorme prestaties van de grootste aller Russische leiders" werden opgehemeld. Deze Chinese en Albanese verheerlijking van het Stalinistische ver leden steekt schril af tegen de algemene verguizing van Stalin in de Sowjet- TJnie. Oude vrienden van de maarschalk, die vijftien jaar terug nog in diens glo rie deelden, leven nu vergeten in de stilste straten van Moskou. Op zijn best hebben zij een pensioentje en dat is dan een gunst, want het is thans in Rusland een grotere eer om onder Sta lin in de gevangenis te hebben gezeten dan met hem te hebben samengewerkt. Zelfs zyn naam zo schreef dezer da gen de Frankfurter Allgemeine Zeitung wordt in de Sowjet-Unie bijna niet meer genoemd. Men kan geen boek of een foto meer van hem kopen. Zijn uis in de schaduw van het Kremlin .3 afgebroken van zyn kinderen is alleen zijn dochter Swetlana een beken de persoonlijkheid, maar dat kan niet anders, want zij was zelf het slacht offer van haar despotische vader, die zelfs een einde maakte aan haar eer ste huwelijk en die een tweede man voor zijn dochter koos. Nu heeft Swetlana een uitstekende betrekking. Zij doceert aan een wetenschappelijk instituut en haar eerste man is weer thuis. Rusland zorgt goed voor de slachtoffers van het Sta linistische regime. Wie terugkeerde uit Stalins concentratiekampen, uit Sibe rië of uit de gevangenissen van Mos kou kan daar zelfs prat op gaan. Hij is een held vandaag aan de dag. Het ligt voor de hand dat men tien jaar na de beëindiging van het Stalinistische tijdperk een vergelijking maakt tussen toen en nu. Wat daarbij het eerst opvalt, is dat de Russen zelf er in die tien jaar sterk op vooruit zyn gegaan. AI valt nog veel op het regime aan te merken, het feit kan niet worden ontkend, dat de Russen grotere vry- heden hebben gekregen. Er is sprake van een liberalisering, die men in 1950 voor onmogelijk hield, waarvan men toen in het gunstigste geval alleen maar droomde, maar waarover men zeker niet durfde praten. lolitïe voert niet langer een De geheime pi schrikbewind en de Russen kunnen wat Verdenkingen -- -O-O- auillivucniuu CH uc i.UJO.a nuuuvu bezittende plusminus 80 procent van het;vrijer ademhalen. Kroesjtsjew heeft een kapitaal van deze vennootschap hebben einde gemaakt aan de Stalinistische wil- gebruik gemaakt van een door de N.V.'lekeur. De revolutie is in rustige banen iloitatie Maatschappij Scheveningen geleid en het stadium werd bereikt, ane aanbieding om hun aan-waarin met het verleden wordt afgere- Eind vorig jaar rezen er verdenkin gen tegen K., die voordien zyn door velen geprezen activiteiten met pe riodieke publiciteit in dag- en week bladen en ook via de beeldbuis bege leidde. „Een onvermoeibaar en be langeloos secretaris" werd hy ge noemd. Ook de justitie is wel van mening dat K. veel goeds heeft ge daan, doch anderzijds meent men dat hij zyn eigen belangen niet heeft verwaarloosd. Zo verhuurde hij een kamer van zyn woning aan de Michel Angelostraat als kantoorruimte aan de Vereniging tegen Ambteiyke Wil lekeur, waarvoor K. 150 per maand ontving. hen gedane delen in deze vennootschap om te rui-ikena len tegen aandelen N.V. Exploitatie Twee bestuurders De vereniging, waarvan K. beweerde dat zy 50 donateurs en ruim 200 leden telde, bestond volgens de Amsterdamse jus titie in feite uit twee bestuurders: secre taris-penningmeester K. zelf en een Am sterdamse advocaat. De in 1960 be noemde voorzitter, de heer A. C. M. Posthuma, heeft er reeds spoedig de brui aan gegeven. Een nieuwe voorzitter werd niet aangewezen. De advocaat was volgens onze zegslieden niet op de hoog te van de werkzaamheden van K., die volkomen zelfstandig te werk ging en voor velen o ok mooie resultaten boekte. Met een zekere trots gaf K. daarvan een schriftehjke opsomming by een bezoek dat hy medio 1962 aan het A-N.P. bracht. Hij kondigde toen ook aan een monsterproces tegen de Neder landse Staat, waarby de ambteiyke wil lekeur ten principale aan de orde zou worden gesteld. Het zou daarby gaan om de zgn. kern gemeenten, die volgens de vereniging willekeurig door de rijksoverheid zou den zijn aangewezen als industrie- en ontwikkelingskernen. Bij het proces, dat de vereniging zeker tien mille zou gaan kosten, wilde K. pleiten voor een scha devergoeding voor alle gedupeerden in het hele land. Maatschappy Scheveningen en*wel in verhouding van 1000 nominaal aan delen Houtrust cum-dividend over 1962 tegen 1000 nominaal aandelen E.M.S. ex-dividend over 1962. De overige aandeelhouders kunnen eveneens van dit omruilaanbod gebruik maken of him aandelen voor de omrui- lingskoers van 750 procent aanbieden tegen betaling in contanten. SNELLERE PROCEDURE OCTROOIVERLENING (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft woensdag zon der hoofdelijke stemming haar goedkeu ring gehecht aan een wyziging van de bestaande octrooiwet, die neerkomt op een verbeterde procedure voor de verle ning van octrooien. Deze verandering was dringend nodig geworden. In de loop der jaren is het aantal octrooi-aanvragen sterk geste gen. De nieuwe regeling maakt een snellere afwerking der aanvragen mo gelijk. DR. CORNISH OVERLEDEN In een ziekenhuis in de Amerikaanse stad Berkeley is op 59-jarigo leeftijd overleden de biochemist dr. Robert Cor nish, die dertig jaar geleden bekend werd door zjjn beweringen dat hij dode honden opnieuw tot leven zou hebben gewekt. Dr. Cornish noemde zyn proefdieren La zarus, naar de bijbelse figuur die hem tot voorbeeld strekte. Hij is er blijkbaar vier proefdieren, die hij had vergast, weer te doen leven. Enige uren later overleden de dieren echter voor goed. Een vyfde hond zou anderhalf jaar in leven gebleven zijn nadat het dier vol gens Comish alle tekenen van de klini sche dood had vertoond. Hij spoot de dieren in met een oplossing van bloed, heparine en adrenaline om de levens geesten op te wekken. Dr. Cornish heeft destijds nog gepro beerd toestemming te krijgen om te proberen misdadigers, die in de gaska mer waren terechtgesteld te doen herle ven. Deze toestemming is hem echter niet verleend. Stalinistische periode op grote schaal ge ïnvesteerd zonder dat daaruit direct re sultaten voortvloeiden. Stalin bouwde bovendien een machtig leger op als ba sis van zyn machtspolitiek. Beide pres taties hebben het land zeer veel geld gekost en vergen nog steeds meer het zich feitelijk kan permitteren. De land bouw is daarbij een van de zwakste onderdelen van de Russische economie. De collectieve boerdery is een onmoge lijk instituut gebleken, dat alleen kon draaien onder Stalinistische dwang. Maar dwangarbeid is geen plezierig werk en de produktie bleef onder dit sy- Dit is de ,_J)aily Mail"-verslag ge ver Brendan Mullholland, even voor hij naar de gevangenis ver trok om daar een straf van een half jaar uit te zitten. Hij werd tot deze straf veroordeeld, aange zien hij weigerde om bronnen te noemen tijdens zijn verklaringen in het proces Vassall. Als ze de concessie voor reclame-t.v. zou krijgen Zaterdagprogramma concurreren met het eerste net (Van een onzer redacteuren) Als de O.T.E.M. een concessie zou krijgen voor het exploiteren van -een commerciële t.v.-maat- schappij, wil ze met name op het gebied van het zaterdag avondamusement wedijveren met de programma's van de be staande omroepverenigingen. Beide omroepsystemen, kunner Tan bewijzen wat zij waard zijn. Dit wordt meegedeeld in een giste ren verschenen nroehure van de O.T. E.M., die een uiteenzetting bevat over de hoofdlijnen van het program mabeleid dat de O.T.E.M. denkt te voeren, nlsmede een overzicht over de budgetuire mogelijkheden van commerciële televisie. De O.T.E.M. is bereid mee te werken aan een programmacoördinatie, op dat op beide zenders niet tegeiyker- tyd gelijksoortige programma's wor den uitgezonden. De afspraken moe ten echter beperkt blijven, omdat te veel afspraken een werkelijke keus tussen beide zenders in de wee staat. Het zou ongewenst zyn, dat de O.T. E.M. op dezelfde avond als de om roepverenigingen een toneelstuk ver toont. Een andere zaak is echter het amusement. Vasfe avonden Als de N.T.S. en de omroepvereni gingen op het tweede net 10 zend uren krijgen en de concessiehouder van de commerciële t.v. 20 .uur, lykt liet de O.T.E.M. een volstrekte nood zaak dat beide groeperingen nim mer op dezelfde avond op hetzelfde net in de lucht komen. De O.T.E.M. zou vijf, resp. vier vas te avonden per week willen hebben, vermeerderd met enkele uren ver spreid over een aantal middagen, vaste avonden maakt het mogelyk serieprogramma's uit te zenden. Nieuws In de eerste plaats wil de O.T.E.M. haar zendtijd inruimen voor informa tieve programma's. De O.T.E.M. wil twee volledige nieuwsdiensfuitzen- dingen per avond. In de eerste ja ren zal er in totaal vier uur nieuws per week moeten komen (20 van de zendtijd) en ongeveer twee uur sport (10 procent van de zendtijd). Televisietoneel (een avond per week) amusement (idem) en speelfilm (idem) zullen 35 van de zendtijd in beslag nemen. Over bijjft 35 ofwel zeven uur zendtijd. Van die ze ven uur zou de O.T.E.M. drie uur, verdeeld over drie middagen, willen verdelen voor kinder- en vrouwen programma's, eventueel ook voor schooltelevisie. Resten nog tien pro cent (twee uur) voor dé reclame boodschappen en tien procent van „diversen". De O.T.E.M. gelooft niet dat er niet voldoende talent zou zyn om het tweede net te kunnen vullen. Ze is het met de heer J. Kassies, secreta ris van de raad voor de kunst eens, die heeft gezegd dat de toevoer van talentvolle krachten tot nu toe in on voldoende mate is aangepakt, by de toevoer te weinig selectief te werk wordt gegaan, en zij, die het tot het scherm brengen, een slechte oplei ding krijgen zodat zy snel verslijten. Geen grote winst In de brochure staat dat in de eerste jaren niet op een grote winst mag worden gerekend. Van de 1.700.000 t.v.-toestellen, die er in 1964 zullen zijn, zal in het begin 40 (700.000 toestellen) het tweede tv.-net kun nen ontvangen. De advertentieprijs wordt in navolging van Engeland en Duitsland, gesteld op 1 cent per mi nuut per bereikbaar t.v.-gezm. De gemiddelde pry's wordt uit dien hoof de f 7000 per minuut advertentie. Van de beschikbare zendtijd zal niet meer dan 10 voor reclame kun nen worden gebruikt. De advertentieopbrengst wordt zo doende f 42 miljoen per jaar. Na af trek van de commissie voor de recla me-bemiddelaars, de kortingen voor vaste adverteerders, enz. resteert een bedrag van f 31.500.000 per jaar. Hieruit is de exploitatie van een net van 20 uur financieel weliswaar mo gelijk, maar in de beginjaren zal de winst niet belangryk zyn. kampt Rusland met Ise moeilijkheden. Er is i tsjew de druk op de boer vermindei Hetzelfde gebeurde in andere sectoren van de Russische maatschappy. Ook de industrie kreeg meer vrijheid en er is sedert korte tyd zelfs sprake van een eigen beleid bij sommige ondernemin gen, zodat efficiënter kan lyorden ge werkt. Een vergelyking tussen toen en nu voert vanzelf naar een vergelyking tussen de twee leiders, die hun stempel drukten op het beleid in beide tydvak- ken. C. L. Sulzberger schrijft in de New York Times hoe hy president de Gaulle van Frankrijk eens naar diens mening heeft gevraagd over Stalin en Kroesj tsjew. De Gaulle heeft beide Russen di verse malen persoonhjk gesproken. Het antwoord van de Franse president was, dat Stalin zyns inziens een groot man was. „Hij was wreed, maar hij stichtte een moderne staat. Men moet iets be reiken om een groot man te zijn", ver klaarde de Gaulle en over Kroesjtsjew zei hij: „Als Kroesjtsjew voor vrede kan zorgen, dan is ny een groot man. Als hij oorlog zoekt en hy slaagt erin dié oorlog te winnen, dan zal hy ook een groot man zyn. Maar als hij in geen van beide slaagt, dan is hij geen grote figuur". Zo dacht de Gaulle over Stalin. Volgens Sulzberger niet de enige westerse staatsman die de Russische maarschalk p deze manier weet te waarderen. Jen westerse leider, wiens naam hy niet noemt, verklaarde zelfs eens tegenover hem, dat hy Stalin een groter man vond dan Roosevelt of zelfs Churchill. Stalin was indrukwekkend, zo schrijft Sulzberger, door zijn ijskoude bere kening en zyn onscrupuleuze handelen. Hy regeerde met ijzeren vuist en wist de macht te behouden door angst te zaaien. Hy ging daarbij recht op zijn doel af, voor niémand of niets wijkend. Toch had Stalin niets van de kwalitei ten, welke vele grote leiders kenmerken. Hij was geen indrukwekkende verschij- nine, eerder kort dan lang, ook al schil derden de communistische kunstenaars van zo'n vijftien iaar geleden hem als een reus. Eén spreker was hij evenmin. Mcesleoende redevoeringen so rak hy nimmer uit en als hij schreef, gebruikte hij een terminologie, nog hoogdraven- der dan zelfs in de communistische we reld normaal was. De wiize waarop hij geld, talent en mogelijkheden verkwist te was afschuweliik, maar ondanks al les wist hij zijn doel te bereiken. Hij mnakte van Rusland een macht die mee telde, ook al kostte dat duizenden slachtoffers. Zijn vrienden verradend en zelf voortdurend bang voor verraad re geerde h"' als een desDOot. Zijn opvolger Kroesïtsiew is veel ver- fiinder. Kroes^stew heeft de flair, die Stalin miste. Kroesjtsjew weet zijn toe hoorders te boeien, hij heeft gevoel voor humor en.... hij heeft zijn mensen door. Hij heeft concessies gedaan met een air alsof hij overwinningen boekte en met de aanvallen op Stalin dekt hij zijn üogïngen om het leven in Rusland te liberaliseren. Zo doet hij de revolutie voortleven, de revolutionaire krachten kanaliserend en leidend in een afbraak van het oude regime. De bliksem van de revolutie wordt afgeleid en de vrijge komen energie gebruikt voor de op bouw van het nieuwe Rusland. Want Stalin was sluw, maar Kroesjtsjew is slim. NIKITA KROESJTSJEW ...verfijnde slimmerd...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5