PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE ONVERZETTELIJK Politie arresteert belhamels van re! in Hollandscheveld Zeeuwse landbouw toch geschrokken van hoge grondprijs President wil zich in radiotoespraak tot stakers wenden Ontruimde boerderij in brand Russen verlaten Cuba niet snel genoeg GEEN UITZICHT IN MIJNWERKERSSTAKING Parlementsleden doen beroep op Pompidou Russisch vliegtuig niet over China VOOR ETTELIJKE TONNEN SCHADE BIJ GROTE BRAND IN LEIDEN Geen beeld Vele vrije boeren' kiezen eieren voor hun geld Tweede ontruiming zonder ernstige incidenten uitgevoerd Pakhuizen van V. en D. verwoest [MjT| IR. M. A. GEUZE„DIT IS DE EERSTE GOLF" „Vrije" prijs dubbele van „beheerste" prijs 206e jaargang - no. 56 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie P. van de Velde. P B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kolt Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 parkw.. franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct, 91 Bureaus:Vllsslngen: Walstraat 58-60 tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643), Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, teL 6140 (b g.g. red 7853, adv. 5213), Oost burg. tel_. 2395; Tenten .j^^eL^lie^adm^teL 2911 Zierikzee red tel. 2425 adm. tel 2094 Adv.pr. 30 ct p. mm. Min. p adv. f 4,50 Ingez. med 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. WO). .Brieven bur. V" Donderdag 7 maart 1963 ff aar bleef Harold Philby Pagina 3 3 dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. dusver namelijk nog nergens getracht de requisitie van mijnwerkers gewa penderhand uit te voeren. Vakbonden van arbeiders in de atsgas- en elektriciteitsbedrij ven kondigden gisteravond een waarschuwingsstaking aan van twee uur op vrijdag. President de Gaulle is niet van plan de stakende Franse mijnwer kers hun zin te geven. Na een gisteravond gehouden kabinetsvergadering werd een com muniqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de regering haar standpunt in de mijnwerkersstaking handhaaft. De minister van voorlichting, Peyrefitte, zei tegenover journalis ten, dat dit zou gebeuren wat ook de moeilijkheden bij de uitvoe ring van de regeringsmaatregelen mochten zijn. Als de omstandigheden zulks mochten vereisen zou president de Gaulle een radiotoespraak houden. De regering wil opnieuw met de stakers praten, mits de wet gehoorzaamd wordt, zo zei de minister. Gaullistische en onafhnnkelijk-republi- keinse parlementsleden uit de mynstreek van Lotharingen hebben gisteren een onderhoud geliad niet premier Pompi dou waarin zij hem verzochten een ge baar te maken teneinde krachtmeting met de stakende Franse mijnarbeiders te beëindigen. Zij liadden de premier enkele suggesties nan de hand gedaan. De premier bad geantwoord dat hg van plan was donderdag of vrijdag een ra diotoespraak te houden. MR. BIESHEUVEL: „DEZE BOEREN ZIJN STAKKERS" (Van onze Haagse redactie). „Wat er in Hoogeveen gebeurt vind ik allerverschrikkelijkst. De ze boeren zijn stakkers, die de dupe werden van slechte voorlich ters. Dat een geschiedenis als van Stsrings „hoofdige boeren" zich in 1963 kan herhalen, vind ik on begrijpelijk", aldus rar. B. VV. Bicsheuvel, voorzitter van de O. B.T-B. gistermorgen in Den Uuag. „Maar ermee stoppen nooit... daarmee zouden we alle anderen en dat zijn er heel wat meer dan deze vrije boeren tegen ons krijgen. De uitzetting is onherroe pelijk. We hebben zes jaar geduld gehad. We hebben alles gepro beerd. Tot gisteren toe, toen de burgemeester van Hoogeveen nog een voorstel onzerzijds heeft ge daan aan Nijmeijer. Zelfs gister ochtend was dit voorstel nog van kracht, als deze man gistermor gen had toegegeven, had hij in zijn boerderij teruggekund. Het is juist de Drentse boerenorganisa- tie, die erop heeft aangedrongen, dat we de actie zouden doorzetten. Dan kunnen we toch niet stop pen? Bovendien zou dat een einde maken aan alle rechtszekerheid. Als men zijn belasting weigert te betalen, moet men toch ook op maatregelen rekenen maar het is allerverschrikkelijkst, het zijn stakkers, slachtoffers van me neer Koekoek", aldus mr. Bies heuvel. Ook een deputatie uit de Gaullistische parlementsfractie had een gesprek met de eerste-minister, die daarbij gezegd had, dat de regering bereid is over de looneisen te onderhandelen zodra de vitale belangen van het land in acht worden genomen. De regering betwistte het stakingsrecht niet, aldus de pre mier Pompidou. Zoals bekend eisen de mijnwerkers elf procent meer loon. De regering wil niet verder gaan dan een geleide lijke loonsstijging van 5 77 procent in één jaar en nieuwe loonbesprekingen in september. Gisteren was er nog geen teken van stakingsmoeheid bij de mijnwerkers te bespeuren. In de mijnstreken is veel po litie, doch nergens deden zich ongere geldheden voor. De regering heeft tot TELEVISIENOTA 19 MAART IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). De nota over de reclametelevisie, waarover een groot debat wordt verwacht, zal dinsdag 19 maart in geen geval vroeger in de Tweede Kamer in openbare behan deling komen. De voorzitter mr. Van Thiel, heeft dit gisteren mee gedeeld. Meer loon folgens zegslieden in New Delhi heb- len de communistische Chinezen maan- iag een Russisch vliegtuig toestemming geweigerd over hun grondgebied te vlie gen. Het betrof de openingsvlucht Moskou- New Delhi van een TU-114 van de Rus sische luchtvaartmaatschappij. Als ge volg van de weigering der Chinezen is de vlucht uitgesteld tot over twee we ken, aldus de zegslieden. Waarschuwing Ook bij Schildmeer aardgas gevonden De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft ook by het Groninger dorpje Tju- chem aan het Schildmeer een aardgas voerende laag in de bodem aangeboord. Deze laag wordt thans aan proeven onderworpen. Tjuchem (of wel de bo ring Schildmeer) is de vijfde plaats waar met succes gas is aangeboord en waar nu een vijfde kolossale fakkel op het land brandt. De ontruimde boerderij van „vrije boer" Hartman in Hollandsche- veld is de afgelopen nacht kort na twaalf uur in vlammen opge gaan. Haastig uitgerukte rijkspo litie stuitte in de omgeving van de hoeve op een grote groep op geschoten jongelui. Met de gum mistok en de sabel werd de groep uiteengeslagen. Het wordt als vaststaand aangenomen, dat de jeugd van Hollandscheveld de boerderij in brand heeft gestoken, 's Middags was daarmee al ge dreigd. De in allerijl uitgerukte brand weer kon tegen de vuurzee weinig beginnen. De hofstede brandde als een fakkel en een gevaarlijke vonkenregen dreigde ook de ge bouwen in de buurt aan te steken. De politie heeft in de afgelopen nacht twee mannen gearresteerd, die ervan verdacht worden de boerderij in brand te hebben ge stoken. Dikke rook verduisterde centrum stad Gisteren wapperden van stadhuizen, torens en scholen in Nederland de groenwitte Europa-vlaggen. Dat gold de Europa-dag, die voornamelijk in de scholen wordt „gevierd". Deze vorm van propaganda voor een verenigd en samenwerkend Europa doet het bepaald goed en de Europese Beweging kan er in Nederland trots op zijn, dat haar ac tiviteiten zo stevig aanslaan. Buitenlanders zijn er wel eens verbaasd over, dat de „Europese gedachte" in Nederland tamelijk sterk leeft en om gekeerd zijn de Nederlanders er wel eens verbaasd over, dat de Europese ge dachte in Duitsland en Frankrijk en zelfs in het nabije België zo weinig leeft. Men vindt in die lan den de Europese ge dachte wel mooi, maar men vindt ze te weinig concreet. Welnu, daar hebben die buitenlanders volkomen gelijk aan. Wat denkt de gemiddelde Nederlan der als hij het heeft over een ver enigd Europa? Heeft hij het over de visie van generaal de Gaulle, die samenwerkende „vader- (Van onze speciale verslaggever) Terwijl Klaas Hartman in Hollandscheveld uit zijn boerderij werd gezet gistermorgen, arresteerden enkele rechercheurs drie jongens, die de avond tevoren het initiatief hadden genomen tot de „openlijke geweldpleging" waardoor drie politiemannen gewond raakten. Het ergst was een hoofdagent er- Ook A. de B., die agent Van Veen eer aan toe wiens rechteronderarm j j cident vóór de eerste ontruimde boerde- ernstig werd verwond door een rjj jS opgepakt. Tegen de middag voig- houten knuppel. Dat slagwapen de het in hechtenis nemen van L. van hWlr tP <71 ïn o-AhnnWrvi rinnr ppti E" Deze jongeman schijnt de politie- DieeK te zijn genanteera aoor een auto van de kant af op het ys te heb_ zekere J. H. D., bijgenaamd „De ben geduwd. „Dit nieuws heeft zoveel Tiieer" Hii zit nu in een cel van 'ndruk gemaakt bij hun makkers, dat U i *J V er gisteravond niets aan de hand is ge- het politiebureau te Hoogeveen. weest in Hollandscheveld. De boerderij van Hartman stond leeg en onbewaakt. Alle deuren waren dichtgetimmerd - de ramen beneden met planken gebarri cadeerd. Maar er kwam bijna niemand naar kijken. Heel wat vrije boeren kozen nog voor de nacht viel eieren voor hun geld: ze betaalden de dwangbevelen, die waren uitgeschreven namens het landbouw schap. 's Middags voerde de politie nog twee charges uit, maar incidenten deden zich niet voor. De schrik zat er in. Ceen revolutie Bóerenleider Koekoek bleef afwezig. Zijn adjudant verklaarde dat hij el ders werkte aan een extra editie van het weekblad „De Vrije Boer". Deze Harmsen uit Hoenderlo had nog meer op zijn lever. Hij verzamelde wat toehoorders in het rokerige café Mol. „Wij distanciëren ons van wat de jeugd hier gisteren heeft gedaan. Niet revolutie is ons doel, maar wel „waardig demonstreren tegen on rechtvaardigheid zelfs dat is in ons land nu onmogelijk geworden. Toch acht ik deze actie de eerste schop in de grond voor het graf van het landbouwschap". Ook werd verklaard dat de organisatie van vrije boeren de drie gedupeerden fi nancieel schadeloos zal stellen. Harm sen schatte de schade tot nu toe voor de twee uitgezette hoeren op totaal tus sen de 60.000 en 70.000. Overigens heeft het bestuur de betrok kenen twee weken geleden geadviseerd de gevraagde som toch maar te betalen, want „het gezin gaat boven het schap". Met dit „afschuiven" van de verantwoor delijkheid werd de persconferentie be ëindigd. Bij een grote brand in Leiden zijn gisteren enkele pakhuizen van Vroom en Dreesmann uitgebrand De verwoeste gebouwen lagen vol goederen voor de jubileumverkoop van V. en D. De schade wordt op ettelijke tonnen geschat. De brand werd gisteren om twee uur ontdekt in het beddenmagazijn aan de Vestestraat. Tegen drie uur was het vuur ondanks de blussingspogingen van de brandweren van Leiden en Oegst- geest en van een fabriek in de omge ving overgeslagen naar pakhuizen aan de Herengracht. Tijdens de brand deden zich enkele zware ontploffingen voor. Op het moment van het uitbreken van de brand waren ongeveer veertig man personeel in de gebouwen aanwezig, die zonder levensgevaar in veiligheid kon den komen. Geconsigneerd Tegen donker verdwenen de afzettingen. Alle manschappen rukten in ze waren steenkoud maar mochten nog niet naar huis. De leiding nam geen enkel risico: alle troepen bleven geconsigneerd tot vandaag voor bijstand tijdens de derde en laatste ontruiming by boer Daniel van Sleen. De echtgenote van boer Hartman is met een zenuwinzinking ondergebracht by familie. Foto: onder gewapend geleide verlaat de „vrije" boer Hartman met zijn kinderen de boerderij. Hij wordt gevolgd door de heer Harmsen, een van de bestuursle den van de „vrije boeren". Tweede keer Op korte afstand van de plaats van de brand zijn in de zomer van het vorig jaar de panden van de I.KJ. (Internationale Kunststoffen Indus trie) door brand verwoest. Oorspron kelijk behoorden deze gebouwen te zamen tot de bedryfsoutillage van Van Wijk, een textielhandel. De gebouwen die in de zomer van 1962 verloren gingen, werden kort voor de brand door de I.K.I. overgenomen en sindsdien waren de magazijnen van Vroom en Dreesmann in het andere deelte van het gebouw ondergebracht, dat thans verloren is gegaan- Een van de nieuwaangebouwde gedeelten van het pakhuis van Vroom en Drees mann kon door het geven van zeer veel water gespaard blijven. Dikke rook na Ifs if De brand veroorzaakte een enorme hoe veelheid rook, die het centrum van Lei den in het duister hulde. Deze rook ontwikkeling werd vooral veroorzaakt door het feit, dat een verdieping van een van de grote pakhuizen geheel ge vuld was mot plastic huishoudartikelen, tapijten, bedden en een grote hoeveelheid kapok, voorts bevonden zich in de pak huizen vrij veel meubilair, glaswerk en andere artikelen. KENNEDY NIET TEVREDEN GEDODE VLIEGERS WAREN VRIJWILLIGERS President Kennedy heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie gezegd dat de vier Amerikaanse burgervliegers die in 1961 bij de mislukte invasie van Cuba werden gedood, vrijwilligers waren die in dienst van hun land waren geval len. Hij zei dit in antwoord op een vraag of zij voor de geheime dienst werkten en weigerde verdere bij zonderheden van hun taak te ge ven. In de afgelopen vijftien jaar heeft een „behoorlijk aantal" Amerikaanse bur gers hun land op verschillende manie ren gediend, met name in den vreemde, maar dé regering heeft het niet in het belang van net land, noch in het belang van de strijd tegen de leer die w(J over al in de wereld tegemoet treden, ge acht om bijzonderheden bekend te ma ken, aldus de president. Traag tempo Htf was niet tevreden over het tem po waarin de terugtrekking der Sow- jetmilitairen uit Cuba verloopt, zei hij in antwoord op een vraag. Niets wijst erop, dat de betrekkingen met Cuba in de naaste toekomst nor maal kunnen worden. Uit de jongste Cubaanse nota aan de secretaris-gene raal der V.N. bleek niet dat Havana uit is op het aanknopen van vriendschap pelijke betrekkingen met dc V.S. Het einddoel der V.S. is met alle gepaste maatregelen het isolement van Cuba tot stand te brengen. Een oorlog in het Caraïbische gebied zou niet in het be lang van de V.S. zijn Kernproeven ternpr 6 V.S. president Kennedy dnt de V.S. geen ver drag over een verbod zullen aanvaarden dat niet de zekerheid verschaft dat on dergrondse proeven waar ook ter we reld kunnen worden ontdekt. „Prijs landbouwgrond in Zee land verdubbeld" - „Zeven ha landbouwgrond bracht, f 80.300 op". - „Weer hoge prijzen voor bouwland en fruitpercelen". - „Verontrusting over prijsstij ging van landbouwgrond". De ze en soortgelijke koppen heeft men de laatste weken herhaal delijk kunnen aantreffen in de P.Z.C. boven verslagen van en kele spectaculaire grondverko- pen in Zeeland. Nu sinds 1 januari jl. de wet op de vervreemding van land bouwgronden niet meer van kracht is, waardoor een vrije prijsvorming voor landbouw- en tuinbouwgrond mogelijk is, hebben de grondprijzen in Zee land zich in een tijdsbestek van enkele weken tot nog ongekende hoogte opgewerkt. Prijzen van f 10.000 en meer per ha zijn geen zeldzaamheid. Dat is meer dan het dubbele van de prijs vóór 1 januari, toen de „be heerste" prijs van de landbouw grond zich bewoog op een ni veau van ongeveer f 4000 tot f 5000 per ha, afhankelijk van de pachtwaarde en de vaste las ten. Reeds ver voor het vervallen van de wet vervreemding landbouwgronden, is er in de kringen van de Zeeuwse landbouw op gewezen, dat de prijzen zouden stijgen. Maar dat de prijssty- ging in luttele weken tyd een derge lijke spectaculaire omvang zou aan nemen had vrywel niemand verwacht. Uit de reacties van enkele vooraan staande agrariërs in Zeeland, die wij telefonisch om commentaar vroegen, valt af te leiden, dat men algemeen wel een hogere geldelyke waardering had vernacht. „Maar als je de huidi ge pryzen ziet, wryf je toch wel eens je ogen uit. Ik had beslist niet ver wacht, dat de prijzen al zo spoedig boven de 10.000 per ha zouden uit stijgen", verklaarde ons de grond- deskundige en schatter, de beer C. Philipse in 's-Hcer-Arendskerke, oud lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het commentaar van ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij en lid van de Eerste Kamer, luidde: „Een bewijs, dat de landhonger bijzon der groot is. Dit is de eerste golf. Ik vergelijk de huidige situatie met het uitgaan van een school: de eerste meters bruisen de kin deren als het ware naar buiten en na vijftig meter is de stroom ge reguleerd". De algemeen voorzit ter van de Z.L.M. verwachtte, dat vraag en aanbod over één tot t zi in de prijs zal optreden. „De eerste reactie op het wegvallen van de „wet vervreemding", zo stel de het de voorzitter van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond in Zeeland, ge deputeerde J. van den Bos. Geen stand „De grondprijzen, die de laatste we ken zijn betaald, zijn „gekke prijzen". Dat kan nooit stand houden", was de mening van de heer J. J. Mol te Borssele. bestuurslid van de lande lijke Bond van landpachters en hy- potheekboeren, welke bond momen teel een afdeling in Zeeland in op richting heeft. „Ik was er op bere kend", zo vertelde de heer Mol ver der". Maar deze situatie brengt voor de landpachters en hypotheekboeren frote gevaren met zich mee. Hoe zal et gaan met de nu nog gebonden pachtprijzen Hoe moet by dergelijke pryzen ooit een bedrijf rendabel wor den gemaakt? „Het zijn voor de heer Mol vragen, .waarop in dit stadium nog moeilijk "eén antwoord is te ge ven. „Ik blijf de ontwikkeling nauw lettend volgen", merkte hij op. In gesprekken en op vergaderingen krijgt men meer en meer de indruk, dat men over het algemeen deze spec taculaire stijging van de grondprij zen in Zeeland niet had voorzien. „Ik ben toch wel min of meer geschrok ken van deze grondprijzen", ver klaarde enkele weken geleden de ad junct-secretaris van de Z.L.M.de heer C. P. J. van Iwaarden. deskun dige in grond-, pacht- en taxatieza ken. tijdens een afdelingsvergadering in Kloetinge. En inderdaad de „landhonger" is, toen de wet vervreemding landbouw gronden eenmaal was afgeschaft, by- zonder groot gebleken. „Twee par tijen, die jarenlang zijn geketend zijn op de (vrije) markt gekomen", stel de bet de heer Van Iwaarden in de zelfde vergadering. Wie de openbare grondverkopen de laatste weken van naby heeft gevolgd, heeft kunnen constate ren, dat de boerenstand in Zeeland en uiteraard ook de fruittelers de laatste weken maar met één pro bleem bezig zyn: de kwestie van de grondprijzen. Bij de spectacu laire grondprijs in IJzendijke, waar zeven ba grond voor gemid deld f 11.143 per ha werd ver kocht, waren tegen de vierhon derd boeren naar de openbare verkoping gekomen (Zie slot pag. 2 kol. 6 lantische Oceaan tot aan de Oeral? Stellig niet, want voor de meeste Ne derlanders hoort Rusland er niet by en ook de Oosteuropese satellieten worden afgeschreven. Spanje is een twijfelnum mer en Zwitserland zal erbij moeten horen, ook al ziet het er naar uit, dat men de Zwitsers met wapengeweld bin nen dat verenigd Europa zal moeten brengen, want uit zichzelf zullen ze niet komen. We mogen wel zeggen, dat de gemid delde Nederlander geen duidelijk beeld heeft van het verenigd Europa, waar voor hij strijdt. Hij wil wel een wat vaag verenigd Europa, maar hij wil het liever niet staatkundig omschrijven en hij wil wel dat een Europees parlement met een beperkt gezag wordt bekleed, maar dat parlement moet er hoofdzakelijk zijn om de grote broers (Engeland, Frankrijk en Duitsland) in toom te houden. Hij is wel geneigd de Europese Econo mische Gemeenschap te zien als een (economische) kern, waarom zich een verenigd Europa kan vormen. De vraag of die gemeenschap op dit ogenblik zoveel betekent wordt door de gemiddelde Nederlander niet gesteld, ook niet als een hoogleraar wiens naam wjj niet noemen die betekenis heel gering acht omdat de huidige wel vaart in West-Europa ook wel zou s ontstaan zonder de overta E.E.G. en via de gewone 1; gen tussen de Europese landen. De gemiddelde Nederlander wil wel graag Engeland binnen de E.E.G. zien en binnen het verenigd Europa, maar hij vergeet, dat de gemiddelde Engels man bepaald weinig verwachtingen heeft van een verenigd Europa en hij vergeet ook, dat de huidige Engelse re gering onder aanvoering van de heer Macmillan liever aan de slipjas van Uncle Sam hangt dan te dansen met Marianne in het Elyssée of Skat te spe len met een bekende grijsaard in Bonn. Als we kijken naar enkele andere con crete verschijnselen van samenwer king in Europa, dan kunnen we bepaald niet in gejuich losbarsten. De Kolen- en Staalgemeenschap is een erg kost baar en matig functionerend apparaat. Euratom werkt heel aarzelend, want het beperkt zich tot het vreedzame deel van de atoomzaken, terwyl toch {'uist het spectaculaire deel dat van de iewapening is, waarmee de Verenigde Staten en Rusland de aandacht van de gehele wereld geboeid houden. Op het gebied van de raketten doet het ver enigde Europa niets. Er zal voorlopig geen „Europeaan" om de aarde cirke len, die aan de Amerikanen en de Rus sen laat weten, dat Europa ook nog iets presteert. Neen, er is heel weinig samenwerking en het verenigd Europa leeft nog vrij wel helemaal niet in West-Europa ook al praat men er gevoelvol over. Er be staat geen omlijnd en algemeen aan vaard beeld van dat Europa! Het is opmerkelijk hoe angstig vele voorstanders van het verenigd Europa worden als er sprake is van Europa als derde macht tussen Rusland en Amerika... Neen, vooral geen derde macht en geen machtspolitiek... dan maar liever aan de slipjas van Uncle Sam hangen, ook al trekt deze heer zich van de Europese belangen geen snars aan, omdat zyn ogen alleen maar in staat zyn Amerikaanse belan gen te zien. Toch zou juist dat fungeren van Euro pa als derde macht een enorm-saam- bindende kracht hebben voor het (ge droomde) verenigd Europa. Men kan daarvoor echter de moed niet opbren gen. Het eigenaardige is. dat Europa wel krachtig is herleefd na twee wereld oorlogen en dat het nog dagelijks wint aan financieel-economische en ook aan politieke macht, maar dat men het mis troostig blijft beschouwen als het ster vend Europa, waarover Iwan Goll des tijds zo aangrijpend schreef. Onze Amerikaanse vrienden, onze Rus sische kennissen en onze vroegere ko loniale beschermelingen houden die mythe van het verzwakte Europa zorg vuldig in leven tot groter glorie van henzelf. Het toppunt van handigheid is echter, dat zij er zelfs in slagen die mythe op het Europese continent en in Engeland heel aardig te laten bloeien. kende instituut van de Verenigde Naties een boek in zes delen laten verschijnen, waarin de '.vctcnschappe- lijke en culturele geschiedenis van de mensheid is vastgelegd. Het deel over de twintigste eeuw is thans in druk proef klaar en het. is al bekend wat er zoal in staat. Europa komt er niet best af in dat boek. De Amerikanen en de Russen hebben elkaar daarbij gevonden, geleid door de visie van een man uit In dia en vooral gestimuleerd door anti kolonialisme. Een medewerker van de Observer ver telt, dat een groepje Europese geleer den, dat de drukproeven mocht door lezen, nogal getroffen was door de pas sages over de „neergang van de West- europese invloed in deze eeuw". De he ren hadden bezwaar tegen de toon. waarin de (hatelijke) opmerkingen over West-Europa gemaakt waren. Dat krijgt straks iedereen te lezen in een standaardwerk van de Unesco en datzelfde Europa zal gewillig meer dan de helft van de kosten betalen voor het samenstellen van dit tendentieuze werk stuk, waarin het verguisd wordt! Na zoiets betreurt men het des te meer, dat zich nog geen omlijnd beeld van een verenigd Europa aftekent!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1